Wielervereniging „snakt naar eigen circuit l Animo onder jeugd stijgt Voorjaarscursussen 99 zf Fiets gestolen WAT IK ZEGGEN WOU.." Opgave cursussen najaar 1982 De gemeente als onroerend goed- speculant J /fflJPAG 8 JANUARI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 9 De Wielervereniging gaat de komende jaren extra aandacht besteden aan de jeugdbegeleiding. „Alleen &l om redenen van veiligheid is een eigen circuit dringend gewenst. De belangstelling voor de wielersport is groeiende, maar het is voor ons de vraag of de gemeente vele duizenden guldens op tafel wil leggen voor een voorziening die in feite bestemd is voor een kleine sportclub". Dit zegt Leen van Elk van de Wielervereniging Texel over de plannenmakerij bij het sportveldencomplex in Den Burg. Het circuit is door de gemeente begroot op vijf ton. De Wielervereniging zegt een offerte te hebben van een aannemer waarin aangeboden wordt het circuit van ongeveer één kilometer lengte voor twee ton aan te leggen. Dat zou dan moeten gebeuren met de machine die ook het betonpad bij De Cocksdorp heeft gemaakt. Dit bedrag wordt door gemeentewerken 'ongelooflijk' genoemd, maar al zou het voor die prijs kunnen, dan nog hebben Van Elk en het bestuur van de Wielervereniging twijfels. „We staan alleen in onze wens en zijn met zeventig leden waarschijnlijk te klein". Wel staat het wielercircuit hoog op de ranglijst van de prioriteiten van het sociaal-cultureel plan voor de komende drie jaar en ook de Sportraad onder steunt de plannen. Van Elk is van mening dat als de sportvelden Den Burg-zuid uitgebreid worden met atle- tiekvoorzieningen, extra trainingsvelden e.d. het circuit ook meteen aangelegd moet worden. ,,Hoe langer je wacht hoe duurder het wordt". Meest ideaal zou zijn als het circuit volgend jaar al aangelegd wordt omdat de 'beton- machine' dan nog één keer naar Texel komt. Daar is die offerte ook op afge stemd. De Wielervereniging kan in ieder geval rekenen op een investeringssubsi die van 50 mille maar dan nog moet er anderhalve ton op tafel komen. ,,Dat geld hebben we dus niet". Groei Op dit moment heeft de Wielerver eniging 70 leden waarvan 20 jeugdle den. Dat is procentueel gezien ontzet tend veel. Van Elk noemt het voorbeeld van de club Olympia uit Amsterdam die 35 jeugdleden heeft. Vooral de laatste jaren neemt de animo om te gaan wielrennen toe. De vereniging probeert daar op in te haken door verschillende vormen van de wielersport te activeren. Een groot succes zijn de jaarlijkse fiets- driedaagsen die als toertocht verreden worden en waar vorig jaar ruim negen honderd mensen aan deelnamen. Een professionele tegenhanger van deze populaire toertocht is de revanche van de Tour de Lasalle. Na het vierdaagse wielerfestijn in Den Helder, dat landelijk bekend staat als de meest professionele race voor niet-licentiehouders, is er elk 7 jaar de mogelijkheid voor de renners zich te revancheren in een ronde over Texel. De hele wielerkaravaan komt dan naar Texel en degenen die dit spektakel al eens aanschouwd hebben, zullen begrijpen dat een dergelijke race een flinke organisatie met zich meebrengt. Lang seizoen Van Elk zegt dat dergelijke evene- I menten in belangrijke mate bijdragen j aan de populariteit van de sport maar - ook minder sensationele coursen als de jeugdwedstrijden waarbij jeugdrenners uit heel Noordholland van de partij zijn, J trekken altijd veel publiek. Datzelfde geldt voor de Zuidema-race. De wieler- I club zou graag meer van dergelijke 1 plaatselijke races organiseren. ,,Een ronde van De Koog lijkt ons ook 1 prachtig. Het rondje Nikadel - Ruyslaan - Brink is daar uitstekend geschikt 1 voor" De wielersport staat bekend als zo mersport maar het blijkt toch een vrij lang seizoen van toernooien en rondes, 's Winters trainen de leden 'droog' in het bos en wordt er elke zaterdag een fietscross in de Dennen gehouden. Volgende maand wordt al begonnen met het trainen en racen op de weg. Een circuit is