Wraakaktie door raad unaniem afgekeurd Of BOEREN 6EVEN VOGELS TE ETEN DAT KUN j£ M ET HET LANDSifitrtAPJ- PARK OOK WEL VfRóf lEN Zon, maan en hoog water land schap sPj Cursus voor ouders van peuters •o< yRIJPAGJ5^IANUARM982^TEXELSE COURANTPAGINA 7 Het moment waarop de drijfmestsproeier werd opengezet en de entree van het raadhuis de volle laag kreeg. De Groenep/aats stond dindsdagavond stampvol agrarisch materieel. Eon tekst die een maeidorsmachlne meevoerde. wen" en ,,De boer ploegt voort als hij niet door het landschapspark wordt ver moord". Harder waren kreten als „Dood aan de groene maffia" waarbij een lid van deze „organisatie" aan de galg achter een tractor werd meege voerd en „Jook neemt de pote maar eerst helpt hij Texel naar de klote". Heel duidelijk was de leuze „CDA stem tegen I" Kermis Het beeld van een overvolle Groene- plaats in de sneeuw met verscheidene oranje zwaailichten op tractoren en de vele tientallen mensen die een kijkje kwamen nemen, gaf het pleintje iets kermisachtigs. Daar droeg ook de „fluittractor" aan bij Deze machine was uitgerust met een fluit op de uitlaat die regelmatig van zich liet horen met irritant gillende hoge tonen. Tijdens de raadsvergadering werd dit „alarmsig naal" ook gegeven wat duidelijk in de zaal te horen was, al leverde het geen duidelijke hinder voor de discussie op. Tijdens het betoog van Cor Ellen werd de „fluit" bewust gehanteerd. Toen de raadhuisdeuren om kwart over zeven open gingen ontstond er een run van tientallen boeren die een goed plaatsje zochten. Andere demonstran ten bleven bij de, vaak draaiende, trac toren op de Groeneplaats. Bij de blok kades elders in het dorp was dit slechts incidenteel het geval. De blokkades werden overigens met steeds potdicht gehouden. Wij zagen versperringen waar tractoren na enig overreden van de automobilist aan de kant gingen, maar in andere gevallen moesten de gedu peerden terug. Kritiek Tijdens de raadsvergadering waren veel tractoren dus niet bemand en dat betekende dat er niets langs kon. Zo zaten ettelijke kruispunten in Den Burg dicht en verschillende boeren kregen publieke kritiek op deze werkwijze. „Bij brand of het uitrukken van de am bulance zijn jullie nooit op tijd bij je tractor" was een veel gehoorde op merking. Brandweercommandant J. van Hoorn was in ieder geval in het raadhuis aanwezig om bij een brand melding in de raadszaal mee te delen dat bepaalde wegen vrijgemaakt zouden moeten worden. Gelaten Tijdens de behandeling van het be wuste agendapunt was het voor het raadhuis gezellig. De geluidsinstallatie in de hal naast de raadszaal was defect en daardoor was de discussie hier niet te volgen. Velen bleven dan ook buiten wachten op de eindstemming. Na deze stemming gingen de meeste agrariërs gelaten naar buiten. Het leek dat het niet helemaal duidelijk was hoe de zaak, door het aannemen van een aantal moties, er nu precies voorstond. Dat bleek ook uit de discussies op straat. Men was ontevreden over het uitblijven van een duidelijk „nee" en een deel van de demonstranten toonden zich onzeker over het nu aangenomen voorstel. Spanning Vooral jongere agrariërs hielden zich op bij de tractor met de bewuste gier- wagen. Er werd druk overleg gevoerd over het al dan niet „benutten" van dit apparaat. De spanning was voelbaar en opeens werd de spuit opengezet terwijl de wagen enige meters vooruit werd getrokken. Twee wachtmeesters snel den toe om de dader in de tractor in te rekenen. Dit lukte echter niet omdat zij meteen werden belaagd door een groot aantal boeren en gedwongen waren