Commissie verdeeld over restaurant Dubbele Von Sion FAMILIEBERICHTEN „WAT IK ZEGGEN WOU.." VERVOLG VAN PAG. 1 Afbraak DERTIG BOMEN OMGEZAAGD PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 2 FEBRUARI 19 De commissie ruimtelijke ordening heeft donderdagavond verdeeld gereageerd op de plannen van de firma Prins en Jellema om op het dagrecreatieterrein Het Kerckeland bij De Koog een restaurant te bouwen. Hoewel slechts één commissielid absoluut tegen was, waren drie anderen toch zodanig huiverig dat zij het groene licht niet wilden geven. Hun argument was dat zij aan de hand van de thans beschikbare gegevens, de gevolgen van hun medewerking niet konden overzien. Dat was nogal teleurstellend voor de burgemeester en de ambtenaren die deze zaak even snel hadden willen regelen om het mogelijk te maken dat het restaurant nog voor de zomer wordt gebouwd. Het is nu zeer twijfelachtig geworden of dat zal lukken. Medewerking van de gemeenteraad voor het bouwplan is nodig omdat het gaat om een stuk van het buitengebied met een op dit moment nog agrarische bestemming. Door het nemen van een voorbereidingsbesluit, gevolgd door een artikel 19 procedure zou hier op weinig tijdrovende wijze een mouw aan gepast kunnen worden. De meerderheid van de commissie ruimtelijke ordening heeft dus geadviseerd deze stap nog niet te nemen. Onvolledig Tot die meerderheid hoorde Jan van Asselt die klaagde dat B en W geen volledige informatie hadden gegeven bij het voorstel. Volgens het nieuwe be stemmingsplan zou er slechts de moge lijkheid zijn van een „kiosk". Prins en Jellema willen een compleet restaurant met woning. Die woning zou volgens het nieuwe plan alleen zijn toegestaan als het betreffende recreatieterrein minstens tien ha groot is. Dat is niet het geval en het plan is dus ook strijdig met het nieuwe bestemmingsplan. Het hoofd van de afdeling ruimtelijke orde ning J. Ie Roux en voorzitter burge meester J. A. Engelvaart ontkenden dat niet, maar wezen erop dat men soepel en praktisch wilde zijn. In de praktijk blijkt dat dergelijke afgelegen horecage legenheden nogal eens bezoek krijgen van vernielzuchtigen en inbrekers. De exploitant moet er daarom kunnen bijwonen en in die zin wil het gemeen tebestuur het bestemmingsplan dan ook wijzigen. Ook werd toegegeven dat de toelichting bij het voorstel nogal sum mier was, maar dat was het gevolg van de haast geweest. ,,We vonden dit beter dan nog een maand wachten." Rustig bekijken Desgevraagd kreeg Klaas Barendregt te horen dat het ook bij het meest vlotte verloop van de procedure nog maanden zal duren voordat voor het project bouwvergunning kan worden afgege ven. Voor Ate Rienstra was dat aanlei ding om te concluderen dat het toch wel niet zal lukken om voor de zomer te bouwen, zodat de zaak dan net zo goed in alle rust kan worden beoordeeld. J. Koolhof informeerde of inzake de aanwezigheid van het restaurant op deze plaats wel een „behoefteonder zoek" is geweest. Er werd ontkennend geantwoord. Staatsbosbeheer stelt er prijs 5p en de ondernemer zal zelf ongetwijfeld hebben nagegaan of er voor hem brood inzit. Cor Ellen had zich geërgerd aan het woord „kinderrestaurant" dat de firma Prins en Jellema in haar aanvraag had genoemd. „Een restaurant voor kinde ren, daar doe ik niet aan mee!" Ellen zei eventueel wel iets te voelen voor een CtWVlN 11.2CHS 6LKTEN VtRANTWOO«Dt.lU»H£lD NftN OC NEQMTC soort theetent zoals destijds op de Hogeberg stond. Ook Lieuwe Dijksen van de werkgroep landschapszorg wilde liever wat kleins. Spoed Voor J. C. Dros maakte de omvang van het gebouw niets uit. Hij betreurde het dat het fraaie