De wulp is onze grootste steltloper l Voor het weekend n van 13 en 14 februari 1982 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Kerkdiensten I Dierenartsen Brandmelding Rijkspolitie Noodslachtingen ha! óók lid van de fietsclub! IIJ DAG 12 FEBRUARI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 13 van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741. vol drie eieren. Het dier bleek in de winter 78/79 in Engeland gevangen en geverfd te zijn. Hij overwinterde in west-Engeland, niet langs de kust maar meer in het binnenland, in de buurt van Liverpool. Dat is bijna precies westelijk van Texel. Meer dan 100.000 Wulpen kunnen al vroeg in het seizoen met broeden beginnen. Soms zijn er eind maart al voltallige legsels. Veel later dan de kievit zal de eerste wulp dus niet zijn. Het zijn echter slechts enkele paren die zo vroeg zijn. De meeste beginnen in de loop van april met het leggen van de eieren. De plaatstrouw bij de wulp is opvallend. Vogelwachters vinden soms jaren ach tereen in hetzelfde valleitje een nest. Soms zelfs binnen enkele meters van de aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiNJI Eén van de vogels die we het hele jaar door op Texel kunnen zien is wulp. Het is ook één van de gemakkelijkst herkenbare soorten met lange, grijze poten en grote, neerwaarts gebogen snavel, rwarring met andere steltlopers is bijna niet mogelijk. Ik schrijf met jzet bijna, want in ons land komt nog een wulpensoort voor: de genwulp. Deze soort lijkt vrij sterk op de gewone wulp. (met regen eft ie niets te maken). Het is een doortrekker die in Scandinavië en Dordwest Rusland broedt. Regenwulpen worden op Texel gezien ssen half april en half september. Het meeste echter in mei. Ze zijn uidelijk kleiner dan de wulp, maar hebben verder hetzelfde postuur, an niet te grote afstand kan men twee duidelijke donkere strepen op kop zien en een lichte kruin. Vooral overtrekkende exemplaren zijn leestal goed herkenbaar. Wie eenmaal de langgerekte, giechelende iller die als een snel ,,bie-bie-bie-bie-bie-bie" omschreven wordt, shoord heeft, vergeet hem nooit meer. Deze Witte Lieuw gaat echter over de ilp. Het wintervoorkomen van deze ort hangt een beetje van de weers- istandigheden af. Omstreeks deze tijd n ze in ieder geval nagenoeg altijd op t wad en de weilanden te vinden, ilfs als er niet te veel sneeuw ligt en de idem niet keihard bevroren is, kunnen het op het grasland lang volhouden, iel langer dan kort-snavelige soorten als kievit en goudplevier die bij vorst el zuidelijker trekken. Wordt het voor wulp op het land te bar, dan zijn er op t wad nog heel lang ijsvrije gebiedjes aar hij aan voedsel kan komen. Het is >uwens zo dat er 's winters altijd meer jlpen buitendijks leven, dan op de aslanden. Tijdens hoogwater komen ize Waddenzeedieren naar het vaste- td en rusten dan in dichte groepen een op de meest rustige plaatsen. Op ixel bijvoorbeeld op de Schorren, in ilder De Eendracht en op de Bol. Dit sten tijdens hoogwater wordt over- sn genoemd en de rustplaatsen heten logwatervluchtplaatsen. Daar kunnen de aantallen redelijk goed tellen of hatten. Een februaritelling in 1981, idaan door een twintigtal enthousiaste ixelse vogeltellers, leverde voor het ile eiland een resultaat van ruim 3700 ulpen op. In februari 1980 werden zelfs jna 7300 exemplaren geteld! Waarom in deel van de wulpen op het grasland lat voedsel zoeken is niet erg duidelijk ogelijk heeft het te maken met de ireikbaarheid van het voedsel en de lavellengte. Vrouwtjes wulpen hebben imelijk een langere snavel dan de annetjes. Als 's winters op het wad de ooien dieper zitten, zouden de man djes misschien meer naar de weilan- in trekken Het voedsel bestaat, hankelijk van het seizoen, op het wad krabben, schelpdieren en allerlei ormen, op het weiland uit regen- ormen, insekten en