Jeugdwerker kan niets doen door geldtekort „Op sommige stille plaatsen passeren meer helicopters dan auto's "Pfvtfa&uzat tri m a Eerste prijs voor Texelse Amnesty organiseert schrijfavond PSP Texel over militair struktuurschema: Advent- en Kerstviering Plattelandsvrouwen Zon. maan en hoog water Kerstdiner 1981 HAVENRESTAURANT TEXEL Uitslag verhalenwedstrijd erwtensoep vol spek en worst Snackbar ww S. Dros in Oosterem werd keurslager PAGINA 2 Andries Huberts die als tweede pro fessionele jeugdwerker sinds september op Texel is en de zorg voor het reilen en zeilen van 't Asiel draagt, kan door geldgebrek weinig kanten uit. Door het uitblijven van subsidie valt 't Asiel niet aantrekkelijk in te richten en van acti viteiten kan helemaal geen sprake zijn. Vanwege één en ander moest al afge zien worden van het uitvoeren van het kerstprogramma in 't Asiel. Eén en ander bleek woensdagavond tijdens de vergadering van het bestuur van de Welzijnsstichting waar Huberts was uit genodigd iets over zijn werk te vertellen. Ook de PSP afdeling Texel had een brief over dit onderwerp naar de Welzijns stichting gestuurd. In deze brief werd gevraagd of het juist is dat pas in februari de begroting voor de Stichting Open Jeugdwerk bekend is, zodat beide jeugdleiders thans niet weten met welk budget ze kunnen werken en waardoor er ook geen activiteiten worden ont plooid. De PSP vroeg zich in de brief verder af waarom, ondanks het ont breken van het financiële overzicht, de tweede jeugdleider al in september was aangesteld. Een latere indiensttreding zou volgens de PSP een flinke besparing op loonkosten tot gevolgd hebben ge had, waardoor wellicht iets gedaan had kunnen worden aan de verbetering van de behuizing van de Stichting Open Jeugdwerk. De PSP stelt vast dat de financiële onzekerheid tot gevolg heeft dat de komende tijd het SOJ onder komen grotendeels gesloten blijft, waardoor jongeren hun vertier elders moeten zoeken. In de meeste gevallen komt dat neer op over straat slenteren met allerlei kwalijke gevolgen van dien. De PSP dringt er tenslotte op aan de begroting van het SOJ te bespoedigen. Ook in de vergadering van de Wel zijnsstichting gingen stemmen op voor een voorschot of een garantie zodat beide Texelse jeugdwerkers financiële armslag zouden krijgen. De huidige staat van 't Asiel werd door Huberts als ,,een rotzooitje" gekwalificeerd. Om aan een bank en een koelkast te komen was een advertentie in de krant ge plaatst maar verder kan er door geld gebrek niets worden gedaan. ,,Het werk op zichzelf vind ik erg leuk. Het is alleen jammer dat er geen geld is", zei Huberts die verder meedeelde door de Texelse jeugd goed geaccepteerd te worden. Vooral een tochtje met enkele Texelse jongeren naar Steenweijk, waar Huberts eerst een jeugdclub leidde was een groot succes. Wat betreft de scho- lierenopvang meldde de jeugdleider dat, wanneer het Asiel open is, hier ge middeld door zo'n veertig jongeren van gebruik van wordt gemaakt. Het zijn hoofdzakelijk „punkertjes" en mensen die vroeger bij de Sharks betrokken waren. Anderen vinden het in de huidi ge staat waarin het Asiel verkeert niet aantrekkelijk er te verblijven en brengen de middagpauze nog liever door in de aula van de school. ,,Als ik zelf scholier zou zijn, dan bleef ik ook weg. Zoals 't Asiel er nu bijstaat is het een troep", aldus Huberts. Er kunnen 's middags ook geen activiteiten worden ontplooid. Het enige dat Huberts kan doen is koffie en thee zetten en het met de schamele middelen die er zijn nog een beetje gezellig proberen te maken. Overigens is door het jeugdwerk een begroting opgemaakt voor de eerste zes maanden van 1982. Er is een subsidie in een sfeervol restaurant. Beide kerstdagen geopend. Speciaal middagmenu, verkrijgbaar van 12.00 - 17.00 uur. Cocktail van vers fruit Heldere groentesoep Varkenshaasje met champignons, aardappelen en verse groenten. Grand-Marnier