heideveld dat hier ooit lag, is opgeofferd maar nu dat toch is gphpurd mnrhl pr ven hpm hest een flink restaurant komen. Hij stond dan ook helerpaal achter het plan en drong aan op spoedige uitvoering. ,,Het is prachtig dat er in deze tijd nog mensen zi|n die iets willen beginnen. Dat is ook belangrijk voor de werkgelegenheid." Ate Rienstra vroeg zich af of in het gebouw ook speelautomaten zullen ko- m«n Hat looL- hom niot 7n wenselijk mpt het oog op de jeugd. De burgemeester verwees naar de algemene politiever ordening waarin het speelautomaten- beleid op Texel is vastgelegd. Een echte automatenhal kan het in ieder geval niet worden, maar enkele (niet uitbetalende) apparaten zijn waarschijnlijk wel toege staan. Engelvaart zag het project overi gens niet zozeer als specifiek op „kin deren" gericht, maar meer als een res taurant dat zich richt op familiebezoek, zoals ook het omringende dagrecreatie terrein daarop is berekend. Het is niet de bedoeling dat hier een soort dancing zal ontstaan. Tennisbaan Jan van Asselt was bang voor prece denten. Straks willen de exploitanten van de tennisbanen op het terrein wel licht kleedhokjes en douches bouwen. Hij vond dat in ieder geval de belangen en de toekomstplannen van het tennis- complex in aanmerking moeten worden genomen, alvorens aan het plan Prins- Jellema mee te werken. De burgemeester sloot de discussie af met de mededeling dat het college nu zal bekijken of het verstandig is de hele procedure door te zetten. leiding van Peter Vos een leuke demon stratie op de evenwichtsbalk. De meis jes horen tot de meest enthousiaste kern van de vereniging wekelijks krijgen ze sinds een jaar extra training, wat tot merkbaar hogere prestaties leidt. De demonstratie van zaterdagavond wilde echter geen toonbeeld zijn van aan acrobatiek grenzende prefectie. Eerst kwam het eenvoudige werk: lopen over de balk, vervolgens huppend lopen en uiteindelijk een soort radslag. Goede film Veel indruk maakte de film die Tom Poederbach in samenwerking met de kustzeilvereniging Westerslag had ge maakt van de catamaranronde rond Texel van het afgelopen jaar. Het was een goede documentaire waaruit het spannende, avontuurlijke en internatio nale karakter van deze zeilrace goed uit de verf kwam. Hoofdpersoon in deze film was Rob Heilbron, de winnaar van de ronde van 1980. De camera volgde hem bij zijn voorbereidingen, tijdens de race zelf en was getuige van het roem loos mislukken van de poging om ook in 1981 als winnaar uit de bus te komen. Het verloop van de race zoals die in de film werd weergegeven was (bewust) niet in overeenstemming met de waar heid. Het was dan ook geen wed strijdverslag maar veel meer een sfeer tekening. Als zodanig was de rolprent een topper. Vooral de eerste helft van het verhaal waarin de spanning lang zaam en met gebruikmaking van sinis- In de krant van dinsdag las ik een ingezonden stuk en dat heeft mij ge- ergerd. Het gaat over die mijnheer Vos. Die schrijft over verstandsverbijstering. Waar haalt hij het lef vandaan om dat te durven schrijven? Ik wil de jeugd van De Cocksdorp niet in bescherming nemen, maar ik denk dat ik namens alle Cocks- dorpers schrijf, dat wat de firma Drijver gedaan heeft bij hen in goede aarde is gevallen. Ik vind dat je dankbaar moet wezen als je vandaag de dag eens goede berichten over de jeugd leest. Wat de strafmaat betreft, ben ik het met hem eens, maar voor de rest vind ik zijn stuk afbraak. W. Z. Stolk, De Cocksdorp. Drie jongens van tien en elf jaar hebben op de Schumakersweg nabij De Koog dertig bomen van ongeveer tien jaar oud omgezaagd. Het drietal had in de