Groen c2wartxjexeh in het hart-, Dubbele Von Sion voor Jeugdclub Eierland en Dirk Pool Gemeente wacht op reactie provincie „Texel helpt Polen! D 66 doet toch mee aan verkiezingen! Bakker s Ijzerhandel Achterban kwam in aktie: Communisten steunen PSP in strijd om raadszetel NOG GEEN AKTIE INZAKE VEERDIENST Van der Kooi doet niet meer mee Makita éénhand haakse slijper 1 Te laat open 96e JAARGANG Nr. 9650 TEXELSE DINSDAG 2 FEBRUARI 1982 COURANT I Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel (02228) 266 Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel (02220) 4988 I Voor advertenties, abonnementen, etc.: fc'. Langeveld Et De Rooy B V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 1 telefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 116,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67 34.60 398. gelegen De Cocksdorp werd gehouden, had geen afbreuk gedaan aan de be langstelling. Gerard Monen, die de ver schillende programmaonderdelen aan elkaar praatte, vond dat blijkbaar een meevaller. Voor de meeste Texelaars is De Cocksdorp ,,ver weg". Zeker als het een feestavond betreft is het voor uitzicht van de lange terugtocht af schrikwekkend. Voor een muzikaal begin van het pro gramma zorgde de „Werkgroep Lichte Muziek" onder leiding van Betty Bak ker. De tien leden van de groep gaven een prima stukje muziek weg: bekende wijsjes zoals „Satisfaction", „Spinning wheel" en „King of the road". Acht meisjes van 6 tot 9 jaar van de gymnas tiekvereniging Oosterend gaven onder (Lees verder pagina 2) 9501 BH voor het afbramen van lasnaden, ontroesten en doorslijpen van metalen. Alleen woensdag t/m zaterdag 1/3f 'n winkel vol ideeën! Deze week worden huis aan huis op Texel de envelopp aangeboden voor de bliksemactie „Texel helpt Polen" die wore georganiseerd door het mevrouw De Koning-hulpcomité samenwerking met de Texelse Rode Kruis afdeling en vrouwenverenigingen. Het is de bedoeling dat ieder een ge bedrag in de envelop doet waarna deze maximaal een week la wordt teruggehaald. In verband met de organisatie zou het prijs worden gesteld als de mensen in het buitengebied h bijdrage direct in de enveloppen doen zodat deze meteen w terugkan. Ook girobetaalkaarten of bankopdrachten zijn welk in de enveloppen. Het ophalen van het geld gebeurt door dezelfde mensen die de envelopp hebben bezorgd. Bij het ophalen wordt gebruik gemaakt van een gro bruine enveloppe van het Rode Kruis waarop het stempel van de gemeen Texel is gezet. Dinsdag 16 februari wordt de actie afgesloten om half tien 's morgens, dat moment zal de totale opbrengst van Texel bekend zijn. Zoals bekend is streefbedrag /25.000,— wat neerkomt op ongeveer f2,— per persoon f6, per gezin. Het is natuurlijk mogelijk dat mensen niet thuis zijn als de envelopp worden gebracht. Zij kunnen hun bijdrage geven door zelf een van c contactadressen te benaderen; Den Burg: mevrouw Michel, Tjakkerstraat 11 en mevrouw B. Keeso Thijsselaan 38. Den Hoorn: Mevrouw A. Lap-Terpstra, Naalrand 16. De Waal: Mevrouw M. Tjepkema-van Leeuwen, Oosterenderweg 11. De Koog: Mevrouw N. Bakker-Keijser, Plevierstraat 22. Oudeschild: Mevrouw J. Kuiper-Blom, Heemskerckstraat 4a. Oosterend: Mevrouw J. Boon-Dijksen, Nieuweschild 8. De Cocksdorp: Mevrouw van Maldegem-Benit, Slufterweg 234 en mevrou T. Druif-Kuil, Kikkertstraat 54. Voorzitter Piet Bakker overhandigt de Sion aan mevrouw Van Bennekom. In het midden Dirk Pool. De verenigingstrofee Dubbele von Sion is zaterdagavond in het Eierlandsche Huis uitgereikt aan Dirk Pool en aan de Hervormde Jeugdclub van Zuid-Eierland. De eer viel te beurt aan Dirk Pool wegens zijn verdiensten op het gebied van de catamaransport. Niet