Watersport Fietspad langs Eendrachtdijk stuit op grote bezwaren Beroepsonderwijs geeft openbare /essen VERVOLG VAN PAG. 1 Commissie akkoord met waarborgsom Nieuwe vogelvereniging Schrijfavond Amnesty Gemeente ziet geen mogelijkheden voor hovercrafdijn VVV krijgt subsidie voor folder over kerketochten Eilandcompetitie volleybal MST-programma Damclub Texel IIJDAG 12 FEBRUAR11982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 A. Dijksen heeft woensdagavond it de vergadering van de commissie oor recreatie en natuurbehoud ie zwaar aangetekend tegen het plan >an een fietspad langs de Eendracht- lijk. Hij zei dat destijds is afgespro- ;en dat de dijken na het beëindigen ren de ophogingswerkzaamheden er veer net zo bij moeten liggen als er oor. Het fietspad er langs zou strij dig zijn met de afspraken. Vrij litvoerig ging Dijksen in op de waarde van het langs de Eendracht- lijk gelegen Schorrengebied. Texel leeft al erg weinig kwaldergebied ■n juist de Schorren behoren tot één ir weinige terreinen waar vogels nog ongestoord kunnen nestelen, iet gebied is vooral belangrijk voor items. Dijksen vreesde allerlei lijverschijnselen van het fietspad, toals schreeuwende mensen, awaaierige bromfietsen en os lopende honden. Bij de «handeling van de aanvulling op iet fietspadenplan toonde Dijksen rich ook tegen paden langs de linnendijken die hij kwalificeerde als sen extra verstoring en verdere ont sluiting van het landschap. Tegen een pad over de Limietweg ïad hij geen bezwaar, maar een pad aver de Ruigendijk wilde hij beslist niet. Een fietspad langs de Redoute vond Dijksen overbodig omdat er genoeg alternatieve routes zijn en tenslotte vroeg hij waarom verbreding van het pad langs de Rommelpot in het fiets padenplan was opgenomen. Wethouder Nauta die de vergadering voorzat zei dat destijds inderdaad afge sproken was dat er geen fietspad langs de Eendrachtdijk zou komen, omdat toen niet zo erg op recreatieve aspecten was ingegaan. Het standpunt is nu dat het in principe mogelijk is, tenzij blijkt dat het niet verantwoord is. Eén en ander wordt tegen elkaar afgewogen. Over de verbreding van het Rommelpot fietspad zei Nauta dat het een vrij belangrijk fietspad is dat aan geen enkele eis voldoet. Twee fietsers kunnen elkaar er nauwelijks passeren. Ook J. Dekker pleitte voor verbre ding van het pad langs de Rommelpot. Over de Eendrachtdijk zei hij dat je ervoor moet waken mensen afzijdig te houden voor de natuur. Juist door ze met de natuur te confronteren gaan ze het waarderen. Hoewel hij wel degelijk het gevaar van verstoring van het Schorrengebied zag, was hij toch voor het betreffende fietspad. Dekker wees verder op de slechte staat waarin het fietspad van de vuurtoren naar de Krimweg zich bevondt en vond dat daar nodig iets aan gedaan moet worden. Hij was voorstander van een pad over de Limietweg. Onbekendheid C. Timmer vroeg zich af of het iets uit zou maken of het fietspad aan de binnen- of buitenzijde van de Eendrachtdijk zou komen. A. Dijksen zei echter dat dit niets uitmaakt. In beide gevallen wordt het natuurgebied verstoord. Onbekendheid met de schade die mensen aanrichten, was volgens M. Warnaar het probleem. Wanneer het pad langs de Eendracht dijk er zou komen, dienen aan het begin er van grote borden te staan die mensen wijzen op de kwetsbaarheid van het gebied en gedrag dat achter wege gelaten dient te worden. Bijzonder blij toonde Warnaar zich met het pad langs de Krimslag. Omdat de rijbaan hier al bijzonder smal is, zou het naast de rijbaan moeten komen. D. Welboren vond dat je niet persé ge scheiden autocircuits