U I NI 4 Texel in de greep van de winter Stuivende sneeuw gaf handenvol werk Maansverduistering gefotografeerd Dinsdag 12 januari De gemeenteraad vergadert, aanvj 19.30 uur. De agende vermeldt oij meer de beslissing inzake de wensej heid dat Texel wordt aangewezen nationaal landschap. Om 19.30 uur begint op de ijsbaan j Den Burg een toerprestatietocht. j bericht elders in deze krant. Donderdag 14 januari Ten huize van de familie Tijssen moesstraat 52 in Den Burg) vergal het Vredesberaad Texel over.nieJ activiteiten; 20.00 uur. DINSDAG 12 JANUAR11, PAGINA 2 TEXELSE COURANT Moeilijk was de situatie op de Oos- terenderweg, tussen Oosterend en Oost en in Spang. Heel wat mensen die in het dorp boodschappen wilden doen, moesten de auto laten staan en trokken er te voet, soms met een slee, opuit. Bij Oost raakte de gemeentelijke strooi wagen in de greppel. Met shovels van de aannemers Willem Bakker en Wes- terlaken werd de wagen weer vlot- getrokken. Van de buitenwegen valt de grootste lengte onder de zorg van het water schap: 157 van de totaal 215 kilometer. Het waterschap heeft zeer onlangs een tweede sneeuwschuiver aangeschaft en deze kwam dus goed van pas. De twee schuivers waarover men nu bes'chikt werken volledig automatisch. Tijdens het systematisch afrijden van de vrij te De veerdienst begint lest te krijgen van het ijs. „De Marsdiep" slaagt er tot dusver echter in houden wegen, kwam het vaak voor dat (met wat extra krachtl de dienstregeling uit te voeren. (Foto Dirk Kuiter). een vastgelopen auto moest worden 12. ,,ln Soho bijvoorbeeld", kwam Maycliff op zijn stokpaardje terug. Bijvoorbeeld", stemde Derek toe. Alleen is mijn onderzoek prozaïscher en ligt op ander terrein. Carnaby Street, wat is dat voor een buurtje?" Carnaby Street", kwam Maysie hem te hulp, „daar heb je al die leuke winkels waar de nozems hun kleren kopen, nauwe broekjes, kleurige trui tjes, etcetera, etcetera. En verder woont er van alles. Zal ik je er eens rondleiden, Derek? Er zijn heel interessante ont dekkingen te doen en er zijn nog een paar heel aparte kroegjes." „Je wilt met alle geweld met Derek op stap", constateerde Pamla, „hier lui, drink es uit, je zult wel dorst krijgen van al dat gezwam." „Ik geloof dat Derek mijn moederlijke zorgen wel een beetje nodig heeft", lachte Maysie, ontkronkelde zich en pakte haar cocktail. Over de rand van het glas zag ze Derek uitnodigend aan, „Aan moeders hand naar Soho", zei Maycliff. „Ik moet es opstappen", constateer de Derek, op zijn horloge kijkend. Van een gesprek met Pamela kwam toch niets, de sfeer hier beviel hem niet bijzonder, die Maysie zat zo uitdagend te flirten en Maycliff was het type dat hem tegen het haar opstreek „Ja, ik ook", zei Maysie opsprin gend, „ben je met de wagen Derek?" „Zo ver heb ik het nog niet gebracht" glimlachte Derek. „De Underground, af en toe een taxi en de benenwagen, dat zijn zo de vervoermiddelen voor een jonge jurist, die er nog lang niet is." „Dan breng ik je wel thuis", bood de miljonairsdochter aan. „Kun je eens kennis maken met mijn Bentley." „Er zijn nu eenmaal apostelen en martelaren", lachte Pamela. „Ben je verzekerd, Derek?" „Ik laat geen betrekkingen na. Maar ik ben nog niet levensmoe, dus als Maysie van plan is door een stel rode lichten heen te rijden, ga ik liever lopen." „Als je in mijn wagen zit", zei Maysie, „ben je op genade of ongenade aan me overgeleverd, mannetje. Dus