m Resultaten grondonderzoek Excelsiorhandhaaft zich uitstekend „We moeten proberen weer vertrouwen op te bouwen" Burgemeester in verklaring: LAND BOUW Opfok jonge kalf DAG 12 FEBRUARI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De laatste weken komen de ana lyse-uitslagen van het grondonderzoek binnen. In totaal zijn dat er nu ruim 200 stuks. Opval lend hierbij is dat de bemestings toestand van de Landbouwgronden op Texel terugloopt, kennelijk een gevolg van de gestegen kunstmest- prijzen. Voor een optimale groei van de Landbouwgewassen is dit een verkeerde bezuiniging. Immers de groei en de opbrengst wordt bepaald door de meststof die in het minimum is. Dit kan bepaald worden door het fosfaat of de kali. Om enig inzicht te hebben op het resultaat van het grondonderzoek volgen hieronder de uitslagen en dan verdeeld naar gras-en bouwland. Fosfaat grasland Waardering Laag Vrij laag Voldoende Ruim voldoende Hoog Bemestingsadvies in kg P2O5 /ha. Percentage alleen weiden 19% 36% 22% 18% 5% 70 50 25 10 0 1x maaien en daarna weiden 90 70 45 25 0 muziekvereniging tijdens de uitvoering van zaterdagavond. Uit het bovenstaande blijkt, dat de fosfaat-toestand van de graslandperce len voor 55% onvoldoende is. Wordt vaker dan 1 x gemaaid, dan dient voor iedere keer méér maaien, nog eens 30 kg zuivere fosfaat te worden gegeven. Niet alleen is de fosfaat van belang voor de groei van het gras, maar ook voor de gezondheid van het vee. Het is geen kleinigheid om een club amateurmusici van telkens isselende samenstelling in de loop der jaren op een steeds hoger peil brengen. Maar een nog grotere prestatie is het om het eenmaal reikte peil te handhaven. Dat geldt in het bijzonder voor de hristelijke Muziekvereniging en de drumband Excelsior" die zater- ig in dorpshuis De Bijenkorf hun jaarlijkse winteruitvoering gaven en larbij voor de zoveelste keer hun klasse bewezen. Het was een over it geheel genomen prima uitvoering, hoewel de muzikanten in een iar stukken enkele steekjes lieten vallen. Ernstig was dat helemaal et. Misschien was het zelfs wel goed want zoiets houdt het besef vend dat het niet vanzelf gaat en dat er altijd nog wat te wensen erblijft. H jHet programma dat de muziekver- jiging bracht week qua opbouw af van gebruikelijke schema. Echte marsen ten er helemaal niet in. En als uit- tijter was deze keer niet gekozen voor n modern swingend of zuid ameri- ans stuk maar voor een koraal. Voor publiek maakte het blijkbaar niets Ook nu mochten de muziek- reniging en drumband een staande atie van de nagenoeg volle zaal in tvangst nemen. Het muzikale hoogtepunt van het ncert was de First Suite in es van istav Holst, dat ook op het concours iró uitgevoerd. Op dat concours werd n 8V2 gehaald, wat bijzonder hoog is in aanmerking wordt genomen dat icelsior in een hoge afdeling zit (recht n over te stappen naar de vaandel deling) en dus zeer streng wordt ïoordeeld. Ook zaterdag kwam het uit ie delen bestaande nummer er uitste- nd uit, vooral het tweede gedeelte et zijn vliegende tempo was indruk- ekkend evenals het slot. Het is al vaker jzegd: de kwaliteit van Excelsior is voor n belangrijk deel te danken aan de igelsectie, maar met name in het noemde concoursnummer werd duï- ilijk dat ook de tuba's en baritons van anten weten. Engelvaart-trofee Excelsior doet heel wat meer dan arlijkseen winterconcert geven. In zijn )eningswoord memoreerde voorzitter Medema de andere gelegenheden aarbij het korps zich heeft laten horen. in van de activiteiten was de wedstrijd n de mevrouw Engelvaart-trofee. Dit ar wordt het evenement gehouden op aterdag 8 mei en wordt de kracht ameten met de harmonie Apollo". Er volop gelegenheid voor supporters n deze muzikale slag van nabij gade te aan. Het Texelse solistenconcours dat in aart a.s. zou worden gehouden, gaat egens gebrek aan deelname niet