„De Schans" schonk spaarbankboekje aan zwemc/ub 71 Spanning in bowlingstrijd Iverzee ten onder in modder Voetbalprogramma Tetak 1 matig op dreef Voetbal vooruitzichten Biljartkampioenen in Oosterend En Passant competitie Gelijkspel voor MST-handbal DAG 12 FEBRUARI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ruin overhandigt het spaarbankboekje aan c its man, G. van Beek en G. Bakker. Dinsdagavond overhandigde de pen- gmeester van de Texelse zwemver- ging „De Schans", de heer P. Bruin, spaarbankboekje met het bedrag van >52,73 aan de zwem- en poloclub TX ,,Er is lang om het geld gezeurd, maar is het moment aangebroken dat wij waard vinden dit bedrag te overhan- |en", aldus de heer G. Bakker van ,,De ans" een zwemvereniging die in 1927 pgericht en vooral in de dertiger jaren :ief is geweest. De overhandiging van geld en (wat minstens zo interessant het archief, van de oude vereniging id plaats in de Raadskelder waar alle ituursleden van TX 71 kennis maakten it enkele oud-bestuursleden van ,,De hans", de heren B. Weijdt, P. Bruin, ivrouw Van Beek-Plaatsman en de zweminstructeur G. van Beek. •e Voorzitter van TX 71 Dik Haker zei :ijn dankwoord ook „eindelijk", maar vond het niet erg dat het tien jaar luurd heeft voordat het geld is over- |ndigd. Al bij de oprichting van TX 71 bekend dat er een oude zwemclub vas die een „flink potje" met geld had. Kaar zijn de toenmalige bestuursleden Jteen om gaan vragen en dat was niet verstandig. Terecht werd gezegd: 'ijs eerst maar eens dat de vereniging ;taansrecht heeft", aldus Haker. Om paar jaar werd echter toch gevraagd het geld, met als reden dat het een intieke club was en dat het bedrag dan ;h weerten goede kwam aan de zwem- iport. Steeds kwamen de bestuursleden „De Schans" na een dergelijk rzoek bij elkaar en werd besloten dat |g niet voldoende was aangetoond dat club zou blijven bestaan en wat llangrijker is, zou groeien. „Er werd lfs van ons geëist dat we het geld •esten geven. Eén van ons mocht dan iet bestuur van TX71 om controle uit te Rugbyvereniging Overzee die zondag :er is begonnen, na een langdurige nterstop, verscheen in IJmuiden om ar een uitwedstrijd te spelen tegen de nugglers. De thuiswedstrijd won Over e met de stand 28—4. De Smugglers idden nu echter acht man van hun rste team in de strijd gezet. Zo bleek snel dat de Smugglers een te sterke 'ermacht voor Overzee was. Erwin van ir Linde lukte het toch om een free -k tussen de palen te schieten en >doende behaalde Overzee toch nog ie puntjes. Overzee had een voltallig am maar na tien minuten waren al vee Texelse lijnspelers geblesseerd, ans Stark liep met een blauw oog en fen pijnlijke schedel het veld uit en een Binuut later volgde Marlon Bruin die sn fikse scheur in zijn wenkbrauw op- fcp en naar de dokter moest. De nugglers die dus veel sterker dan 'erzee waren behaalden een gemak- ïlijke overwinning. De eindstand was i-3. J Het veld was bij aanvang van de wed- g§rijd al zo slecht dat de spelers op >mmige plaatsen tot hun enkels in de 'ut wegzakten. Na afloop lag het ter- iin erbij als een stuk omgeploegd land. rat nodig geëgaliseerd moest worden, 'verzee speelt zondag weer uit en wel fgen Castrucum. Overzee is nog op zoek naar enkele relers. Geïnteresseerden kunnen zich op de training, elke woensdagavond om 20 00 uur, in het Eierlandsche Huis inmelden. penningmeester van TX 71 J. de Wit. Verder op de foto