Politieke toekomst Fridt Blanken uiterst onzeker e werkers onderscheiden an de ellebogen werkers... onthaal voor toeristen op TESO-veerboten Testvlucht op Texel Welkomstwoord en informatie I ft INSDAG 9 FEBRUARI 1982 TEXELSE COURANT Het college van B en W gaat er dit jaar heel anders uitzien. Nauta en an der Kooi verdwijnen definitief van het toneel en het is zelfs nog ang niet zeker of Fridt Blanken (48) wel een kans maakt om terug te <omen. Hij wil wel, dat staat vast, maar niet tot elke prijs. Blanken leeft nogal wat noten op zijn zang en wil zich pas definitief Deschikbaar stellen als aan een aantal voorwaarden is voldaan, want over de gang van zaken van de afgelopen jaren is hij allerminst tevreden. Op de oude voet wil hij in ieder geval niet verder. Een van zijn klachten: zijn fractie is veel te oud. Bovendien wil hij een vrouw op een verkiesbare plaats en ook vindt hij dat het Pakt met een geprofileerd" programma moet komen, waaruit duidelijk de linkse maatschappij-visie blijkt en waarin de kiezers niet worden gelokt met worsten". Met dat laatste bedoelt hij de verleidelijke zaken (zoals een overdekt zwembad) die ook in de verkiezingsprogramma's van de andere partijen zouden kunnen staan en waaruit conservatief of progressief beleid helemaal niet blijkt. Er is geen twijfel aan dat Blanken zijn wethouderstaak serieus neemt. Hij is gewetensvol en zeer actief bezig (de ambtenaren hebben er vrachten extra door gekregen) maar heeft geen oli fantenhuid, wat blijkt uit het feit dat hij zich opwindt over gekonkel en onrecht vaardige kritiek vanuit zijn eigen achter ban. Toch heeft hij nog niet genoeg van de politiek, al was het alleen maar omdat hij nog maar net begonnen is. Blanken heeft er geen volle ambtstermijn opzit ten, omdat hij tussentijds Jaap West dorp is opgevolgd. In die drie jaar is hij aan heel wat begonnen, wat hij graag af zou willen maken. Dit is een boeiende, prachtige klus. Een wethouder die vol doende tijd heeft en er wat van kan, kan heel constructief in de weer zijn, veel meer dan een raadslid." Ellebogenwerkers Blanken weigert neerbuigend te spre ken over zijn politiek anders getinte collega's in het college, al geeft hij toe dat ze zich niet altijd even gelukkig hebben gepresenteerd. ,,Zelf schijn ik er ook een handje van te hebben bepaalde dingen op de verkeerde momenten aan de verkeerde plaatsen te zeggen. Hou er wel rekening mee dat aardige, tactisch lijkende mensen niet altijd de best€ bestuurders zijn. Mensen met voldoen de capaciteiten voor dit werk zijn niet altijd aangenaam gezelschap. Soms komen ze eigengereid en hautain over, maar als je goed kijkt en kritisch luistert, kun je de werkers onderscheiden van de ellebogenwerkers." Voor een wethouder wordt tegen woordig veel verlangd. Hij moet een flinke portie werk leveren op onregel matige tijden en staat aan nogal wat spanningen bloot. Dat is veel gevraagd van iemand die dat naast zijn gewone werk en gezinsleven moet doen. Het is dan ook te begrijpen dat wel eens stemmen opgaan om te kiezen voor een systeem van bijvoorbeeld twee full time wethouders in plaats van drie part timers, met als ander argument dat drie wethouders op vijftien raadsleden te veel is. Blanken: ,,Als raadsleden dat zeggen, is dat twijfelen aan hun eigen kwaliteiten. Kwaliteit kan niet door j kwantiteit worden gecompenseerd. Vergeet niet dat de combinatie van wet houderschap met een andere deeltijd baan ook vóórdelen heeft. Je houdt contact met de samenleving en ver- ambtelijkt niet zo gauw. Maar het is waar dat het werk soms slopend is door gebrek aan tijd en energie. Frustrerend lis ook dat je het gevoel hebt te weinig tijd aan allerlei zaken te kunnen be- I steden en dat je te weinig terugspeelt K naar de mensen toe. Dat is niet zo erg I lang vol te houden." Burenruzies j Blanken ergert zich letterlijk blauw Bals raadsleden voortdurend