Oualeerlmgenveremgmg kreeg zaal plat Oosterend verslaat matig Woudia f Ouders vragen om behoud van Beatrixschool yELi* B en W maken besluiten openbaar Ook middagcursus ..bewegingsexpressie" Laatste tien minuff funest voor SV(| ZDH bracht Turks elftal nederlaag toe Zuidemneer-De Koog 1-3 Eilandcompetitii volleybal I I Goed keeperswei kon TX 71 niet! redden 4 mm mm «- - „WAT IK ZEGGEN WOU.." Schietoefening Bijeenkomst ODE-afdeling Snelheidscontrole Granaat gevonden PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 9 FEBRUA Oosterend heeft de thuiswedstrijd te gen Woudia verdiend met 3—1 gewon nen. Al voor rust hadden de Ooster- enders een 1 0 voorsprong opge bouwd via een goal van Gerard Le- gierse. Na rust vergrootte Martin Hui- zinga de voorsprong en de wedstrijd was definitief beslist toen scheidsrech ter Borst de thuisclub een strafschop toekende. Jan de Vries benutte deze mogelijkheid keurig. In de slotfase speelden de Oosterenders wat minder geconcentreerd waardoor Woudia de eer nog kon redden. Gerard Broerse was de maker van deze Woudia treffer. Oosterend begon vrij defensief spe lend aan de wedstrijd. Opnieuw had trainer Bep Vonk gekozen voor slechts twee spitsen en Woudia nam in de beginfase het initiatief. Echt gevaarlijk voor het doel van Roel Veldman werd het echter niet. De Oosterend verde diging speelde uitstekend en Woudia kreeg geen doelrijpe kansen. Halver wege de tweede helft trokken de Oos terenders het spel steeds meer naar zich toe. Woudia kwam conditioneel tekort en Oosterend profiteerde dankbaar. Nog voor rust nam SVO een voor sprong. Een voorzet vanaf rechts werd door de hoog springende Legierse inge kopt. Woudia probeerde voor rust nog wat terug te doen maar alle pogingen sneuvelden op de rand van het straf schopgebied. Stompte Na rust besliste de Oosterenders al spoedig de wedstrijd. Na ongeveer een kwartier spelen scoorde de goedspelen- de Martin Huizinga. De Woudia doel man stompte een bal uit het strafschop- gebied precies voor de voeten var^ zinga. Deze reageerde alert doorv^, fraaie lob de Woudia keeper te; seren. Later werd het zelf 3—0 strafschop. Piet Koning vei iedereen door een zo op het oog harde pass nog net binnen de liji houden. Vervolgens speelde Konii verdediger en de doelman uit en invaller Willem Witte een uitsti schietkans. Een toegesnelde Wj verdediger kon nog net een di voorkomen door de bal met de spelen. De toegekende penalty door Jan de Vries in een di omgezet. Teleurgetn» Oosterend probeerde tegen h- leurgestelde Woudia nog verder lopen. Vooral Piet Koning kreeg enkele mogelijkheden, maar een punt zat er niet meer in. Doordat S verdedigend opzicht in de slotfa veel risicos's nam, kon Woudia di terstand verkleinen. De volkome staande Gerard Boerse werd od bediend en deze passeerde vervo doelman Roel Veldman op ki wijze. Een verdiende overwinning de Oosterenders die plotseling wetj zicht hebben op een goede klassei de ranglijst. Met 7 0 heeft SC Dynamo 31 pen weekeinde SV De Cocksdot slagen. Deze trieste eindstand is fr zakelijk een gevolg van de spelsitit de laatste tien minuten waarinjS werd ingemaakt. SVC begon met 8 moed maar na een half uur kree elftal een penalty tegen; 1 —0. r veertigste minuut werd het doelpunt tegen SVC gescoord i lange afstandsschot van een n van Dynamo. Na de thee speeldj Cocksdorpers vrij goed. Re9e' kwamen ze voor het doel van Dyrf zonder dat dit tot scoren leidde, laatste tien