Cjroen c/wart,-Jexels in het hart-, lannen voor overdekte manege zijn rond Bijenverordening in de maak Alle winkels op Texel langer open laten oTZS3 >3^7 Garantie voor „Dorpsherstel" Kampioen schappen damesbiljarten Hond achter de schapen In de sloot Overtreding sluitingstijd Angst voor Faroaziekte Commissie Algemene Zaken: Kikkert wil grond in erfpacht pactieHarry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 s Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208en hs Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel (02220) 4988 or advertenties, abonnementen, etc.: ^igeveld De Rooy B.V Postbus 111790 AA Den Burg, fefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 VRIJDAG 5 FEBRUARI 1982 e JAARGANG Nr. 9651 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. BankrelatiesAmro Bank nr. 46.99 17.636. Rabobank nr. 36.25 01.742: NMB nr, 67.34,60.398. Er zijn vergevorderde plannen voor de bouw van een overdekte anege met bijbehorende faciliteiten nabij Den Burg. De manege is ipland op een terrein van de B.V. Karting aan de Akenbuurt, naast s woning „Betwiste Rust" van de familie A. Brans. Met het project ƒ475.000,— gemoeid. Uitloop beweiding Verhard Buitenbak Springtuin terrein Burtenbak Akenbuurt Plattegrond van het toekomstige hippische centrum bij Akenbuurt De manege is een initiatief van de in Oprichting zijnde Stichting Overdekte Manege Texel waarin wordt samen gewerkt door De Waddenruiters, pony club De Kleppertjes, de Vereniging voor Vrienden van het Paard, De Blijde Rijders en Karting Texel B.V. De stich ting heeft de uitgewerkte plannen in middels voorgelegd aan het gemeen tebestuur en de Welzijnsstichting. Het bestuur van de stichting bestaat uit afgevaardigden van de samenwer kende verenigingen: Tine Vlas-van der Vlies, W. C. Munnikhuizen, J. Kikkert, M Masten A. Brans. De stichting krijgt van Karting het terrein in erfpacht. De initiatiefnemers denken een be langrijk deel van de kosten van het geheel te kunnen financieren uit sub sidies, een obligatielening, donaties en de resultaten van acties. Het resterende bedrag van ƒ276.250,— wil men lenen van de Welzijnsstichting. Een desbe treffend verzoek is inmiddels bij het bestuur van de Welzijnsstichting inge diend. Verwacht wordt dat de overdekte manege in een zodanige behoefte voor ziet dat exploitatie met een bescheiden winst (ƒ10.000,— per jaar) mogelijk is. Oud verlangen Het plan om in deze omgeving een laneqe te stichten is al bijna tien jaar De gemeenteraad beslist dinsdag avond over een verzoek van de in Oprichting zijnde Stichting Dorpsher stel Texel om garantie (van rente en aflossing) te krijgen voor het geld dat moet worden geleend om de panden Schoolstraat 6, Koetebuurt 20 en Wierstraat 1 te kunnen aankopen en restaureren. Het gaat om een bedrag van totaal 7449.321,— 1 B en W hebben voorgesteld de ga rantie te verstrekken voor een periode van drie jaar. Volgens het pre-advies aan de raad zijn de kostenramingen en prijsafspraken met de aannemers zoda nig hard dat overschrijdingen niet mo gelijk zijn. Wel kan de prijs bij meeval lers lager uitkomen. Het is de bedoeling van „Dorpsherstel" om de woningen al tijdens de restauratie te verkopen, zo dat zoveel mogelijk rente wordt be jaard. oud. De manege zou oorspronkelijk deel uitmaken van een door Karting B.V. te stichten recreatiepark, waartoe de boer derij met het land aan de Akenbuurt werd aangekocht. In dit park zou een kinderboerderij komen, een miniatuur eiland Texel, midgetgolfbanen, speel vijvers e.d. naar een ontwerp van ar chitectenbureau Alkema. Daar kwam echter niets van terecht want de ge meente Texel gaf geen medewerking. Een dergelijke concentratie van recrea tieactiviteit midden in het boerenland was strijdig met het beleid om de drukte op Texel zoveel mogelijk op