buurt van de Schumakers weg een hut gebouwd en het bomen omzagen maakte deel uit van hun „spel". De omgezaagde bomen bleven bij de stronk liggen; er werd verder niets mee gedaan. De totale schade bedraagt rond de drieduizend gulden. De politie kwam de jongens op het spoor nadat in hun hut zaag- gereedschap was aangetroffen. posanten was mevrouw Klomp die van nylon en ijzerdraad prachtige „dubbele von sions" had gemaakt, die aan het slot van de avond werden opgespeld bij Dirk Pool en mevrouw Van Bennekom. Het was blijkbaar niet gelukt echte dubbele Von Sions in bloei te trekken. De vele narcissen die het podium ver sierden waren „gewone" trompetnar cissen en tulpen, beschikbaar gesteld door de Sion telersvereniging, in het bijzonder de heer B. Halsema. Gym De jongens van de gymnastiekaf- deling van SVC brachten na de pauze op vlotte wijze een demonstratie „cli max-springen" onder leiding van Peter Vos. Ook deze gymdemonstratie liet geen onmogelijk prestatiewerk zien en legde daardoor de nadruk meer op recreatie dan op prestatie. Bonnefooi Het was een goed idee om in het pro gramma een stukje cabaret op te ne men, verzorgd door de Hoornder groep „Op de Bonnefooi" Deze groep is vooral in de zomer voor toeristen actief. De meeste Texelaars hebben er nog nooit iets van gezien. De groep trad voor het eerst op in 1979 ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het dorps huis. De leden hadden echter de smaak te pakken en kwamen telkens weer met nieuwe programma's die veelal een plaatselijk gericht en actueel accent hebben. Ter gelegenheid van de Von Sion-avond had de groep een speciaal programmaatje geschreven. Het moest zeer actueel zijn, zodat de strontspuiterij bij het raadhuis welhaast een onvermij delijk thema was. We zagen dus dan sende boeren die ervan overtuigd waren dat er „stront aan de knikker was" en raadsleden die zich beklaagden over de „stank voor dank". Met 't begrip land schapspark werd ook danig de draak gestoken, onder andere door de zaken om te keren: een zeer pittoresk Texel met als bezienswaardigheid een „land- bouwpark". Het is de vraag of het en gagement wel voldoende tot het publiek doordrong. Het was leuk maar niet erg puntig. De zes personen tellende groep beschikt ongetwijfeld over voldoende fantasie om een dergelijk item op nog wat originelere wijze te brengen. In ieder geval was het eerste deel van het cabaretprogramma (afgezien van de wijs waarop werd gezongen) eigen werk Het optreden van Mariene Dietrich was het meest gewaagde onderdeel van de overigens keurige Von Sion-avond. tere muziek wordt opgebouwd, deed menigeen het kippevel op de armen krijgen. Opwindend Dat de wateren rond Texel behoren tot de gevaarlijkste en meest verrader lijke ter wereld, zo leek het. Poederbach bouwde nogal wat contrast in om de effecten aan te scherpen. De heftige actie van de wedstrijd zelf kwam vooral tot zijn recht door de stemmingsvolle rustige beelden van de ochtend met humorvolle intermezzo's die eraan vooraf ging Daarbij waren ware geluks- schoten zoals het onvergetelijke beeld van de catamaran die naar het strand wordt getransporteerd terwijl een com plete regenboog aan de hemel staat. De opnamen die tijdens de race werden gemaakt, hebben van de catamaran evenveel gevergd als van de zeilende deelnemers. De man moet er o.a. vanuit een begeleidende motorboot voortdurend zowat bovenop hebben gezeten; je zag het water tegen de lens spatten. Het kapseizen van de Hobie catamaran van Heilbron en zijn vrouwe lijke fokkemaat Marleen de Wilde, waardoor hij niet eerste maar dertiende wordt, was in de film een even grote anti-climax