de man weer los te laten. Deze ontglipte daarop. De politiemensen werd verteld dat ze niet zo „lullig" moesten doen omdat de tracotrbestuurder bij het weg rijden „per ongeluk aan de verkeerde handel trok." De agenten bleven enige tijd bij de tractor staan om te beletten dat anderen nog eens de iertspuit in werking zouden stellen. Deze eerste lading zorgde in ieder geval voor vele liters gier in de hal van het raadhuis, waar nog enkele mensen stonden te praten en die moesten vluchten voor de spetters. Nadat de deur van de hal was ge sloten, kwam op een onbewaakt ogen blik de tweede lading die enkele minuten bleef sproeien en een gedeelte van de gevel geheel van kleur deed veranderen. Nu was de installatie in werking gezet door een andere demonstrant. De politie greep niet in. Nadat zo'n zevenduizend liter dijfmest de kraan was gepasseerd en de sproeier weer werd dichtgedraaid, leek de ergste stoom ook van de ketel bij de demonstranten. Velen keerden huis waarts wat enige tijd in beslag nam omdat soms op elkaar gewacht moest worden. Naar schatting waren ruim honderd tractoren in Den Burg. Het zag er nog even naar uit dat ook nog een hoeveelheid drijfmest zou worden gelost bij de fotozaak van wethouder Nauta aan de Parkstraat-Weverstraat, maar dat ging niet door. Het gemeente bestuur heeft van de zaak officieel aan gifte gedaan bij de politie. Het onder zoek is gaande. Het Groene Kruis organiseert voor de derde maal een cursus voor ouders van peuters, waarin het gedrag en de begeleiding van peu ters (1 tot en met 4 jaar) onder des kundige leiding besproken zal worden. Ook de opvoeding van kin deren in het algemeen komt ter sprake. Gespreksonderwerpen die zeker aan bod zullen komen zijn: zindelijkheid, koppigheid, agressie, angst, eet- en slaapproblemen, straffen en belonen, spelen en speelgoed en leren praten. Ouders die meer willen weten over de ontwikkeling van hun kind, prijs stellen op praktische steun en tips van de be geleidster of van elkaar, of twijfelen aan de juistheid van hun handelen, kunnen zich opgeven bij het Groene Kruis, Witte Kruislaan 19, telefoon (02220) 3241 (alléén bellen tussen 17.00 en 18.00 uur). Bij het Groene Kruis zijn ook verdere inlichtingen over de cursus verkrijgbaar. Voor degenen, die lid zijn van de kruisvereniging is de cursus gratis. De peutercursus omvat acht lessen van twee uur en start woensdag 27 januari om 20.00 uur. De begeleiding bestaat uit een gespreksleidster en een wijkverpleegkundige. De zon komt 21 januari op om 8.34 uur en gaat onder om 17.06 uur; 1 febr.opom 8.20 uur en onder om 17.26uur. Maan: 17jan. L.K.;25jan. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 15 januari 0.09 en 12.01 Zaterdag 16 januari 0.39 en 11.52 Zondag IT januari 1.09 en 12.13 Maandag 18 januari 1.41 en 13.15 Dinsdag 19 januari 2.26 en 14.49 Woensdag 20 januari 3.27 en 16.26 Donderdag 21 januari 4.41 en 17.49 Vrijdag 22 januari 6.05 en 18.50 Zaterdag 23 januari 7.12en19.32 Doodtij: 19 januari. Aan het strand is het een uur eerder hoog water. Na afloop van het agendapunt nationale landschappen verlieten veel demonstranten de vergadering. Van de gezichten valt af te lezen, dat het aannemen van de CD A-motie voor weinigen een gelukkige gebeurtenis was. „TEXEL MAAKT HIERMEE GEEN BESTE BEURT" Het leegspuiten van een tankwagen drijfmest in de hal en tegen de gevel van het raadhuis was dinsdagavond de ,,dank" die demonstre rende boeren brachten aan de gemeenteraad nadat deze het besluit had genomen het nationale landschap nog niet nadrukkelijk van de hand te wijzen