alleen behaalde hij het Texels kampioenschap en legde in een recordtijd de afstand rond Texel af, maar ook werd hij houder van het Europees kampioenschap catamaranzeilen in de Prindle 15 klasse. Pool voldeed daarmee ruimschoots aan de voorwaarden om voor de „individuele" Sion in aanmerking te komen: het leveren van een prestatie die op zijn minst in provinciaal of nationaal opzicht van belang is te achten. De tweede Sion ging dus naar de Hervormde jeugdclub van Zuid Eierland, een vereniging die nogal in het verbor gene werkt, althans zelden de krant haalt of op een andere manier aan de weg timmert Niettemin vond het be stuur van de Welzijnsstichting dat de club, die inmiddels 35 jaar bestaat, werk doet dat van grote betekenis is. De club heeft voor jongens en meisjes Ivan 10 tot 16 jaar wekelijkse handen arbeid- en spelletjesbijeenkomsten on der leiding van de heer W. J. van Sijp en mevrouw Van Bennekom-Seefat en daarnaast een jaarlijkse feestavond, waar sketches e.d. worden opgevoerd. De betekenis van die avond is sinds de school van Zuid Eierland is gesloten, steeds groter geworden. „Het belang ervan stijgt uit boven het gewone jeugdwerk want de avond is uitgegroeid tot een bindende schakel voor de Eier- landsei gemeenschap", aldus de heer Piet Bakker, die de Dubbele von Sions uitreikte. Oorspronkelijk was de club (die toe gankelijk is voor alle gezindten! te on derscheiden in afzonderlijke jongens- en meisjesverenigingen „Jong Leven" en „De Duinroosjes". In 1976 werden de groepen samengevoegd. De club, die altijd ongeveer twintig leden heeft ge had, gebruikt als onderkomen de hou ten kapel „Bethel" waar van zeer simpele middelen gebruik wordt ge maakt. Mondjesmaat Het was de zeventiende keer dat de vereniginstrofee werd uitgereikt en het was de tweede keer dat dit in De Cocks dorp gebeurde. Het mankeerde ook dit jaar met aan verengingen die voor het ereblijk waren voorgedragen. Er waren niet minder dan twaalf voorstellen en volgens voorzitter Bakker waren er daaronder vrij veel die serieuze over wegingen verdienden. Het zou dan ook zeker verantwoord zijn geweest als dit jaar meer dan twee onderscheidingen waren toegekend, maar dat werd wel bewust niet gedaan wat de Dubbele von Sion behoort mondjesmaat te worden uitgedeeld wil men althans de waarde van de trofee op peil houden. Bakker wees de in het verleden meermalen ver nomen kritiek dat de Welzijnsstichting veel te kwistig met de Sions omspringt, nadrukkelijk van de hand. Veel belangstelling Traditiegetrouw vormde de uitreiking van de Sions het slot van een soort bonte avond, die als doel heeft een indruk te geven van de veelzijdigheid van het Texelse verenigingsleven. Het feit dat deze avond in het excentrisch D66 Texel heeft alsnog besloten deel te nemen aan de gemeen teraadsverkiezingen en heeft daarmee het eerdere besluit om daar om praktische redenen vanaf te zien ongedaan gemaakt. De ommezwaai is het gevolg van het in actie komen van veel Texelse D66 aanhangers naar aanleiding van het eerste besluit. Het werd onverstandig en „zonde" gevonden om deze zeer grote kans op een raadszetel te laten schieten. Dit ongenoegen heeft geresulteerd in nieuw elan, zodat het kon gebeuren dat op een donderdagavond j.l. gehouden vergadering die door 17 leden werd bezocht, unaniem werd besloten toch mee te doen. Aan kandidaten mankeert het met; zo'n vijf personen hebben zich bereid verklaard op de lijst te staan. Wie de lijstaanvoerder wordt, zal nog nader worden bekend gemaakt. Het is in ieder geval niet Lia Dijkema uit Oost, die dezelfde vergadering als voorzitster van D66 Texel is afgetreden. In haar plaats is de heer Ger Praamstra uit Den Burg gekozen, ambtenaar