Ex-wereldkampioen dammen na 32 jaar terug op Texel Matige start van Texel Oosterend wint verdiend van St. George I I nu Simultaanwedstrijd in Oosterend Minder ronden bij klaverjassen Oogletsel Voetbaluitslagen Jeugdbowlen Goede resultaten voor GVT-meisjes Texelslag 2 verliest laatste wedstrijd Ron van Boven won laatste veldrit Jaarvergadering Plattelandsvrouw®* MST heren voor eerste keer verslagen Mededelingen SVO i Hauwert fel tegen flexibel De Koog or 9H| PAGINA 8 TEXELSE COURANT DINSDAG 2 FEBRUAR119^ „Tijdens een onderhoud dat wij met de heer Roozenburg en diens verloofde mochten hebben, verklaarden beiden zeer enthousiast te zijn over ons eiland en zeker nog eens te zullen terugkomen." Deze zinsnede staat in de Texelse Courant van 2 augustus 1950 in een artikel naar aanleiding van een bezoek van de wereldkampioen dammen P. Roozenburg aan Texel. Het nog eens zullen terugkomen van Roozenburg heeft echter wel enige tijd op zich laten wachten. IMiet eerder dan aanstaande vrijdag, dus bijna 32 jaar later, komt de voormalige wereldkampioen naar Texel terug om opnieuw in het strijdperk te treden tegen Texelse dammers. Roozenburg, ook dit keer vergezeld van zijn vrouw, zal in Oosterend tegen 25 senioren en 15 jeugdleden simultaan spelen. De eerste zet op deze avond zal rond half acht door burgemeester Engelvaart worden verricht. In het artikel over de N.H.-klaver- jaskampioenschappen werd een onjuis te mededeling gedaan over de te spelen competitie. Er worden op het kam pioenschap vijf ronden van zestien spellen gespeeld en geen vijftien ron den. Tijdens het badmintontoernooi in <1 Sporthal Ons Genoegen kreeg MaaJ Smit uit Den Burg een shuttle in H oog. Dit had zodanig letsel tot geve* dat hij per taxi en extra boot naar hl ziekenhuis moest worden gebracht Ie Drs. P. Roozenburg In 1950 speelde Roozenburg tegen 42 Texelaars en behaalde 76 van de 84 te behalen punten. Het evenement was toen door de damclub Texel in „Casi no" in Den Burg georganiseerd. De heer J. A. van Enst wist deze avond tot zijn eigen verbazing de wereldkampioen te verslaan. Hij had weinig ervaring in het Zaterdag 30 januari 1982 dammen en deed voor de aardigheid mee. Door een verkeerde zet van Roo zenburg kwam hij te winnen. Zes deel nemers wisten zich in 1950 door remise te handhaven. Tot hen behoorde de heer J. Visman van damclub Oosterend die nu voorzitter is van deze club en Roozenburg heeft uitgenodigd weer naar Texel te komen. Een andere remisespeler was G. Dros. Deze is door Visman uitgenodigd om ook tegen de inmiddels als amateur spelende Roo zenburg uit te komen Wereldtitel De heer P. Roozenburg speelde reeds op tienjarige leeftijd een simultaansean ce in de Rotterdamse Damkring. In de Damvereniging Rotterdam had hij recht op een plaats in het hoofdklasseteam, maar hij mocht niet deelnemen aan de competitie omdat hij nog te jong was. Op 17-jarige leeftijd gaf hij zich op voor de wedstrijd om de meestertitel, die hij won HiprHnnr kwam hii in Hp finalp om het persoonlijk kampioenschap en werd en 1943 kampioen van Nederland. In 1946 maakte hij een simultaanseance door Nederland, waarbij hij 198 partijen speelde. Hiervan won hij er 154, verloor er elf en speelde 33 keer remise. In 1948 heroverde hij de nationale titel die hij in 1946 had moeten afstaan aan R. C. Keller. In dat jaar bracht hij ook de wereldtitel naar Nederland. In het Olym pisch toernooi wist hij overtuigend te winnen. Uit de twintig partijen die