minuten zakte het spS SVC echter helemaal in. Iedere van Dynamo werd in een doè omgezet en zo kwam het dat no keer gescoord werd. Met als rest een verpletterend verlies. Zondag kwam het bezoekende Alk maar Ayildiz Sport naar ZDH om een zege te behalen. Het werd echter een 6—0 nederlaag. De geheel uit Turken bestaande ploeg neemt dit jaar voor het eerst deel aan de competitie. Na steeds zeer grote nederlagen, ZDH won uit met 13—3, verloren ze de laatste wedstrijden met kleinere cijfers. Vorige week werd het een 2—0 nederlaag. De wedstrijd begon 45 minuten te laat doordat de bezoekers de boot misten. Ondanks de nederlaag liet de Turkse ploeg een zeer goede indruk achter. ZDH nam na 20 minuten de leiding uit een vrije trap die door Henk de Ruyter werd genomen. Maar het duurde tot tien minuten voor de rust eer ZDH afstand van de bezoe kers kon nemen. Tot dat moment dreig den de bezoekers zelfs de gelijkmaker te maken. Het was Wilco Bakker die twee voorzetten van Theo Hin fraai afrondde en ZDH een 3—0 voorsprong gaf. Ook de tweede helft werd de Turkse doel- verdediger drie maal gepasseerd. Wilco Bakker nam de vierde goal voor zijn rekening. De andere doelpunten waren van Theo Hin en Piet Smits. Tegen Zuidermeer heeft De Koog zijn eerste uitwedstrijd van dit seizoen ge wonnen. Deze overwinning werd veilig gesteld door de enorme inzet, welke het Koger team kenmerkte. Onder leiding van coach Jan List nam De Koog al binnen een kwartier een 0—2 voor sprong door doelpunten van Kees van Beek en John List. Beide doelpunten werden ingekopt uit vrije trappen van Cor Kuip. De Koog speelde met een versterkt middenveld en met twee spit sen. Hierdoor kreeg de verdediging het iets gemakkelijker. Na een half uur kwam Zuidermeer terug op 1 —2 uit een hoekschop. Keeper Jan Dekker werd omver gelopen, waardoor de bal via zijn handen in het doel rolde. De scheids rechter wilde hier echter geen over treding in zien en kende het doelpunt toe. Zuidermeer had het erg moeilijk tegen de snelle Koger voorhoede, waar in John List erg sterk speelde. In deze eerste helft werd echter niet meer ge scoord. In de tweede helft oefende Zui dermeer iets meer druk uit, maar echt gevaarlijk werd het niet omdat de ver dediging kort op de man speelde. Voor stopper Dick Oudendag deed het erg goed op deze nieuwe plaats. Omdat Zuidermeer steeds verder in de aanval drong kreeg John List steeds meer ruimte. Uit een afgebroken Zuidermeer- aanval werd John List direct in de diepte aangespeeld. Hij verscheen alleen voor de keeper, omspeelde deze en bracht De Koog op een riante 1 —3 voor sprong, Ondanks de grotere druk van Zuidermeer dat opgezweept werd door het fanatieke publiek, werden er toch nauwelijks scoringskansen gecreeerd. Eenmaal kwam De Koog goed weg toen een afstandschot op de paal stuitte. Jan Dekker liet zich echter niet meer pas seren, waardoor De Koog een goed resultaat behaalde. Uitslagen 6 februari Mannen: Koel serveren-Doordouwers CVI-Rog Reisburo-Graaf spuiterij Molenkoog-DGM Cors Polis-Question Versluis-Time Out Vrouwen: Rabo-Memo Hema-Poco Loco Goénga 1-Jailteam De volgende teams gaan nif halve finales van de bekerronde: Mannen: Hema, DGM, Rei\ Question, Gemeente, 12 Balckeiy lenkoog, Opduin en Bremakker, r Vrouwen: First Lady, Graaf sp* Hema, Garage Kikkert, Slock, Is koog, Mets en Goënga 2. Zaterdagavond speelden een en een damesteam van TX 7l waterpolowedstrijd tegen de zv.' Veer in Breezand. De