enkele punten geconcentreerd te houden. Te duur Wel werd te kennen gegeven dat een manege alléén wel aanvaardbaar zou zijn. Er werden nieuwe plannen ont wikkeld, maar deze bleken in financieel opzicht geen haalbare kaart. De heer R. Veenstra directeur van de Rabobank, blies het idee in juni 1978 nieuw leven in. Er kwam een acht man tellende werk groep die opnieuw aan het tekenen, rekenen en praten sloeg. Er ontstond echter veel vertraging, onder andere omdat het moeilijk was alle bij de paar densport betrokken verenigingen op Texel bij de zaak te betrekken. Toch was dat laatste een voorwaarde die de gemeente had gesteld. Ook de onder handelingen met de directie van Karting vroegen meer tijd dan aangenaam was, zodat pas anderhalf jaar na de eerste bespreking een overeenkomst werd ge tekend. Met het gemeentebestuur kwam men veel sneller tot zaken. In het belang van veiliger en sneller werken werd besloten een stichting in het leven te roepen met de vijf genoemde be stuursleden. Dank zij de steun van ar chitect Alkema kwam er snel een pan klaar plan. Voorzichtig De mensen van de stichting zijn voor zichtig te werk gegaan. Hun doel was een volwaardige manege die echter zo goedkoop mogelijk moest zijn om een sluitende exploitatie te kunnen krijgen. Het manegegebouw zal een oppervlakte beslaan van 28 x 50 meter. Daarin komt een binnenbak de voor de ruiters beschikbare ruimte) van 20 x 40 meter, wat juist groot genoeg is om aan de officiële eisen te voldoen. Traditionele bouw, zo bleek al spoedig, zou on betaalbaar zijn. Daarom werd gekozen voor een systeem dat zal worden gele verd door het Bouwbedrijf Houtman en Zoon te Dedemsvaart. Deze firma heeft reeds 16 maneges in het land geplaatst en kan als expert op dit gebied worden beschouwd. Naast de grote ruimte voor de ruiters (en ook voor aangespannen paarden) is in het gebouw de nodige accommodatie voor het publiek geprojecteerd. Boven een soort kelder is een ruime foyer die via een glazen wand uitzicht geeft op de binnenbak. Verder is er een hal, toilet groepen, kantoortje, kamers voor in structeur en stagière, zadelkamer en EHBO-ruimte. Ook in de openlucht komen de nodige voorzieningen: twee buitenbakken van resp. 20 x40 en 20 x 60 meter, een springtuin, een parkeerterrein van 2320 m2 en een ruime weide die als uitloop moet dienen. Levende have Tot de totale investering van bijna een half miljoen hoort ook de aanschaf van 12 kwaliteitspaarden (a /4000, en 12 ponys 71200, alsmede de bijbe horende harnachementen, zadels, etc. De manege is in de eerste plaats gericht op de Texelse paardensport maar zal ongetwijfeld ook toeristische betekenis hebben als een „slechtweer- voorziening" kunnen worden be schouwd. Ook aan het gebruik van de manege door gehandicapten is gedacht Het rijden op paard of pony kan voor veel gehandicapten eenwaardevolle therapie zijn. Inzake deze kant van het project zijn reeds contacten gelegd met een Texelse fysiotherapeut. Het stich tingsbestuur wil met de gemeente Texel praten over subsidiëring van lessen aan minder draagkrachtigen, huisvrouwen en schoolkinderen. Lessen aan deze categorieën, zouden gegeven kunnen worden tegen een speciaal tarief in de zg. incourante uren. Elders in het land gebeuren dergelijke dingen al. In Rot terdam subsidieerde de gemeente les sen aan schoolkinderen van 10 tot 17 jaar en landelijk is gestart met een ex periment „School te paard" voor leer lingen van de zesde klas van de basis school gedurende een jaar een uur per week. Paardrijden wordt van belang geacht voor de geestelijke ontwikkeling van kinderen. Dergelijke initiatieven kunnen op Texel alleen van de grond komen als beschikt kan worden over een lesgelegenheid die zomer en winter kan worden gebruik, een overdekte manege dus. Concurrentie Het stichtingsbestuur