Doorgaan crossbaan afhankelijk van de omwonenden AGEND4 „Gloria" Q.QDQ OOOOOOOOOOQQ Excelsior geeft winterconcert Oud-leerlingen hadden succes Besmeurd met uitwerpselen VSDAG 2 FEBRUARI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 -Jet zal voor een belangrijk deel van houding van de omwonenden af- ngen of de MAB-club spoedig een >torcrossbaan (die maximaal vijf uur week gebruikt kan worden) in bruik mag nemen bij het vliegveld xel in Eierland. Want voor de aanleg zo n baan moet een planologische rocedure worden gevoerd waardoor de insen in staat worden gesteld be- aar te maken. Als er bezwaren men, zal de provincie vrijwel zeker n medewerking geven. Het bovenstaande bleek uit de dis- ssie die donderdagavond over de pssbaan werd gevoerd in de vergade- ig van de commissie ruimtelijke orde- ig. In verband met dit agendapunt as de belangstelling voor de verga ring ongewoon groot: dertig leden Sn de motorcrossafdeling van de fBAB-club zaten op de publieke tribune. [■Zoals bekend is uit geluidsmetingen Idie door de Provinciale Waterstaat op St terrein in Eierland zijn uitgevoerd, jSbleken dat het geluidsniveau ter jftatse van de dichtstbijzijnde woningen Seer dan 50 db bedraagt, waardoor een Srmanent te gebruiken crossbaan in ■jer geval onmogelijk is, tenzij de wo ningen van geluidsisolatie worden voor in. Dat laatste is echter onbetaalbaar. jDe^e harde bepaling van de wet kan -Mhter worden ontlopen door de baan Kt langer dan vijf uur per week te Kbruiken, waardoor deze kan worden ■ngemerkt als een ,,recreatieinrich- ing'' die op grond van de wet geluids hinder niet kan worden geweigerd. Dat itekent nog niet dat Gedeputeerde :aten aan zo'n vijfuursbaan zullen ewerken. Gebleken is dat men er met bijde Provinciale Planologische nogal huiverig tegenover staat, arom zal het college in ieder geval t botweg een procedure starten, ar eerst eens gaan praten met be- ghebbenden, waaronder de omwo nenden. Als dat goed verloopt en de provincie werkt mee, dan zou de baan in of na de komende zomer in gebruik genomen kunnen worden. Als het niet lukt is de Texelse crossgelegenheid voorgoed van de baan, want nergens anders op het eiland is een plek denk baar waar zoiets mogelijk is. Tolerantie Ate Rienstra sprak de hoop uit dat de omwonenden een beetje tolerant zullen zijn. Gezien de afstand en de beperking van vijf uur per week zullen zij weinig last ondervinden van de crossbaan. Overigens moeten de uitgevoerde ge luidsmetingen op het terrein als reeël worden beschouwd. Er is gebruik ge maakt van een normale fabrieksmotor (met zelfs een extra ,,dempertje") en de metingen zijn uitgevoerd op een nor male, niet bijzonder stille dag, dus met gewoon „achtergrondgeluid." Daarbij bleek echter toch nog een geluidsniveau van ca. 50 db voor te komen bij de huizen. Dat is een geluidssterkte die ongeveer overeenkomt met drie rustig converserende mensen in een kamer. De heer Blokzijl van het Raadgevend Ingenieursbureau Hajema wees op de mogelijkheid om het geluid op betrek kelijk simpele wijze aanmerkelijk terug te brengen, door de aanleg van een kleine geluidswal. Ate Rienstra zei dat de natuur en de rust op Texel er zeer mee gediend zou den zijn als het crossterrein er komt. Er wordt nu vaak illegaal op allerlei ter reinen aan crosssport gedaan. ,,Als je daartegen wilt optreden, moet je die jongens naar een legale mogelijkheid kunnen verwijzen." „Californië" Het grote hotel met zwembad, par keergarage e.d. dat Jarino wil bouwen op de plaats waar vroeger hotel ,,Cali- fornië" stond, past volgens Gedepu teerde Staten niet in het bestemmings plan voor het buitengebied. Dat staat op deze plaats slechts gebouwen met twee bouwlagen toe. Het door Jarino ge wenste hotel krijgt feitelijk drie