v./.n.r. B. Weijdt mevrouw Van Beek- oefenen. Wij dachten: detijdzal wel leren of die club het geld waard is." Bakker wees erop dat Dik Haker in belangrijke mate ertoe heeft bijgedragen dat het geld nu in het bezit van „zijn" club komt. „Hij liep niet te zeuren maar vertelde ent housiast van de evenementen en groei van de club. Zo tussen neus en lippen vroeg hij wel eens of het bedrag er nog steeds stond." De oud-bestuursleden van De Schans waren het er nu over eens dat het geld overgedragen kon worden. „Jullie vereniging zit in de lift en toont ernorm veel inzet", was de unanieme mening van de bestuursleden. Als dank voor het bedrag kregen de Schans bestuurders een bos bloemen en een her denkingstegeltje. Bij de overhandiging werden geen eisen gesteld wat betreft de besteding van de viereneenhalve mille Haker zegde toe het voor „bijzondere evenementen" te zullen gebruiken. Het archief werd na enig beraad ook afge staan met het verzoek de paperassen op bergen in een kluis, bijvoorbeeld in het gemeentehuis. Het werd een genoeglijke ontmoeting in de Raadskelder die enkele uurtjes duurde en waarin tal van erva ringen en herinneringen werden opge haald. Vlot „De Schans" was vooral actief van 1936 tot 1942 en telde in de jaren in het begin van de oorlog maar liefst 650 leden. Dat aantal werd vooral veroorzaakt omdat er op het strand niet gezwommen mocht wordenBij de Schans was een rij badhokjes geplaatst en vanaf een plankier werd zwemles gegeven door badmeester G. van Beek. Totdeuitrusting van de club behoorde ook een vlot dat honderd meter uit de kust was verankerd. De be stuursleden vertelden enthousiast over wedstrijden uit die tijd, die nog onder toezicht van veldwachter Goenga wer den gehouden. Een nadeel was het tij: bij laag water viel er niet veel te zwemmen. „Toch verstonden wij de kunst om vanaf het plankier in één meter water te duiken. Toeristen lukte dat niet en dan had je schrammen en builen." Ex-badmeester Van Beek bevestigde dit verhaal van Bert Weijdt en vertelde dat hij heel wat te verbinden had in één seizoen, dat duurde van mei tot september. Geen fooi Hij verhaalde van een redding van een Hagenaar die hem na de gelukkige afloop vijf cent fooi gaf. „Dat mag ik met aannemen", waszijn reactie, omdat hij bij De Schans in dienst was. Indertijd werd ook een brug over de dijksloot bij de Schansaangelegd die vooreen groot deel door Teso werd gefinancieerd. Men kon donateur van de vereniging worden voor f 1,— per jaar. Eén keer zwemmen kostte een dubbeltje. G. Bak ker vertelde dat vooral de startperiode moeilijk was. „We gingen langs de deur om renteloze voorschotten van ƒ25, te vragen om de benodigde badhokjes en de pier te realiseren. Dat was in die tijd een dik weekloon." Bert Weijdt is binnen de zwemvereniging nog twee jaar voorzitter geweest van een speciale sportclub omdat gebleken was dat de Texelse zwemmers technisch minder waren dan zwemmers van de vaste wal. Abrupt Die sportclub is door de oorlog nooit echt van de grond gekomen en in 1943 was het ook met de andere „Schans" activiteiten gedaan. Het buitendijks zwemmen werd door de Duitsers ver boden en zo kwam een abrupt einde aan een kort maar zeer hevig verenigings leven. Bert Weijdt drukte de verbon denheid van de bestuursleden onderling na velejarenzouit: „Toenik na een aantal jaren weer op Texel kwam, had ik het eerst contact met mede-leden van de Schans. Het