streeft naar harmonische verhoudingen met de be staande ruitercentra-paardenverhuur- bedrijven. Het is niet de bedoeling er een concurrentieslag van te maken; het mooist zou het zijn als de bestaande bedrijven op een of andere manier bij het werk van de nieuwe stichting be trokken zouden kunnen worden. Het is de bedoeling hierover binnenkort te praten. De manege moet een echt hippisch centrum worden, van waaruit allerlei ruiteractiviteiten zullen worden georga niseerd: uitwisselingen tussen rijvereni- gingen, ponyvakantiekampen, streek- wedstrijden. De accommodatie zou ook beschikbaar kunnen worden gesteld voor veekeuringen, kleindierenshows e.d. Of de exploitatie een succes wordt hangt echter in de eerste plaats af van de regelmatige gebruikers van de mane ge. De stichting heeft voorzichtig ge raamd dat op 80 lesnemende volwas sen ruiters en ongeveer evenveel pony- ruiters gerekend kan worden. Texel telt momenteel ca. 325 ruitersportbeoefe naars ,wat overeenkomt met het lan delijk gegeven dat 1 op de 40 mensen aan ruitersport doet. De aantrekkelijk heid als hippisch centrum kan op den duur nog vergroot worden door een ruiterroute aan te leggen tussen de ma nege en de bestaande ruiterpaden van Staatsbosbeheer. Door de niet al te hoge investeringen kunnen de tarieven die door de manege in rekening worden gebracht betrekkelijk laag zijn. Paard rijlessen zullen bijv. 715,— per twee uur kosten; ponyrijlessen 710,— per uur. Wat de andere inkomsten betreft rekent de stichting o.a. op 7180,- per week van de Waddenruiters, 7157,— per week van de Kleppertjes. Privélessen (paard) kosten 730,— per uur. Belang rijke inkomstenposten worden ook ge vormd door de buitenritten die in het seizoen 712,50 zullen kosten. Ruth de Ruwe zal de komende weken haar Texelse biljarttitel moe ten verdedigen tegen andere vrou welijke vedetten in deze sport, want vanaf 24 februari worden in 't Cafeetje in Oosterend de kam pioenschappen damesbiljarten ge houden. Evenals vorige jaren omvat het kampioenschap een aantal avonden met voorronden en halve finales en uiteraard de finale. De eerste avond is op woensdag 24 februari en de daarop volgende woensdag- en donderdagavonden zijn ook voor het kampioenschap gereserveerd. Opgave voor dit da meskampioenschap is mogelijk bij 't Cafeetje, telefoon 02223-975. Dit moet gebeuren voor vrijdag 19 fe bruari. Een aan Duitsers toebehorende hond is maandagmiddag achter schapen aangegaan nabij De Koog. De schade bleef beperkt tot enkele beten in de poten van de schapen. Door de politie is proces verbaal opgemaakt. Er wordt op gewezen vooral in deze tijd honden goed onder controle te houden, daar veel ooien drachtig zijn. Door onbekende oorzaak raakte dins dag een Texelaar met zijn auto in de sloot naast de Kadijksweg. De man zou de macht over het stuur zijn kwijtge raakt. De auto is total loss. Tegen de eigenaar van een super markt in Den Burg is dinsdagavond proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de winkelsluitingswet. Na het sluitingsuur betraden nog steeds nieuwe klanten zijn zaak. Voor het eind van het seizoen heeft Texel waarschijnlijk een bijenverorde ning. Dit zei burgemeester Engelvaart woensdagmiddag in de rondvraag van de vergadering van de commissie alge mene zaken. De reden van een der gelijke verordening is de gevreesde faroa ziekte die onder bijen veel voor komt. Texel is één van de weinige gebieden waar deze ziekte nog niet heerst. Er zijn vrij veel imkers op Texel en jaarlijks komen ongeveer zes imkers van de vastewal met hun bijen naar Texel. Juist in die geïmporteerde bijen schuilt het gevaar dat de ziekte naar Texel wordt overgebracht. Een bij is zelf niet in staat het Marsdiep over te vliegen. Een vraag van H. A. Beumkes was waarom de gevonden voorwerpen die zich op het politiebureau