Wij maken het niet te moeilijk Jan Bakker Gzn overleden Texelaartjes ijs Oskam over subsidieregels Jazz-topper in De Zwaan Oud-schipper Joan Hodshon FAMILIEBERICHTEN ilNSDAG 12 JANUARI 1982 TEXELSE COURANT ,,De nieuwe subsidieverordening voor elzijn moest van het rijk nu eenmaal emaakt worden en veel gemeenten ebben een strak en star schema aan- ehouden wat voor de clubs en de emeenten een gigantische hoeveelheid ureauwerk met zich meebrengt." Dat i G. Oskam van het bureau culturele iken op de informatieavond over de ieuwe subsidieverordening die don- erdag in de RSG werd gehouden. Os- am zei ook dat Texel waarschijnlijk een loede uitzondering maakt, vooral wat letreft het afwijken van eerder inge- iende plannen van clubs. „Als een club an een subsidiewerkplan afwijkt, dan oeven B en W dat niet eerst goed te euren. In veel andere gemeenten is dat vel het geval." Onder een werkplan unnen de verenigingen die subsidie villen hebben echter niet meer uit. Dat 5 rijksvoorschrift en deze werkplannen noeten elk jaar voor 1 november voor afgaande aan 't subsidiejaar worden in- jediend. Er wordt dan gesubsidieerd op >asis van de laatste jaarrekening van de letreffende club. Een twaalftal toehoorders had don- ierdagavond het barre winterweer ge- rotseerd en kreeg een duidelijke uitleg aver de mogelijkheden van subsidie in v ie toekomst. Dat die uitleg duidelijk kon ii :ijn ligt ook aan de verordening die, it toewel lijvig, zich makkelijk laat lezen umdat, in tegenstelling tot het meer- arenplan, de feiten (wat kan wel en wat <an niet) niet met redenen omkleed zijn. Maar de reden waarom bepaalde acti viteiten meer gesubsidieerd zullen wor den dan andere, werd geen navraag [gedaan. Dat is voornamelijk rijks- en B en W-beleid en in 1984 moet deze [i verordening opnieuw ter discussie ko- a men, zodat het beleid mogelijk aange past wordt aan nieuwe situaties. Vol gens wethouder Blanken is het nodig dat deze nieuwe regeling er komt en niet alleen als vertaling van het meerjaren plan welzijn. Voorbiivoorbeeld peuter speelzalen en het jeugdwerk was geen duidelijke regeling en dat heeft in het verleden nogal eens tot problemen geleid. De rijksoverheid is bezig de "minder Jemocratische" statuten van stichtin gen aan te pakken. In navolging van de velzijnsplanning komt er volgend jaar =en democratiseringsregeling voor itichtingen die vooral ingrijpend kan zijn oor instellingen die dienstbaar zijn aan nderen. Dorpshuisstichtingen zullen 'aar binnenkort mee te maken krijgen. ,De statuten moeten in ieder geval zo veranderd worden dat gebruikers meer inspraak krijgen", aldus Oskam, die zei dat hierover met betreffende dorps commissies op Texel gesproken zal worden. „Het gaat erom de statuten tijdig aan te passen. Het rijk zal hier streng op toezien." Sparen Nogal curieus in de verordening is het artikel dat verenigingen die enorm veel sparen van subsidies uitgesloten kunnen worden. Uiteraard is dit bedoeld voor rijke vereniginen die blijven vragen om subsidie, maar in feite zichzelf makkelijk kunnen bedruipen en geld genoeg heb ben voor nieuwe activiteiten. Wethou der Blanken dacht echter dat een der gelijk artikel een minder gelukkig effect kan hebben als een club hard spaart voor een voorziening en dan geen investeringssubsidie krijgt (altijd 25 pro cent van de kosten). „Ik kan wel een geval bedenken", aldus de wethouder, die waarschijnlijk doelde op de dorps commissie van Oosterend die zegt an derhalve ton in kas te hebben voor een sportzaal/zwembad. „Die spaarzin wordt dan gestraft als ze geen subsidie krijgen." Gijs Oskam zei dat dit een zaak van B en W is omdat zij voor elk geval bepalen waarom geen