gaf een band die ik bij andere clubs niet had." Dik Haker zei dat het belangrijk was die band te behouden. „We zullen vast nog wel eens bij u aankloppen voor een nostalgisch eve nement.' Zaterdag 13 februari 1982 Afdeling Noordholland: Monnickendam-SVO/Z> 14.30 uur De Koog/Z-SC Dynamo, 14.30 uur Cocksdorp/Z-Huiswaard, 14.45 uur SVO/Z 2-SRC 3, 14.30 uur SC Castricum 6-SVO/Z 3, 14.30 uur (Vertrek boot 12.05 uur) Junioren: JVC B1-Texel B1, 14.30 uur (Vertrek boot 13.05 uur) Texel B2-Oosterend B1, 14.30 uur Schagen B4-Tex.Boys B1, 14.30 uur (Vertrek boot 13.05 uur) Oosterend C1-Zeemacht C1, 13.30 uur JVC C1-Texel C1, 14.30 uur (Vertrek boot 13.05 uur) Texel C2-WGW C3, 13.30 uur Zeemacht C2-Oosterend C2, 14.30 uur Cocksdorp C1-HRC C3, 13.30 uur HCSC C3-tex.Boys C1, 11.15 uur JVC C3-Texel C3, 13.15 uur (Vertrek boot 12.05 uur) Meisjes junioren: Kolp.Boys-Tex.Boys, 14.30 uur (Vertrek boot 12.05 uur) Pupillen: Afdeling D: Texel DI-Tex.Boys D1, 15.00 uur Oosterend D1-De Koog D1, 15.00 uur Texel D2-Tex.Boys D3, 13.15 uur Texel D4-Texel D3, 12.15 uur Oosterend D2-Tex.Boys D2, 13.30 uur Zondag 14 februari 1982 Vierde klasse KNVB: De Foresters-Texel, 14.00 uur Afdeling Noordholland: BKC-Oosterend, 14.30 uur (Vertrek boot 13.05 uur) ZDH-Koedijk, 14.30 uur DESS-De Koog, 14.00 uur Tex.Boys-AGSV, 14.00 uur LSVV 3-Texel 2, 11.00 uur Oosterend 2-Zeemacht 3, 14.30 uur Texel 3-BKC 3, 14.30 uur WGW 5-Oosterend 3, 12.45 uur Tex.Boys 2-Geelzwart 5, 12.00 uur ZAP 6-Tex.Boys 3, 14.30 uur Texel 4-WGW 7, 14.30 uur De Koog 2-Zeemacht 5, 14.30 uur WGW 9-Texel 5, 14.30 uur Junioren: Succes A1-Tex.Boys A1, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Dames: Flevo-tex.Boys, 14.30 uur (Vertrek boot 13.05 uur) Wiron 2-Tex.Boys 2, 14.30 uur (Vertrek boot 13.05 uur) Samen reizen: Zaterdag 13 februari 1982: Vertrek boot van Texel 12.05 uur: SVO/Z3, Texel C3 en meisjes Tex.Boys Vertrek boot van Texel 13.05 uur. Texel C1, Texel C2 en Tex.Boys B1. Zondag 14 februari 1982: Vertrek boot van Texel 13.05 uur: Tex.Boys A1 en dames Tex.Boys 2. Vertrek boot van Texel 1305 uur: Oosterend 1 en dames Tex.Boys 1. Als een wedstrijd niet doorgaat, bus afbestellen 02240-12421. Zaterdag speelde Tetak 1 een thuis wedstrijd tegen Duintreffers 4 uit Schoorl. Het werd in De Ferrever al met al een moeizame partij tafeltennis. De oorzaak hiervan lag hem in het feit dat enkele Tetak spelers getroffen waren door een zware verkoudheid. Hierdoor kwam er weinig agressie in het spel. Ruud Neuhoff opende de serie wed strijden met een nederlaag. In de twee de set wist ze nog knap een 15—20 achterstand terug te brengen tot 20—20 maar verloor uiteindelijk toch nog met 24 22. Hierdoor kwam Tetak 1 onver wacht op een 1 —0 achterstand te staan. Na deze partij veranderde het tij. Niet dat het spelpeil ineens een stuk beter werd, maar de overwinningen kwamen wel bij de Tetak spelers terecht. Max Hagedoorn die ook met een zware verkoudheid kampte, had in twee par tijen een derde set nodig om tot een beslissing te komen. Het Texelse duo gevormd door Lieuwe van der Veen en Max Hagedoorn speelde dit keer een veel slechtere partij dan een week gele den. Wel werd in drie sets een over winning geboekt maar het verliep alle maal erg stroef. Bij die ene nederlaag van Ruud Neuhoff is het trouwens gebleven, zodat Tetak 1 ditmaal met een 9 1 zege huiswaarts kon keren. Lieuwe van der Veen en Max