allerlei kleine Mkwesties uit de samenleving in de open bare discussie brengen en nooit met iets komen van algemener en verstrekken der belang. ,,Elke raad heeft enkele mensen nodig die de afdeling buren ruzies en kuilen in de straat behartigen. Dat is nuttig en nodig en voor de directe relatie met de mensen die je vertegen woordigt, zelfs onontbeerlijk. Maar als je een ontwikkeling krijgt dat een groot deel van de raad nooit verder komt, is dat slecht voor de democratie. Dan kunnen de regenten ongestoord mani puleren." Een pijnlijke trek op Blankens gezicht pleegt zich ook af te tekenen als raadsleden beweren dat zij uit princi pe" ergens voor of tegen zijn en dan met iets komen waaruit blijkt dat zij gewoon niet hebben nagedacht. Laatst schreef iemand een slecht on derbouwd artikeltje. Hij beweerde dat uit innerlijke gedrevenheid te hebben gedaan. Ik heb toen gezegd dat inner lijke gedrevenheid helemaal geen ga- 1 rantie is voor de kwaliteit van het gebo- dene. Zulke dingen worden je niet in dank afgenomen, maar ik heb er be hoefte aan om bla-bla aan de kaak te stellen. Ik zou de mensen die gewichtig zitten te doen het liefst bespottelijk maken, maar dat kan natuurlijk niet." Vanuit zijn achterban wordt Blanken scherp in de gaten gehouden. Is hij wel principieel genoeg7 Laat hij zich niet inpakken door rechts? Toont hij wel voldoende zijn linkse gezicht? Hij wordt daarvoor zelfs ter verantwoording ge roepen en moet dan praten als Brugman om zijn politieke handel en wandel te verkopen. Dat laatste lukt nauwelijks en is er de oorzaak van dat sommige partij genoten van Blanken afwillen. Ik ben een resultaatknokker. Pragmatisch in gesteld werk ik vanuit een praktisch- idealistische maatschappijvisie. Maar je ideaal mag wel wat verder liggen dan het reeël haalbare, anders droogt de inspiratiebron op." Recreatiestichting Blanken staat van harte achter de Recreatiestichting Texel. Dat deze stichting nauw samenwerkt met een particuliere projectontwikkelaar als Jari- no accepteert hij als een gegeven waarmee binnen duidelijke contracten best te werken valt. Voor uitbreiding van deze samenwerking voelt hij niets. Menig partijgenoot neemt hem zijn zienswijze zeer kwalijk. Het verschil van opvatting verdeelt de fractie. Blanken: ,,de RST is een belangrijk bedrijf voor de Texelse economie. Werkt niet op winstbasis en kan kwalitatief goede en betaalbare voorzieningen bieden. De RST kan een beleidsinstrument zijn voor de gemeente omdat zij dingen kan die de gemeente zelf niet kan, maar toch moeten gebeuren zoals het exploiteren van de campings in de duinen, het ont wikkelen van het artikel 11 gebied met zwembad in De Koog en de restauratie van hotel De Lindeboom. Ik geef toe dat de samenwerking van de RST met anderen risico inhoudt. Het kan ten koste gaan van de democratische con trole. Overheidsgelden kunnen ten nutte van een particulier bedrijf worden ge bruikt. Juist daarom moeten we zorgen voor een zo krachtig mogelijke gemeen telijke vertegenwoordiging in de RST. Positief meebouwen! Wie het nobele gelaat afwendt, is medeplichtig aan vol gens hem ongewenst ontwikkelingen." Blanken zegt een hekel te hebben aan Als de plannen doorgaan zullen de toeristen die deze zomer naar Texel reizen aan boord van de Teso veerboot aanmerkelijk vriendelijker worden beje gend dan zij gewend zijn. Het is de be doeling hen aan boord via de geluids installatie welkom op Texel te heten en aan boord zullen steeds één of twee ambassadeurs" van Texel aanwezig zijn die voor het verkrijgen van infor matie kunnen worden aangeklampt. Tevens zullen zij aan passagiers de gratis bijlage van het toeristenblad ,,Texeltoerist" uitreiken waarin alles staat opgesomd wat er die week op het eiland te beleven is. Het initiatief is genomen door de Werkgroep Zomerrecreatiewerk (een onderdeel van de Texelse sportraad) die zich gedurende zeven weken