c/warLrJexels in het harL, Meerderheid commissie gelooft niet in onschuld nationaal landschap Ringrijderij in kerstsfeer Bouwplaats VVV-kantoor blijft omstreden B en W houden vast aan centrum Nova Cura" in andere handen A Nieuw parkeerterrein bij Hoornderslag? Kerstconcert in Oosterend Halve marathon werd afgelast Dorpscommissie informeert Oosterenders Paarden op hol 96e JAARGANG NR. 9638 DINSDAG 22 DECEMBER 1981 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. f /7 Voor advertenties, abonnemenjen, etc.: I JT/ Langeveld De Rooy B.V., VVtr Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso: los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De heren J. C. Dros, J. van Asselt, J. Koolhof, IM. C. Barendregt en C. Stolk hebben donderdagavond in de commissie ruimtelijke jrdening één front gevormd tegen het voorstel van B en W om zich liet te verzetten tegen de plannen om Texel tot nationaal landschap te naken. Zoals bekend huldigt het college het tandpunt dat een aanwijzing tot natio nal landschap aanvaardbaar is als aan en aantal voorwaarden wordt voldaan. De genoemde commissieleden waren tegenstelling tot het college van nening dat de plannen om de Texelse - luinen tot nationaal park en de rest van p iet eiland tot nationaal landschap te naken, wel degelijk tot gevolg zullen lebben dat de bedrijvigheid op het iebied van landbouw en recreatie zal rorden teruggedrongen. Dat laatste adden zij niet ontleend aan de nota die et college over dit onderwerp had uit- ebracht, maar aan de zg. nota Ver- oeve. De heer N. C. Barendregt, mede prekend namens Van Asselt, Dros en ooihof, schetste in een uitvoerig over- icht de situatie waarin de Texelse land- U bouw zich bevindt en de directe en indi recte betekenis van deze bedrijfstak voor de werkgelegenheid en de Texelse gemeenschap. Hij sprak de verwachting uit dat een parkstatus een ongunstige invloed zal hebben op de bruto omzet, wat nooit zal kunnen worden gecom penseerd door vergoedingen. Levend landschap Barendregt bleek principiële bezwa ren te hebben tegen de filosofie die aan het structuurschema natuur- en land schapsbehoud (waarin de regering haar voorgenomen parkenbeleid uiteenzet) ten grondslag ligt. In het structuur schema wordt nl. gesproken over het ecosysteem waaraan andere belangen getoetst zouden moeten worden, dus ook de invloed van menselijk handelen op de natuur. Veel beter zou het volgens spreker zijn zich te laten leiden door de vraag: hoe werken wij aan de voort durende verandering van onze omge ving, op een cultureel en estetisch ver antwoorde manier? Barendregt vond dat de huidige regeringsplannen te veel zijn gericht op het vasthouden van „een vaag ideaal-beeld van een bepaald land schap." Samengaan Spreker vond dat overtuigend be wezen is dat moderne landbouw kan samengaan met natuur- en landschaps- belangen. Ondanks het feit dat de Texelse landbouw zich heeft ontwikkeld tot de meest vooruitstrevende van Ne derland en ondanks de ruilverkaveling, blijkt de belevingswaarde van de Texel se natuur en het Texelse landschap zeer groot te zijn. Barendregt noemde wat getallen om de „onvoorstelbaar belangrijke" econo mische betekenis van de landbouw voor de Texelse bevolking te schetsen De betekenis van de Texelse agrarische activiteit is zelfs internationaal, gezien de uitvoer van bloembollen, pootaard- appelen, kaas en schapen. De bruto omzet van de landbouw op Texel be draagt ca. 60 miljoen gulden. De eigen zuivelfabriek verwerkt 30 miljoen kg. melk per jaar en op Texel zijn 385 land bouwbedrijven met ca. 700 directe ar beidsplaatsen. In deze zijn ook de ver- werkings- en toeleverende bedrijven van belang. Terugdraaien van de landbouw activiteit is daarvoor desastreus omdat