Groen "Zwarts jexels het hart-, Zwembadplan De Koog verder uitwerken" Raadsleden bezochten Lindeboom-complex Advies gemeentebestuur: Texeltoerist 1982 Jellema en Prins willen restaurant op „Kerckeiand" MINDER ECHTSCHEIDINGEN IN AFGELOPEN JAAR Verpachting kermis NIOZ staakte onderzoek brandhout Wie neemt taak De Wit over? Niet meer dan vijf uur crossen per week Nieuwe openingstijden bibliotheek VRIJDAG 22 JANUAR11982 96e JAARGANG Nr. 9647 ledactie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 rits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208en 4ans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988 foor advertenties, abonnementen, etc.: .angeveld Et De Rooy B.V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, elefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs /16,15per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99,17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67.34.60 398. Ruim een jaar nadat de zwembad commissie van drie (Dros, Haker en Harting) een enquete onder de bevol king hield over de wenselijkheid van een overdekt zwembad, is het college nu met het advies gekomen om de haal baarheid van een „sporttechnisch vol waardig" overdekt zwembad in De Koog verder te bestuderen. Aan plan nen voor dit zwembad wordt gewerkt en iet uitwerken van één en ander bevindt I :ich in een „afrondend stadium". „Wij I ichten het voor de recreatie op Texel, de seizoenverbreding en de werkgele- lenheid van grote betekenis dat de be- logde ontwikkeling in De Koog plaats- lindt", zo staat in een advies dat op dinsdag 26 januari behandeld zal worden door de commissies welzijn en finan cien. Op dit moment is nog niet bekend of een bad in De Koog ook financieel aaibaar zal zijn. Als dat niet zo is, komt et college terug op het overdekkings- lan van Haker, Harting en Dros. „Dan is een nadere overweging van het door zwembadcommissie gelanceerde idee op zijn plaats. Het alternatief van de ommissie is reëel." Burgemeester en wethouders blijven oorlopig vasthouden aan een zwembad in De Koog omdat het volgens hen financieel aantrekkelijker is en omdat dan een „kwalitatief hoogwaardige" voorziening gerealiseerd kan worden, die voor zowel Texelaars als toeristen van belang is. Deze argumenten zijn niet nieuw, maar zijn weer van stal gehaald om „tegengas" te geven voor het Molen- koogoverkappingsplan dat dinsdag door de commissies en later door de raad beoordeeld zal worden. Zoals bekend zijn er flinke verschillen van inzicht over Dit jaar wordt de kermis gehouden Ivan 30 juni tot en met 3 juli. De open bare verpachting van de plaatsen op de Groeneplaats, de Vismarkt, de Wezen- tuin, de Binnenburg en de Parkstraat is x op woensdag 27 januari om 14.15 uur in i het raadhuis. Ook Texelse ondernemers S kunnen een bod doen op een kermis- plaats. Daarvoor moeten brieven met insluiting van 25 procent van de bied- som worden verzonden naar het bureau „De Kermisgids", Postbus 1015, 2400 BA Alphen aan de Rijn onder vermel ding van „kermis Texel". Dit moet ge beuren voor 26 januari of tot het uur van verpachting in het raadhuis. Bij het NIOZ is men niet voornemens de mogelijke aanwezigheid van gif in brandhout dat op Texel is verkocht ver der te onderzoeken, omdat dit niet hoort tot de taken van het NIOZ. Dat men in eerste instantie wel een globaal onderzoek uitvoerde moet wor den gezien als een blijk van welwillend heid en omdat de situatie nogal ernstig leek. Volgens gemeentelijke berichten zouden mensen bij het zagen van het hout onwel zijn geworden. Dat laatste is echter onjuist gebleken. ,,Als we dat direct hadden geweten, waren we nooit aan het onderzoek begonnen", aldus dr. J. Duinker, die erop wijst dat het ge pleegde globale onderzoek vrij een voudig was uit