Restaureren voordeliger door „Dorpsherstel" T oernooiregeling voetbalclubs nog niet rond Veel subsidie Gymnastiek SVC PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 26 JANUAl De pandjes op de hoek Koetebuurt Wierstraat, een bekend en veel gefotografeerd punt in Oosterend. Het leegstaande voormalige links staat op instorten. om te worden gerestaureerd en gesplitst in twee woningen. Van de subsidieregeling voor res tauratie kan maximaal worden ge profiteerd a/s het werk niet meer kost dan f150.000, Eventuele meerdere kosten komen helemaal voor eigen rekening. CRM be schouwt de helft van die anderhalve ton a/s subsidiabel" en vergoedt daarvan 50%. De gemeente geeft 30van dat subsidiabele bedrag en het Ministerie van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening geeft 20% van f 150.000, Tenslotte is er nog een extra gemeentelijke premie: 10% van f 150, Bij een restauratie die niet meer dan f150.000,kost, kan dus gerekend worden op f 105.000,— aan subsidies. Als een bestaand pand bij de restauratie wordt ge splitst in twee wooneenheden, komt het nog gunstiger uit want dan worden de subsidies van volks huisvesting en de gemeente ver dubbeld. Het grootste deel van de restauratiekosten kan dus in de vorm van subsidies worden ver goed Bij de prijs die dan resteert moet de aankoopprijs van het pand natuurlijk wel worden opgeteld om een juist beeld te krijgen van de totale uitgave. Deze aankoopkosten zijn over het algemeen te hoog. Om restauratie voor een brede groep aantrekkelijk te maken zouden deze kosten feitelijk niet veel hoger moe ten zijn dan de grondprijs. Nadere informatie over de subsidiemoge lijkheden worden in het raadhuis graag gegeven door de heer Stem Swinke/s. daar zo'n gerestaureerd pand wat be treft isolatie, inrichting en wooncomfort in het algemeen niet onderdoet voor nieuwbouw. Van belang is ook dat de onderhoudskosten van zo'n monument voor de belasting aftrekbaar zijn. Wil de stichting slagvaardig optreden in gevallen waarin een monumentaal pand vrij" komt, dan zal zij in staat moeten zijn dit te kopen, te restaureren en te verkopen. Om het daaraS bonden risico te vermijden en omS bank te kunnen aankloppen,® gemeente Texel verzocht garafl verlenen. Dit garantieveizoek wfl de raadsvergadering van de vel maand behandeld. Om ook op andere maniereJH vaardig te zijn, wil de stichting over eigen financiële middelen bgjé ken. De zes bestuursleden doï& werk gratis maar willen wel gra;"I bureau- en andere kosten vergoea Ook zou het mooi zijn kleinel teristieke elementen in het dorp® met eigen middelen direct v5j ondergang te redden, zoals dJ? muur in het park, bepaalde poort» pomp, etc. Dorpsherstel heeft cjy. alle bedrijven op Texel verzocB donateur te worden voor 150,r jaar. Ook gewone particulieren donateur welkom. Elke bijdrage kom. Het postgironummer is 42.1 Bes De bestuursleden van de sticht de heren Klaas van de Bijl (voort. Theo Timmer (secretaris), Dirk !Z (Penningmeester), Huib Dros,f Koorn en Jan Daalder. Het architl bureau Texel van Jan Visser meentewerken (in de persoon v heer S. Swinkels) zijn als advis» instanties aan de stichting verbc Mensen die met de Stichting Dor stel in zee willen gaan, zijn echter de keus van architekt en aannemr de keus van de aannemer wel on>: vig aan de goedkeuring van CRM De stichting wil uiteraard graag hoe de mogelijkheden voor rest* op Texel liggen. Mensen die zo'n hebben en eens vrijblijvend wille gaan wat de mogelijkheden zijr welkom bij Swinkels op het raai Hetzelfde geldt voor hen die int» hebben voor het bewonen var pand. De restauratie-activiteiten it overigens beperkt blijven tot sp daarvoor aangewezen gebieder daartoe al in 1978 door de ger teraad zijn aangewezen. Het kom op de grootste stukken van Den I- Den Burg, Oudeschild en Oostere Het behoud van monumentale en beeldbepalende" huizen is geen eenvoudige zaak. Het opknappen van zo'n pand is arbeidsintenstief en daardoor kostbaar, waardoor de investering zo hoog wordt, dat de woonlasten niet meer in verhouding staan tot het woongenot. Zonder subsidie van de