Bedrijfshygiëne bij de pootaardappelteelt H LAND BOUW Stikstofbemesting op wintergranen Voorkiemen pootaardappelen Vlotte zege voor En Passant 2 Voorjaarsbekalking Boederijentocht donderdag Speel-o-theek gesloten Jeugdbowlen Fanfare vertoont jubileumfilm Geslaagd pfSDAG 16 FEBRUARI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Het laatste jaar staat in het teken van de bedrijfshygiëne. De normen worden rzwaard om te kunnen voldoen aan exportvoorwaarden. Alleen goede kwali- tsprodukten worden gevraagd door de importlanden van pootaardappelen. Daar s pootgoed in hoofdzaak naar warme landen gaat kunnen bacterieziekten zich lar gemakkelijk laten zien vooral als er ook nog wordt geïrrigeerd, aldus de >orzitter van de telersvergadering de heer H. de Lugt op de onlangs gehouden Brvergadering van de N.A.K. De heer De Lugt wist niet of hij volgend jaar nog deel maakt van het bestuur van de Keuringsdienst Noordzeepolders van de N.A.K. et bestuur wordt ingekrompen van 28 personen naar 18. Alleen op voordracht van landbouworganisaties is het mogelijk om in het bestuur te blijven. De heer Ir. A. Sinnema gaf een over- ht van de voorkomende aardappel- kten. Door de verandering op de be- ijven van handwerk in machinewerk men er meer knolziekten voor. Ook de tensievere teelten van aardappelen )et de aardappelziekten uitbreiden, jals het vroeger ging met veel han- narbeid in de pootaardappelenteelt in het niet meer. De kosten zijn dan iel te hoog. Wel geeft de mechanisatie nodige problemen bij het gezond >uden van de knollen. Bacterieziekten orden gemakkelijk door de mechani- tie verspreid over de partijen met het ivolg dat er klachten komen van de nemers. Phoma Phoma komt in Nederland gelukkig einig voor. Schotland heeft veel meer maken met deze ziekte in aardap- len. De schimmelziekte kan via sten- Idelen op de knollen komen. Het loof- ïkken in plaats van doodspuiten van >t aardappelloof verdient de voorkeur. het looftrekken worden alle stengel sten meteen van de knollen verwijderd aardoor de schimmel geen kans krijgt, ochten er partijen zijn waarop Phoma >orkomt met lichte aantastingen dan (orden de klasse S., SE., en E. meteen rlaagd naar klasse A. Zware aange- ste partijen worden meteen afgekeurd 1982. Hier wordt de Stopa-regeling in op toegepast. lizoctonia. Deze schimmelziekte blijft tueel, aldus de heer Sinnema. Om de kte zoveel mogelijk te voorkomen is t noodzakelijk dat er uitgegaan wordt schoon" uitgangsmateriaal. De rrdappel moet vlot door kunnen Deien. Groeiremmingen door wat or oorzaak dan ook verergeren deze ikte. Belangrijk is het dat het uit- ngsmateriaal in de herfst op tijd itsmet wordt Zeer belangrijk is het dat t loof getrokken wordt. Geen grond Benemen in de partijen en snel droog- zen verminderen een uitbreiding In 12 komt er een wijziging bij de Rhizoc- ïia beoordeling. De klasse S en SE nnen geplombeerd worden, bij 10% ite aantasting. Van 10 tot 25% voor klasse E en dan alleen een lichte ntasting. De overige klassen boven Yo lichte aantasting met Rhizoctonia met meer dan 25% met een matige ntasting. Is de Rhizoctonia erger dan Drden de partijen in 1982 afgekeurd, 'orden deze knollen op het eigen idrijf wel uitgeplant dan is met de iste bestrijding geen goed resultaat te irwachten. Aardappelmoeheid De aardappelmoeheid breidt zich in federland uit. Zelfs met een grond- jitsmetting