in het hoogseizoen bezig houdt met het or ganiseren van allerlei activiteiten voor Fridt Blanken aan zijn bureau in het raadhuis. vooringenomenheid. Want daardoor is geen echte discussie mogelijk. Tegen vooringenomenheid, rancune en kort zichtigheid valt met te argumenteren." Een rancunehouding signaleert hij als er wordt gepraat over de RST maar ook als TESO in het geding is. Niet dat hij een warm pleitbezorger wil zijn van deze particuliere onderneming, maar hij ziet er weinig heil in om er altijd maar tegenaan te trappen. Wat niet weg neemt dat hij zich wil inspannen om het karakter van deze onderneming te hel pen ombouwen in de richting van open baar vervoer: betaalbaar en voldoende regelmatig. Menselijk vervoer en minder extreem autogericht. ,,De dubbeldekker is sociaal gezien een mislukking, voor veel mensen ontoegankelijk. Toch is het onpraktisch om uitsluitend tegen die dubbeldekker tekeer te gaan. Een gelijk soortig ingerichte enkeldekker zou op bijna dezelfde bezwaren stuiten. Het verschil is slechts één trap. Ik vind het niet acceptabel dat de Pontweg ge schikt wordt gemaakt voor een file van 200 auto's. Verbreding en stoplichten zouden het eiland nog meer aantasten. Het gemeentebestuur moet daar niet aan meewerken. Niet om TESO te pesten; TESO doet haar uiterste best om te overleven. Waarom zouden we toristen en onder wiens auspiciën het toeristenmagazine ,,Texeltoerist" wordt uitgegeven. De reis naar Texel per veerboot mag dan veilig en snel gebeuren, een bijzon der romantische aangelegenheid is het sinds de ingebruikneming van de veer haven van 't Horntje en de veerboten met koplading niet meer. Door de dub beldekker is dat nog erger geworden. Het genoeglijke, het „menselijke" ont breekt teveel hoewel mag worden aan genomen dat mensen die op Texel hun vakantie doorbrengen daar toch wel op gesteld zijn. Ook de TESO-directie ziet dat in en heeft daarom medewerking toegezegd aan het initiatief van de werkgroep zomerrecreatiewerk. Welkomstwoord Het is de bedoeling dat de passagiers in het bij het begin van elke reis af te draaien welkomstwoord (eventueel in stenen gooien naar deze maatschappij in benarde omstandigheden? Zolang de machtige geneesheer de minister van economische zaken haar toestaat ver sterkende middelen aan de Texelse bevolking te onttrekken, blijft zij wel leven." Zuiverheid Het is duidelijk dat Blanken geen po gingen doet om precies dezelfde me ningen te verkondigen als zijn fractie. ,,ln bepaalde linkse kringen, ook hier, bestaat de neiging om raadsleden en wethouders te dwingen bepaalde gelijk luidende standpunten in te nemen. Dat is voor mij onjuist en onaanvaardbaar, Het is zelfs strijdig met de belofte van zuiverheid, die elk raadslid moet afleg gen. leder heeft zijn persoonlijke ver antwoordelijkheid. Een goed program ma, regelmatig overleg met de achter ban en terugkoppeling naar bredere be volkingslagen moet tot een verantwoord resultaat kunnen leiden. Vertrouwen in zijn persoon is voor een volksvertegen woordiger onontbeerlijk. Een raadslid als marionet is dodelijk voor de demo cratie." Blanken wil wel een voorbeeld noe men van een recente beslissing die volgens hem op onjuiste wijze tot stand twee talen) te horen krijgen dat hun komst naar het waddeneiland zeer wordt gewaardeerd, eventueel gevolgd door mededelingen van belang zoals de drukte op de kampeerterreinen, be langrijke evenementen, tips ter voor koming van wachten bij terugkeer naar huis e.d. Tevens wordt gewezen op de „ambassadeurs" aan boord (herken baar aan hun gele „Recre-aktief" kle- dingjdie de mensen graag van dienst zijn met algemene informatie over Texel en graag het gratis weekoverzicht ge ven. Kosten Een aantal van de meest betrokken mensen (waaronder een vertegenwoor diger van de VVV) zal dit initiatief op korte termijn nader uitwerken. De me dewerking van TESO is gratis, maar voor