„Overkappingsplan mag niet in de la" Vrouwenorganisaties onevenredig betoond! Commissie Welzijn en Financiën: ,,Hoge hakken, echte liefde" Dorpshuissekties in subsidiebezwaar: „Opkomen voor jezelf" Kruideniersdagbo Borstamputatie PAGINA 2 De raadscommissies welzijn en financiën hebben dinsdagavond de wens uitgesproken dat het overkappingsplan van Dros, Haker en Harting voor zwembad Mojenkoog pas op zijn mogelijkheden beoordeeld mag worden als de collegevoorstellen voor een zwembad in De Koog met cijfers gestaafd zijn. Het gemeentebestuur stelde voor het overkappingsplan voor kennisgeving aan te nemen en eventueel als een nieuw overdekt bad in De Koog toch niet haalbaar zou blijken het plan van de commissie van drie opnieuw bij de kop te pakken. Met de afdoening „het is een nieuw inzicht in de zwembadproblematiek" nam de commissie unaniem geen genoegen. „We willen alle cijfers van alle plannen op een rijtje en die moeten naast elkaar beoordeeld worden", zo was de algemene mening. Daarbij zal ook het Sportraadplan uit 1978 weer op tafel komen. Dat betreft een plan voor een nieuw overdekt bad in Den Burg. De vergadering van de raadscom missies in het raadhuis werd ook bijge woond door C. P. Harting die zei het jammer te vinden dat subsidiesuggesties door de commissie gedaan om de over kapping nog goedkoper te maken, niet waren nagetrokken. Verbolgen toonde Harting er zich over dat volgens hem vertrouwelijk offertes van bouwbedrij ven door het college in de openbaarheid waren gebracht. ,,Dat was niet afge sproken." Deze opmerking illustreerde nog maals de wat gespannen relatie tussen commissie en college over de tot stand- koming van het plan. Veel raadsleden haakten hierop in door het college te veroordelen voor hun houding jegens de commissie. D. Schilling van Texels Belang: ,,Nu is de commissie meer malen bedankt voor het goede werk dat ze verricht hebben, pnaar ik had die waardering graag wat eerder willen constateren. Zijn die mensen wel zo correct behandeld?" Schilling zei ook dat burgers die in hun vrije tijd zo actief voor de gemeenschap bezig zijn, niet voor het oprapen liggen. „Daar moet je zuinig op zijn." Samen met P. A. Zegers van het CDA was hij van mening dat de raadscommissies verder niets met het cijfermateriaal kunnen doen. „De com missie heeft misschien geprobeerd alles zo goedkoop mogelijk weer te geven en het college heeft mogelijk op elke slak zout gelegd en daarmee veel zaken onderuit gehaald. Ik weet met wat ik er van moet denken", zei Schilling aan kijkend tegen het overkappingsbedrag van vijf ton als verschil tussen bere kening van commissie en college. Wrang P.A. Zegers betwijfelde of het college eigenlijk wel een overkaping over Mo lenkoog wil. „De hele zaak komt bij mij wat wrang over", aldus het CDA raadslid, die een aantal vraagtekens plaatste bij de plannenmakerij. Hij vond dat het huidige zwembad redelijk aan het oorspronkelijke doel beantwoordt: de Texelse jeugd zwemmen leren. „Bij na negentig procent kan nu zwqtnmen, dus ik ben van mening dat een nieuw zwembad vooral nodig is voor recreatie- en winterzwemmen." Ook vond hij het Rijk de Gooyer en Monique van de Ven doen het van vrijdag tot en met maandag nog eens dunnetjes over in de film ,,Hoge hakken, echte liefde" naar de roman van Dimitri Frenkel Frank die ook de regie op zich heeft genomen. Dimitri is een veelzijdig man. Hij maakte naam in de wereld van de reclame, als schrijver, als acteur en nu als regisseur. De film vertelt het verhaal van een fabrieksdirecteur die besluit om als truckchauffeur in zijn eigen bedrijfje te gaan werken. Daarbij krijgt hij een ver houding met een mooie koffiejuffrouw. Deze wordt gespeeld door Monique van de Ven en Rijk de Gooyer is zowel directeur Semijns Roggeveen als zijn