en fietscircuits hoefde te hebben. Het fietsen op land- bouwwegen is zeer wel mogelijk en verlangt een goed samenspel van auto mobilisten en fietsers. Hij toonde zich tegen het pad langs de Eendrachtdijk en vond het belangrijk het pad langs de Rommelpot te verbreden. Wethouder Nauta concludeerde dat het pad langs de Eendrachtdijk niet zomaar aangelegd mag worden en dat gedegen onderzoek noodzakelijk is. Het pad langs de Krimslag heeft een hoge urgentie en ook de verbreding van het pad langs de Rommelpot wordt zeer belangrijk gevonden. Woensdagmiddag en -avond a.s. geeft het Lager Beroeps Onderwiis op Texel open les voor belang enden. Het betreft hier gewone lessen, echter met het verschil dat het 's mid dags van twee tot vier uur en 's avonds van zeven tot negen uur is toegestaan dat geïnteresseerden een kijkje komen nemen. De openbare lessen zijn vooral interessant voor toekomstige lagere schoolverlaters, zodat ze zich kunnen oriënteren op het beroepsonderwijs. Ouders zijn uiteraard ook van harte welkom. De open lessen worden in alle drie de LBO-gebouwen (Emmalaan, Haffelderweg en Beatrixlaan) gehou den. vrije catamaranzeilen bij paal 12 en was van mening dat een te grote concentratie van zeilscholen of verenigingen leidt tot spanningen en irritatie. De kustzeil- vereniging Westerslag schreef dat het regelmatig voorkomt dat ongeorgani seerde surfersgaan surfen op plaatsen die aan een vereniging of school zijn toege wezen Wanneer er met dergelijke surfers iets gebeurt wordt de vereniging of school ter verantwoording geroepen. In de praktijk blijkt het echter niet mogelijk ongeorganiseerde mensen weg te sturen. Om dit te verbeteren zou de strandbe- waking geïntensiveerd moeten worden. Volgens de kustzeilvereniging wordt paal 19 ten onrechte niet aanbevolen voor watersportrecreatie. Toch zouden hier mogelijkheden voor surfers bestaan. Het zeer rustige strand is bereikbaar via het verharde pad langs hotel Opduin en over de camping. Eventueel ongeorganiseerd surfen zou bij paal 19 het best kunnen plaatsvinden volgens de kustzeilvereni ging waardoor mogelijk het ongeorga niseerde verboden surfen bij paal 17 en 21 wordt tegengegaan. Ook de kustzeilver eniging Westerslag uitte zich tegen het ongeorganiseerdezeilen en surfen bij paal 12 en het idee om meerdere verenigingen en scholen toe te laten bij paal 33. De ontheffing voor paal 15om buiten schooi en verenigingsverband met catamarans en andere vaartuigen van geringe af metingen van en naar de kust te varen is volgens de kustzeilvereniging niet in overeenstemming met de toewijzing van paal 15voor ongeorganiseerd surfen en in schoolverband zeilen en surfen. Borden De Wmdsurfclub Texel ging in op de situatie bij het strandje bij Dijkmans huizen Het deel rechts van de steiger zou moeten worden bestemd voor windsur fen en het linker deel voor zwemmenHet starten voor windsurfers zou aan de linkerzijde onmogelijk zijn voor surfers. De verdeling zou door borden duidelijk moeten worden aangegeven. De wind- surfclub pleitte voor sanitaire voorzie ningen, een boot om toezicht te houden en afvalbakken bij Dijkmanshuizen. De parkeergelegenheid bij Dijkmanshuizen is onvoldoende. Tenslotte zou de wind- surfclub graag een vergunning hebben voor het starten aan de zuidzijde van paal 17 en voor het plaatsen van een on derkomen voor materiaal en dergelijke aldaar. Het Utrechts Studenten Werkkamp dat een deel van de badmeesterij in de zomermaanden voor zijn rekening neemt ziet niet zoveel problemen in het vrij zeilen bij paal 12 omdat de zeilers over voldoende deugdelijk materiaal en vol