Roofvogels de winter in Grote toename zei/sport verdrijft andere recreatie B en W in watersportnota: Massaal schrijven Rab nam afscheid van Bas van Elk T rombosedienst Zuigelingenbureau IJ DAG 16 JANUARI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741 duinen en langs slootkanten, veel sneeuw ligt, is muizen vangen er niet meer bij. De muizen laten zich bijna niet meer zien. Ze blijven in hun holletjes of zijn actief onder de sneeuw. De toren valk zal dus vogels moeten pakken om zich in leven te houden. En die vogels vindt hij vooral rond uw voertafeltje! ons vlak onder de ramen een spreeuw weg, die hij al fladderend onder de bosjes een meter of vijf verder sleepte. Al die tijd en zeker nog twee minuten daarna bleef de spreeuw „gillen." De valk hield hem stevig vast maar kon hem niet meteen dood krijgen Het doden gaat in de natuur niet altijd zo snel en efficient als wel eens verkondigd wordt! Nog geen vijf minuten later zaten de andere spreeuwen al weer druk kwette rend op de voerplank. Vriend torenvlak vlees of dode muizen. Een veel gemak kelijker manier is dus het goed voeren van de mussen en spreeuwen. Een roofvogel kan daar dan af en toe zijn voordeel mee doen Het is het dier natuurlijk niet kwalijk te nemen dat hij ook wel eens een onvoorzichtige kool mees pakt. Meestal worden echter de algemeenste soorten gevangen. Niet omdat een roofvogel die uitzoekt, maar gewoon omdat de kans nu eenmaal veel groter is. Op het moment dat ik dit schrijf, maandag 11 januari, is het nog volop winter. Nagenoeg alle binnenwater is dicht gevroren en overal ligt een laagje sneeuw. Dat heeft grote gevolgen voor de vogels. Het ijs maakt het voor de watervogels onmogelijk nog voedsel te vinden. De sneeuw zorgt er voor dat ook de kleine vogeltjes in de problemen komen of liever gezged, al zijn. We hebben het al eens vaker verteld, het is niet in de eerste plaats de kou waar de vogels niet tegen kunnen. De winter maakt dat ze niet meer bij hun voedsel kunnen komen. En in koude perioden hebben de vogels, vooral de kleinere, door een hogere verbranding juist meer voedsel nodig. Doordat het al vroeg in december begon te winteren, zijn veel vogels die in zachte winters bij ons blijven, nog op tijd naar het zuiden afgezakt. Het is op dit moment in het in het open Texelse landschap en in de duinen dan ook opvallend stil. De afwezigheid van de meeste (kleine) vogels brengt ook pro blemen mee voor de roofvogels Het zijn die roofvogels waarover ik in deze Witte Lieuw wat wil vertellen. Torenvalk De meest algemene winterroofvogels op ons eiland zijn de torenvalk en de blauwe kiekendief. Daarna komt waar schijnlijk de sperwer en dan in heel klein aantal de buizerd en het smelleken. Soms zijn ook een paar ruigpootbui- zerds op Texel aanwezig. Een paar van deze soorten komen juist in deze winters se omstandigheden veel vaker bij de dorpen of rond de huizen voor dan anders. Dat zijn vooral de torenvalk en de sperwer. Ze worden natuurlijk aan gelokt door de vogeltjes die in groten getale leven op de plaatsen waar ze bijgevoederd worden Overigens is de torenvalk meestal niet zo'n vogelvanger. Hij leeft hoofdzakelijk van muizen die hij op de bekende „biddende" manier op spoort. Met de kop in de wind staat hij snel met de vleugels klappend stil in de licht. Ondertussen speurt hij de bodem onder zich af. De muis die hij zo kan ontdekken wordt daarna met een snelle duikvlucht gegrepen. Nu er, vooral op de ruigere begroeide plaatsen zoals in de Selectie Hij past zijn jachttechniek voor de vo gelvangst wat aan. Een torenvalk bid dend boven een achtertuintje