er op Texel verder geen expansiemo gelijkheden zijn. Koehandel Tot dusver had het gemeentebestuur zich altijd afwijzend opgesteld tegen over de gedachte van een nationaal landschap. Dat nu een ander standpunt was ingenomen vond Barendregt een staaltje van „koehandel". Het rijk wil een nationaal landschap en de gemeente wil geld. „Dus onderhandelen ten koste van de bevolking." Volgens Barendregt Lees verder op pagina 2. De winterromantiek vierde zondag hoogtij in de Dennen bij het Westerslag, waar de Vereniging voor Vrienden van het Paard een ringsteekwedstrijd met arresleden hield. Een schraal winterzonnetje, prikkelende kou, briesende paarden en het getingel van het belletuig, waren de ingrediënten van een sfeertje waaraan alleen de kerstman zelf nog ontbrak. De ringrijderij trok twaalf deelnemers en dat was lang niet slecht. Waarbij men moet bedenken dat het aantal arresle den op Texel niet zo groot is en dat deelname aan zo'n evenement nogal wat voorbereiding vergt. Niet alleen moet de arreslee uit de schuur of van de zolder worden gehaald en in orde ge bracht, ook het „op scherp" stellen van het paard en het transport van de ar naar de plaats van de wedstrijd vraagt nogal wat kosten en moeite. De arresleden die in de wedstrijd uit kwamen waren van de meest uiteenlo pende typen: van eenvoudige „kisten" De gebroeders W. en A. Keijzer uit ludeschild hebben hun rondvaartkotter X 27 „Nova Cura" verkocht aan de leer A. Hutjes. Hutjes zal het bedrijf op lezelfde voet voortzetten. De gebroeders Keijzer hebben hun lude beroep weer opgenomen. Wim iaat vissen op de TX 3 en André op de X 11. De nieuwe eigenaar van de TX 27 is irvaren op het gebied van varen en 'issen met toeristen. Sedert 6 jaar jebruikte hij daarvoor de kleinere kotter X 97 die plaats bood aan 68 personen. )it schip heeft hij onlangs verkocht aan V. Toering te Harlingen die er de gar- lalenvisserij mee gaat uitoefenen. De Jova Cura heeft accommodatie voor 90 lersonen. Rondvaren met toeristen is len activiteit die nauw aan de familie tutjes is gebonden. Vader Daan Hutjes lield er zich mee bezig evenals groot- iader A. Henkes die er reeds in 1918 nee begon. Hutjes is van plan met zijn nieuwe ichip een langer seizoen te draaien dan ot dusver met deTX 97 gebruikelijk vas: van april tot oktober. Omdat het antal rondvaartbedrijven met één is 'erminderd, kan op voldoende passa- Jiersaanbod worden gerekend. Het ma- en van een tocht over de Waddenzee erwijl het visserijbedrijf wordt uitgeoe- end, is een van de meest populaire oeristische attracties. Op tweede kerstdag, aanvang 12.00 lur, geeft de Christelijke Muziekver- niging Excelsior een kerstconcert in de Hervormde kerk van Oosterend. Het ca. )én uur durende concert is vrij toegan- relijk voor iedereen. Aan de uitvoering, ïnder leiding van de heer A. Kuik wordt neegewerkt door Jan Everaarts (hobo), Bias Hordijk (orgel), Ria Trap-Schyt zang) en Wilhelmus Barnard (zang). Ondanks „heroverweging" zijn B en W niet van plan terug te komen op hun standpunt, dat het nieuwe VVV kantoor in het centrum van Den Burg moet komen en dus niet aan de Elemert of op een andere plaats aan de buitenkant van Den Burg. Het college heeft alle begrip voor de argumenten van de VVV om naar een goed voor alle verkeer bereikbare plaats buiten het centrum te verhuizen, maar vond dat haast ieder ander bedrijf dat thans in het centrum is gevestigd, dezelfde argumenten zou kunnen hanteren. Men oordeelde dat de bedrijfsbe langen van de VVV onvoldoende op wegen tegen het algemene belang dat het centrum van Den Burg leefbaar wordt gehouden door er zoveel mogelijk alle winkel- en andere vergelijkbare (niet ambachtelijke) bedrijvigheid geconcen treerd te houden. De VVV