bouwla gen, omdat de kap op de twee be staande bouwlagen als een volwaardige verdieping is uitgevoerd zoals dat bij voorbeeld ook is gebeurd met Tubantia. Dat heeft nooit problemen gegeven, maar naar aanleiding van bezwaren die tegen het Californië-hotel zijn ingediend hebben Gedeputeerde Staten nu toch het standpunt ingenomen dat voor deze bouwwijze wijziging van het bestem mingsplan nodig is. Daarbij heeft een soortgelijke kwestie elders in het land en een daardoor uitgelokte uitspraak van de Kroon, een rol gespeeld. De ge meenteraad van Texel zal nu een voor- bereidingsbesluit moeten nemen om op de toekomstige planwijziging vooruit te kunnen lopen en aldus de bouw van het hotel volgens het huidige ontwerp mo gelijk maken. De planwijziging zal niet voorzien in een recht op twee bouw lagen, waaraan bij vrijstelling door B en W (dat kan dus per geval worden be oordeeld) een derde laag mag worden toegevoegd. De commissieleden Cor Ellen en Lieuwe Dijksen spraken zich uit tegen het verlenen van deze vorm van medewerking. Laatstgenoemde is lid van de werkgroep Landschapszorg die zich al eerder tegen het bouwen van een hotel met een als bouwlaag uitgevoerde kap heeft verzet. De commissie ging akkoord met het voorbereidingsbesluit dat het mogelijk maakt dat het bedrijfsgedeelte van de boerderij Kogerstraat 92 tot woning wordt verbouwd. Akkoord ging men ook met de medewerking aan de uit breiding van hotel-pension Rebecca in De Waal. Cor Ellen waarschuwde echter tegen het onnodig rooien van de (oude re) bomen die op het terrein staan. Gloria is een „gangster moll" van midden veertig, wegens haar vermin derde fysieke aantrekkelijkheid van haar functie als sierplant naast een hoge maffioso ontdaan, maar getolereerd door haar loyaliteit. Ze raakt in conflict met haar milieu als ze een kleine jongen, enige overlevende van een Maffia-aan slag onder haar hoede neemt, verstrikt in gevoelens die zij, zelf kinderloos, nooit heeft kunnen uiten Tegen beter weten in probeert zij de jongen uit de handen van de „mob" te houden, daarmee haar eigen doodvonnis teke nend. „Gloria" zou vooral door die prachti ge tol van Gena Rowlands Cassavettes' beste film zijn geweest als de regisseur aan het eind niet verschrikkelijk was uitgeleden in een soort epiloog waar de honden geen brood van lusten. Had hij „Gloria" twee minuten korter gemaakt dan had hij een meesterwerk afgeleverd. Nu is het „slechts" een zeer goede film geworden. Dinsdag 2 februari De Vrouwenbond NVV heeft in de voormalige Landbouwschool een avond die is verzorgd door het eendags- bestuur; 20.00 uur. In restaurant ,,De Hoop" in De Cocks- dorp draait het vervolg van de Eierland- film van de heer D. Quartel; 20.00 uur. Woensdag 3 februari In het City-theater draait 's middags (15.00 uur) en 's avonds (20.00 uur) de op Texel opgenomen Nederlandse speelfilm .Jonge Harten". Voor de Vereniging Ouders van Gehan dicapten Texel (VOGT) spreekt Tamara Strandes om 20.00 uur in ,,De Schakel". In het raadhuis (aanvang 15.30 uur) heeft de commissie algemene zaken een openbare vergadering. De agenda vermeldt herziening van de winkel sluitingsregeling op Texel en bespre king van de op last van de provincie te wijzigen gemeentelijke afvalstoffen- verordening. Om 20.00 uur heeft de IJsclub Oost de jaarvergadering in dorpshuis De Bijenkorf. De Christelijke muziekvereniging „Excelsior" onder leiding van de heer A. Kuik en de gelijknamige drumband onder leiding van de heer H. Beijert geven zaterdag 6 februari hun jaarlijkse concert in De Bijenkorf te Oosterend. Het programma ziet er als volgt uit: Trumpet tune and air (Purcel, arr. Mellema); Chorale Partita (Kees Vlak); Psalm 150 (Jan Zwart) en First suite in es (G. Holst). Laatstgenoemd stuk werd als