Cjrocn ^wartrjexeh in het Tips uit het publiek onmisbaar bij strijd tegen narcotica Eén kengetal onbetaalbare operatie \V Brand in kiem gesmoord Adjudant Scheunemann in commissievergadering: Ster-spotje zaterdag voor TV Oude pand van Beekman verkocht aan Maas Sportraad akkoord met subsidie SVT-kantine Loos alarm IJspret vroeg van start O vOvO Directeur telefoondistrict: Kersttekenwedstrijd MANTJE MODE 96e JAARGANG NR. 9637 TEXELSE VRIJDAG 18 DECEMBER 1981 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. 102228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De politie heeft aanwijzingen dat- op het gebied van verdovende middelen nogal wat loos is op Texel, maar beschikt over onvoldoende „harde" gegevens om er tegen op te treden. „We hebben wel wat vermoedens en gegevens maar er moet veel meer aan de hand zijn. We hebben onze hoop gevestigd op het publiek. Wie iets weet moet het ons zeggen, daarmee bewijst hij niet zozeer ons dan wel de hele burgerij een grote dienst. Het is ver keerd om dit als verklikken te zien." Dat zei adjudant P. Scheuneman woens dagmiddag in de openbare vergadering van de commissie voor algemene zaken, waar werd gesproken over het rapport dat Scheuneman aan zijn chef in Alk maar heeft uitgebracht over het verloop van het seizoen 1981. In dit rapport werd terloops over het drugprobleem gesproken, wat voor het commissielid H. Beumkes aanleiding was voor het stellen van vragen. Scheuneman liet blijken dat het in een overzichtelijk en nauwkeurig begrensd gebied als Texel, waar haast iedereen elkaar kent, mogelijk moet zijn dat politie en publiek zich gezamenlijk en met succes inzetten bij de drugsbe strijding. Op een vraag van J. C. Dros zei adjudant Scheuneman dat de Texelse politie over het algemeen niet te klagen heeft over medewerking van het pu bliek. „Het is tenminste niet slechter dan elders." Hydrazine Het politieverslag gaf overigens niet veel aanleiding tot discussie. Mevrouw Huitema-Vos vroeg zich ongerust af of de politie weet hoe er gehandeld moet worden als op of bij Texel een F 16 straaljager zou neerstorten. Dit vliegtuig heeft een tank aan boord met de zeer gevaarlijke vloeistof hydrazine. Toen enige tijd geleden een F 16 in het Het grotendeels door TESO bekos tigde Ster-spotje met propaganda voor vakantie op Texel, komt zaterdagavond a.s. voor de eerste keer op de televisie: vóór het nieuws van 21.30 uur via Ne derland 1. De volgende uitzending is op 28 december (voor het journaal van 23.00 uur) en in 1982 zal de dertig seconden durende spot nog twaalf keer te zien zijn: vier keer in januari, drie keer in februari, die keer in maart en twee keer in december. Door snel en effektief optreden heeft de heer P. Bonne uit Eieriand woensdagavond een gevaarlijke brand in zijn bedrijf op de hoek Oor- sprongweg-Hoofdweg in de kiem kunnen smoren. Door nog onduidelijke oorzaak was een groot aantal stuks werkkleding aan de kapstok in het halletje tussen de winkel en de smederijruimte in vlammen geraakt. Bonne ontdekte dat toen hij werd gealarmeerd door de hevige rookontwikkeling. Op dat moment had het zachtboardplafond (waarboven zich de slaapkamers van de woning bevinden) al vlamgevat. Bonne kon het vuur onmiddellijk bestrijden met de krachtige waterstraal van de brandslang van de smederij. Toen de brandweer uit De Cocksdorp, gevolgd door die uit Den Burg, arriveerde, was het gevaar geweken. De schade bleef beperkt tot enkele honderden guldens. Hoe de overalls aan de kapstok in brand kunnen zijn geraakt, is nog een raadsel. Maar het is niet uitgesloten dat op