FILM Pretentieloos toneel in Zuid-Eierland Feest opgeluisterd met antieke dorsmachine ,,Le dernier metro" 9onger can 'Wat bedoelt u?' TEXELSE FRANSE HANGOOR RESERVEKAMPIOEN oonnnoooooOO DE ONBETAALBARE LOODGIETER: HHIIii Aanrijding PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 DECEMBER 1981 ,,We willen gebouwen waar veel mensen komen, niet naar buiten wijken laten gaan." Taalgebruik! In de serie Filmganger deze week ,,Le dernier Metro" van Francois Truffaut. Voor zichzelf heeft Francois Truffaut met deze film drie wensen vervuld: hij wilde binnen één en dezelfde film laten zien wat gebeurt achter de schermen van het theater, de sfeer van de grauwe bezettingsjaren even oproepen en voor al een grote waardige rol schrijven voor Catherine Deneuve. In alle drie is hij glanzend geslaagd. Met die drie elemen ten als uitgangspunt heeft hij van ,,Le dernier metro" een gave stijlvolle compositie gemaakt die bovendien voor de jarenlange bewon deraars van zijn werk vage herinnerin gen oproepen aan een van zijn vroegste, mooiste en bekendste films Jules et Jim". Was daarin Jeanne Moreau in de jaren zestig de vedette van de Franse cinema de vrouw om wie alles draaide, nu heeft Catherine Deneuve dat vaandel van La Moreau overgeno men. Zij is de vrouw van een vermaarde Joodse theatermaker in het door de Duitsers bezette Parijs. De man duikt onder in de catacomben van zijn eigen schouwburgje en terwijl onder leiding van mevrouw het toneelleven gewoon doorgaat, volgt, leidt en regiseert hij zelfs nog de voorstellingen die voor het publiek zijn meesterhand moeten ontberen. moeten ontberen. Inmiddels is er een tweede man in de gestalte van Gerard Depardieu als een jong veelbelovend Zij maakte van deze rol wat ervan te maken viel. Wie het ook uitstekend deed was Kees Wetsteen in de rol van loodgieter en vader Westra. Zeer knap om het ene ogenblik de sullige, plat pratende, zeer bijziende loodgieter Daan te spelen en het volgende ogenblik als de wat deftige fabrikant Westra van puddingpoeder op te komen. Bij zijn snelle rolwisselingen vergiste hij zich niet één keer. Overigens was het een kleine moeite geweest om de fabrikant met een stropdas uit te rusten. Dat had hem nóg iets echter qemaakt. Debutanten Roos van Beek was de eerste van de drie debutanten die in het stuk optrad. Ze kende haar tekst goed, maar verder speelde ze te opzeggerig. Iemand die binnen komt stormen en vervolgens op de toon van ,,Wat eten we vanavond" zegt dat er een gasleiding in de keuken is gesprongen, moet nog veel leren. Ze dient veel expressiever te spelen, meer emotie in haar spel te leggen. Anja van Exel, die eveneens debuteerde, begreep dat beter. Zij was het pittige dienst meisje Josie. Ze bracht haar rol levendig en vol vaart en was helemaal het niet op haar mondje gevallen dienstmeisje. Ze ging soms zo op in haar rol dat ze struikelde over haar woorden, maar ze bracht tenminste de nodige vaart in het stuk. Ietwat houterig speelde ook Hilde Smit-Vonk, in de rol van moeder Ria waarom het hele stuk in feite draaide. Door alle verwikkelingen en alle ellende zat ze nu en dan flink in de puree. De daarmee gepaard gaande emoties had den er duidelijker uit mogen komen. Ook was ze af en toe achterin de zaal slecht te verstaan. Verhoudingen De derde debutant was Wiggert haring in de rol van Nico, de broer van de overheersende tante Marie. Een goed debuut in een rol die flink wat talent vereiste. Hij had aan mevrouw Gees Verra in de rol van tante Marie een goede tegenspeelster, maar toch wist hij zich in zijn spel uitstekend te beheersen, zodat meteen duidelijk