te voeren, maar dat nader onderzoek een gecompliceerde en langdurige affaire is waar men dus maar niet aan begint. Hoewel de kans dat er met het hout iets aan de hand is, bijzonder klein is, blijft de verdenking nu toch bestaan, hetgeen nogal wat be drijfsschade oplevert voor houthande laar Niek Dros. Volgens hem is de hout handel flink ingezakt sinds de berichten over de ,,Texelse gifaffaire de ronde doen. Via de commissie voor openbare wer ken is er bij het gemeentebestuur op aangedrongen snel zekerheid over deze zaak te krijgen door het inschakelen van een andere instantie die een onderzoek kan uitvoeren. Wethouder Gerard van der Kooi heeft beloofd er achteraan te zullen gaan. de vraag hoeveel een Molenkoogover- kapping jaarlijks gaat kosten. Het col lege gaat uit van een exploitatietekort van ruim zeven ton en de commissie blijft volhouden dat het niet meer zal zijn dan ruim twee ton. ,,De exploitatie lasten zullen bij een overkapping dus ook aanzienlijk zijn", zo meent het col lege maar het is niet verstandig om een dergelijke investering van anderhalf mil joen in een verouderde zwemgelegen- heid te stoppen, en sporttechnisch is de voorgestelde overkapping een compro mis. Bovendien gaat het openlucht zwembad verloren", aldus het college. Veel onderzoek In het advies wordt de lange ge schiedenis van de overdekte zwembad plannen op Texel geschetst. Al in 1972 kwam de RST met het idee om een dergelijk bad in Den Burg te realiseren. Dat bleek financieel niet haalbaar. Drie jaar later werd een diepgaander onder zoek uitgevoerd met advies van allerlei landelijke gespecialiseerde organisaties. De vereniging van Nederlandse Ge meenten kwam toen tot de conclusie dat Den Burg en omgeving met de ver wachte toename van toeristisch bezoek onvoldoende draagkracht bood tot rea lisering. Het ging toen nog om een klein overdekt bad. ,,De conclusie was toen dat het een toeristische attractie zou moeten worden in een noodzakelijke reeks van voorzieningen, met mede gebruik van de eigen bevolking", zo zegt het college en deze wens is ook opgenomen in het recreatiebasisplan. Voortdurende vragen Twee jaar geleden onderzocht de Texelse Sportraad toch weer de moge lijkheid van een bad in Den Burg. Een afzonderlijk overdekt bad zou een jaar lijks exploitatietekort geven van vijf- Het is nog onduidelijk hoe op Texel de groothandel in dranken en aanverwante artikelen zal worden geregeld, nu drankengroothandel De Wit B.V. failliet is verklaard. De Wit had onder andere het agentschap van Heineken waarmee ca. 40% van zijn totale bedrijfsomzet was ge moeid. De toevoer van het door Hei neken geleverde bier (Heineken en Amstel) is weliswaar verzekerd, maar dat gebeurt volgens een voor lopige regeling. Het definitieve agentschap is nog niet toegekend. Het is zeker dat dit agentschap in ieder geval niet zal toevallen aan J. C. Rab B.V. in Oudeschild die zich samen met twee werknemers van De Wit als geïnteresseerde had gemeld. Rab heeft de behoefte aan brandstoffen en bouw materialen de laatste jaren enorm zien slinken en zou mede daarom zijn bedrijf graag uitbreiden met een horeca- ,,poot". De voorkeur van Heineken blijkt echter uit te gaan naar een qua branche meer voor de hand liggend bedrijf. Het faillissement De Wit is donder dag uitgesproken, nadat was gebleken dat er geen mogelijkheden waren om het 51-jarige bedrijf op een of andere manier te redden. Het nog in dienst zijnde personeel (vijf vaste mensen) is ontslag aangezegd. eneenhalve ton. ,,Ten gevolge van voortdurende vragen, onder andere uit de raad, werd door ons een commissie geïnstalleerd." Het college dankt de commissie van drie voor de werkzaamheden en stelt dat de heren de materie „diepgaand" heb ben onderzocht. ,,Zij hebben een nieuw element