breiden de aaltjes zich in ■paalde delen van Nederland uit. Vordt er grondontsmetting toegepast is het belangrijk dat het onder gunstige omstandigheden wordt uitge voerd. Virusziekten De virusziekten geven weinig pro blemen, aldus de inleider. Wel kunnen de X en S virus zich verspreiden door versmering evenals de zwartbenigheid. De stamselecteurs kregen het advies om één open regel te houden tussen de ver schillende partijen. Dit om versmering van de ziekten te voorkomen. Keuringskosten De heer G. Salentijn sprak eerst over de organisatie van de keuringsdiensten. Voor 1982 blijven de keuringskosten hetzelfde als in het voorgaande jaar wat neerkomt op ƒ100,— per ha. Bacterieziekten De besmetting van zwartbenigheid op de knollen vindt vooral plaats onder de grond. Op vele moederknollen komt deze bacterie voor. Via de uitmondjes kruipt deze bacterie de knol binnen en gaat met de stofwisseling in de knol bij gunstige weersomstandigheden zich ontwikkelen. Het gunstigst is het voor de bacterie als de temperatuur stijgt en er vocht aanwezig is. In Nederland komen deze omstandigheden van hoge temperaturen met veel vocht niet altijd voor en in elk geval minder vaak dan in het Middellandse Zeegebied waar veel van onze pootaardappelen naar toe gaan. Blijft de temperatuur vrij laag dan openbaart deze ziekte zich niet altijd maar het is niet gezegd dat de knollen vrij zijn van deze ziekte. Ook op Texel komt deze bacterieziekte voor omdat van de 550 ha 21 werd afgekeurd of in klasse verlaagd. Wat te doen Volgens de heer Salentijn is het een moeilijke zaak om gezond pootgoed te krijgen. Via de snelle vermeerdering is er een mogelijkheid waarbij dan steeds een goede hygiene wordt toegepast. Na het rooien van iedere partij alle daarbij gebruikte machines goed schoon spui ten. Ook bij het sorteren dienen de machines voor zover mogelijk schoon gespoten te worden. Zodra er vocht op de te verwerken knollen komt is er een grote kans van versmering. De keur meesters zullen erg kritisch keuren op zwartbenigheid en dan vooral op de hogere klassen. Evenals met de voor gaande ziekten verdient looftrekken de voorkeur Met deze manier van loof- vernietiging harden de knollen sneller af, er kunnen dan aardappelen gerooid worden met een steviger schil. Minder invalspoorten voor allerlei ziekten. Aaltjes Steeds meer importlanden van poot aardappelen gaan letten op cysten van aaltjes. De N.A.K. zal daarom de controle op aardappelmoeheid gaan vergroten. Tot besluit van deze toch belangrijke vergadering die door zeer weinig pootaardappeltelers werd be zocht stelde de voorzitter dat de poot- aardappel een belangrijk gewas is voor de akkerbouwers op Texel. Wel zal het alle aandacht blijven vragen om de export te houden met daarvoor redelijke prijzen. Alleen een zeer goede kwaliteit kan dit waarmaken. Zodra de gronden goed berijdbaar zijn is het raadzaam de eerste stikstof aan de wintergranen te geven. Als er leven in de grond komt, zullen de plan tenwortels actief worden. Bij deze acti viteit worden de voedingsstoffen uit de bodem opgenomen. Hiermee komt bo vengronds blad en daarbij de stengel tot ontwikkeling. Bij voldoende direkt beschikbare voedingsstoffen zal de plant uit gaan stoelen. Dit uitstoelen van de plan kan zorgen voor voldoende aren per m2. Tevens ontwikkelt de aar zich na de uitstoeling en eindigt bij de