werd hoe de ver houdingen binnen dit duo lagen. De rol van Truus, de zogenaamde vrouw van de loodgieter, werd gespeeld door mevrouw Van Exel. Vrij beheerst spel in een rol waar de toneelschrijver een nogal overdreven geheel van had gemaakt. Truus had best wat gekker over mogen komen. Haar spel deed natuurlijk aan, ze was tot achterin de zaal duidelijk te verstaan. De uit Austra lië afkomstige oom Dirk werd gespeeld door Piet Druif. Hij maakte van zijn rol een geloofwaardig geheel. Echt een Australiër die na vele jaren weer eens naar zijn vaderland terugkwam. Ook heel goed gedaan: het accent waarin de Engelse zinsbouw was te herkennen. Hij vergiste zich niet eenmaal en gaf zijn rol goed gestalte. Gesouffleerd werd vrijdagavond door juffrouw Druif en de regie was in handen van de heer en mevrouw Van Bennekom. Een scène uit „De onbetaelbere loodgieter". V.fn.r.: Kees Wetsteen (loodgieter en vaderHilde Smit-Vonk (moeder Rial, Roos van Beek (Petral, Piet Druif oom Dirk!, Gees Verra (tante Marie! en Wiggert Haring INicoI. Wanneer je als buitenstaander een uitvoering van de toneelgroep van Zuid Eierland bijwoont, krijg je enigszins het gevoel een voyeur te zijn. In gebouw Bethel in Zuid Eierland wordt namelijk toneel gespeeld voor de eigen mensen. Dus voor de mensen uit Zuid Eierland en uit de polder. Degenen die er komen, kennen elkaar en de toneelspelers en de enige pretentie die het spel van de toneelgroep van Zuid Eierland dan ook heeft is om met elkaar een gezellige avond te hebben. Men kan het toneel van deze vereniging dan ook niet door dezelfde bril bezien als waarmee men bijvoorbeeld naar UDI of St. Jan kijkt. Deze clubs treven naar een bepaalde mate van professionaliteit naar zo goed mogelijk toneel. Wanneer hier fouten worden gemaakt mag dat weldegelijk uitgebreid in de krant. En om het dan meteen maar helemaal duidelijk te stellen, wanneer UDI het stuk ,,De onbetaalbare loodgieter" op de wijze had gespeeld als waarop de toneelgroep van 'Zuid Eierland afgelopen vrijdag speelde dan was de kritiek niet mals geweest. Gekraakt waren ze, met de grond gelijk gemaakt. Maar zoals gezegd, voor Zuid Eierland moeten andere maatstaven worden aangelegd. Hier is het enige criterium: hebben die mensen zich vermaakt? Wanneer men de reacties in de zaal zag en hoorde, dan kan daarop een volmondig ,,ja" het antwoord zijn. De toneelgroep van Zuid Eierland zorgde zoals vanouds voor een gezellige en ongecompliceerde avond en daarom was deze opvoering geslaagd. wat spannender te maken en meer naar zijn vrouw toe te groeien. Onwaarschijnlijk Het stuk „De onbetaalbare loodgie ter" zit vol onwaarschijnlijkheden. Een amateurgezelschap inhuren om je hu welijk te redden, de loodgieter voor je man laten spelen, een vrouw van een loodgieter die mannen aan hekken vast bindt, het is allemaal wat ver gezocht. Een stuk dat van onwaarschijnlijkheden aan elkaar hangt, ongeloofwaardig is en dat daarom aan de acteurs de mogelijk heid biedt lekker de beest uit te hangen. Als 't gek moet, dan maar goed gek. Wie dit goed aanvoelde was mevrouw Gees Verra in de rol van tante Marie. Zij was de zeer gierige en op geld beluste zuster van oom Dirk. Zij slaagde er voor honderd procent in het overdreven gierige mens uit te beelden. Een on aangenaam mens, in onaangenaam zwart gekleed en met een onaangenaam boers accent. Haar tekstkennis en be wegingen op het toneel waren goed. Een nog in werking zijnde dorsmachine uit de twintiger jaren vormde zaterdagmiddag een opmerkelijke verschijning bij de viering van het 60-jarig bestaan van het loonwerkbedrijf Grisnigt in