aan de discussie toegevoegd." Zij hebben het college echter niet over tuigd van het voordeel boven een nieuw bad in De Koog. Althans niet voordat daarover de exacte cijfers en de be groting bekend zijn. Bij de vergader stukken zit een dik pak papier, omvat tende de totale discussie die tot dusver is gevoerd. Verkeerd In de tweede reactie van het college (nadat de commissie commentaar had gegeven op de eerste B en W reactie op het plan) wordt duidelijk gesteld dat de commissie met een verkeerde taakop vatting aan het werk is gegaan. ,,De mogelijkheid van het overdekt zwem men in Den Burg moest bekeken wor den", zo herhaalt het college haar standpunt over dit voortdurende me ningsverschil, ,,en met de overkap ping. Dit is in de gemeenteraad van 13 januari 1981 vastgesteld. De taakop dracht was dus veel ruimer als dat de commissie heeft uitgevoerd." Bij de verduidelijking van het plan heeft de commissie later een andere offerte meegestuurd dan bij het oorspronkelijke plan. B en W zijn van mening dat dit aan de voorstelling van zaken niets ver andert. Nieuwe offerte De nieuwe offerte van een andere firma is lager, maar ook meer summier van opzet; het ontwerp voor de over kapping is kleiner. „Feitelijk past bij het tweede plan een lager prijsniveau." Een duidelijk oordeel over de plannen acht het college nog steeds onmogelijk om dat niet is voldaan aan het herhaalde verzoek om tekeningen, bestek en be groting op tafel te leggen. De openbare vergadering van de commissies welzijn en financiën begint dinsdagavond om 19.30 uur. In deze vergadering worden ook de bezwaarden tegen de ontwerp subsidie verordening gehoord. Dat zijn: de Wel- zijnsstichting Texel, peuterspeelzaal de Kooterkeet, Vereniging Kindercentra Texel en de sectie dorps- en dorpshuis werk. Het ziet ernaar uit, dat het nabij het vliegveld aan te leggen crossterrein niet langer dan vijf uur per week mag worden gebruikt. Dit vermoeden berust op de resultaten van de geluidsmetin gen die ter plaatse door de Provinciale Waterstaat van Noordholland zijn uitge voerd. De norm van maximaal vijf uur per week zal gelden omdat het geluids niveau bij de woningen in deze omge ving hoger is dan 50 db. In overleg met de belanghebbenden (o.a. de MAB-club) zal worden bekeken welke verdere stappen moeten worden gedaan. Door personeelsgebrek is de openba re bibliotheek in Den Burg genoodzaakt het aantal openingsuren te verminde ren. Omdat in november vorig jaar geen nieuwe arbeidsplaats kon worden toe gekend is het aantal uren voor de bibliotheek teruggegaan van 120 uur naar 80 uur. Verschillende werkzaam heden kwamen daardoor al in de ver drukking en nu is gebleken dat ook tijdens de uitlening het werk niet meer naar behoren kan worden uitgevoerd. Om de openingsuren voor het publiek niet te ingewikkeld te maken is gekozen voor het verkorten van alle middag uitleningen met een half uur. De openingstijden zijn vanaf 1 febru ari a.s.: Maandag 10.00-12.00 uur; Dinsdag 14.30-17.00 uur en 19.00-21.00 .uur; Woensdag 14.30-17.00 uur; Don derdag gesloten; Vrijdag 14.30-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Het aantal echtscheidingen op Texel is in het afgelopen jaar beduidend lager geweest dan in 1980. In dat topjaar werden 32 echtscheidingen uitgespro ken; het afgelopen jaar waren het er 19. Aldus blijkt uit een overzicht van de loop der bevolking, ons verstrekt door de gemeente. In datzelfde overzicht staat dat het aantal inwoners van Texel is gestegen van 12524 tot 12584. Het aantal ge boorten liep terug van 181 tot 172 (84) meisjes en 88 jongens) en het aantal overledenen zakte van 111 naar 80 (33 Ook dit jaar zal het tijdschrift „Texeltoerist" verschijnen. Er komen totaal zes nummers resp. op de volgende data: 26 maart, 14 