ïi Koper van huis ten onrechte buitenspel? Redelijk jaar voor de landbouw F 'PcVléjt'UUl Afgewezen sollicitant beklaagt zich Kotter viste Russische speelfilms op LAND BOUW Geen overtredingen bij alcoholcontröle Raadsvergadering Grondonderzoek Medicijnen verloren Kop-staart botsing Zuigelingenbureau Vreemde valuta Boudewijn de Groo in Den Helder f HAVENRESTAURAN1 TEXEL Jaarvergadering Bedrijfsvereniging erwtensoep vo spek en worst Snackbar PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 31 DECEMBER 198 - De heer Jas van de TX 4 heeft zondag twee containers met twaalf filmrollen naar het City theater gebracht. Op de blikken staat in het Engels Porti Soviex"maar de titels van de twee films heeft Van Leeuwen nog niet weten te ontcijferen. Van Leeuwen heeft nu een kleuren speelfilm waarvan twee aktes twee spoelenontbreken en vijf aktes zwart-wit film waarvan zeven delen ont breken. Aanvankelijk was een voorstelling voor de vissers gepland waarbij ze de buit" zouden kunnen beoordelen. Van Leeuwen denkt niet dat dit op korte termijn mogelijk is. ,,lk zie geen kans de vele kilometers film te drogen en het kan me een projector kosten.De bios coopexploitant is bang dat de andere Niet altijd wordt het gewaardeerd dat B en W bij het vervullen van vacatures de voorkeur geven aan Texelaars boven mensen van het vasteland, als het wat betreft de capaciteiten niets uitmaakt. Pij de ingekomen stukken voor de raadsvergadering van dinsdag 12 januari zit een protestbrief van de heer R_S. de Heus uit Zeist die vergeefs heeft ge solliciteerd naar een vacature bij de Jacob Drijver school in Oosterend. Op het raadhuis had hij te horen ge kregen dat men wilde proberen een Texelse werkloze aan te stellen. Mijns inzien is zo'n sollicitatiebeleid niet toe gestaan. elke werkloze heeft dezelfde rechten, of hij/zij nu in zuid Limburg woont of op Texel. Het college heeft zich niet afgevaagd hoe zij haar eigen werklozenbestand zou moeten verklei nen wanneer andere B en W's ertoe over zouden gaan om Texelaars te weren. B en W hebben geantwoord dat het beleid er in de eerste plaats op is gericht de meest geschikte man of vrouw aan te trekken. „Wanneer nu blijkt dat deze man of vrouw binnen onze gemeente voorhanden is, dan achten wij het gezien de grote werkloosheid en de excentrische ligging van Texel, een vanzelfsprekende zaak hem of haar in de vacante betrekking aan te stellen, ook al zullen er op dat moment kandidaten met dezelfde capaciteiten van buiten Texel beschikbaar zijn." Tijdens een alcoholcontröle, die in de nacht van dinsdag op woensdag op verschillende plaatsen op Texel werd gehouden, zijn geen bestuurders onder invloed aangetroffen. Ongeveer twintig auto's werden gecontroleerd. Wel werd een keer proces verbaal opge maakt wegens een niet werkend ach terlicht en een keer wegens een gladde band. Een goede gewoonte: Bij het bood schappen doen meteen even fles sen, potten en ander glas zonder waarde naar de glascontainer brengen I Henk van Leeuwen bezig met het bekijken van de films. Henk van Leeuwen van het City Theater is sinds enkele dagen in het bezit van twaalf spoelen met 35 mm (bioscoopformaat) Russische film. Deze films zaten in metalen containers en zijn vorige week opgevist door de TX 4. Aan Van Leeuwen is gevraagd de films te prepareren zodat ze vertoond kunnen worden. Dat zit er voorlopig echter niet in. De film is door het zeewater aan elkaar geplakt en moet ook van zout en zand worden ontdaan. Voor de rest zijn de films klokgaaf. Geen krassen, kabels of perforatiebreuken. Als de films droog en schoon zijn, kunnen ze vertoond worden. Jammer is dat de twee speelfilms niet compleet zijn. Het gerucht gaat dat er nog meer blikken met films op Texel moeten zijn en Van Leeuwen zou dan ook graag zien dat deze alsnog 'boven water' komen. De heer B. Witte uit