heren ginged te water. Er werd meteen fel gest door beide partijen wat resulted doelpunten aan weerszijden. Doo< van Texel tien enthousiaste herenj meegegaan (waterpolo wordt mei' man gespeeld) moest er vaak v* gewisseld om een ieder aan bodt* komen. Daardoor kon Texel niettf constant spel komen. Dankzij got1 perswerk van Paul Inpijn (die na d afwezigheid weer bij TX 71 terug)' bleef het doelpuntenverschil bepf' één. De heren verloren de wedstr* 4—3. De Texelse doelpunten i gemaakt door Erwin Kleinveld, Haker en Mark Peter Graaf. Vervolgens bond het damestej strijd aan tegen Oude Veer. De wH ging de eerste speelhelft zeer Er vielen geen doelpunten. De ging constant heen en weer ma. Texelse zijde wist keepster Carlat haar doel schoon te houden. Me-' de tweede helft vielen er enkele^ doelpunten door duidelijke foute Texelse verdediging. Toch wist* Keijzer en Petra van der Vis voor te scoren. De dames verloren strijd met 4—2. mF HM mm m Mim n rat ba v** lezers buten vemntwooroclukheio v»n oe reom»he J.K. P. Zwan, Gelein Jansen Benut zijn kansen Laat zijn stickers Door een ander verkopen Om zo geen risico te lopen Dus wel kassa-gerinkel (Maar vanwege de politiek) Niet in zijn eigen winkel Zoek je hiervoor een andere naam? ,,De Twee Walletjes" Zal zeker niet misstaan. Den Burg. Het hoogtepunt in de koppelactiviteiten van tante Kee in de woonkamer van boerderij De Dageraad. V.l.n.r.: WH Beers van Heerwaarden (Tante Kee), Trees Commandeur (Janna), Piet Wim Roeper (Joop), Anneke van der Laan (Sjoukje), Nelie Beers-Witte (Bontje) en Geert Timmer (Kees). Met een zeer sterke bezetting van de hoofdrollen en een prachtig decor heeft de Vereniging van Oud Leerlingen van de Lagere Landbouwschool zaterdagavond gezorgd voor een stukje toneel, waar een stampvolle zaal de hele avond geboeid naar heeft gekeken. ,,Zwarte kunst op de Dageraad" heette de klucht die in het Eierlandsche Huis opgevoerd werd, een stuk waarin de diverse typetjes ruimschoots vertegenwoordigd zijn en dat de spelers dan ook alle gelegenheid geeft lekker gek te doen. Geert Timmer en Piet Wim Roeper speelden als Kees Pot en Joop de hoofdrollen. Een kolderiek duo dat de zaal om de haverklap ,,plat" kreeg. Zeer goed spel ook van Nelie Beers-Witte in de rol van de waarzegster Bontje. Haar improvi satietalent, mimiek en expressie waren buitengewoon. In Zwarte kunst op de Dageraad" draait het om twee boerenzoons. Kees en Joop, die de huwbare leeftijd hebben bereikt. Kees plaatst een huwelijksad vertentie in een krant en wacht gespan nen af. In de tussentijd wordt boerderij De Dageraad bezocht door de waar zegster Bontje, die Kees en zijn vriend Joop in het vooruitzicht stelt dat ze spoedig zullen trouwen. Zowel Kees als Joop worden verliefd op Bontje. Dat geeft nogal wat verwikkelingen, want intussen dienen zich de eerste, niet bijster aantrekkelijke meisjes aan die op de huwelijksadvertentie reageerden. Dit gegeven, gecombineerd met de bazige tante Kee die de sullige boerenzoons steeds aan de meisjes probeert te kop pelen, zorgt voor de nodige gein. Uit eindelijk komt toch alles goed. Na een dolkomische scene waarin de boeren zoons de meisjes die op de advertentie reageerden ten huwelijk vragen en de waarzegster Bontje met veearts Bernard gaat trouwen heeft ieder zijn zin en zijn er drie bruiloften in het vooruitzicht. Zoals gezegd, Geert Timmer als Kees en Piet Wim Roeper als Joop droegen het stuk als sullig