Groen ^warL- Jexels in het harG Wat willen ze nou eigenlijk? I m. fe- B VAN HET RAADHUIS AB-club verliest geduld Wipperploeg maakte verbinding met Wieringer kotter Unieke actie van K.N.Z.H.R.M. Groen-Zwart Ontnuchtering r „Marsdiep" half uur door ijs vertraagd I Quickynette paraat. E 1 I Mededelingen van B. en 11. Pony dood na aanrijding politiewagen Proces verbaal tegen gierspuiters Over de kop Snelheidscontróle Rijverbod JAARGANG Nr. 9646 TEXELSE DINSDAG 19 JANUAR11982 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. "pits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208en [flans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988. yoor advertenties, abonnementen, etc.: .angeveld Et De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741na 18 00 uur 4881 „Het duurt ons veel te lang. We worden aan het lijntje gehouden. Wat willen ze nou eigenlijk", verbolgen uitspraken van Henk Gieze van de MAB club over het crossterrein bij het vliegveld. Dit terrein is al in 1980 aangewezen als mogelijke crossplaats voor motoren en brommers, maar daarvoor moesten geluidsmetingen worden uitge voerd om te kijken of voor het terrein een vergunning in het kader van de nieuwe wet op de geluidshinder afgegeven kan worden. Die metingen zijn inmiddels uitgevoerd maar de afdeling ruimtelijke ordening wil de uitkomsten van die metingen nog niet prijsgeven. Gieze kwam met zijn klachten in de eerste openbare vergadering van de Texelse Sportraad die maandagavond in het raadhuis werd gehouden. De resul taten van de metingen was een agen dapunt op deze vergadering, maar ad ministrateur G. Praamstra kon geen mededelingen doen, omdat ruimtelijke ordening de mogelijkheden van een crossterrein eerst in een commissie vergadering wil behandelen. „Het meetrapport van Rijkswater staat was op 4 januari binnen, maar men wil het nog niet openbaar maken", aldus Praamstra die erbij opmerkte dat het waarschijnlijk nog deze maand in de commissie ruimtelijke ordening komt. Uit RO-mededelingen was wel gebleken dat de mogelijkheid om vijf uur per week op de crossbaan te rijden nog „open" was. Gieze toonde zich verheugd over deze mededeling en hoopte dat het stuk land bij het vliegveld dan voor crossen J zal worden aangewezen. „Wij hebben ons al bij die luttele vijf uur neergelegd. Als de crossbaan nu nog wordt af- gewezen weet ik het ook niet meer." Spoed Vervolgens schetste het MAB-be- stuurslid de gang van zaken sinds het idee was geopperd om in Eierland te gaan crossen. Binnen één week was door het MAB bestuur een plan voor het stuk land ingediend. Dit op verzoek van het gemeentebestuur dat met spoed om een concrete voorstelling van zaken had gevraagd. „Dat was in november 1980" aldus Gieze. Aanvankelijk zouden de metingen in het voorjaar worden uit gevoerd, maar dat werd verschoven naar het najaar. Toen duurde het nóg vijf maanden voordat de meetresulaten opTexel waren. Praamstra schreef echter Door de inmiddels Ingevallen dooi behoort de ijshinder voor de veerdienst voorlopig tot het verleden. Gedurende de hele vorstperiode is men erin ge slaagd de dienstregeling nagenoeg nor maal uit te voeren, met uitzondering van vrijdagochtend, toen de eerste boot uit Den Helder in een ijsveld vastraakte. Met een extra motor bijgeschakeld werd achteruit gevaren en werd de aanval op het ijsveld opnieuw ingezet. Met een vertraging van ongeveer een half uur bereikte men 't Horntje. Deze vertraging in de dienst werd in de daarop volgende uren weer ingelopen, zodat in het aantal uitgevoerde diensten die dag geen verandering kwam. De radioberichten van de Verkeers- centrale