was er al thans volgens het college niet in ge slaagd redenen aan te voeren waarom voor haar een uitzondering zou moeten worden gemaakt. Daarmee staat nog allerminstvast dat het nieuwe VVV kantoor ook werkelijk in het centrum van Den Burg zal komen. Tegen het collegestandpunt werd in de donderdagavond gehouden vergadering van de commissie ruimtelijke ordening hevig verzet geboden. De meerderheid van de commissie (J. C. Dros, J. van Asselt, J. Koolhof, N. C. Barendregt en J. C. Stolk) was het niet met het college eens. J. C. Stolk (die namens het Texels Verbond van Ondernemers in de com missie zit( zei het onjuist te vinden dat de VW wordt vergeleken met een gewone winkel in Den Burg. Volgens hem heeft de VW een functie voor heel Texel en kan aan de Elemert veel beter functioneren. Overigens kon Stolk, die zelf een snackbar aan de Parkstraat heeft, zich best voorstellen dat winkelier liers de VVV liever in het centrum zien. „Ik zou daar zelf ook belang bij hebben. Waar mensen zijn, is omzet." Stolk wilde zelfs dat de gemeente de VVV bij de bouw aan de Elemert zou steunen door de grond aldaar voor een symbo lisch bedrag te geven. „Dat is beter dan straks een jaarlijks tekort te moeten subsidiëren." Balifunctie In hoeverre de WV kan worden ver geleken met een gewone winkel, hangt af van het gewicht van de „balie functie." Als erg veel mensen de VW willen bezoeken om naar evenementen e.d. te informeren (zoals dat bij de VW's in de meeste steden het geval is) is dat een argument om het bureau in het centrum te houden. Die balifunctie stelt bij de VW Texel echter weinig voor. Mensen die willen weten wat er op het eiland te doen is. kopen een Texel- toerist en hebben de V W dan helemaal niet meer nodig. Het zwaartepunt is veel meer komen te liggen op de admini stratieve kant van het bemiddelings- en reserveringswerk en op het doorverwij zen van toeristen die juist op Texel zijn aangekomen. Het was de heer N. C. Barendregt die op dit aspect wees als argument om de VVV naar de buiten kant van Den Burg te verwijzen. Hij zei dat de VVV verkeersaantrekkend is, wat in het centrum tot problemen kan leiden. Bovendien wordt overwogen in het kader van het verkeerscirculatieplan de Groeneplaats en de Parkstraat voor het verkeer af te sluiten. De burgemeester zei niet overtuigd te zijn van de noodzaak om voor de WV een uitzondering te maken op het beleid zoals dat in de doelstellingennota voor Den Burg is vastgelegd. Hij zei dat het postkantoor of de banken dezelfde argumenten kunnen hanteren om het centrum te mogen verlaten.' Een belangrijke mededeling van de burgemeester was dat het college heeft besloten geen voorstellen te doen om de Groeneplaats en de Parkstraat af te slui ten, o.a. met als argument dat De Lindeboom voor auto's bereikbaar moet blijven. Dit standpunt zal overigens nog volop voor inspraak vatbaar zijn, in het kader van de procedure die het ver keerscirculatieplan moet doorlopen. die in wat vrije uren snel in elkaar waren getimmerd, tot ware kunststukjes. Tot die laatste categorie hoorde ongetwij feld de antiek lijkende maar nieuwe ar die Willem Goënga uit Den Hoorn zelf had gemaakt en die door Truus Hoo- genbosch van een fraaie Hindeloper beschildering was voorzien. De ar was vervaardigd in de vorige winter maar er was nadien geen sneeuw meer gevallen zodat het fraaie geheel pas zondag j.l. in het openbaar kon verschijnen. Opmerkelijk was ook de ar die door Jan Plezier-vaarder Arie Kikkert was ge maakt van een concourswagen. De wielen waren verwijderd en op do assen waren een soort skieën gemaakt: het ei van columbus. Ook aan publieke belangstelling man keerde het niet. Enkele honderden men sen waren naar de Dennen gekomen om het fraaie