Eierland kan predikant niet meer betalen Lancasterdijk toch een Texelse naam Openstelling Musea rond de feestdagen Waar zijn ze gebleven? i „Molengat" in het ijs Werkgroep bezig met nieuwe regeling Dijkgraaf Roeper: WW WW VERVOLG VAN PAG. 1 Aquariumshow C. Hin Hzn. nam afscheid als hoofdingeland Jos Bakker won sjoelkampioenschap Ontmoetingsmiddag in de Schakel Zuigelingenbureau „WAT IK ZEGGEN WOU.." Beste vrienden van Texel - - - - - - - - - - - - - - - - DONDERDAG 24 DECEMBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ,,We zijn blij dat Eierland nu een echte dominee heeft", sprak mevrouw W. Kikkert-Neuteboom op zondag 16 maart 1980 bij de intrede van dominee P. D. Wolthaus als hervormd predikant. Nauwelijks twee jaar later moet de kerkeraad van De Cocksdorp en Eierland bekend maken dat haar financiële middelen de komende jaren niet toereikend zijn om een volledige predikantenplaats te bekostigen. In overleg met dominee Wolthaus is besloten dat hij het komende jaar naar wat anders zal uitkijken. Een werkgroep waarin alle hervormde gemeenten van Texel zitting hebben, beraadt zich op de vraag welke maatregelen genomen moeten worden om het werk in de gemeente na het vertrek van dominee Wolthaus voort te kunnen zetten. Gedacht wordt aan een kerkelijke herindeling. Op korte termijn zou de gemeente Eierland-De Cocksdorp bij een andere gemeente kunnen worden gevoegd. Voordat Wolthaus op 16 maart van het vorige jaar werd bevestigd, deed hij al twee en een half jaar dienst als kandidaat in De Cocksdorp. Er groeide een hechte band tussen de predikant en zijn gemeenteleden en dat hij nu wegens financiële redenen moet vertrekken wordt algemeen betreurd. Onder meer in de beiaardenwoningen De Poolster, waar Wolthaus een gespreksgroep leid de en waar hij ook veel bij mensen aan huis kwam „konden velen er niet van slapen." Toen Wolthaus als predikant werd bevestigd leek dat financieel mo gelijk. Extra eigen bijdragen van de ge meenteleden zorgden voor een finan ciële meevaller van f16.000, de ge meente kreeg subsidie van de Generale Financiële Raad van de Hervormde kerk en ook werden subsidies verkregen van de andere hervormde gemeenten op Texel. De subsidie van de Generale Financiële Raad werd echter maar over een periode van vijf jaar gegeven en daarvan zijn er nu drie voorbij. Met alleen de bijdragen van de gemeen teleden blijkt het niet mogelijk te zijn de predikant in vaste dienst te houden. Daar komt nog eens bij_dat de afgelopen tijd niet genoeg geld beschikbaar was voor het onderhouden van de begraaf plaats in De Cocksdorp en dat hiervoor een soort herstelprogramma zal moeten worden uitgevoerd. Voor de graven be staan immers contracten tot twintig jaar en daarin is ook het onderhoud voor die periode opgenomen. Herindeling In afwachting van de resultaten van de werkgroep die zich met de herin deling van de hervormde gemeenten op Texel bezighoudt is ook het beroep Den Hoorn opgeschort. Zoals eerder gemeld gaat dominee Hoekstra van Den Hoorn naar de gemeente Velsen. De indeling van de hervormde gemeenten op Texel is momenteel als volgt geregeld. Eén gemeente wordt gevormd door De Waal, De Koog en Den Hoorn, de tweede gemeente wordt gevormd door Oosterend en Oudeschild, de derde door Den Burg en de vierde was de Cocksdorp met Eierland. In principe komen al deze gemeenten voor samen werking met De Cocksdorp-Eierland in aanmerking. In Nederland bestaat een groot tekort aan predikanten. Het zou niet moeilijk hoeven zijn voor ds. Wolthaus om een nieuwe gemeente te vinden. Zolang het zover niet is blijft De Cocksdorp-Eierland financieel verantwoordelijk voor hem. Na het vertrek van de dominee zal een zwaarder beroep worden gedaan op de kerkeraadsleden en gemeenteleden om zaken als huisbezoeken en gespreks- kringen toch doorgang te laten vinden. Door de kerkeraad van De Cocksdorp is een noodprogramma opgesteld. Wan neer De Cocksdorp-Eierland samen zou worden gevoegd met een andere ge meente zou de predikant van die ge meente ongeveer twee dagen per week voor De Cocksdorp-Eierland nodig heb ben. Volgens administrateur A. R. Hengst van de kerkvoogdij in De Cocks dorp moet dat