Uitkering Noordijkfonds: Gift van f1000,— voor landbouwonderwijs I Sportraad zet vraagtekens bij overdekte manegi Tekening na jaar toch naar Texel? .«c v „WAT IK ZEGGEN WOU.." Krokodillentranen? Hoorzitting over motorcrossbaan Doorgereden Bij wie zat Wim van Loen ondergedoken? Toernooi- regeimg PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 FEBRUARI De jaarlijkse uitkering uit het Noordijkfonds is deze keer toegekend aan de afdeling landbouw van het beroepsonderwijs. Het bedrag van duizend gulden werd door voorzitter KI. Eelman van het Noordijk fonds overhandigd aan leraar Piet Monster van de landbouwafdeling tijdens de veehouderijdag die in „De Pelikaan" werd gehouden. Zoals bekend bestaat de uitkering van het Noordijkfonds uit de jaarlijkse rente van een bedrag van f11.000, zijnde het kapitaal van de opgeheven tbc- vereniging. Het fonds is naar wijlen dierenarts Noordijk genoemd wegens zijn verdiensten bij het tbc-vrij maken van de Texelse rundveestapel. De uit kering wordt besteed aan instellingen of personen die zich voor de Texelse landbouw in het bijzonder verdienstelijk maken. Leraar Piet Monster verklaarde nog niet precies te weten wat hij met het geld zal doen. Maar in overleg met directeur N. C. van der Weide en Renske Tempel zal het ongetwijfeld een goede bestemming krijgen. Monster bracht dank voor de gift en toonde tevens erkentelijkheid voor de mede werking die hij van de agrariërs onder vindt bij het praktijkonderwijs. Veehouderijbelangen In de daarop volgende vergadering van de Vereniging voor Veehouderij- belangen sprak voorzitter H. Tjepkema over het afgelopen jaar. Voor het eerst in de geschiedenis werd het werk van de gezondheidsdiensten, dat voordien wed werd gedaan door de dierenartsen, uitgevoerd door de heren Kalverboer en Vlaming. Het andere werk en het nieuwe kantoor moesten eerst wennen, maar nu verloopt alles naar wens. BflCVTN VAN LtZCRS BUTEN VERANTWOOM>ELLWi«© \AN Of «ÏMKTÏ Waardering werd dan ook uitgesproken aan het adres van beide stamboek houders. Tjepkema riep de aanwezigen op om nog meer veehouders lid te maken van de fok- en controlevereni ging. In 1981 waren er plm. 4500 melkkoeien in de controle. Gezien het aantal op Texel kunnen nog meer dieren gecontroleerd worden op melk, vet en eiwit. Tegen geringe kosten krijgen de veehouders dan waardevolle gegevens. Volgens Tjepkema worden de kosten ruimschoots goedgemaakt door de ho gere prijzen voor de te verkopen dieren. Met de gezondheidsdienst West Neder land was er een goede samenwerking geweest. Gezondheidszorg Dierenarts J. Koopman ging in zijn inleiding in op de verbetering door het oprichten van de Verenigingen voor Veehouderijbelangen. Hiermee is er meer binding met de achterban. Door het samengaan van de gezondheids diensten in Noord- en Zuid Holland, Zeeland en Utrecht vindt de admini stratieve verwerking plaats in Gouda. In Alkmaar is nu nog een dependance. Onder de veestapel zijn geen ziekte-uit braken geweest. Daarom was het een rustig jaar. Het rundvee zal om de drie jaar onderzocht worden op tbc Via de slachthuizen wordt wel controle uitge oefend op de geslachte dieren. Dit zal de komende jaren zo blijven. Volgens een uitspraak in de laatste raadvergadering gedaan door het Texels Belang-raadslid Daan Schilling, heeft de PSP een open deur ingetrapt, door de problemen van de oliestokers onder de aandacht van de raadsleden te brengen. Volgens Schilling zou dat onnodig zijn, omdat „iedereen" zich al geruime tijd zorgen maakt over de situatie. Daan Schilling heeft óf de brief niet goed gelezen, of de strekking en het doel van het schrijven niet begrepen. Signaleren van bepaalde zorgelijke toestanden is o.i. namelijk niet voldoende. Het lost problemen niet op, vandaar de brief, waarin wordt aangedrongen mogelijk heden te bestuderen ter oplossing. Als Daan Schilling zegt „iedereen", valt hij daar zeker niet buiten. Maar volgens ons is een gemeenteraadslid niet „ieder een", maar „iemand". Iemand die tot taak heeft om aan oplossingen te wer ken. Daarvoor zit men in de raad; daarvoor hebben de mensen op je gestemd. Als dat niet zo zou zijn zou een gekozen raadslid misschien te horen kunnen krijgen „wat fijn dat je gekozen bent, ga je nu maar uit onze naam vier jaar lang lekker bezorgd zitten maken." Zoals gezegd, zo werkt het met en het lost niets op. De PSP zou krokodillen tranen huilen, aldus Schilling. Welnee Daan, je kent de PSP-ers slecht. Er wordt bij ons heel wat afgelachen! De (echte) tranen zijn vermoedelijk vergo ten door mensen die hun olierekening moesten betalen. Wat betreft dat la chen: een (glim)lach kan er wel af. Om een raadslid bijvoorbeeld, dat vindt dat je zulke problemen wel kunt afwentelen door verwijzing naar de bijstand (ben je van een hoop gezeur af en misschien krijgen de mensen dan hun geld toch nog). Of bijvoorbeeld om een raadslid dat vindt dat je een bij uitstek plaatselijk probleem maar aan moet kaarten bij je politieke vertegenwoordigers in Den Haag. (Ben je van een hoop gezeur af en kan je verder gaan met „bezorgd" zijn). Trouwens Texels Belang ligt op Texel, zeker voor plaatselijke zaken. Een glim lach voorts voor de manier waarop blijkt hoe slecht een raadslid zich in de door ons openbaar gemaakte problematiek heeft verdiept. (Alhoewel.... 't is eigen lijk om te huilenl) Jook Nauta was van mening dat er een verkiezingsstunt in kon worden ge zien. Ook jij kent je politieke tegen spelers slecht Jook. De brief van de PSP is zeker niet als zodanig bedoeld. Het buitenparlemen tair aanzwengelen van wat wij be schouwen als niet juist of onrechtmatig is een vast gegeven in de werkwijze van de PSP. Daar gaan we gewoon mee door, verkiezingen in het vooruitzicht of niet; al dan geen zetel in de raad. Frappant is het overigens wel, te lezen dat de raad zich unaniem heeft uitgesproken vóór de motie. Hebben - sommige raadsleden, uit angst om zich bij sommige mensen (lees „oliesto kers") impopulair te maken hun ernstige bezwaren tegen die motie met één klap van hun lei geveegd en daarom op het laatste moment vóór gestemd? Theo van den Berg, Afdelingsecr. PSP Texel. Zwoegerziekte De heer Koopman onderstreepte het belang van georganiseerde zwoeger- ziektebestrijding voor de export van schapen. Voor f10, per schaap kan het dier per keer onderzocht worden, de hieraan verbonden kosten voor de die renarts en de administratie worden betaald door de gezondheidsdienst. Het bloedonderzoek moet dan geschieden bij alle dieren van een half jaar en ouder. Wanneer er ook geiten op het bedrijf aanwezig zijn, moeten die ook aan het onderzoek meedoen. Wanneer het on derzoek de eerste keer volledig negatief is bij alle schapen, dan dient na een half jaar opnieuw een bloedonderzoek plaats te vinden. Blijken de dieren dan weer allemaal een negatieve uitslag te geven, dan wordt het bedrijf zwoegervrij ver klaard. Hiervoor kan dan een certificaat afgegeven worden. Mocht uit een on derzoek van het aanwezige koppel schapen blijken dat een deel positief reageert, dan bestaat de mogelijkheid om de positieven op te ruimen. Na een half jaar kan dan weer een onderzoek volgen. Blijft de uitslag negatief dan kan na een half jaar opnieuw bloedonder zoek plaatsvinden. Bij een negatieve uitslag wordt het bedrijf zwoegervrij verklaard. Komen er bij het onderzoek veel positieve schapen voor dan is de enige mogelijkheid om alle schapen op te ruimen of de lammeren zwoegervrij op te fokken. Bij dit onderzoek wordt de registratie gedaan door het Schapen stamboek. Alle gegevens gaan in de computer te Leeuwarden en de dieren artsen krijgen hiervan een bestandslijst. Na het afgeven van een certificaat vindt eens per jaar zwoegerziekteonderzoek plaats van dieren van één jaar en ouder. Op een vraag van de heer F. Bakker zei de heer Koopman dat het van groot belang is dat de Noodslachtplaats op Texel blijft. Door de uitstekende mede werking van