hij speelde haalde hij 37 punten, negen meer dan R. C. Keiler die tweede werd. In 1950 behaalde hij voor de derde keer de nationale titel en in 1951 verdedigde hij met succes zijn wereldtitel. Ook in 1952 en in 1954 behield Roozenburg zijn wereldtitiel maar in 1955 deed hij er vrijwillig afstand van. Zijn studies verg den teveel tijd om het dammen op dit niveau te kunnen voortzetten. Sinds dien heeft hij meegedaan aan verschil lende simultaanseances. In 1968 werd Roozenbrug benoemd tot nationale trainer door het hoofd bestuur van de Koninklijke Nederlandse Dambond. Verder schreef hij de beken de LOI cursussen dammen en werd door de Internationale Dambond tot Groot meester benoemd. In 1978 werd Roo zenburg benoemd tot president van de Werelddambond, een functie die hij tot 1980 bekleedde. Op het congres van de Werelddambond in Mali werd hij tot ere-president benoemd. Inschrijving voor de simultaanwed strijd tegen de heer Roozenburg aan staande vrijdag is niet meer mogelijk. Er is reeds een selectie uit junioren en senioren gemaakt. Wel zijn toeschou wers welkom. De wedstrijd begint om half acht in De Bijenkorf te Oosterend. Afdeling Noordholland: KGB-SVO/Z 2-0 Victoria O-De Koog/Z 3—3 Junioren: De Koog Bl-Texel B1 0 9 Tex. Boys B1-Callantsoog B1 1 1 Wieringermeer C1-Texel C1 1 —2 HRC C3-Tex. Boys C1 2-0 Texel C2-Cocksdorp C1 0 3 Texel C3-Watervogels C2 1—2 Meisjes junioren: Tex. Boys-Alkmaarse Boys 6 1 Pupillen: Afdeling D: Tex. Boys D1-De Koog D1 4 0 Oosterend D1-Texel D1 0 5 Tex. Boys D2-Texel D4 10 0 Tex. Boys D3-Oosterend D2 3—4 Texel D3-Texel D2 0-8 Zondag 31 januari 1982 Vierde klasse KNVB: USVU-Texel 1-0 Afdeling Noordholland: St. George-Oosterend 0—2 De Koog-Hauwert 2—4 Tex, Boys-Dynamo 0—0 HRC 3-Texel 2 1-6 Texel 3-ZAP 4 4-2 Tex. Boys 2-Wiron 4 1 1 SRC 6-Tex. Boys 3 3—4 Texel 4-Schagen 3 1 1 ZAP 7-De Koog 2 1-8 Watervogels 6-Texel 5 5—2 Junioren: DWOW A1-Tex. Boys A1 2-3 Dames: Alkm. Boys 3-Tex. Boys 2 0—5 Van de overige wedstrijden zijn geen uitslagen ontvangen. Al voor de aanvang van de wedstrijd stond het vast dat er een felle strijd zou ontbranden tussen de Tornado's en Hi tachi. De eerste game werd moeiteloos gewonnen door Hitachi en wel met zo'n grote voorsprong dat zij ook het pun tentotaal wonnen. De Tornado's kon den slechts met moeite de tweede en derde game winnen (resp. met 4 en 20 pins). Ook de Wip Kipjes zorgden voor sensatie door met 4—0 te winnen van Hotel de ZWaluw. Robert Saai en Marcel Tielemans van de Wip Kipjes zorgden met hun series van resp. 392 en 378 voor dit resultaat. Uitslagen: Hotel de Zwaluw-Wip Kipjes 0 4 Voddeteam-Strike Fire 0 4 Hitachi-Tornado's 2—2 Na een wel erg lange winterstop (de laatste wedstrijd die Texel speelde was op 29 november) heeft de ploeg van trainer Asselman de uitwedstrijd tegen USVU niet weten om te zetten in punten. In Uitgeest werd het een 1—0 nederlaag. Doordat Texel vooral in de beginfase van de wedstrijd een groot aantal kansen miste, bracht het zichzelf onnodig in de problemen. De eerste helft liet een veel sterker Texel zien, dat met goede combinaties en met goed verzorgd technisch spel USVU op dat moment duidelijk ver raste. De ploeg uit Uitgeest had erg veel moeite met het beweeglijk spelend Texel dat de eerste tien minuten enkele fraaie kansen creeerde. Eerst zag Henk Groen uit een goed opgezette aanval zijn schot door de keeper van USVU corner getikt. Uit deze corner kwam de bal bij Gerrie Plaatsman die rakelings