de kleding tijdens het gebruik vonken van de slijpsteen, snijbrander of iets dergelijks zijn terecht gekomen. Het is bekend dat katoen urenlang nauwelijks merkbaar kan smeulen alvo rens het in brand raakt. Lauwersmeer neerstortte, was men daar niet van dat gevaar op de hoogte en zijn mensen met deze stof in contact ge weest wat langdurige medische behan deling en controle nodig maakte. Ge antwoord werd dat politie en brandweer op Texel terdege op de hoogte zijn van dit gevaar dankzij onderling overleg en gegevens die door defensie zijn ver strekt. Aangenomen mag worden dat de politie als een der eerste op de plaats van de ramp arriveert, waar dan ge zorgd kan worden dat nieuwsgierigen op een afstand blijven en alleen des kundigen zich met de hydrazine bezig houden. Overigens moet het gevaar van hydrazine niet worden overdreven. Er bestaan tientallen algemeen gebruikte stoffen die nog veel gevaarlijker zijn. Hydrazine is overigens niet alleen bij defensie in gebruik en het is ook geen hypermoderne stof. Het wordt in zie kenhuizen toegepast, maar het is ook gebruikt in de V2 raketten in de oorlog. Opslagterrein Naar aanleiding van het gebrek aan deugdelijk afgesloten terrein voor het opslaan van uit het verkeer genomen auto's wees Beumkes op de nog steeds voortdurende ongewenste toe stand bij garage Kaczor. Het parkeer terrein aldaar wordt voor een belangrijk deel bezet gehouden door allerlei auto wrakken. De burgemeester zegde toe dat hij er achteraan zou gaan. Mevrouw Huitema-Vos vroeg om maatregelen tegen slecht verlichte land bouwwerktuigen op de openbare weg. Bij schemer of duisternis zijn de enorme machines, giertanks en andere voort getrokken installaties nauwelijks te zien. Ze dekken de veelal wel verlichte trekker waarmee ze worden voortgetrokken af, wat voor het achteropkomende verkeer zeer verraderlijk kan zijn, zoals me vrouw Huitema persoonlijk zeer tot haar schrik en schade heeft ervaren. Scheuneman vertelde dat de politie voor dit onderwerp grote aandacht heeft. Zeer recentelijk nog zijn de Texelse agrariërs over de verlichtings- eisen geïnformeerd. Als logisch gevolg hierop komt er strenge controle. Door gebrek aan mankracht kunnen dergelij ke controles echter slechts incidenteel plaatsvinden. Naast onwetendheid bij de betrokken agrariërs en loonwerkers speelt ook gemakzucht een rol. Even van het ene land naar het andere rijden kan zó wel... hoewel het (desnoods tijdelijk) aanbrengen van een verlich- tingsbalk eenvoudig is. H. Beumkes brak een lans voor meer politie in de verschillende dorpen. Hij vroeg de eventueel nieuw aan te werven politiemensen in de buitendorpen te stationeren. Adjudant Scheuneman was het daarmee eens, maar wees erop dat dit beleid wordt gedwarsboomd door gebrek aan woningen terwijl men voor plaatsing op zo'n eenzame post ook liever geen vrijgezel neemt. Het verbrande pand van modecen trum Beekman aan de Gravenstraat in Den Burg is verkocht aan de heer Maas van de naastgelegen supermarkt. Het is de bedoeling van Maas de voormalige kledingzaak tezijnertijd bij zijn winkel te trekken, maar de termijn waarin dit gaat gebeuren is nog niet bekend. Het oude pand van Beekman werd rond de af gelopen jaarwisseling door brand ver- De Stichting Texelse Sportraad is tot de conclusie gekomen dat het ver antwoord is dat de Welzijnsstichting door het verstrekken van leningen van totaal bijna 7160.000,— in staat te stellen een nieuwe kleed-club-accom- modatie te bouwen. Aanvankelijk bestond niet erg veel vertrouwen in het ambitieuze plan, maar dat is veranderd nadat de