Hagedoorn won nen al hun enkelspelen. Ruud Neuhoff kwam tweemaal tot winst en verder was er nog een overwinning in het dub belspel. Goed spel Tetak 2 nam het in Alkmaar op tegen het nog ongeslagen Hooge Huys 13. Dankzij zeer goed spel van de drie Tetak spelers werd een 7—3 overwinning be haald. Fred Mosk was zeer goed op dreef en won alle partijen in twee games. Frans Room kwam tweemaal tot winst en verloor de derde wedstrijd met miniem verschil; 20 22 en 19—21. Ro nald Winter forceerde de beslissing door zijn derde en laatste partij winnend af te sluiten, na eerst twee nederlagen te hebben geleden. Het dubbelspel werd knap door Fred Mosk en Frans Room in twee sets gewonnen met tweemaal 21 16. Al met al een verdiende maar onverwachte overwinning voor Tetak 2. Thuiswedstrijd Zaterdag 13 februari a.s spelen beide Tetak teams een thuiswedstrijd in sportzaal De Ferrever te Den Burg. Aanvang van de wedstrijden is 14.15 uur. Spelers worden verzocht om kwart voor twee aanwezig te zijn i.v.m. het opzetten van de tafels en het inspelen. Tetak 1 neemt het op tegen Disnie 5 uit Hoorn en Tetak 2 bindt de strijd aan met Wham Wham 4 uit Zwaag. S. V. Oosterend SVO/Z 1 gaat in Monnickendam pro beren twee punten te pakken. Het elftal draait na de winterstop echter nog niet optimaal, zodat het geen gemakkelijke strijd zal worden. De aanvangstijd is vervroegd naar 14.00 uur. SVO/Z 2 kan thuis moeiteloos winnen van SRC 3. Het derde elftal zal het waarschijnlijk tegen Castricum 6 niet redden. Het eerste elftal gaat zondag naar BKC waar thuis nogal ongelukkig van werd verloren. Dit neemt echter met weg dat BKC een goed elftal heeft dat meedraait om de bovenste plaats. Een gelijkspel zal dan ook een mooi resul taat zijn. Oosterend 2 moet thuis in staat zijn Zeemacht 3 te kloppen, maar het derde krijgt het te moeilijk tegen WGW 5 in Den Helder. De B-junioren spelen de topper in Den Burg tegen Texel B2. De oefenwedstrijd ging verloren, maar nu moet het mogelijk zijn om minimaal gelijk te spelen. De C1 junioren kunnen thuis van Zeemacht C1 winnen. C2 is blij met een punt ook tegen Zeemacht C2 maar dan in Den Helder. Het meisjes elftal is dit weekend vrij. S. V. Texel Het eerste gaat naar De Foresters. Een technisch goede ploeg bestaande uit jonge spelers rond een kern van routiniers o.a. de zeer goede keeper en laatste man. Op Texel werd het een benauwde 1 1, met volle inzet moet dat nu ook weer mogelijk zijn. Het tweede moet naar LSVV 3 waarvan op Texel vrij gemakkelijk met 3 1 werd gewonnen, maar het zal daar in Noord Scharwoude wel niet zo gemakkelijk worden. Texel 3 moet thuis van BKC 3 de punten kunnen pakken. Het vierde heeft thuis tegen WGW 7 ook de beste kansen. Het vijfde mag wel op volle „oorlogssterkte" naar Den Helder gaan want tegen het nog ongeslagen WGW 9 zal het niet meevallen een puntje mee te nemen. Junioren B1, C1 en C3 gaan naar Julianadorp tegen JVC B1, C1 en C3. B1 kan zich herstellen van de dreun tegen Watervogels B1 maar C1 en C3 krijgen het moeilijk. B2 ontvangt Oos terend B2: de wedstrijd van de waar heid. Het voordeel van eigen terrein Twee vedetten in de nationale biljartsport, Christ van der Smissen (uit Sint Willibrordl en Rini van Bracht (uit Waalwijkl spelen dins dagavond 16 februari een stevig partijtje in 't Cafeetje in Oosterend. Het evenement is georganiseerd door de biljartvereniging Oosterend en omvat o.a. het spelen