doende ervaring zouden beschikken om te zorgen voor een veilige vorm van recreatie. Meer problemen zien de bad meesters in het surfen bij paal 12 en 15 omdat van surfers ,,een minder grote vaardigheid en verantwoordelijkheidsge voel moet worden verwacht." De bad meesters vinden verder dat een aanvul ling van het reddingsmateriaaLmet spe ciale buitenboordmotoren in de nieuwe situatie gewenst is en dat sommige per sonen die met ondeugdelijk materiaal willen gaan surfen of zeilen verboden moet kunnen worden weg te varen. Bij gehesen blauwe vlag zou het zeilen of surfen vanaf de betreffende stranden niet mogen en verder zou informatiemateriaal over de gevaren van de zee moeten wor den verspreid. De hoorzitting van woensdagavond werd geopend door mevrouw M. Legier- se die voorzitter J. Nauta 884 handte keningen aanbood van mensen uit Oosterend en omstreken. De onder tekenaars waren van mening dat de strandjes bij Nieuweschild en Dijkmans huizen moeten worden vergroot. Het strandje bij Nieuweschild zou moeten worden bestemd voor zwemmers en dat bij Dijkmanshuizen voor zwemmers en surfers. De veiligheid bij de strandjes diende eerste prioriteit te krijgen. Hans Bakker van Kustzeilvereniging Wester slag wilde weten wat nu precies de be doeling van de nota kleine watersport is. Nauta legde uit dat de nota moet dienen als basis voor de wijziging van de alge mene politieverordening. De nota moet echter wel een uitgangspunt blijven dat altijd kan worden bijgesteld en moet beslist geen star geheel worden.Hij blijft net zolang geldig zolang hij niet gewijzigd wordt", aldus Nauta. Joh. Roeper sprak namens de dorpscommissies van Oos terend en De Waal en verklaarde zich van harte eens met de nota. Hij kreeg weer woord van Gerard Roeper die zei het absurd te vinden dat de dorpscommissies niet de algemene dorpsideeën vertolken. Hij wist dat men het in De Waal zeker niet eens is met de nota. In de nota wordt volgens hem alleen maar rekening ge houden met zwemmers en niet met sur fers. C. G. Geutjes van de Windsurfdub Texel legde de nadruk op een omkleed- ruimte voor surfers bij Dijkmanshuizen. „Je vraagt je soms af of al die toe schouwers voor het surfen of het om kleden komen", zo zei hij. Volgens Nauta iseen dergelijke ruimte bij de Waddendijk echter primair een zaak van het water schap. Ligplaatsen C. Timmer van de commissie recreatie en natuurbehoud zei dat er hoofdzakelijk 's middags gezwommen wordt. Het aan vankelijk alleen voor zwemmers bedoelde strandje bij Nieuweschild zou dan 's ochtends door surfers gebruikt kunnen worden. Joh. Roeper zag hierin problemen. Wanneer je eenmaal met surfen begint op het strandje, heb je volgens hem niet de garantie dat ze weer weg zijn als het tijd is voor de zwemmers. H. Koopman wilde weten wie op de ongeorganiseerde surfers bij paal 15 gaat letten en vroeg om vijf extra ligplaatsen voor zijn zeilschool. Volgens Nauta zou den de badmeesters toezicht moeten houden. De vijf extra ligplaatsen kon hij met garanderen omdat het beleid bij paal 15 erop is gericht de bestaande toestand te houden. Een vreemde zaak vondG. Roeper het dat het zeilcentrum Texel bij Nieuwe schild zou moeten verdwijnen. Het zeil centrum zou dan bij Dijkmanshuizen te recht komen, waar het windsurfcentrum al gevestigd is.Het slaat nergens op om bij Dijkmanshuizen met twee surfscholen te gaan zitten", aldus Roeper. J. Dekker vond het de moeite waard de kwestie over Dijkmanshuizen en Nieuweschild nog eens door te praten met surfclubs, de dorpscommissies en het waterschap. Volgens mevrouw Legierse is dat echter niet zinvol. Het