Oosterend heeft zich bij de gemeenteraad be klaagd over een volgens hem merk waardige gang van zaken bij de ver koop van de woning Weverstraat 106 in Den Burg. De gemeente bood deze woning bij inschrijving aan en na opening van de briefjes bleek Witte de enige serieuze gegadigde. Hij wilde het huis kopen voor f48.000,—. Toch kreeg Witte het huis niet, want de gemeente ging in onderhandeling met een andere ge gadigde die echter niet had inge schreven. In zijn brief aan de gemeenteraad laat Witte weten dat wethouder J. Nauta dat laatste jegens hem heeft erkend. Deze had daaraan toegevoegd dat hij het niet nodig had gevonden kontakt op te nemen met Witte omdat deze toch zijn hoogste bod al had gedaan. Witte had, zo schrijft hij, daarop aan geboden zijn oorspronkelijke bod te verhogen, maar daarop had hij te horen gekregen dat dit geen zin had, omdat de onderhandelingen met de nieuwe gegadigde al in vergevorderd stadium waren. Hij stond er dus defi nitief naast, tenzij de onderhandelin gen met de nieuwe koper alsnog zouden stuklopen. Witte vraagt nu aan de gemeenteraad: „Vindt u het juist dat er onderhandeld wordt met een nieuwe gegadigde (niet-inschrijver), ter wijl de enige inschrijver buitenspel wordt gezet? Is u in dat geval niet van oordeel dat ondergetekende alsnog in de gelegenheid moet worden gesteld met voorkeur in aanmerking te komen voor het kopen van deze woning van de gemeente Texel?" B en W hebben de gemeenteraad voorgesteld de brief door hen te laten afdoen. Te laag Uit een voorstel dat in de raadsverga dering van dinsdag 12 januari aan de orde komt. blijkt dat de gemeente de woning Weverstraat 106 wil verkopen aan mevrouw G. T. Eelman-Wiarda voor f75.000, In het raadsbesluit wordt melding gemaakt van de poging om het huis bij inschrijving te verkopen gevolgd door de mededeling dat het bod van B. Witte veel te laag werd ge vonden. Besloten werd daarom niet tot gunning over te gaan, wat aan Witte schriftelijk is meegedeeld. De gemeente had toen de vrijheid om met mevrouw Eelman in onderhandeling te gaan, die belangrijk meer wilde betalen. B en W zeggen dat met de heer Witte wel degelijk kontakt is opgenomen om hem in de gelegenheid te stellen alsnog een hoger uiterste bod te doen. Hij maakte van die gelegenheid gebruik maar zijn nieuwe bod bleef belang rijk achter bij de koopsom, die nu met mevrouw Eelman werd over eengekomen. De mededelingen van Wtte en het college (zie de vette passages) kloppen dus niet met elkaar. Scouting Texel haalt zaterdag oud papier op in de Beatrixlaan en in Noord-West. Men wordt verzocht het papier om tien uur gebundeld op de stoep te zetten Dezelfde dag wordt van 9.00 tot 11.00 uur in De Cocksdorp en omge ving oud papier opgehaald ten bate van de o.l. school. opgeviste spoelen in de vuilniszak of op zolder verdwijnen. Dat zou zonde zijn. Hij denkt dat het filmmuseum in Am sterdam geïnteresseerd is of mogelijk een verhuurkantoor vin. Russische films in Nederland. In het Nederlands Film Laboratorium kunnen de films dan opgeknapt worden. Van Leeuwen wordt gesterkt door het idee dat er nog meer films op Texel zijn door de mede deling van Jas dat de containers zijn opgevist toen vier Texelse kotters naast elkaar lagen te vissen. ,,Als er geld voor wordt geboden gaat dat naar de vinder. Ik wil er zelf geen cent beter van worden maar vind het wel belangri/k dat ze compleet zijn.Wie films heeft kan contact opnemen met Van Leeuwen, telefoon 02220-2027. De agrariërs van Texel kunnen terug zien op een redelijk gunstig jaar. Zoals ieder jaar kende 1981 zijn mee- en tegenvallers. In het voorjaar werd de groei van de bloembollen geremd door een droogteperiode. In de maanden au gustus en september kregen de melk veehouders in de polders Eierland, het Noorden en de Eendracht hiermee te maken. Uiteraard leverde dit ook schade op voor de akkerbouwgewassen, maar toch in veel mindere mate. De kostenstijgingen gingen in 1981 gestaag door. Vooal de post rente liep tot ongekende hoogte op. Behalve in de Dinsdag 12 januari a.s. vergadert de gemeenteraad De agenda luidt als volgt: 1. Notulen van de vergadering van 8 december 1981. Aanvullende notulen van de vergadering van 13 oktober 1981. 2. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen c. Beantwoording raadsvragen. 3. Goedkeuring van de aankoop van het pand Vloedlijn 14 door de Stichting Samen-Eén. 4. Wijziging van de Bouwverordening. 5. Afsluiting van een overeenkomst in verband met de rijksregeling subsi diëring schoolbegeleidingsdienst. 6. Strucktuurschema Natuur- en Land schapsbehoud (Standpunt Nationaal Park). 7. Voorstel inzake goothoogten bollen schuren. 8. Voorbereidingsbesluiten: a. voor een gedeelte van het buiten gebied (bouwplan Ter Steege, Van der Sterrweg 6); b. voor een gedeelte van Den Burg (bouwplan Rump, Schoonoordsingel 17); c. voor een gedeelte van De Cocks dorp (bouwplan Swarthof, Kikkert- straat 21); d. voor een gedeelte van Oudeschild (gebied rond de molen). 9. Voorbereidingsbesluit voor een ge deelte van Den Burg (bouwplan Linde boom, Groeneplaats). 10. Extra crediet ten behoeve van de bijdrageregeling. 11. Tweede fase Doopsgezinde kerk te Oosterend. 12. Verkoop van het pand Weverstraat 106. 13. Verkoop van het pand Krimweg 10. 14. Verkoop van de molen De Traan- roeier te Oudeschild. bloembollenteelt en de akkerbouw gin gen de prijzen voor de af te zetten produkten ook de lift in. Hierdoor is te verwachten dat de uiteindelijke finan ciële inkomsten ongeveer gelijk aan 1980, of iets beter, zullen zijn. Het aantal stuks melkvee is in 1981 voor het eerst boven de 6000 melk koeien komen te liggen. De melkpro ductie blijft goed. Op de Noordholland se ranglijst prijkt Texel nog steeds bovenaan. Hiermee wordt duidelijk het vakmanschap van de Texelse melk veehouder aangegeven. Bij de reeds aanwezige ligboxenstallen kwamen in 1981 vijf nieuwe stallen. Met deze in vesteringen wordt het mogelijk om de bruto omzet per bedrijf te verhogen. De lichamelijke arbeid wordt er door ver licht maar het vraagt geestelijk wel iets meer van de ondernemer in de land bouw. Gelukkig ging de melkprijs enigs zins met de kostenstijgingen mee. Dit zelfde geldt voor de af te zetten dieren. Schapenhouderij Ook in de schapenhouderij gingen de prijzen van de af te zetten dieren om hoog. Dit was tegen ieders verwachting in, maar toch blijft de schapenhouderij de nodige zorgen geven. Ondanks een prijsverbetering dienen de kosten op een schapenbedrijf erg laag te blijven wil er een goed inkomen uit voortvloeien. Voor een enkele schapenfokker is dit niet het geval. Naar mijn mening blijft de schapenhouderij een neventak. Wan neer het als hoofdbedrijf opgezet wordt, dan zullen de kosten voor grond en ge bouwen laag moeten zijn om een redelijk inkomen te halen. Beter is het om de schapenhouderij naast een ande re hoofdtak in de landbouw te houden. Akkerbouw Ondanks de droogte die we in 1981 op Texel hebben gehad is de oogst erg meegevallen. De granen gaven goede opbrengsten en ditzelfde geldt voor de suikerbieten en pootaardappelen. Wel was het uitvalspercentage iets hoger dan in voorgaande jaren. Het areaal aardappelen breidt zich jaarlijks nog uit. In totaal stonden er het afgelopen jaar 670 ha aardappelen waarvan 545 ha pootaardappelen. Met de suikerbieten zijn de pootaardappelen de kurk waarop het akkerbouwbedrijf op Texel drijft. Dat de opbrengsten van de akkerbouw gewassen meegevallen zijn, komt in grote mate door het diepspitten en drai neren van de gronden. Wanneer de voorbewerking van de gronden goed is, evenals de bemesting, behoeven de ge wassen niet te verdrogen. Het zijn prak tisch alle akkerbouwgewassen die profijt hebben