werknemer Arie Snoek met alle ver warrende effecten van dien. Tegelijker tijd spot Frenkel Frank wat met de modieuze hebbelijkheden van de betere kringen in onze dagen en het resultaat is duidelijk: een ironische sociale ko medie. Toegang 12 jaar. Zorro Zorro is het niet eens met de gang van zaken in zijn land. Onrecht en onder- drukking zijn aan de orde van de dag. Hij informeert de koningin van Engeland omtrent dit onrecht, waarop zij één van haar ministers stuurt om orde op zaken te stellen. Deze minister is van twijfelachtig allooi en zijn enige interes se is om zoveel mogelijk geld te verdienen in plaats van het volk zijn vrijheid terug te geven. Om bij de Engelse koningin in de gunst te komen verzoekt hij de gouverneur gunstige be richten over hem te zenden in ruil voor zijn dochter. De vrouw van de gou verneur komt dit ter ore en helpt Zorro. Zij komen net op tijd om het huwelijk tegen te houden. De gouverneur en zijn minister weten te ontsnappen. Zorro zet de achtervolging in en doodt in een flitsend duel de gouverneur. De minister wordt gevangen gezet. Als de waarheid aan het licht komt, schenkt de koningin hem de titel van Baron. „Zorro, de ontembare" is te zien in de zondag matinee. Toegang alle leeftijden. een belangrijk nadeel dat veel zwem mers uitgekeken zijn op zwembad Mo lenkoog en dat dat bezwaar blijft bij een overkapping. Het leek het CDA raadslid beter de mogelijkheden in De Koog ver der te onderzoeken omdat juist door de Texelaars voldoende belangstelling zal blijven voor het openlucht zwemmen in de zomermaanden in Den Burg. Scharrelmensen Zegers ondersteunde dit met een filo sofische benadering: „Ik zou willen pleiten voor „scharrelmensen." We moeten niet voor alles in hallen kruipen als het ook buiten kan. Dat lijkt me heel gezond," Hij vroeg wethouder Nauta wat de Texelaars moeten gaan betalen voor een overdekt bad in De Koog en of het artikel 11 gebied-plan in fasen wordt uitgevoerd. Commercieel De VVD-er N. C. Barendregt dacht dat een zwembad in De Koog meer haalbaar is omdat het een commercieel plan is. „Je dient het toerisme. De Texelaars kunnen het bad mede-gebrui ken. Deze commerciële benadering is nodig in een tijd van stagnerende eco nomie." In iets andere woorden zei het Pakt-raadslid D. Welboren hetzelfde. Hij zei weliswaar niet over genoeg gege vens te beschikken om tot een goede afweging van plannen te komen maar pleitte voor het verder uitwerken van plannen voor een zwembad in De Koog. Hij had vertrouwen in de samenwerking tussen Jarino en RST op dit punt vooral nadat hij de Lindeboom van binnen had bekeken. „Die accommodatie gaat er schitterend uitzien. Dat wordt een visi tekaartje voor het eiland en sterkt mij in het idee dat in De Koog ook goede voorzieningen van de grond zullen ko- VRIJDAG 29 JANU Op het RST-kantoor staat sinds kort een maquette van het artikel 11-gebied. Deze foto toont het zwembad annex sporthal Oinksl met voorgrond oen surfvijver. De akkommodatie voor S. V. De Koog is linksboven tegen de sporthal geprojecteerd. Winst Heel anders was de mening van zijn medefractiegenoot S. de Waard die verhinderd was de vergadering bij te wonen maar in een brief meedeelde hoe hij dacht over Jarino „De RST is een gemeentelijke instelling die het alge meen belang moet dienen en Jarino is een particuliere bouwmaatschappij die tot doel heeft winst te maken", aldus De Waard in zijn brief die daarin een voorkeur uitsprak voor een overkapping in Den Burg omdat het in overeenstem ming is met de financiële mogelijkheden van de gemeente. J. C. Dros was niet te spreken over de rekenverschillen. Hij zei dat de com missie harde toezeggingen op papier heeft. „Het is onmogelijk, vijf ton verschil voor zo'n overkapping." Als het bad in De Koog gerealiseerd wordt, kan