strandje bij Nieuweschild is ontzettend klein en volgens haar alleen maargeschiktomtezwemmen. Wanneer zowel surfers als zwemmers er gebruik van moeten maken wordt het veel te druk. Garantie Ook in de vergadering voelde men niet veel voor het vrije catamaranzeilen bij paal 12. M. Warnaar vreesde dat mensen „die één keer op het Sneekermeer hebben gezeild" op zee zouden gaan zeilen en ook P. Zijm vond dat de verenigingen genoeg faciliteiten bieden voor bezoekende zei lers. J. Hennink vond echter dat je mensen niet kunt verplichten om via een vereniging te zeilen en dat het moeilijk is veiligheidseisen te stellen aan de indi viduele zeiler. Daar was Warnaar het niet mee eens. Volgens hem zouden ook bad meesters geen garantie voor veiligheid bieden, want een catamaran kan zeilen bij weersomstandigheden waarbij een red- dingsvlet thuis moet blijven. Als bij voorbeeld van de gevaren rond Texel haalde Warnaar de gebeurtenissen tij dens de ronde om Texel aan. Veel zeilers kunnen deze toch niet volbrengen. Vol gens R. Souverein is vrij surfen nog gevaarlijker dan vrij catamaranvaren om dat bij een surfplank waarmee iets gebeurt het zeil vlak op het water ligt. Reddingsploegen kunnen een dergelijke surfplank nooit meer vinden Souverein merkte verder op beslist niet te weten waar hij heen zou moeten met zijn zeil centrum als hij niet meer vanaf Nieuwe schild mag vertrekken. Enquete In de commissievergadering vroeg C. Dros hoeveel mensen de enquete van mevrouw Legierse hadden ondertekend daadwerkelijk kunnen zwemmen. Vol gens hem gaat hij bij enquetes om kwaliteit en niet om kwantiteit. Warnaar merkte nog op dat Texel de ont wikkelingen op surfgebied met moet onderschatten. In Friesland en Zeeland kun je over de surfplanken naar de andere kant van het meer lopen", zei hij. Ook Texel moet voorbereid zijn op opvang mogelijkheden voor surfers. D. Welboren vond echter dat je het surfen best mag reguleren en dat je niet automatisch ie dereen die met een plank komt te water moet laten gaan. De veiligheid stond bij hem voorop en hij was tegen vrij surfen en catamaranvaren. A. Dijksen vond het on zinnig om de Waddenzee tussen surfers en zwemmers te verdelen omdat je vol gens hem ook rekening moet houden met het milieu. Met name op de slikken en de schorren is volgens hem geen ruimte voor toeristische activiteiten. Wethouder Nauta concludeerde aan het eind van de vergadering dat de com missies het in grote lijnen eens waren met de notaHet vrij zeilen met catamarans en het vrije surfen wordt echter niet wen selijk geacht. Bij het inspelen op de nieuwe wensen van de watersport zal ook sandacht moeten bestaan voor natuur en nilieu. De vermenging van zwemmers rn surfers bij Dijkmanshuizen verdient ïadere bestudering. De commissie recreatie en natuur behoud is woensdagavond akkoord gegaan met het verstrekken van een waarborgsom van 72.500,— aan de dienst der domeinen. Dit geld is ver schuldigd wegens de activiteiten van de Texelse Duikclub in de Waddenzee. Zoals bekend worden antieke voorwer pen uit zee opgedoken en tentoon gesteld in het Maritiem Museum. Van opgedoken voorwerpen die worden verkocht, moet echter tien procent van de opbrengst aan de staat worden gegeven. Om dit geld veilig te stellen wil domeinen de betreffende waarborg som. In de praktijk wordt het opgedo- kene echter nooit verkocht maar aan het museum gegeven en daarom zal Texel aan het eind van de licentie periode de waarborgsom weer gewoon terug kunnen vorderen. Wierookt is niet gezien. In Den Helder wordt opgericht een nieuwe vogelvereniging onder de naam „Helderse