naast schoot. Uit de volgende aanval van Texel moest de bal zelfs door een USVU speler van de doellijn worden gehaald. Ook de rest van de eerste helft een overwegend sterker Texel dat niet de minste moeite met USVU leek te hebben. Grote druk Na de rust ontstond echter een totaal ander beeld. USVU draaide de rollen om en Texel kwam onder grote druk te staan. Dit resulteerde nog niet in doel punten maar wel in schoten tegen paal Zondag vond de eerste GVT jeugd- competitiewedstrijd plaats voor meisjes van 12 tot 16 jaar. Zij moesten het opnemen tegen de meisjes van DOKEV uit Anna Paulowna. GVT behaalde 155.35 pnt. en DOKEV behaalde 145.40 pnt. Voor GVT kwamen uit:Leonie Ran die 26.95 behaalde en een goede prong maakte waarvoor ze 7.30 kreeg. Marit de Porto kreeg 28.80 pnt., zij liet een duidelijke vooruitgang op de balk zien; 7.85 punt. Monique Schermer draaide een constante wedstrijd; 30.15 punt. Anka Coutinho 30.65 punt, met een uitstekend uitgevoerde vrije oefe ning; 8.30 punt. Mirjam Raven 31 80 punt, was vooral goed op dreef bij de vrije oefening en de sprong; 8.55 en 8.30 punt. Gertie Praamstra 33.60 punt, kreeg voor de sprong, de vrije oefening en de brug het hoogste aantal punten van de wedstrijd, resp. 9.15, 8.55 en 8.40 punt. Zij werd dan ook eerste in het individuele klassement. Zondag 7 februari wordt de wedstrijd jeugdcompetitie meisjes tot en met 12 jaar geturnd tegen de meisjes van DOS uit Den Oever. De wedstrijd vindt plaats in de Beatrixzaal. Aanvang 10.45 uur. Inturnen om 10.15 uur. Voor GVT komen uit: Monique Kalk, Karin Vla ming, Sigrid Sikma, Simone Winter, Gemma Praamstra en Marielle Vonk. Oosterend heeft in de uitwedstrijd tegen St. George een verdiende over winning (2—0) behaald. De thuisclub had wel gedurende de gehele wedstrijd een veldoverwicht maar tot doelrijpe kansen leidde dit niet. Via counters waren de betere kansen voor de Ooster- enders. In de tweede helft viel de beslissing, toen Gerard Legierse Johan de Waard op maat bediende en laatst genoemde met een fraaie kopbal scoor de. Van begin af aan was duidelijk dat Oosterend vanuit een vrij defensief ingestelde opstelling tegen St. George zou spelen. Mede door het ontbreken van drie vaste basisspelers koos trainer Bep Vonk voor slechts twee spitsen, zodat de nadruk op de verdediging kwam te liggen. Al spoedig bleek dit een juist uitgangspunt te zijn. Zoals ver- Zondag speelde Texelslag 2 de laatste competitiewedstrijd tegen Petten 2. Eerste heer Ben Oostra won in twee sets (15—6, 18—13), maar tweede heer Nico Blonk verloor in twee sets (6—15, 4—15). Eerste dame Bettina Rab won in drie sets (8—11, 13—11, 11—9) waarin ze zich leegspeelde maar later goed terug kwam Tweede dame Anneke Bokma won in drie sets met de fabuleu ze stand van 11—2, 1 11 en 11 1. Eerste mix, Bettine Rab en Ben Oostra, verloren hun partij in 3 sets; 15—11, 12—15 en 14—18 Tweede mix, Jane Klein-Breteler en Kees Zijm, verloren in twee sets; 8—15, 4—15. Herendubbel Nico Blonk en Kees Zijm werden ook in twee sets weggespeeld; 5—15, 5—15. De damesdubbel, Anneke Bokma en Jane Klein-Breteler, leek nog even het gelijkspel binnen te halen, maar verloren de derde set met 11 15, 15 10 en 7 15. Eindstand 3 5 verlies voor Texelslag 2. wacht veroverde St. George onmiddel lijk een veldoverwicht maar alle aanval len smoorden op de rand van het straf schopgebied. Slechts één keer kwam Oosterend werkelijk in gevaar toen een totaal mislukt schot boven