vrij nummer op het concours 1981 gespeeld. Optreden drumband: Tiger drums (J.J.M. Stoffels); T 81 (H. Kikkert); Dutch percusion (S. Egberts); Gemert mars (H. van Boven); Caesar drums (P. Reijerse); Triomf door Ritmiek 2 (S. Egberts). Na de pauze speelt de muziekver eniging: Auld lang syne (H. van Lijn- schooten); Trombones to the fore (Seul arr. Pope); Ragtime suite (Ted Hug- gens); Jamaican Folk suite (H. L. Wol- ters); Abanda (arr. P. Scheffer) en Love Divine (arr. J. de Haan). De toneelgroep van de oud-leerlin genvereniging van de landbouwschool heeft zaterdagavond veel succes gehad met de opvoering van het blijspel „Zwarte kunst op De Dageraad". De zaal van dorpshuis De Wielewaal zat helemaal vol en iedereen amuseerde zich kostelijk. De recensie verschijnt de volgende week omdat er diezelfde za terdagavond meer was te doen op Texel en de redaktie niet overal tegelijk aanwezig kan zijn. Het stuk wordt zaterdagavond a.s. herhaald in Het Eierlandsche Huis. Kaarten daarvoor zijn nog te koop. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbekenden een zomerhuisje aan de Hoornderweg met uitwerpselen besmeurd. Een politie-onderzoek naar de daders is in volle gang. Ook in het huisje zijn vernielingen aangericht De politie is van plan op dit soort baldadig heid scherper te gaan toezien. 19. „Wat is er te lachen?" informeer- Maycliff. „Troy wil het Victoriaanse tijdperk erhalen om iets twmtigste-eeuws te doen", zei ze „en Victoria heeft er kennelijk geen zin in. Zijn kin hangt op zijn derde knoopsgat." ■Weer sloeg Pamela de spijker op de kop Het plan waartoe Derek Troy de bejaarde heer Peabody trachtte over te halen, vond bij deze waardige man weinig instemming. Hij schudde beden- kelijk het hoofd. Zijn gelaat werd som berder Hij vergat zelfs te eten en Pamela zag, dat Derek hem er op attent maakte, dat hij déérvoor hier gekomen ps. Pamela vond het ontzagelijk interes- nt naar die twee te kijken. Natuurlijk n st omdat Derek Troy één van de twee s. Derek Troy interesseerde haar minder dan een lantaarnpaal. Ze kon net horen wat ze bespraken, ze zag leen de gelaatsuitdrukkingen, die van sabody al somberder. Derek Troy al etiger en vuriger betogend. „Hij heeft een zware dobber aan die ijjwe", constateerde Pamela vermaakt. „Wat zit je toch naar die kerels te uren", zei Maycliff nijdig. „Prettig izelschap ben je." „Eet jij maar, John, ik vermaak me el", zei Pamela liefjes. En toen leek het of de heer Peabody een hoestbui kreeg, maar diep geschokt ontdekte Pamela dat het een lachbui Was. Een lachbui, die hij zo goed en zo kwaad als het ging trachtte te onder drukken, want in Trocadero lachte men niet hardop, en zeker niet wanneer men de eer van de firma Toole etcetera lioest hooghouden. De heer Whright zag het ook en wreef zijn ogen uit. Hij vyist niet, dat de heer Peabody lachen n. Maar het was zo, want hij zag ook oy grinniken. Zijn ergste gevoelens rden bewaarheid. Onder de santanis :he invloed van Derek Troy wankelde de heer Peabody op zijn voetstuk! jÏNu werd het gesprek geanimeerder. Nu was het Peabody die argumenteer de De hoofden kwamen dicht bij elkaar. 1 Pamela was er zich niet van bewust dat ze het schouwspel met genegenheid ■desloeg. Het scherpbesneden ge- Aht met het donkere haar van Derek |Tfoy, jong en geestig, zo vlak bij dat uitgestreken gezicht van de waardige klerk. Hij wist toch met allerlei mensen om te springen! Ja, met héér.... èn met Maysie. Ze trok haar ogen van het schouwspel af en begon met John Maycliff die al erg zuur begon te kijken een geanimeerde conversatie. Tenslotte was ze hier niet gekomen om aandacht te wijden aan een minderwaardig sujet als Derek Troy. De heren Toole en Whright zaten er nog, toen Peabody en Derek het res taurant