Cjrocn ^warts jexeh in het Commissie onderzoekt energievoorziening met heet grondwater r 50% korting Landschapsbehoud is méér dan beschermen schapenhoeten Te weinig ruimte in Texelse bejaardenhuizen Miljarden kubieke meters bij De Cocksdorp 4 voorverkoop Groen-Zwart iikxvhuth iikvdx de gehele dag gesloten. P.S.P. Texel: Veerdienst Verkeerscontrole Toneelstuk in studie JAARGANG Nr. 9643 TEXELSE VRIJDAG 8 JANUARI 1982 COURANT |dactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. ts Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel (02220) 2208 en jns Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988 |or advertenties, abonnementen, etc igeveld De Rooy B V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, sfoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs H6,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent BankrelatiesAmro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr 36.25.01 742: NMB nr. 67.34.60 398 ie Franse onderneming Forex voerde destijds op Texel twee proefboringen naar olie en aardgas uit: bij De Witte Engel en aan de Hollandseweg <fj De Cocksdorp. In dezelfde tijd zou ook de NAM een proefboring laten doen op Texel, bij Akenbuurt. Van laatstgenoemde boring werd op het atste moment afgezien. Het met asfalt verharde terrein bij Akenbuurt deed later dienst als kardngbaan. De commissie werkgelegenheid zal een onderzoek instellen laar de mogelijkheden om op een of andere manier gebruik te naken van de miljarden kubieke meters heet en zout water, die cich nabij De Cocksdorp op meer dan 2000 meter in de bodem levinden. De aanwezigheid van deze enorme zoutwaterhei bleek al in 1965 toen de >liemaatschappij Petroland aan de Hollandseweg een proefboring naar olie in aardgas uitvoerde. Op een diepte van 2400 tot 2600 meter werd echter geen olie of gas doch zout water aangetroffen met een temperatuur van 80 graden. Het staat onder enorme dmk en komt daardoor spontaan naar toven. Petroland had voor het water geen belangstelling. De boorput werd jichtgemaakt en is niet meer bruikbaar. Met een nieuwse boring zou onge-. reer drie miljoen zijn gemoeid. Op veel plaatsen in de wereld, zoals Jsland komt heet water spontaan naar Ie oppervlakte en wordt dan gebruikt oor centrale verwarming. Deze situatie omt vooral voor in vulkanische gebie- len. Wat betreft Nederland kan gesteld vorden dat er een stabiele thermische mdergrond aanwezig is en dat op circa Irie kilometer diepte een temperatuur vordt aangetroffen van honderd graden kookpunt). Des te dieper het water vordt aangetroffen, des te hoger over iet algemeen de zoutconcentratie. Het vater bij De Cocksdorp bevindt zich in kontant voordeel tot kontant voordeel is wegens inventarisatie op dinsdag 12 januari een reservoir met een dikte van 200 meter. Dit reservoir bestaat uit zand steen waarin het water opgezogen is. De grootte is ten minste enige miljarden kubieke meters, waarschijnlijk tussen de 100 a 200 miljard m3. Het water in het reservoir staat onder een druk van 265 atmosfeer en met een tegendruk van 135 atmosfeer kon in een uur tijd zeven kubieke meter water worden gepro duceerd met een zoutgehalte van 145 gram per liter. Omdat Petroland niet geïnteresseerd was in het warme water is de omvang van de test destijds be perkt gebleven. Wel is zeker dat het water bij zijn tocht naar boven warmte zal verliezen. Aan de oppervlakte zal het nog een warmte van ongeveer zestig graden hebben. De put die destijds werd gebruikt is met een cementen prop afgedicht en het is niet zeker of die weer verwijderd kan worden. Dit te onderzoeken verdient aanbeveling daar de gebruikte buizen zeer kostbaar zijn. Geruime tijd geleden heeft het Ne derlands Instituut voor Onderzoek der Zee op verzoek van wethouder J. Nauta (voorzitter van de commissie werkgele genheid) monsters van het bodemwater geanalyseerd. Er zijn twee monsters on derzocht, één van 2400 meter en één van 1900 meter diepte. Het NIOZ kwam tot de conclusie dat het grondwater weliswaar veel zouter is dan zeewater maar dat de samenstelling overigens weinig verschilt. De chemische sa menstelling van het grondwater is be langrijk omdat het, na gebruik in zee moet kunnen worden geloosd. Zou het schadelijke stoffen bevatten, dan zou dat betekenen dat het zeewater ermee wordt verontreinigd. Het NIOZ waar schuwt toch voor teveel optimisme, want in het onderzochte grondwater komt nogal veel kalium en magnesium voor. Deze stoffen kunnen met name op garnalen een negatieve invloed hebben. Ook zouden nieuwe monsters moeten worden genomen om de aanwezigheid van zware metalen in het water te onderzoeken. Het is niet waarschijnlijk dat het water door menselijke activiteiten is verontreinigd, maar ook door natuurlijke oorzaken kunnen zware concentraties schadelijke stoffen voor komen. Kosten Wanneer besloten zou worden op nieuw boringen te laten verrichten dan moet een boorprogramma aan het Staatstoezicht Mijnen worden overlegd. Bij boringen moeten de maatschappijen de boorgegevens doorgeven aan de Rijks Geologische Dienst. Omdat er hier geen sprake is van concurerende acti viteiten is Petroland bereid de gegevens over de eerste boring beschikbaar te stellen. Op grond hiervan zou een boor programma kunnen worden opgesteld in samenwerking met de Geologische Dienst. Na het verkrijgen van diverse vergunningen moet offerte gevraagd worden aan een booraannemer. Ge dacht zou kunnen worden aan de Deutsche Schachtbau. De vraag naar boorwerk is groter dan het aanbod zodat geprobeerd zou moeten worden een dergelijke eenmalige opdracht tus sen andere opdrachten als een soort overbruggingsproject te realiseren. Kosten van boren worden berekend naar het aantal boordagen, vandaar dat snelheid en betrouwbaarheid belangrijk zijn. Minimaal moet rekening worden gehouden met een bedrag van 2 mil joen. Overigens is er voor het boren zeer zwaar staatstoezicht. Het water dat naar boven komt mag niet vrij geloosd wor den voordat de exacte samenstelling bekend is. Gebleken is dat het fossiele zeewater vaak wezensvreemd is ten opzichte van bestaand zeewater. Zwembaden Wanneer daadwerkelijk warm water gewonnen wordt, zouden daarmee zwembaden en openbare ruimten ver warmd kunnen worden. Het benutten van warm grondwater voor energie- doeleinden heeft tot dusver in Neder land nog niet plaatsgevonden en daar om is het moeilijk om het precieze rendement te schatten. Wanneer men ruimten op deze wijze wil verwarmen, zal een circuit van zoet water moeten worden ontworpen dat door het warme grondwater wordt verwarmd. Gebruik van het grondwater zelf in radiatoren en buizen is niet mogelijk vanwege de hoge zoutconcentratie. Bij dit systeem kan het best gewerkt worden met warmtewisselaars. Resumerend bestaan er nogal wat vraagstukken en problemen voor er iets over mogelijkheden en praktische toe pasbaarheid gezegd kan worden. Het doel van de commissie werkgelegenheid is dan ook vooralsnog van plan een theoretisch model te ontwerpen waar binnen de verschillende mogelijkheden tot hun recht komen. Een hersenschim bij voorbaat is het zeker niet. In het Groningse Nieuwe- schans waar ook een dergelijke heet- waterbel zit, zijn plannen voor een om vangrijk kuuroord in vergevorderd sta dium. Op Texel is van de zijde van de Exploitatiemaatschappij De Krim inte resse getoond voor het benutten van het water bij De Cocksdorp. .Wanneer de inspanningen het Texelse landschap te behouden, zich beperken tot beheersovereenkomsten voót schapenboeten en tuinwallen, en het camoufleren met bomen en met hout aanpassen van niet passende gebouwen, kunnen we de intentie tot landschapsbehoud nauwelijks serieus nemen". Dit schrijft March Heijnen namens de PSP afdeling Texel in een bezwaar tegen de structuurschema's landinrichting, openluchtrecreatie en natuur- en landschapsbehoud. De PSP stelt zich op het standpunt dat bij de planning nog teveel wordt gekeken naar financiële korte termijn voordelen van intensivering van de landbouw. De PSP mist een lange termijnvisie in de struc tuurschema's en wil meer aandacht voor menselijke activiteiten die een slechte invloed op de natuur hebben. „Het is duidelijk dat wanneer geen maatregelen worden genomen, de kwa liteit van natuur- en/of beheersgebieden niet te handhaven zal zijn. In kleinere natuurreservaten wordt al sterke achter uitgang geconstateerd. Daarbij komt dat de oppervlakte natuurgebied in geen verhouding staat tot de oppervlakte landbouwgrond", aldus de Texelse PSP. Een passage uit de memorie van toelichting op de begroting milieubeleid 1980 luidt: „Wanneer maatschappelijke activiteiten niet op ecologische leest geschoeid zijn, zullen