Molenkoog volqens het zelfstandige raadslid wel sluiten. Het college zal dan veel meer moeten bijleggen in de exploitatie van dit bad. Consequenties Wethouder J. Nauta zei dat als het zwembadplan voor De Koog ter sprake komt, ook de gevolgen voor Molenkoog bekeken moeten worden. Hij betreurde het dat de „vrij kritische toon" van het college op het overkappingsplan de indruk heeft gewekt dat de relatie met de onder zoekcommissie slecht is. „Dat is niet onze bedoeling geweest", aldus de wethouder die zei het ook te betreuren dat de offertes van de commissie in de openbaarheid zijn gebracht. Nauta dacht dat het werkelijke bedrag voor een overkapping misschien in het mid den uitkomt. Over de plannen in De Koog wilde de wethouder nog weinig meedelen. „Dan wek ik misschien ver wachtingen." Zwembad Molenkoog blijft in ieder geval open, wat voor zwembad er ook komt, aldus de wet houder. De CDA voorman zei wel dat in het zwembad in de Koog vooral de nadiuk op recreatiezwemmen zal komen te liggen. „Dat is misschien iets luxer of anders dan u van een overdekt gemeen- tebad gewend bent". In antwoord op D. Welboren zei Nauta gelukkig te zijn met de realisering van de Lindeboom op de ze wijze. „Zo ziet u dat een omstreden zaak toch iets moois kan opleveren." Het één of het ander Mede-gebruik van de Texelse bevol king m het artikel 11-bad is een zaak waar het college voor wil ijveren, maar dat betekent niet dat het schoolzwem men ook naar De Koog wordt ver plaatst. Dat valt nog te bezien, vooral ook omdat dit een ongunstigere exploi tatie van Molenkoog geeft. Wethouder F Blanken waarschuwde voor een dis cussie in de zin van „het één óf het ander." Als het RST bad in De Koog niet haalbaar is, betekent dat niet auto matisch dat een overkapping in Den Burg wél mogelijk is. „Dan moet dat nog zeer diepgaand bekeken worden." P.A. Zegers vroeg wat het onderzoek van de commissie van drie heeft gekost en of de gemeente dat wil betalen. Aan bureau- en papierkosten was de com missie drieduizend gulden kwijt geweest en dat is door de gemeente vergoed, zo werd geantwoord. „Als officiële instan ties het hadden moeten doen, was je tien keer zo veel kwijt geweest. Ik vind het keurig gedaan", was het commen taar van Schilling. C. P. Harting sloot de discussie door mee te delen dat mis schien dc indruk gewekt is dat de com missie met tegenzin gewerkt heeft na het eerste collegecommentaar. „Dat is niet waar. We hebben het met plezier gedaan." De Stichting voor Maatschappelijk werk in de kop van Noordholland or ganiseert ook dit jaar een cursus „Op komen voor jezelf". Deze serie van dis cussielessen is bedoeld voor mensen die door praten, luisteren en oefenen samen met anderen willen werken aan de eigen persoonlijkheid. In de groep wordt ge bruik gemaakt van rollenspelen, ge sprekken en oefenopdrachten. De cur sus start op 2 maart en telt tien bijeenkomsten, die wekelijks worden gehouden. Op 16 februari wordt een voorlich tingsmiddag over de cursus gehouden in het dorpshuis van Den Burg. Aan vang 13.45 uur. Bij voldoende deelname is er 's avonds ook een voorlichtings bijeenkomst (19.30 uur) waarin wordt getoond wat de cursus te bieden heeft. Opgave voor de voorlichtingsbijeen komsten is mogelijk bij het maatschap pelijk werk in Den Helder of in Den Burg telefoon 02230-15834 of 02220-4185. Opgave voor vrijdag 12 februari. Voor de cursus kan men zich ook opgeven op bovenstaande telefoonnummers. De kosten bedragen f 35,— per persoon en de lessen worden gehouden in het dorpshuis. De cursus wordt in ieder geval elke dinsdag gehouden maar of het een middag- of avond cursus zal zijn wordt in overleg met de cursisten be paald. In de cursus komen situaties uit het dagelijkse leven aan bod waarin men mogelijk moeilijk kans ziet voor