verlieten, zonder hun brood heren op te merken. Blijkbaar was er volledige overeenstemming bereikt, want Derek keek triomfantelijk en Pea body zijn gelaat scheen iets uit te drukken dat zweemde naar vermaak, voorzover dat mogelijk was. „Wat die twee ook uitgespookt heb ben, veel goeds is het niet", dacht de heer Ehright. En hij nam zich voor zijn oudste klerk scherp in het oog te houden. Dat moest hij eigenlijk Troy ook doen, maar die was nu eenmaal te vangen als een aal bij zijn staart.... Mocht, op momenten van stilte en zelfinkeer, het beeld van Pamela Win- terstone al eens voor het geestesoog van Derek Troy verschijnen, mocht hij zich al eens bekommerd afvragen, wét de oorzaak was van haar ijskoude houding, die momenten van stilte en zelfinkeer werden uiterst zeldzaam toen de zaak Londen Transport versus Emily Hassett proces-rijp geworden was. Derek had conferenties gehad met zijn onvolprezen medewerker, het rood harige jongmens Tubbs. Phil Edwards de ontslagen busconduscteur was op zijn bureau verschenen en was zeer in zijn nopjes weer verdwenen, en ook de heer Peabody bleek in het complot. Mr. Whright had al een bezorgd bij zijn oudste klerk geinformeerd hoe het met de zaak liep, maar Peabody had hem verzekerd dat meneer Troy alles op haren en snaren zette, en dat hij er wel fiducie in had. En toen kwam de grote dag. Er was veel belangstelling. Kranten berichten en artikelen hadden de pu blieke belangstelling gewekt. Vele lezers kregen de indruk dat het erom ging of de busmaatschappij voortaan nog scha devergoeding aan mensen zou uitkeren die tijdens het vervoer schade opliepen aan lijd of goed. Sentimenten waren opgewekt en de algemene indruk was dat hier een klein, arm vrouwtje haar recht moest zoeken bij de Moloch van het Grootkapitaal. Derek wist dat hij de publieke opinie met achter zich had. Zou hij falen dan zou niet alleen hij, maar ook de transportmaatschappij een figuur slaan. Derek staarde naar de volle publieke tribune. De heren Toole en Whright zag hij niet, maar hij wist dat ze er waren en niet zonder beduchtheid de gang van zaken zouden volgen Zou de jongste van de firma de zaak verknoeien of nieuwe lauweren hechten aan het schild van het oude en geziene advocaten kantoor? Sir Henry Winterstone met zijn witte snor zag hij wél en die zond hem een bemoedigende knipoog toe. Joost mocht weten waarom die man zo'n goede opmnie over hem hadl Even schoot de gedachte aan Pamela door nem heen. Zij was niet aanwezig. Maar Maysie Trelawny wél. Die zat, opgemaakt alsof ze voor de film moest spelen, op de tribine en wuifde hem joviaal toe. Wat hem betreft mocht ze opwaaien, hij had haar na die bewuste avond niet meer ontmoet en verlangde helemaal niet naar een nieuw samenzijn. Maar dat Maysie hier zat, leverde wel het bewijs, dat zij hem nog niet had afgeschreven! Derek Troy voelde zich hopeloos leeg. Hier, in de rechtszaal, met al die mensen, ontviel hem zijn zekerheid. Hij keek naar de gezochten van de jury. Die was natuurlijk officieel vol komen onpartijdig, maar in een zaak van een grote, kapitaalkrachtige maat schappij tegen een arm invalide vrouw tje was een jury maar een gevaarlijk ding Hij zou deze jury én de rechter, er wel duidelijk van moeten overtuigen dat hét arme vrouwtje een doortrapte zwendelaarster was, anders kon hij zijn matjes wel oprollen! En toen hij gehoord had wie als rechter in deze zaak zou optreden, was hem de moed in de schoenen gezonken. Sir Hilary Johnston was bekend om zijn onberekenbaarheid, maakte korte met ten met advocaten, die volgens hem buiten hun boekje gingen, een verre van gemakkelijk heer. Zelfs had hij geen houvast aan de wetenschap wie de jurist moest zijn tegen wie hij in het strijdperk moest treden. Want de arme