/M5ENDi Sint Jan teleurstellend in „De doffer Alarminstallatie oudheidskamer is niet nodig Woningbouw Laatste maal in Wielewaal Bestuur Welzijnsstichtlng: Badmintonclub Texel houdt mlxtoernooi VERVOLG VAN PAG.l Busvervoer feestmiddag bejaarden f# FF - Budgetteren voor Plattelandsvrouwen Kindertoneel in 't Skiltje Niet groen maar rood Microfoon gestolen Dank Taxitarieven Overtreding sluitingstijd „Tot hiertoe" in Den Helder PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 23 FEBRUAR11| jaar waardoor de 'schade' beperkt blijft tot een vertraging van een maand of acht. Premie B Aan Texel zijn wel 29 premie B-wo- ningen toegewezen. Zoals het zich thans laat aanzien, zal daarvan geen gebruik worden gemaakt want naar de veel lager gesubsidieerde B-woningen is tegenwoordig nauwelijks meer vraag. Maar het geld is kennelijk wel beschik baar, wat perspectieven zou kunnen bieden voor een klein aantal Kasko- leden. Het zou soulaas kunnen inhou den voor mensen die in verband met hun inkomen toch maar zeer beperkt van de premie A faciliteiten gebruik kunnen maken. Zij zouden een huis kunnen bouwen voor een prijs die in de A-sfeer ligt, maar waar een premie B-regeling op van toepassing kan zijn. Deze mensen zouden dan wat premie- verlies voor lief kunnen nemen, maar wel reeds in september a.s. kunnen bouwen. Dat veroorzaakt hogere bouw kosten, waar een 'pionierssubsidie' van de rest van de leden tegenover zou kunnen staan in de vorm van het meehelpen aan de afbouw van deze woningen waardoor de bouwkosten worden gedrukt. Het alvast bouwen van deze 'modelwoningen' zou ook psycho logisch van betekenis zijn. Geen uittocht Secretaris Swier Oosterhuis van de Kasko vereniging vertelde ons dat de recente teleurstelling waarschijnlijk niet tot een uittocht van leden zal leiden. Allen zijn weliswaar hard aan een eigen huis toe, maar afgezien van een vijftal gevallen kan met de bestaande woon situatie nog wel even genoegen worden genomen. Weglopen heeft trouwens weinig zin want er zijn nauwelijks alter natieven. Met de uitwerking van de bouwplan nen gaat men intussen gewoon verder, ook op planologisch niveau bij de gemeente. In de RO-vergadering van donderdag toonde Ir. Blokzijl een platte grond van de wijkjes die door de woningbouwvereniging en door Kasko in overleg met de gemeente en het raadgevend ingenieursbureau zijn ont wikkeld. De commissie ruimtelijke orde ning ging hiermee akkoord. Klein? Een interessante mededeling bij dit onderdeel van de vergadering betrof de uitslag van een enquête die onlangs onder leden van de woningbouwvereni ging en andere woningzoekenden is gehouden, waaruit bleek dat de behoef te aan kleine woningen veel minder groot is dan wel eens is verondersteld. Er kwamen 339 reacties binnen, waar van slechts 20% zich uitsprak voor een kleine woning (met een slaapkamer), 46% voor een middelgrote woning (twee slaapkamers) en 33% voor een grote woning (3 slaapkamers). Op deze feiten zal het bouwplan van de woning bouwvereniging worden afgestemd. De kaarten voor de ANBO feestmid dag voor bejaarden die vrijdag in dorps huis De Bijenkorf in Oosterend wordt gehouden zijn bijna uitverkocht. Alleen in enkele buitendorpen zijn nog kaarten verkrijgbaar bij de volgende adressen: De Cocksdorp: J. A. Brink, telefoon (02222) 309; Oosterend: mevrouw Dros- Eelman, telefoon (02223) 696; Oude- schild: mevrouw J. van Beek, telefoon (02220) 4087; De Koog: mevrouw J. Daalder-Barhorst, telefoon (02228) 651. Vrijdag vertrekt een groot aantal bussen uit verschillende dorpen naar ,,De Bijenkorf". Hieronder volgen de vertrekplaatsen en tijden. Den Burg: vertrek van de Elemert om 14.00 uur. Bus stopt verder bij alle haltes. Oude- schild; vertrek dorpshuis 't Skiltje om 14.00 uur. Bus stopt bij de bejaarden woningen aan de De Houtmanstraat, Den Hoorn: vertrek van de Naalrand om 14.00 uur. Bus stopt bij halte Goënga. De Koog: vertrek om 14.00 uur bij de RK kerk aan de Nikadel. De Cocksdorp: vertrek 14.10 uur bij het Eierlandsche Huis. De Waal: vertrek 14.10 uur vanaf het Kerkplein. Dinsdag 23 februari In de LTS-kantine wordt de film ver toond, die is gemaakt ter gelegenheid van