Groen ThwartsJexeU in het hart ZALMFORELKWEKERIJ IN WADDENZEE «Hl Texel waarschijnlijk thuisbasis Jan Hennink eerste op lijst D 66 Vernielingen in Den Hoorn Metalen werkbank 159,- BAKKER'S IJZERHANDEL 'N WINKEL VOL IDEEEN! DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 JAARGANG Nr. 9651 ictie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. Beutick. Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en sOosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel (02220) 4988 advertenties, abonnementen, etc.: leveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, on (02220) 2741 na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f 16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties - Amro Bank nr. 46.99.17 636. Rabobank nr. 36.25 01.742: NMB nr. 67.34 60.398 Als alles meezit zal dit voorjaar (april-mei) een zalmforelkwekerij tarten op de Bollen, een ondiepte in de Waddenzee. Er kunnen zes 'exelse werklozen aan de slag. Het ministerie van Sociale Zaken en /erkgelegenheid heeft de Stichting Experimentele Werkvormen uit tmsterdam (STEW) een financiële garantiestelling voor het bedrijfje «loofd en Rijkswaterstaat heeft vergunning verleend om De Bollen te ebruiken als kweekgebied. Minstens zo belangrijk is het feit dat Texel waarschijnlijk uitgekozen zal worden als thuisbasis voor dit project, adat Den Helder voor dit doel is afgewezen. Wethouder J. Nauta eeft alle steun toegezegd om de haven van Oudeschild of de llOZ-haven als aanvoerhaven van de gekweekte vis te laten fun- èren. Daarvoor moet er een ruimte komen waar netten e.d. pgeslagen en gerepareerd kunnen worden. Oudeschild mag officieel een vis invoeren en aan het ministerie van Landbouw en Visserij zal evraagd worden van deze regel ontheffing te verkrijgen. Daarnaast /ordt gewerkt aan een plan om de gekweekte vis ook op Texel te érwerken. ,,Vis die wordt aangevoerd gaat meestal naar een vis- fslag en verder gebeurt er niets mee. Het is belangrijk dat we dit werk i eigen handen houden. Het levert arbeidsplaatsen op", aldus Ronald an Dokkum van STEW die voorlopig de leiding zal krijgen in de wekerij en druk bezig is met plannen voor een viswerking in ijvoorbeeld Oudeschild ,,De plannen leven op Texel en met tedewerking van de plaatselijke overheid moet het mogelijk zijn om B uit te voeren. Het is belangrijk dat kwekerij en verwerkingsindustrie icht bij elkaar liggen. Texel komt daarvoor het eerst in aanmerking", Bgt Van Dokkum die denkt volgend jaar met enkele personen een isverwerkingsbedrijf op Texel te kunnen starten. worden gevonden in de persoon van bijvoorbeeld een oud-visserman van on geveer 35-40 jaar. Hij moet bereid zijn zich om te scholen en een dienstver band van tenminste twee jaar met STEW-zalm aan te gaan. Op dit mo ment wordt onderhandeld met enkele personen die voor deze functie in aan merking komen. Een oud-visserman is belangrijk omdat deze al enigszins is ingevoerd in de materie en ook met de aan te schaffen (of te huren) boot van en naar de kwekerij moet kunnen varen. De andere vijf werknemers zullen „sta ge" lopen bij de kwekerij en worden aangeworven via het arbeidsbureau. Waarbij de voorkeur uitgaat naar jeug dige vissers. „Die stagiaires krijgen uiteraard een arbeidscontract en salaris en moeten zich in vrij korte tijd inwerken Zo gaat de viskwekerij eruit zien. Het is in feite hokje voor kleine reparatie werkzaamheden e.d. uiteraard de vis. omdat de kwekerij zo snel mogelijk zelf standig moet worden. Nieuwe vorm Met het zalmforel-project wordt een nieuwe vorm van werkgelegenheid in de Waddenzee geïntroduceerd. Sterker nog; Nederland en West Europa schit teren praktisch door afwezigheid wat betreft deze visteeltproduktie. Visteelt op intensieve wijze in de Waddenzee is niet mt Op de dan een lange plankier met aan beide kanten ronde netten met eventueel een klein vaste wal moet dan een ruimte komen voor administratie en opslag van materiaal, en Ruimte voor deze kleine industrie is teraard noodzakelijk maar als deze ge- jnden (ot gebouwd) is, zullen de annen verder