de mensen in de slacht plaatsen kunnen vele doodsoorzaken van dieren worden achterhaald. Van de zijde van de gezondheidsdienst kan steun worden verwacht om de slacht plaats te behouden. Fokveedag Op de begroting voor 1982 is een post van f1500,— uitgetrokken voor een fokveedag. De heer Tjepkema ver wachtte dat vele melkveehouders aan deze, eens per vier jaar terugkerende, dag zullen deelnemen. De heer A. Brans deed het voorstel om hier een agrarische dag van te maken. Een uitbreiding met schapenkeuringen, paardenkeuringen en concours. Laat geheel agrarisch Texel deelnemen aan deze manifestatie in september, aldus Brans. Holstein Friesian De heer G. Stapel uit Lambertschaag heeft met de aankoopcommissie uit Ne derland een bezoek gebracht aan Ame rika. Steeds meer veefokkers gaan over tot het gebruik van sperma van Noord- Amerikaanse stieren Het doel van het bezoek was om te kijken naar dieren die passen bij de Noordhollandse veestapel. Alleen de allerbeste dieren zijn geschikt voor de Noordhollandse en daarmee de Texelse melkkoeien, aldus de heer Sta pel. De veehouders in Nederland moe ten vooral kijken naar de vet- en eiwit gehalten met daarbij koeien met een restwaarde. Volgens Stapel zou het zonde zijn als de Texelse melkveestapel zou opgaan in de massa. Texel heeft de hoogste melkopbrengst van Noordhol land en staat daarmee aan de top van Nederland. K.l. vereniging De gouden jaren voor K.l.Texel zijn voorlopig voorbij. Voor het eerst sinds jaren werd in 1981 een verlies geleden: f27.000, De voornaamste oorzaak ligt bij het wegvallen van spermaver koop' In het openingswoord van voor zitter J. Herweyer wees deze op het gebruik van proefstieren. In november 1981 is het gebruik van proefstieren op Texel verplicht gesteld. Wordt deze ver plichting niet nagekomen, dan volgt een boete van f25,— per niet aangeboden vaars. Om de keus in proefstieren te vergroten zijn ook twee proefstieren van K.I.Ceres te gebruiken. Hulde bracht Herweyer aan de inseminatoren, omdat na eerste inseminatie 76% van de dieren niet terugkwam. Hiermee is het hoogste cijfer in Nederland gescoord. Voorzitter Herweyer betreurde het, dat de K.l. verenigingen in Noordholland er niet in geslaagd zijn om één aankoopcommis sie van jonge stieren te krijgen. Texel zal nu zoveel mogelijk samenwerking zoe ken met K.l. Ceres. Het voorbereidende werk zal grotendeels worden gedaan door de heer Jac. Duin van K. I. Ceres. Gebruik proefstieren In de vergadering werd gediscus sieerd over het gebruik van proefstieren. Een deel van de aanwezigen vond een gebruik van 10% op de melkvaarzen van proefstieren voldoende terwijl een ander deel vasthoudt aan 20%. Wordt niet voldaan aan de 20% dan volgt er een boete van f25,— voor elk niet aange boden dier. Voorzitter Herweyer was van mening dat er in 1982 met de boete claim van f25,— per melkvaars doorge gaan zal worden. Cor Witte Gzn. van „De Nes" was niet herkiesbaar voor het K.l. bestuur. Als tweetal stonden de heren J. W. Hin en R. Kuiper. De heer J. W. Hin werd met 28 tegen 25 stemmen voor de heer R. Kuiper gekozen in het bestuur. Woensdagavond (morgen) wordt in het raadhuis een openbare hoorzitting gehouden over de bij het vliegveld in Eierland aan te leggen motorcrossbaan. Voor deze hoorzitting, die om 20.00 uur begint, zijn omwonenden speciaal uitgenodigd omdat op hun aanwezig heid in het bijzonder prijs wordt gesteld, leder ander is echter ook welkom om eventuele bezwaren tegen de baan naar voren te brengen. Zoals bekend kan de baan worden aangelegd als het bi mingsplan wordt gewijzigd. Bovi moeten voorzieningen worden getrJ... (bijv. in de vorm van een dijk ronf" terrein) om geluidshinder voor de: geving te voorkomen. Bij een ondei door de Provinciale waterstaat onlangs dat het geluidsniveau ter se van de meest naburige woni« hoger is dan 50 db. Daardoor zie F ernaar uit (in verband met de geluidshinder) dat de baan niet lat van vijf uur per week mag wov