ijs met verse sinaasappel en slagroom. Koffie f39,50 p.p. Vanaf 17.00 uur een la carte-kaart met speciale kerstgerechten, waaruit u uw eigen kerstmenu kunt samenstellen. Reserveren gewenst. Bel uw gastheer Jan C. Stolk 02226 - 310. nodig van 716.220,92 om de nodige ac tiviteiten in 't Asiel te kunnen onder nemen. Huberts gaf toe dat de situatie in het verleden waar de baropbrengst zorgde voor een belangrijk deel van de financiële middelen voor het jeugdwerk weliswaar verre van ideaal was, maar dat dat wel de nodige financiële armslag gaf. In de vergadering van de Wel zijnsstichting werd besloten dat Gijs Oskam contact op zal nemen met wet houder Blanken om te bekijken of er voor het loskomen van de officiële subsidie geen garantie of voorschot kan worden gegeven. Dat is in ieder geval nood zakelijk voor de inrichting van 't Asiel. Huberts liet weten dat er ondanks de bedenkelijke financiële situatie toch een paar activiteiten met kerst zullen worden ontplooid, zoals het optreden van Texelse popgroepen. In antwoord op andere vragen zei de jeugdwerker nog dat werkloze jongeren vrijwel geen gebruik maken van 't Asiel. Hoewel het daar eigenlijk wel voor bedoeld is. Verder sprak hij zijn voorkeur uit voor een ingang van 't Asiel aan de voorzijde van het Ulo-complex. Op die manier wordt een beter overzicht ver kregen. ,,Het gebeurde laatst ook weer dat ze voor de deur een vuurtje aan het stoken waren, terwijl niemand daar iets van zag", zei hij. Tijdens de kinderboekenweek wera voor de leerlingen van de hoogste klas sen van het Texelse basisonderwijs een verhalenwedstrijd gehouden. De op dracht was een verhaal te schrijven voor jongens en meisjes van een jaar of vijf. Ruim 180 scholieren deden mee, zodat het beoordelen ervan door de jury (Mo nica Maas, Mieke Rietveld en Joke de Vlas) een heel karwei was. Prachtige epistels werden ingestuurd. Niet alle maal even bruikbaar voor kleuters en vanzelfsprekend niet allemaal foutloos, maar bij elkaar bijzonder aardig en rede lijk gevarieerd. Over fietsende varkens, konijntjes, een vechtende kattenclub, aardige en onaardige tantes, bosbrand, bandieten en zielige ganzen. Opvallend veel verjaardagen waar veel te krijgen valt), dromen die gelukkig goed aflopen en een grote stoet kabouters. De jury koos 18 verhalen uit. Ze werden geschreven door Mariska Witte, Piet Koopman, Karin van Arkel, Jeroen van Hoof, Marco van der Berg, Mariëlle Beers, Jan Eelman, Ingeborg Looyer, Marieke Timmer, Jerom Timmer, Anet Schraag, Justine Kikkert, Annemarie Zuydweg, Johnny Drijver, Rachel Bar nard, Arnold Eelman, Hennieta Mulder en Joost Vlaming. De prijswinnaars hebben inmiddels een boekenbon thuisgestuurd gekre gen. De wedstrijd werd georganiseerd door boekhandel Het Open Boek, die van plan is om van de aardigste verhalen een klein gestencild boekje te maken voor de kinderen die hebben meege daan. Op maandag 21 december houdt de Texelse afdeling van Amnesty Interna tional een schrijfavond in de Hollebol aan de Burgwal in Den Burg. De avond begint om 8 uur. Er worden brieven naar de autoriteiten van de Sovjet-Unie, Maleisië en Zaïre verstuurd. Er zijn voorbeeldbrieven aanwezig. In Rusland zit Mark Morozov vast. Hij is gevangen gezet omdat hij anti-sovjet- propaganda had verspreid. Hij had o.a. kritiek geuit op de inval in Afganistan. Gog Kean Seng is een 31-jarige on derwijzer uit Maleisië. Hij behoort tot een Chinese minderheid en werd be schuldigd tot het aanzetten van onlus ten. Hij werd bij zijn arrestatie gemar teld. Professor Dikonda wa Lumanyisha uit Zaïre wordt verdacht van het hebben van verboden contacten met tegen standers van het bewind. Hij schijnt ook een anoniem rapport over massamoor den in Zaïre in Europa gepubliceerd te hebben. Hij is gemarteld en zonder aanklacht gevangen gezet. De Texelse werkgroep hoopt dat door de brieven de vrijlating van deze mensen wordt