Cjroen jTwarts-Jexels in het Commissie financiën bezorgd over uitgaven Welzijnsstichting Strandhuisjes-abri in Eieriand Laat visboten in vrijheid ankeren Piet Plezier hield zich niet aan de regels HET TALENT ERKEND Tinie Ellen in aktie tegen tatoeëring Henk Beumkes tot B. en IV.: Komend seizoen verboden \vDros; Taxitarieven Snelheidscontrole Nieuwe grenzen voor vrije vestiging - DE RENAULT 9.AUTO VAN HET JAAR 1982. 96e JAARGANG Nr. 9655 TEXELSE VRIJDAG 19 FEBRUAR11982 COURANT Redactie. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel(02228) 266. Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988. Voor advertenties, abonneménten, etc.: Langeveld De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742 NMB nr. 67.34.60.398. De commissie financiën wil het mes zetten in de begroting van de Welzijnsstichting. Bij voorkeur wordt een besloten vergadering ge houden waarin bekeken zal worden op welke posten wordt gekort. Dit kwam dinsdagavond naar voren tijdens een vergadering van de commissie bij het behandelen van de begroting voor 1982. Vooral P. :A. Zegers en N. C. Barendregt toonden zich bezorgd over de welzijnsuitgaven. Ze vroegen zich af hoe het verder moet wanneer in de welzijnssector de nullijn wat betreft uitgaven niet gehaald wordt en vonden dat hier ook in de raad constructief over moet worden gepraat Wethouder Nauta. die de vergadering voorzat, gaf toe dat het college de groei van de uitgaven in de welzijnssector niet volledig in de vingers heeft. Geprobeerd was de nullijn door te voeren maar dit lukte iet. Nauta weer erop dat de uitgaven in de welzijnssector erg targinaal zijn. „Je kunt het exploitatietekort van de ULO afkeuren, maar dat houdt in dat je de tent moet sluiten en mensen moet ontslaan", zei hij. Als bijdrage in het exploitatietekort van de Oude ULO staat op de structurele wensenlijst voor 1982 een bedrag van f45.947, de Beatrixlaan (f37.800,— met een kapitaalslast van f6680, De verbouw van het ULO complex zou betaald moe ten worden uit de zogenaamde knel- puntenpot. Hier voelde de commissie financiën weinig voor, temeer daar er volgens verschillende sprekers dringen der zaken zijn, die nu nog op de wen senlijst voor 1983 en later staan. S. de Waard schetste in een lang betoog de beleldsgeschiedenis ten aanzien van het dienstencentrum voor bejaarden. Hij kwam tot de conslusie dat het steeds op de lange baan is geschoven en vond dat het geld uit de knelpuntenpot beter voor dit dienstencentrum gebruikt kan wor den. Zegers wees op de plannen voor de S. de waard vond dat er een modus gevonden moet worden om dit soort kosten te kunnen beheersen. Baren dregt en Zegers waren het daarmee eens. ,,We zijn erg verontrust over het feit dat deze kosten kennelijk niet be heersbaar zijn. Het is teleurstellend dat als je aan dit soort zaken komt, wethou der Blanken nogal negatief reageert. Het is echter zaak om dit helemaal te nalyserenzei Barendregt. Nauta kon zich wel voorstellen dat Blanken op de bres staat voor ruimte voor het welzijns werk omdat dit nu eenmaal tot zijn wet houdersportefeuille behoort. Daarbij komt dat welzijn een kwetsbare zaak is. Barendregt vond echter dat Blanken het Igemene belang in de gaten moet houden en zich niet op één onderwerp dient toe te spitsen. Daar was ook Dros het mee eens. ,,Je kan het geld maar één keer uitgeven", zei hij. Van de begroting van de welzijns- itichting zijn maar twee investeringen geaccepteerd door het college van B en W voor 1982. Het zijn de vierde fase van het dorpshuis (twee ton met een kapi taalslast van f27.000, en bouwkun dige voorzieningen aan het gymlokaal in Inspekteur niet gewenst Samen met collega's elders In het land is dierenpensionhoudster Tiny Ellen in actie gekomen tegen de krachtens het Honden- en kattenbesluit opgelegde verplichting om in het pension alleen nog maar dieren toe te laten die zijn getatoeëerd. „Als dit doorgaat kan ik het pension wel sluiten en mijn hand gaan ophouden bij de sociale dienst", zegt ze. Ze gaat ervan uit dat het alleen nog maar mogen toelaten van