als je soms kouwe voeten krijgt, zeg het meteen." „Wij zijn niet béng", zong Maycliff. „Mag ik ook mee, May?" „Ga jij maar es lopen, dat is goed voor je. En dat blijft helemaal in het kader van de „Beweging" niet?" „Nou Derek, veel plezier en als je weer zover bent dat je weer mag opzitten en voedsel tot je kunt nemen, kom ik je wel opzoeken met fruit", zei Pamela. „Je bent wel optimistisch", lachte hij en daalde de donkere trap af. Buiten stak Maysie meteen haar arm door de zijne. „Gezellig", zei ze, „weer es een heel nieuw soort man. Weer es wat anders dan de bekende club." „Verzamel jij mannen in soorten?" „Ja maar de sortering is niet zo bijzonder uitgebreid. Er zijn er eigenlijk maar twee, mannen waar je niks aan hebt en mannen waar je tevéél aan hebt." „En in welke soort behoor ik?" vroeg hij op haar toon ingaande. Pamela's onverschillige houding had hem geprik keld en hij was in een baldadige stem ming. „Geef me de tijd om het uit te vinden", zei Maysie, „en ik zal het je laten merken. Stop. Hier staat de kar." De lange Bentley, zo rood als een brandweerauto, paste helemaal bij de gedurfde eigenares, vond Derek. May sie starte luidruchtig, de lichten schoten aan en even later koerste de wagen door de nauwe straten van het vermaak- centrum. Ziezo, dacht Derek nu maak je even kennis met een ander soort leven. „Je wou toch zeker nog niet naar huis?" informeerde Maysie ongelovig. „Dat was wel mijn plan, ja." „Man de dag begint pas. Het is elf uur." „Jouw dag, de mijne niet. Ik moet werken voor mijn broodje." „Je hoeft het er niet telkens in te wrijven, dat mijn ouwe heer stinkt van het geld. Dat deed je de vorige keer ook al. Jij moet nog een heleboel leren, kleine Derek." „Van tante Maysie zeker." „Je kon het slechter treffen", zei Maysie hem doordringend aanziende. „Let maar op de weg", maande Derek, want een taxi knipperde fel waarschuwend met de lichten, „je zat er zowat tegen op." „Zowat is nog niet half", meende het meisje ombekommerd. „We gaan nog even een afzakkertje nemen In de Blua Lagoon. Ken je die tent?." „Nooit van gehoord." Derek hoopte maar dat het geen dure nachtclub zou zijn, want hij had maar een paar pond op zak en moest er te hard voor werken om het aan dit soort vermaken over de balk te gooien. De Blue Lagoon was een duistere aangelegenheid. Er zat een pianist die opmerkelijk goed allerlei muziek verjazz- te. Hij leek in trance, helemaal verdiept in zijn muziek. „Jackie zit weer onder de marihu ana", zei Maysie zakelijk. „Hij is hele maal weg, zie je wel? Overdag deugt ie nergens voor, 's avonds achter de piano komt hij tot leven." Maysie schoof met een gewend ge baar op een barkruk en bestelde een dacquiry. Derek hield het maar op een whisky soda. De whisky was bij lange na niet zo best als die van Pamela, con stateerde hij. Hij keek rond in de sche merige omgeving. Vanuit een hoek zagen hem een paar zwart omkoolde ogen aan, brutaal en uitnodigend. Een paar jongemannen hingen landerig aan de bar.