subsidie meer gegeven wordt. „Als het reserves be treft voor bepaalde investeringen gaat die vlieger niet op", meende Oskam. Aan het einde van de verordening wordt aangegeven dat toegezegde sub sidiepercentages evenredig gekort kun nen worden als het rijk minder geld beschikbaar stelt. In de sportsector wordt daarbij een onderscheid gemaakt. Burgemeesters en wethouders kunnen ten aanzien van instellingen die een beroepskracht in dienst hebben bepalen dat een geringer kortingspercentage wordt toegepast of dat de subsidie gelijk blijft. Dit valt nadelig uit voor anderen die sport bedrijven zonder beroeps krachten. Volgens Blanken zullen de subsidies in de toekomst zeker gekort worden. „Het schip met geld wordt steeds lichter", aldus de wethouder die zei dat het rijk voor dit jaar al een korting van 0,6 procent heeft doorgevoerd die echter in de begroting van de wel- zijnsstichting is opgevangen „Dat kan maar één keer Ook G. Oskam wees op de be zuinigingen. Hij hield een beeldend be toog over een schaap met zogende lammeren, waarbij het schaap als sub sidiegever werd geschetst en de lam meren als verenigingen. „Vooral in de startperiode hebben die lammeren melk nodig maar als ze groter worden en toch weer gezoogd willen worden zegt het schaap: ben je daar nu al wéér? Nu moet je maar op eigen benen staan!" Oskam zei dat met deze houding in de toekomst rekening moet worden gehouden om de simpele reden dat de spoeling steeds dunner wordt. Uniek Oskam noemde de Texelse inves teringssubsidie een uniek systeem. Deze subsidie wordt betaald uit de kermis- opbrengst en dat gebeurt nergens an ders. Veel zaken in de nieuwe veror dening zijn overgenomen uit de oude, omdat ze goed voldeden. Te merken is dat de nieuwe regeling is aangepast aan ontwikkelingen van de laatste tijd, maar dat nog niet met alles rekening is gehouden. Amateurtoneelverenigin gen komen in dit verhaal niet voor omdat ze blijkbaar nog goed vooruit kunnen. Dat is erg fijn." Recent opgerichte instellingen waar bij dat niet lukt zijn de peuterspeelzalen. Dit komt vooral door het werken met betaalde krachten. De peuterzalen met beroepskrachten kunnen rekenen op een subsidie van veertig procent van de netto personeelskosten, maar dan moeten deze kosten hoger zijn dan de helft van de totale exploitatiekosten. Wordt dit percentage van personeels kosten niet gehaald of wordt gewerkt met vrijwilligers dan krijgen die peuter zalen een kwart van de personeels kosten gesubsidieerd en vijftig procent van de hisvestigskosten. Jeugdwerk Ook is onderscheid gemaakt tussen de verschilende vormen van jeugdwerk. Na een flinke discussie in de welzijns- stichting waarbij gepleit werd voor gelijke subsidiëring van zowel betaald als vrijwillig jeugdwerk is toch verschil aangebracht. Instellingen die „profes sioneel" jeugdwerk bedrijven of werk lozen begeleiden (MZW en SOJ) kun nen bij een door B en W goedgekeurde begroting rekenen op subsidiering van alle kosten. Dorpsgericht jeugdwerk in dorpshuizen krijgt de huurkosten voor honderd procent vergoed, waarbij B en W een maximum huur voorschrijven. Ook zal een kwart van de uitvoerings- en organisatiekosten vergoed kunnen worden. Voor de overige jeugdwerk instellingen blijft de oude regeling van kracht waarbij vooral gesubsidieerd wordt op het aantal leden. Een recente opneme ven oud-schipper Jan Bakker, gemaakt op 4 november j.l. toen hij in het raedhuis het verzetskruis ontving, samen met de anderen die in april 1945 de tocht naar Enge land maakten. Zaterdag is in het bejaardentehuis Irene de heer Jan Bakker Gzn. overle den, oud-schipper van de motorstrand- reddingboot Joan Hodson. Bakker, die 92 