op de lat belandde. Verder waren het de Ooster- enders die via goed countervoetbal de beste kansen wisten te creëeren. De beide Oosterend spitsen Piet Koning en Johan de Waard stichtten zoveel onrust in de St. George verdediging dat het de verdedigers onmogelijk werd gemaakt aanvallend hun steentje bij te dragen. Voor de rust werd er echter niet ge scoord. Hoewel Gerard Legierse en Piet Koning zeer dicht bij een treffer waren. Prima partij Na de rust een zelfde spelbeeld. St. George probeerde via vaak leuke aan vallen Oosterend onder druk te zetten, maar slaagde daarin niet echt. De Oos terend defensie onder leiding van de uitstekende spelende Simon Brand bleef vrij gemakkelijk overeind en op het mid denveld speelden Bep Vonk en Gerard Legierse een prima partij. Opnieuw waren de beste kansen voor de Ooster- enders. Halverwege de tweede helft had Zaterdag werd bij de wielervereniging de laatste veldrit van dit seizoen ver reden. De wedstrijd ging over twintig ronden en werd vanaf de start geheel beheerst door Ron van Boven. Wat resulteerde in een scheiding met de overige renners. Albert Winter en Leen van Elk volgden op enige afstand maar Van Elk moest later afhaken, zodat Jan Huydink op een derde plaats kwam te liggen en deze niet prijsgaf. Simon Appel reed zich naar een vierde plaats. Uwe Smit en Dennis van Rooy volgden op enige rondes achter stand. Piet Koning de partij al kunnen sen, maar de Oosterend aanvaller faal in de afwerking. Enorm gai^j Ongeveer twintig minuten voor begin de thuisclub meer risico's nemen. Verdedigers schoven op n» het middenveld en gingen zich met aanval bemoeien. Onmiddellijk zagen Oosterenders dat het mogelijk was_ overwinning alsnog binnen te hafl Middenvelder Gerard Legierse ging zilÉ nadrukkelijker met de aanval bemoefp en hij was het dan ook die de winnenB treffer voorbereidde. Legierse zag enorme gat inde St. George defensie maakte daar dankbaar gebruik van fraaie voorzet werd door de verrasseB sterk spelende Johan de Waard m heerst in de touwen gekopt. In de slotfase probeerde St. GeorH van alles om nog op gelijke hoogteB komen, maar slaagde daarin niet. C Ongeveer 100 dames waren aanwf^ op de jaarvergadering van de plaf landsvrouwen afdeling Den Burg. bijeenkomst werd gehouden in jei herberg Panorama waar men zich feestelijke broodmaaltijd goed liet sr ken. Mevrouw Bakker-Zuidewind, d> 20 jaar deze maaltijd klaar maakt, wfl hiervoor in de bloemetjes gezet. TijdB de bestuursverkiezing werd mevrouw» de Wit-van Egmond met algem* stemmen herkozen. Na de pauze er bingo gespeeld ten bate van C< Hill. De opbrengst hiervan was f475,! Een stand van de Welfare braj f450,— op. De discussiemiddag van 18 februari li kan wegens ziekte van de discusH leidster mevrouw Ans Keiler niet ei rr gaan. en onderkant lat, waarbij Texel aanvan kelijk heel gelukkig ongeschonden bleef. Na twintig minuten spelen viel dan toch het eerste en enige doelpunt van de wedstrijd De al de gehele wedstrijd ver onder de maat blijvende en daarbij nog veel te nonchalant spelende Henk Jan Klok vond het nodig om in zijn eigen strafschopgebied enkele technische hoogstandjes uit te voeren, niet reke ning houdend met de fel spelende midvoor van USVU, die dankbaar ge bruik maakte van zoveel nonchalanche en Klok de bal ontfutselde en vervolgens keeper lepenburg gemakkelijk kon pas seren; 1 —0 Stootkracht Henk Jan Klok werd tien minuten later gewisseld en Brian Kyati mocht proberen om Texel