tegen Texelaars, onderlinge wedstrijden en het steeds meer in de belang stelling komende kunststoten. Bij dit laatste onderdeel zullen de twee Brabantse cracks laten zien wat er op en naast het groene laken is uit te halen met vier ballen en één keu. De demonstratie in Oosterend zien de twee nationale kampioenen als een mogelijkheid om ,,af te reage ren" na de landelijke kampioen schappen driebanden die zondag in Vlijmen worden gehouden. De bil jarthappening begint om 20.00 uur en toeschouwers betalen fi.— en tree. Leden van biljartclub Ooster end betalen f\. geeft waarschijnlijk de doorslag. C2 krijgt WGW C3 thuis, een te zware opgave. S.V. De Cocksdorp Komend weekend speelt SVC C1 tegen HSC C3. Gehoopt wordt dat er voor de Cocksdorpers een gelijkspel in zit. SVC speelt zaterdag tegen Huis waard. Gehoopt wordt dat dit spel beter zal verlopen dan de laatste tien minuten van de wedstrijd van vorige week toen met 7—0 van SC Dynamo werd verlo ren. Z.D.H. ZDH 1 krijgt zondag het sterke Koe dijk op bezoek. Een goede ploeg met een gevaarlijke voorhoede waartegen de Zwaluwen het erg moeilijk krijgen. Uit won ZDH verrassend met 3—2. ZDH 2 is vrij. S. V. De Koog Het zaterdagelftal speelt om 14.30 uur thuis tegen SC Dynamo. Een punten- deling moet hier mogelijk zijn. De B-junioren zijn vrij. Het eerste gaat zondag uit naar koploper DESS te Sijbekarspel. De Koog heeft hier wel wat goed te maken na de nederlaag op eigen veld. Vertrek met de boot van 12.05 uur. Het tweede speelt zondag thuis tegen Zeemacht 5 en zal met één punt geen genoegen nemen. Terrein- dienst: André Verseput en Peter Bre mer. Texelse Boys Dit weekend gaan zeven elftallen naar de vaste wal. Zondag twee thuiswed strijden. Om 12.00 uur Boys 2 tegen Geelzwart 5 en om 14.00 uur Boys 1 tegen AGSV. Voor beide teams zit er winst in maar dan moet er wel met overleg gevoetbald worden en de kan sen benut. Met de boot van 13.05 uur gaat het derde naar ZAP 6, A1 naar Succes A1, dames 1 naar Felvo en dames 2 naar Wiron 2. Zaterdag moeten de junioren C1 al vroeg op pad. Met de boot van 10.05 uur gaan ze op bezoek bij hun vaste concurrent HCSC C3. Het hoofd koel houden en doelpunten ma ken. Met de boot van 12.05 uur gaan de meisjes junioren naar Kolping Boys en B1 gaat met de boot van 13.05 uur naar Schagen B4. Vrijdagavond 19 februari a.s. is er een ledenvergadering. F. van Lare-E. de Visser 1 —0 J. Bos-P. Eelman 1 —0 A Terpstra-G. van Es 0—1 H. Broekema-M. Vittali TA TA F. van Tatenhove-W. Pranger 1 —0 O van Loo-J. van Heerwaarden 1—0 M. Witte-H. Elzinga 0 1 H. Broekema liet zich door de wat ongebruikelijke opening van M. Vittali niet van de wijs brengen en wikkelde bekwaam af naar een iets beter eindspel dat echter niet te winnen bleek. G. van Es speelde een heldere aanvalspartij tegen A. Terpstra, wiens koning over het hele bord werd gejaagd. H. Elzinga hield de koning van M. Witte midden op het bord, die daar niet veilig bleek te staan. Jeugdschaken Richard Maas verspeelde zijn koppo sitie door twee nederlagen. Arthur Elzinga passeerde Jasper Joosten op de ranglijst in groep A. Rudy van de Wetering trok flink van leer in B en won driemaal in successie. Jacob van Meet waarden volgt hem op é§rf jSunf af stand. Jan Willem van Groenigen scoorde zijn eerste winstpunt. Niek Witte versloeg E. de Visser en bracht zijn score tegen de senioren uit B op 70%. 