op Texel be vinden na bepaalde tijd aan de vastewal De commissie algemene zaken heeft woensdagmiddag unaniem laten blijken het niet juist te vinden voor de verschillende dorpen op Texel verschillende winkel sluitingstijden te hanteren. De commissie schaarde zich hiermee achter burgemees ter Engelvaart, die binnen het college een minderheidsstandpunt inneemt. De drie wethouders zijn namelijk van mening dat Den Hoorn, De Koog en De Cocksdorp vanwege het toerisme ruimere mogelijkheden moeten hebben winkels open te houden dan Den Burg, Oosterend en Oudeschild Laatstgenoemde plaatsen zouden minder op toerisme zijn georiënteerd. Burgemeester Engelvaart vindt dat ook de winkels in deze dorpen langer open moeten kunnen zijn. Volgens de wet mogen winkels maxi maal 52 uur per week geopend zijn en worden hiervoor vaste tijden genoemd. Wanneer daartoe voldoende redenen aanwezig zijn, mag een gemeenteraad echter van de bepalingen uit de wet af wijken. De seizoenopenstelling zoals die de laatste jaren geregeld was, hield in dat alle winkels op Texel van 15 mei tot en met 15 september op werkdagen van 18.00 tot 21.00 uur geopend mochten zijn boven de normale daguren. In dezelfde periode mochten de winkels in De Cocksdorp, Den Hoorn en De Koog op zondag van half tien tot twaalf uur 's ochtends en op zaterdag van vijf tot negen 's avonds geopend zijn. Deze extra uren telden niet mee bij het door de wet vastgestelde maximum van 52 uur. In afwijking van het toenmalige advies van burgemeester en wethouders en het advies van de kamer van koophandel heeft de raad in 1978 de regeling voor de zaterdag en zondag dus niet voor alle dorpen op Texel willen vaststellen. Al leen de winkels in de drie genoemde toeristische dorpen profiteren van de regeling. De huidige wethouders zijn het daar nog steeds mee eens, maar bur gemeester Engelvaart vindt dat de weekend regeling voor alle winkels moet gelden. De Koog Promotion en het Texels Verbond van Ondernemers hebben over deze zaak brieven gestuurd naar de ge meente. Het bleek dat ook zij voor een overal geldende weekendregeling zijn. Verder vinden beide organisaties dat de periode waarin de extra openstelling plaatsvindt, moet worden uitgebreid: 15 maart tot en met 1 november. De win kels zouden daardoor tijdens andere vakanties dan de grote vakantie langer open kunnen blijven. Hemelvaartsdag, tweede pinksterdag en tweede paasdag zouden wat openingstijden betreft met de zondag gelijk gesteld moeten wor den. Over de verlening van de periode schrijven de wethouders dat gedurende meer dan acht maanden op Texel een vrijstelling ten aanzien van openings uren voor winkelbedrijven zou gelden. De drukte in maart, april en oktober is volgens hen niet van dien aard dat het een reden is om de winkels langer open te houden. Zo ruim mogelijk Op de vergadering van de commissie algemene zaken waren de commissie leden voor zo ruim mogelijke tijden. J. van Asselt liet weten dat je rekening moet houden met het toerisme. „Als de winkeliers hun zaak willen sluiten dan doen ze dat. We moeten de openings tijden zo ruim mogelijk stellen. De periode waarin de winkels langer open mogen zijn, zou moeten lopen van 15 maart tot 1 november een dient te gelden voor heel Texel. Ook in Ooster end is flink wat toerisme. Ik ben het eens met de burgemeester." J. C. Dros stond ook achter de bur gemeester. Hij zag gunstige gevolgen voor de werkgelegenheid op het eiland. „Het winkelpersoneel mag veertig uur per week werken. Als de winkels langer open blijven, houdt dat in dat meer mensen moeten worden ingeschakeld", luidde zijn redenering. N. C. Baren- dregt vond het uitbreiden van de perio de waarin winkels langer mogen open blijven passen in de seizoensverbreding. Als je over een langere tijd mensen naar Texel wil trekken, zul