de kosten die zijn verbonden aan het gedurende zeven weken plaat sen van een of twee medewerkers op de boten is nog geen oplossing gevonden. De begroting van de sportraad biedt vrijwel zeker onvoldoende ruimte. De sportraad hoopt dat een beroep kan worden gedaan op de „toeristenpot", het fonds dat op peil wordt gehouden uit de opbrengst van de toeristenbe lasting. Het college is voorgesteld de com missie voor recreatie en natuurbehoud een oordeel te laten geven over het plan. is gekomen. De weigering om de on roerend goed belasting met 15% extra te verhogen noemt hij zonder aarzelen kort2ichtig. „De achtergrond van het voorstel was de instandhouding van het voorzieningenpakket bij teruglopen de uitkeringen van het rijk. Het was ver antwoord omdat het tarief van de OG-belasting op Texel heel laag is in vergelijking met het gemiddelde elders in het land. De Pakt-fractie was aan vankelijk vóór de extra verhoging. Toen kwam een brief van de FNV waarin om uiterste voorzichtigheid werd gevraagd bij het verhogen van de plaatselijke be lastingen. Op zich prima. De fractie holde toen prompt de andere kant op. Vervolgens werd aangetoond dat de laagste inkomens slechts drie tot acht gulden per jaar achteruit zouden gaan als gevolg van die verhoging. En tevens dat niet verhogen van de OG-belasting juist voor de lage inkomens riskant was, omdat veel culturele voorzieningen voor hen onbetaalbaar zouden worden. Per saldo was er dus juist voor die lage inkomens voordeel. Toch stemde de fractie tegen. Dat vind ik gebrek aan politieke moed!" Onderwijs Onderwijs en sociale zaken vormen de belangrijkste onderdelen van Blankens portefeuille. Wat betreft onderwijs pro beert hij nieuw beleid te maken, doet informatie op en speelt die door. Zo heeft hij de hand in een betere af vloeiingsregeling, streeft naar een meer bevredigender regeling voor het on derhoud van schoolgebouwen (waarbij dit onderdeel niet langer deel uitmaakt van de portefeuille van de wethouder voor openbare werken). Nogal een flinke rol heeft Blanken gespeeld bij de veranderingen die zijn doorgevoerd bij de schoolbegeleidingsdienst. Het gaat daar nu goed, maar er valt nog genoeg te verbeteren, zoals de advisering van vijfde en zesde klassers bij het kiezen van vervolgonderwijs. Blanken spant zich ook in om enige uniformiteit te krijgen in de leermethoden die op de diverse basisscholen worden toegepast zonder daarbij de indruk te willen wekken dat hij de verantwoordelijkheid van de schoolhoofden in deze wil aan tasten. Directe invloed daarop heeft hij als de scholen om credieten vragen om het bestaande systeem aan te vullen of te vernieuwen. Ook via het benoemin genbeleid kan hij veranderingen bij het onderwijs stimuleren. Hij is van mening dat moet worden gestreefd naar minder „leerstofgericht" en meer „kindge richt" onderwijs. Blanken is ook druk bezig met de toekomstige structuur van de basis scholen: de integratie van kleuter- en basisonderwijs. Een vraag die zich hier bij opwerpt is of de vijf bijzonder neutrale kleuterscholen van Texel (Den Burg, De Cocksdorp, Den Hoorn, De Vrijdag kreeg vliegveld Texel twee maal bezoek van een nieuw, en daar door nog bijzonder, type helicopter; de West/and WG-30. Een heli ingericht voor personenvervoer maximaal 17) en uitgerust met twee Rolls Royce motoren en bijzonder goed wendbaar en snel. De reden van het bezoek was een test vluchtprogramma. Het toestel moet een aantal v/iegonderdelen afwerken voor dat de vereiste luchtvaartcertificaten worden afgegeven. Texel werd twee maal aangedaan, waarbij tussentijds naar een booreiland en terug werd gevlogen. Op het vliegveld werd getankt en werd dit nieuwe type door een testvlieger van de Engelse fabriek en een autoriteit van British Airways ruim schoots uitgebreid geïnspecteerd. ,,Het blijven proefvluchten", aldus haven meester Ed de Bruijn, wijzend naar de PAGINA 