Canadees bracht dank voor bloemengroet V Gemeente tipte zelf bouwlokatie voor VVV in Den Burg west S. de Waard vraagt minister om onderzoek f250,— voor jeugdclub jf vDR0S Oorsprongweg 3, Eierland Texel, „Gasbedrijf moet boeken openen O Middeleeuws kerstspel in Oosterend en Den Burg NIEUW RENAULT9. NU IN ONZE SHOWROOM. „Geef TESO een baileybrug" Oudeschild krijgt Kroon-supermarkt Gespreksgroep vrouwen in de overgang Kerstfeest voor bejaarden en alleenstaanden Kerstkamp van Jan en Paula VRIJDAG 18 DECEMBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Een uit dertien personen bestaande groep Texelaars voert maandag en dinsdag a.s. een middeleeuws kerstspel op. Het is het „Spel van Christi geboorte en herdersspel" dat al vaker op Texel is gebracht en dat afkomstig is uit het zuid Duitse dorpje Oberufer bij Prezburg. Het werd daar jaarlijks ge speeld door de wijnboeren die er de dorpen in de omgeving mee rond trokken. Het spel is van het oud-Duits vertaald in een soort middel-Nederlands doorspekt met hedendaagse uitdrukkin gen. Momenten van ernst en eerbied worden afgewisseld door vrolijkheid en is daardoor ook voor kinderen geschikt. „Het geheel ademt een sfeer van licht en verwachting, omlijst door muziek en zang", aldus de spelers. Het spel wordt maandag 21 decmeber opgevoerd in de N.H. kerk van Oosterend, aanvang 20.00 uur en op dinsdag 22 december in de muziekschool in Den Burg, ook aanvang 20.00 uur. De hoer A. Hoornweg, burgemeester Engelvaart en wethouder Blanken met de plaquette. Het gemeentebestuur kreeg dinsdag bezoek van de heer A. Hoornweg uit het 15000 inwoners tellende stadje Trenton In Ontario. Canada. Deze sinds 29 jaar in Canada wonende Nederlander was voor familiebezoek in Holland en maakte van de gelegenheid gebruik om Texel dank te brengen voor de 1000 tulpenbollen die Trenton van Texel had gekregen in het kader van de actie „Nederland dankt de Canadezen" die ter gelegen heid van het 35-jarig bevrijdingsfeest werd georganiseerd. Hoornweg (die in Trenton directeur Baldadigheid bleef uit Drijver Bouw B V. heeft een bedrag van f250,— geschonken aan de jeugd club Het Molenbos in De Cocksdorp uit erkentelijkheid voor het feit dat bij de recentelijk afgesloten bouw van 12 wo ningwetwoningen geen enkele schade door baldadigheid is ontstaan. Dat laatste lijkt vanzelfsprekend maar is het niet. Het is de laatste jaren een vrij algemeen verschijnsel geworden dat kinderen zich 's avonds en in de week enden vermaken in en rond in aanbouw zijnde huizen. De afrastering die om het bouwterrein is geplaatst is meestal niet afdoende. De spelende kinderen maken zich soms schuldig aan vernielingen. Vers gemetselde muren worden ont wricht; ook worden wanden beklad en is op het terrein achtergelaten gereed schap niet veilig, zoals onder meer blijkt bil de woningen die Drijver momenteel bouwt in Oudeschild. van gemeentewerken is) was niet met lege handen gekomen. Hij overhandigde namens zijn burgemeester Duncan Mc Donald een prachtige plaquette met het gemeentewapen van Trenton en een dankbetuiging aan de inwoners van Texel alsmede een Canadese vlag, de vlag van de gemeente Trenton en drie wandbor den met een afbeelding van het raadhuis van de Canadese gemeente. Voor bur gemeester Engelvaart was er een per soonlijk geschenk:een schrijfset. Tegenprestatie De burgemeester vond dat hij zich niet onbetuigd kon laten, zodat de Canadees met een Texelse vlag, het boek ,,'t Lant van Texsel" van J. A. van der Vlis, twee exemplaren van het boekje over Souwtje de Wijn, een gebraridschilderd wapen van Texel en enkele kleine boekjes over de historie van Texel naar huis ging. Aan de actie is destijds deelgenomen door alle Nederlandse gemeenten die door de Canadezen zijn bevrijd. Texel had de gemeente Trenton toegewezen gekregen. Hoornweg vertelde dinsdag dat de komst van de rode en oranje tulpen een volslagen verrassing was, die zeer op prijs is gesteld, evenals de dank brief die het gemeentebestuur erbij had gedaan en die in de raadsvergadering van Trenton was voorgelezen. Het grootste deel van de bollen was gepoot in het plantsoen