jaar oud is geworden, was van 1915 tot 1953 aan de KNZHRM verbonden en vervulden in die periode een actieve rol bij 29 reddingen waarbij 27 personen in veiligheid werden gebracht. Jan Bakker begon zijn carriere in de periode dat de Texelse redders hun werk nog moesten doen met een roeired- dingboot. In 1915 ging hij voor het eerst als opstapper mee en hielp zes man in veiligheid brengen van de IJmuider trawler „Zeeleeuw" die op de Eierlandse gronden was gestrand. Bakker werd in 1919 officieel als roeier ingeschreven. Zijn eerste grote redding als zodanig was het resultaat van de zware tocht naar de met hout geladen motorschoe ner Johanna op 21 december 1919. Een spectaculair hoogtepunt van zijn car rière als roeiredder was de onvoorstel bare tocht naar de Duitse schoener „Lisbeth" die op 23 oktober 1921 op de gronden strandde. Vijf uur lang moest worden geroeid alvorens het schip was bereikt en de zes opvarenden in veilig heid konden worden gebracht. Waarna een even langdurige terugtocht over een kokende zee volgde. Een ander ge ruchtmakend gebeuren in de twintiger jaren was de redding van vijf opva renden van de „Wilhelm". Kort nadat de drenkelingen aan boord waren ge nomen, sloeg de reddingboot om. Wonder boven wonder kwam ieder er levend vanaf. In deze tijd schakelde de KNZHRM over op gemotoriseerde bo ten. Na twee schepen met de naam „Eierland" kwam de Joan Hodson, waarvan Jan Bakker in 1934 de schipper werd. Een van de zwaarste reizen die hij met dit schip maakte, was in de ramp nacht van 31 januari op 1 februari 1953. Van 's middags vier uur tot 's nachts nan twee was de Joan Hodson op zee en werd voortdurend vergeefs getracht het Duitse schip „Oder" te bereiken, dat op de Eierlandse gronden door midden was gebroken. De Texelse motorstrandreddingboot werd tenslotte teruggetrokken omdat men bang was dat het voor de redders teveel werd. De opvarenden van de „Oder" werden de volgende dag bij betrekkelijk rustig weer door de Helderse motorreddingboot Prins Hendrik van boord gehaald. De bij het publiek meest bekende actie van de strandreddingboot was geen redding, maar de tocht naar Engeland in april 1945, bedoeld om bij de geallieerden hulp te verkrijgen voor het in de Rus senoorlog verwikkelde Texel. Naast de genoemde reddingsoperaties was Jan Bakker betrokken bij tal van kleinere acties en niet minder dan 190 oefen- tichten. Zijn moed en volharding bleven niet onopgemerkt. Bakker was drager van tal van onderscheidingen, zoals de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau, die hem in 1949 in de Ridderzaal in Den Haag door Koningin Wilhelmina persoonlijk werd opgespeld. In verband met de Lisbeth- redding had hij in 1921 al de zilveren medaille voor menslievend hulpbetoon ontvangen alsmede de grote bronzen draagmedaille van de KNZHRM en een gouden horloge van de Duitse regering. Verder had Bakker de medaille „Voor dienst in oorlogstijd" (1945), het bron zen kruis voor de tocht naar Engeland (1949), de bronzen KNZHRM-medaille in verband met zijn 25-jarig jubileum bij de KNZHRM (1953) en de bronzen medaille „Belangrijke diensten water snoodramp Zeeland" (1953). Op 30 april 1954 werd Bakker de onderscheiding .Broeder in de orde van de Nederlandse Leeuw" toegekend en het laatste ere- blijk voor de tocht naar Engeland) viel hem enkele maanden geleden ten deel: het verzetskruis. i,Zaterdag treedt in Café De Zwaan in Den Burg een /azz-artiest van grote naam op: de Amerikaanse saxofonist en klarinettist Teddy Edwards. Voor insi ders een naam die geen nadere intro ductie behoeft en voor mensen die niet to thuis zijn in de jazz-wereld noemen we een paar wapenfeiten om aan te