bloei. Uit een oogpunt van oogstzekerheid moet het aantal aren van wintertarwe op 500 a 550 per m2 komen te liggen. Wanneer op het aantal aren per m2 ca. 20.000 korrels komen, wordt de hoogste opbrengst per ha. gehaald. Gedeelde N.gift Uit het onderzoek blijkt steeds dat een gedeelde stikstofgift de beste opbrengstresultaten geeft. Geheel afhankelijk van de stikstofrijkdom van de grond, te bepalen door grondonder zoek, aient de stikstof daarop aangepast te worden. Zo werd er in 1980 als basisbemes ting op 29 febr. 90 kg stikstof per ha. gegeven aan alle proefvelden. Met toe nemende tussenpozen werd een tweede stikstofgift van 60 kg. N per ha gegeven. Op 11 juni werd aan alle veld jes nogmaals 60 kg N per ha gegeven om de invloed van de tweede stikstof gift op het 1000 korrelgewicht zoveel mogelijk uit te sluiten. Effect van het tijdstip van de tweede stikstofgift op de aarontwikkeling en het korrelgewicht; Ras Okapi: 100 plan ten m2. Duidelijk blijkt, dat de aarontwikke ling sterk door de wijze van stikstof bemesting werd beïnvloed. In deze proef is dit met name in de aarvorming en de korrelzetting tot uiting gekomen. De methode van het bewaren en voorkiemen van pootaardappelen in kiembakjes is een goede, maar arbeidsintensieve, methode. Bij grote oppervlakten pootaardappelen en een geringe arbeidsbezetting wordt daarom gezocht naar een ar beidsbesparende methode met behoud van dezelfde opbrengst en kwaliteit. In de praktijk worden reeds tonskisten gebruikt voor het bewaren en voorkiemen. Hierbij wordt de temperatuur laag gehouden door middel van buiten- luchtkoeling. Verder worden de kisten enkele keren omgestort. De bedoeling hiervan is om de topspruit te verwijderen en korte, stevige kie men te krijgen. Wel is hier het gevaar aanwezig zwartbenigheid te verspreiden over de knollen wanneer deze vochtig worden. Verder is er een ontwikkeling van het voorkiemen in de z.g. schuurkas. Dit is een glazen poterbewaarplaats met en kele of dubbele beglazing, waarin de aardappelen vanaf het sorteren tijdens de winter worden geplaatst. De aard appelen worden in kiembakjes gedaan, die met de heftruck op pallets worden ingebracht en uitgehaald. De goede belichting zorgt hierbij voor een gelijk matige kieming met goede, stevige kie men. Deze rationele bewaar- en voor- kiemmethoden zijn in 1980 vergelijken derwijs onderzocht. Voor de proef zijn de volgende objecten gekozen: Opbrengsten bewaar- en voorkiemproef a. buitenluchtkoeling van eind novem ber tot 28 februari; daarna warmte- stoot en de kiembakjes vanaf 10 maart bij kunstlicht en vanaf begin april tot het poten buiten afharden; b. vanaf 18 december in de schuurkas in kiembakjes; c. buitenluchtkoeling van eind novem ber tot 28 februari; daarna warmte- stoot en vanaf 10 maart de kiem bakjes in de schuurkas. d. vanaf 13 december in tonskisten. De objecten a. en c. hebben een dui delijke warmtestoot gehad, terwijl voor dien de topspruiten van de aardappelen zijn verwijderd. Bij object b. en d. is de topspruit niet verwijderd. Bij de objecten a, b en c hadden de aardappelen bij het poten mooie, stevige kiemen. Bij object d. waren de kiemen wat omregelmatig van lengte. Er was weinig verschil in groei en ont wikkeling tussen de objecten alhoewel object d. iets achterbleef. Het ras was Desiree in de maat 35/45 en dit is op 15 april gepoot. Het loof is