heb ik nog nooit gezien. Nee, nu gaat hij wat meer als een sperwer te werk. Hij duikt met grote snelheid te midden van een groepje etende vogeltjes Het diertje dat met snel genoeg wegkomt, wordt ge grepen. Zo doet de torenvalk die het noordelijke deel van De Koog „onveilig" maakt, het althans. Het is me opgeval len dat hij eerder spreeuwen dan mus sen slaat Mussen zijn natuurlijk wat kleiner, sneller en misschien ook wel wat slimmer Zo heel merkwaardig is dat dus niet. Bovendien hebben spreeuwen, ook al bezoeken ze regelmatig voer- huisjes, het in een strenge winter vaak sneller te kwaad dan mussen En een vogel die niet in conditie is, reageert nu eenmaal wat langzamer. Zo gaat juist in de winter de selectie onverminderd door. Alleen de allersterkste blijven leven. Een spreeuw is trouwens voor een torenvalk als prooi al aan de heel grote kant. Hij kan er niet mee weg vliegen Hoogstens kan hij zijn prooi fladderend over de grond een aantal meters verplaatsen, zodat hij hem op een wat rustiger plaats kan verorberen. Zelfs kan hij hem soms moeilijk dood krijgen. In 1979 ving een torenvlak bij Torenvalk met „geslagen spreeuw. had zijn spreeuw toen nog lang niet op. Heel vervelend Sommige mensen vinden het heel vervelend dat roofvogels hun vogeltjes, die ze met zoveel goede zorgen om ringen, weghalen. Ik kan me dat wel voorstellen, maar eigenlijk is het hele maal niet zo erg. Roofvogels hebben net zo goed bestaansrecht als alle andere vogels en ze hebben het 's winters ook slecht. Het is heel moeilijk, zo niet on mogelijk, deze dieren te helpen door ze bij te voeren met bijvoorbeeld stukken CTekening Joh an Re y don/ Sperwer De andere roofvogel die we soms rond het huis kunnen zien, is de sper wer. Dit is een soort die wél altijd op vogels jaagt. Daarvoor heeft hij een heel andere jachttechniek dan de biddende torenvalk. De sperwer maakt meer gebruik van een soort verrassingsaan val. Hij vliegt onder dekking van bij voorbeeld windsingels, bosjes, hekken of heiningen of laag door een sloot om dan plotseling te voorschijn te komen. Met een enorme snelheid duikt hij middenin een groepje vogels. Die vluchten alle kanten uit en de sperwer zoekt er in een fractie van een seconde één uit om te pakken. Vaak is dat weer het exemplaar dat het minst snel rea geerde en waarschijnlijk dus het zwakst was. Nu is zo'n aanval niet altijd succesvol. Ik heb sperwers vaker mis zien grijpen dan raak. De sperwer is een enorm drieste aan valler. Als hij eenmaal achter een vogeltje aan zit, lijkt hij verder niets meer te zien. Door de enorme snelheid die ze tijdens een achtervolging bereiken, ge beurt er nogal eens een ongeluk. Ze vliegen zich letterlijk te pletter tegen ramen, windschermen of heiningen of blijven hangen in gaas of prikkeldraad en soms zelfs in een dichte haag. Dat dit niet zo heel zelden voorkomt, moge blijken uit het feit dat eind december-begin januari alleen al op Texel drie sperwers zich doodvlogen. Dat wil zeggen van deze drie gevallen heb ik gehóórd. Hoeveel sperwers er totaal op ons eiland waren weet ik met, maar veel meer dan een tiental zal het toch niet geweest zijn. De een z'n dood.... De andere roofvogels die ik noemde komen niet of heel weinig in en bij de dorpen voor. De blauwe kiekendief zag ik echter in de winter 1978-1979 ver scheidene malen een bezoek brengen aan de „buitenwijken" van De Koog. De buizerd en het smelleken (een klein soort valk die noordelijk van ons broedt) kunnen in het buitengebied nog wel eens rond huizen en boerderijen gezien worden. Vooral de laatste soort, want ook dat is een echte