door. jnkele drumband- en orkestleden van celsior hadden er echter wel op gere nd en hadden flink gestudeerd. Ge lukkig is dat niet voor niets geweest ant ze hebben meegedaan aan het so lenconcours in Den Helder. Ria en nie Vlaming boekten er zelfs een top- |restatie door een eerste prijs met lof te rwerven. Jan Koopman had voor een rste prijs juist een puntje tekort en ioest genoegen nemen met een twee de. Voor de drumbandleden Simon van Tatenhove en Annie Vlaming was er ook een tweede prijs en een optreden van Simon Vlaming alleen werd met een eerste prijs beloond. Lt Het concert begon met het opgeto- flen klinkende .Trumpet tune and air" van Purcel, waarin twee bekende melo- dien zijn verwerkt. Het was niet moeilijk en het werd dan ook geroutineerd ge peeld. Wat meer moeite had het korps net Chorlae Partita van Cees Vlak dat iet zo makkelijk in het gehoor ligt en vaar een enkele slordigheid in voor- vvam zoals een niet correcte aanzet, ïrwijl de zuiverheid op een gegeven "»oment ook te wensen overliet. Iets bijzonders was Psalm 150 van Jan 'wart dat oorspronkelijk voor orgel is gemaakt. De fanfarebewerking klonk best leuk;het orgelachtige karakter was bewaard gebleven. Drumband Het blijft opmerkelijk dat Excelsior, in tegenstelling tot andere muziekvereni gingen op Texel een kwalitatief goede drumband op de been kan houden. Er zit zelfs groei in. Er zijn nu 19 tamboers en het zestal leerlingen wijst erop dat het ook voor de naaste toekomst goed zit. De majorettes zijn wèl aardig uitge dund en tamboermaitre Th. Medema deed dan ook een beroep op meisjes van ca. 10 jaar om zich aan te sluiten. De drumband gaf een goede uitvoering onder leiding van Henk Beijert. De show van de majorettes was ook leuk al moeten we naar de verrichtingen van deze jonge kinderen natuurlijk niet al te kritisch kijken. Tamboer-maitre Mede ma gedroeg zich wat te statisch. Een opmerkelijk nummer was ,,T81" dat door H. Kikkert (geen Texelaar!) spe ciaal voor de Texelse vereniging is ge schreven. Na de pauze was de beurt weer aan de muziekvereniging, die het bekende en niet bijzonder moeilijke ,,Auld lang syne" van H. van Lijnschoten vlot en correct vertolkte. Trombones Wat minder geslaagd was „Trom bones to the fore" waarin het voor namelijk op de trombonesectie aan kwam. Dit solowerk klink niet erg gelijk waardoor een nogal onverschillige in druk werd gewekt, strijdig met de repu tatie van het naar uiterste perfectie stre vende Excelsior. Een leuk intermezzo was het wel. Een enkele slordigheid meenden we ook te horen in de overigens best ge speelde „Ragtime suite" van Ted Hug- gens dat rhytmisch nogal moeilijk was en vooral in de snelle stukken veel verg de van de techniek. Makkelijker was Jamaican Folk Suite van Harold Walters, een „dankbaar" nummer door de uiteenlopende stem mingen die erin worden vertolkt. „Abanda" was een Spaanse mars waarmee Excelsior weinig moeite had Als mars was het nauwelijks te her kennen wegens het Spaanse tempo. De koraal Love Divine was een goede een waardige afsluiting van deze uit voering, waarin de heer A. Kuik zich opnieuw liet kennen als een dirigent die zijn korps goed in de hand heeft. De Excelsior-mensen zijn dan ook bijzonder trots op hem, zo bleek uit een met bloemen onderstreept dankwoord van voorzitter Medema. Voor Excelsior wordt 1983 een jubel jaar want dan bestaat het korps 75 jaar. dat zal niet ongemerkt voorbijgaan en Medema deed alvast een beroep op de medewerking van de Oosterenders om het feest tot een succes te maken. Kali grasland Waardering Laag Voldoende Ruim voldoende Hoog Percentage 50% 14% 8% Bemestingsadvies in kg K20/ha alleen weiden 1 x maaien en daarna weiden 80 tot 100 I60 tot 180 20 tot 60 100 tot 140 0 20 tot 80 0 0 tot 40 Bij dezelfde waardering kan het ad vies verschillend zijn. De oorzaak van het verschil ligt bij de