juffrouw Hassett had, heel taktisch, geen adcovaat ge- nomen;dat kon ze niet betalen natuur lijk, de arme stakker. Ze moest ver trouwen op de rechter die haar recht zou doen en kon niet als die schatrijke busmaatschappij een jurist bekostigen! Het enige wat hem enig vertrouwen inboezemde was de verschijning van juffrouw Hassett zelve. Hij kende de waardige dame uit de omschrijving van de jongeman Tubbs, maar Tubbs had een rijke fantasie. Nu zag Derek haar in levende lijve. Ze maakte bepaald niet de indruk van een arme invalide, verkommerd en uit gehongerd. Tubbs had gelijk gehad toen hij zei dat je palen met haar in de grond kon slaan. Ze was een zeer robuste dame die er heel welvarend uitzag, te meer nu haar wangen door opwinding hoog waren gekleurd. Strijdlustig staar de ze voor zich uit. Toen kwamen Derek's gedachten tot een eind, want de deurwaarder kon digde met tenorstem de rechter aan. ledereen rees op. 20. Sir Hilary kwam binnen, zijn haakneus als een gierensnavel voor uitstekend, de kleine donkere kren- tenoogjes nog eens zo fel onder de witte pruik. Hij zag de zaal rond als een poli tieagent die zich afvraagt of hij het hele zaakje maar niet zal inrekenen. Toen werd de zaak Emily Hassett versus London Transport afgeroepen. Het spel kon beginnen! HOOFDSTUK 10 Waarin een arme vrouw haar ge tuigenis aflegt en een jonge advocaat het benauwd krijgt. „Ach kijk die arme stakker", fluis terde een dame op de tribune tot haar vriendin, toen ze juffrouw Hassett, ogenschijnlijk een toonbeeld van ge zondheid, naar de getuigenbank zag strompelen. Vol mededogen bood de deurwaarder haar zijn arm, en voetje voor voetje schuifelde ze, onzeker, naar de getuigenbank. Vol mededogen ook waren de blikken van het publiek, en Derek Troy las zelfs mededogen in de blikken van de onpartijdige jury. Ondanks de schijn van het tegendeel, stond daar een menselijk wrak. Met zachte stem beantwoordde juf frouw Hassett de vragen van de rechter naar naam, leeftijd, adres. En toen moest ze haar verhaal doen. Ja, ze had die avond met de bus mee gewild. Ze had haar voet al op de tree plank, toen reed de bus opeens weg. Ze viel, en verder wist ze niets mee. Ze kwam bij in het ziekenhuis. „In het ziekenhuis bent u onder zocht?" Jawel, edelachtbare." „En na dat onderzoek heeft men u naar huis gestuurd omdat men geen nadelige gevolgen van uw val kon ont dekken?" Juffrouw Hassett maakte een gebaar, dat de ondeskundigheid en lichtvaardig heid van de medische wetenschap doel treffend aan de kaak stelde. „Ze zeiden dat ze niks konden vin den, edelachtbare." Er was geruis op de publieke tribune, en verscheidene dames probeerden fluisterend haar metgezellen te verhalen van andere sterke staaltjes van onacht zaamheid, die in ziekenhuizen schering en inslag waren. Maar de krentogen van Sir Hilary gingen over de tribune als een ijzige wind die alle conversatie deed verdorren. „Vertelt u eens", moedigde de rech ter aan, „wat er toen verder gebeurde?" Ja, toen stond ze daar op de stoep van het ziekenhuis en ze voelde zich zo beroerd en toen was daar een meneer gekomen die het ongeluk had zien ge beuren en haar vroeg hoe ze het nu maakte. „Kende u die man?" „Nee, edelachtbare." „Nooit tevoren ontmoet?" „Nee, edelachtbare." Juffrouw Hassett mocht verder gaan met haar verhaal. De onbekende me neer had een taxi aangeroepen en had haar meegenomen naar een specialist in Harley Street. Ze was daar wel van ge schrokken, want die specialisten waren zo duur, maar de meneer zei dat de bus maatschappij de schuld was en het zou moeten betalen. En toen had de dokter haar onderzocht. „En wat zei de dokter?" „Dat weet ik niet meer, edelachtbare, het was allemaal zo geleerd en ik ben maar een gewone vrouw. Maar ik moest