de viering van het 90-jarig bestaan van het Kon. Texels Fanfare, aanvang 20.00 uur. Woensdag 24 februari De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel hebben in de LTS-kantine een bijeenkomst over budgetteren", 20.00 In 't Cafeetje te Oosterend beginnen de kampioenschappen damesbiljarten. Een hachelijk moment in „De doffer in de dakgoot". V.l.n.r.: Rika Rijk-Anema (Annie ven Dijkt, Frans van Sambeek (Kerel Wendnck), Ineke van VKet-Scftu/n (Martha Wilson/, Henk Smit (Jaap van DijkI en Peter Ampt (Gerard van Bemmell. Zittend op do voorgrond Kees Witte (Kees Korbaatl. Met „Het spook van Canterville" nog vers in het geheugen, kennen we toneelvereniging Sint Jan als een gezelschap dat boeiende stukken op overtuigende wijze weet te spelen. Een vereniging met een dergelijke reputatie kan toch wel eens een steekje laten vallen en dat was zaterdagavond het geval in het stuk „De doffer op de dakgoot". Een slecht geschreven en onlogisch toneelstuk waarbij de verschil lende spelers zich moeilijk in hun rol bewogen. Waarschijnlijk omdat Sint Jan zich aan het voorbereiden is op het openingsspectakel in de nieuwe zaal van hotel De Lindeboom-Texel kon aan het zaterdag gespeelde stuk niet de gebruikelijke zorg worden besteed. Geconclu deerd mag worden dat de toneelvereniging op weinig waardige wijze afscheid heeft genomen van dorpshuis De Wielewaal, waar de afgelopen jaren steeds werd gespeeld. In ,,De doffer op de dakgoot'' draait het om Jaap en Annie van Dijk en hun huwbare dochter Joska. De dochter heeft Karei Wentinck leren kennen, zoon van een diplomaat. Vooral haar moeder zit erg achter een huwelijk aan. Stiekem wordt het kolossale landhuis van de schrijver Gerard van Bemmel betrokken, waar Karei Wentinck wordt ontvangen. Tijdens het verblijf in het huis gebeuren allerlei 'toestanden'. Kees Korbaat, een oude dienstmakker van Jaap van Dijk komt op bezoek en blijkt zich als zakkenroller te hebben ontpopt. Martha Wilson, de vriendin van Gerard van Bemmel, komt ook in het huis en doet zich voor als iemand die het wil kopen. Na allerlei verwikkelingen blijkt Karei Wentinck een doodgewone lood- gieterszoon te zijn die zich alleen maar duur voordeed. De vriendin van de schrijver is echter inmiddels verliefd op hem geworden. Ook bloeit iets moois op tussen de schrijver en Joska van Dijk. De zakkenroller Kees wordt aangeno men als tuinman en zijn vrouw Marie als werkster. Door allerlei verwikkelingen is het huwelijk van Jaap en Annie van Dijk beter geworden. ,,De doffer op de dakgoot" hangt van onlogica aan elkaar. Karei Wentinck die 'even iets uit zijn auto gaat halen' en ruim een kwartier wegblijft. Martha Wilson die alleen maar even naar het huis komt kijken en vervolgens een bad neemt. De vrouw van Kees Korbaat die naar haar man komt zoeken en die het volgende ogenblik als werkster in de keuken bezig is. Vreemd gehannes met een parelsnoer, dat verborgen wordt door mensen die helemaal niets te verbergen hebben. Het zijn dingen die uitermate storend werken. Daarbij komt nog dat de opbouw van dit stuk slecht was. In het begin werd de situatie uit de doeken gedaan in een veel te lang durend gesprek tussen Jaap en Annie van Dijk. De informatie die hierin was verwerkt was overdadig. Joh. P. Zonrui- ter had dit stuk wel mogen schrijven, maar het nooit moeten uitgeven. En de cortimissie van Sint Jan, die de toneel stukken uitzoekt had waarachtig wel iets aardigers kunnen vinden, dat met minder moeite tot een beter resultaat had geleid. Spontaan Het meest waren Loes Smit-van Sambeek en Ineke van Vliet-Schuin in hun rol thuis. Loes Smit als de vrouw van Kees Korbaat, een volkse vrouw met veel plezier in het soppen en boenen en die haar kerel behoorlijk onder de plak heeft. Loes Smit speelde deze rol zonder moeite, lekker spon taan. Haar spel was een verademing in het zich moeizaam voortslepende ge heel. Ineke van Vliet-Schuin kende haar rol van Martha Wilson uitstekend. Ze kwam goed uit de verf als het jonge aantrekkelijke meisje dat meer in een parelsnoer dan in haar vriend is geïnte resseerd. Ook in haar rol kwamen verschillende onlogische zaken voor, maar ze wist