zichzelf op te komen. Situaties die zekei bod komen zijn: laat ik over me lopen, vind ik het moeilijk een ges aan te gaan, durf ik door te vragen onvoldoende antwoord krijg, en vi me niet zo op mijn gemak bij andf Door de Stichting „Museum vo< Kruideniersbedrijf" Utrecht is een boekjes uitgebracht die het dagboel de kruideniersvrouw Betje-Boer bevat. De stichting heeft een lart net van wederverkopers opgezet 01 historische werkje uit 1874 aan de te brengen. Op Texel zijn de boek| bestellen bij mevrouw M M. Boer Verdonk, Postweg 60, Eierland, foon 02225-227. Het dagboek van Betje Boerhave 1974 ontdekt onder de vloer var Museum Kruidenierswinkeltje ir recht en geeft een aardig beeld vai stadsleven uit die tijd maar beha ook andere historische zaken zoat plannen voor de bouw van een f over het Kanaal, en het vandalism! toen blijkbaar al een probleem was boekjes kosten f 9, De After Care werkgroep All* organiseert sinds 1978 activiteiten i. vrouwen die een borstamputatie heff ondergaan. Er wordt o.a. voorlictr gegeven betreffende kleding, prol reconstructie, etc. Ook worden ci ten gelegd met vrijwilligsters die tl hun ervaring tot steun kunnen Daarnaast worden gespreksgn gehouden, waarin men ervaringen! elkaar kan uitwisselen en problems'* spreekbaar maken. Een ieder di-1 lichtingen wil of zich wil aansluiteJ bellen met de After Care werkjj Alkmaar, p/a Wilhelminalaan 12, i maar, telefoon 072-145454, tl 2226. Men is aanwezig elke dm|l middag van 14.00 tot 16.00 uur. De welzijnssectie dorps- en dorps- huiswerk is van mening dat de vrou wenorganisaties onevenredig beloond worden voor hun werk. Dat was een bezwaar tegen de ontwerp subsidie verordening dat dinsdagavond ter spra ke kwam tijdens de vergadering van de raadscommissies welzijn en financiën en werd toegelicht door Joh. C. Roeper van deze sectie. Roeper had vooral bezwaar tegen de subsidie voor het vrouwenhuis ten opzichte van de over koepeling van vrouwenorganisaties. „Veertig dames profiteren van een bedrag en 3000 dames moeten met datzelfde geld toe", zo zei hij. G. Jansen van het CDA reageerde vrij fel op dit voorbeeld. „Dat is geen onevenredige beloning. U moet voorbeelden noemen waarbij beide instellingen ongelijk be loond worden voor hetzelfde emancipa tiewerk. Dat zou oneerlijk zijn." Roeper had die voorbeelden niet en bleef bij het standpunt dat de verschillen in sub sidiëring op zich al onevenredig zijn. G. Oskam legde desgevraagd uit dat het verschil in subsidie voortkomt uit een rijksregeling. „Als de overkoepeling meer emancipatieactiviteiten in haar programma stopt, krijgen ze meer sub sidie." Oskam noemde als voorbeeld het cursuswerk dat gelijkelijk beloond wordt maar het ministerie heeft nu eenmaal meer geld beschikbaar voor emancipa tiewerk, ook als dit door minder vrou wen wordt bezocht. Een open dag van de overkoepeling over het thema „Vei ligheid in huis" valt bijvoorbeeld niet onder emancipatiewerk. „Ook al komen er nonderd dames." De subsidie voor deze organisaties wordt gebaseerd op een jaarprogramma en de gemeenteraad mag daarin schrappen. D. Schilling zei dat dit door de raad kritisch bekeken wordt. „U moet niet de indruk wekken dat wij daarmee rommelen." G. Oskam zei dat als de gemeenteraad een acti viteit afkeurt omdat het met onder emancipatiewerk valt, het rijk ook niet subsidieert. „Het rijk betaalt naar aan leiding van de gemeentebegroting." De activiteiten worden later geëvalueerd aan de hand van een vragenlijst die door de organisaties moet worden ingevuld. Gelijke kappen Een ander bezwaar van de dorps huissectie tegen de ontwerp subsidie verordening betrof de ongelijke finan ciële behandeling van de dorpshuizen. Roeper zei dat alle dorpshuizen een eilandfunctie hebben en gelijk beloond moeten worden. Dit oude