getatoeeerde honden haar vrijwel alle klanten zal kosten omdat eigenaars van honden over het algemeen met tot tatoeëren zijn verplicht. De meeste hondeneigenaars doen het dan ook niet omdat ze het nut er niet van inzien en het vervelend vinden voor het beest. Tiny Ellen en haar collega's hebben een „Vereniging van Nederlandse Dierenpensionhou- ders" in het leven geroepen. Woensdag is een protest gestuurd naar het minis terie van CRM met de handtekening van dertig diereneigenaars die vaste klant zijn bij Ellen. Inspecteur De naleving van de tatoeageplicht wordt gecontroleerd door een speciale inspecteur die als afgevaardigde van de gezamenlijke dierenbeschermingsorga nisaties vanuit Alkmaar af en toe Texel zal komen bezoeken. Zoals bekend heeft het Texelse college van B en W deze functionaris onlangs de vereiste machtiging verstrekt. Tiny Ellen heeft daartegen geprotes teerd bij het gemeentebestuur. Omdat ze tegen het tatoeëren is, wil ze ook de inspecteur met toelaten. Ze staat wel achter de gewone veterinaire controle op dierenpensions, die door plaatselijke mensen kan worden uitgevoerd. aanleg van het wielercircuit in het sport- comlex in Den Burg. Dit circuit, dat voor 1983 of later is gepland, vond hij be langrijker dan de vierde dorpshuisfase. „Voor allerlei sporten zijn er voorzie ningen, maar voor de wielrenners op Texel wordt vrijwel mets gedaan", zo motiveerde hij zijn keuze. Ook Baren dregt vond dat het geld voor de vierde fase voor andere doeleinden moet wor den gebruikt. Overigens werd destijds vier ton uit de knelpuntenpot ontvangen waarvan inmiddels f 156.200/— is ge bruikt. Een ton werd gebruikt voor de aankoop van muziekinstrumenten voor de muziekschool. Voor het aanbrengen van bestrating op het terrein van het dorpshuis werd ƒ41.000, besteed en voor het aanbrengen van een afschei dingsmuur naast de muziekschool ƒ15.200, Juist omdat eerdere uitga ven uit de knelpuntenpot met het dorpscomplex waren geliëerd vond Ba rendregt dat er nu iets anders moet worden gevonden om het geld aan te besteden. Personeel De vierde fase van het Oude ULO was met het enige punt waarop de com missie wilde bezuinigen. Ook op het gebied van gemeentepersoneel zag men mogelijkheden tot bezuinigen. Dros eTT Schilling waren zonder meer tegen het uitbreiden van de afdeling algemene zaken met één medewerker voor per soneelszaken en ook tegen het uitbrei den van de afdeling culturele zaken. Texel is sinds kort een nieuwe onder neming en een nieuw model bushokje rijker. De onderneming is ,,Eierlands Eigen Abri Onderneming" en het bus hokje staat bij de Hoofdweg nabij de smederij van Dros. Een abri of bushokje kun je het eigenlijk niet noemen. Het is een strandhuisje dat door de Abri onderneming aan de Hoofdweg is gezet om mensen die op de bus wachten tegen de kou te beschermen. De strandhuisjes-abri is het gevolg van een lange geschiedenis. Aanvankelijk stop ten de AOT bussen altijd bij de kruising van de Oorsprongweg met de Hoofd weg. Een probleen van deze halte was dat de mensen die in het bushokje stonden te wachten, niet door de chauffeurs werden gezien. Daarom misten velen de bus. Want buiten het hokje wachten, terwijl het regent en Door dit personeel niet in dienst te nemen zou f90.000,— kunnen worden bespaard. Zegers en Barendregt wilden deze personeelsuitbreiding niet zonder meer afwijzen, maar hadden er wel hun twijfels over. Overigens staan op de wensenlijst voor 1982 ook twee extra medewerkers voor de afdeling ruimte lijke ordening en volkshuisvesting en een arbeidsplaats voor een gewetens bezwaarde in verband met de dienst plicht. Zegers wees erop dat hij grote prioriteit toekent aan het maken van stoplichten op de Pontweg bij de krui singen met de Elemert en de Akenbuurt. Dit plan staat op de lijst voor 1983 en later, maar hij wilde het sneller ver wezenlijkt zien. Dit werk kost f460.000,- wat bij een afschrijvingstermijn van 15 jaar een netto kapitaalslast van f28.267, betekent. Onroerend goed belasting In antwoord op schriftelijke vragen van Barendregt werd de