bevorderd. Geadopteerd De werkgroep heeft ook een gevan gene uit Joegoslavië geadopteerd. Doordat enkele leden geen tijd meer hebben, kan deze man niet goed wor den geholpen. Mensen die met het adoptiewerk willen meedoen kunnen in lichtingen krijgen bij Dick Schermer, tel. 4239' Amnesty International is op dit mo ment landelijk bezig met een actie rond het thema „verdwijningen." De werk groep wil hierbij aansluiten door het huis aan huis verspreiden van een foldertje over verdwijningen. Leden van de werkgroep zullen op de koopavonden voor de kerst (maandag, dinsdag en woensdag) met een standje voor anti quair Van der Kooi staan. Er is daar o.a. informatie verkrijgbaar over verdwijnin gen. Informatie over de schrijfavond en de actie over verdwijningen zijn verkrijg baar bij Jenneke Wassink, tel. 4109. De PSP afdeling Texel, heeft bezwaar aangetekend tegen een aantal punten van het Structuurschema Militaire oefenterreinen: Zuid Texel (Razende Bol) mag geen oefenterrein worden;de oefeningen op en bij Texel moeten wor den verplaatst en de vluchten boven Texel van KLM helicopters moeten worden gestaakt. „Als gevolg van verschillende mili taire oefeningen, wordt op het hele eiland regelmatig ernstige geluidsover last ondervonden", aldus de PSP, waarbij gesteld wordt dat dit onaan vaardbaar is in een toekomstig nationaal park (duingebied) en nationaal land schap. De PSP zegt dat de oefeningen boven de Vliehors een andere opzet moeten krijgen. Dat kan gebeuren door de aanvliegroute naar de schietrange van de straaljagers te verleggen of door gebruik van simulatoren (droogoefenen in een nagemaakte cockpit) zodat het oefenvliegen drastisch beperkt kan worden. „Dit geeft bovendien een enorme brandstofbesparing." Het zuidelijke deel van Texel onder vindt volgens deze politieke partij teveel overlast van helicopters van de marine. „Er gaat vrijwel geen dag voorbij dat deze boven Texel vliegen en dan ook nog regelmatig na zonsondergang. De aanblik van een laagvliegende helicopter met zijn agressieve geluid is uitermate beangstigend", vindt de afdeling Texel van de PSP. Hoogvliegende heli's ver oorzaken echter ook overlast en dan denkt men vooral aan duingebieden waar naast de recreanten ook de dieren opgeschrikt worden. Verder maakt de PSP bezwaar tegen de oefeningen op de Mok. „Dit kamp ligt in een uniek natuurgebied dat bijzonder vogelrijk is." Ook hier is sprake van helicopteroverlast vooral wanneer geoefend wordt in het oppikken van mensen uit het water. „Naast verstoring van mens en natuur, komt het voor dat het vee op hol slaat. Deze oefeningen zouden gemakkelijk verder uit de kust gehouden kunnen worden", aldus de PSP. Het laten ontploffen van trotyl moet gestaakt worden. „Bij bepaalde weers omstandigheden zijn de knallen van de ontploffingen tot in Den Burg te horen en dat is zelfs in een dunbevolkt na tuurgebied onaanvaardbaar", is een andere mening die in de brief naar voren komt. Ook plaatst de PSP kantteke ningen bij de helicoptervluchten via Texel bij bevoorrading van booreilanden hoewel dat geen militaire aangelegen heid is. „Het is nu al zo dat op sommige rustige plaatsen op het eiland er 's winters meer helicopters (inclusief die van de marine) dan auto's passeren." De PSP is tevreden over het feit dat de KLM helicopters praktisch nooit onder de toegestane hoogte vliegen, maar de grotere machines maken zoveel herrie dat er volgens de bezwaarmakers wel degelijk sprake is van overlast. Het is voor de KLM echter niet mogelijkjangs de kust te vliegen in verband met de door de marine verboden vlieggebieden. Volgens de PSP moet het mogelijk zijn op zeer korte termijn een vliegbaan creëeren op vrij korte afstand lanc Texels kust speciaal voor KLM he: copters. Beveiliging Het voorstel om zuid Texel (Razenc Bol) als potentieel marine oefengebie aan te wijzen valt ook bij de PSP niet goede aarde. „In het structuurscherr wordt op