doodgespoten op 31 juli, terwijl de aardappelen 20 augustus zijn gerooid. Dit onderzoek heeft in 1980 dezelfde resultaten opgeleverd als in 1979 te weten tussen de objekten a, b en c is prak tisch geen verschil in opbrengst geble ken. de opbrengst van objekt d. was duidelijk lager. Wanneer de tijd er voor is dan is het voorkiemen in bakjes raadzaam. Meestal starten de aardappelen met een goede kiem ook sneller en staan daardoor vroeger boven de grond. bewaar sortering in van totaal totaal aantal methode 28/35 35/45 45/55 65 methode 28/35 35/45 45/55 55/65 65 kg/are stengels per m2 a. 4 28 47 18 3 416 103 23,6 b. 5 37 47 10 1 - 413 103 23,3 c. 4 30 48 16 2 404 100 22,3 d. 5 30 43 17 5 375 93 20,6 De zege van de En Passant reserves is in Schagen zaterdag geen ogenblik in gevaar geweest. M. Witte overspeelde zijn tegenstander H. van Vuure volledig en aan het derde bord bouwde J. Hooyberg openingsvoordeel uit tot een handvol stukken méér. R. Terrahe speelde toch gênant" lang door. P. Cornelisse won een pion in een Franse opening, maar moest nauwkeurig manoevreren om een vrij pion van Van Gilderen op de e-lijn de baas te blijven. F. van Tatenhove nam flink initiatief. Defensief klopte er echter iets niet en een paar gedwongen zetten met toren en dame waren voor J. Rossen genoeg om het initiatief over te nemen. Veel belovend zagen de stellingen bij F. van Lare en A. Bakker er na de openingsfase uit. Beiden wisten er niet voldoende raad mee. W. Pranger speelde heel solide en incasseerde een verdiend punt. H. van Dallen dankte het goede begin vooral aan een paar erg zwakke zetten van mevrouw Domselaar. Zij kwam er met remise nog goed af. uitslagen: Magnus 2-En Passant 2 J.J. v.d, Maas-F. van Lare 'A 'A F. van Lier-ABakker 'A 'A R Terrahe-J. Hooyberg 0—1 H. van Vuure-M. Witte 0—1 Joh. Kossen-F. van Tatenhove 'A 'A A. van Gilderen-P. Cornelisse 'A 'A Mevr. Domselaar-H. v.daalen 'A 'A R. de Vries-W. Pranger 0—1 Eindstand 2 'A 5'A Nog steeds zijn op Texel percelen bouw- en grasland die een te lage pH hebben. Deze gronden zijn te zuur voor een optimale groei van de planten. Met een te lage pH in de grond komen de overige meststoffen niet tot hun recht waardoor de opbrengsten van de ge wassen tegenvallen. Dit alles kost geld. Nu is er wel verschil tussen de gewassen voorwat de kalkbehofte betreft. Haver en aardappelen kunnen bij een wat lagere pH tot goede opbrengsten ko men. Bij de kalkminnende gewassen zomergerst, suikerbieten, zomertarwe, erwten en mais maar ook grasland, blijven de opbrengsten door een minde re groei lager. Wanneer uit grondonderzoek blijkt dat de pH te laag is of onvoldoende dan kan in het voorjaar nog iets worden gedaan door kalkbemesting. Het voor jaar leent zich goed voor kalkbemesting, De korrelopbrengst van onze granen is de vermenigvuldiging van korrelaantal keer korrelgewicht Ook bij winterrogge is een gedeelde stikstofbemesting aan te raden Object datum spruiten aren korrel 1000 k. korrel 2e N gift per plant per plant per aar gewicht gewicht per aar N 1. 8 - 3 13,7 4,8 40 51 2,0 N 2. 23 - 4 13,1 4,9 44 50 2,2 N 3. 8-5 12,5 4,3 45 51 2,3 N 4. 22 - 5 12,7 4,1 44 52 2,3 N 5. 