die met natuurlijk spel goed op te vangen. Henk Smit speelde de rol van vader Jaap van Dijk en ook hij had de souffleuse weinig nodig. Dat verdient aparte vermelding, want vooral in het begin, waarin in gespreksvorm nogal veel uitgelegd moest worden, was goe de tekstkennis essentieel. De manier waarop Smit zijn tekst uitsprak was een beetje opzeggerig Anderzijds was de wijze waarop hij bepaalde intonaties legde bepaald komisch. Vooral in de scène waarin hij als loodgieter fungeer de was Henk Smit op zijn best. Ook Rika Rijk-Anema kende als Annie van Dijk haar tekst. Hoewel ze in het stuk aan nare situaties werd blootgesteld, was dat aan haar spel nauwelijks te merken. Iets meer emoties, wat meer betrokken heid bij haar rol van zorgelijke moeder hadden haar spel geen kwaad gedaan. Spraakje Marian Zegers-Bakker was de dochter Joska van Dijk. In deze rol was ze dus bijna even oud als haar moeder. Een vraag die zich opdringt: hadden ze er geen jongere speelster voor kunnen nemen? De gedachten gaan in dat geval uit naar Lia Loef-van Sambeek. Juist in ,,Het spook van Canterville" bewees ze dat een rol van dochter haar uitstekend afgaat. Marian Zegers slaagde er niet in overtuigend als zodanig over te komen. Jammer, want vooral in het begin van het stuk was zij degene waar het om draaide. Ook niet overtuigend was Kees Witte in de rol van Kees Korbaat. Zeker, hij deed zijn best om als de wat ongure zakkenroller over te komen, maar zijn typetje profileerde zich niet duidelijk. Maak er een Amsterdamse, Haagse of een andere duidelijk herkenbare zakken roller van, maar voorkom dat het een vage verschijning wordt. Kees Witte als Kees Korbaat ging door het leven met een accent dat kennelijk plat bedoeld was en dat een mengeling van Amster dams, Haags en achterhoeks was. Daarbij had hij moeite om dit spraakje vol te houden. Wat een karikatuur van een zakkenroller had moeten zijn werd in feite gewoon een raar mannetje. Peter Ambt vertolkte de rol van de schrijver Gerard van Bemmel. Hij ac teerde wat opzeggerig, maar bracht zijn rol overigens correct. Ook in zijn spel was wat meer levendigheid op zijn plaats geweest. Als debutant was Frans van Sambeek verantwoordelijk voor de wat bekakte Karei Wentinck. Maar hij miste ten ene male de flair van de diplomatenzoon uit de betere kringen. Naarmate het spel vorderde begon hij steeds platter te praten. Een jongen uit de hogere krin gen die ,,Kèn ik me voorstelle", zegt, kan eenvoudig niet. Hij had veel de souffleuse nodig en zijn spel miste werkelijk iedere spontaniteit. Daarbij komt dan dat hij niet de kleding van een aristocraat droeg. Geen das of sjaaltje, en een blauw jasje dat meer aan een buschauffeur deed denken dan aan iemand uit de betere klasse. Een clubdas met blauwe blazer had het geheel een overtuigender aanzien gégeven. Welis waar viel Wentinck later door de mand als loodgieterszoon, maar wilde hij in eerste instantie geloofwaardig overko men als diplomatenzoon, dan was een heel ander spel noodzakelijk geweest. Wat gold voor de kleding van Wen tinck gold ook voor het decor. Zeker geen decor dat deed denken aan de huiskamer van een mooi landhuis. Eer der een wat sobere inrichting van een eengezinswoning. De boekenkast was zeker met die van een schrijver. Het feit dat in het stuk over de bibliotheek werd gesproken die zich elders in het huis zou bevinden, deed daaraan niets af. De dankbare souffleertaak werd ver vuld door Janny de Haan en de regie en grime was in handen van Riny Rijk- Koster. Woensdag zal mevr. Hohmeier-de Jong van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting een avond verzorgen over budgetteren. Weloverwogen omgaan met geld is geen eenvoudige zaak. In deze tijd van economische teruggang een heel actueel onderwerp. Aanvang 8 uur in de LTS-kantine. De tbneelgroep van de Gemeenschap Oudeschild voert zondagmiddag a.s. een toneelstuk op voor kinderen: „Lachen is gezond". Het zal worden opgevoerd in dorpshuis 't Skiltje en be gint om 15,00 uur. De entree is f2, Zowel kinderen uit Oudeschild als van andere dorpen zijn welkom Het onderschrift bij de foto van de overhandiging van de opbrengst van