grondsoort en het humusgehalte. Voor Texel vertaald komt het er op neer dat de poldergron- den meer kali vragen omdat daar minder humus in de grond zit. Wordt vaker dan 1x gemaaid dan dient er nog eens 80 kg K20 per ha gestrooid te worden. Gronden met een te lage kali toestand zullen eerder verschijnselen van droogte geven. De waterhuishouding in de plant wordt nl. mede bepaald door de kalitoestand. Fosfaat bouwland Bemestingsadvies in kg P205/ha. Waardering percen aard suiker erwten granen mais tage appelen bieten zomer- gerst Zeer laag 2% 200 180 140 100 200 Laag 11% 160 140 100 70 160 Voldoende 15% 120 100 60 40 120 Ruim voldoende 40% 90 70 30 0 90 Vrij hoog 28% 60 40 0 0 60 Hoog 4% 30 20 0 0 30 In totaal heeft 28% van het aantal binnengekomen analyse-uitslagen een waardering van voldoende tot zeer laag. Voldoende fosfaat is van groot belang voor de beworteling van de Landbouwgewassen. Met een goede beworteling is de plant in staat om tot hoge opbrengsten te komen Kali bouwland Waardering Zeer laag Laag Voldoende Ruim voldoende Vrij hoog Hoog Percen- aard- tage appelen 11% 31% 30% 15% 5% van 280 tot 380 van 230 tot 330 van 180 tot 280 van 130 tot 230 van 80 tot 180 van 40 tot 110 Bemestingsadvies in kg K2O per ha. suiker- erwten granen mais bieten zomer- gerst van 160 van 200 van 110 van 110 tot 200 tot 280 tot 140 tot 140 van 110 van 150 van 60 van 60 tot 150 tot 230 tot 90 tot 90 van 60 van 100 van 20 van 20 tot 100 tot 180 tot 40 van 20 van 50 20 tot 50 tot 130 van 0 van 20 0 tot 20 tot 80 0 tot 30 tot 40 20 Ook bij het bouwland wordt gekeken naar de grondsoort en het humusge halte. Hierdoor kunnen de adviezen bij een gelijke waardering verschillend zijn. Bij de waardering wordt het slibgehalte en de pH erbij betrokken. Aardappelen vragen de meeste kali, vooral de poot- aardappelen. Bij een tekort aan kali blijft de opbrengst achter met tevens gevaar voor stootblauw. Voor zowel het grasland als het bouwland is het van groot belang dat de bemesting aan fosfaat en kali vol doende is. Alleen dan kunnen er goede opbrengsten gehaald worden en de produkten een goede kwaliteit geven. Bezuinigen op kunstmestkosten en dan vooral op fosfaat en kali zullen negatief werken op het uiteindelijke resultaat. Aan de hand van grondanalyses is een juiste bemesting aan de gewassen te geven. Wanneer deze analyses ontbre ken, is het moeilijker om een juiste be mesting te geven. Grondonéezoek kan worden opgegeven bij de heer Sjef Beers te Den Burg, tel. (02220) 3861. In de maanden februari en maart worden nog zeer veel jonge kalveren geboren. Ook is het dan veelal moeilijk om de kalveren zonder problemen op te fokken. Sterfte komt vrij vaak voor. Gemiddeld sterft 13% van het aantal geboren kalveren in Nederland. Deze sterfte is in drie groepen te onder scheiden: 1. te vroeg geboren kalveren (2£3%); 2. kalveren die bij de geboorte sterven of binnen 24 uur (5%); 3. kalveren die meer dan 24 uur na de geboorte sterven (5% Van bedrijf tot bedrijf zijn er grote verschillen wat de uitval betreft. In de praktijk wordt vaak gesproken van geluk of ongeluk. Maar het is uit diezelfde praktijk bekend dat die veehouder die de meeste aandacht aan het jonge kalf besteedt ook de minste problemen heeft. De onderstaande punten kunnen het sterftepercentage terug dringen. Koeien af laten kalven in een schone ruimte met schoo stro. Zorgen voor schone touwtjes en een schoon achterstal van het te kalven dier, Het kalf opvangen op schoon stro. Direct na de geboorte het kalf biest geven. Wordt het kalf bij de koe gelaten, dan ook zorgen dat er binnen één uur na de geboorte van de moeder gedronken wordt. In de praktijk blijkt dat het pas geboren kalf te laat drinkt bij de moeder. Beter is het daarom om het kalf zelf 1 2 liter biest te geven. Met de anti-stoffen die in de biest zitten, kan het pasgeboren