5 - 6 13,1 4,1 40 55 2,2 op voorwaarde dat de kalk vroeg wordt gestrooid. Voorts dienst de kalk goed en intensief met de grond te worden ge mengd Op deze manier kan de kalk nog iets bijdragen aan een goede zuurgraad van de grond. Voor het grasland gaat dit niet op en daardoor zal het langer duren voordat de kalk echt gaat werken. Normaal duurt het ongeveer drie maan den Zijn er geen analysecijfers van de grond dan kan voor onderhoudsbekal- king rond de 1000 1500 kg kalk- meststof worden gegeven per ha. Anders dan in de bedoeling lag, wordt de boerderijentocht niet op woensdag 17 maar op donderdag 18 februari a s. gehouden. Deze verandering houdt ver band met de open dag op de Techni sche school van de landbouwafdeling. In totaal zijn zes objecten te bezich tigen te beginnen bij de familie W. M. Bakker, Westerheem", Westerweg bij Den Hoorn om kwart over tien. Bij de start wordt een lijst uitgedeeld met de te bezoeken bedrijfsgebouwen. De speel-o-theek is tijdens de voor jaarsvakantie van 22 tot en met 26 februari gesloten. Op 6 maart komt koploper Strand- loper 2 bij En Passant 2 op bezoek. De laatste bondswedstrijd van En Passant 1 is van 13 maart verschoven naar 6 maart in verband met het damtoernooi op 13 maart in Den Helder. Het te bezoeken Magnus 1 zit nog in degradatiegevaar, het staat op de voorlaatste plaats. Hitachi, die met één man minder speelde, had het erg zwaar tegen Hotel de Zwaluw. Henry Kuiper was de sterke man, die met een game van 206 en een serie van 532 zijn ploeg naar een 4—0 overwinning bracht. Ook de Tornado's wonnen weer met 4—0. Deze keer van Split. Uitblinker was Richard Zutphen die 212 192 en 162 en daarmee een serie van 566 gooide met een gemid delde van 188,6 en die daarmee de eerste plaats en de hoogste serie op zijn naam zette. Verrassend was de over winning van de Wip Kipjes op Strike Fire. De goed spelende Robert Saai wist niet alleen twee games te winnen, maar won ook het puntentotaal op twee pins. Uitslagen: Hitachi-De Zwaluw 0—4 Tornado's-Split 4—0 Strike Fire-Wip Kipjes 1 —3 Van het 90-jarig jubileumfeest van het Kon Texels Fanfare is een uitgebreide filmreportage gemaakt. Deze film (van anderhalf uur) zal worden vertoond in de kantine van de LTS in Den Burg op maandag 22 februari en dinsdag 23 fe bruari, aanvang 20.00 uur. De toegang is gratis maar om een inzicht te krijgen in het bezoekersaantal moet tevoren wel een kaartje worden gehaald bij Zegel Heren- en Jongenskleding, Weverstraat 32, telefoon 2728. I 24. ,,Dat wij de leeuw in zijn hol, dat wil zeggen in Carnaby Street zouden opzoeken, daarop had hij niet gerekend. I Dat adres in Harley Street was alleen om het hoge honorarium aannemelijk te ■maken, hij is er nooit en eventuele fbrieven worden door gestuurd. Hij moet zich wel heel zeker van zijn zaak gevoeld 'hebben, dat zelfs de verschijning van meneer Peabody hem geen argwaan jdeed opvatten." ,,0", zei Sir Henry, „maar dat komt 'omdat Soho geen gewone arbeiders buurt meer is. Daar zit van alles. Mijn en dochter heeft er kamers", ver arde hij met een soort schuwe trots, ■ts op Pamela's onafhankelijkheid, geneerdheid omdat ze zo'n rare buurt os. I Die laatste opmerking deed Derek ■eer met beide voeten op de platte aarde terugkomen. fl Nu het proces, dat al zijn gedachten in beslag had genomen, tot een einde was gekomen, kwam weer levengroot de vraag voor hem staan: Waarom had Pamela Winterstone hem zo duidelijk win negeerd? HOOFDSTUK 13 Waarin Pamela Winterstone de keer zijde van de medaille ontdekt. „Wel Mary", zei Pam Winterstone tot het kleine