toekomstige ge neraties zich grote offers moeten ge troosten voor het herstel van het milieu, voor zover dat al mogelijk is". De PSP Op Texel zijn niet genoeg plaatsen voor ouderen die in een bejaardenhuis willen wonen. Tot deze conclusie komt de Werkgroep Planning Bejaardenoor den uit Schagen die over het aantal bejaardenhuizen in de kop van Noord holland een lijvige nota samenstelde. Ingeval renovatie van het Clazina Emelie Gollards Rustoord geen door gang kan vinden is sluiting van dit oord welhaast onvermijdelijk. De werkgroep is van mening dat dit verlies moet worden opgevangen door een nieuw verzorgingstehuis", zo staat in de nota. Dat nieuwe tehuis moet dan zo groot zijn dat enige groei in de vraag naar plaatsen kan worden opgevangen. Dit is nodig in verband met de te verwachten ontwikkeling. In de periode 1980 - 1990 zal het aantal bejaarden op Texel met 261 toenemen. Het nieuwe tehuis moet een capaciteit krijgen van 75 plaatsen en dat zijn er 25 meer dan in het bestaande. In de nota Planning Bejaardenoorden kop van Noordholland wordt eveneens verbetering van de bouwkundige toe stand van „Irene" bepleit. De opdracht van de werkgroep was voor korte en lange termijn een plan op te stellen waarin kwantitatieve en kwali tatieve aspecten van de verzorging van ouderen aan de orde kwamen. In de nota wordt gesteld dat het aantal plaatsen in rusthuizen nu 145 bedraagt en dat op grond van de te verwachten groei een uitbreiding met 25 plaatsen wenselijk is. Uit de nota blijkt verder dat Texelse verzorgingshuizen voornamelijk dienst doen als opvang voor ouderen uit de eigen bevolking. Van de 138 bewo ners van bejaardenhuizen bleken 126 van Texel afkomstig te zijn. Mensen uit Den Helder waren daarna het sterkst vertegenwoordigd met vijf bewoners. De jaarlijkse doorstroming in de Texelse bejaardenhuizen is ongeveer 22 plaat sen. Het bestuur van de Gollardsstichting heeft nog geen idee welke kant het met het bejaardenhuis op moet. Het is weliswaar afgekeurd maar dat is nog niet schriftelijk bevestigd. Ofschoon over de problemen wordt nagedacht is nog onduidelijk of de oplossing wordt gezocht in nieuwbouw of renovatie. benadrukt dat bij die maatschappelijke activiteiten ook de landbouw en open luchtrecreatie horen. „Het is vreemd te constateren dat, nu de wetenschap heeft aangetoond dat als de mens het milieu blijft gebruiken zo hij nu doet, er over waarschijnlijk vrij korte tijd geen leven op aarde meer mogelijk is. Dit wordt ook door de ministeries ingezien, maar er is nauwelijks iets van in de structuurschema's terug te vinden", aldus de PSP. De partij vindt dat agrarische bedrijvigheid en openlucht recreatie geïntegreerd moeten worden in het natuurbehoud. Binnen een natio naal landschap, maar ook daarbuiten zou daarmee op basis van vrijwilligheid kunnen worden begonnen. Volgens de PSP zal een meer milieubewuste land bouw voor Texel betekenen dat de waarde van het landschap echt behou den of hersteld wordt. Die waarde zit volgens de PSP niet alleen in schapen boeten en tuinwallen, maar ook in het verkavelingspatroon, in de loop van wegen en sloten en de flora en fauna. Consolideren Wat betreft het toerisme zegt de partij in te stemmen met een consolidering van het aantal bedden voor verblijfs- recreanten van 47.000. Dit moet dan wel als absoluut maximum worden gezien, ook na 1985. De PSP wijst aanpassing van de veerhavens voor dubbeldeks veerponten af. „Aanpassing zal gevolgd worden door weer meer wegrechttrek- kingen, verbredingen, verkeerslichtpor talen, parkeerterreinen etc. Nu al komen de natuurterreinen aan Texels oostkust die bij de aanleg van de nieuwe deltadijk is ontsloten met een vijf meter brede weg steeds meer onder recrea tieve druk". Wat betreft de westkust schrijft de PSP dat op het beheer van de duinen steeds meer wordt bezuinigd. Dit terwijl een recreatieve verblijfplaats zoals De Krim nog steeds wordt uitgebreid. Dat de duinen door de overheid worden beheerd vindt de PSP geen garantie voor natuurbehoud. Als de duinen als nationaal park worden aangewezen moet onderzocht worden hoe het beter kan. „Ook zal", zo schrijft Heijnen, „gestreefd moeten worden naar het opheffen van strijdige activiteiten zoals waterwinning en campings". Vooral omdat het duinterrein ieder jaar kleiner wordt wegens kustafslag is dat