gebruikt. Tijdens de hoorzitting zal en ander nader worden toegelicht. In de nacht van vrijdag op zati werd een in de Wilhelminalaan 9 keerde auto door een onbekende gereden. De wagen werd aan de achterzijde gedeukt, een spe werd vernield en er was uitgebreidj schade. Een ander geval van doorrijde een aanrijding deed zich de volg dag voor toen een auto die op de keerplaats bij Het Steigertje in schild was achtergelaten werd be digd. De politie heeft beide gevali onderzoek. Rien Mast, bestuurslid van de Stich ting Overdekte Manege Texel, kreeg gisteravond in de openbare vergadering van de Sportraad het vuur na aan de schenen gelegd over de onlangs gepre senteerde manegeplannen. Het bleek dat de stichting nog niet alle bedragen in het plan exact had uitgewerkt, maar dat het plan nog in januari was afgerond om mee te dingen in de begroting voor dit jaar. Officieel moest het voor 1 januari maar we kregen van B en W een maand uitstel", aldus Mast die van G. Praamstra te horen kreeg dat in de be grotingsvoorstellen van het college voor dit jaar niets van het plan was terug te vinden. ,,Er is geen bedrag genoemd door B en W maar het is ook niet van de prioriteitenliist afgevoerd." Zoals be- Wim van Loen uit Utrecht heeft in de oorlog ondergedoken gezeten bij een familie in Den Burg. Hij zat in het verzet en was naar Texel gevlucht. Van Loen was een begenadigd tekenaar en bood aan het zoontje van de mensen bij wie hij ondergedoken zat, uit te tekenen. Hij nam twee foto's van het jongetje mee naar Utrecht met de bedoeling later, weer naar Texel terug te komen. De spoorwegstaking verhinderde die plan nen. Van Loen kon niet terug naar Texel, werd later door de Duitsers ge pakt,t zat enige tijd in kamp Amers foort en werd te werk gesteld in Duits land. Uit Duitsland vluchtte hij en dook onder bij mensen in Hoorn. Hierdoor heeft Van Loen nooit meer contact gehad met de mensen bij wie hij op Texel verbleef. Wel heeft hij zijn belofte gestand gedaan om het jongetje uit te tekenen. Wim van Loen is achttien jaar geleden overleden. Zijn zoon, Wim van Loen junior, hield onlangs opruiming in het ouderlijk huis en vond in de linnenkast een grote map met foto's en teke ningen. Daarbij zaten de twee foto's van het Texelse jongetje en de tekening van 90 bij 45 centimeter. Zijn moeder vertelde het Texelse onderduikverhaal en Wim van Loen wil nu graag dat foto 's en tekeningen alsnog ter bestemder plekke aankomen. Wie de mensen op de foto herkent wordt verzocht contact op te nemen met Wim en Kitty van Loen, Jan van Ghelcenstraat 7 in Tiel post adresPostbus 463, 4000 AL Tiel), telefoon 03440-14725. Op de redactie van de Texelse Courant bevinden zich de originele foto's die Van Loen destijds heeft meegenomen. Deze kunnen door de betreffende familie worden afge haald. kend is een overdekte manege door de stichting begroot op bijna een half miljoen, waarvan een kwart via een ge meentelijke investeringssubsidie zou moeten worden verkregen. Mast was bepaald niet gelukkig met de mededeling dat het plan niet in de begrotingsvoorstellen voorkomt. „Een wethouder heeft gezegd dat het college zat te springen om ons plan, zodat het nog kon meedraaien." De Sportraad gaf de raad alsnog bij B en W aan te kloppen en opheldering te vragen over het niet behandelen van de overdekte manege. Dit voor de stichting ongeluk kige feit werd meegedeeld aan het eind van een uurtje vragen stellen over de manege. Praamstra las een mededeling voor van de heer De Vries van Ruiter- centrum Bornrif die zijn verontrusting uitsprak over de plannen. Hij zag de manege als concurrentievervalsing in de wintermaanden, ondanks dat door de stichting hem was aangeboden de over dekte accommodatie 's winters te ge bruiken voor het geven van lessen. Mast zei dat de situatie veel te zwart-wit wordt voorgesteld. De manegehouders moeten hun inkomsten in het seizoen vergaren, zo was zijn mening en dat het winterseizoen een groot aantal weken