overheid komt er dus weinig van terecht, maar zelfs als die subsidies er wèl zijn, is het eindresultaat veelal zo duur dat menigeen toch maar de voorkeur geeft aan een voordelige nieuw bouw premiewoning. Afgezien van zeer moedige doe het zeivers en kapitaalkrachtigen zijn er daarom maar weinig mensen die een oude woning met behoud van het historisch aanzien laten opknappen. Nog moeilijker wordt het als het betreffende huis geen eigendom is, maar eerst nog gekocht moet worden. Een ingrijpende opknapbeurt zit er dan helemaal niet meer in, omdat al te veel geld in de aankoop van het vaak bouwvallige geheel is gaan zitten. stichting hogere overheidssubsidie ont vangt dan een particulier die hetzelfde initiatief neemt. De stichting is geen aangelegenheid van de gemeente of andere overheids instantie, maar van Texelaars met inte resse voor cultuurhistorie, die inzien dat het handhaven of herstellen van een kleinschalige woonomgeving van be lang is voor het levensgeluk van de mensen. Daarbij moet niet alleen wor den gedacht aan het behoud van oude huisjes, maar ook van andere elementen die de „belevingswaarde" van een woonomgeving bepalen. Je zou denken aan bestratingen, stoepen, poorten en andere „dingen waarin de mensen Dure krotten De als gevolg van de restauratie toe genomen woonlasten vormen waar schijnlijk het belangrijkste knelpunt bij de woningrenovatie op Texel in het algemeen. De subsidieregeling is zeer aantrekkelijk maar de totale kosten en dus de lasten worden toch nog tamelijk hoog omdat het oude huis voor te veel geld is gekocht. De bestuursleden van de Stichting Dorpsherstel zijn dan ook unaniem van mening dat de prijzen van oude, karakteristieke huizen op Texel flink zullen moeten dalen, wil het res tauratiewerk goed van de grond komen. Overigens mag ervan worden uitgegaan dat velen er wat voor over zullen hebben om in zo'n mooi huis te wonen, temeer zichzelf terugherkennen", zoals Timmer het uitdrukt. Hij ziet de stichting ook als zeer bescheiden tegenwicht voor projectontwikkelaars en andere plan nenmakers die efficiency als hoofddoel hebben en daarmee een onaangename leefomgeving laten ontstaan, waar de „menselijke maat" ver is te zoeken. Jammer Tot dusver komen restauratieplannen op Texel niet erg hard van de grond. Dat is erg jammer want daardoor wordt het subsidiegeld dat CRM jaarlijks voor dit doel voor Texel beschikbaar stelt 207.000, slechts gedeeltelijk ge bruikt. Dat geld is voorgoed voor Texel verloren, want oppotten is er niet bij. De stichting wil zijn best doen om daar verandering in te brengen en heeft in middels al enkele initiatieven ontplooid. Er is een plan ingediend voor het pand Schoolstraat 6 in Oosterend dat niet alleen zal worden gerestaureerd maar tevens zal worden verdeeld in twee aparte wooneenheden. Dit tamelijk bouwvallige leegstaande huis met fraai houten voorschot stond al geruimte tijd te koop. Ook is een plan gemaakt voor het pand op de hoek Koetebuurt-Wierstraat in Oosterend; de voormalige winkel van Klaas Burger met aangrenzend woon huis. Die winkel staat leeg maar het huis wordt nog bewoond, wat dit geval wat gecompliceerder maakt. Ook op Texel speelt dit probleem, hoewel iedereen inziet dat die karakte ristieke gebouwtjes toch eigenlijk be houden zouden moeten worden. Dat inzicht wordt niet alleen bepaald door modieuze nostalgie, maar ook door de puur commerciële opvatting dat een leuk dorpsbeeld toeristen trekt en een aangenaam koopklimaat verwekt. „Hoe aardiger de dorpen er uitzien, des te minder kunstmatige folklore heb je nodig", zegt Theo Timmer uit Den Burg, secretaris van de Stichting Dorpsherstel Texel. Deze stichting is onlangs opgericht om het herstel van monumenten een aanverwante bouw kundige voorzieningen die bijdragen aan de kleinschaligheid en de karakteristiek van een woonomgeving te bevorderen. Het is de bedoeling dit te doen door monumentale bouwvallige huizen te kopen, met gebruikmaking van alle beschikbare subsidies te herstellen en vervolgens weer te koop aan te bieden. Het direct zakelijke voordeel van deze aanpak