sportzaken bij de gemeente Texel. Lia Dijkema is nu secretaresse en de architect Jan Visser penningmeester. De overige bestuurs leden werden Jan Hennink en Kees Koom. Laatstgenoemde maakte vorige week maandag nog deel uit van het bestuur van het CDA Texel, maar is daar opgestapt omdat hij het niet eens was met het CDA standpunt inzake het landschapsbeleid op Texel. Tegen een beheerder van een Horeca gelegenheid in De Koog heeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de sluitingstijd. Rond kwart voor drie 's nachts bevonden zich in de zaak nog zeven klanten. De Texelse afdeling van de PSP, die, zoals bekend, zal trachten buiten Pakt-verband een zetel in de gemeen teraad te behalen, krijgt in de verkie zingsstrijd steun van de Texelse CPN- ers. De Texelse communisten zijn niet in staat zelf aan de gemeenteraadsverkie zingen deel te nemen, althans niet met een redelijke kans op succes. Ze stem den daarom meestal „zo links mogelijk" en steunden dan het Pakt. Uit de uit slagen van de laatste kamer- en staten verkiezingen blijkt echter dat op Texel vrij veel CPN-sympathisanten zitten, waarvan mag worden aangenomen dat de radikale socialistische politiek van de PSP hen meer aanspreekt dan de op stelling van het Pakt, waarin de gema tigde Partij van de Arbeid de overhand heeft. In kontakten tussen PSP en CPN is dat ook gebleken en de CPN-ers krij gen dan ook het uitdrukkelijke advies bij de raadsverkiezingen hun stem aan de PSP te geven Van een lijstverbinding is echter geen sprake. Op de lijst staan alleen PSR-ers. Wel is het de bedoeling dat de samenwerking CPN-PSP van blijvende aard is, ook als geen raadszetel wordt behaald. Het voeren van geza menlijke buitenparlementaire actie om daarmee invloed uit te oefenen op het plaatselijk bestuur, is het doel. De CPN- ers hebben wel invloed op het verkie zingsprogramma waarmee de PSP de strijd ingaat. Eigen strijdpunten zijn aan gedragen en in het basisprogramma verwerkt. Dat programma wordt kort en kernachtig: een duidelijke opsomming van waar men voor of tegen is. In de maak is een „fraktie" bestaande uit PSP- en CPN-mensen, die zich met de verkiezingscampagne zal bezig houden, maar ook daarna aktief zal zijn, o a."in het geven van assistentie aan het eventueel gekozen PSP-raadslid. Volgens PSP-secretaris Theo van den Berg zal dat raadslid zijn stemgedrag bepalen naar beslissingen die door de „fraktie" worden genomen. „Daardoor wordt op de beste wijze verwoordt wat in de achterban leeft". De „fraktie" zal ook dienen als klankbord voor mensen met klachten, bezwaren, problemen en suggesties. Door het blijvende en niet vrijblijvende kontakt met de „fraktie" wordt volgens de PSP een blijvend linkse opstelling verzekerd. B en W willen pas denken over verandering van het onderdeel ,,veerverbinding" van het Texelse structuurplan, nadat de provincie op dit structuurplan heeft gereageerd. Op dit moment gebeurt er daarom nog niets om de ontwikkeling in een bepaalde richting te sturen, zoals het aandringen op spoed bij de aanpassing van de aanleginrichtingen. De reactie van de provincie op het structuurplan van Texel is binnenkort te verwachten. Dat de meningen over de veerdienst daarbij zullen botsen, is zeker. Zoals bekend is in het provinciale streekplan neergelegd dat de veerdienst onderhouden moet worden met enkel dekkers terwijl in het Texelse structuur plan voorkeur wordt uitgesproken voor een 190 pae dubbeldekker. Zoals bekend heeft het Texels Ver bond van Ondernemers de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd op korte termijn de aanpassing van de aan leginrichtingen in studie te nemen. De Pakt-fractie in de gemeenteraad heeft dezelfde minister een