4 >e Waal vierde uitbundig feest OPBRENGST AKTIE POLEN „WAT IK ZEGGEN WOU." Vrijheid Bijeenkomst ODE in NlOZ-gebouw Rijverbod Schade AG 16 FEBRUARI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 meester hebben het geweten..... verwarmend was het onthaal dat Ibers en K. Beekenkamp zaterdag iel viel ter ere van het vijfentwintig, tievelijk veertig jarig onderwijs- m in De Waal. De feestelijkheden rliepen van het binnenhalen van er en juf met paard, koets en fan- tot het zingen van een ontroerend Bumiied aan het einde van de dag, aan de Redmer IJska-school met wee leerkrachten een onmisbare in het dorp innemen. Dat bleek lit verschillende speeches tijdens iceptie die 's middags in het dorps- werd gehouden en waar enkele ferden mensen meester en juf kwa- eliciteren. Die receptie liep door de drukte een beetje uit de hand en erde in een lange rij wachtenden ip de stoep van het dorpshuis, er en juf kwamen dan ook niet aan lankwoord toe en waren gedwon- lit pas 's avonds te doen na afloop en feestelijke musical en revue /oerd door leerlingen en oud-leer- We hebben het geweten. Het overweldigend", waren de woor- ran Albers voor dit huldebetoon, erepoort en vele vlaggen in De gaven zaterdagmorgen al aan dat st gevierd zou worden. Het begon /vee uur officieel toen de heer W. s, mej. K. Beekenkamp en me- Albers met een koets het dorp en voorafgegaan door de fanfare, band en majorettes van KTF/DEK nderen stonden al te wachten en »n onder begeleiding van de fanfa- n welkomstlied. ,,Het was een begin van een hele dag van feli- 5s", zei Albers later. Tijdens de itie noemde wethouder F. Blanken een vaststaand feit dat De Waal nderwijs-paar veel dank verschul- is." Blanken ging in op de honk- eid van de twee en noemde dit een ieeld van .innerlijke rust en le- unst.V Blanken herinnerde hoe eigen juf" afscheid nam toen hij op igere school zat, en zei dat een ter en juf ook na de kinderjaren een ndruk achterlaten, moest tot zijn spijt constateren dat integratie van het kleuter- en basis- jferwijs een feit wordt, en dat dit ten zal gaan van de kleine school. De ften voor de nieuwe basisscholen nog niet vastgesteld, maar Blanken «de voor de IJska-school het ergste. R zou een kleine ramp zijn. Het ge- Jhtebestuur zal er dan ook alles aan 1 om deze school voort te laten Ran", aldus Blanken, die de Waal- bevolking opriep er toch de moed in gouden. Mest! leer J. van Wolveren sprak namens onderwijscollega's en had drie rui- Sj' meegebracht. Voor K. Beeken- np en mevrouw Albers waren dit wnen maar meester kreeg een zakje B als voorproefje van de grote hoe- Slheid die hij dit voorjaar op kosten 1 zijn collega's mag halen. Van Wol zei dat hij graag eens een onder- je zou willen instellen naar het type irwiizer dat naar Texel komt. ,,Het T is er op of eronder. Ze blijven twee jaar of ze blijven altijd", zei hij, zich daarbij afvragend wat voor onderwijsvernieu- wende betekenis de overkantse onder wijzer op het Texelse onderwijs heeft. Ik ben daar niet achter. Rust en ruimte zijn misschien redenen geweest om te komen en mogelijk heeft dit hier door gewerkt in het onderwijs." Het Hoorn der schoolhoofd pleitte dan ook voor geleidelijkheid bij de vernieuwing in het onderwijs. ,,Zo gaat het in de Waal ook, en dat is goed." De touwtjes Het was Van Wolveren niet altijd duidelijk geworden wie het hoofd van de IJska-school is. ,,Voor mij is het een soort twee-eenheid, wat je ook in huwelijken tegenkomt. Ma houdt de totiwtjes strak in handen, maar pa heeft er in het geval van Albers niet onder geleden." Mevrouw Wuis voerde het woord namens de oudercommissie. Zij noemde het uniek" wat meester en juf en mevrouw Albers voor het dorp bete kenen. ,,Ook al woont u beiden niet in De Waal. U bent overal