geen enkele wijze aangetoon dat de zandplaat van groot belang voor de beveiliging van de marinebasi: Gezien de steeds veranderende situati in het gebied (de zandplaat schui langzaam naar de Texelse hors) is d: ook niet mogelijk", aldus de brief. D grote zandbank wordt een rustplaa: voor vele vogels genoemd en is volger de PSP een potentieel broedgebied vo< plevieren en sterns die op Texel zelf, a gevolg van de verontrusting nauwelijl geschikte broedplaatsen meer kunne vinden. Verder wordt nog het bekenc argument aangevoerd dat de zandpla: van wezenlijk belang kan zijn voor c kustverdediging van Texel. „Rijkswi terstaat poogt het verschuivingsprocf van de Bol richting Texel te versnelle en verwacht na aansluiting met Tex dat de kustafslag tot het verleden bi hoort." In het Eierlandse Huis hebben maan dagavond de plattelandsvrouwen van De Cocksdorp een gezellige avond be leefd. Het programma voor de pauze stond in het teken van de adventsviering met diverse gedichten en liederen. Tel kens werd een kaars ontstoken tot er vier brandden. Na de pauze werd een kerstviering gehouden met medewer king van het koor van de plattelands vrouwen. Op de avond waren 68 vrou wen aanwezig, hetgeen gezien de weersomstandigheden een goede op komst genoemd mag worden. De zon komt 21 december op om 8.46 uur en gaat onder om 16.30 uur. 31 december op om 8.48 uur en onder om 16.38 uur. Maan: 18 dec. L.K., 26 dec. N.M. Hoog water ter rede Vrijdag 18 dec. Zaterdag 19 dec. Zondag 20 dec. Maandag 21 dec. Dinsdag 22 dec. Woensdag 23 dec. Donderdag 24 dec. Vrijdag 25 dec. Zaterdag 26 dec. van Oudeschild: 1.04 en 12.51 1.54 en 13.46 2.53 en 15.05 3.55 en 16.28 4.59 en 17.44 6.01 en 18.43 6.57 en 19.28 7.45 en 20.04 8.30 en 20.41 Weekendaanbieding Afhalen: per liter /6,95 Telefoon (02220) 4890 Vincenzo d'Urso di Sen Zenono flinksmet het wandbord dat gewonnen werd in Tenerel/i. Naast hem chef-kok Ange/o di Lorenzo met om scheiding en Europa Cup-achtige beker. TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 DECEMBER Donderdag 17 december De commissie ruimtelijke ordening heeft in het raadhuis een openbare ver gadering, aanvang 20.00 uur. De agenda vermeldt onder meer bespre king van het struktuurschema voor de militaire terreinen, de provinciale nota verblijfsrekreatie, goothoogte van bollenschuren, het struktuurschema natuur- en landschapsbehoud (nationale parken en nationale land schappen), de bouwplaats van het VW kantoor en diverse voorbereidingsbe- sluiten. In „De Schakel" heeft de Texelse PvdA-afdeling een ledenvergadering; 20.00 uur. De kerstviering van de Plattelandsvrou wen van de afdeling Texel begint om 20.00 uur in de kantine van de tech nische school. Vrijdag 18 december In de Burgemeester De Koning-hal wordt de uitvoering van de Muziek school Texel gegeven, aanvang 19.45 uur. Zaterdag 19 december In De Waal wordt de „halve marathon" gelopen. De start is op het Hogereind, om 14.00 en 14.10 uur. Inschrijven is mogelijk vanaf 13.00 uur. Om 14.00 uur begint in „De Twaalf Balcken" een sjoel wedstrijd. In 't Skiltje te Oudeschild wordt een kerstmiddag voor bejaarden en alleen staanden gehouden, aanvang 16.00 uur Via Nederland 1, vlak voor het jour naal van 21.30 uur, wordt het Texels tv-spotje voor de eerste keer uitge zonden. Zondag 20 december om 11.00 uur begint op het Westerslag bij Bos en Duin een ringsteekwedstrijd met arresleden van de Vereniging voor Vrienden van het Paard. Het publiek wordt verzocht de auto's te stallen op het parkeerterrein van Bos en Duin. Van 10.00-17.00 uur is (tot 10 januari) de expositie van N. Welboren in De Scholerie in Zuid-Eierland geopend. De Christelijke Plattelandsvrouwen heeft een kerstavond in "Poort" bij de Gereformeerde kerk, aanvang 20.00 uur. In de Ned. Hervormde kerk van Ooster end wordt een middeleeuws kerstspel opgevoerd; 20.00 uur. Dinsdag 22 december In de Muziekschool in Den Burg