hun larven etc. oewel de graslandwulpen natuurlijk ïen rekening behoeven te houden met itijden, slapen ze toch op vaste plaat- in. Die liggen vaak langs de kust. Alle ulpen van zuidelijk Texel bijvoorbeeld apen in de Mokbaai en omgeving of bij i Oude Molenkolk in de Prins Hendrik aider. Maar ook Waalenburg doet vaak enst als slaapplaats voor wulpen. De wulp is een trekvogel. De dieren uit noord- en midden-Europa trekken in richtingen tussen zuid en west. Veel volgen daarbij de kustlijn, maar ook door midden-Europa vindt trek plaats. Een deel van al deze trekkers beland helemaal in tropisch Afrika en soms zelfs in Zuid-Afrika. De wulpen die langs de kusten van Europa en op de Britse Eilanden broeden gaan niet zo ver. Een deel trekt zelfs helemaal niet. Ook voor de Texelse wulpen gaat dat waarschijn lijk op Van bij ons geringde jonge dieren zijn terugmeldingen bekend van de Franse kust en mijn broer kreeg er zelfs nog één uit noord-Spanje. Jonge dieren trekken doorgaans verder dan volwassen exemplaren. Als we zien dat met mooi weer in de loop van februari soms al weer even wulpen op hun broedplaatsen in de duinen komen kijken, kunnen die naar mijn idee nooit ver weg geweest zijn. Steeds minder De Texelse wulpen broeden allemaal in het duingebied. Dat komt ons" als doodnormaal voor, maar dat is het eigenlijk niet. Op andere plaatsen broedt de soort ook in veengebieden, in lage weidegebieden (o.a. langs rivieren en merenl en soms zelfs op akkers. Deze laatste plaats is overigens meer uit zondering dan regel. Het is ook niet zo dat de wulp een echter kustvogel is. Hij komt verspreid door heel midden- en noord-Europa voor in bovengenoemde gebieden. Het aantal paren in Nederland ligt rond de 3000. Texel slaat daarbij met zijn ongeveer 120 paren zeker géén slecht figuut. Hoewel verreweg het grootste deel van de duinen als natuurreservaat toch een redelijke tot goede bescherming geniet, kunnen we toch niet voorkomen dat de soort op ons eiland in aantal achteruit gaat. Rond het einde van de jaren vijftig broedden er zeker meer dan 200 paren op Texel. Er zijn verscheidene redenen te bedenken voor die achteruit gang. In de eerste plaats zijn bepaalde delen van het duin bedekt geraakt met dicht struikgewas, waardoor ze als broedplaats ongeschikt werden. Ten tweede is natuurlijk het duinareaal vele tientallen, misschien wel enige honder den hectaren kleiner geworden door de kustafslag, aanleg van parkeerterreinen e d. Het derde punt is de toegenomen recreatieve druk. Bij dit laatste punt zullen sommigen misschien denken „geeft ie de toeristen weer de schuld." Maar het is bewezen dat de wulp heel „verstoringsgevoelig" is. In de heide gebieden op de Veluwe en in het Gooi is dat wel heel duidelijk gebleken: er broedt bijna geen wulp meer. Ook op Texel zijn de gevolgen van de recreatie meetbaar: in drukke duinen bij De Koog broedt gemiddeld één paar op 75 hectare, in vergelijkbare rustige duinen één paar op 14 hectare Vijf maal zoveel dusl Gele wulp In 1979 ontdekte ik in april in het duinpark bij het NRC een heel merk waardig gekleurde wulp. Zijn buik en de veren onder de staart waren eigeel van kleur. Het zag er niet erg natuurlijk uit, het leek meer op verf. Nu gaan wulpen zelden in een pot verf zitten, dus moest ie opgeschilderd zijn. U vraagt zich mis schien af welke idioot er vogels verft. Onderzoekers doen dat waarschijnlijk vaker dan u denkt. Je kunt het verven ongeveer vergelijken met ringen. Het voordeel van een opgeschilderde vogel is dat je hem niet hoeft te vangen om hem te herkennen. Daar tegenover staat dat je dergelijke vogels niet per individu kunt herkennen. Bovendien verdwijnt de kleurstof na verloop van tijd. Het is wel watervast, maar vogels ruien nu eenmaal. Ook zwanen en steltlopers worden wel eens geverfd om meer over trek- bewegingen te weten te komen. Het is dus van belang om waarnemingen van „gekleurde" vogels te noteren en door te geven. Schade doet het de vogels niet. Mijn gele wulp bebroedde succes- Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagnorgen 8.00 uur Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek ge opend en spreekuui van 12.00- 12.30 uur eri van 17.00-17.30 uur zonder afspraak. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Let op! Aanvragen voor hulp: uitsluitend te bereiken: zaterdag en zondag tussen 13.00 - 14.00 uur en 18.30 - 19.30 uur Zr. Van Karsen, Kogerweg 132, Den Burg, tel. 4319. Magazijn Groene Kruis Geopend voor uitgifte goederen: Maandag t/m vrijdag van 17.00 - 18.00 uur plaats van een voorgaand jaar. In hoeverre hier altijd sprake is van dezelf de exemplaren is natuurlijk niet zeker. g Onderzoek in Duitsland met geringde exemplaren wees uit dat van 93 wulpen g die op het nest waren gevangen er het g volgend jaar 77 exemplaren op dezelfde g plaats tot broeden kwamen, dat is bijna 83 procent. g De broedduur bedraagt ongeveer vier weken en daarna duurt het nog vijf i weken voor de jongen vliegvlug zijn. Eind juni zijn daarom bijna alle wulpen g weer uit het duin verdwenen De meeste g zijn al eerder weg. Er vindt zelfs al wat trek plaats in de laatste weken van mei. g Dat is vooral van niet-broedende exem- g plaren en dieren waarvan het broedsel mislukt is. In juni komen daar al weer g meer exemplaren bij. Dan zijn het vaak g voor het grootste deel wijfjes. Die veria- ten hun gezin namelijk regelmatig nog voor de jongen zelfstandig zijn. Het g mannetje moet er dan maar alleen voor zorgen! In de loop van juli en augustus komen steeds meer noordelijke wulpen naar het waddengebied. De grootste aantallen worden eind augustus-begin september geteld. Er kunnen dan rond g de 100 000 wulpen in het Nederlandse g waddengebied aanwezig zijn. Daarvan g kan zo'n 10% of iets meer op en bij Texel zitten: de maximum-aantallen g schommelen van 10.000 tot 13.000 g exemplaren. Een aantal om trots op te g zijn! g Adriaan Dijksen. 1 Voor zeer spoedeisende tandheel- 1 kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te- recht in het tandheelkundig cen- trum in het Groene Kruisgebouw, j Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij- dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag I van 11.00-12.30 uur en van 15.00- S 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed- eisende gevallen. Zondag 14 februari 1982 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Wolthaus in de R.S.G. collecte ontwikkelingssamen werking. Uitzending via de Lichtboei De Cocksdorp 9.30 uur ds. J. Papineau Salm, Bussum. Maandcollecte kerkvoogdij Den Hoorn 9.30 uur ds. Wisman dienst van Schrift en Tafel coll. werelddiakonaat De Koog 11.00 uur ds. Wisman dienst van Schrift en Tafel coll. werelddiaconaat De Waal dienst in De Koog Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, maandcollecte Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout, maandcollecte GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. R. J. Blaauw 17.00 uur ds. J. Donker Oosterend 10.00 uur ds. J. Donker 17.00 uur ds. R. J. Blaauw GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Kranten, tijdschriften en ander oud 1 papier hoort NIET in de vuilniszak. 2 Bewaar het voor de verenigingen! Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Bij brand altijd bellen (02222) 2066 en bij geen gehoor (02230) 22222. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Bulten kantooruren (tussen 18 00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182(slachtplaatsl of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g, (02226) 520 of (02220) 3541 GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Hylkema kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur ds. Hoekstra Kinderoppas aanwezig. Uitzending via De Lichtboei ROOMSKATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur, Herenkoor De Koog: zondag 9.30 uur De Cocksdorp: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. Zondag: 10.30 - 11.30 uur Open bare lezing. 