mogelijk zijn. „Op Texel zijn 3300 katholieken waarvoor alleen maar pastoor Kolkman is. Er zijn iets minder hervormden op het eiland. Ik wil niet zeggen dat de situatie voor de ka tholieken ideaal is, maar met drie her vormde predikanten moet het op het eiland te doen zijn", aldus Hengst. Het deel van de waddendijk dat blij kens de mening van de gemeenteraad moet worden omgedoopt tot Lancas terdijk, was woensdagavond voor KI. Eelman aanleiding vragen te stellen in de vergadering van het Waterschap. Eel man wilde weten of het Waterschap als eigenaar van de dijk betrokken was ge- wesst bij de naamgeving. ,,lk vind die naam zelf niet zo mooi. Ik had liever een Texelse naam gehad, zoals Eendrachts- diek of Noorderdiek", zei Eelman. Dijk graaf Roeper wees er op dat niet de dijk de naam heeft gekregen maar de weg die er ligt. De benaming van wegen is een zaak van het gemeentebestuur en het Waterschap heeft daar geen invloed op. De administratie van de gemeente werkt met straatnamen en huisnummers terwijl bij het Waterschap met gegevens uit het kadaster wordt gewerkt. „Vroe ger had je bij veel huizen op Texel Lancastertjes voor de ramen. Dat waren kleine gordijntjes. Daarom is Lancaster- dijk toch wel een beetje een Texelse naam", aldus Roeper. C. G. Boot meldde dat oude stenen uit de dijk bij Den Hoorn nu bij Dijk- momen en diverse platvissen. Zo'n „Noordzeebak" is niet zo eenvoudig in stand te houden. Een koelapparaat is nodig om het zeewater voldoende koud te houden en het biologisch evenwicht in de bak moet in stand worden ge houden zonder gebruik te kunnen ma ken van groene planten. Een variatie daarop is het tropisch zeeaquarium waarbij weer andere pro blemen moeten worden opgelost, maar dat ziet er dan ook bijzonder sprook jesachtig uit. Vogels en bloemen De aquariumvereniging had nauwe lijks een betere indruk kunnen geven van de veelzijdigheid van deze hobby. Daarbij is gezorgd voor nog wat andere aantrekkelijkheden. Er staat een voliere met kanaries, verzorgd door Kotex. En Freek Halsema heeft een mooie bloe- menhoek ingericht met hyacinthen, tul pen, amaryllissen en narcissen in diverse stadia van het groeiproces. Een be zienswaardigheid is ook het droge na- maakaquarium dat werd vervaardigd door Louis van Heerwaarden. Door middel van een ingenieus systeem, aan gedreven door de motor van een oude grammofoon, laat hij papieren visjes en andere onderwaterbewoners bewegen onder het geheimzinnige licht van een ultra violette lamp. Mede dank zij de technische knobbel van Van Heerwaar den heeft de aquariumvereniging ook een interessant soort lichtkap voor aquaria ontwikkeld. Wie tijdens de show wordt meege sleept door het enthousiasme van de aquarianen (en zich niet laat afschrikken door de vele latijnse namen die zij hanteren) kan zó met de hobby be ginnen. De tentoongestelde aquaria zijn kant en klaar te koop en wie zelf aan het inrichten wil slaan kan zijn keus doen in de visbeurs op de bovenverdieping, waar een uitgebreide sortering vis, planten en technische benodigdheden wordt aangeboden. Lezingen Op tijden die op het publicatiebord worden aangegeven, wordt minstens drie keer per dag een lezing gegeven in een der zaaltjes van het dorpshuis. Er is onder andere een dia-lezing door keur meester J. D. Kok uit Rotterdam lover de inrichting van aquaria met foto's van Texelse bakken) en door Joh. Henstra uit De Koog met een dia-serie over Texelse wilde planten. In een andere ruimte is een permanente dia-vertoning en daar bestaat ook gelegenheid om bij mensen van de aquariumvereniging informatie op te doen. Met een fotoalbum vol polder herinneringen en een toespraak van dijkgraaf M. Roeper nam het Waterschap Texel woensdag avond afscheid van hoofdingeland C. Hin Hzn. Dé heer Hin heeft de leeftijd van 70 jaar bereikt en vorm de oudste bestuurder van het waterschap. Op 25 september 1956 werd hij door het bestuur van het Waterschap voor de Gemeen schappelijke Polders voorgedragen als heemraad. Op 5 november van dat jaar kwam het Koninklijk Be sluit binnen waarbij daarvoor toestemming werd verleend. Het was in die tijd gebruikelijk dat be noemingen op de eerste woensdag van december