sportraad samen met de vereniging een exploita tiebegroting heeft gemaakt die een tekort te zien geeft van slechts 7267, Daarbij is er wel vanuit gegaan dat de vereniging op betrekkelijk goedkope wijze geld kan lenen van de Welzijns stichting: een langlopende lening (40 jaar( van 7112.769,— en een kort lopende lening (negen maanden) ter voorfinanciering van te verkrijgen sub sidies van 746.570, Als dat niet zou lukken, zou de vereniging naar de bank moeten waar een hogere rente wordt berekend en waar ook afsluitkosten in rekening worden gebracht; een en ander zal een aanmerkelijk groter ex ploitatietekort opleveren. De tekening toont plattegrond en vooraanzicht van het nieuwe gebouw van SV Texel. Opvallend is de lijn van de voorgevel en de kap die het gebouw een speels en minder strak aanzicht geven. Het gebouw zal worden uitgevoerd in rood bruine baksteen. Voor de kap zal leisteen worden ge bruikt in „Avond rose". Zoals de plat tegrond toont sluit het nieuwe gebouw goed aan op de bestaande kleedkamers en dat was ook de situatie zoals die door SV Texel werd gewenst. Het gebouw bevat een bestuurskamer van vier bij zes meter en een administratie annex sten cilruimte van 3,90 meter bij vier meter. In het gebouw wordt het aantal toiletten waarover SV Texel kan beschikken met drie uitgebreid en verder is er een zeer royale keuken waar verschillende hapjes kunnen worden bereid. De kantine is ruim en overzichtelijk opgezet en dat betekent een grote verbetering in ver gelijking met de oude „kletskeet" die dan ook gesloopt zal worden als het nieuwe gebouw er staat. Er is een groot barachtig buffet en in de voorzijde van het gebouw bevinden zich schuifdeuren die naar een terras leiden. Het ontwerp voor het nieuwe gebouw werd gemaakt door Louis Uriot van architectenbureau Jan Visser. Hij is zelf nauw bij SV Texel betrokken en wist dus precies waaraan behoefte bestond. Voor het nieuwe gebouw was wijziging van het be- stemminsplan noodzakelijk. Het aantal vierkante meters dat een sportgebouw mag beslaan, wordt namelijk uitgere kend aan de hand van het aantal om liggende sportvelden. Vijftig vierkante meter per sportveld is de norm en met drie voetbalvelden zou het nieuwe ge bouw dus slechts 150 vierkante meter mogen beslaan. Alleen de kleedkamers vergen echter al honderd vierkante meter. Het nieuwe gebouw zal worden gebouwd door bouwbedrijf Visser. Er hebben al voorbereidende werken plaatsgevonden, op het ogenblik ligt het werk stil wegens vorstverlet. Bij het ontwerp van het gebouw is vooral gelet op een goede warmtelsolatie. Ook de vloer van het gebouw is zorgvuldig geïsoleerd. woest. Het kledingmagazijn is nu ge vestigd aan de Weverstraat in den Burg. Overigens zal het pand waar schijnlijk niet land dienst doen als uit breiding van de supermarkt, want Maas is van plan om met zijn zaak naar het Jarino pand aan de Gasthuisstraat te verhuizen wanneer dat gereed is. Hij zegt er echter weinig zicht op te hebben wanneer dat gebouw klaar is en daarom heeft hij zolang het pand van Beekman erbij gekocht. Dinsdagmiddag om twee uur Kwam de automatische brandalarmering in het Maartenhuis bij De Koog in werking. De brandweer was snel ter plaatse, maar hoefde niets te doen. Nergens in het gebouw was vuur te bekennen. Waar door blijkbaar overgevoelige installatie in werking is gekomen, is onduidelijk. Het is lang geleden dat op Texel geschaatst kon worden voordat de winter officieel was begonnen. Sinds woensdag is het ijs op enkele wateren „houwes". De ijsbaan van Oudeschild (foto) was de eerste die woensdag middag