stel. Zeer goed werd door hen de ontsteltenis gespeeld als ze iets te maken kregen met de andere kunne. Hun spel was sterk overdreven, Ingaand deze week zullen de besluiten die in de wekelijkse vergadering van burgemeester en wethouders worden genomen, openbaar worden gemaakt. Elke woensdagochtend zal de gemeen tesecretaris de notulen van de B en W vergadering van de vorige week dinsdag aan de pers uitreiken, waarbij desge vraagd nadere informatie over de geno men besluiten wordt verstrekt. Deze nieuwe werkwijze, een gevolg van de landelijke wetgeving op het gebied van de openbaarheid van be stuur, kan een belangrijke verbetering zijn van de informatie van het gemeen tebestuur in de richting van de burgerij. Veel gemeentelijke besluiten kwamen tot dusver alleen ter kennis van de meest belanghebbenden omdat de be slissingsbevoegdheid ooit door de (wel in de openbaarheid functionerende) ge meenteraad aan het college zijn gede legeerd. Hier zijn veel routinezaken bij die voor het publiek niet altijd interes sant zullen zijn, maar ook aangele genheden die voor groepen of indivi duele personen belangrijke gevolgen kunnen hebben. Naast het verstrekken van mede delingen aan de pers (die daaruit in vrijheid een keus maakt en dus niet èlles hoeft door te geven) zullen B en W in het kader van de wet AROB en WOB zonodig officieel per advertentie (dus voor eigen verantwoordelijkheid) het nodige bekend maken, zodat burgers die zich in hun belangen voelen aan getast, bezwaar kunnen maken. maar dat paste juist in dit stuk bijzonder goed. Een piekfijn karikatuur van zeer verlegen boerenzoons die steun bij elkaar zoeken in moeilijke tijden. Piet Wim Roeper speelde zijn rol met een voortreffelijke mimiek. Het zuinig kijken als er betaald moest worden aan de waarzegster, het onbenullig kijken als hij iets niet snapte en het overdreven tot stilte manen als de waarzegster in trance ging, het kwam er allemaal zeer duidelijk uit. Ook Geert Timmer als Kees toonde zijn gevoelens. Met name de scene waarin hij zijn walging uitdrukte toen de meisjes van de huwelijksadver tentie de boerderij binnenkwamen was erg goed. Tante Kee Nelie Beers-Witte was de waarzegster Bontje. Haar spel was dermate natuur lijk dat het een plezier was om er naar te kijken. Ze bewoog zich zeer goed in haar rol en dat kwam tot uiting in gebaren, mimiek, de wijze waarop ze haar tekst uitsprak en haar bewegen op het toneel. Het veelvuldig werken met de ogen gaf aan haar spel een extra cachet. De doorstastende tante Kee werd vertolkt door Wil Beers-van Heerwaar den; helemaal de bazige tante die mannen maar lapswanzen vindt en haar neefje en zijn vriend wel eens even snel en efficiënt aan een goede vrouw zal helpen. Ze bewoog zich makkelijk in haar rol en maakte de indruk zich op het toneel thuis te voelen. Net als de andere spelers kepde ze haar tekst goed. Teun Huisman had de rol van de vader van Kees. De boer Jan Pot. Mede door de wijze waarop hij gekleed was, slaagde hij er goed in als onverschillige boer over te komen, die alles best vindt, als het maar niet teveel kost. Maartje Koop man-Vlaming speelde de boerin, de enigszins schriepige en pinnige Gerritje. Ook hier overtuigend spel maar in een enigszins ondankbare rol. Wanneer je in een klucht een rol hebt waarbij je de zaal om de haverklap flauw laat liggen van het lachen, geeft dat uiteraard veel vol doening. In een dergelijke klucht zijn echter ook „aangevers" nodig. Zo'n aangeefrol had Maartje Koopman en in die rol voldeed ze goed. Zonder veel overdrijving, waardoor degenen die werkelijk de aandacht moesten hebben niet overschaduwd werden. al even door het raam van de boerderij kon zien. De tegenstelling tussen ener zijds de begeerlijke Bontje en anderzijds de minder aantrekkelijke Sjoukje en Anna kwam voortreffelijk uit de verf in dit stuk. Overigens complimenten voor het decor dat met prachtige meubelen van het Antiekhuisje was opgebouwd. De regie bij dit stuk was in handen van Janna Dros-Stoepker en Giel Kuip. Ge souffleerd werd door Jos van Dalen. Een punt van kritiek aan het adres van toneelschrijver H Frieling is. dat „Zwar- kunst op de Dageraad" aan het eind wat langdradig is uitgevallen. Met name het derde bedrijf waarin je na het ein deloze gedraai van de boerenzoons om de meisjes wat meer actie en een ont knoping verwacht, wordt erg lang uit gesponnen. Deze langdradigheid deed bepaald afbreuk aan het verder erg komische stuk. Te Breezanddijk wordt geschoten op 11 februari a.s. van 10.00 tot 17.00 uur en op 12 februari a.s. van 10.00 tot 19.00 uur. Woensdagavond (17 februari) houdt de afdeling Texel van de Organisatie voor Duurzame Energie (ODE) weer een bijeenkomst in een nog nader aan te kondigen zaal. Er zullen o.a. mededelingen worden ge daan inzake de stand van zaken met betrekking tot de gemeentelijke mede werking aan de bouw van windmolens. Ook zal het definitief bestuur van de Texelse ODE-afdeling gekozen moeten worden. Na de pauze zullen films of dia's worden vertoond. Tussen de be drijven door bestaat voldoende gele genheid voor geïnteresseerden om over de mogelijkheden van wind- en zonne- energie te discussieren. De avond is ook voor belangstellende niet-leden toegan kelijk. Als er voldoende belangstelling voor is zal naast de inmiddels gestarte avondcursus Bewegingsexpressie en experimentele dans" ook een middag cursus worden gehouden. De cursus begint maandag a.s. en omvat tien wekelijkse lessen die telkens duren van 13.30 tot 15.30 uur. De kosten bedragen flper bijeenkomst. Belangstellen den worden verzocht zich met spoed op te geven bij de afdeling culturele zaken van het raadhuis,. Bij een snelheidscontrole, die zaterdag op de Pontweg en in de Dorpsstraat te De Koog werd gehou den, zijn 19 overtreders geverbaliseerd. De snelste reed 107 op de Pontweg, waar slechts 70 is toegestaan. Tussen paal 7 en 8 werd zondag een brisantgranaat gevonden. Het projectiel zal door de Explosieven Opruimings dienst onschadelijk worden gemaakt. Gejoel Jaap Keijser speelde de veearts Ber nard, een rol waarin overdrijving even eens schadelijk zou zijn. Hij bezondigde zich hier niet aan en leverde bevre digend spel. Sjoukje en Anna waren de twee meisjes die reageerden op de hu welijksadvertentie in de krant. Ze wer den vertolkt door Anneke van der Laan en Trees Commandeur. Sjoukje was het doortastende type, niet van plan om zich weg te laten sturen en duidelijk van zins in het huwelijk te treden met Kees. Anneke van der Laan had zich aardig in deze rol ingeleefd. Anna was meer het ingetogen meisje. Door grimmeuze Juul Swarthof was ze extra onaantrekkelijk gemaakt: haar achter de oren en een rare bril. Toen ze opkwam ging er een gejoel door de zaal, vooral omdat je haar Ouders en leerlingen van de Beatrix school in Den Burg hebben op B en W en de gemeenteraad hartstochtelijk be roep gedaan alles in het werk te