5 Koog en Oudeschild) moeten opgaan in openbare of bijzondere basisscholen. De wethouder heeft daarover een dis cussienota gemaakt, waaruit blijkt dat hij het meest voelt voor de openbare vorm. Algemeen bekend is dat Blanken zich ook nogal heeft bezig gehouden met het buitengewoon onderwijs. Het rapport dat hij liet maken, verwekte veel emotie. Maar het voorlopige resultaat was voor de meest betrokkenen een qe- schenk uit de hemel; er is nu een lom schooltje op Texel en het toekomst- ideaal, een school voor speciaal onder wijs is daarmee niet geblokkeerd. Betutteling Wat betreft de sector sociale zaken zegt Blanken het als een uitdaging te zien dat mensen die een beroep moeten doen op sociale uitkeringen zich vol waardig behandeld voelen. „Je schrikt er soms van wat sommige van die mensen moeten aanhoren als ze hulp krijgen of hulp nodig hebben. Ze wor den soms heel moraliserend betutteld. Ook Texel telt nog menig regent." Iets nieuws voor Texel wordt het tehuis voor acuut daklozen, waar Blan ken samen met de Stichting Maat schappelijk Werk nauw bij is betrokken. Acuut daklozen zijn mensen, waaronder kinderen, die als gevolg van geweld dadigheid of daarmee te vergelijken oorzaken niet meer thuis kunnen blijven. Dat komt op Texel een keer of tien per jaar voor. Het is van enorm belang dat deze mensen worden opgevangen. Waarschijnlijk zullen voor dit doel enkele gewone huizen worden gekocht. Omdat de mensen die hier tijdelijk wonen gewoon huur betalen, kan het project kostendekkend zijn. Overigens heeft Blanken een flinke portie kritiek op het functioneren van het maatschappe lijk werk in de praktijk, hoewel hij daarmee niet doelt op het directe werk op Texel. „Er wordt nog teveel tijd besteed aan het eigen functioneren. Navelstaren noem ik dat. Idealistische, maar vage praat. Dat gaat ten koste van de directe hulpverlening. Ik vind dat ook het maatschappelijk werk zich minder passief zou moeten opstellen. Als er een noodsituatie is moet er opgetreden kun nen worden, ook als de betrokkenen daarom in eerste instantie niet nadruk kelijk vragen." De wethouder heeft ook nog het nodige onder handen op het gebied van werkgelegenheid (met hoopvol pers pectief!), het Mensen zonder Werk project, de kaderwet specifiek welzijn, verbetering van inspraakmogelijkheden en tal van andere zaken waarin nog heel wat tijd gaat zitten. Of hij dit werk kan afmaken is echter de vraag. Terwijl de aanhang van de Partij van de Arbeid vliegend slinkt (een of twee zetels verlies zitten er dik in!zijn Blankens politieke vrienden en vriendinnen druk bezig het door de wethouder veroorzaakte goed en kwaad nauwkeurig af te wegen. Dat gebeurt op de weinig objectieve weeg schaal van kritiekloze bewondering, rancune, achterklap, zucht naar macht en (hopelijk) ook met nog wat nuchter heid en afstandelijkheid. Tegen het eind van deze maand moet het oordeel zijn geveld. inspectie. Hij verte/ae aat de West/and WG-30 voor het eerst buiten Engeland vloog. Voor luchtvaartgekken natuur lijk heel aardig, maar over een paar jaar vliegt het toestel misschien wel regel matig in Nederland. British Airways is de eerste maatschappij die met de heli gaat vliegen en er enkele tientallen heeft besteld. Het toestel dient a/s ver vanging van de Sikorsky S 61-N en zal onder andere personee/svluchten op booreilanden gaan verzorgen en een lijndienst onderhouden tussen verschil lende Engelse vliegvelden. De WG-30 wordt in dezelfde fabriek gemaakt als de Nederlandse marineheli's en daaruit verklaart havenmeester De Bruijn het feit dat Texel werd uitgekozen voor de testvluchten. ,,Op zichzelf is het bijzon der dat zo'n klein vliegveld wordt ge kozen, maar ze kunnen hier rustig werken. Texel ligt bovendien vrij cen traal voor korte vluchten naar boor eilanden. »ir\va\s De West/and WG-30 bezig met landen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5