# „Het is nog veel te vroeg", zei May sie. „Na twaalven begint het hier pas te leven. Jij hebt een veel verkeerde dag indeling, Derek." „Moet je aan de heren Toole enzo voortsvertellen", zei Derek. „Als ze me hier zagen zitten, vroegen ze zich meteen af of ze de jonge Troy nog wel langer aan hun hooggeacht kantoor konden verbonden houden." „Je moet maar zin hebben in zo'n leven", meende Maysie. „Van 't zelfde met een sterretje", spotte Derek. „Je moet eens een beetje van je burgerlijkheid af." Wordt vervolgd. Gemeente, Waterschap en Rijkswaterstaat hebben vrijdag en zaterdag de grootste moeite gehad om de Texelse wegen open te houden. Oorzaak van het ongerief was de stuifsneeuw die op veel buitenwegen opwoei tot „duinen" waar normaal gemotoriseerd verkeer niet meer doorheen kon komen. Het ongerief was slecht over het eiland verdeeld. Sommige wegen bleven prachtig schoon, maar andere wegen raakten als gevolg van hun ligging ten opzichte van de wind en door het effect van afrasteringen, sloten en tuinwallen zeer spoedig verstopt. Het openhouden met behulp van sneeuwschuivers was bijna onbegonnen werk, want een met moeite vrijgemaakte route sneeuwde even snel weer dicht. De mensen van gemeentewerken, rijkswaterstaat en de polder hebben vele extra uren gemaakt. De strijd tegen het isolement begon donderdagavond en ging de hele nacht door. Ook vrijdag en de daarop volgende nacht werd veel werk verzet. Het resultaat was dat geen enkel dorp echt afgesloten is geweest en dat ook het busverkeer zonder ern stige vertragingen heeft kunnen func tioneren. Het begaanbaar maken van de wegen gebeurde gecoördineerd volgens af spraken die waterschap, gemeente en rijkswaterstaat al geruime tijd geleden hebben gemaakt. In principe maakt elke instantie zoveel mogelijk zijn eigen" wegen schoon, maar om practisch efficient te kunnen werken begeeft men zich ook op eikaars gebied, uiteraard zonder dat dubbel werk wordt gedaan. Gunstig is dat de drie instanties over uitstekend materiaal beschikken, dat re centelijk nog voor een deel is gemo derniseerd. Naar Texelse begrippen vroor het streng. Ook overdag kwam de temperatuur niet hoger dan 5 graden bo ven nul. Het strooien van zout heeft onder die omstandigheden geen zin omdat de sneeuw toch niet gaat dooien. Toch heeft de gemeente deze winter al veel zout gebruikt. Als gevolg van de eerste vorstperiode is al een hoeveelheid van ongeveer 400 ton verwerkt. Nieuw zout is echter vlot te leveren, maar de kosten die ermee gemoeid zijn zullen ongetwijfeld ver uitgaan boven het voor deze winter geraamde bedrag. Een andere situatie dus als vorig jaar, toen de zoutbehoefte aanmerkelijk minder was dan gemiddeld. Het spreekt vanzelf dat de sneeuwruim- en strooiwagens niet overal tegelijk kunnen zijn. Er wor den daarom prioriteiten gesteld, het vrijhouden van de Pontweg zodat de boot bereikbaar blijft, is eerste vereiste. Daarna komen de hoofdwegen tussen de dorpen aan bod. Het echtpaar Schermer-Witte just married"In de arreslee. vrijgetrokken. Op een gegeven moment moest zelfs een Atlaskraan worden in geschakeld. Veerdienst De aanhoudende strenge vorst heeft ook de hoeveelheid ijs in de Waddenzee flink doen toenemen. De veerboten van TESO beginnen er nu duidelijk last van te krijgen, vooral bij vallend water als de ijsvelden richting Noordzee drijven. De Marsdiep worstelt er zich met moeite door en verliest daarbij flink wat snel heid, ondanks het inschakelen van de derde motor. De overtocht duurt daar door al gauw vijf tot zeven minuten langer. Tot dusver wordt de dienst regeling echter zonder mankeren uitge voerd. De winter brengt dus het nodige ongerief, maar van echte problemen is tot dusver geen sprake. Of het zouden de enorme kosten moeten zijn voor be wonersvan het buitengebied die niet op het aardgasnet kunnen aansluiten en daarom