verwachte hogere opbrengst van de onroerend goed belasting in het komende jaar toe gelicht. In de loop van 1980 en 1981 heeft meer nieuwbouw en verbouw van panden plaatsgevonden dan werd ver wacht. Daardoor zal de belastingop brengst naar schatting f9.800,— hoger zijn. Barendregt had verder bezwaren tegen het vervangen van straatlantaarns door historische exemplaren. Dit moet f50.000,— gaan kosten. De afweging van deze post komt volgens het ge meentebestuur echter pas bij het maken van het investeringsplan voor 1983 of nog later aan de orde. Volgens S. de Waard was D, Welboren niet bijzonder ingenomen met deze palen en waar schuwde ervoor de palen niet „overal" te plaatsen. „Waarom moet een invalidentoilet voor het raadhuis f19.000, kosten?", vroeg Barendregt. Het antwoord luidde dat dit toilet aan de geldende eisen moet voldoen. In de bestaande toiletruimten is het niet te realiseren, waardoor waar schijnlijk kantoorruimte moet worden opgeofferd. De afsluitboom bij het parkeerterrein bij het raadhuis kost f17.000, en ook dat vond hij aan de royale kant. De afsluitboom zal echter worden voorzien van een „kaartenslot" dat duurder is dan een sleutelslot. Een B en W hebben de voorgeschreven taxitarieven trendmatig opgetrokken. De eerst aanslag kost voortaan ƒ2,70. Verder geldt een bedrag van ƒ1,70 per minuut. Als de passagier met dezelfde taxi direct weer terugrijdt betaalt hij ƒ0,85 per minuut. Het wachttarief is 24,65 per uur. stormt is uiteraard onzinnig. Om deze situatie te verbeteren werd de bushalte 75 meter naar het noorden verplaatst. Er kwam een keung bordje in de grond, maar de oude abri bleef op de plek waar hij was. Buspassagiers die op deze si tuatie wezen kregen nul op het rekest. De situatie bleef ongewijzigd: de abri 75 meter van de oorspronkelijke bus halte. Buurtbewoners hebben daarom zelf aan die situatie iets verbeterd. Bij de nieuwe bushalte werd het strandhuisje neergezet door ,,Eier/ands Eigen Abri Onderneming". Dat staat ook op het huisje geschilderd. En omdat de Eierlan- ders het directeur Hooyberg van de AOT kwalijk nemen dat deze de oor spronkelijke abri niet wilde verplaatsen, staat ér ook Hooyberg Tours" op. Voorlopig zijn wachtende buspassagiers echter uit de kou. Henk Beumkes van het Pakt heeft jegens het college van B en W de belan gen bepleit van de eigenaars van de vele sportvisbootjes die op diverse plaatsen voor de Texelse oostkust verankerd lig gen. Aan deze vorm van recreatief kust- gebruik is geen aandacht besteed in de nota kleine watersport die tot doel heeft de waterrecreatie zo eerlijk mogelijk te regelen en daarbij te voorkomen dat de verschillende belanghebbenden in el- kaars vaarwater zitten als dat gevaar oplevert voor de veiligheid en de onder linge verhoudingen. Beumkes schrijft aan het college dat Bij een snelheidscontröle die dinsdag op de Pontweg en het Schilderend werd gehouden, zijn acht overtreders bekeurd. De snelste op de Pontweg reed 99 kilometer, terwijl ter plaatse slechts 70 is toegestaan. De snelste op het Schilderend reed 90 kilometer waar 50 het maximum is. Bij een verkeerscontrole, die 's avonds op de Pontweg werd, gehouden, werd een snelheidsover- treder betrapt die 140 reed. Een brom fiets, die niet was verzekerd en in slechte staat verkeerde, werd uit het verkeer genomen. Verschillende verkeersdeelnemers werden wegens slechte verlichting geverbaliseerd. hij contact heeft gehad met het Wa terschap waar hij hoorde dat vergunning is gegeven voor het verankeren van zo'n 35 boten die verankerd zijn bij de Prins Hendriksluis, de voormalige wierschuur bij Nieuweschild, Oost, de voormalige loswal bij het Prins Hendrikhotel. Er is echter ook nog een ankerplaats bij De Cockdorp en bij de voormalige haven van De Cocksdorp. Beumkes denkt dat het al met al wel om zo'n honderd boten gaat die geen havenfaciliteiten nodig hebben. De eigenaars lopen wel het nodige risico door dit buitendijkse ge beuren maar ze zouden in vrijheid moeten kunnen doorgaan. Een lans breekt Beumkes ook voor Henk Koopman die voor zijn