belang rijk. Tenslotte stelt de PSP vast dat de problemen van het Texelse duingebied een zeer hoge urgentie hebben. „Wan neer niet binnenkort iets wordt onder nomen kan het duinmeer De Muy als verloren worden beschouwd. Ook op plaatsen langs de westkust waar wel strandhoofden zijn aangelegd, gaat de afslag gewoon door. Ook hier moeten extra maatregelen genomen worden. Liever nu een dijk dan over vijftig jaar, wanneer er geen duinen meer zijn". De Pakt raadsfractie vindt dat de veerdienst Texel-Den Helder zo spoedig mogelijk in overheidshanden moet ko men en daardoor wordt onderworpen aan de normale democratische controle. En waardoor de tarieven niet langer kos tendekkend hoeven te zijn. Je hoeft geen socialist te zijn om dat een uitstekend standpunt te kunnen vinden. Al was het maar omdat het niet billijk en recht vaardig is dat de veerdienst van Texel zichzelf door middel van hoge tarieven moet bedruipen terwijl andere veer diensten dat niet hoeven. Ook het toeristische en het andere bedrijfsleven van Texel heeft daar belang bij want een hoog veertarief verslechtert de concur rentiepositie. Het bovenstaande neemt niet weg dat Teso het als particuliere onderneming in de puur-economische zin uitstekend doet. Zoals elk particulier bedrijf tracht het de prijzen zo laag mogelijk te houden door met zo laag mogelijke investeringen en personeelskosten zo veel mogelijk om te zetten. De konse- kwentie daarvan is de nu zo omstreden dubbeldekker. Als een enkeldekker zou zijn aangeschaft, zou de onderneming er financieel niet beter voor hebben gestaan, zeker niet op wat langere termijn gezien. Tot dusver heeft nie mand deze puur-economische redene ring kunnen aanvechten. Het is best mogelijk dat Teso het ondanks dit alles niet redt. De hoge rente, de peperdure olie en de stagnatie in de toeristische ontwikkeling zullen verdergaande tariefsverhogingen onver mijdelijk maken. Ongeacht of deze tariefsverhogingen nu trendmatig zijn of niet, ze zullen door het publiek, dat noodgedwongen steeds meer op de kleintjes moet letten, als steeds zwaar der worden ervaren. En dat zal de animo om met de auto naar of van Texel te gaan, niet groter maken. Dat is nu al te merken. Er is dus alle reden om de toekomst van Teso met zorg tegemoet te zien en ook om die reden zou het geen kwaad kunnen de mogelijkheden van overheidshulp eens te onderzoeken. Te betreuren is dat in de Paktnota waarin om deze overheidshulp wordt gevraagd de feiten niet nuchter op een rijtje zijn gezet, maar dat emotie en gebrek aan realiteitszin een rol spelen. Daarbij wordt ingespeeld op werkelijke en veronderstelde gevoelens van het 'gewone' publiek en dat is iets waar Texelse politici afkerig van zouden moeten zijn. Begrijpelijk is het wel. Jammeren over die hoge trappen en die kale plastic stoeltjes en het afschilderen van de toeristische bedrijvigheid als een macht die niet in het belang is van het totale Texelse publiek, gaat er bij velen in als koek hoewel het laatste pertinent onjuist is. Het verzoek om geld beschikbaar te stellen voor een enkeldekker in plaats van een dubbele aanleginrichting zal menigeen weinig realistisch in de oren klinken. Uitgesproken onredelijk is ech ter de wens om het hele jaar een half- uursdienst te hebben. Al eerder heeft de provincie zich belachelijk gemaakt door dit verlangen in het streekplan neer te leggen. Welke mensen op Texel willen dat eigenlijk? De gigantische verspilling van materiaal en brandstof, die een per manente halfuursdienst met een schip van 100 pea betekent, is niet alleen zakelijk maar ook moreel verwerpelijk. Een raadsfractie waarin de PPR is verte genwoordigd behoort zijn zorg over mogelijk verminderd dienstbetoon van Teso in de toekomst op andere wijze te vertolken. Bij een verkeerscontrole, die woens dag bij de Dorpsstraat in De Koog werd gehouden, werd tweemaal proces ver baal opgemaakt wegens gladde ban den, eenmaal voor een defecte hand rem, eenmaal voor het rijden met spoorverbreders en eenmaal voor een overtreding van de rijtijdenwet. Toneelvereniging ,,'t Amateurtje" heeft het stuk „Ruilen is niet altijd huilen" van Hans van Wijngaarden in studie genomen. Het blijspel wordt 27 februari gespeeld in dorpshuis De Wie lewaal. De regie is in handen van Lex Kaper.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1