onderbroken wordt, omdat het dan te slecht weer is om buiten te rijden. De bestaande maneges zouden juist voor deel van een overdekte hal kunnen heb ben. In de paardensport zit geen conti nuïteit door de winteronderbreking. „Dat is slecht voor een club en voor de paarden." Hobbyisten Mast vond het spijtig dat de paar densport op Texel nog steeds een kwestie is van paardeneigenaren en niet van hobbyisten zonder paard die er gens kunnen rijden. „Een overdekte manege is juist een promotie van deze sport en andere maneges kunnen daar op langere termijn vruchten van pluk ken." De Sportraad was echter van mening dat de stichting toch moet pogen concurrentie tegen te gaan door met de bestaande bedrijven naar een oplossing te zoeken. Mast was het hier mee eens en zei dat het geen enkel bezwaar zou zijn als manegehouders 's winters de accommodatie huren. Dan moet wel een bepaalde huur opgebracht worden, die ook voor anderen geldt, maar het aantal winterlessen zal ook toenemen, dacht Mast. Onontgonnen Hij hield een betoog over de onder waardering van de paardensport omdat een overdekte manege ontbreekt. „Er ligt nog een heel stuk paardenhobby onontgonnen." Landelijk rijden 1 op de 20 Nedelanders paard. Op Texel is dat één op de veertig. Mast kon dit onder meer verklaren uit het feit dat de be staande maneges in de zomer weinig plaats hebben voor Texelaars en 's winters is de belangstelling gering door het vaak matige weer. Ook had de stichting-man niet het idee dat maneges op de fles zouden gaan door een over dekte rijbak. „De huidige maneges hebben een groot toeristen-potentieel met veel vrijheid voor de rijders in duin en bos. Bij ons zal het veel sti toegaan omdat we meer kwaliteit paardensport willen brengen." Vraagtek De penningmeester van de Spi J. Huygens had een aantal vraagl bij de financiële voorstelling van Hij betwijfelde of de gehele man BTW vrijgesteld zal worden. „D: ben wij bij het dorpshuis in Den pok geprobeerd maar voor de gold het niet." Huygens betwijfi een kantine in de manege wel vriji wordt. „Als dat niet lukt, ki manege een ton meer." Mast zei dat de stichtingsaccoil had verzekerd dat dit een kwesti een briefje naar de belastinginsp Wethouder Van der Kooi /i alsnog te kennen gegeven nieti willen wijken van de regel dat Texelse velden geen enkele strijd (dus ook geen vriendsö pelijke) wordt gespeeld als KNVB de competitie in West I a\ De voetbalclubs zijn het met regel die een uitvloeisel is vai onlangs opgestelde toernooit ling niet eens. Zij vinden dat clubconsuls daarover moeten slissen. J. Koning-Kisteman toe zich tijdens de sportraadverg ring van gisteravond bijzonder ontwaardigd en deelde mee niet meer voor deze zaak te w inzetten. ,,De sportraad en sectie SRLO vonden dat dit ai uit de regeling moest verdwif De wethouder zei dat hij er verstand van had en één ambte I drijft zijn zin door. Ze doen mi, SV Texel en Oosterend hebbek toernooiregehng niet ondertelj waarop de wethouder een schreef dat dit deze maand ah moet gebeuren. Anders wordt seizoen geen enkel toernooi spee/d. De sportraad wees op\ feit dat men dan nog verder huis is, maar dat er niets meer te doen. ,,De clubs moeten hi maar uitzoeken. Ons advies woon niet opgevolgd. J. Koi Kisteman zei dat de clubs dit zullen doen en misschien in bi gaan bij B en W. Anders tri ze zich nergens wat van aai spelen toch op advies van dei su/s. Ik kan het me voorstellend was. Wat betreft de salarispost ton op de begroting zei Mast dal kend wordt op één instructeur del mille per jaar gaat kosten. Een p! verzorger krijgt veertig duizend! per jaar. ,,Uit ervaring met I maneges weten we dat een enthl te groep paardenvrienden de har! de mouwen zal steken voor del werkzaamheden. Een grote mal zelfwerkzaamheid kunnen we gl ren", aldus Mast die erbij zei (fl vertegenwoordiger van het mij van landbouw de begroting I stichting ,,zeer reëel" had genoi

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2