wordt een middeleeuws kerstspel opgevoerd; 20.00 uur. In sportzaal De Ferrever wordt van 10.00-18.00 uur een tafeltennistoernooi voor de lagere scholen gehouden. óndernemers-aktiviteiten 1 Texels enige pizzeria in Den Burg heeft grote prijzen weggesleept op een internationaal culinair concours dat in Tenerelli op het Italiaanse eiland Sicilië werd gehouden. Een prestatie waar Vincenzo d'urso Di Sen Zenzone (eigenaar van de pizzeria aan de Weverstraat) en chefkok Angelo di Lorenzo een enorme beker, een wandbord en een medaille aan overhielden. Aan vankelijk deden meer Italiaanse res taurants in Nederland mee aan het internationale concours maar de Texelse pizzeria was de enige die in de finale doordrong. Totaal waren zestien landen in de finale ver tegenwoordigd. leder restaurant kwam met drie soorten pizza's, drie soorten meelspijzen en drie des serts. Het waren de pizza's van Angelo di Lorenzo die voor de prijzen in aanmerking kwamen. Een „pikant" detail hierbij is dat in de prijswinnende pizza's Texelse scha penkaas verwerkt was. Angelo di Lorenzo werd zelf onderscheiden als eerste chef. De pizza „Olandesina" met als ingrediënten mosselen, inktvis, rijst en speciale saus kreeg op het derde Concours Internazionale Tenerelli de eerste prijs. De pizza „Den Burg Texel" met twee soorten Italiaanse schapenkaas, Texelse schapenkaas artisjokken en eieren kreeg de kwa lificatie „Uitstekend". De pizza „Boerin van Zuid Europa" met to maat, Texelse en Italiaanse scha penkaas en andijvie kreeg een eer volle vermelding. Vincenzo d'Urso vindt het opvallend dat deze laatste de laagste kwalificatie kreeg van de drie door hem ingezonden pizza's, terwijl deze pizza juist bij het Ne derlandse pibliek het meest in de smaak valt. De Italiaanse prijzen regen werd maandagavond in de Weverstraat gevierd met een fees telijke bijeenkomst. Iedere bezoeker mocht zoveel als hij wou proeven van de spijzen waarmee Vincenzo d'Urso zulke goede resultaten be haalde in Italië. De tweede prijs voor pizza's werd gewonnen door een door Italianen geleid restaurant in Griekenland en de derde prijs was voor een restaurant in Italië zelf. Vincenzo d'Urso di Sen Zenone vestigde zich ruim een jaar geleden op Texel nadat de Italiaanse baron eerst twee jaar in Alkmaar had ge woond. Het was vooral het land schap en natuurschoon dat hem deed besluiten op Texel te gaan wonen. Slagerij Dros uit de Peperstraat Oosterend mag sinds kort het predika: Keurslager voeren. De slagerij en c winkel zijn daarvoor door de verenigir voor slagerijreclame „De Keurslagers gekeurd op een groot aantal onderdels zoals hygiëne, assortiment, presentat en bediening. De winkel en slagerij vó S. Dros werd „ruimschoots" goedg: keurd. De keurslagerorganisatie (m in Nederland 700 leden) is geen ii koopcombinatie maar een verbond d; de nadruk legt op de ambachtelij) kwaliteit en uitvoering van het bedrij De Keurslagervereniging is in feite 01 gericht om de verdergaande concurrei tie van verpakt vlees in supermarkté e.d. tegen te gaan. Daarvoor is beslote een strenge keuring in het leven roepen en bedrijven met bijzondei deskundigheid te begeleiden. Op ve schillende manieren wordt er naar g< streefd de slager zo goed mogelijk zij beroep te laten uitoefenen en nieuw ideëen op te doen. Zo zijn er demoi stratiemiddagen op vaktechnisch gebie en keuringen van verschillende soorte vleeswaren, waarvan de worstkeuringe de bekendste zijn. De aangesloten sli gers maken reclame met hun lidmaa schap maar de keurslagerorganisat gaat er niet van uit dat deze „goec naam'" reclame het belangrijkste voo deel van hun organisatie is. Belangrijki vinden ze de adviezen. „Terugloop va klanten ontstaat niet alleen door cor currentie maar kan ook liggen aan ee mindere kwaliteit, een verkeerd asso timent of te onpersoonlijke service e bediening", aldus S. Dros.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2