De Hal. De dorsmachine was speciaal voor deze gelegenheid door familie naar Texel gehaald als verrassing voor de heer W. J. Grisnigt die er dan ook diep van onder de indruk was. De oude machine stond te pronk compleet met aandrijvende tractor, een fraai gerestaureerde machine die eigendom is van de gebroeders Uitgeest. Het was zaterdag dubbel feest voor de familie Grisnigt en de medewerkers. Want niet alleen het diamanten jubileum werd gevierd maar ook de ingebruik neming van de 600 m2 grote aard- appelloods waarmee het bedrijf dit jaar is uitgebreid. Door kleindochter Marleen Groen werd het lint voor de ingang van de loods doorgeknipt en het echtpaar Grisnigt hees de vlag die het bedrijf ter gelegenheid van het jubileum in gebruik heeft genomen. meest agrariërs die het uitvoeren van mechanische landbouwwerkzaamheden voor derden als nevenbedrijf hebben. Ook het gezamenlijke gebruik van ma chines door een groep van boeren (zoals o.a. bij akkerbouwbedrijven in Eierland voorkomtl zou als een vorm van loon werk kunnen worden beschouwd. Loonwerkbedrijven vormen een be langrijke agrarische activiteit op Texel die in het bestemminsplan voor het bui tengebied royale ontplooingsmogelijk- heden heeft gekregen. Die belangrijke rol wordt al lang gespeeld, want de Texelse boeren hebben bij de mechani satie van hun bedrijven landelijk voorop gelopen en het werd vooral de kleinere onder hen al gauw duidelijk dat het lang niet altijd economisch aantrekkelijk is om alle dure machines zelf aan te schaf fen. Die situatie geldt nog steeds. De kleinere bedrijven zouden het zonder de loonwerker waarschijnlijk niet redden, Zoals alle economische activiteit staat ook de loonwerksector onder zware economische druk. Het is een bijzonder kapitaalsintensieve bedrijvigheid die vooral nu om uiterste efficiency vraagt. Een probleem is dat het werk zich enorme pieken aandient. Sommi kostbare machines worden maar e paar weken per jaar gebruikt. Soms is in de winter helemaal niets te dor Grisnigt komt hieraan tegemoet dc een eigen reparatie- en onderhoui dienst die in de wintermaanden VI werk geeft aan de totaal zeven va: krachten en door een vrij omvangrij aardappelteelt. Verder is Grisnigt I drijfsboer voor enkele grondbezitte De aardappelen werden tot dus: opgeslagen in de coöperatieve bewa plaats aan het Meiertebos, maar rekensommetje leerde dat het in geval Grisnigt aantrekkelijk was om t eigen bewaarplaats met sorteer- en v zendruimte te stichten. Het nieui gebouw werd een Meijert Boon sch: met een goothoogte volgens de n bestaande regels van het bestemminj plan. Om toch de gewenste hr binnenmuur te krijgen, werd een twei wand meer naar binnen gebouwd, in dit geval niet bezwaarlijk was, om in de aldus ontstane gang de va latoren voor de aardappelopslag kond worden aangebracht. Westra lijkt en ze besluit hem de rol van haar man te laten spelen. Dat geeft allerlei verwikkelingen want de lood gieter praat nogal ordinair en heeft bovendien een erg opdringerige vrouw. De zaken worden nog moeilijker als tante Marie en Nico ten tonele ver schijnen, de zeer gierige broer en zuster van oom Dirk die op de centen uit zijn. Na allerlei toestanden en verwarring blijken uiteindelijk de heer Westra en de loodgieter dezelfde man te zijn en zijn de overige meespelenden leden van een amateurtoneelgroep. Het bleek dat de heer Westra alle verwikkelingen in het leven had geroepen om zijn huwelijk Machinepark De jonge ijsergrauwe Franse hangoor-voedster van Arie Timmer, die het predikaat „fraai" kreeg en tevens werd uitgeroepen tot reserve-kampioen. Op de Europese