Driebergen waarin telkens mel- ding wordt gemaakt van de moeilijk heden waarin de veerdiensten op de Waddenzee verkeren, hebben de indruk gewekt dat ook de dienst op Texel problemen heeft door het ijs. Er kwa men nogal wat telefoontjes waaruit dit bleek. TESO heeft daarom verzocht aan dergelijke berichten de mededeling toe te voegen dat de veerdienst op Texel wél normaal functioneert. Aan dit ver zoek is gevolg gegeven. inmimi® Adv. I.M. Er was eens een gemeenteraad, Die stond met de iertstank op straat Ze zeiden tegen elkaar. Mijn pak stinkt wel méér, i Gelukkig is de i Waalderstraat 46, Den Burg, f I telefoon (02220) 4927. luim een groot deel van de vertraging toe aan de provincie, maar vond wel dat nu haast met de zaak gemaakt moet wor den. Landschap Gieze was bang dat er „meer" aan de hand is. „Straks worden wij de dupe van landschapsparkplannen." Ook had het bestuur vernomen dat één lid van de Sportraad een persoonlijk schrijven van een wethouder bij zijn agendastukken had gekregen waarin werd geadviseerd een crossbaan af te wijzen. Na enig speuren aan Sportraadzijde bleek dat inderdaad het geval te zijn geweest, maar dit betrof een notitie van de wet houder die per ongeluk bij vergader stukken was beland en handelde over het crossen op het kleidepot in Oude- schild. „Toen dat memootje tijdens een vergadering boven water kwam hebben wij het niet behandeld", zo was het antwoord van voorzitter W. Munnink- huizen op de beschuldiging. Besloten werd een brief te schrijven aan de commissie ruimtelijke ordening en te vragen bij het behandelen van de meet resultaten meteen een principeuitspraak te doen over het al dan niet aanleggen van een crossbaan bij het vliegveld. i i i r -Tgfr-,-, a I 1 viyï&Xy j 'V j De Wieringer kotter vast m net tjs. ue eersre ntuei u„i Krocht De witte streep op de foto wordt veroorzaakt door de vuurpijl waarmee de lijn werd overgeschoten. len en spannen van de tros. De hoop van de omstanders dat nu een broek" aan de tros zou worden bevestigd waar mee de opvarenden naar de kant zou den worden gehaald, ging evenwel niet in vervulling. Want de gevreesde ge vaarlijke situatie deed zich niet voor. Toen tegen negen uur 's avonds de vloed begon te lopen, kwam de Wie ringer vlot en wist op eigen kracht de haven van Oudeschild te bereiken van waaruit de volgende dag de thuisvaart opnieuw werd begonnen. Vrijdagmiddag en -avond deed zich een gebeurtenis voor die in de geschiedenis van de Kon. Noord- en Zuidhollandse reddingmaat schappij waarschijnlijk uniek is: het maken van verbinding vanaf de wal met een in het ijs vastzittende kotter. Op het gemeentehuis (kamer 209) zijn tot 21 februari aanstaande weer for mulieren verkrijgbaar voor het aanvra gen van een vergunning voor het inge- bruiknemen van een gedeelte van het Noordzeestrand ten behoeve van het plaatsen van een strandhuisje. Aan de genen die vorig jaar een dergelijke ver gunning werd verleend, worden deze formulieren toegezonden. U dient er rekening mee te houden dat aanvragen die zijn ingekomen na bovengenoemde datum om organisato rische redenen niet meer in behandeling worden genomen. Die onfortuinlijke kotter was de WR44, ,,Jannie", schipper Piet Post. Dit van voor de oorlog daterende ge klonken schip was wegens lekkage ge repareerd in het dok van Hans Boom en zou vrijdagmiddag huiswaarts keren. Direct na het verlaten van de haven van Oudeschild kwam de kotter echter in een ijsveld te zitten en raakte aan de grond Door het voortschuivende ijs werd de kotter (met naast de schipper nog een opvarende aan boord) helemaal scheef gedrukt, wat een nogal