is dat een niet op winst gerichte De stichting kan al terugzien op oen wapenfeit: het initiatief om de gevel van het voormalige schoutshuis (onderdeel van do Lindeboomin de staat van honderd jaar geleden te herstellen, was afkomstig van dorpsherstel. De toernooiregeling die door ge meentewerken is opgesteld naar aanlei ding van klachten van de Texelse voet balclubs. Is donderdagavond niet goed gekeurd in de sectie sport, recreatie en lichamelijke opvoeding van de Welzijns- stichting. Er is een flink meningsverschil ontstaan over het al dan niet spelen van vriendschappelijke wedstrijden als het competitievoetbal door de KNVB in het district wordt afgelast. De voetbalver enigingen staan op het standpunt dat een vriendschappelijke wedstrijd toch gespeeld kan worden als de vereni gingsconsul het veld goedkeurt. P. Plug van gemeentwerken zei donderdaga vond dat dit niet mogelijk is. Als de KNVB het competitievoetbal afkeurt, wordt er ook op Texel niet gespeeld. ,,De velden mogen hier dan beter zijn, het blijven toch twijfelgevallenaldus Plug. ..Deze eis blijft in de regeling staan." De regeling is, zoals wellicht bekend, opgesteld in overleg tussen voetbal clubs en gemeentewerken. Clubs wor den nu verplicht voor een heel jaar op te geven wanneer ze toernooien willen houden. De velden worden dan voor het toernooi bekeken door een keurings team bemand van gemeentewerken, de plaatselijke KNVB-consul en de dis trictsconsul) die beslist of er gespeeld kan worden. Tijdens het overleg is besloten om niet alleen de toernooi- problemen te bekijken maar ook het spelen in competitieverband in de rege ling te betrekken. Op advies van J. ten Cate is de regel opgenomen dat bij algehele afgelasting op geen enkel veld, wat voor soort" wedstrijd dan ook, gespeeld wordt. J. Koning-Kisteman toonde zich verbolgen over dit voorstel. Dit punt is niet in het overleg ter sprake gekomen en Ten Cate heeft later geadviseerd deze eis op te nemen." Zij noemde dit een daad van wantrouwen tegenover de clubconsuls. „Gemeente werken heeft altijd op deze heren ver trouwd en ze zijn over de staat van het veld ten alle tijden verantwoording schuldig aan de KNVB. Die mensen worden niet door besturen of spelers omgepraat." P. Plug stelde hier tegenover dat de hoofdconsul Ten Cate het niet wil. „Hij is toch de baas over alle consuls. Die man heeft veertig jaar ervaring." J. Koning-Kisteman wilde Ten Cate niet als KNVB consul accepteren. Ze had' contact opgenomen met de KNVB waar was meegedeeld dat Ten Cate officieel consul af is. Hij werkt de nieuwe consul, de heer Spigt, nog wel in, maar ook in het competitieboekje komt hij niet meer voor." Plug bleef echter vast houden aan de ervaring van Ten Cate. „Die man weet waarover hi| praat." Objectief C. Koorn stelde voor het keuren van de velden „in alle objectiviteit" aan de consuls over te laten. „Vertrouw die mensen toch." Vervolgens schetste Plug de geschiedenis van de veld- keuringen. Volgens hem was er pas de laatste jaren verbetering gekomen in de controle door de consuls. „Vroeger werden die consuls nooit benaderd." C. Koorn en J. Koning-Kisteman bleven bij hun eis het punt te wijzigen met de aanvulling dat er wel vriendschappelijke wedstrijden gespeeld worden als de clubconsul het veld goedkeurt. „De clubs zijn verantwoordelijk." Met vijf tegen één stem en een onthouding werd dit voorstel aangenomen en nu zal gepoogd worden druk op de wethouder (Van der Kooi) en de Welzijnsstichting uit te oefenen. Illegaal Een ander punt van „clubverant woordelijkheid" betrof het niet opgeven van gebruikte uren door de gymnastiek- afdeling van de MST in de Beatrixzaal Tot en met 1979 had de MST vier vaste weekenduren in deze sportzaal voor extra trainingen. Toen werd meege deeld dat dit nog slechts incidenteel nodig was zodat niet het volle pond betaald hoefde te worden. Met de ver huurder was overeengekomen dat de MST zelf achteraf zou opgeven welke uren dat jaar in het weekend van de zaal gebruik was gemaakt. „Die uren wer den nauwelijks gemeld en toen we ont dekten dat de MST meer van de