kleindierenshow, die het afgelopen weekend in de Amster damse RAI werd gehouden, is de ijzer- grauwe Franse Hangoor (voedster, jong), fokker-eigenaar Arie Timmer uit De Waal uitgeroepen tot reservekam pioen van de Nederlandse inzending. Ook de overige van Texel afkomstige Franse Hangoorfokkers kwamen op de tentoonstelling goed voor de dag. P. v.d. Molen wist de eerste plaats te be zetten met een witte jonge voedster die het predikaat „zeer goed" kreeg, gevolgd door dieren van Arie Timmer en mevrouw Rentenaar, die resp. tweede en derde werden, beiden met het predikaat „zeer goed". Bij de witte jonge rammen legde een dier van mevrouw Rentenaar beslag op de eerste plaats (predikaat „zeer goed"). Er werd voor het eerst in Nederland gekeurd volgens de eisen van de Europastandaard. De hoge kosten, die met inschrijving en vervoer gepaard gingen, werden geheel vergoed door de kleindiersportvereniging Den Helder en Omstreken, waarbij de Texelse hangoorfokkers zijn aangesloten. De aanwezigheid van een ongeveer 60 jaar oude dorsmachine was zeer toepasselijk want grootvader Grisnigt (in 1919 vanuit Koegras naar Texel geko men om in de Mars te boeren) begon in '921 met zo'n machine zijn loonwerk- bedrijf, samen met enkele familieleden. Thans is de onderneming een der grootste loonwerkbedrijven van Texel met een indrukwekkend machinepark. Die machines stonden zaterdag allemaal mooi opgeknapt uitgestald, zodat de ca. 350 belangstellenden er een goede indruk van konden krijgen. Grisnigt is in staat praktisch alle agrarische werk zaamheden uit te voeren; oogsten (met drie combines), ploegen, grondbewer king, zaaien, sproeien, kunstmeststroo ier etc. In 1963 ging het bedrijf Grisnigt samenwerking aan met de loonwerk bedrijven S. Witte en J. van Strien. De aldus gevormde NV werd na vijf jaar weer opgeheven. Het loonwerkbedrijf Grisnigt is een van de tien Texelse loon werkbedrijven die bij de landelijke bond Boval zijn aangesloten. Daarnaast wordt ook loonwerk uitgevoerd door anderen, „De onbetaalbare loodgieter" is geen makkelijk stuk en heeft een heel bijzon dere ontknoping. Een fabrikant van pu- puddingpoeder, de heer Westra, moet op zakenreis naar Australië. Omdat het huwelijk niet zo goed is vindt hij dat wel prettig. Net als hij weg is komt oom Dirk uit Australië, die zijn erfenis wil verdelen onderzijn familie in Nederland. Hij heeft hiervoor een systeem bedacht. Degene die het meest over hem weet, heeft volgens hem het best met hem mee geleefd en krijgt het meeste geld. Me vrouw Westra weet echter niets van die oom Toevallig is er op dat moment net een loodgieter in huis die veel op de heer acteur die een van de publiekstrekkers wordt van haar theater en haar gevoels leven meer gaat beheersen dan zij aan zichzelf wil toegeven. ,,Le derniei metro" is een complete film, een boe iend verhaal mooi verteld door Francois Truffaut die terecht blijft behoren tot de meest illustere filmmakers in Europa. Twee auto's raakten vrijdagavon total loss bij een aanrijding op de hoe van de Elemert met de Keesomlaan Een 18-jarige Texelaar verleende me zijn auto geen voorrang aan een va rechts komende auto, die door een 45 jarige Texelaar werd bestuurd. De auti van deze laatste was nog geen dri maanden oud. Een antieke dorsmachine met trekker riep zaterdag herinneringen op aan lang vervlogen jaren. vinden we het niet aan vaardbaar dat voorzieningen worden overgebracht naar de periferie Voorts heeft...." (Publicatie in samenwerking met dit blad van de aldelmg van de ABVET (Algemene 8ond Voor Eenvoudig

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2