bij betrokken." Hierna overhandigden de kinderen van de school een aantal cadeaus waar onder een gouden broche, een klokradio en een camera lens. De laatste spreekster was mevrouw Van der Linden uit Den Haag, een vriendmg van mej. K. Beekenkamp, die verhaalde over vakantiebelevenissen met de onderwijzeres Zij overhandigde een regenmeter en een flitsapparaat. ,,Het heeft me verwonderd dat jij nog zoveel plezier hebt in het onderwijs met al die inspraak." De receptie die tussen de sprekers en spreeksters door al van start was gegaan barstte daarna pas goed los en zelfs twee klaslokalen moesten ingeschakeld worden om het vele publiek te bevatten. De gymzaal van het dorpshuis was ook al bomvol en velen moesten na hun gelukwens dan ook weer huiswaarts keren. Koud buffet Onder de bezoekers was een groot aantal oud-leerlingen uit heel het land. De oudercommissie die het jubileum feest had georganiseerd had uit elke klas een contactpersoon opgezocht die op zijn of haar beurt weer pogingen had ondernomen mede-klasgenoten te invi teren het jubileum mee te vieren. Deze opzet was gelukt, want enkele honder den oud-leerlingen gaven acte de pre sence. Ruim tweehonderd mensen na men 's avonds deel aan een koud buffet (in het dorpshuis), verzorgd door Adrie de Wolf, Mari Brons en Jaap Veenstra. Meegenieten Het avondprogramma bestond uit de opvoering van de kindermusical „Boe- kie Woekie Boom" en een revue van oud-leerlingen. Wederom was de zaal ,,tot de nok" gevuld en mensen die er niet meer bijkonden, kregen een plaatsje in een klaslokaal. De Lichtboei regi streerde 't qebeuren in de zaal en op vier tv-monitoren kon het publiek in de lokalen meegenieten. De leerlingen van de IJska-school brachten een prachtige uitvoering van de ,,Boekie Woekie Boom", een musical die eerder werd uitgevoerd door muziekschoolleerlingen in Den Burg en waarin muziekschool leraar J. Lubbers een belangrijk aandeel had. De uitvoering was prachtig omdat de kinderen zich niet altijd precies aan de pianobegeleiding van Lubbers hiel den en op het podium zichzelf waren. Tussen het spel en het zingen door haalden de „kleintjes" allerlei rare frat sen uit en probeerden de aandacht van de zaal op zich te vestigen. Dat lukte meerdere malen uitstekend en de lach salvo's waren dan ook niet van de lucht. Na een pauze (waarbij iedereen we gens ruimtegebrek moest blijven zitten) waren de oud-leerlingen aan de beurt die het onderwijs op de Ijska-school uit verschillende tijden toonden. Dit ge deelte werd geopend door Guurtje du Porto-Dros, die op rijm vertelde dat haar BA* VIN V*N LCZTRS - OJTEN VHUNTrtOO«0£UJ*KlD 0£ RIOUlt Een feestelijke intocht. Een klas met oud-leerlingen en een kopie van meester Albers tijdens de feestrevue. dochter (Marlies Bruining-du Porto) en nu ook haar kleindochter (Suzan) van jef Beekenkamp les hebben gekregen. Zij overhandigde met haar kind en kleinkind bloemen. Sjors Jimmink en Wim Roeper brach ten een komisch nummer, door als twee boertjes te vertellen over vroeger en daarbij ook de verschillen met het he dendaagse onderwijs lieten zien. ,,As je vroeger jarig was, trakteerde je op toverballen. Nou benne het appeltjes en rozientjes voor de tandjes" was één van de vele opmerkingen die erin gingen als r en Juf nemen de cadeaus van him leerlingen in ontvangst. Geheel links mevrouw Albers. koek. Ook de handwerkles van Meester kreeg een sneer. Hij liet je uren figuur zagen. Hartstikke leuk: je mocht maar twee zaagjes breken." Ook de dreiging dat de school dichtgaat kwam aan bod. ,,Ja, die grote kinderstroom uit Spang is natuurlijk over. De Witte's, de Hinnen en der Verberne's." Roeper en Jimmink overhandigden een kaas aan meester en juf. Daarna kondigde Dirk Roeper in kabouterpak (vast