nog niet voorhanden en daar door zijn de leden gedwongen een parkeerplaats uit te zoeken. Meestal gaan de jeugdleden in colonne naar De Koog". Stuurvast ,,We hebben in het verleden wel commentaar gehad dat de racefietsen het fietspad onveilig maakten, maar dat is niet waar. We rijden als groep met een trainer voorop en een achteraan in rustig tempo naar een parkeerplaats", aldus Van Elk. Van maart tot september trainen deze leden twee keer in de week, en na enkele jaren begint zich in de club al een creme de la creme af te tekenen onder de jeugdleden. „We willen niemand conditioneel over de kop jagen, maar gaan wel selecteren omdat bepaalde renners meer in hun mars hebben en individuele begeleiding kunnen gebruiken". Twaalf van de twintig jeugdrenners zullen het komende seizoen dan ook wekelijks wedstrijden gaan rijden aan de vaste wal. De training van de jeugdleden wordt verzorgd door zes trainers waar van er twee gediplomeerd zijn. „Condi tie is belangrijk in de wielersport maar niet het belangrijkste. Bepaalde durf is ook nodig om in een veld van bijvoor beeld 50 renners mee te kunnen rijden", zegt Van Elk, die vindt dat stuurvastheid en het oefenen van tussensprinten vooral voor de jeugd erg belangrijk zijn. ,,Het is niet niks om in een dicht peleton van renners mee te draaien. Eén ver keerde beweging aan je stuur en de hele club valt". Voor dit onderdeel is trainen op een parkeerplaats uitstekend ge schikt. ,,Het is een kort circuit en de jongens leren er goed sturen". Prestaties De nadruk zal het komende seizoen meer op de wedstrijden aan de vaste wal komen te liggen. „We pakken de zaken serieus aan zodat onze jeugdleden in één seizoen enorm veel ervaring kunnen opdoen". De nadruk ligt daarbij, vol gens Van Elk, niet op het prijsrijden. ,,Er moet opbouw in de prestaties zitten en je ziet gauw genoeg of iemand er lol in heeft of niet. Dan komen prestaties op langere termijn altijd". De jeugdtrainer noemt voorbeelden van oudere ren ners die als een komeet omhoog scho ten en diverse coursen wonnen. ,,Uit het niets kwamen ze op maar ze waren zo weer van het ereschavot verdwenen. Verwend en arrogant bleken ze niet tegen een rustige opbouw van een carrière te kunnen". Daarentegen rijden volgens Van Elk jongens uit de vroegere middenmoot op dit moment zeer sterke races. ,,Die kennen het klappen van de zweep". Fanatisme Ouders zijn bij het stimuleren van hun kroost niet onbelangrijk, maar juist in de wielersport (de voetbalsport staat er ook om bekend) willen ouders nog wel eens heel erg fanatiek voor de dag komen. Het kroost wordt onder stevig gebrul met behulp van zeer prijzig materiaal over de finish 'gesleept'. Daardoor ontstaat ook de indruk dat de wielren nerij een peperdure sport is. Van Elk zegt dat dit meevalt. ,,Voor f750, heb je een hele knappe fiets. Het frame kost dan driehonderd gulden en de rest van de spullen kun je later overbouwen op een groter rijwiel want die kinderen groeien er zo af". Bovendien is het bij de Wielervereniging nog mogelijk onderling kleding e.d. over te nemen. Voordat je als wielrenner de weg op mag moet je acht jaar zijn en het club lidmaatschap kost f 30, Ook verhuurt de wielerclub fietsen voor f60,— per seizoen zodat adspirant renners eerst kunnen kijken of deze tak van sport hen bevalt. De ouderlijke bemoeienis kan volgens Van Elk ook uit andere zaken blijken dan het roekeloos opzwepen van het eigen kind. „Elk weekend gaan we met een ploeg wedstrijd rijden aan de vaste wal en daarbij is hulp van ouders onmisbaar. De club stelt dan ook altijd een rooster op van ouders die vrijwillig de ploeg begeleiden". Om het onder scheid tussen beginners en gevorderden duidelijk te maken zullen de eigen club wedstrijden dit seizoen voor het eerst in twee poules worden verreden. Promotie Ook de 'oudjes' doen het uitstekend bij de wielerclub, want naast de senioren en damesploeg, die wekelijks wedstrij den zullen gaan rijden, is ook een kleine ploeg van