mei, 18 juni, 16 juli, 13 augustus en 24 september (herfst/winternummer). Het is de bedoeling de kwaliteit van het blad nog wat verder op te vijzelen. Niet alleen zal het variabele redactionele gedeelte worden uitgebreid, maar zullen de advertenties veel beter zijn te onderscheiden van de zg. tips. Deze tips zullen worden afgedrukt op papier van een andere kleur en bovendien een meer zakelijk en globaal karakter krijgen. Ook het omslagontwerp wordt anders en er zullen nader uit de werken extraatjes worden toegevoegd om te bereiken dat de verkoop van het blad ook dit jaar weer hoger zal zijn dan vorig jaar. Desondanks moet de verkoopprijs van het blad laag blijven, wat mogelijk is door een groot deel van de produktiewerkzaamheden over het hele jaar te spreiden waardoor ons bedrijf er geen dure overuren in hoeft te steken. Daarom is nu reeds begonnen met het herzien en aanvullen van de tipspagina's. Het betreft hier de tientallen vermeldingen van allerlei activiteiten, voorzieningen en regelmatig terugkerende evenementen die voor toeristen op Texel van belang kunnen zijn. De redactie daarvan wordt zodanig dat de vermelding betrekking heeft op het hele jaar. De pagina's kunnen dan in één keer worden gedrukt; tussentijdse wijzigingen of aanvullingen zijn niet meer mogelijk. Om de benodigde gegevens vlot te kunnen verzamelen doen wij een beroep op alle exploitanten e.d. van toeristische attracties en -voorzieningen om zich alvast te beraden over openingstijden, tarieven en andere, mogelijk inmiddels veranderde gegevens en ons daarvan op de hoogte te stellen. Aan deze vermeldingen zijn geen kosten verbonden. Men wordt verzocht binnen een week contact op te nemen met de redactie van de Texelse Courant. De voor dinsdagmiddag j.l. geplande vergadering van de commissie openbare werken, kon niet doorgaan omdat het minimaal vereiste aantal commissieleden niet aanwezig was. De vertegenwoordigers van VVD, Texels Belang en de heer J. C. Dros waren niet komen opdagen. De bijeenkomst zal nu op een nader te bepalen datum worden gehouden. Samen met andere raadsleden bracht de com missie wel een bezoek aan het in stadium van afwerking verkerende hotel De Lindeboom-Texel waarbij RST directeur C. Koorn en Jarino- directeur C. Baggerman als gastheren optraden, samen met project leider De Jonge en Herre Sjoerd Oosterhaven. Laatstgenoemde is de 25-jarige be heerder van het Lindeboom-complex die zijn taak samen met zijn vrouw zal ver richten. Oosterhaven (zoon van wijlen de heer P. Oosterhaven uit De Koog) deed zijn eerste horecaervaring op in zijn woonplaats (hotel Juliana) en volgde een opleiding aan een Duitse hotel school. Hij was 4>2 jaar werkzaam bij Hiltom Düsseldorf waar hij promoveerde tot chef de rang. Verder was hij een jaar werkzaam bij een cateringbedrijf („Eurest") en het afgelopen half jaar vervulde hij een functie bij Schiphol Hilton. Oosterhaven voert straks een team aan van acht vaste krachten; die zijn inmiddels allemaal aangeworven. Voor de diverse horecafuncties die De Lindeboom-beheer B.V. te bieden had bestond veel belangstelling. Er was keus uit 75 sollicitanten. De personeelssterkte is afgestemd op ca. 500 mensen, het maximale aantal dat in het totale com plex kan verblijven. De heer J. Jellema en zijn schoon zoon Jan Prins zijn van plan op het dag recreatieterrein Het Kerckeiand aan de Schumakersweg bij De Koog een café restaurant te stichten, waarin tevens een kinderrestaurant is opgenomen waar ijs, pannekoeken en frites worden verstrekt. De initiatiefnemers (die de firma Prins en Jellema hebben gevormd) hebben haast: ze willen het bedrijf nog voor het komende zomerseizoen in ge bruik nemen. Met de eigenaar van het terrein. Staatsbosbeheer, hebben zij reeds overeenstemming