argument van „gelijke monniken, gelijke kappen" konden de commissieleden onderschrij ven en de sectie werd erop geatten deerd dat dit in de gemeenteraad al meerdere malen meegedeeld was. In de subsidieverordening wordt dan ook ge steld dat de dorpshuizen in de buiten dorpen om geld kunnen vragen als de exploitatie niet meer haalbaar is. „U kunt erop rekenen dat wij die aanvragen eerlijk zullen behandelen en mocht dat volgens u niet zo zijn, dan bent u mans genoeg de raadsleden op oneerlijkheid aan te vallen", aldus het CDA raadslid G. Jansen. De dorpshuissectie had ook uit de verordening begrepen dat bij een rijks- korting op subsidies de clubs met vrij willigers achtergesteld worden bij ver enigingen met beroepskrachten. Vol gens wethouder Bianken sloeg deze eis alleen op beroepskrachten in de sport. De clubs worden voor de overige kosten evenredig gekort, of ze nu een be roepskracht hebben of met. Roeper zei vooral te doelen op het jeugdwerk. In de sport zijn de beroepskrachten tot nut van veel verenigingen. Blanken zei dat deze regel niet op het jeugdwerk sloeg maar was aangedragen door de sectie sport, recreatie en lichamelijke opvoe- dina. „Ze willen de salarissen veilig stellen." Roeper wilde de zaak toch „ruimer zien". Hij noemde als voorbeeld het succesvolle jeugdwerk in Ooster end dat geheel met vrijwilligers draait. D. Schilling zei het vreemd te vinden dat bij korting van rijkswege meteen de beroepskrachten eruit vliegen, „het binnenhalen van een beroepskracht voor wat voor werk dan ook is bij ons een zware bevalling. Dan is ook wer kelijk aangetoond dat diegene nodig is. Dan kun je later niet zeggen: minder geld?, ach je bent niet zo hard nodig." Appels en peren Tijdens de vergadering werden ook vertegenwoordigers van andere instel lingen gehoord die bezwaar hadden te gen de ontwerp subsidieverordening welzijnswerk. Mevrouw E. Postma van de vereniging Kindercentra zei dat ge bruikers van verhuurde ruimten sidieerd moeten worden en niet dij' huurder. De peuterspeelzalen nu per dorp een zeer verschillende! en E. Postma zou graag zien werd omgerekend naar de clubs. J, krijgen wij een beter inzicht in Hl kosten. Nu subsidieert de gemeerë' verhuurder en krijgen wij indirect?' sidie. Dat geeft geen duidelijk inziri- exploitatiekosten van een dorpsin Wethouder Blanken was het in prt*-' met mevrouw Postma eens, man dat je „appels en peren" niet j» vergelijken. „Alle accommodatie! op zeer verschillende wijze tot gekomen. Het wordt een onmotfc opgave om daar een huurformulejf te vinden." Het bezwaar werd dolt commissie afgewezen. Hoge hil: Anders lag het met peuterspett „De Kooterkeet" uit Oudeschili* bezwaar maakte tegen het perce van subsidiering in de personeelskoj Als dit percentage niet wordt trokken van 15 naar 20 procent i Kooterkeet net buiten de subsidij omdat hun personeelskosten 17 pri zijn van alle onkosten. „Dan words? gestraft omdat we iets te veell soneelskosten hebben (vijftien pr{ is het maximum dat voor subsidj aanmerking komt), aldus S. van f gaarden van de Kooterkeet. Het! soneel krijgt geen salaris maar uf tend onkostenvergoeding. De corl sie had geen bezwaar tegen dezef andering. Tevens greep Van Wijni den de mogelijkheid aan om te I over de hoge huur van de visschoolzolder. Vorig jaar heef! onafhankelijke speelzaal (niet aangl ten bij de vereniging kindercentra* eenmalige huursubsidie van fS gehad. „We betalen bijna twintigi den per morgen aan de gemeent zonder huursubsidie redden we' niet." Wethouder Blanken zei da een huur volgens de onderwijsregi maar dat de problemen bekeken worden. Het verzoek van de Speel-o-theej aan de lijst van subsidiabele ui| ringskosten de term „uitleenmate toe te voegen, werd goedgekeurd

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2