tweemaal in de week bij hem terug komen en ik kreeg medicijnen en de dokter zei dat ik vooral versterkend voedsel moest gebruiken. Ik mocht niet werken, maar dat hoefde de dokter me niet te vertellen, want als ik twee stappen gedaan had, was ik al dood moe." „Bedoelt u dat u niet kon werken in de huishouding?" „Ik ben werkster, edelachtbare. Mijn man verdient niet genoeg en ik moest er bij verdienen. En nu ben ik al mijn werk huizen kwijt. Ik verdien geen cent." Juffrouw Hassett tastte naar een zak doek, maar de rechter ontnam haar de kans door meteen dóór te vragen. „U verwacht dus dat de busmaat schappij die u beschouwt als aanspra kelijk voor het ongeval, u de kosten van medische behandeling enzovoorts en het door u gedorven loon, vergoedt?" „Ik hoop dat ik het krijg, edel achtbare," zei de vrouw eenvoudig. „Daarom ben ik hier." De rechter knikte begrijpend en wendde zich tot Derek. „U kunt de getuige ondervragen," zei hij. Derek schraapte zich de keel. Nu begon het gevecht. Het was hem dui delijk dat juffrouw Hassett, ondanks of misschien wel juist door haar wel varende verschijning, de sympathie van de tribuna had. „Juffrouw", zei hij, „we gaan nog even terug naar het moment dat u daar op de stoep van het hospitaal stond. Toen ontmoette u een heer. U kende hem niet?" „Dat heb ik al gezegd", zei juffrouw Hassett en haar stem kreeg iets van de snibbigheid die Tubbs al had gesigna leerd. „Hebt u die meneer later nooit meer ontmoet?" „Nee." „Was die meneer, die zó bezorgd was voor uw welzijn dat hij een taxi aanriep en u naar een dokter bracht, later helemaal niet meer nieuwsgierig hoe u het maakte?" „Ik heb hem nooit meer gezien", zei juffrouw Hassett. „Dus die meneer is door de aard bodem verzwolgen", constateerde Derek. „En toen moest u tweemaal per week naar de dokter, met een taxi en u kreeg dure medicijnen. Dokter Oakes rekende twee guinea's voor een bezoek een een guinea voor een fles medicijn. Dat is nogal duur, vindt u niet?" „De tarieven van de dokters in Harley Street zijn zelfs buiten Londen alge meen bekend", interumpeerde Sir Hi lary, „ik geloof niet dat we die hier tot een voorwerp van discussie moeten maken." Die jonge vent moest niet te veel overhoop halen, de zaak moest op schieten want Sir Hilary wilde nog naar een receptie en ze schonken daar een bijzonder goede sherry. „Ik vraag excuus, edelachtbare", zei Derek nederig, „maar ik stel deze vraag omdat ik op dat tarief later nog terug wil komen." „Hm", zei de rechter, „gaat uw gang." „En dan had u nog kosten voor laat es kijken.... biefstuk, verse groenten, fruit, brandy een best merk, tussen haakjes", hij keek beducht naar de rechter, maar die bleek het merk ook te kennen en smakte veelbetekenend met de lippen, „dat is nogal wat. En u heeft zo even verklaard dat u niet alleen uw geheugen verloren was en niet meer werken kon, maar ook geen eetlust had." Uit de zaal klonk een onderdrukt ge grinnik. De ogen van juffrouw Hassett scho ten vuur. „Als de dokteer zegt dat ik het ge bruiken moet, dan doe ik dat. Ik doe alles om weer beter te worden. Ik heb er dikwijls geen trek in, maar dan zegt mijn man: Emilt je móet. Hij moet het me dikwijls opdringen Of dacht u, dat ik niet liever net als ieder gezond mens een zoute haring aan een stalletje nam?" Die zet was voor juffrouw Hassett. De tribune lachte, de jury glimlachte en de rechter hamerde niet. „En u bent nog altijd niet in staat tot werken?" „Ik heb al gezegd dat ik doodmoe ben als ik maar twee stappen heb gedaan. En soms weet ik helemaal niets meer. En alle dagen barstende hoofdpijn...." en de zakdoek van juffrouw Hassett kwam te voorschijn en haar woorden eindig den in meelijkwekkend snikken. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5