kalf afweerstoffen op bouwen. Ditzelfde geldt ook wanneer het kalf 's nachts geboren wordt. Eerst zorgen dat het kalf biest krijgt. Dan kan daarna nog wel een slaapperiode vol gen. Het kalf huisvesten in een frisse ruimte waar geen tocht optreedt. Te vaak wordt gedacht aan een warme ruimte maar dit is voor de gezondheids toestand van het kalf niet noodzakelijk. Wel zorgen dat er voldoende schoon stro is waarop het kalf kan liggen. Bedrijven met problemen met de kalver- opfok kunnen in overweging nemen om buiten de bedrijfsgebouwen kleine aparte hokjes te maken waarin de pas geboren kalveren opgevangen kunnen worden. ,,Met schrik moet ik constateren dat jarenlang praten met direct betrokkenen geen zin heeft gehad. Kennelijk kunnen tegenstanders van een bepaalde besluitvorming niet begrijpen dat men over een onderwerp ook anders kan denken, zelfs als een zeer zware afweging van feiten heeft plaatsgevonden." Aldus burgemeester J. A. Engelvaart in een verklaring die hij aan het begin van de raads vergadering van dinsdagavond aflegde naar aanleiding van de uit de hand gelopen boerendemonstratie van een maand geleden. De burgemeester sprak hier niet alleen zijn scherpe afkeuring uit over de ge beurtenissen na afloop van die gerucht makende vergadering maar ook over de gang van zaken tijdens de verga dering zelf. Omdat teveel mensen tege lijkertijd in de raadszaal kwamen is on bedoeld schade ontstaan en ook vond de burgemeester dat de raadsleden zelf niet behoorlijk hebben kunnen functio neren als gevolg van die drukte. Hij kondigde aan dat hij voortaan strikt de gemeentewet en het reglement van orde zal toepassen, wat betekent dat niet meer mensen worden toegelaten dan er zitplaatsen zijn. De open ruimte mag dus niet meer worden benut. Geen begrip Wat betreft de strontspuiterij na af loop van de vergadering merkte de bur gemeester op dat hij hiervoor geen enkel begrip heeft kunnen opbrengen. Zelfs vond hij het verwerpelijk als mensen er wel begrip voor hebben. „Demonstre ren mag, binnen de regels die aan een toestemming zijn verbonden, en zijn een groot goed van onze democratie. Het plegen van vernielingen is op geen enkele wijze te tolereren."De heer En gelvaart vond dat de gebeurtenissen op Texel „waar we op elkaar zijn aange wezen" een enorme breuk in de onder linge verhoudingen van velen hebben veroorzaakt. „Een slechte zaak." Spre ker zei beslist niet te willen aansturen op een harde lijn of de sterke arm van het gezag maar wilde wel onderstrepen hoe gevaarlijk dergelijke dingen zijn voor een besloten maatschappij als die van Texel. De burgemeester vond de gebeur tenissen vooral betreurenswaardig om dat hij over het algemeen veel respect heeft voor inzet, vakkennis en organisa tie van agrariërs. „Ondanks moeilijker omstandigheden is men niet achterlijk, maar zeer vooruitstrevend en bereikt men ook landelijk topprestaties." De heer Engelvaart vroeg zich af waarom er zulk een onoverbrugbaar misverstand is ontstaan. „Ben ik, zijn wij, zijn andere overheidsinstaties on voldoende duidelijk geweest? Kortom, schortte er iets essentieels aan voor lichting op alle niveau's en diverse stadia? Hebben allen in voldoende be grijpelijke taal kunnen uiteenzetten waar het om ging? Maar ook anderen zullen zich moeten beraden over de vraag of zij bereid waren te luisteren naar in formatie. Hebben zij ook die onderdelen gelezen die „niet naar het zin" waren? In een democratie kiest men afgevaardigden die besluiten nemen; men kiest geen afgevaardigden die ge dwongen worden te besluiten." De burgemeester besloot zijn beschouwing met het uitspreken van de wens dat er niet wordt gegeneraliseerd en dat ge probeerd moet worden het vertrouwen weer op te bouwen. Reactie Verschillende raadsleden maakten van de gelegenheid gebruik om te rea geren op wat de voorzitter had gezegd. Cor Ellen