11.30-12.30 uur Wachttoren studie. Woensdag: 19.30-20.30 uur Theo cratische School. 20.30-21.30 uur Dienstvergade- ring. nmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililililllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiMiiiiiiiiriirim 23. „Zeer oppervlakkig." „Heeft u medicijnen ontvangen?" „Inderdaad." „Wat waren dat voor medicijnen?" De heer Peabody zocht met iets van ischaamdheid in de binnenzak van zijn en haalde een medicijnfles te voor schijn. „Het is natuurlijk onmogelijk, dit ebben we zoeven van dokter Oakes ernomen", zei Derek met een uitge keken gezicht, „om na te gaan of de ihoud van deze fles indentiek is aan die «elke juffrouw Hassett kreeg voor- eschreven. Ik wil slechts constateren at door het oog van de leek bezian, de ne fles op de andere lijkt als de ene iroene erwt op de andere." Dokter Oakes sprong op om te pro- esteren, maar de rechter wuifde hem «eer te gaan zitten. „En meneer Peabody we hebben oéven van dokter Oakes mogen ver- lemen dat hij zijn patiënten naar draag kracht liet betalen. Als ik zo vrij mag zijn het op te merken, u ziet er financieel heel wat draagkrachtiger uit dan de heren Tubbs en Edwards die daarnet getuigd hebben Mag ik u vragen: heeft dokter Oakes u voor het consult en de medicijnen laten betalen wat zij betalen moesten, namelijk twee shilling voor het consult en één voor de medicijnen?" „Neen, mijnheer", zei de heer Pea body met krachtige stem. Dokter Oakes glimlachte triomfante lijk, de rechter keek verwonderd. „Heeft hij u meer of minder laten betalen?" „Meer, véél meer", zei de heer Pea body. Dokter Oakes sloot een ogenblik in diepe voldoening de ogen. De gehaaide advocaat sneed zich met deze getuige in de vingers! „Mag ik vragen, meneer Peabody, wat dokter Oakes u berekende?" „Zeker", zei de heer Peabody, „hij berekende voor het consult vier shilling en voor de medicijnen twee." Een daverend gelach weerklonk van de tribune en Sir Hilary zocht steun in zijn zakdoek, zonder van „ontruimen" te gewagen. „Ik dank u meneer Peabody", zei Derek. En de waardige klerk schreed heen. Het leek erop dat enkele aan wezigen graag hadden geapplaudiseerd. Derek wendde zich met een zwierig gebaar tot de edelachtbare Sir Hilary, die weer van achter zijn zakdoek was te voorschijn gekomen. „Ik dank u, edelachtbare", zei hij, „dat u mij hebt toegestaan deze heren te laten getuigen. Het is niet mijn bedoeling te treden in een kritische be schouwing van de ziektesymptomen van juffrouw Hassett. Ik ben bereid ten volle de diagnose van dokter Oakes te doen gelden. Waar het mij om gaat is het bedrag dat juffrouw Hassett als ver goeding vraagt, en dat mij buiten ver houding lijkt te staan tot de werke lijkheid. Immers, edelachtbare, wanneer juffrouw Hassett niet elke keer de lange reis had gemaakt naar Harley Street maar zich veel dichterbij, in Carnaby Street, had laten behandelen, zou ze voor het tarief dat dokter Oakes daar berekent nog wel twintig jaar lang iedere week kunnen komen en nog duizenden flessen medicijn slikken. Als ik de ta rieven in ogenschouw neem die dokter Oakes rekent voor de patiënten die in Carnaby Street komen, dan zou ik zo zeggen dat de dokter voor het geld dat hij thans aan één patiënt in rekening brengt, heel Soho kunnen behandelen in plaats van die ene patiënt." De tribune vermaakte zich zeer, zelfs de jury ontkwam niet aan een glimlach en Sir Hilary bleek een chronische ver koudheid te hebben opgelopen. Dokter Oakes probeerde in een ver ontwaardigd betoog de bewijsvoering van Derek Troy af te schilderen als een kwaadaardige