van een losse ondergrond. On danks erg droge groeimaanden kwam de gemiddelde suikerbietenopbrengst op 53 ton te liggen. Zoals ieder jaar zijn de opbrengsten van de akkerbouwge wassen van bedrijf tot bedrijf erg ver schillend. Dit is al jaren zo en zal ook nog wel enige jaren zo blijven. Algemeen Het aantal bedrijven nam in 1981 niet af en staat nog op 384. Hierdoor is ook de werkgelegenheid in de landbouw weinig veranderd. Met het maken van de „Texelaar" in de zuivelfabriek is het bestaansrecht verstevigd en ook de werkgelegenheid daar voorlopig nog gegarandeerd. Gezien de vraag naar deze kaas is het te verwachten dat de melkveehouders er in de toekomst in zullen slagen om steeds voldoende melk te kunnen blijven leveren. De Texelse ondernemer in de landbouw heeft ook in 1981 geprobeerd om bij te blijven bij de nieuwste ontwikkelingen. Door allerlei veranderingen in de maatschappij valt dit niet altijd mee. Het valt niet mee een verwachting voor het volgende jaar uit te spreken. Wel staat vast dat de prijzen van een groot aantal te gebruiken produkten in de landbouw zullen gaan stijgen. Te hopen valt dat ook de af te leveren pro dukten in prijs mee zullen gaan. Ook de bouwactiviteiten in de landbouw lopen terug gezien het aantal plannen dat er ligt. De laatste jaren waren dat er meestal 7 i 8. Thans liggen er slechts twee. Ondanks een wat somber toe komstbeeld is het raadzaam om ver trouwen te houden. Optimisme is zelfs noodzaak! Met het invallen van de dooi komt er weer een goede gelegenheid om grond monsters te laten nemen. Grondonder zoek is en blijft erg belangrijk en vooral voor 1982 nu de kunstmestprijzen tus sen de 15 en 20% zullen gaan stijgen. Aan de hand van analyse-uitslagen kan een juiste bemesting worden gegeven voor ieder gewas. Ook stikstofonder- zoek voor de akkerbouwgewassen win tertarwe, zomertarwe, gerst en suiker bieten kan een goede leidraad geven bij de bemesting. Monsternemer is de heer Sjef Beers, Lieuwstraat 51 Den Burg, telefoon 3861 Woensdagmiddag zijn in Den Burg medicijnen verloren, die bij het innemen door bijvoorbeeld kinderen gevaarlijk kunnen zijn. Het gaat om een potje met 100 tabletten Zyloric en een potje met 200 tabletten Hydergine. Beide potjes moeten zijn verloren op de looproute tussen het parkeerterrein aan de Voge lenzang en het filiaal van Timmers Bakkerij aan de Weverstraat. De medicijnen zijn eigendom van een Texelaar die ze verdeeld over een periode van een maand moest innemen op voorschrift van dokter Coutinho. De naam van deze arts staat op het etiket dat op de potjes is geplakt. Vooral de tabletten Hydergine leveren bij innemen in grote hoeveelheden gevaar op. De symptomen zijn dan prikkeling in de ledematen, vergiftigingsverschijnselen en verkramping. De zyloric-tabletten zijn minder gevaarlijk; ze veroorzaken mis selijkheid en sufheid. Wie de tabletten vindt, wordt verzocht deze te bezorgen bij de politie of de genoemde arts. Mochten de tabletten reeds zijn inge nomen, dan moet direct de dokter worden gewaarschuwd. Vrijdag 1 januari Om 10.30 uur begint in „De Schakel" te Den Burg een nieuwjaarsbijeenkomst met koffie en broodmaaltijd voor ieder een. Zaterdag 2 januari Om 9.00 uur begint in Sporthal Ons Genoegen het Datsun Zaalvoetbal toernooi. Van 9.00-11.00 uur halen ouders en leerlingen van de o.l. school De Cocks dorp oud papier op in De Cocksdorp en omgeving. Om 14.30 uur start op de Grensweg ter hoogte van Camping Gortersmient de Winterbosloop van de Texelse Sport raad. Kort daarop gevolgd door een recreatieloop. De MAB-club houdt de Nieuwjaarsrit. Start vanaf 19.30 uur op het Wezen land in Den Burg. Deelname mogelijk voor auto's, motoren en brommers. Inschrijfgeld f5,— voor leden en 77,50 voor niet-leden. In De Twaalf Balcken speelt vanaf 21.30 uur Roger Sutcliffe bluesmuziek. Vrij entree. In