jonge vrouwtje dat eens in de week haar kamers kwam „redderen" wat dan meestal ook broodnodig was, „jij hebt zeker nooit gehoord van het spreekwoord van de vogeltjes die zo vroeg zingen." Want Mary die de laatste weken zo stil en teruggetrokken was geweest, dat Pamela haar zelf gevraagd had of ze ziek was, deed nu blij neuriënd haar werk. „O, miss Pamela", zei Mary, „als u zo blij was als ik, zou u ook zingen." „Mensnogtoe", zei Pamela, altijd machtig geinteresseerd in de mensen om haar heen, „ga zitten en vertel es. Wat is er gebeurd. Heb je de honderd duizend gewonnen?" „Méér", zei Mary blij. „Of ik niet, maar mijn man." „Hoe heet ie ook weer Philip? En wat hééft die geluksvogel, behalve jou?" zei Pamela, een sigaret opstelend en glimlachend naar de jonge vrouw met haar meisjesfiguur die er met haar stralend gezichtje charmanter uitzag dan vele van de society-schoonheden die ze dagelijk ontmoette. „Och juffrouw, ik heb het u niet willen zeggen, maar Philip mijn man dan heeft een tijd terug zijn ontslag gekregen. Hij was conducteur op de bus." „De maatschappij van paps", dacht Pamela, maar ze knikte zwijgend. „Ze zeiden dat hij te vroeg had afgebeld en dat daardoor een ouwe dame van de bus was gevallen. Het was niet waar, maar hij kon het niet bewij zen De dame diende een eis tot scha devergoeding in. Ze hebben er verder geen werk van gemaakt, maar Phil moest er uit." „Wacht es", zei Pamela geïnteres seerd. „Ouwe dame van de bus ge vallen eis tot schadevergoeding daar heeft wat over in de krant ge staan." „Ja, het is voor de rechter geweest. En nu weet ik niet precies hoe het zat, juffrouw, maar ze zijn er achter geko men dat het gewoon doorgestoken kaart was. Dat mens mankeerde niets en die dokter zei dat ze niet meer kon werken. Nou en die advocaat heeft dat allemaal uitgedokterd en Phil moest ook getuigen..." „Wat had jouw man er mee te maken?" Nu, dat wilde Mary wel even ver tellen. Phil had haar een gloeiend verslag gedaan van de rechtszitting en opgetogen verteld van zijn nieuwe kan sen bij de vervoersmaatschappij. Het was niet tot Mary doorgedrongen dat haar eendaagse werkgeefster, Pamela Winterstone, de dochter was Sir Henry, want Phil had het alleen maar gehad over „Sir Henry" zonder meer. „Dus die juffrouw heeft het proces verloren", constateerde Pamela. „Ja, en dat is maar goed ook, want dat vind ik zo gemeen, miss Pamela. Dat ze proberen de maatschappij een poot uit te te flessen, nou ja, misschien denken ze, ze kunnen het daar beter missen dan wij. Maar arme mensen zoals wij worden er ook de dupe van Dat dat mens er lekker van kan leven en niks uitvoeren, daar mocht mijn Phil voor opdraaien, en daarvoor kon ik gaan werken." „Maar Phil heeft nu toch werk?" „Ja, maar niet meteen. Toen ben ik aan de gang gegaan. Toen hij weer aan het werk ging, hoefde het niet meer." „En wat doe je hier dan?" Mary werd een beetje verlegen. „Nou ja, miss Pamela, hier beviel het me eigenlijk zo goed, ik vond het hier zo gezellig werken en als ik wegging zou u weer een ander moeten zoeken en dat valt niet mee, en toen dacht ik: als ik nou één dag in de week hierheen ga, dan verdien ik nog een extraatje en ik doe het eigenlijk voor m'n plezier. U hebt ook zoveel mooie dingen hier en daar kijk ik graag naar." „Wel", zei Pamela glimlachend, „dat vind ik leuk om te horen En als het je niet teveel