schouwspel te bewon deren. Alle kans dat ze binnenkort nog eens van iets dergelijks kunnen genie ten, want de winter is nog maar net begonnen en de paardenvrienden heb- Gemeente, Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer gaan binnenkort om de tafel zitten om te praten over het door de zee bedreigde parkeerterrein bij paal 9. Bij de afgelopen storm is ter plaatse zoveel duin weggeslagen dat het parkeerterrein nog maar een meter of tien van het strand is verwijderd. Op vragen van J. C. Stolk in de commissie vergadering van ruimtelijke ordening zei burgemeester Engelvaart dat bij het overleg zal worden nagegaan op welke wijze in een nieuw parkeerterrein kan worden voorzien. Afgezien van het feit dat het bestaande terrein door de zee verzwolgen dreigt te worden was het de laatste jaren ook veel te klein, waardoor het op tientallen dagen in het hoog seizoen onvermijdelijk was dat de auto's in lange rijen langs beide zijden van de strandweg werden geparkeerd. Overi gens wordt verwacht dat het bestaande terrein het komende zomerseizoen nog zal kunnen functioneren. De halve marathon die zaterdagmid dag in De Waal gelopen zou worden is wegens weersomstandigheden afgelast. Het is nu de bedoeling de eerste mara thon van De Waal in maart te houden. ben de smaak goed te pakken. Som mige paarden moesten nog wel wen nen; een enkel dier reageerde zelfs zo zenuwachtig op de ongewone situatie dat het halverwege uit de strijd moest worden genomen om ongelukken te voorkomen. De eerste prijs van de ringsteekwed strijd werd gewonnen door Dirk Witte en zijn dochter. De tweede prijs ging naar Arie en Leny Kikkert en de derde naar Frans en Tiny Bakker. De prijzen bestonden uit resp. een kerstkrans en weinachtsstollen/ beschikbaar gesteld door Timmers Bakkerij. De foto geeft een beeld van de wedstrijd op het mo ment dat het deelnemersechtpaar Mantje uit De Koog raak prikt. Verbouwing dorpshuis De dorpscommissie vindt de tijd rijp om bewoners van Oosterend en omge ving te informeren over de plannen om het dorpshuis De Bijenkorf uit te breiden met een sportzaal en een instructiebad. Daartoe zal dinsdag 29 december a.s. een voorlichtingsbijeenkomst worden gehouden in de Bijenkorf. Onder meer zullen recentelijk gewijzigde tekeningen worden getoond. De dorpscommissie wil graag zoveel mogelijk meningen over de plannen vernemen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Door snel optreden van enkele politiemensen kon zondagmiddag een gevaarlijke situatie op de Pont- weg zonder ongelukken worden beëindigd. Een politieman die op de Pontweg reed, zag een kennelijk op hol geslagen paard en pony (met een sleetje) naderen. De man pas seerde de paarden en probeerde ze te laten stoppen, maar de dieren waren zo wild dat dit niet lukte. Daarom reed de politieman voor de paarden uit om zo het tegemoet komende verkeer te waarschuwen. Verschillende auto's ijlings in de berm geparkeerd om ruimbaan te maken voor de twee galopperende dieren. Een andere patrouillewagen van de rijkspolitie werd dwars op de Pontweg gezet om op deze wijze te proberen de paarden te laten stop pen, maar ook dit mocht niet baten. Bij de Pelikaanweg sloeg de pony met de slee rechtsaf en het dier kon tenslotte bij manege Zoetelief tot stilstand gebracht worden. Het an dere paard werd op het Oude Dijkje een halt toegeroepen. Het bleek dat de pony met slee in het Meijertebos op hol was geslagen nadat het dier was geschrokken van een blaffende hond. De pony was 'angs een wei land gelopen waarin het paard stond, dat van de weeromstuit ook op hol sloeg. Zowel het paard als de pony zijn inmiddels terug bij hun respectievelijxe eigenaren in Den Burg.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1