uitgewerkt worden aarbij Van Dokkum in eerste instantie itgaat van een visrokerij en in een later :adium aan conserveren. Ook het taken van visgelei behoort tot de mo- alijkheden. De werkgroep STEW-Zalm an de stichting heeft een diepgaand nderzoek verricht maar de mogelijk- eden van viskwekerijen en in mindere late visverwerking. „Er is een duidelij- a markt voor en deze vorm van werk iedt in de toekomst vele kansen", Idus Van Dokkum, die stelt dat vis in ijn algemeenheid een exclusief produkt al worden. Aanvankelijk was het de bedoeling de iskwekerij op te zetten op de Razende ol maar de onderhandelingen met de tarine, die oefent op de zandplaat, rilden niet vlotten en daarom werd er itgekeken naar een andere locatie. Dat i dus de.Bollen geworden; een zand- laat ten zuidoosten van Oudeschild. leze locatie ligt iets dichter bij Den leider dan bij Texel en daarom werd erst overleg gevoerd met de gemeente >en Helder over walfaciliteiten en ver- ere medewerking. Uitzonderlijk Daarbij werd ook bekend dat het linisterie van sociale zaken een sub- idie van vier ton zou geven, wat door erschillende overheden „uitzonderlijk', zordt genoemd. „Sociale zaken is mo- tenteel niet zo scheutig met subsidie", i daarbij een veelgehoorde opmerking, let is een teken dat dit ministerie ver- rouwen heeft in de opzet van STEW. 'an Dokkum is niet gelukkig dat dit pedrag in de openbaarheid is gekomen imdat er mogelijk van afgeweken zal vorden. Het betreft hier, volgens hem, en garantiestelling. STEW-zalm regelt tvesteringen via de Triodos bank (een lank gericht op het verlenen van kre- lieten aan kleinschalige projecten) en iet overheidsgeld dient uitsluitend als larantiestelling voor die leningen. Aandeel Een belangrijk aandeel in de onder- landelingen over Texel als thuisbasis leeft het Mensen zonder Werk-project leleverd, dat al contact met STEW had in aanbood de mogelijkheden op 'exel te onderzoeken toen bekend werd lat de Bollen dienst zou doen als vis- twekerij. Jan Brandenburg, projectlei- Ier bij het MZW, werd benoemd als lontactpersoon van de STEW op Texel, /olgens Van Dokkum kon in Den Helder liet voldoende medewerking worden jegeven. „De haven van Den Helder is »vervol en het werd allemaal erg pro- flematisch. Het werklozenproject rea- jeerde enthousiast, daarom is Texel nu serste keuze." Er heeft inmiddels over leg plaatsgehad met wethouder Nauta en Ben Daalder van de visserijvere niging, die ook zijn medewerking heeft toegezegd om STEW-zalm naar Texel te halen. Daarbij zitten aan het realiseren van een visverwerking meer haken en ogen dan aan de kwekerij, want dit eerste plan is, op een locatie na, rond. Het eerste jaar zullen zeven personen bij STEW-zalm kunnen werken. Oud-visserman Eén daarvan is Ronald van Dokkum die zichzelf algemeen coördinator noemt. Een andere begeleider moet Dit kaartje geeft aan waar het nettenpark komt (zwart omlijnd ten Noorden van het Baigzand). De 51-jarige Jan G. H. Hennink staat als eerste op de lijst waarmee D66 Texel de gemeenteraadsverkiezingen ingaat. Tweede wordt mevrouw Jo van Beek-Koster, derde mevrouw Rixt van der Knaap- Jansema, vierde Peter Dernison, vijfde Hans Lasthuizen en zesde Jan Visser. De lijstvolgorde is vastgesteld door de leden, conform het voorstel van het bestuur. Dat Hennink lijsttrekker zou worden, was een gegeven want van de kandidaten was hij de enige die dat wilde. Aannemer Jan Hennink, woon achtig op „De Strooppot" aan de Kogerweg, is al twaalf jaar aan D 66 Texel verbonden. Hij was in 1970 mede oprichter van de plaatselijke afdeling en heeft al eerder aan de verkiezingen meegedaan. Tot dusver is D66 er niet in geslaagd bestuursinvloed te verwerven. Bij de laatstgehouden verkiezingen was er voor de begeerde zetel één stem tekort. Sindsdien is de populariteit van D66 sterk toegenomen. Afgaande op de landelijke cijfers zou D66 bij de ko mende gemeenteraadsverkiezingen twee zetels kunnen halen. Steunfractie Het partijbestuur is echter realistisch genoeg om te weten dat de uitslagen van de kamer- en statenverkiezingen niet