plaatsvonden en zo werd Hin op 10 december 1956 benoemd tot heemraad door dijk graaf S. Keijser. Roeper las uit de notulen van die tijd voor dat Hin bij zijn indiensttreding had gezegd: „Ik ben een leek, maar ik wil de benoeming graag aanvaarden en de moeilijkheden overwinnen". Roeper ging in op de moeilijk heden die in 1956 speelden, stormramp van november 1953 lag nog vers in het geheugen, er was weinig geld om de wegen te kun nen onderhouden en ook speelde in die tijd de overdracht van be paalde wegen aan de gemeente. Tot 1969 was Hin heemraad voor de Gemeenschappelijke Polders en toen gingen de verschillende wa terschappen op in het Waterschap Texel. „Als hoofdingeland zijn sinds die tijd uw interesse en bij dragen onverminderd aanwezig gebleven. Uw inzet tekent de ware waterschapsbestuurder. We hebben uw optreden met al zijn betrokkenheid en ervaring ten zeerste gewaardeerd", aldus Roeper. De heer Hin dankte de dijkgraaf voor zijn woorden en voor het fotoalbum met verschillende beel den uit de polder die hij van het waterschap ontving. manshuizen zouden liggen. De stenen zijn volgens hem echter interessant genoeg om ze in de museumdijk te metselen. Volgens hem had Rijkswater staat ook die bedoeling met die stenen. De heer Vonk zei van het bestaan van die stenen af te weten, maar dat ze te groot zijn voor de museumdijk. Rijks waterstaat was zelf ook tot die conclusie gekomen. Vandaar dat ze nu nog bij Dijkmanshuizen liggen. Overigens kwamen de betreffende stenen niet uit de dijk zelf, maar waren het stortstenen die naast de dijk lagen. Bebossing H. W. Stark wilde weten of er con tacten hebben bestaan tussen gemeen te en Waterschap ten aanzien van de bebossing van Texels noordkop. Er moeten in dit gebied enige waterlopen worden veranderd en dat kan ongunstig zijn voor aanliggende agrarische perce len. Dijkgraaf Roeper zei dat er geen overleg is geweest, maar dat alsnog aandacht aan deze zaak wordt ge schonken. In antwoord op een vraag van de heer In tegenstelling tot de andere veerdiensten heeft Teso nog nau welijks last gehad van de grote hoeveelheden ijs die zich inmiddels op de Waddenzee hebben ge vormd. Het vaarwater tussen den Helder en Texel blijft grotendeels ijsvrij. Het is overigens niet uitge sloten dat bij doorzetten van de vorst de veerhavens van Den Helder of Texel bij een bepaalde wind richting zo volraken met ijs dat het wèl problemen geeft. Sinds Teso de veerboten met rij op rij af systeem in gebruik heeft, is er nog geen lang durige strenge winter geweest zo dat de proef op de som nog altijd niet is genomen. Ook het door de oostenwind soms bijzonder lage water is nauwelijks een belemme ring, want de dubbeldekker Molen gat heeft een minder grote diep gang van de twee oude veerboten zodat de kans op aan de grond lopen in een der havens nogal klein is. Het is overigens de bedoeling de Molengat volgende week weer aan de kant te leggen, omdat de Mars diep dan is gerepareerd en weer als dienstboot kan varen. In het komende weekend zal de Texel- stroom als reserveschip beschik baar zijn. De foto, gemaakt door Dirk Kuiter, toont de Molengat die probleemloos door het ijs vaart. Jos Bakker mag zich de Texelse kampioen sjoelen 1981 noemen. Hij Nam de titel zaterdag over van Frans Busch tijdens de sjoelkam pioenschappen die traditiegetrouw in de Twaalf Balcken werden gehouden. De kerstman opende de wedstrijden door op langlaufski's bij het café te arriveren en een eerste partij te spelen. Dat deed hij niet on verdienstelijk door 106 punten te be halen. Vijfenzestig mensen deden aan het kampioenschap mee en zij werden aan gemoedigd door een groot aantal toe schouwers. De nummers één, twee en drie van de verschillende leeftijdsgroe pen streden aan het einde van de middag om de eerste plaats, waarbij Jos Bakker dus eerste werd. Hij kreeg de wisselbeker en een sjoelbak. Uitslagen: 0 tot en met 11 jaar: 1. Erik Nauta, 2. Robert Visser, 3. Arjan Sleutel; twaalf tot en met zestien jaar: 1. Boy Hofker, 2' Jan Timmer, 3. Arthur Elzinga; zeventien jaar en ouder: 1. Hennie Eelman, 2. Jos Bakker, 3. S. v.d. Zwaag. Zondagmiddag 27 december („derde kerstdag") wordt in „De Schakel" bij de Hervormde kerk een ontmoetingsmid dag gehouden voor iedereen die in deze periode behoefte heeft aan wat ge zelligheid. De organisatie berust bij de Interkerkelijke Vrouwencontactgroep. Er wordt voor koffie en thee gezorgd en op de bovenverdieping worden dia's vertoond van Solidaridad. Wie slecht ter been is, kan contact opnemen via tele foon 02220-3584. De ontmoetingsmid dag wordt gehouden van 13.30-17.30 uur. De Wit merkte dijkgraaf Roeper op dat het waterschap ook is betrokken bij de overleggroep Noordzeekust die de duinafslag bestudeert. Het waterschap is daarin met het hoofd technische dienst de heer Vonk vertegenwoordigd. Vonk zei dat het waterloopkundig laboratorium van het TNO zich met on derzoek ten aanzien van de kustafslag bezig houdt en dat momenteel 12 ver schillende mogelijkheden tot verbete ring worden bestudeerd. De overleg groep is van mening dat de duinen in clusief de waardevolle natuurgebieden moeten worden behouden. Het water schap heeft ook met de westkust te maken omdat het drangwater uit de duinen directe invloed heeft op de waterhuishouding in het binnenland. Overigens is het drangwater uit de duinen zoetwater van zeer goede kwali teit. Gevaar voor verzilting bestaat door de kustafslag niet, aldus Vonk. beangstigend. De schapen kosten maar f20,— 730,— maar zijn in uiterst zwakke en slechte conditie. Ik bewaar het geld dus voorlopig tot er weer voldoende voer groeit en hopelijk duurt dat niet te lang. Zo gauw het zover is, zal ik weer wat van me laten horen. Nogmaals mijn hartelijke dank en veel groeten voor allen! Wellicht wilt u in deze voorbereidingstijd voor het kerst feest de herders in Marokko niet ver geten in uw gebeden. Pastoor Ton Storeken, Fès, Marokko. Een goede gewoonte: Bij het bood schappen doen meteen even fles sen, potten en ander glas zonder waarde naar de glascontainer brengen! De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Eissen, dinsdag 29 december om 14.00 uur. Dokter Coutinho geen bureau. Dokter Bernard, woensdag 30 decem ber om 15.00 uur. Lidmaatschap Groene Kruis mee brengen. ORC VEN ULN LEZERS-BUTTCN VERANTWOORDE LUX ME 10 «XN 0£ RtOAKIIE Tot mijn verbazing merk ik dat ik al weer meer als zes weken terug ben in Marokko, de tijd gaat zo ontzettend snel dat nu echt wel het moment gekomen is om wat van me te laten horen. Op de eerste plaats mijn hartelijke dank voor het vele geld dat de Interkerkelijke Vrouwen Contactgroep en de collecte in de Doopsgezinde gemeente me be schikbaar stelde. Ontzettend blij was ik ook met het vele dat ik bij de schapen- houders heb mogen leren. Momenteel is het nog steeds erg droog in Marokko, sinds anderhalf jaar is er geen druppel regen gevallen en het wordt nu erg In bovenstaande tabel is aangegeven van 9.00 tot 12.30 uur; Scheepvaart- welke musea rond de feestdagen ge- museum van 12.30 tot 17.00 uur en het opend zijn. De openingstijden zijn: NRC Maritiem Museum van 9.00 tot 17.00 van 9.00 tot 17.00 uur. Oudheidskamer uur. datum: 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 NATUURRECREATIE CENTRUM OUDHEIDKAMER SCHEEPVAART MUSEUM MARITIEMMUSEUM geopend Op 12 april hoopt de drumband Margaretha Sinclair het 25 jarig be staan te vieren. Dit jubileum moet een groot feest worden waarbij een reünie van oud-leden een belangrijk onderdeel zal zijn. Niet alle adressen van oud leden zijn echter bekend en daarom plaatsen wij een foto uit de glorietijd van de eerste Texelse meisjesdrum band. Degenen die zichzelf of anderen op de foto herkennen kunnen dit mee delen [of zich voor de reünie opgeven aan Ine Witte-Barhorst, Hollewal 30, telefoon 02220-4104, of bij Cora Hoo- genbosch, Rozendijk 22, telefoon 02220-2885. Ook is het bestuur nog op zoek naar oud materiaal over de drum band zoals foto's, films, uniformen, etc. Degene die iets heeft wat van nut kan zijn voor een kleine tentoonstelling bij het jubileumfeest kan dit doorgeven via bovenstaande telefoonnummers. Een van de vele spedaalaquaria, ingericht door Gerard Legierse en voornamelijk bevolkt door Kongozalmen die tegen een voortdurende waterstroom inzwemmen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5