is, Mary, ik wil je niet graag kwijt hoor. Ik ben net aan je gewend en ik heb geen behoefte aan een ander. Dus wat mij betreft, alsjeblieft, blijf nog een tijdje. Zeg, die advocaat, waar je het over had, hoe heette die?" „Dat was meneer Troy", Mary's ogen begonnen weer te schitteren. „O, die naam zal ik niet gauw vergeten, want Phil! Het was meneer Troy en meneer Troy voor en na. Hij was erheen ge weest toen hij ontslagen werd en toen had meneer Troy gezegd: doe maar niks en wacht maar af. Misschien kost het je geen cent en krijg je toch je recht. Nou, en dat is schitterend uitgekomen. En toen het afgelopen was heeft meneer Troy zélf bij Sir Henry een goed woordje voor Phil gedaan. En nu zit Phil vandaag daar op kantoor. Misschien komt hij bij de opleiding voor de vervoersdienst!" Toch eens bij paps horen hoe dat afgelopen is, dacht Pamela die zich vermaakte bij de gedachte dat Mary niet de flauwste notie had, dat die geduchte „Sir Henry" haar vader was, en dat van het echtpaar Edwards de ene helft bij paps en de andere helft bij haar in dienst was. Zozo, dus Derek had het spel ge wonnen. Bij paps een goed figuur ge slagen en warempel die lieve Mary ook nog hardstikke gelukkig gemaakt. Dat kwam dan weer op zijn kredietkant. Jammer, dat die jongen zich verslinger de aan die Maysie... „Maar ik ga maar weer gauw aan het werk, miss Pamela, want als u de keuken ziet...", zei Mary opstaande. Ze kwam hier tenslotte niet om sigaretjes te zitten roken. „Je doet maar hoor", zei Pamela. „Ik trek er wel tussen uit." In de koffiekamer van het kleine schouwburgje waar net de receptie van een nieuw stuk van Gideon J. Mc- Doughal aan de gang was, trof ze de Amerikaan met John Maycoiff Jeffrey Condly, de recensent en Jill Moorhouse die huist uit het politiebureau was ontslagen na een verkeerbelemmerende sit-down-actie van de „Ban-de Bom- mers" waartegen de vader in het parle ment heftig fulmineerde en waarbij de dochter zich uit pure zucht tot avontuur had aangesloten. Maycliff zat verdiept in het ochtend blad en keek nauwelijks op toen Pamela binnentrad. „Nou je vriend Troy heeft ze weer verdiend voor de maatschappij van je ouwe heer", zei hij. „Busmaatschappij wint proces tegen slachtoffer", hij toonde haar de kop. „Die jongeman zal het ongetwijfeld ver brengen", spotte hij. „Hm", meende Pamela, ,,als ik me niet vergis was het een poging om de maatschappij te bezwendelen. Is het zo erg als zoiets ontmaskerd wordt?" ,,De maatschappij en ik bedoel niet alleen de busmaatschappij bezwendelt ons doorlopend", meende Jill. ,,Je bent ondankbaar", zei Gideon J. ,,je hebt net nog gratis logies en ontbijt genoten op kosten van de maatschap pij." ,,ln ieder geval", zei Pamela, ,,hoor ik net van het meisje dat bij me werkt, dat haar man indertijd ontslagen werd als gevolg van die zogenaamde bus-onge lukken. Het is niet alleen de busmaat schappij niet de dupe wordt, maar ook die proletariërs, waar jij zo dierbaar over kunt doen, John al ben je zelf vies van ze." ,,Het proletariaat", vond Maycliff, is iets anders dan de individuele pro letariër. Ik kan genieten van het viool concert van Beethoven en toch de violist een smeerlap vinden." wordt vervolgd Lydia Pastoor uit De Koog slaagde aan het ziekenhuis Johannes de Deo te Haarlem voor het diploma verpleeg kundige A

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7