personage van de toneelopvoeringen vroeger op school) een schoolklas uit de periode 1941-1955 aan. Deze klas met oud-leerlingen bracht in alfabetvorm op komische wijze de geschiedenis van de school voor het voetlicht. Geëindigd werd met een pot pourri van schoolliedjes die deze leer lingen vroeger hadden geleerd en die door de zaal uit volle borst werden mee gezongen. De toneelklas met leerlingen uit de periode 1955-1971 bracht ook een reeks van oude wijsjes ten gehore en voerde een prachtige meester Albers ten tonele, die met bril en regelmatig op hijsen van zijn broek exact op de jubilaris leek. Ook zijn tekst was blijkbaar een goede copie van die van de echte meester, want het publiek schoot in de lach bij bijna alles wat hij zei. Zo werd getoond hoe een leerling met een gummetje in zijn neus werd afgevoerd naar juf Beekenkamp en hoe een leerling de inktpot blies. De toneelmeester vroeg ook of twee kinderen in het speel kwartier zijn honden wilden uitlaten met daarbij de goede raad dat de beesten tijdens die wandeling veel paardenmest moesten eten wegens het hoge vitami negehalte. Daarna zag men twee leer lingen wandelen (met 2 echte honden) die van juf weer de raad kregen niet in die onzin te geloven De laatste toneel klas behandelde de periode 1971-1981 en gaf enig inzicht in de lesmethodiek van jut Beekenkamp bij het hand werken. Zo moeten alle leerlingen een nachtjapon maken voor de schoolreis om een beetje „knap" mee te kunnen. De meezingers werden begeleid door I Jan Bakker op de piano die tijdens de pauzes een mizikaal intermezzo ver zorgde. Aan net eina van ue revue kwamen alle spelers nog eenmaal op en zongen een jubileumlied dat uiting gaf een de angst dat de school zou worden gesloten, maar waaruit ook optimisme sprak. „De school mag hier niet van daan. We moeten vechten voor haar bestaan. Juf en meester gaven vele jaren. Hé, Van Kemenade, zeg: de kin deren willen hier niet weg, dat moeten wij toch klaren", was een couplet uit het lied. Meester en juf dankten aan het eind van de avond iedereen die aan het feest had meegewerkt Albers zei als school hoofd ook zijn werkneemster te moeten danken voor veertig dienstjaren. Hij had voor zijn collega eigenhandig een kast getimmerd. „Niet voor op school, maar voor thuis", was het commentaar van Albers die juf „accuraat, nieuwsgierig en vol energie" noemde. Mej. Beeken kamp zei dat het jubileumfeest haar stoutste verwachtingen had overtrof fen. Voor Albers had ze een enveloppe met „persoonlijke" inhoud als dank voor de vele gezellige avonden scrab belen bij de familie Albers. Ook zij dankte een ieder die hulde had ge bracht. „Het was geweldig. Ik ben helemaal leeg." In De Wielewaal werd nog tot in de kleine uurtjes gezellig nagepraat en velen bezochten de tentoonstelling van oude klassefoto's of beken de opnamen die de Lichtboei 's middags van het feest had gemaakt. De aktie „Texel helpt Polen" is een succes geworden. Bij de telling die vanmorgen in het raadhuis werd gehouden, bleek f33.466,92 bijeen te zijn gebracht. Een aanmerkelijke overschrijding dus van het streefbedrag van f25.000,—. Twee keer per week hol ik laat in de middag naar de brievenbus. En ja hoor, de Texelse Courant is er! Eindelijk weet ik wat er de afgelopen dagen op het eiland is gebeurd bromfiets gestolen, verkeerscontrole en af en toe een lekker fikkie, enz. Maar dinsdag 9 februari ben ik toch wel erg ongerust geworden. Daar lees in zowaar, dat B en W alle besluiten openbaar willen maken. „Ein delijk", denk ik. Eindelijk weten wij, wat er achter de gordijnen speelt. Eindelijk wordt de bevolking ingelicht over, wat bijvoorbeeld een „nationaal landschap" voor agrariërs betekent! Mijn vreugde was erg kort. Weg al mijn hoop. Weg al mijn vreugde. In