zaal gebruik maakte dan werd opgegeven, zijn we steekproeven gaan houden", aldus G. Praamstra van het bureau culturele zaken. Na veel discussie werd onlangs door het MST bestuur een defi nitieve lijst ingediend van het aantal weekenduren over 1980 en '81. „Daar zat slechts één datum bij die ook op onze steekproeflijst voorkomt. De rest is niet gemeld." Aan de vergadering werd de vraag voorgelegd dit op te lossen. De voorzitter van de sectie André van de Vliet zei dat het verhuren in goed ver trouwen is gebeurd en dat dat ver trouwen is beschaamd. „We kunnen het niet over onze kant laten gaan, maar misschien in de toekomst wel met een schone lei beginnen." C. Koorn vroeg of het mogelijk is geweest dat er illegaal gebruik door de leiding heeft plaats gevonden zonder dat het bestuur op de hoogte was. Sleutels Niemand wist hier een antwoord op maar het was misschien mogelijk omdat meerdere sleutels in omloop waren. „Dan had het bestuur toch voor het opstellen van de definitieve urenlijst met die leiding moeten overleggen. We hebben meermalen gezegd dat hun lijsten niet kloppen. Dat wordt echter steeds ontkend", aldus de voorzitter. Na het indienen van de definitieve uren- lijst heeft Praamstra de steekproeflijst (regelmatig werd in het weekend geke ken of de zaal bezet was) bij de MST ingediend. Besloten werd een rekening in te dienen voor de „eigen" uren en de steekproefuren. Bij elke steekproef wordt niet vier uur gerekend maar de helft. „We zijn niet de hele morgen of middag blijven staan om na te gaan hoe lang de zaal was bezet", zei Praamstra. Als de MST dan nog niet wil betalen zal de sectie zich beraden over verdere stappen. C. Koorn: „We hebben nu A gezegd dan moeten we later ook B zeggen. Het is niet correct." Nieuwe vloer De Nederlandse Sportfederatie heeft de vloer van de burgemeester De Koning-hal afgekeurd. Mensen van de sectie twijfelden aan de deskundigheid van de „afkeurder" en onderzocht zal worden of de vloer nog gerepareerd kan worden. J. Drijver van de dorpscom missie Oosterend zei dat reparatie vol gens Bruynzeel 28 mille gaat kosten. De aanleg van een nieuwe kunststofvloer is niet veel duurder. Er zullen verschillende offertes gevraagd worden, waarna be sloten zal moeten worden over reparatie of vernieuwing. Verwondering toonden de sectieleden over een brief van gemeentewerken betreffende de noodverlichting in de kleedkamers van de sporthal. De sectie had aan deze dienst gevraagd de nood zaak van noodverlichting te bekijken en advies uit te brengen. D. van Wilsum van gemeentewerken achtte de ver lichting zeer noodzakelijk maar schreef ook dat het slechts een gedeelte betreft van de noodzakelijke brandveiligheids voorzieningen. „We hebben slapende honden wakker gemaakt", zo was de conclusie van de sectie en men vroeg zich af waarom nalatigheden van brandveiligheid niet eerder door de brandweer zijn geconstateerd. Men be sloot de brief door te geven Welzijnsstichting en af te wachter brandweer nog meer eisen zal ste Hobbyi De kleindierensportvereniging is volgens landelijke richtlijnen sportvereniging en voor de real: van het clubgebouw zullen da: subsidiepercentages van hobbt moeten gelden. Aldus een andere clusie van de sportsectie. Het lar criterium is dat een vereniging a sloten moet zijn bij een landelijkel die op zijn beurt weer lid is van de! „Dat is bij Kotex niet het geval." Het bestuur van de RST heeft ten de wensen van voetbalverenigi Koog mee te laten lopen in de ak planprocedure voor het artikel 11 s bij de Nikadel. „De gevraagde ac modatie zal worden getekend en geheel verwerkt in de plannen", C. Koorn van de RST die zei blij dat met de club overeenstemming bereikt. In verband met de voorbereidin; I de Dubbele von Sion-avond d\ januari en door een ton eel voorst»^ van de Oudleerlingen op 5 februari j op beide vrijdagavonden geen nastiekles zijn in Het Eierlandsche' Men kan eventueel (voor de onder wedstrijden) ook oefenen op de rrjj dagen van 19.00 tot 20.00 uur V|N 12 februari worden de lessen hervJ ff

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2