De Bijenkorf te Oosterend wordt een dam- en schaaktoernooi gehouden. Aanvang 14.00 uur voor de jeugd en 19.00 uur voor ouderen. Dinsdag 5 januari In schouwburg De Kampanje in Den Helder treedt Boudewijn de Groot op, aanvang 20.15 uur. Na afloop vaart een kotter terug naar Texel. Kaarten voor concert en terugtocht zijn te koop bij De Zwaan in Den Burg. Op de Pontweg gebeurde dinsdag een aanrijding, waarbij drie auto's be trokken waren. Ter hoogte van de Cali- forniëweg remde een Texelaar plotse ling sterk af met zijn auto. Een achter hem rijdende Texelse automobilist kon zijn wagen nog net op tijd tot stilstand brengen. Een derde autobestuurder uit Heemstede remde echter niet tijdig en reed bovenop de twee voor hem staande auto's. De schade aan de auto van de inwoner uit Heemstede was aanzienlijk. De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 5 januari om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 6 januari om 13.30 uur. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta 100 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 100 7108,50 7 5,73 7 42, - 7 43,- 7136,50 7 32,25 7 2,45 7 4,57 7 15,56 7 19,50 7 2,35 Dinsdagavond 5 januari treedt de derlandstalige zanger Boudewijn Groot op in schouwburg „De Ka panje" in Den Helder. Texelaars kunr het concert bezoeken en nog dezel avond terugkeren want er vaart extra boot. Dit is niet de gebruikeli Teso veerboot maar een Helderse k ter, die is gecharterd door café Zwaan. Ook rijdt na afloop van concert een bus van de schouwbi naar de haven. Kaarten kosten 715 en voor de terugtocht per bus en kol betaalt men 75,-. Wel dient van tevo opgegeven te worden of men van kotter gebruik wenst te maken, concert begint om 20.15 uur. Het optreden van de 37-jarige zan zal ruim twee uur duren en bevat doorsnede van zijn werk vanaf de e zestiger jaren hit „Testament" tot het nummer van zijn laatste el| „Hoogtevrees'.. Boudewijn de Gr die in Amerika woont (en na het com in Den Helder weer naar de U vertrekt) trad lange tijd niet in Nederk op. Wel verzorgde hij regelmatig tredens in België waar de zanger populairder is dan in zijn geboortela Na een aantral try-out concerten Amsterdam bleek de belangstelling groot dat na vele jaren weer een toer door het land is georganiseerd concert in Den Helder is dus het laa uit die serie. In zijn optreden word: bijgestaan door een orkest van geri meerde musici; Jan Rietman op pia Hans Hollestelle, electrische gitaar, Vermeulen - bas, Louis de Bij -slagw en Hans Jansen synthesizer en or Voor Texelaars zijn slechts vijftig k ten beschikbaar. Deze kunnen a= haald worden bij café De Zwaan Advertentie SPECIAAL MENU VOOI NIEUWJAARSDAG Een nieuwjaarsborrel wordt u aangeboden. Schelpje zalmmayonaise, toasl en boter. Heldere groentesoep met vers< tuinkruiden. Kotelet „Hawaii" (gevuld met ananas) of Kotelet Suisse (gevuld met ham en kaas), gemengde salade, stoofpeertjei gekookte witlof en gebakken aardappelen. Mokkaijs met slagroom. 734,50 p Voor onze jeugdige gasten is er speciaal menu. vei ho 22i (02226) 310. Op woensdag 13 januari wordt de jaarvergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in de landbouw op Texel gehouden. Deze bijeenkomst vindt plaats in hotel „De Pelikaan" en begint 's morgens om half elf. In het ochtendprogramma wordt het huishou delijk deel van de vereniging afgehan deld. Na de middagpauze zullen de heer en mevrouw Van Maldegem van hoeve „Jachtlust" uit Eierland een reisverslag geven van hun reizen naar Polen en Rusland. Dit alles verduidelijkt met dia's. Weekendaanbieding Afhalen: per liter f6,95 Telefoon (02220) 4890 pai (Gi Ba Oo 23= I Po. Rei ma 20C Mc bar (02 1 the bot niei wa: 78C 102 1 bes Zat zori stra 386 V soo Kol dag geo M cisj Niei niet VOO Rid< Oos 364. Ti muc Stui 307.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2