de laatste alinea staat: „de pers kan uit de informatie in vrijheid een keus maken en hoeft dus niet alles door te geven." Wij worden dus niet alleen door de t.v. en de landelijke dag bladen bevoogd, maar nu ook nog door de Texelse Courant. Meningsuiting? primal Persvrijheid? prima! Maar wat wij allemaal van B en W mogen horen, DAT bepaalt Harryl Misschien in de toekomst geen „Texelaars voor de balie" maar een totaal nieuwe serie: „Van Harry voor Texel!" J. D. Stoll, boerderij „De Vrijheid" NASCHRIFT HARRY: Vreest niet en blijf twee keer per week vol vertrouwen naar de brievenbus hollen. Wat ook maar enigszins de moeite waard lijkt, komt in de krant. Niet èlles! Want in zo'n B en W vergadering worden ook veel zaken afgehandeld die slechts for maliteiten zijn of die al eens eerder in ander verband in het nieuws zijn geko men. Ook zijn er soms kwesties van zeer persoonlijke aard, waarbij we enige terughoudendheid betrachten. Het spreekt vanzelf dat nieuwe gezichts punten inzake het nationaal landschap onmiddellijk worden doorgegeven. In derdaad is het de redactie die (in volle dige vrijheid, maar met inachtneming van de wet) uitmaakt wat wel of (nog) niet in de krant komt. Bij de Texelse Courant spelen politieke, godsdienstige of andere voorkeuren daarbij geen rol. Alles wat nieuwswaarde heeft wordt zo volledig en objectief mogelijk doorgege ven, dus ook als het minder vleiend is voor het college van B en W, een ander overheidsorgaan of wie dan ook. Er is derhalve geen reden om uw hoop en vreugde te laten varen. In tegendeel, want dat is nu juist persvrijheid. Mocht u toch van mening blijven dat het gebruik maken van die persvrijheid ontaardt in „bevoogding", dan kunt u klagen bij onze redactiecommissie. Of daarin zelf zitting nemen. Er is nl. een vacature. De Texelse afdeling van de Organi satie vog. Duurzame Energie heeft woensdagavond (morgen) een bijeen komst in het auditorium van het NlOZ- gebouw in 't Horntje. Naast leden zijn ook andere belangstellenden welkom. Er zal een definitief bestuur worden gekozen. Kandidaten daarvoor zijn in middels aangezocht maar kunnen zich ook bij de aanvang van de bijeenkomst melden. Verder wordt verslag gedaan van de voortgang van de besprekingen met de gemeente Texel over de toelaat baarheid van windmolens in de diverse delen van Texel. Bouwbeschrijving Bijzondere aandacht wordt gegeven aan de onlangs uitgegeven bouwbe schrijving van een 3- en 5-meter wind turbine, die tegen lage kosten kan worden vervaardigd. Deze molens zijn in de praktijk reeds uitgebreid beproefd. De complete beschrijving met tekenin gen is door de ODE uitgegeven als boekwerk dat woensdagavond te koop wordt aangeboden tegen een sterk ge reduceerde prijs: ƒ12,50. Dia-show Na de pauze zal een dia-show worden gegeven, samengesteld door Chris Westra, mede-auteur van het „Wind- werkboek". Deze dia-serie oogstte op de Landelijke Windwerkdag in Utrecht veel succes en is gemaakt in Dene marken waar veel spectaculaire opna men werden gemaakt van Tvind- en Nibemolens en ook van het Riso-labo- ratorium bij Roskilde. Tussen de bedrijven door bestaat vol doende gelegenheid voor het onderling uitwisselen van informatie. In de nacht van zaterdag op zondag werd een 22-jarige Texelse automobilist aangehouden. Bij de blaasproef bleek dat hij drank had gebruikt, waarna hem een rijverbod werd opgelegd. Op het kruispunt Bijenkorfweg- Peperstraat in Oosterend deed zich za terdagochtend een aanrijding voor. Een man uit Kootstertille, die van de Bijenkorfweg kwam en bij het kruispunt was gestopt om voorrang te geven aan ander verkeer, reed vervolgens ongewild iets achteruit. Hij botste toen op een achteropkomende auto.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5