zes senioren geselecteerd. Deze ploeg wordt gesponsord door Ran Tweewielers en het Lamsvleesbedrijf Texel die de deelname aan allerlei coursen in het hele land als belangrijke bron van reklame zien voor het Texelse lamsvlees. „Dit team gaat werkelijk alle criteria rijden die maar in het programma te stoppen zijn", aldus Van Elk. Het gaat hier overigens om 'wilde' wedstrijden waaraan niet deelgenomen kan worden door licentiehouders van de Koninklijke Nederlandse Wieier Unie. Reklame en sponsoring is een belangrijk onderdeel van deze steeds populairder wordende ronden al zijn bepaalde vor men van reklame in de K.N.W.U. wedstrijden ook mogelijk. Dit jaar wordt weer meegedaan aan de Europese kam pioenschappen in Woensdrecht. De 46-jarige Jan Huydink werd daar vorig jaar zestiende, en ook de Nederlandse kampioenschappen in het Limburgse Jabeek staan op het programma. De Texelaars hebben ook in de revanche van de Tour de Lasalle laten zien nog heel wat waard te zijn. Hans Koorn werd in deze ronde derde. Volgens Leen van Elk willen veel meer 'senioren' wedstrijd rijden maar zien ze er mogelijk van af door intensieve trainingen en het gevaar dat bij wedstrijden om de hoek komt kijken. „Je kunt het geloven of niet maar ik heb in al die jaren dat ik rij zelden een ambulance in actie gezien". Natuur lijk zijn er wel valpartijen maar het is niet erger dan in veel andere takken van sport". Ook op Texel zijn geen ernstige wielerongelukken gebeurd. Vogelvrij „Toch hou je je hart wel eens vast. Zoals bij de finish van de revancheronde op de Emmalaan. Het gaat allemaal goed maar je bent op de weg toch vogelvrij", aldus Van Elk die stelt dat start en finish van de Tour de Lasalle op een circuit, zoals in Den Helder ge beurt, toch ideaal is. De aanleg van een circuit zou een mooi cadeau zijn voor de vereniging die volgend jaar tien jaar bestaat. „Wij vallen echter overal buiten, ledereen krijgt accommodatiesubsidie maar dat geldt niet voor een circuit. Wat hebben wij aan een kantine zonder circuit", aldus Van Elk lachend met daarbij de opmerking dat de club wel een 'kantine' heeft, maar deze is mobiel. „Wij nemen altijd een caravan mee" Als het circuit er toch komt moeten er afspraken gemaakt worden met de Texelse Boys over gezamenlijk gebruik van de al aanwezige kantine en kleedruimten. Dat zal geen problemen opleveren zo wordt verwacht, maar van de kant van de overheid worden ook andere, geldver slindende zaken, genoemd zoals een loopbrug over het circuit. „Dat is helemaal niet nodig. Wij vragen een botonbaan van een kilometer lengte en vier of vijf meter breed. Dan kunnen we onze leden uitstekend opvangen en mooie evenementen organiseren". In 't Horntje aan de Dageraad werd dinsdag een fiets gestolen, die niet op slot stond. Het gaat om een zwarte Gazelle herenfiets. In de nacht van zondag op maandag hebben onbekenden over een auto gelopen, die in de Parkstraat in Den Burg geparkeerd stond. De auto, eigen dom van een Texelaar liep verschillen de deuken op in kofferdeksel en dak. enxvTN v»n li ;-Bc*TEN VERAN1WOOROELUXKC1D «N OC RCOMTK In de maanden januari en februari starten weer een aantal creativiteitscursussen die georganiseerd worden door de commissie creativiteitsbevordering. De cursus sen vinden plaats onder auspiciën van de Welzijnsstichting Texel. De lessen zullen als regel twee uur duren. De cursuskosten bedragen in de meeste gevallen ƒ7,00 per les. Het gehele cursusgeld dient op de eerste les te worden voldaan. Indien men zich opgegeven heeft voor een cursus en achteraf besluit niet deel te nemen, is men toch verplicht (uitzonderingen daargelaten) het cursusgeld te betalen. Bij de cursus- kosten kunnen nog materiaalkosten komen. Het aanmeldingsformulier voor de cursussen moet uiterlijk één week na verschijning in deze krant op het bureau Culturele Zaken worden ingeleverd (raadhuis, kamer 304, telefoon (02220) 3041) of bij de contactpersonen in de diverse dorpen. Oudeschild: mevrouw M. E. Visser, Loodssingel 42, Oudeschild; Oosterend en De Waal: mevrouw A. van Dijk-de Wolf, Kerkstraat 13, Oosterend; Den Hoorn: mevrouw I. de Kleijn-Odinga, De Kuil 3, Den Hoorn; De Cocksdorp: mevrouw B. Monen-Waldus, Kikkertstraat 10, De Cocksdorp; De Koog: mevrouw A. Kamstra-Bekker, Strijbosstraat 10, De Koog. O Bloemschikken. Start in januari in dorpshuis Den Burg. De avond wordt in onderling overleg vastgesteld. 