als het in werkelijkheid moet zijn geweest. Dit was een zwak moment uit deze reportage. We hadden graag de emotie van Heilbron (die later heeft ge toond een bijzonder slecht verliezer te zijn) willen zien, maar hier liet de camera het afweten en de film gaat daardoor als een nachtkaarsje uit. Poederbach heeft de ongetwijfeld kostbare film voor eigen rekening en risico gemaakt, in de hoop deze te kunnen verkopen. Met dat laatste is hij volop bezig, o.a. in het buitenland. Wellicht zal de film ook nog eens voor de Nederlandse televisie te zien zijn, wat dan de best denkbare reclame voor Texel als sportief recreatieoord zou in houden. De kopie van de film die zater dagavond werd gedraaid heeft de kust zeilvereniging van Poederbach cadeau gehad: als blijk van dank voor de mede werking. De film is voorzien van een magnetisch geluidspoor en kan dus met worden gedraaid met een projector met alleen optisch geluid. Gerrit J. de Haan van het Natuurrecreatiecentrum was echter bereid de film met zijn projector te vertonen. Jammer was het dat de eerste minuten de mist ingingen, omdat het aanvankelijk niet lukte het beeld scherp te krijgen. Techniek faalt Technische problemen van ernstiger aard waren er bij het optreden van de „Red Band" een inmiddels tamelijk bekende Texelse formatie met onder andere de gebroeders Daan (saxofoon) en Niek (drums) Welboren. Waarschijn lijk als gevolg van losgeraakte draden in pluggen liet de microfoon het af weten, waardoor de zanger niet in staat was zijn vocale boodschap overtuigend te laten klinken. Op een gegeven mo ment leek het defect hersteld te zijn, maar even later deed zich hetzelfde mankement voor, waarna Daan Wel boren liet weten dat de groep er maar liever mee kapte. Ook uitte hij het verwijt dat er onvoldoende gelegenheid was geweest om de technische instal latie tevoren te beproeven en eventuele defecten te verhelpen. Verhelderend was de mededeling van Gerard Monen dat Red Band is afgeleid van de bekende (hoest) snoepjes van dit merk en dat de naam geen verwijzing is naar de politie ke kleur van de leden van de groep. Creativiteit In de pauze kon het publiek in de andere zaal van het Eierlandsche Huis kennis nemen van allerlei activiteiten op het gebeid van creativiteit: Hindeloper schilderwerk, kantklossen, weven, etc. Te zien was hoe deze technieken wor den beoefend en ook werden diverse werkstukken getoond. Een van de ex- b Het climax-springen door jongens van de gymnastiekafdeling van SVC. en moet daarom hoger worden aange» slagen dan de daarop volgende he halingen uit het zomerprogramma vai het afgelopen jaar. Gebracht werd he afwisselend optreden van Mariene Die; rich en Frank Sinatra: het was allemaa play back-werk. Dat meezingen is oj zichzelf geen prestatie en als het lani duurt wordt het zelfs erg vervelend. D kwaliteit van dit onderdeel zat dan ooi veel meer in de aankleding, decors, dj- mime en de choreografie die aardt professioneel overkomen. Cor val Heerwaarden als Mariene Dietrich wa zeer overtuigend en hij zag er nie tegenop om nog eens extra met zijl kont te draaien en er aldus voor u zorgen dat de zaal aan het optreden va? ,,Op de Bonnefooi" overwegend pos tieve herinneringen bewaart. Duidelij. was in ieder geval dat de groep moga! lijkheden heeft, ze mankeren eigenli alleen een goede tekstschrijver die in J plaatselijke problematiek is geinteres seerd. Boerenkapel Zitten er in de boerenkapel écht boeren?" Deze knellende vraag wei aan de orde gesteld door Wil Huizing tijdens het geslaagde optreden van i boerenkapel, zowel voorafgaand t tijdens het Sion programma. Huizing gaf meteen het