stellen om hun school op Texel in stand te houden. Burgemeester J. A. Engelvaart kreeg gisterochtend op zijn spreekuur bezoek van een deputatie van de ouders die de brief overhandigden waarin deze wens is neergelegd. „Wij, ouders van kinderen die de Beatrixschool bezoeken, ongeacht hun indicatie (lom, mik of zmok) zijn una niem van oordeel dat de school voor hun kinderen en voor kinderen die er in de toekomst naar verwezen worden, open moet blijven", aldus de aanhef van de brief waarin verder wordt uitge sproken dat de ouders het volste ver trouwen hebben in het reilen en zeilen van de Beatrixschool. Doelend op het feit dat de Beatrixschool inmiddels een „concurrent" heeft gekregen in de vorm van de dependance van de Hel- derse lom-school, wordt gepleit voor een school die onder het bevoegd gezag van de gemeente Texel valt. „Wij vin den het een slechte zaak dat een niet- Texelse onderwijsinstelling kan en mag uitmaken wie zij wel en wie zij niet willen hebben, zonder dat iets of iemand hier zich daarmee kan en mag inlaten. De gemeente staat machteloos, het is geen Texelse aangelegenheid meer on der haar gezag of supervisie." Alle „soorten" Waaraan wordt toegevoegd dat de Beatrixschool geen onderscheid maakt in het „soort" kinderen en dat de kin deren daar goed worden opgevangen. „Door de individuele aanpak kan men ieder kind op zijn niveau datgene geven wat het nodig heeft. Wij voelen ons ge steund door het feit dat het experiment in Breukelen (waar aan de Vijverberg- school als proef onderwijs wordt gege ven aan lom- èn mlk-kinderen. —red.) als geslaagd wordt beschouwd door mensen die verstand hebben van de ontwikkelingen in het speciaal onderwijs en de integratie van lom en mik. Wij weten dat het kleine team van de Bea trixschool hier op Texel, ondanks alle tegenwind, in het onderwijs aan onze kinderen, zonder hulp van buiten, een zodanig goed pedagogisch klimaat heeft geschapen, met gebruikmaking van de nieuwste methoden, dat het zonde zou zijn deze ontwikkeling hier op Texel af te breken." Straks verplicht Gewezen wordt op de Wet op hei Speciaal Onderwijs die volgens de brief over een paar jaar van kracht wordt. Dan wordt voorgeschreven wat nu met tolerantie van alle ouders al in de Bea trixschool gaande is. „Dan mag men op grond van intellectuele discriminatie de minst weerbaren niet meer weigeren. Dan wordt de scheiding tussen kinderen met een verschillende handicap legaal opgeheven." Het schoolhoofd, de heer A. Plaats man, heeft het handhaven van zijn geïntegreerde Beatrixschool wel eens bepleit bij de inspecteur. Deze verweet hem toen „een supermarkt op de Mo kerhei" te willen hebben, omdat het aantal leerlingen op Texel nu eenmaal te klein is voor een levensvatbare buo- school. Daarnaar verwijzend schrijven de ouders: „En wat zien we nu. Twee op zichzelf staande groepen, onder verschillend bevoegd gezag. Is dat geen intrieste zaak? Doet u daar als tublieft iets aan. Mede met het oog daarop verzoeken wij u met klem om voor volgend jaar weer dispensatie voor de school aan te vragen. Wij verzekeren u dat wij unaniem van oordeel zijn en wij rekenen erop dat u dat met ons eens bent, dat geen kind gedwongen zal mogen worden de overtocht naar Den Helder te maken, iets wat zeker gaat gebeuren als de school wordt gesloten. Wij hopen dat u zich wilt uitspreken en inzetten voor het behoud van onze school."

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2