zijn aangewezen op de peper dure huisbrandolie. Kwetsuren Weinig benijdenswaardig is ook het lot van de tientallen Texelaars die als gevolg van de gladheid kwetsuren heb ben opgelopen, variërend van lichte hersenschudding en kneuzingen als ge volg van valpartijen tot fracturen die opname in het ziekenhuis noodzakelijk maakten. Vooral bejaarden zijn kwets baar en moeten dan ook zeker de straat niet opgaan zonder hulpstukjes onder hun schoenen waardoor zij op „scherp" staan. Vorige week kwam op het terras voor het raadhuis een bejaarde vrouw te vallen die daarbij een gescheurd bekken opliep. Het barre jaargetij heeft ook zijn spor tieve en romantische kanten. Er wordt weer bijna overal op Texel geschaatst. Een wandeling door de besneeuwde duinen en bossen zoals zondag j.l. onder uitstekende weersomstandighe den mogelijk was, is een belevenis. Langlaufen wordt hier een steeds meer beoefende sport. Bruiloft Vrijdagmiddag was in Den Burg een zeldzaam tafereeltje te zien: bruiloft per arreslee. Het betrof Nel Witte en Dick Schermer die de tocht naar het raadhuis en kerk aanvankelijk met door paarden getrokken rijtuigen zouden maken, maar daar moest wegens de slecht begaan bare wegen van worden afgezien. Het idee om de plechtigheid met een ar uit te voeren lag derhalve voor de hand. Gebruik werd gemaakt van de fraai gerestaureerde arreslee van mevrouw E. Luijckx-Bakker, getrokken door het zwarte paard van Henk Spigt. Mede door het originele bellentuig en klok kenspel van Berliner zilver werd het iets moois, dat door velen werd gefoto grafeerd en gefilmd. Dankzij de onbewolkte hemel was de totale maansverduistering van zaterdag j.l. ook op Texel uitstekend te volgen. Inmiddels zal iedereen wel weten dat een maansverduistering ontstaat als de aarde zich op een lijn tussen de zon en de maan bevindt, waardoor de maan door de schaduw van de aarde wordt afgedekt. De totale verduistering begon om 19.14 uur waarna men de „deuk" in de maan kon zien uitgroeien tot een flinke hap; om 20.17 uur was de ver duistering totaal en was de maan nog te zien als een schijf die zwak roodachtig licht uitstraalde. Dit licht is afkomstig van de atmosfeer van de aarde die voor namelijk de rode lichtstralen verstrooid doorlaat. Vanaf de maan zou de aarde er op dat moment uitzien als een zwarte schijf met een schitterende oranje rand. Rond 22.40 uur was de verduistering voorbij en stond de heldere volle maan weer als vertrouwd aan de hemel. Een maansverduistering is op zichzelf niet zo bijzonder. Er volgen er dit jaar nog twee, maar die zijn niet in ons land waar te nemen. Wel zijn dit jaar twee gedeelte lijke zonsverduisteringen te zien: op 20 juli en 15 december. De eerstvolgende totale zonsverduistering die in N^ land is te zien valt in 1999. De heldere vrieslucht was een zonder gunstige omstandigheid om het merkwaardige verschijnsel foto' maken. Op Texel gebeurde dat or' meer door Peter Daalder uit De Co* dorp, met een camera die op j telescoop was gemonteerd. De ef' foto toont het begin van de verdof ring en op de tweede is de maan l| helemaal afgedekt. De periode I totale verduistering is fotografisch' goed vast te leggen. Woensdag (morgen) halen de ki ren van de Bruinvisschool oud papil in heel Oudeschild ten bate var schoolkas. leder wordt verzocht papier vóór half twee 's middags bundeld aan de straat te zetten.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2