Postuur- en Kleurkanariever- eniging" die zal worden aangesloten bij de Algemene Nederlandse Bond van Vogelhouders. Nu in het hele land maar ook in de kop van Noordholland het houden en kweken van Postuurkanaries een grote vlucht genomen heeft, heb ben enkele enthousiaste kwekers van postuur- en kleurkanaries en hun bas taarden besloten een vereniging op te richten met het doel de kweek en ver zorging van deze vogels nog meer bekendheid te geven. Deze kwekers hopen dit te bereiken door het houden van lezingen en besprekingen van ve- gels die ter tafel komen. Verder wil men tentoonstellingen houden met een na tionaal karakter. Wie meer over deze interessante tak van de vogelspon wil weten, is welkom op de oprichtings vergadering van de Helderse postuur- en kleurkanarievereniging die wordt ge houden op zondag 14 februari, aanvang 10.30 uur in het bowling centrum aan de Marsdiepstraat te Den Helder. Ook kwekers van Texel zijn welkom. Men kan telefonisch inlichtingen inwinnen of zich aanmelden als lid onder de vol gende telefoonnummers: 36790, 30413 en 22885 te Den Helder. Bellen na 18.00 Maandag a.s. vanaf 20.00 uur in „De Hollebol" houdt Amnesty International Texel een schrijfavond. Er kan die avond geschreven worden aan autoriteiten uit drie landen. Het gaat hierbij om de volgende personen: Liliane Vogler uit Argentinië, ten tijde van haar arrestatie een 17-jarige stu dente zit sinds 1975 gevangen. Onder dwang heeft zij een door de politie opgestelde verklaring moeten onder tekenen, waarin gesteld werd dat zij met twee vrienden betrokken was bij poli tieke activiteiten en bovendien subver sieve lectuur in bezit had. Zij zit een vrijheidsstraf uit van 9 jaar. Rebecca Asrate uit Ethiopië, ten tijde van haar arrestatie studente interna tionale betrekkingen aan de universiteit van Londen; sinds haar terugkeer naar Ethiopië in 1974 wordt zij zonder aan klacht of proces gevangen gehouden. De langdurige opsluiting heeft Rebecca een ernstige huidaandoening bezorgd. De autoriteiten zijn in gebreke gebleven wat betreft het toestaan van medische behandeling. Chen Lü uit China is lid van de bond voor mensenrechten en is op 29 maart 1979 zonder proces gevangen gezet. Aangenomen wordt dat hij naar een „kamp tot heropvoeding door middel van werk" is gezonden. Op de schrijfavond zijn voorbeeld brieven en luchtpostvellen aanwezig. Voor inlichtingen kan men bellen met Jenneke Wassink, telefoon 02220-4109. B en W hebben besloten geen finan ciële. technische of andere medewer king te geven aan de plannen van de heer G. J. Dekker uit De Koog voor een Hovercraftverbinding met Vlieland. Be- De commissie recreatie en natuurbehoud is, met uitzondering van D. Welboren, van mening dat de WV subsidie moet krijgen voor de kosten die gemaakt zijn voor een folder over de Texelse kerken. De commissie was echter wel van mening dat niet het totaal gevraagde bedrag van 710.000,— moet worden gesubsidieerd, maar slechts een deel er van. Zoals bekend had de WV de betreffende subsidie-aanvraag pas ingediend toen de folder al gedrukt was. Een procedurefout die WV-di- recteur J. Dekker op de vergadering verklaarde door te zeggen dat bij het werk aan de folder de subsidiekwes tie over het hoofd was gezien. De folder was in nauwe samenwerking met de kerken op Texel tot stand gekomen. Dekker zei nog dat deze subsidie beslist een eenmalige zaak is, omdat de WV andere uitgaven wel zelf bekostigt. Onder het motto: 'voor deze ene keer', ging de commissie accoord met de verstrek king van een deel van het gevraagde bedrag. D. Welboren was van mening dat de WV de folder