1-0 1-0 1-0 1-0 1-0 N. Witte-E. de Visser R. Beerling-G. v.d.Gaast R, v.d.Wetering-N. Kager A. Elzinga-R Maas N. Eelman-J. Joosten J W v.Groenigen-J. v.Heerwaarden 0-1 E. v.Bruggen-R. v.d.Wetering 0 1 N. Eelman-A. Elzinga 0—1 N. Kager-R. Beerling 1-0 N. Eelman-R. Maas 1—0 R. v.d.Wetering-G. v.d.Gaast 1—0 Zondag werd in Hoorn door de MST dames gehandbald tegen Zebra's die aan kop staan. Er vielen weinig doel punten in deze wedstrijd. MST wist het eerste doelpunt te scoren. Beide partijen gaven elkaar weinig toe, maar voor de rust kon MST de leiding nemen met 2— 1De verdediging wist de cirkel goed dicht te houden, zodat Zebra's weinig kans kreeg. Er werd nog één keer door MST gescoord (3—1) en deze stand bleef enige tijd zo. Het zag er naar uit dat MST ging winnen, maar de Zebra's kwamen fel terug. Door aanmoediging van hun publiek werden ze sneller en maakten kort achter elkaar twee doel punten, zodat de stand 3—3 werd. jammer dat de afrondingen van enkele breakouts hun zuiverheid misten bij MST. Zo bleef de stand 3—3. Des alniettemin een goed resultaat tegen deze sterke club. In de A-klasse van de bowlingcom petitie is de spanning weer geheel terug. Koploper Paal 19 moest tegen Fun een 3 2 nederlaag incasseren. Strandple- vier 1 boekte een nipte overwinning op 't Cafeetje. Henk Plaatsman en Bram de Ridder waren bij Strandplevier goed op dreef met series van resp. 745 en 728. Paal 9 bleef goed bij door een 4—1 overwinning op 't Steigertje en De Koogel begint aansluiting te vinden door de 5—0 overwinning op Holly Hobbie. Texel Vastgoed deed het deze week erg goed. Het slachtoffer werd Vismans Eethuisje die met een 5—0 nederlaag huiswaarts mocht keren. F. Hopman voor Texel Vastgoed gooide een goede 664 serie. Dubbel EL behaalde een ver diende 3—2 overwinning op een te genvallend Vitaminebron. Hans Lobato gooide een 661 serie voor zijn team Dubbel EL. De koplopers in de B-klasse deden het goed deze week. Jan Toes BV behaalde een 3—2 over winning op Mevo. Peter Rood als nieuw lid in Jan Toes bv gooide de eerste wedstrijd zeer verdienstelijk. Wielewaal, de laatste weken al zeer goed op dreef, behaalde deze week ook weer een 4 1 overwinning. Deze keer moest Reizen- buro het ontgelden. Uitblinker Ko Live behaalde deze week een ge makkelijke overwinning op Strandple vier 2. Hans List was de uitblinker voor Ko Live. Via games van 198. 131, 181 en 213 kwam hij uit op een serie van 723. Malisa kwam deze week heel goed voor de dag door Martha een 5—0 nederlaag toe te brengen. Sommeltjes tegen Team 23 was een heel spannende aange legenheid. Sommeltjes verloor de eerste drie games maar door de vierde game met ruim verschil te winnen pakte Som meltjes ook het totaal waardoor de uit slag 3 2 werd in het voordeel van Team 23. Overtroefd In de dinsdagleague overtroefde Loodgietersbedrijf Zijm met 5—0 Kwar tet. Kees Keijser kwam goed voor de dag met een 765 serie. De strijd tussen de koplopers Slagerij Ott en de Luwe Boshoek werd in het voordeel van eerst genoemde beslist. De uitslag werd 4 1 In de huisvrouwenleague won De Goot overtuigend met 4—0 van The Kids. De Stumpers boekten een verrassende over winning van 4—0 op de dames van Kwartet. De T-Fords deelde zusterlijk de punten met CCCM. Zaterdag en zondag worden de Texelse bowlingkampioenschappen ge houden in De Koogel. De wedstrijden beginnen op beide dagen om 10.00 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9