voor het gemeente huis; de overige bollen werden gezet in de tuin voor het gebouw van de oud- strijdersorganisatie. Leuk contact Er is geen twijfel aan dat de bloe mengroet en de reactie erop een harte lijke band tussen Texel en Trenton heb ben doen ontstaan. Relaties met Ne derland had Trenton overigens al. Dein deze omgeving wonende Canadezen die destijds deel uit maakten van de gealli eerde legers zijn bijna allemaal in Ne derland geweest en in de na-oorlogse jaren hebben zich veel Nederlanse emi granten in deze streek gevestigd. Er wonen er wel 2000 en volgens Hoorn weg zijn ze zeer gezien. Het echtpaar Hoornweg en het Texelse college bleven dinsdag nog ge ruime tijd bijeen waarbij interessante vergelijkingen konden worden gemaakt tussen de bestuurderlijke gang van zaken op Texel en in Trenton. Scouting Texel haalt zaterdag vanaf 10.00 uur oud papier op in de Bernhara- laan, Tjakkerstraat, Wilsterstraat en Lieuwstraat. leder wordt dringend ver zocht het papier tijdig gebundeld aan de weg te zetten. Scouting Texel heeft bij het wekelijks ophalen van het oude papier vervoers capaciteit tekort. Gezocht wordt naar een aanhangwagen (liefst voor een zacht prijsjeldie aan het thans in gebruik zijnde VW-vrachtautootje kan worden gekoppeld. Tips worden graag verno men door de heer N. Slijderink, telefoon 02220-2374. I/I1UU Tel Ó2225-233 CPN'er Frans Aarts: Het statenlid voor de CPN, Frans Aarts, heeft maandag tijdens de zitting van de Provinciale Staten gevraagd waarom voor TESO geen noodoplos sing gevonden kan worden, zodat de tweede dek van de Molengat in gebruik kan worden genomen. „Kan de genie, zowel in Den Helder als op 't Horntje, niet één of andere baileybrug plaatsen, zodat in ieder geval tijdens de zomer maanden het bovenste dek gebruikt kan worden en extra lange wachttijden kun nen worden voorkomen?" aldus Aarts in zijn pleidooi. TESO noemde hij „Texels Eigen zinnige Stoomboot Onderneming" om dat de passagiers opdraaien voor de kosten van een schip dat maar voor de helft benut kan worden. „Wat daar gebeurt is toch niet meer te verkopen?" aldus de communist die vond dat een snelle ingebruikstelling van het tweede dek dringend nodig is. Gedeputeerde J. van Dis herinnerde het statenlid eraan dat de Provinciale Staten zelf hebben bepaald hoeveel toeristen Texel nog mag opnemen door de goedkeuring van het streekplan voor de kop van Noordholland en Texel. „Daarin was geen plaats voor een dubbeldeks boot", aldus Van Dis, die erbij vertelde dat Rijkswaterstaat ook niet van plan is de veerhavens aan te passen. Daarvoor zal eerst wijziging van het streekplan nodig zijn. „Dat zit er voorlopig niet in", aldus Van Dis. Frans Aarts bleef bij zijn standpunt en zei dat de kosten van levensonderhoud voor Texelaars door de aanschaf van de Molengat extra hoog zijn geworden. „Alle mensen die van Texel naar de vaste wal willen of naar het eiland willen om te recreëeren hebben aan zo'n papieren besluit (het streekplan) geen boodschap", waarop het socialistische statenlid IJff informeerde of de CPN-er soms het kapitalisme wilde steunen. Frans Aaarts: „Het gaat mij om de mensen die met een half leeg schip heen en weer varen en daarvoor extra moeten betalen." Subsidie Van Dis deelde mee dat provinciale subsidiëring van de veerdienst in prin cipe te bespreken valt als Provinciale Staten medezeggenschap krijgt in het beleid van TESO. Dat zag de gedepu teerde echter niet „zomaar" gebeuren. „De reglementen van TESO zijn zoda nig dat zelfs de aandeelhouders er niets te vertellen hebben." De Versmarkt van Goudsblom in Oudeschild houdt op te bestaan. Het bedrijf wordt ingaand januari gepacht door de firma Goënga uit Den Hoorn die het na een interne verbouwing zal ver anderen in een Kroon-supermarkt met een volledig levensmiddelenpakket, uit gezonderd vers vlees. Van 4 tot 9 januari zal de zaak nog zijn geopend. Tussen 11 en 13 januari vindt de verbouwing plaats waarbij de maga zijnruimte bij de winkel zal worden ge trokken. Bij voldoende deelname wordt er op Texel in januari een Vido-gespreksgroep gestart. Vido is de afkorting van „Vrou wen in