aanvallende impul sen te geven Het resultaat was een groot Texel overwicht, maar doordat de werkelijke stootkracht ontbrak, bleef de stand ongewijzigd. Door het opdringen van Texel kon USVU nog enkele malen gevaarlijk uitbreken maar keeper Charles lepenburg behoedde Texel voor een grotere nederlaag. Zondag werd de wedstrijd MST tegen WW 't Fortuin gespeeld waarin MST een felle tegenstander aan 't Fortuin had. Aanvankelijk bleef het gelijk op gaan en zo ging MST de rust in met een stand van 6 6. Na de rust kwam MST goed terug en stond op een gegeven moment voor met 9—6. Toen raakte WW erg goed op dreef en liep al snel in op het voor sprongetje van MST. Na nog fel ver dedigd te hebben kwam WW voor te staan. MST deed wat het kon, maar dat leverde nog maar één punt op. WW speelde MST eruit met een stand van 15—10. Dit is de eerste keer dat MST heren verloren heeft. Op 14 februari speelt MST heren thuis in sporthal Ons Genoegen tegen Excelsior. Na de training om 20.30 uur is er een gezellige clubavond in de kantine. Het hoogtepunt van deze avond zal onge twijfeld het bingospel zijn met flinke prijzen. Elk lid vanaf 12 jaar is welkom. In de strijd van Hauwert tegen De Koog was Ron Flens eenmaal dicht bij een doelpunt Hij had de Hauwert keeper omver gespeeld, maar werdt j- hem liggend onderuit gehaald. Dit resulteerde in Tegen het sterke Hauwert heeft De Koog zijn tweede thuisnederlaag gele den. Omdat de uitwedstrijd nogal onge lukkig werd verloren dachten de spelers dat ze Hauwert thuis wel konden klop pen. In de eerste helft zag het er ook naar uit. Na een kwartier kreeg De Koog een penalty toegewezen na een hands bal van een Hauwert verdediger. Deze werd door Ger Bongers koelbloedig benut. De Hauwert verdediging had het toen nog erg moeilijk tegen de snelle, be weeglijke voorhoede van De Koog. Het gevaar van Hauwert kwam hoofdzake lijk uit de vrije trappen, die steeds hoog in de doelmond geplaatst werden. Na 25 minuten werd de gelijkmaker gescoord uit een vrije trap van ongeveer 20 meter Invaller-keeper Dick Oudendag raakte de bal nog wel maar kon het doelpunt niet verhinderen. Hauwert was snel daarna dicht bij een tweede treffer, maar de kopbal ketste op de paal. Tien minuten voor de rust kon John List de bal goed aannemen uit een dieptepass 7 een penalty. en passeerde de keeper met een harde schuiver. Met deze 2—1 voorsprong ging de rust in. Gemakkelijk In de tweede helft was er niet veel meer over van het agressieve spel en werd de Koog meer in de verdediging gedrukt. Na 10 minuten kwam hauwert erg gemakkelijk op gelijke hoogte, om dat enkele Koger verdedigers de bal niet weg konden werken uit het strafschop gebied. De bal werd precies voor de voeten van een tegenstander getikt, die hier gretig van profiteerde en keihard raak schoot. De Koog had het moeiliik en moest vijf minuten later alweer c tegentreffer incasseren: 2—3. z F Risico: Hierna nam De Koog verdedig meer risico's om de aanvallers me c steunen. Bij een hard schot liet keeper van Hauwert de bal los. Ti deze hierna Koog-speler Cor Kuipt hinderde de bal te spelen, gaf scheidsrechter een penalty. Invaller van Beek kreeg de kans om De Koocj gelijke voet te brengen, maar hij jammerlijk. Vijf minuten voor tijd kor] Hauwert spits Dick Oudendag eenmaal passeren en bracht de el stand op 2 4. ^jr vr W* v De enige penalty van De Koog, genomen door Jan van Beek, werd keurig gestopt

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 8