catama- ranbedrijf vijf tot tien ligplaatsen extra nodig heeft. „Je moet een bedrijf ren dabel kunnen maken en er is plaats genoeg." Beumkes vindt dat Koopman oude rechten heeft omdat hij de initia tiefnemer van het catamaranzeilen op Texel is. Het zwemstrandje bij Nieuweschild wil Beumkes niet voor plankzeilen (sur fen) beschikbaar gesteld zien. Het moet een zwemstrandje voor Texelaars blijven en de suggestie van VVV directeur Dekker om dit strandje voor toeristisch gebruik vrij te geven heeft zijn instem ming niet. kaartenslot is beter dan een sleutelslot omdat de kaarten niet eenvoudig kun nen worden nagemaakt. Barendregt stelde ook een vraag over uitgaven voor de rioleringen. Op de post voor rioleringen staat een totaalbedrag van f791.978,— en dat is f34.000,— minder dan vorig jaar. Het gemeen tebestuur verwacht namelijk dat na ver vanging van een deel van de riolering in Den Burg het onderhoud en dus de kosten eraan minder zullen worden. Bij de behandeling van de begroting van De Bolder kwam naar voren dat de opbrengsten voor dit jaar lager geraamd zijn. De heer Hoogerheide van de Bolder legde uit dat dat samenhangt met een verminderd aantal opdrachten. Overi gens wordt ook veel werk van De Bolder uitbesteed naar bijvoorbeeld Samen Eén of het verpleeghuis. Het werk wordt dan wel onder verantwoording van de Bol der verricht. In het kader van de bezuinigings gedachte vroeg Zegers of de raadsleden vrijwillig wat van hun presentiegeld kunnen inleveren. Nauta zei dit een sympathieke gedachte te vinden, maar de regeling voor presentiegelden is vastgesteld door de minister van bin nenlandse zaken. Wel zouden raadsle den een deel van hun presentiegeld terug kunnen geven aan de belasting. Dit deel geldt dan echter toch als inkomen en wordt dus ook aangeslagen door de inkomstenbelasting. Ook had Zegers moeite metf55.000,— voor het laten maken van tekeningen van werken die nooit uitgevoerd worden. Hij noem de dit weggegooid geld. Eerst met de raad of met de commissie praten en dan pas bouwtekeningen maken, luidde zijn devies. Daar was De Waard het niet mee eens. Hij vond dat je het college gelegenheid moet geven om met ad viezen te komen. Mensen die op Texel willen gaan wonen hebben een woonruimtever gunning van de gemeente nodig. Deze vergunning wordt gegeven als aan bepaalde eisen wordt voldaan, zoals economische gebondenheid. Alleen du re huizen mogen zonder woonruimte vergunning worden betrokken. Van rijkswege is het advies gegeven deze grens te leggen bij een aankoopprijs van f211.000, of een huur van f620, per maand. Gemeenten hebben echter de bevoegdheid deze grenzen wat te ver leggen. B en W zullen de raad voor stellen uit te gaan van een aankoop prijs van f250.000,— of een huurprijs van f700, Dit komt aan de orde in de nieuwe verordening inzake woonruimte aangelegenheden die binnenkort ter vaststelling aan de gemeenteraad wordt aangeboden. Het college was in deze niet eenstemming. Wethouder Gerard van der Kooi heeft in de collegever gadering tegen de verhogingen van de begrenzingen voor de woonruimtever gunning gestemd. ^XSfiEHjv; i De exploitatie van Piet Pleziers (trap- karretjes) vanuit De Koog willen B en W niet langer toestaan. De aanvraag van exploitant B. Koster om ook in het ko mende seizoen de karretjes te mogen verhuren is afgewezen. Vorig jaar hadden B en W al zwaar getild aan de verkeerstechnische en vei ligheidsproblemen die de karretjes mo gelijk zouden oproepen. Daarom was een reeks strenge voorwaarden gesteld. Volgens het college heeft Koster zich niet aan deze voorwaarden gehouden. Het is herhaaldelijk voorgekomen dat de karretjes buiten de voorgeschreven rou te (voornamelijk wegen en straten ten zuiden van De Koog) kwamen. Ondanks waarschuwingen werd geen aansprake lijkheidsverzekering afgesloten, jonge kinderen zouden de karretjes bestuurd hebben en ook kwam het voor dat de huurders niet behoorlijk in kennis waren gesteld van de te rijden route. Oorsprongweg 3, Eieriand Texel, Tel. 02225-233.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1