maar met het rijk in overleg te blijven. Het lossen van de vele kubieke meters mest veroorzaakte een onbeschrijfelijke smeerboel en veroorzaakte ontzetting en teleurstelling onder de vergaderende raadsleden. Texel maakt hiermee geen beste beurt", aldus de eerste reactie van burgemeester Engelvaart. J Verschillende raadsleden vertolkten eveneens hun afkeuring, ook degenen 'die vergeefs hadden gepoogd aan de i gemeenteraad een totale afwijzing te J) ontlokken. Eenstemming nam de raad een mondelinge motie van afkeuring aan op voorstel van Klaas Barendregt. Daal Schilling: Ik heb hier geen woor den voor.'' Burgemeester Engelvaart ;j noemde de gebeurtenis een ondergra- 7 ving van de rechtsnormen en consta- >- teerde aan het slot van de vergadering: Dit is voor de Texelse democratie een [j misser van de eerste orde." De heer Engelvaart droeg de leiding van de j vergadering over aan wethouder Jook Nauta omdat hij verantwoordelijk is voor de openbare orde en contact moest opnemen met de politie en autoriteiten p op het vasteland. Gejuich Heel anders was de houding van het publiek op straat. De boeren en de toe- rj stromende andere nieuwsgierigen rea geerde op het openen van de giertank met gejuich en wisten te voorkomen dat de dader door de politie werd opgepakt. Zonder- dat er verder wat tegen werd ondernomen, kon de tank toen opnieuw worden opengezet en nu voor een veel langere tijd zodat gevel en trappen van j het raadhuis met een dikke laag stin- kende smurrie werden overdekt. Daar- jj door was het raadhuis met meer via de normale deur te verlaten. Aangezien de zijdeur aan de Parkstraat-kant door een I trekker was geblokkeerd, moest van een nooddeur aan de Parkzijde gebruik wor- j den gemaakt om het gebouw te verla- I ten. Aanvankelijk wees de stemming er j niet op dat de demonstratie op deze J wijze zou ontaarden. Weliswaar had de 5 hele avond de volle giertank al in stelling 4 gestaan, maar volgens mede-oragani- 8 sator J. G. van Maldegem was dat l slechts bedoeld als ludiek machtsver- toon en zou de klep zeker niet worden opengetrokken. Zelfs na het bekend worden van de uitslag van de stemming 1 was er onder de boeren nog geen sprake van merkbare woede of verbittering, ledereen verliet rustig het raadhuis en velen leken niet te begrijpen welk besluit er nu precies was genomen. Pas op straat begon iedereen zich te realiseren dat de aangenomen CDA-motie inhou delijk niet zoveel verschilde van het B en W standpunt waartegen zij in het geweer waren gekomen. En om kwart voor elf ging de mestspuit open. Overigens was de demonstratie, die in i enkele uren tijd op poten was gezet, zeer geslaagd en leek hetzelfde succes te worden als eerder gehouden bijzon der leuke acties tegen het landschaps park Texel. Directe aanleiding voor de demonstratie waren de mislukte pogin gen om het CDA hetzelfde standpunt te laten innemen als de andere partijen die zich tegen de structuurschets van het rijk verzetten. Dat werd pas de avond tevoren duidelijk en er was toen geen tijd meer om Den Burg reeds dins dagochtend vroeg aan alle kanten te blokkeren, zoals eerst de bedoeling was. De blokkade werd nu pas een feit rond half zeven 's avonds. De trekkers en andere landbouwvoertuigen die de bar ricades vormden werden in de loop van de raadsvergadering echter weer opzij gezet. Leuzen De verschillende tractoren voerden leuzen mee, waarmee het doel van de actie duidelijk werd gemaakt. We lazen kreten als ,,Geef de boeren het ver trouwen om ons eiland mooi te hou-

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7