de Overgang." Deze gespreks groep beoogt vrouwen van deze leef tijdsgroep met elkaar in contact te brengen om over allerlei zaken die hen bezighouden, te praten. Deze gespreksgroep wordt georgani seerd door de Overkoepeling van Vrou wenorganisaties in samenwerking met het Groene Kruis. Degenen die aan deze gespreksgroep mee willen doen, kunnen zich opgeven bij mevrouw Oskam, Schilderend 44, telefoon 2185 of tussen 5 en 6 uur bellen naar het Groene Kruis, telefoon 3241 Ook dit jaar wordt in Oudeschild weer een kerstbijeenkomst gehouden voor bejaarden en oudere alleenstaanden en wel zaterdagmiddag 19 december, aan vang 16.00 uur in dorpshuis 't Skiltje. De organisatie is in handen van de Ge meenschap Oudeschild, de zusterkring, de bejaardensoos en de bejaardenbond. Het programma omvat onder meer een optreden van de Oudeschilder jeugd van de muziekschool, voordracht van het kerstevangelie, een overdenking, een broodmaaltijd en een kerstspel met de titel „De verdwenen herder". De ver schillende programmaonderdelen wor den afgewisseld door samenzang. Het evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer organiseert in de week tussen kerst en oudjaar een speciaal jeugdkamp voor Texelse kinderen van negen tot en met twaalf jaar in '"t Kamphuis" in Zuid Haffel. Het kamp duurt van 28 tot en met 31 december en de kosten zijn f25,— per persoon. Het programma omvat o.a. spel, zang, han denarbeid en aandacht voor het kerst gebeuren. Opgave is mogelijk bij de familie Brouwer, Warmoesstraat 42, Den Burg, telefoon 02220-3770 waar men verdere inlichtingen over de or ganisatie van het kamp krijgt. De VVV Texel heeft niet zomaar op goed geluk een bouwplan laten ont werpen voor een hoofdkantoor op een terrein aan de Elemert, tussen Mont Rosa en de familie Pansier. Dit terrein is als mogelijke bouwplaats genoemd door de gemeente zelf. Dat is gebeurd in juli toen het gemeentebestuur zich bereid toonde binnen het bestemmingsplan Den Burg west rekening te houden met een nieuw VVV kantoor, waarbij het terrein tussen Mont Rosa en Pansier is genoemd. Op grond van dit gegeven heeft de architect opdracht gehad. Dat B en W onlangs besloten aan de bouw van het kantoor op deze plaats of in deze omgeving niet mee te werken, was voor het WV bestuur een grote teleurstelling. Zoals bekend was het college van mening dat het VW kantoor in het centrum van Den Burg thuis hoort. Daarbij baseerde men zich op de doelstellingennota voor Den Burg, waarin is vastgelegd dat winkels en ver gelijkbare andere publiek trekkende za ken in het centrum thuishoren. Dit standpunt was voor het VVV bestuur vooral teleurstellend omdat de indruk bestond dat men het college op 25 sep tember had overtuigd van de voordelen van de vestigingsplaats aan de Elemert. De bereikbaarheid voor gast en Texelaar is hier veel beter dan in het centrum, ook voor grote auto's zoals campers. Uitbreiding van het bestaande VVV kantoor aan de Groeneplaats is alleen mogelijk door het bouwen van meer dere verdiepingen waardoor in de prak tijk een lastige werksituatie ontstaat. De WV verkeert momenteel in vrij ernstige ruimtenood. Er is bovendien maar één toegang zodat bijv. het drukwerk (soms wel 35 ton) via de klantenruimte naar binnen moet worden gebracht. Ook het verwijzen van klanten naar plaatsen elders op Texel is vanuit een dicht bij de Pontweg gelegen gebouw makkelijker dan vanuit de oude vestigingsplaats. Deze argumenten waren voor het college blijkbaar niet overwegend, want korte tijd later kwam de uitspraak dat de WV zijn uitbreiding toch maar in het dorpscentrum moest zoeken. Boven dien constateerde de VVV dat in het bestemmingsplan Den Burg west hele maal geen rekening met het VW kantoor was gehouden. Het college werd schriftelijk gevraagd uit te leggen welke overwegingen ertoe hadden ge leid toch voor uitbreiding aan de Groe neplaats te kiezen. Blijkbaar naar aan leiding daarvan hebben B en W zich bereid verklaard zich nog eens over deze zaak te beraden. Het resultaat daarvan zou gisteravond worden bekend ge maakt in de vergadering van de com missie ruimtelijke ordening. De WV