maatgevend zijn voor de gemeen teraadsverkiezingen, omdat daaraan ook wordt deelgenomen door Texels Belang terwijl voorkeuren van persoon lijke aard een sterke rol spelen. Eén zetel zou al een mooi resultaat zijn, maar dan rijst wel het probleem dat die ene man naar verhouding zwaar wordt belast. D66 heeft daarom een „steunfractie" samengesteld die zich heeft verplicht het raadslid bij te staan. Deze steun fractie bestaat uit de overige mensen op de lijst, aangevuld met Jac. Lut uit De Koog en Kees Koorn en Ger Praamstra uit Den Burg. Vooral van de ervaring van Kees Koorn die jarenlang voor de CHU in de gemeenteraad heeft gezeten verwacht men veel. Zoals bekend stapte Koorn zeer onlangs op als lid en bestuurslid van het CDA Texel en verlegde zijn politieke interesse naar D66. Koorn heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij ooit graag weer in de gemeen teraad zou terugkeren maar door de „bloedgroepenregeling" die bij het CDA wordt toegepast, was de kans daarop ook deze keer zeer klein. De vorige keer haalde Koorn het daarom ook niet, ondanks ca. 150 voorkeurstemmen. De algemeen heersende veronderstelling dat Koorn nu op D66 lijst zou komen te staan, is echter onjuist. Het mag nl. niet, iemand moet minstens een halfjaar lid van D66 zijn om verkiesbaar te kunnen zijn. Medio april zal D66 het verkiezings programma gereed hebben. Dit pro gramma zal door de leden in het open baar worden behandeld, zonodig ge amendeerd en vervolgens vastgesteld. Duidelijk D66 heeft niet bepaald de reputatie een erg duidelijke partij te zijn. Er is geen sprake van een linkse of rechtse sig natuur en keiharde standpunten. Hoe wel dat blijkbaar voor veel mensen geen bezwaar is, is D66 Texel toch van plan met een bijzonder duidelijk verkie zingsprogramma te komen. Voorzitter Ger Praamstra: „Er spelen op Texel belangrijke kwesties waarover in de ko mende raadsperiode wordt beslist. De mensen moeten dus weten hoe wij daar over denken. We zullen daarom laten De regenboogforel, waarvan STEW-zalm denkt dit jaar nog ton te kunnen uitzetten in de netten op de Bollen. weten hoe we staan tegenover de land- schapsproblematiek, het recreatiebeleid Teso, het zwembad, e.d. Ongetwijfeld zullen veel mensen het daar niet mee eens zijn, zodat zij daarom niet op ons zullen stemmen. Toch moeten we de moed hebben om over die dingen tevoren duidelijk te zijn." Redelijk Praamstra zegt bijna zeker te weten dat nuchterheid en zakelijkheid de bo ventoon zullen voeren in het programma waarbij vooral ook zal worden gelet op de lange termijn. Als goede demo craten zal het redelijk overleg worden gehuldigd als het beste middel om de doeleinden te bereiken. Alle aandacht zal gericht zijn op handhaving van het huidige voorzieningenpakket en op het verschaffen van ruimte voor kwaliteits verbetering. Het perscommuniqué dat D66 Texel gisteren verstrekte zegt dat in het bij zonder aandacht wordt besteed aan de neveneffecten van dat voorzieningen pakket op de werkgelegenheid op korte en lange termijn. Wat het milieubeleid betreft spreekt D66 zich uit voor „even wichtige afweging" van belangen. echter mogelijk volgens STEW, want het zeewater heeft doorgaans een ge schikte temperatuur en is zuurstofrijk en zuiver. Dat dergelijke viskweek mogelijk is werd in het begin van de vijftiger jaren aangetoond in de Fjorden van Noor wegen met de eerste bedrijfsmatige kweek van „zalmachtigen". Daarna is de teelt van zalm en forel over de hele Atlantische noordkust sterk in omvang toegenomen en sinds kort zijn ook in Nederland enkele kwekers actief. Ge kweekte vis wordt nu nog in grote mate geïmporteerd en volgens STEW-zalm moet het mogelijk zijn deze import overbodig te maken. Ook het ministerie van Landbouw en Visserij ziet moge lijkheden in deze vorm van visteelt en heeft een investeringspremieregeling afgekondigd van 25 procent. De com merciële visteelt zal echter aangepast moeten worden aan de soms barre, natuurlijke omstandigheden in de Wad denzee en daarom wordt gebruik ge maakt van een in Denenmarken ont wikkeld „netkooienpark" dat volgens de stichting voldoet aan belangrijke con dities zoals: eenvoudige bediening en weinig onderhoud, bestand tegen open zee invloeden. Eén persoon kan met deze netten een jaarproduktie van 25 ton vis halen. Gelijkenis Het is de bedoeling om de kwekerij eerst als seizoenbedrijf op te starten. In de periode van april tot november groeit de regenboogforel (die op de Bollen zal worden uitgezet) in zee uit van onge- veeer 160 gram tot circa 1500 gram. „Het aldus gekweekte produkt wordt in de vishandel gewaardeerd als zalmforel vanwege de treffende gelijkenis met zalm in uiterlijk, vleeskleur en smaak", aldus Van Dokkum. Uit onderzoek is volgens Van Dokkum overduidelijk gebleken dat er een markt is voor zalmforel. Deze mening wordt ook gebaseerd op uitlatingen in de visserij wereld. Er is een toenemende belangstelling voor vis en dan vooral voor verse vis. De toename van vis- consumptie was in de afgelopen vijf jaar 12 procent in volume en vijftig procent in geld. Daarbij is gebleken dat de Atlantische zalmvangsten drastisch te ruglopen, zodat de consument waar schijnlijk gedwongen is over te scha kelen op gekweekte zalm. Atlantische zalm beheerst momenteel nog vier procent van de gehele visconsumptie, maar de prijs van deze gevangen vis is flink aan het stijgen (drie keer zo duur als in 1975). De andere mogelijkheid van gevangen zalm zijn de „zuidelijke soorten", zoals „pink salmon" en „red salmon" die uitsluitend geconserveerd of ingevroren ingevoerd kunnen wor den. In de EEG is de vier procent importheffing op deze zalm opgeheven omdat de vraag van de consument het aanbod van zalm ruimschoots overtreft. Een teken voor STEW-zalm dat er een gat in de markt zit en dit wordt nog gunstiger als men bedenkt dat eigen zalm voor tien gulden de kilo gekweekt kan worden terwijl voor gevangen zalm in het noorden en Amerika veel meer betaald moet worden. De reden om bij een visverwerking op Texel in eerste instantie aan een rokerij te denken, ligt aan het feit dat dan een minder bederf bare vorm wordt verkocht en dat de kwaliteit van deze vis vergelijkbaar is met gerookte zoetwaterzalm die mo menteel verkocht wordt voor twintig gulden per kilo. Voor de aanschaf van het netkooien park heeft STEW-zalm een regeling getroffen met het Deense bedrijf Mus- holm Lax Aps, deels eigendom van Shell, dat zich bij uitzondering bereid heeft verklaard het benodigde materiaal te leveren als totaalpakket. Minstens zo belangrijk is de „know how" van het Deense bedrijf dat ook heeft toegezegd hulp te bieden waar nodig. De heer K. Malmbak van Musholm zal in het eerste produktiejaar het netkooienpark regel matig inspecteren en ook in het geval van ziekte in de visstapel mag op me dewerking van dit Deense bedrijf wor den gerekend. STEW-zalm heeft voor het inspecteren van de vis ook af spraken gemaakt met een Hollands vis- voederbedrijf en de visveterinaire dienst van de universiteit van Utrecht. Ervaring In April zal de Texelse werkbegeleiderde nodige ervaring opdoen in het Deense bedrijf en nog deze maand zal een medewerking van Musholm de Bol len inspecteren om het netkooienpark Lees verder PAGINA 3 Baldadigheid en vernielingen hebben de afgelopen week veelvuldig plaats gevonden in en rond Den Hoorn. Op camping Loodsmansduin werd een aantal contactdozen kapotgetrapt en werden de versperringsbomen vernield. Dekens en slaapbankovertrekken wer den weggehaald en in bomen gehangen. Van het VVV-kantoor aan de Stolpweg in Den Hoorn werden een buitenlamp en de meterkast vernield. Er ontstond voor ongeveer vierhonderd gulden schade. Van een auto, die in Den Hoorn geparkeerd stond, werden de spiegel en antenne afgerukt. Deze auto had een week geleden in Den Hoorn hetzelfde lot ondergaan. Van drie auto's, die bij de Veerhaven bij 't Horntje geparkeerd stonden, werden totaal vier banden lekgestoken. De auto's behoorden allen toe aan Texe laars. met lade en onderkast. Houten werkblad 120 x 60 cm. Alleen woensdag t/m zaterdag Telefoon 02220 2346

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1