6 lessen. Docente mevrouw Nijman. O Droogbloemen schikken. Start in januari/februari in dorpshuis Den Burg. De avond wordt in overleg vastgesteld. 4 lessen. Docente mevrouw Nijman. O Huidverzorging. Start in januari in dorpshuis Den Burg op woensdagavond van 7.30 - 10.00 uur (2% uur) 6 lessen. Docente mevrouw Westenberg O Haken voor beginners. Start in januari in dorpshuis Den Burg op donderdag morgen. 6 lessen. Docente mevrouw Bakker-de Grave. O Haken voor gevorderden. Start in januari in dorpshuis Den Burg op donderdag middag. 6 lessen. Docente mevrouw Bakker-de Grave. O Breien. Start in januari in dorpshuis Den Burg op woensdagmorgen. 6 lessen. Docente mevrouw Bakker-de Grave. O Lampekappen maken op parkietengaas. Start in januari in Oosterend op maan dagmiddag van 13.30 -15.30 uur. 6 lessen. Docente mevrouw Bakker-de Grave. (Voor deze cursus zijn nog enkele plaatsen vrij). O Timmeren voor beginners en gevorderden. Start in januari in de LTS te Den Burg. De avond wordt in onderling overleg vastgesteld. Docent de heer Steegstra. O Koken voor mannen. Start in januari in De Waal. De avond wordt in onderling overleg vastgesteld. 6 lessen. Docent de heer Plaatsman. O Vegetarisch koken. Start in januari in De Cocksdorp, op maandagmiddag of -avond, dit wordt in onderling overleg vastgesteld. 6 lessen. Docente mevrouw Kikkert. O Koken voor jongeren (basiscursus). Start in maart in de L.H.N.O te Den Burg. Avond in overleg. 6 lessen. Van 17.30 - 20.00 uur. Docente mevrouw Wendrich. O Edelsmeden. Start in januari in de LTS te Den Burg: De avond wordt in onderling overleg vastgesteld. 8 lessen. (Voor deze cursus zijn nog enkele plaatsen vrij). Docente mevrouw Van de Meent. O Silhouetknippen voor beginners. Start in maart in dorpshuis Den Burg. De cursustijd en -plaats wordt in overleg samengesteld. 6 lessen. Docente mevrouw Wieten. O Silhouetknippen (vervolgcursus). Start in maart in dorpshuis Den Burg. De cursustijd en -plaats wordt in overleg vastgesteld. 6 lessen. Docente mevrouw Wieten. O Creatieve handenarbeid. Deze bijeenkomsten zijn niet aan plaats en tijd gebonden, maar worden onderling vastgesteld. Kosten ƒ2,50 per middag. Docente mevrouw Klomp. O Tekenen. Cursustijd en -plaats in overleg met docente mevrouw Koorn. 8 lessen, start in januari. O Tekenen (basistechniek). Start woensdag 3 februari om 19.30 - 21.30 uur in dorpshuis Den Burg. 8 lessen. Docent de heer Voskuil. O Stilleven schilderen. Start dinsdag 2 februari om 13.30 - 15.30 uur in dorpshuis Den Burg. 8 lessen. Docent de heer Voskuil. O Stilleven schilderen. Start dinsdag 2 februari om 19.30 - 21.30 uur in dorpshuis Den Burg. 8 lessen. Docent de heer Voskuil. O Boetseren. Start maandag 1 februari om 19.30 - 21.30 uur in dorpshuis Den Burg. 8 lessen. Docent de heer Voskuil. O Boekbinden. Start in januari in dorpshuis Den Burg. De cursustijd en -plaats wordt in onderling overleg vastgesteld. 8 lessen. Docent de heer Van Lange- laan. O Fotografie. Start in januari. Het aantal lessen en cursustijd en inhoud wordt vooraf met de cursisten besproken. Docent de heer P. de Vries. O Bewegingsexpressie en experimentele dans. Start in januari op maandagavond in dorpshuis Den Burg. 10 lessen. Docent de heer Jongman. O Wolverven. Start op woensdag 27 januari om 20.00 uur in „De Potvis" in 't Horntje. Vier lessen van 2 uur. Docente mevrouw Van Heerwaarden-Drijver. O Poppenmaken. Start op woensdag 24 februari van 17.30 uur in het dorpshuis van Den Burg Docente mevrouw A. van Heerevaarden-Drijver. O Cursus