gevaar lijke situatie was. Later richtte het schip zich weer op maar er moest rekening mee worden gehouden dat bij de komst van de vloed in de loop van de avond opnieuw een levensgevaarlijke situatie zou ontstaan. In ieder geval moest de mogelijkheid worden geboden dat de opvarenden zo nodig snel van boord konden worden gehaald. Wipperploeg De wipperploeg van de KNZHRM kwam daarop in actie om een tros te maken tussen de dijk en het 400 meter uit de wal liggende schip. In tegen stelling tot een stranding waarbij het schip in stromend w^ter ligt, moest in dit geval met een vuurpi,! een lijn precies over het schip worden gegooid. Anders steekt dat niet zo nauw omdat een lijn die in het water valt, door wind en stroom vanzelf naar het schip drijft en dan door de opvarenden kan worden opgepikt. Na twee mislukte pogingen waarbij de vuurpijl met de hand werd gericht, werd een derde schot gewaagd waarbij de afvuurinrichting op een sta tief werd gezet. De vuurpijl trok de lijn nu keurig over het voorschip (wat aan de toeschouwers een welgemeend ap plaus ontlokte), zodat met behulp hiervan een dikkere tros kon worden uitgebracht. De tros werd door de op varenden van de Jannie halverwege de mast vastgemaakt en aan het andere eind was de hoge dijk, waarop de stel lage met het blok was geplaatst een zeer geschikt punt. Er was geen tekort aan hulpvaardige handen bij het binnenha- Een gele Fiat, die aan de rijkspolitie toebehoorde, raakte woensdagavond total loss bij een aanrijding op de Post weg. Nabij nummer 132 holde plotse ling een Shetland pony de weg op via een niet afgesloten hek. De bestuurder van de wagen, een 21-jarige Texelse politieman, kon niet meer remmen en schepte de pony. Door de klap werd het dier gedood. De bestuurder van de auto liep geen letsel op. De politie heeft één van de twee agrariërs die verantwoordelijk zijn voor het openzetten van de giertank tijdens de demonstratie tegen het landschaps park verhoord. De andere zal nog ver hoord worden. Tegen het duo is proces verbaal opgemaakt wegens vernieling. De schuldigen zijn een 30-jarige en een 24-jarige man. Door de burgemeester was namens de gemeente aangifte ge daan van de vernieling. Vermoedelijk zal ook proces verbaal worden opgemaakt tegen de voorzitter van één van de drie standsorganisaties die bij deze demon stratie betrokken was. Overleg hierom trent moet nog plaatsvinden tussen de politie en de officier van justitie. De betreffende 39-jarige voorzitter had de voor de demonstratie benodigde ver gunning aangevraagd. In deze vergun ning was uitdrukkelijk gesteld dat het afsluiten van wegen en het met andere voertuigen dan met tractoren deelne men aan de demonstratie was verbo den. Daaraan heeft men zich dus niet gehouden. Vele hidpvaerdlge omstanders bezig met het over de dijk trekken van de tros. Op de Schilderweg nabij de zuivel fabriek raakte maandagochtend rond kwart voor elf een personenauto in een slip, die bestuurd werd door een 42- jarige Texelaar. De auto vernielde twin tig meter van de afrastering van een weiland en kwam daarna ondersteboven in het weiland terecht. De auto werd zwaar beschadigd, maar de inzittende bleef ongedeerd. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr 67 34 60 398. Het bevuilen met drijfmest van het raadhuis a/s uiting van ontevredenheid is een on-Texelse daad, waarover het laatste woord nog niet is gezegd. In één klap is het aanzien van de Texelse boerenstand een flink stuk gedaald. Het mooie beeld van hardwerkende nuch tere mensen die zich niet laten opjutten door subversieve elementen, is de mist in gegaan. De agrariërs die altijd zo graag voortp/oegden, blijken niet beter te zijn dan maatschappelijke groepe ringen dip hun doeleinden al eerder be vochten met gewelddadige middelen en waartegen zij zich altijd hevig hebben afgezet. Het was dus een actie die niet diep genoeg kan worden betreurd, maar het was wel begrijpelijk. Niet omdat de boeren werkelijk reden hadden om zich bedreigd te voelen door het besluit dat in de gemeenteraad is genomen, maar omdat zij zich hebben laten opdraaien door mensen waarin zij een zeker ver trouwen meenden te kunnen stellen. Die voorlichtingis zodanig geweest dat de meeste agrariërs er werkelijk van overtuigd zijn geraakt dat er straks voor hen op Texel geen bestaansmogelijk heden meer zullen zijn en dat het ge meentebestuur dat er oprecht naar streeft de boerenbelangen te vuur en te zwaard te verdedigendaarvoor verant woordelijk is. In de strijd tegen het door de rijksoverheid opleggen van land- schapsrege/s is binnen de Texelse ge meenteraad nauwelijks verschil van me ning. De ene groepering stelt zich alleen wat radicaler op dan de andere. Die minder radicale meerderheid is van me ning dat op deze wijze voor Texel iets uit het vuur kan worden gesleept. Zelfs is de benadering zodanig dat een vol strekte afwijzing altijd nog mogelijk is. Het ging dus helemaal niet om de beslissing wel of geen landschapspark. Dat schijnt tot niemand door te dringen, ondanks het feit dat het herhaaldelijk omstandig is uitgelegd. Dat bleek gis teravond weer eens toen Jan Gerard van Ma/degem uit Eierland in het Vara televisieprogramma ,,Sonja op maan dag" doodleuk verklaarde dat het land schapspark er nu komt. Het wantrou wen is blijkbaar zo groot dat er niet meer tegenin is te praten. De discussie" over dit onderwerp is dan ook reeds lang ernstig vervuild. De gewelddaad van dinsdagavond heeft misschien toch één goede kant: er is heel wat onvrede afgereageerd. Mis schien is daardoor een sfeer ontstaan waarin er beter gepraat en vooral beter geluisterd kan worden. Maar dan moet er nog iets gebeuren. Het gemeente bestuur moet met spoed een zo hoog mogelijke -vertegenwoordiger van het rijk naar Texel uitnodigen en deze in aanwezigheid van alle boeren een kort en duidelijk antwoord laten geven op alle vragen die er inzake het landschapsbe/eid ten aanzien van Texel nog zijn. Deze antwoorden zullen harde toezeggingen moeten zijn, zodat onze eilandelijke stemming- en verdachtma- kers geen grond meer onder de voeten zullen hebben. Laat de voormannen van onze plaatselijke landbouworganisaties die ongetwijfeld al het plan hadden om de thans ontstane situatie op het raad huis te besprekenhun verantwoor delijkheid in deze alsnog onderkennen en samen met het gemeentebestuur dit varkentje wassen. Met het oog op het bovenstaande is het te hopen dat justitie lankmoedig zal optreden tegen degenen die de actie van dinsdagavond uitvoerden. Bij een snelheidscontróle, die vrijdag in de Dorpsstraat te De Koog werd gehouden, werden zeven overtreders bekeurd. De snelste reed 79 en ter plaatse is slechts 50 toegestaan. Op de zelfde tijd werd ook op de Pontweg bij Den Burg gecontroleerd. Hier waren drie overtreders, waarvan de snelste 87 reed. De toegestane snelheid is hier 70. Zondagochtend om half vijf werd een 38-jarige Texelaar door de politie aangehouden, omdat hij slingerend in zijn auto reed. Volgens de verbalisan ten had de man de hele breedte van de Pontweg nodig. Na twee blaasproeven werd een bloedproef afgenomen. De man kreeg een rijverbod opgelegd en tevens werd proces verbaal opgemaakt.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1