Texel heeft zijn voorkeur voor een vestiging aan de buitenkant van Den Burg gemotiveerd door de voor- en nadelen van centrum en bui tenrand tegenover elkaar te zetten. Daaruit blijkt dat de bereikbaarheid in het centrum alleen goed is voor passan ten die om andere reden toch al in Den Burg waren. Voor zoekende kampeer ders, logieszoekers en mensen die ver wezen moeten worden is de vestigings plaats in de buurt van de Pontweg veel beter. Ook de representatie en de post verzending zijn met een plaats buiten het centrum gebaat. FF Het gemeenteraadslid S. de Waard heeft de minister van economische zaken verzocht na te gaan of het extra vastrecht van f30,— per jaar dat de gasgebruikers op Texel betalen aan het Gasbedrijf Texel redelijk is. Ook wil De Waard dat de minister controleert in hoeverre de landelijk geldende tarieven alsmede het vastrecht op Texel worden gevolgd en of tariefwijzigingen die in een afrekeningsperiode hebben plaats gehad op de juiste wijze in de zoge naamde mengprijs worden verwerkt. Het komt er dus op neer dat de minister wordt gevraagd het Gasbedrijf Texel uit te nodigen zijn boeken te ope nen, want anders is niet na te gaan in hoeverre het door het Gasbedrijf bere kende extra vastrecht „redelijk" is te noemen. De Waard heeft hetzelfde verzoek al eens in de gemeenteraad aan de orde gesteld maar dat had geen succes want het Gasbedrijf liet weten geen inzage te willen geven. En B en W neten blijken er niets voor te volen om daar nog verder op aan te dringen. Te duur De heer De Waard, die er niet zo blij mee is dat de gasvoorziening van Texel in handen is van een particuliere on derneming hoopt nu dat de minister van economische zaken wettelijke mogelijk heden heeft om de openheid bij het gasbedrijf af te dwingen. Hij hoopt dat dan zal blijken dat het Gasbedrijf op Texel goede zaken doet en best wat voordeliger uit de bus kan komen. De Waard laat in zijn brief duidelijk weten dat het contract dat de gemeente en gasbedrijf in 1976 hebben afgesloten, correct wordt nageleefd, maar het zit hem toch niet lekker dat de Texelaars gemiddeld zo'n f100,— per jaar voor hun aardgas extra betalen (de baat belasting komt er ook nog bij) wat vooral in deze tijd van sterk stijgende woonlasten van hetekenis is. In het genoemde contract is bepaald dat het extra vastrecht „in redelijkheid" moet worden vastgesteld. Die redelijk heid is echter een betrekkelijk begrip en het hangt er maar van af of men de ontvangende dan wel de betalende partij is, of men een bepaald bedrag redelijk vindt. „Het moet toch wel vreemd aandoen, om niet te zeggen on rechtvaardig, dat een particulier gas bedrijf eenzijdig, zoals het contract aangeeft, dus zelf de redelijkheid vast- steld inzake verhoging van tarieven in de vorm van een toeslag op het vastrecht." De Waard besluit zijn brief met de mededeling dat het hem niet interes seert hoeveel winst het Gasbedrijf maakt, maar dat hij alleen maar wil be reiken dat de Texelse gasgebruikers niet meer betalen dan nodig is. „Om dit vast te stellen in controle onontbeer lijk." Water Mont Rosa Uitbreiding Te bouwen kantoor Stolp '-gedeelte Parkeren caravans en campers /^Fam. Pansier Parkeren auto's (wiAn.l Plattegrond van het toekomstige VVV-kantoor met direkte omgeving aan de Elemert bij Den Bimg volgens het plan dat de VW Texel graag wil verwezenlijken. Het kantoor wordt grotendeels in laagbouw uitgevoerd, met uitzondering van de „stolp" aan de wegkant, waar zich de balie- ruimte bevindt alsmede trapopgang en toiletakkommodade voor het publiek. Hierachter komt de werkruimte voor de informatrices, de reserveringsafdeling, de administratie, de kantoren voor directeur en directie-assistent en een vergaderzaaltje. Verder naar achteren, voorzien van een eigen ingang, bevindt zich de magazijnruimte, ruimte voor druk-, vouw- en verpakkingsepparatuur. De ingangspartij maakt het ontvangen en verzenden van vracht met behulp van pallets mogelijk. Zowel aan de zijkant als aan de achterkant van het gebouw wordt rekening gehouden met toekomstige uitbreiding.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7