je ook de facilitei ten voor die mensen langer moeten laten bestaan. Verder haalde Barendregt de discussie over het beddengeld aan. Daarbij was gezegd dat heel Texel baat heeft bij het toerisme en dat daarom differentieatie in de hoogte van het bed dengeld onjuist is. Het beddengeld diende op heel Texel even hoog te zijn. Barendergt vindt dat ais je geen diffe rentiatie invoert in het beddengeld, je dat ook niet moet doen bij de ope ningstijden van winkels. Op héél Texel dus de winkels in het weekeinde langer open. luidde zijn conclusie. Beumkes zag ook geen bezwaar in langere openingstijden voor heel Texel. Winkeliers die het niet willen zijn het niet verplicht en andere kunnen er alleen maar van profiteren. Mevrouw Huitema tenslotte had ook geen bezwaar, hoewel ze zich kon voorstellen dat een aantal winkeliers het bezwaarlijk zal vinden hun zaak op tweede paasdag, tweede pink- terdag of Hemelvaartsdag open te hou den. Anderzijds vond ze dat dit dan een individuele zaak van de winkelier is. worden verkocht en niet op Texel zelf. Volgens Beumkes zou het goed zijn als met name fietsen op Texel werden ge veild. „Daar is veel vraag naar. Een Texelaar wil ook wel eens een goedkoop fietsie", zei hij. Volgens burgemeester Engelvaart was destijds besloten tot verkoop van fietsen aan de vastewal om de Texelse fietsenhandel niet te scha den. Bovendien loop je de kans dat iemand op een Texelse veiling een fiets koopt die dan later door iemand anders als zijn oorspronkelijk eigendom wordt herkend. De juridische procedure die dan op gang komt, kan buitengewoon ingewikkeld en onbevredigend zijn. Het geld dat door de verkoop van de ge vonden voorwerpen binnenkomt, krijgt de politie die er zaken mee aanschaft waarvoor het rijk direct geen subsidie geeft. Beumkes stelde ook een vraag over de smederij in De Waal die overlast zog veroorzaken. Een versperde rijbaan, lawaai, en „rotzooi waar je niet over heen kunt springen", waren enkele van de door Beumkes gesignaleerde onge makken. Burgemeester Engelvaart zei dat de situatie al vele jaren bestaat. De gemeente is altijd erg soepel geweest. Hij beloofde echter een aanschrijving te zullen doen waarin wordt aangedrongen op vermindering van de overlast. En gelvaart zei dat er een speciaal terreintje is bij De Waal waar de smid terecht zou kunnen. De betrokkene voelt daar wei nig voor omdat hij zijn activiteiten liever bij huis houdt. Beumkes had zich tenslotte geërgerd aan een personeelsadvertentie voor een medewerker voor de afdeling algemene zaken. Hij zei dat de eisen die hierin werden genoemd zo hoog waren, dat jongeren er nooit aan konden voldoen. Hij hield hierop een warm pleidooi voor het aan het werk houden van juist de jongeren. Burgemeester Engelvaart zei dat in de advertentie alleen maar een zeer duidelijke taakomschrijving had gestaan en dat het beslist niet de be doeling was jongeren af te schrikken. De heer W. Stam zei als hoofd van de afdeling algemene zaken dat op deze plek beslist geen leerling kon komen en dat daarom de advertentie voor een hoger gekwalificeerde kracht was ver schenen. De heer R. Kikkert uit De Koog heeft vorig jaar een stuk aan de Nikadel gelegen grond gekocht voor de bouw van zijn nieuwe garagebedrijf. Bij nader inzien wil Kikkert de grond liever niet kopen maar in erfpacht hebben, zodat hij de gemeenteraad heeft verzocht ont heven te worden van zijn aankoop verplichting. B en W hebben de raad daarom voorgesteld het besluit tot ver koop in te trekken en inplaats daarvan met Kikkert een erfpachtovereenkomst aan te gaan voor een termijn van 60 jaar met gedurende de eerste vijf jaar het recht van koop tegen een prijs die is gefixeerd op 7300.286, De jaarlijkse erfpachtscanon bedraagt bijna 740.000,-.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1