doelmatig beschermen met verf. Een cursus met uitleg over de samen stelling van verf, gereedschappen, onderhoud etc. Ook zal aan de orde komen het onderhoud van isolatieglas en het herstellen van glasbreuk. Verder zal er een demonstratie gegeven worden van het zelf kleurmengen en het verwerken van diverse wandafwerkingen en toepassingen met benodigde lijm en gereedschap, met vertoning van de film „Veilig werken in en om het huis". Aantal lessen 10. De cursustijd zal in overleg met de cursisten plaatsvinden. Mocht het cursusgeld een bezwaar zijn dan kunt u contact opnemen met de afdeling Culturele Zaken. De cursus wordt gehouden in de werkplaats van de Verenigde Schilders en voor de theorie- en filmavonden zal gebruik worden gemaakt van het dorpshuis te Den Burg. Docent de heer T. Mays. (Onderstaande cursussen zullen plaatsvinden bij voldoende deelname) O Het kweken van groente en klein fruit voor eigen gebruik. (Wordt verzorgd door de St. Huishoudelijke voorlichting). O Klusjes in huis (wordt verzorgd door de St. Huishoudelijke voorlichting) Naam Adrestel geeft zich hierbij op voor de volgende cursus(sen). (Rondje voor bedoelde cursus zwart maken). Als meerdere personen belangstelling hebben voor één bepaalde cursus, graag even het aantal personen voor de bedoelde cursus aangeven. Ondergetekende zou verder graag zien dat voor de naaste toekomst de volgende cursussen zouden worden overwogen: (hier uw suggestie invullen) Eon wielercross in do Donnon. Ronald van Boven on A/bert Winter zijn gedwongen mot de fiets op de schouder een heuveltje te pakken Om meerdere redenen bevreemd mij de gang van zaken rond de woning Weverstraat 106 (zie Texelse Courant 31 december 1981). Toen deze woning bij inschrijving te koop werd aangeboden, ben ik zelf ook gaan kijken. De woning is opgetrokken uit halfsteens muren, ner gens geïsoleerd ook niet de wat nieuwere keuken, bijkeuken en garage- aanbouw heeft verschillende verrotte ramen en vloergedeelten en zelfs enige totaal vergane kozijnen en goten. Om een dergelijke woning in een redelijke staat van onderhoud te brengen is al een omvangrijk karwei, laat staan het reno veren van zo'n pand. Dat de gemeente het bod van de heer Witte te laag vindt (zonder hierbij een taxatie van een onafhankelijke taxateur te kunnen over leggen) is voor mij onbegrijpelijk. Het is de gemeente zelf geweest die klaagde over de veel te hoge prijzen die voor oude, slechte woningen betaald wer den, waardoor de renovatie niet van de grond kon komen. Hans de Winter, Den Burg Texel, 19.... De cursussen zullen alleen doorgang vinden als het minimum aantal deelnemers wordt bereikt. CURSUSSEN SPORT EN REANIMATIE Onderstaande cursussen vallen onder auspiciën van de Stichting Texelse Sportraad. O Reanimatie. Cursusduur twee avonden van twee uur. Bij voldoende belangstel ling ook 's middags. Georganiseerd door de Stichting Texelse Sportraad i.s.m. Ned. Hartstichting en gericht op mensen die actief zijn in de sport, beroepsma tig of vrijwillig. Aanvang woensdag 10 februari om 19.30 - 21.30 uur. Plaats: Rode Kruis-gebouw Den Burg. Kosten ƒ15, Opgaveen inlichtingen Raadhuis kamer 303, telefoon (02220) 3041. O Penningmeester. Cursusduur 4 lessen van twee uur. Georganiseerd door de Stichting Texelse Sportraad. Gericht op verenigingsbestuurders. Hierbij zal op deskundige wijze een toelichting gegeven worden op de nieuwe subsidie verordening. Aanvang medio februari. Plaats: Texel, woensdagavond van 19.30 - 21.30 uur. Kosten ƒ25, Opgave en inlichtingen Raadhuis, kamer 303, telefoon (02220) 3041 O Algemene Basis Opleiding Sport. Cursusduur 12 leasen. Start donderdag 4 februari om 19.30 - 22.00 uur in de RSG te Den Burg, Kosten ƒ55,— en het cursusboek ƒ15,50. Docent de heer S. Dros (onderdeel leidinggeven). Docent de heer J, J. de Kleijn (onderdeel sportgezondheidsleer). Opgave en inlichtin gen Raadhuis, kamer 303, telefoon (02220) 3041

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9