jeven dat het hier geenkleine jongen" betreft. De 57-jarige Theodore Marcus Teddy" Edwards uit Jackson, Missi- sippi zit ai sinds zijn twaalfde m het jazz- vak maar werd vooral na de tweede wereldoorlog bekend als professioneel begeleider van o.a. Dizzy Gillespie, Charley Parker, Dexter Gordonetc. Voor de oorlog speelde hij met de ook buiten de jazz wereld bekende Billy Holliday. Edwards heeft dertien elpees op zijn naam staan en brak in 1954 interna tionaal door met de hitSunset Eyes". Als studiomuzikant speelde hij op een veertigtal jazz-elpees van anderen en hij scnreef composities voor Ray Charles, Benny Goodman, Milt Jackson, e.a. Op dit moment speelt Edwards ook wel andere muziekstijlen niet tijdens zijn optredenzoals op een country en wes tern elpee van Chrystal Gay Ie. Zaterdag speelt Edwards onder bege leiding van pianist Rein de Graaft dn 1980 uitgeroepen tot beste Nederlandse jazzmusicus), bassist Jacques Schols [speelt in de Daimond Fiveen zijn vaste drummer Clarence Becton. Renée Geurtsen van De Zwaan heeft Edwards naar Texel gehaald om te kijken of een dergelijk optreden aanslaat. Hij is van mening dat de belangstelling voor jazz muziek duidelijk groeit. Voor artiesten als Edwards is de De Zwaan als accom modatie in feite veel te klein. ,,Zou ik financieel quitte willen draaien, dan moet ik een paar tientjes entree vra gen aldus Geurtsen, ,,en dat is niet de bedoeling. Kaarten kosten zaterdag vijf gulden en het optreden begint rond 21.00 uur. teddy Edwards PAGINA 3 Ook is meermalen gediscussieerd over subsidiëring van dorpshuizen die in de rode cijfers komen. Deze discussie is vooral op gang gebracht door de dorps commissies van de buitendorpen die de financiële injecties van de gemeente in het dorpshuis van Den Burg als on rechtvaardig beschouwen. In de nieuwe verordening is hiervoor ook een regeling getroffen. In ieder geval moet een dorpshuis 1000,— rood staan wil het subsidie kunnen ontvangen. Dan kun nen de personeelslasten voor honderd procent gesubsidieerd worden of als betaald personeel ontbreekt, honderd procent van de onderhoudslasten. Als bepaalde investeringen door B en W goedgekeurd worden, kan ook een sub sidie van honderd procent gegeven worden over rente en afschrijving. Snel De meeste subsidies worden zoals altijd gebruikelijk was, pas uitbetaald na overlegging van een begroting, de laat ste jaarrekening en de nota's, Wie nog inzage wil hebben in de verordening (waarin op praktisch alle gebied van welzijn richtlijnen worden aangegeven) moet snel zijn: de verordening ligt nog tot morgen (13 januari) ter visie in het raadhuis. Wie bezwaar wil indienen moet dat ook voor donderdag doen. De verordening zal worden behandeld in de raadsvergadering van 9 februari en treedt bij goedkeuring door de raad met terugwerkende kracht in werking per 1 januari. Heden overleed plotseling op de leeftijd van bijna 93 jaar onze lieve vader, groot- en over grootvader Jan Bakker Gzn., Oud-schipper K.N.Z.H.R.M., drager van de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau en Broeder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De Cocksdorp: G. Bakker J. Bakker-Kalf Leeuwarden: H. Bakker J. Bakker-van Wier Zwijndrecht: G. Bakker D. Bakker-Zee Ede: C. Bakker M Bakker-Storm Haarlem: G. v.d. Meulen-Bakker A. v.d. Meulen klein- en achterkleinkinderen Huize „Irene", Den Burg, Texel, 9 januari 1982. Een korte rouwdienst zal worden gehouden op woensdag 13 januari om 13.30 uur in huize „Irene", waarna de begrafenis op de Ned. Hervormde begraafplaats te De Cocksdorp om plm. 14.15 uur zal plaatsvinden. Geen toespraken. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 12 januari van 19 30 tot 20.30 uur in Huize „Irene" en na de begrafenis in het gebouw van Christelijke Belangen te De Cocksdorp. Correspondentie-adres: G. Bakker, Kikkert- straat 4, 1795 AD De Cocksdorp. Met droefheid geven wij U kennis, dat na een moedig gedragen ziekbed, in het ziekenhuis is overleden onze lieve moeder, groot- en over grootmoeder Margaretha Johanna Nottelman, weduwe van Gerrit de Wit, op de leeftijd van 80 jaar. I. Wuis-de $7it D. Wuis P. de Wit I. J. M. de Wit-Roeper klein- en achterkleinkinderen Texel, 11 januari 1982, Wilhelminalaan 92, Den Burg. De rouwdienst zal worden gehouden op don derdag 14 januari om 14.00 uur in de vergader zaal van de Doopsgezinde kerk, waarna de begrafenis op de Algemene begraafplaats te Den Burg zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren woensdag 13 januari van 20.00 - 21.00 uur in de Vergader zaal van de Doopsgezinde kerk. Correspondentie-adres: D. Wuis, Schorrenweg 1, 1794 HD Oosterend. God heeft thuisgehaald onze lieve vriendin mevr. Luberti. Gezang 167 vers 4b. mevr. Luysterburg en Ank mevr. Tollenaar mevr. Groenhof mevr. Van der Vis De Koog, januari 1982. Heden is plotseling van ons weggenomen onze lieve zuster, schoonzuster, tante en oud-tante Elisabeth Frartcina Geense, op de leeftijd van 74 jaar. Fam. Geense Texel, 7 januari 1982, Hoofdweg 67, De Cocksdorp. De begrafenis heeft heden op de begraaf plaats te De Cocksdorp plaatsgevonden. Dankbaar en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze zoon en broertje van Danielle Richard 10 januari 1982. Jan en Jantine Brouwer Ankerstraat 17, 1794 BH Oosterend, Texel Om aan uw adver tenties de vereiste zorg te kunnen be steden is het nood zakelijk dat wij de tekst met de even tuele illustraties zo vroeg mogelijk in ons bezit hebben. De uiterste tijden zijn: woensdag 10.00 uur voor de krant van vrijdag en vrijdag 12.00 uur voor de krant van dinsdag. AAN ONZE ADVERTEERDERS Adverteerders, die gebruik maken van de rubriek „Texe- laartjes" worden verzocht de kosten gelijk te voldoen. Bij het verzenden van een nota wordt voor deze kleine bedragen 72,50 administratie kosten in rekening gebracht. Administratie T.C. 16 en 23 jan. 8 uur in 't Skiltje „Nieuw Leven" brengt het stuk „Drie is teveel". Te koop aangeboden: 1 paar witte kunstschaatsen maat 40. Na 6 uur. Jenny Ellen, Kogerstr. 49, Den Burg, tel. 4017. De laatste rokken op de eerste etage nu f25,— bij Boetiek 22. Wie heeft mijn beugel gevonden? Verloren 6/1 in Den Burg. Vincent v.d. Broeck, tel. (022281 233. Gevonden cyperse kat. Af te halen Dierenpension Ellen, tel. 3308. Te koop stalen noren, mt. 34. Tel. 3858. Te koop aangeboden: Opel Ascona 1900, nov. '78, in zeer goede staat, kleur rood. Tel. 3012. Te koop gevr. i.g.st.z. Spaanse gitaar. Tel. (02220) 3461 Voor de vele blijken van belangstelling en mede leven bij het heengaan van onze lieve zoon, broer, zwager en oom ANDRE JELLEMA betuigen wij onze dank. In het bijzonder Broeders en Zusters van groep z ,,'t Blok" en Pastor de Bock voor de woorden van troost tot ons gesproken. Namens de familie J.Jellema Duinreep 3, Den Burg, Texel. Eén rek met truien op de eerste etage, nu 715, bij Boetiek 22. Te koop 3 paar Noren, mt. 36, 37 en 42. Tel. 2261 Te koop 1 aquarium met 4 waterschildpadden. Tel. 4067. Wie wil mij inlichtingen geven over Califomië. Tel. (02226) 353. Bij wie ligt mijn judo- pak? Jan Willem van Groenigen, tel. 3034. Te koop 2-pers. bed met matras en kinderzitje. Naumans, Stolpweg 8, Den Hoorn. Te koop gevr. houten spiegelsloepen 5 m. Tel. (02223) 492. Te koop gevraagd Butagasgeiser, Tel. 4437.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 3