bereikt, ook inzake het beheer en onderhoud van het terrein, de toiletten en de kinderspeel vijver. Het plan van de heren blijkt echter strijdig te zijn met de agrarische be stemming die op dit moment nog voor het terrein geldt. In het nieuwe plan buitengebied heeft het Kerckeiand ech ter als bestemming „dagrecreatief op- vanggebied, bebossing en agrarisch gebied" dat nader moet worden uitge werkt door B en W, zoals geregeld in artikel 11 van de wet op de ruimtelijke ordening. Die uitwerking heeft echter nog niet plaatsgevonden, maar B en W vinden dat hierop mag worden vooruit gelopen door middel van een zg. artikel 19 procedure. De gemeenteraad zal worden gevraagd een voorbereidings- besluit te nemen, waardoor dit mogelijk wordt gemaakt. De commissie ruimte lijke ordening brengt in de vergadering van donderdagavond 28 januari a.s. advies uit over deze zaak. Het initiatief van de firma houdt in dat Jan Prins met zijn dameskapsalon Wil- helminalaan gaat stoppen. Het bedrijf is te koop. Het complex zal de naam houden die het de afgelopen twintig jaar droeg: „De Lindeboom-Texel". Er werd veel voor gevoeld om de oude naam „Hotel Texel" in ere te herstellen, maar dat zou verwarring kunnen geven met Motel Texel in De Koog dat eigendom is van Jarino, een van de partners in de be sloten vennootschap De Lindeboom Beheer. Op 10 februari zal aannemer Jarino het gebouw opleveren De officiële opening is gepland op 3 april. Vertraging is nauwelijks meer mogelijk omdat de allerlaatste fase van het werk inmiddels is aangebroken. De schilders zijn thans volop aan het werk. Aan het exterieur zal vrijwel niets meer veranderen, met uitzondering van de nieuw opgetrokken historische gevel van het schoutshuis- gedeelte, waarvan de bekende poort nog moet worden opgeknapt. Zodra de weersomstandigheden het toelaten zul len de oude en in historisch opzicht onjuist gekleurde verflagen van het zandsteen worden gehaald met behulp van een afbijtmiddel. Daarna zal een tent tegen de gevel worden gemaakt, zodat de restauratieschilder onder be schutte omstandigheden aan het werk kan volgens de richtlijnen van monu mentenzorg. De raadsleden die het gebouw dins dag bezichtigden, konden zich al een uitstekend beeld vormen van het eind resultaat. Vooral de nieuwe schouw burgzaal die op de plaats van de voormalige eierveiling is verrezen, maakte veel indruk. Mede door het zeer grote toneel en de daarbij behorende accommodatie wordt voldaan aan alle eisen die een toneelgezelschap zich maar zou kunnen stellen. Tot de verbeelding sprak ook de eeuwenoude gewelven-kelder waar een bar zal worden geplaatst. De kelder ruimte is naar buiten uitgebouwd en daardoor twee keer zo groot geworden. De wanden met historische tegels die in het verleden waren weggewerkt, zijn weer tevoorschijn gebracht. De kelder diende ooit als gevangenis. In een der wanden zijn data en initialen te zien die er door gevangenen zijn ingekrast. Voor het verkrijgen van een horecavergun- ning voor deze ruimte was ontheffing nodig omdat niet wordt voldaan aan de voorgeschreven hoogte. vrouwen en 47 mannen). Het geboor teoverschot was derhalve 92 tegen 70 vorig jaar. Daar stond tegenover dat er meer mensen van Texel vertrokken dan er zich nieuws vestigden. Het aantal ingekomen personen was nl. 333 en het aantal vertrokken personen was 370. Het verschil was 32 (het jaar ervoor was er ook een vertrekoverschot: 37). Het aantal voltrokken huwelijken in 1981 was 71 (tegen 80 het jaar ervoor). In vier gevallen was sprake van een huwelijk met een buitenlandse partner. meet* vent O'Tu^Kop ooegoiQtvoer witte ymCöe*<r piokven Voorgevel van het toekomstige horecabedrijf. #n dou»fltit*n vgsf glo» oegang woongedeelte

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1