vogelvanger die op een sperwerachtige manier op zang vogeltjes jaagt. De buizerd leeft het meest in de duinen. Hij eet ook graag aas, dat wil zeggen dode dieren (vogels, konijnen, etc.) Zo heel gauw komt hij in deze tijd dus niet in de voedselpro blemen, want reken maar dat er hier en daar verscheidene vogels sterven! Adriaan Dijksen. Texel moet zich niet teveel gaan richten op mogelijkheden van kleine watersport. Omwille van veiligheid en bescherming van andere „watergenieters" zijn de mogelijkheden beperkt en moet er gestreefd worden naar een geringe groei. Dat is het uitgangspunt van de door het gemeentebestuur gepresenteerde nota „Kleine watersport" waarin het beleid voor de toekomst uiteen wordt gezet. Vorig jaar verscheen een ontwerpnota over dit onderwerp waarover een groot aantal betrokkenen hun zegje mochten doen. Een deel van deze op en aanmerkingen zijn overgenomen in de nu verschenen definitieve nota die nog één keer onderwerp zal zijn op een hoorzitting (10 februari) en besproken zal worden in de commissies algemene zaken en recreatie en natuurbehoud. sport graag naakt zouden willen be oefenen. Oplossing In de nota worden vier mogelijkheden genoemd om de toename van kleine watersport in de toekomst te regelen. Dit varieert van alles verbieden tot alles toestaan. Het is een discussie-hoofd stuk maar gevoegelijk kan worden aan genomen dat gekozen zal worden voor een vergunningenstelsel voor verenigin- Een grote toename van de kleine watersport (surfen en catamaranzeilen) zal volgens het college ten koste gaan van andere vormen van recreatie. „Flin ke toename van deze sport zal recre anten verdrijven", aldus de nota, waarin ook wordt opgemerkt dat Texel niet teveel als surfeiland moet worden ge presenteerd „Die ontwikkeling kan niet in het belang van Texel worden ge acht." In de meer definitieve nota zijn een aantal zaken beter uitgewerkt. Zo wordt door middel van een tekening aangegeven hoe zwemmen en surfen bij het strandje van Dijkmanshuizen toch goed samen zou kunnen. Een steiger en een boeienstreng moeten het zwem- gebied beschermen Dit is gebeurd n.a.v. een vraag van de dorpscommissie Oosterend, die pleitte voor een ver groting van de strandjes Dijkmanshui zen en Nieuweschild door middel van zandsuppletie en het beschermen van zwemmers door het nemen van duide lijke maatregelen. Zandsuppletie is ech ter niet mogelijk Dat kost zes ton per strandje. „Zowel gemeente als rijks waterstaat hebben deze gelden niet Wel wordt opgemerkt dat de strandjes in 10 a 15 jaar op natuurlijke wijze groter zullen worden. Verhuizen Het strandje van Nieuweschild blijft op verzoek van de dorpscommissie bestemd voor uitsluitend zwemmers. Een gevolg van deze maatregel is dat het zeilcentrum Texel een andere plaats moet zoeken. De gemeente wil de zeil- school de gelegenheid geven vanaf de krassekeetdijk met catamarans te zeilen Het waterschap zal hier ook goed keuring aan moeten geven. Mocht deze verhuizing niet mogelijk zijn dan moet het zeilcentrum naar paal 17 of 33. Uitgezonderd misschien de Krassekeet wordt catamaranzeilen vanaf de wad dendijk verder verboden. Het college geeft duidelijker dan in de oude nota, aan dat het surfen aan de waddenzijde een bescheiden omvang mag dragen Het waterschap heeft de gemeente laten weten eventuele ge bouwen (opslag, toiletten, e.d.) slechts onder bijzondere voorwaarden te willen toestaan. Dergelijke aanvragen zullen worden afgewogen tegen het algemeen belang van een goede waterkering. Minder geoefend Voor het plaatsen van gebouwen is ook een wijziging van het bestem mingsplan buitengebied