maar duurder moet verkopen om het financieel kloppend te maken. langrijkste reden is dat de route door of langs het zeehondenreservaat loopt, wat in strijd is met de beschermende maatregelen die onlangs door het rijk zijn genomen. Het waddengebied ten oosten van Texel en Vlieland hoort tot de streng beschermde delen van de Waddenzee. Zowel in het belang van fouragerende vogels en van de hier uiterst zeldzaam geworden zeehonden, moet met name in de ondiepe delen en op de droog vallende banken zoveel mogelijk rust worden gegarandeerd. Er wordt niet aan getwijfeld dat een herhaaldelijk over stekende hovercraft deze rust ernstig zal bedreigen. Ook al zou de gemeente daar niet zwaar aan tillen dan zullen de hogere instanties dat wel doen. Het besluit van B en W is conform het advies van de gemeentelijke afdeling ruimtelijke ordening en volkshuisves ting. De afdeling algemene zaken stond minder afwijzend tegenover het plan. Van die kant was voorgesteld voor een seizoen een proef te nemen met de ver binding, voor zover dat na het inwinnen van informatie en advies bij de diverse betrokken instanties nog mogelijk zou zijn. Maar ook algemene zaken achtte financiële of technische medewerking van de gemeente ongewenst. Uitslagen 9 februari Mannen: Westerlaken-Doordouwers Koel Serveren-Amro Gemeente-Time Out DGM-Timmers bakkerij Molenkoog-Reisburo Balcken-Smash 1 Smash 3-RWS PEN-Boetiek22 Teso-Rog Bravura-Opduin Bremakker-Graaf spuiterij Vrouwen: Antiekhuisje-First Lady Smash 2-Garage Dros Vopoda-CVI Strends End-WGD B remakker-Verf bus Frans Zegel-Mets -1 Cafeetje-Slock Molenkoog-Koogel GRaaf spuiterij-Taveerne Programma 16 februari: Veld A mannen: 18.30 u. Memo-RSG 2 Bravura 19.05 u. Bravura-RSG 1 Memo 19.45 u. Versluis-Question RSG 1 20.25 u. Cors Polis-PEN Versluis 21.05 u. Timmers b.-J.O. Stars Wijng. 21.45u. Hema-Wijngaarden DGM 22.25 u. DGM-Smash 1 Hema Veld B vrouwen en mannen: 18.30 u. Hema-Frans Zegel Memo 19.05 u.Antiekhuisje-Memo Fr.Zegel 19.45 u. Rabo-Question First Lady 20.25 u. First Lady-Jailteam Question 21.05 u. CVI-TBK Gamma 21.45 u. Gamma-Opduin TBK 22.25 u. Pado-Boetiek22 Opduin Veld C vrouwen: 18.30 u. Graaf sp.-WGD Smash 2 19.05 u. Verfbus-Smash 2 WGD 19.45 u. Bremakker-Gar.Dros Verfbus 20.25 u. Taveerne-Skil Bremakker 21.05u. Gar.Kikkert-Expert Nokanto 21.45u. Nokanto-Rog Expert 22.25 u. Mantje-Koffieshop Rog 2-0 0-2 0-2 0-2 0-2 2-0 2-0 1-1 2-0 2-0 0-2 1-1 1-1 2-0 1-1 Zaterdag 13 februari Tafeltennis: De Ferrever 14.15 uur: Tetak 1-Disnie 5 Tetak 2-Wham Wham 4 Volleybal: Ons Genoegen: 13.45 u.Tevoko 2-Juvoc (asp) 14.30 u. Smash '68-Noordkop 1 (asp) Waldervaart: 16.00 u.Advendo 1-Tevoko (d) 16.00 u. VVVM '63-Tevoko (h) Ons Genoegen: 15.15 u. Tevoko 2-LOS (h) Smash '68-WSOV 2 15.15 u. Tevoko 4-Juvoc 3 (d) 13.45 u. Tevoko 2-ZAP 1 (d) 13.45 u. Tevoko 3-Noordkop 2 (d) Jocohal: 14.15 u. Juvoc-Combi (asp.) Maandag 15 februari Volleybal: Sportlaan Den Helder: 19.00 u. Juvoc-Combi (asp) HCSC 2-Tevoko 1 (asp) Zondag 14 februari Handbal: Ons Genoegen: 12.30 u. MST-WGW 4 (asp.m.) 13.30 u. MST-DES (dam.jun.) 14.15 u. MST-Meerv.3 (dam.sen.) 15.30 u. MST-Entries sew 2 (h.sen.) Vrijdag 19 februari Basketbal: Den Helder A: 19,00 u. Hoppers 4-Marels Uitslagen W. Bakker-P. Bakelaar 1—1 C. Vinke-Fr. Kuiper 0—2 J. Hooijberg-A. Brouwer 2—0 R. Brouwer-J. v. Heerwaarden 2—0 P. Bakelaar-Fr. Kuiper 2—0 J, Hooijberg-B. van Leeuwen 1 1 P. Bakelaar-J. v. Heerwaarden 2—0 C. Vinke-R. Brouwer 0—2 J. Hooijberg-C. Vinke 2—0 B. van Leeuwen-Fr. Kuiper 1—1 R. Brouwer-J. v. Heerwaarden 2—0

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5