samenzwering, maar Derek kon rustig luisteren. En toen de rechter de jury had geïnstrueerd, duurde het niet land of de voorman kwam zeggen dat de jury éénstemming van oordeel was dat de eis van juffrouw Hassett niet ontvankelijk kon worden verklaard. En Sir Hilary haastte zich weg. Hij zou straks op de receptie ongetwijfeld het middelpunt der belangstelling zijn! Van dokter Oakes noch van juffrouw Hassett was nog een spoor te bekennen toen Derek uit de advocatenkamer naar buiten trad. Maar boven de witte snor van Sir Henry Winterstone zagen een paar lachende ogen hem aan. „Dat heb je hem meesterlijk geleverd, jonge vriend! Ik denk dat er nu wel minder ouwe dames van bussen zullen vallen!" „Sir Henry", zei Derek, Phil Edwards bij de arm nemend die bescheiden ter zijde stond, „hier is een voormalige empoyé van uw maatschappij, die de dupe is geworden van deze zwendel- affaire. Hij heeft krachtig meegeholpen om die te ontmaskeren en is daarmee de maatschappij zeer van dienst geweest. U zoudt mij persoonlijk het grootste plezier doen, wanneer u er voor kon zorgen dat Mr. Edwards in ere werd hersteld." „Zo", zei Sir Henry, zijn voormalige werknemer kritisch openemend, „bent u zonder werk, meneer Edwards?" „Nee Sir Henry, ik ben nu magazijn meester bij Harrods." „Wat wilt u dan?" „Weer bij de maatschappij terug." „Alleen als eerherstel?" „Ik werk liever bij de maatschappij. Ik ben niet op de bus gegaan bij gebrek aan iets anders. Ik vind het een machtig interessant bedrijf en ik hoopte nog eens verder te komen dan busconducteur." „Maar m'n beste man", zei Sir Henry, „mensen die hun werk met plezier doen, hebben wij juist hard nodig. Het is jammer dat juist u hiervan de dupe moest worden. Zulke krachten kunnen wij het slechts missen. Kom morgenochtend half tien op mijn kan toor, dan zal ik eens zien of er bij de opleiding geen plaatsje open is." Phil Edwards dankte hartelijk en greep toen de hand van Derek. „MeneerTroy", zei hij, „eigenlijk heb ik het allemaal aan u te danken. Als ik u ooit mijn erkentelijkheid kan tonen..." „Malligheid", zei Derek, „zullen we nog even ergens wat gaan drinken op de goede afloop? Ja, jij ook", zei hij tot de jonge Tubbs die meende dat hij nu te veel werd. „Je hebt je werk uitstekend En zo ging het vreemdsoortig ge zelschap, Sir Henry en Derek voorop gevolgd door de heer Peabody (die dui delijk liet merken dat hij Tubbs niet als zijn gelijke beschouwde) Phil Edwards en de roodharige jonge speurder, naar een restaurant waar ze weldra om een tafeltje verenigd waren. „Nu moet je me toch es zeggen", zei Sir Henry, „hoe zit dat complot nu in elkaar?" „Daar ben ik nog steeds niet helemaal achter", erkende Derek, „maar ik denk dat dr. Oakes de autor intellectualis van het plan is. Hij is op het idee gekomen om op grond van een moeilijk te controleren ziekte om scha devergoeding aan te kloppen. Hij heeft, wellicht onder zijn patiënten, de juiste mensen gevonden die voor een deel van de winst wel bereid waren het spel mee te spelen. Het was een koud kunstje zich kwasi van de treeplank van de bus te laten vallen. Hij rekende erop dat de maatschappij liever geen proces verbaal had, anders zou een politie-onderzoek waarschijnlijk al hebben uitgewezen dat de conducteur helemaal geen schuld trof. De geheimzinnige man die de pa tiënten bij het ziekenhuis ontmoetten moet niemand anders dan hijzelf ge weest zijn, als tenminste dat verhaal van die opmoeting op waarheid berust. Hij heeft natuurlijk gehoopt dat wij met een batterij medische experts zouden aan komen en zijn diagnose betwisten. Daar had de jury noch de rechter een bal van gesnapt en de jury zou eens te meer de indruk gekregen hebben dat de maat schappij kosten nog moeite spaarde om onder haar verplichtingen uit te komen." Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 13