geruststellende ar woord: ja. Als levend bewijs noemde I Willem van Heerwaarden, die beti bekend is als Wim Hoekie en do Duitse toeristen zelfs Wilhelm von dl Ecke schijnt te worden genoemd. D kapel (,,de commerciële tak van I* Kon. Texels Fanfarekorps-DEK") vlot en perfect een aantal nummers wt en beperkte zich daarbij niet tot hoempa maar wist ook raad met swini De kapel is al bijna twintig jaar acti onder leiding van Jan Wieten en tree niet alleen op tijdens de folkloredagem Den Burg maar bij tal van andere gek genheden soms wel vier keer op dag. Niet gezellig De hoop dat het ook na afloop v het programma nog lang gezellig zc blijven in het Eierlandsche Huis, we niet bewaarheid. Praktisch iedere ging onmiddellijk naar huis zodat de R Band (nu zonder technische probleme nog maar voor een handjevol mens speelde. Geheel onverwachts is overleden onze beste broer, zwager en oom Maarten Vonk, op de leeftijd van 74 jaar. Namens de familie: L. Vonk Texel, 28 januari 1982, Mienterglop 9, De Koog. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehad op de algemene begraafplaats te Den Burg. Donderdag 28 januari overleed plotseling op bijna 75-jarige leeftijd onze beste vriend Maarten Vonk. Henk Ran Kees Smit Jaap Roeper Joop Boekei Piet Plaatsman De tijd die ons nog rest, zullen wij hem missen. Texel, februari 1982. Op de leeftijd van 67 jaar is plotseling van ons weggenomen onze lieve vader, grootvader, broer en huisgenoot Teunis Eelman, weduwnaar van Cornelia Johanna Mechielse. God zij geprezen met ontzag. Hij draagt ons leven dag aan dag, Zijn naam is onze vrede. (Ps. 68 7) Den Burg: E Lap-de Waard Zaandam: fam. J. C. Eelman Blokker: fam. M. B. Jansen Biddinghuizen: fam. A. Eelman Oosterend: J. Eelman Oosterend: fam. K. Eelman Texel, 30 januari 1982, Burdetstraat 11, Den Burg. Gelegenheid tot condoleren op dinsdag 2 februari van 19.30 tot 20.30 uur in de Ned. Herv. kerk te Oosterend. De rouwdienst wordt gehouden op woensdag 3 februari om 14.00 uur, eveneens in de Ned. Herv. kerk te Oosterend. Geheel onverwachts werd uit onze familie kring weggenomen onze geliefde broer, zwager en oom Teun Eelman. K. Eelman C. Eelman-Geerts neven en nichten Plotseling is uit ons leven verdwenen Ome Teun. We zullen nooit vergeten, dat hij altijd tijd voor ons had en dat we altijd welkom waren. We wensen de familie veel sterkte. Corina, Ada, Marleen, Rob, Henk-Jan, Hans Op 30 januari ging plotseling heen Ome Teun Jn. van der Star M. van der Star en kinderen Koopman Texel, februari 1982. Geschokt zijn we door het plotseling over lijden van onze vriend Teun Eelman. De herinnering aan zijn blijmoedigheid en vast geloof zullen we zuinig bewaren Biem en Grietje Trap-Ellen en kinderen Diep getroffen zijn wij door het overlijden van onze oud-organist, ouderling en zondags schoolleider, de heer Teun Eelman. Zelf vond hij steun in Lucas 24 13-45. Ned. Hervormde Gemeente Oosterend. Oosterend, februari 1982. Voor de vele blijken van belangstelling, onckl vonden na het heengaan van onze moeder IDA ROEPER-ROEP, betuigen wij u onze oprechte dank Mede namens de familie,M A. Eelman Texel, februari 1982. Op zondag 31 januari is ons eerste kindje geboren. Het Is een meisje en we noemen haar Irene dochter van Els Dekker-Zwaan Jan Dekker Tempeliersweg 40, 1791 NS Den Burg - Texel. Tijdelijk adres: Gemini- ziekenhuis, Den Helder, kamer 510. Opnieuw werd aan toevertrouwd een zoon 1 Cornells Arie (Marco) Margriet Eelmai Biersti Kees Eelman broertje van Margaretha en Johnny Texel, 1 februari 1982, Vliestraat 6, 1794 AV Oosterend

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2