nota gezon den met het verzoek ervoor te zorgen dat de dubbeldekker wordt afgestoten en Udi een enkeldekker van 100 auto's in dienst wordt genomen. B en W hebben de raad voorgesteld de veerdienstpassage in het Texelse structuurplan voorlopig ongewijzigd te laten, hoewel er wel omstandigheden zijn waardoor heroverweging mogelijk is. Want het standpunt in het struc tuurplan gaat ervan uit dat het ver voersaanbod bij Teso zich op de toen verwachte wijze zou blijven ontwikke len: 900.000 te vervoeren auto's in 1985. Het staat nu wel vast dat dit aantal niet wordt gehaald. Het afgelopen jaar 1981 heeft zelfs een teruggang in het ver voersaanbod te zien gegeven. Het toe ristisch verkeer nam toe en het econo mische en .Texelse" vervoer nam af. B en W schrijven deze ontwikkeling toe aan de economische teruggang die des tijds niet kon worden voorzien. De omstandigheden hebben zich dus gewijzigd, maar sinds nog maar zo korte tijd dat het college op grond daarvan nog geen beslissingen voor de langere termijn wil voorstellen. Om dezelfde reden zal van gemeentewege ook niet de aanpassing van de fuikhavens gesti muleerd worden. Het pleidooi dat de burgemeester daarvoor hield tijdens het bezoek van minister Zeevalking is dus zijn persoonlijke standpunt en geeft niet de mening van het college weer. Het college vindt wel dat de sterk stijgende tarieven bij Teso een zwaar wegend element in de discussie moeten zijn. Om de tariefgroei te kunnen druk ken zou het wenselijk kunnen zijn dat de fuiken worden aangepast en dat men de eis van de halfuursverbinding min of meer moet laten varen. Het college schrijft de raad ver ontrust" te zijn door de onjuistheden die in de nota van de Pakt-fractie voor komen. Als de Pakt-fractie daar prijs op stelt zal op die onjuistheden worden ge wezen tijdens de raadsvergadering van volgende week dinsdag. In De Cocksdorp wordt zaterdag van 9 tot 11 uur oud papier opgehaald door leerlingen van de openbare lagere school. Men wordt verzocht het papier tijdig op de stoep klaar te zetten. Wethouder Gerard van der Kooi zal niet deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezin gen. In de gisteravond ge houden ledenvergadering van de VVD Texel heeft hij zich als kandidaat teruggetrokken nadat een krappe meerderheid van de 47 aanwezige leden had laten blijken hem niet als lijsttrekker te accepteren. Van der Kooi concludeerde daarop dat het vereiste vertrouwen ontbrak en trok zich terug. Zoals bekend had het VVD-bestuur wel het plan om Van der Kooi als eer ste op de lijst te zetten. De meeste leden namen daarmee echter geen ge noegen omdat ze het standpunt van Van der Kooi in de landschapskwestie strijdig vonden met het verkiezings programma. In het programma wordt het nationaal landschap hard afgewe zen. Van der Kooi was al met zijn partij in conflict gekomen door, evenals de andere leden van het college, de mening te huldigen dat over de rege ringsplannen wel gepraat moest kunnen worden. De medewerking van Texel zou echter afhangen van het op lossen van een aantal knelpunten. Onderdruk van zijn partij kwam Van der Kooi op dit standpunt terug, maar liet duidelijk blijken dat dit tegen zijn zin was. In de VVD ledenvergadering van woensdagavond gaf Van der Kooi een uiteenzetting van zijn standpunt, maar hij slaagde er niet in de meerderheid achter zich te krijgen zoals bleek toen over de lijstsamenstelling werd ge stemd. Lijstaanvoerder wordt nu Klaas Ba- rendregt en nummer twee wordt Gerbrand Poster, beheerder van de ABN-bank in Den Burg. Derde is Joop van der Meer, vierde mevrouw F. C. Wendrich-Brouwer en vijfde Evert de Visser uit De Cocksdorp.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1