openging, nadat het ijsclub- bestuur, geholpen door de jeugd, nogal wat moeite had gedaan om het ijs met schuivers op te knappen. Als gevolg van de herhaaldelijke sneeuwval ziet het ijs er niet fraai uit. Ook op de Horsmeertjes bij Den Hoorn kan worden geschaatst en heel merkwaardigi op de Hors zelf ook. Als gevolg van het recente hoge water en de regenval zijn hier zeer grote plassen achtergebleven die in middels al door schaatsers uit Den Hoorn zijn ontdekt als zeer bruikbare ijsbaan. VCWJÏHÏÏüY DJD, O 1 bestuurskamer stem 11 r koffie bar best heren toiletten bestaande kleedkamers Het invoeren van één netnummer voor heel Texel is een zo kostbare en ingrijpende zaak dat de PTT hiertoe niet zal overgaan. Aldus blijkt uit een brief van de directeur van het telefoondistrict Haarlem, naar aanleiding van een des betreffende vraag van het gemeentebestuur. Invoering van een netnummer is mogelijk door herstructurering van de lokale netten. Met de oplossing van de schakeltechnische en transmissietechnische problemen die hiermee gepaard gaan, zouden echter tientallen miljoenen guldens zijn gemoeid. Ook het samenvoegen van de tele- fonnetten van Eieriand en De Cocks dorp (die thans gecombineerd in de telefoongids staan onder De Cocksdorp) is onmogelijk. De nummers in Eieriand zouden n.l. moeten worden overgehe veld naar de centrale De Cocksdorp, maar deze heeft daarvoor onvoldoende capaciteit. Bovendien zou dan een aantal abonneenummers moeten wor den gewijzigd. Verder is de directeur ingegaan op de wenselijkheid om in de telefoongids alle horecabedrijfen (die nu onder „hotels. Scouting Texel organiseert een grote kersttekenwedstrijd voor de jeugd. De resultaten van de wedstrijd zullen op 26 en 27 december worden tentoongesteld in het Scoutinggebouw aan de Bern- hardlaan. Aan de wedstrijd kan worden deel genomen in drie leeftijdsgroepen: tot en met 6 jaar; 7 tot en met 9 jaar en 10 tot 14 jaar. De tekeningen mogen maximaal 30 x 35 centimeter groot zijn en alle technieken zijn toegestaan, zelfs plak ken en knippen. Het onderwerp is „kerstfeest" of „winter". De werk stukken moeten uiterlijk 23 december worden ingeleverd bij Zegel, Heren- en jongenskleding, Weverstraat 32. Een deskundige jury zal Voor de beoordeling en prijstoekenning worden ingescha keld. Achterop de tekening moet naam, adres en leeftijd zijn vermeld. De expositie in het Scoutinggebouw is beide dagen van 14.00-17.00 uur vrij toegankelijk. Ook de koffie is gratis. bars, café's, dancings, pensions of cafetaria's zijn gerubriceerd) onder één noemer „horecabedrijven" op te ne men. Dat kan wel, maar opdracht daartoe moet van de betrokkenen zelf uitgaan. De regel is n.l. dat de tele foonabonnees zelf uitmaken hoe ze in de gids aangeduid willen worden. De PTT heeft een dergelijk verzoek echter nooit gehad. De brief van het telefoondistrict werd voorgelezen in de woensdagmiddag gehouden vergadering van de commis sie voor algemene zaken. Naar aanleiding daarvan vroeg J. C. Dros om actie om te bereiken dat de telefoonabonnees van Eieriand en De Cocksdorp weer worden gepubliceerd als vroegerdus niet gecombineerd. Op een andere vraag van Dros werd geant woord dat nog geen PTT reactie is ge komen op het verzoek om de telefoon cel op de veerhaven te voorzien van een „grootgeld" automaat zodat na inworp van één muntstuk langdurig gebeld kan worden en de opbellers dus ook niet meer genoodzaakt zijn om bij de patat man en de rijwielverhuurder guldens voor kwartjes in te wisselen. Hogerstraat 6, Den Burg

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1