noodzakelijk. Beide strandjes zijn niet bewaakt maar het college gaat er vanuit dat de zeil- scholen en zeilverenigingen zelf voor een goede bewaking zullen blijven zor gen. Het surfen buiten verenigingsver band acht het college met deze, niet officiële, bewaking ook mogelijk. „Juist de Waddenzee is geschikt voor de minder geoefende surfer", aldus het rapport waarin de verenigingen die aan de oostzijde actief zijn, wordt aange raden wat betreft de bewaking een sa menwerkingsverband aan te gaan. Dat samenwerken ziet het college ook als toekomstbeeld voor verenigingen die aan de westkust opereren. Uit de nota komt naar voren dat de strandslagen paal 12, 15 en 17 dé watersportcentra zullen worden. (Zie staatje). In mindere mate zal gesurfd kunnen worden bij paal 21 en paal 33 blijft uitsluitend toe gankelijk voor zeilen in clubverband. Voldoende ruimte Het concentreren van de kleine wa tersport heeft volgens het college het voordeel dat de zwemrecreatie vol doende ruimte blijft houden Ook is het dan mogelijk dat clubs en scholen samenwerken op het gebied van be waking en wedstrijden. Bovendien wordt met de aanduiding van de aan landingsplaatsen zo min mogelijk een beroep gedaan op medewerking van badmeesters, al geeft het college toe dat met het aanbieden van deze moge lijkheden de taak van de badmeesters toch zwaarder zal worden. Dat geldt met name voor paal 12 waar de be waking van het ongeorganiseerde sur fen en zeilen door badmeesters moet geschieden. Ook bij paal 15 is dit het geval al is daar ook de zeilschool van Koopman gestationeerd. Die zeilschool mag op paal 15 blijven maar uitbreiding van het aantal catama- Het strandje van Dijkmanshuizenwaarbij het college een gedeelte wil „afsluiten" voor zwemmers. rans is niet toegestaan. Uitbreiding van het aantal te exploiteren surfplanken wordt niet bij voorbaat uitgesloten. Paal 17 wordt het strandslag waar uitsluitend in verenigingsverband gesurfd en ge zeild kan worden. Het blijft mogelijk hier meer zeilscholen te vestigen. Bij paal 21 mag de heer C. Kuip zijn surfschool blijven exploiteren waarbij de school zelf voor voldoende bewaking moet zorgen. Uitbreiding met meer surfscholen vindt het college niet gewenst. Uitbreiding van het aantal verenigin gen of scholen bij paal 33 is nog mo gelijk. Surfen wordt daar niet toege staan om tegemoet te komen aan de sportvissers die zeggen veel last te on dervinden van surfers. Naakt surfen De sportraad en de heer P. Verhagen van de sportvissersclub hadden het college gevraagd surfen ook joe te staan bij de naaktstranden paal 9 en 28. B en W voelen hier niets voor en alles blijft hier dus bij het oude. „Ons inziens is de omvang van de naaktrecreatie en de watersport nog niet zo groot dat een apart strandgedeelte voor waterspor- tende naaktrecreanten is gerechtvaar digd", aldus het college dat er blijkbaar vanuit gaat dat de watersporters hun gen en scholen. Deze vergunningen zijn niet nodig voor ongeorganiseerd water sporten. Voor het uitvoeren van de college voorstellen zijn wijzigingen in de Alge mene Politieverordening noodzakelijk. In de nota wordt voorgesteld bepaalde artikelen zo te veranderen dot voor de Amnesty International Texel houdt maandag a.s. vanaf 20.00 uur in „De Hollebol" een schrijfavond ten behoeve van „verdwenen" personen. Onder het motto „Verdwenen, maar niet verge ten" wordt tot april een wereldwijde campagne gevoerd tegen „verdwijningen". Door te schrijven naar autoriteiten in El Salvador, Guatemala, Argentinië, Ethiopië en de Philippijnen zal worden getracht opheldering te krijgen over het lot van