zei namens de Pakt-fractie dat met name de hetze tegen personen en de bedreiging van personen en per soonlijke eigendommen hem had ver ontrust. Hij beschuldigde het onafhan kelijke raadslid Cor Dros van leugens toen deze in de betreffende raadsver gadering verklaarde dat de informatie die over nationale landschappen wordt gegeven in het Natuurrecreatiecentrum verouderd was en niet meer van toe passing onder de huidige verslechte rende economische omstandigheden. Daan Schilling van Texel Belang was het niet helemaal eens met wat de bur gemeester had gezegd. Hij vond dat hij en de andere raadsleden die zich tegen het collegevoorstel hadden verzet, be hoorlijk oppositie hadden gevoerd. Dat de raad niet behoorlijk heeft kunnen functioneren onder de dfukte van be langstellenden ontkende hij. Die enorme toeloop was trouwens niet te voorzien. Hij betreurde het dat voortaan niet meer mensen zullen worden toegelaten dan er zitplaatsen zijn. „Neem dat nog eens in overweging en bedenk een betere rege ling om een eventuele massale belang stelling op te kunnen vangen." Ook Ate Rienstra van het CDA zei zich niet belemmerd te hebben gevoeld door de vele belangstellenden, maar hij was het ermee eens dat het wel héél erg druk was, zodat beperkende maatre gelen zijn goedkeuring hadden. Symptoom Klaas Barendregt van de VVD zag de gebeurtenissen van de vorige maand als een symptoon van groeiend ongenoe gen van de burgerij jegens de overheid die zich overal mee bemoeit. „De bur ger voelt zich machteloos ten opzichte van allerlei regelingen van bovenaf." Cor Dros ontkende dat hij had gelo gen. Ook wilde hij weten wat de voor zitter inmiddels had ondernomen tegen de veroorzakers van de rel. Reagerend op wat de sprekers naar voren hadden gebracht, verduidelijkte de burgemeester dat hij met het minder goed functioneren van de raad als gevolg van de drukte had bedoeld, dat de geestelijke druk die van zo'n men senmassa uitgaat de raadsleden on voldoende vrijheid geeft en dat het on derling overleg tussen raadsleden er door wordt bemoeilijkt. „Er is dan on voldoende rust voor bezonnen overleg." Dat voortaan niet meer mensen in de raadszaal mogen dan er plaatsen zijn, is geen inperking maar het strikt toepas sen van een bestaand reglement. Het zal er voortaan niet kinderachtig toegaan. Als er veel drukte is zullen er wat stoelen worden bijgezet. De burgemeester zei wel begrip te hebben voor wat Baren dregt over de groeiende tegenstelling tussen burgerij en overheid naar voren had gebracht, maar wees erop dat het de consequentie is van de staatsvorm die we hebben gekozen en die op zichzelf goed en wezenlijk is. Eigen rechter spelen als protest hiertegen is nooit goed te praten. Rechter Optreden tegen de veroorzakers van de ellende van de vorige maand is een zaak van de rechter. Het gemeente bestuur heeft alleen aangifte van ver nieling gedaan. Het raadsbesluit dat in de vorige vergadering is genomen zal natuurlijk worden uitgevoerd, waarbij wel zal worden nagegaan wat er precies mis is gelopen. Volgende week is er overleg met de vier agrarische organi saties waarbij de schuldvraag ook aan de orde zal komen. De kosten die met het schoonmaken van het raadhuis ge paard zijn gegaan, zullen via een juri dische procedure worden teruggevor derd. Daan Schilling had gehoord dat de voorzitter van een van de standsorga nisaties aansprakelijk is gesteld voor de gebeurtenissen en vroeg zich af of dat wel billijk is. De burgemeester zei dat niemand formeel aansprakelijk is ge steld. De agrariërs hebben wel laten blijken contact met het college over deze aangelegenheid te willen. Het college heeft de vier voorzitters van de standsorganisaties daarop per brief la ten weten dat er gepraat kan worden over de demonstratie en het vergoeden van de schade.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7