verdwenen personen in deze landen. Een „verdwijning" op de Philippijnen b.v. kan verschillende vormen aanne men: sommigen van hen die verdwenen, zijn nooit teruggekeerd; anderen zijn dood of verminkt terugge vonden in afgelegen gebieden, als slachtoffer van praktijken die op de Philippijnen bekend staand als „bergin gen". Een andere vorm is de ontvoering van slachtoffers gevolgd door opsluiting op een geheime plaats, wet onderscheid wordt gemaakt tussen surfplanken, catamarans en andere „drijvende voorwerpen." Gevaarlijk Naast de ontheffing voor het in het water brengen van de vaartuigen moet er een wijziging komen in de APV wat betreft het rijden op het strand. Voor paal 12 wil het college een algemene ontheffing geven ten behoeve van catamarans die dan voor 10.00 uur en na 18.00 uur kunnen worden gehaald of gebracht. „Zo worden gevaarlijke si tuaties voor andere recreanten verme den", aldus de nota. Naast een wijziging van het APV moet ook rijkswaterstaat een ontheffing geven om op het strand te mogen rijden. „Wij laten het uiteraard aan deze instelling over of men een algemene ontheffing of individuele ontheffingen wil verstrekken", zo schrijft het college. Surfers krijgen geen ontheffingen om op het strand met de auto te komen. Een zeilplank kan gemakkelijk worden gedragen. B en W hopen de nota te behandelen in de raadsvergadering van maart. aurfep lanjto Teielaa kuot X0STGEDEn.7E ONilEOROANICEnkO CATAMARANS OEOROANISEERD waar ze ondervraagd worden, en vaak gemarteld. Na een tijd kunnen gevan genen worden vrijgelaten, naar een ge wone gevangenis gestuurd, of nooit teruggezien worden. Op de schrijfavond zijn luchtpost- vellen en pennen van A l. verkrijgbaar. Er zijn voorbeeldbrieven in het engels aanwezig. De heer B. van Elk uit Den Burg heeft afscheid genomen van Rab B.V., waar hij dertig jaar lang heeft gewerkt. Op 63-jarige leeftijd is hij vervroegd uitgetreden. Van Elk mocht zich rekenen tot de meest gewaardeerde medewerkers van de brandstoffen- en tjouwmaterialen- handel. Hij had de leiding van de toen malige betonwarenafdeling van het bedrijf en ingaand 1961 tevens van de betoncentrale. Als „betontechnoloog" dwong bij bij de klanten respect af door zijn vakbekwaamheid en hulpvaardig heid. Ter gelegenheid van het afscheid en het 30-jarig jubileum werd in hotel De Pelikaan een receptie gehouden, waarbij personeel en directie aanwezig waren. Directeur B. P. Rab sprak zijn vertrekkende medewerker waarderend toe en overhandigde een envelop met inhoud. Die inhoud bleek te bestaan uit het recht om twee jaar lang gratis benzine te tanken. Namens het personeel werden hem gereedschappen overhandigd. Ook de bedrijfsrelaties (aannemers, gemeente werken, architecten e.d.) hadden aan Van Elk gedacht. Tijdens de tweede bij eenkomst boden zij als gezamenlijk cadeau een draaibank aan. Iedere woensdagochtend volgens af spraak van 9.00 tot 10.30 uur. Adres: Groene Kruisgebouw (ingang tandart sencentrum), Witte Kruislaan, Den Burg, tel. (02220) 4887 (uitsluitend tij dens bovenstaande uren). Indien u niet op het afgesproken tijd stip kunt komen, dan gaarne kontakt opnemen voor woensdag met de admi nistratie van het laboratorium van het Gemini Ziekenhuis, tel. (02230) 11414, tst. 232 of tst. 299. Mee te nemen: alle trombosedienst- gegevens van elders en verzekerings- gegevens (ziekenfondskaart). De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 19 januari van 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 20 januari om 13.30 uur. Lidmaatschap Groene Kruis mee- - brengen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9