de Polenkollekte maakte melding van het Groene Kruis. Dit moet zijn het Rode Kruis. Uit een talenpracticumlokaal van de LTS is een telemicrofoon gestolen. De apparatuur had een waarde van n 07, Tijdens de drukte bij de inzameling en het overhandigen van het geld is het er bij ingeschoten iedereen te danken die de aktie Texel helpt Polen tot een succes heeft gemaakt. De redaktie werd verzocht deze dank alsnog door te geven. Het Mevrouw De Koning hulpcomité dankt de Texelaars voor hun gulle bijdrage en de velen die langs de deuren gingen om mee te helpen het flinke bedrag bijeen te brengen. Het bestuur van de Welzijnsstichting zal het college vragen in de begroting het bedrag van 32 mille voor een bevei ligingsinstallatie van de Oudheidskamer te schrappen en het wegstrepen van de 15 mille subsidie voor exploitatietekort ten van dorpshuizen in de buitendorpen ongedaan te maken. Het college doet de dorpshuizen tekort vindt het bestuur dat woensdagavond vergaderde in het raadhuis. Al geruime tijd geleden is toegezegd dat dorpshuizen met een exploitatietekort bij de gemeente kon den aankloppen en dit is ook in de subsidieverordening opgenomen. Het dorpshuis van Den Hoorn heeft overi gens wel een subsidie toegekend ge kregen. De alarminstallatie voor de Oudheidskamer werd voorlopig onnodig geacht omdat het plan bestaat (mu seum-nota) dit museum te verplaatsen naar Oudeschild. Ook het bestuur van de Welzijns stichting werd dus geconfronteerd met bezuinigingsvoorstellen waaronder het afwijzen van een volledige tweede kracht voor het dorpshuis in Den Burg en het slechts gedeeltelijk betalen van een kracht voor het bureau culturele zaken. Het bestuur vond dat er een hele kracht moet komen; met het nu uit getrokken bedrag kan slechts een half time baan gerealiseerd worden. E. Post- ma haalde daarbij de oude discussie boven water dat de stichting de be schikking zou moeten krijgen over een vaste kracht en niet zoals nu het geval is over een aantal werknemers die voor vijftig procent bij de gemeente in dienst zijn en voor de andere helft bij de Wel zijnsstichting. ,,Het zou fijn zijn als we een man kregen die zich niet hoeft te delen in verschillende functies." W. Rienks attendeerde op een andere kant van de medaille door te zeggen dat een halve ambtenaar" directe mogelijkheid heeft informatie op te doen in het gemeentelijk apparaat. Hij zei dat wet houder Blanken indertijd had beloofd een nota te maken over de voor- en nadelen van een vaste stichtingskracht. ,,Die nota is er nog steeds niet." Muziekcentrum Een ander punt van bezuinigen betrof het B en W voorstel om de subsidie aan het muziekcentrum in Oosterend met 2500 gulden te korten. De stichting die het centrum beheert had inmiddels te kennen gegeven dat er een exploitatie tekort van tien mille per jaar verwacht wordt ,,Als het centrum niet méér subsidie krijgt, blijft het gesloten", zo was meegedeeld. Subsidie was ook gevraagd voor een beheerder van het gebouw. Dit verzoek is door de sub sidiecommissie van de Welzijnsstichting afgewezen waarbij de vergelijking met het fanfaregebouwtje in Den Burg is gemaakt waar ook geen professioneel beheer aanwezig is. Voorzitter P. Bak ker had moeite met deze vergelijking omdat het in het geval van KTF een gebouw betreft, dat eigendom is. ,,Hier wordt het verhuurd door een stichting. Dat ligt heel anders." De overige be stuursleden waren van mening dat het advies van de subsidiecommissie ge volgd moet worden en daarom werd verder geen commentaar gegeven op de collegekorting. Eigen straatje De brief van de sportraad waarin gevraagd werd bij het gemeentebestuur aan te dringen op realisatie van een crossbaan, wielercircuit en opknapbeurt van de ijsbaan werd voor kennisgeving aangenomen. M. Janssen van de sport- sectie wilde het schrijven graag door het bestuur ondersteund zien, maar de overige leden voelden daar niets voor. ,,Elke groepering praat in zijn eigen straatje en moet dat zelf maar aankaar ten bij de gemeenteraad. Wij hebben al eerder prioriteiten gesteld in het meer jarenplan en dat moet voldoende zijn" was de mening. Janssen bleef zich ver zetten en W. Rienks merkte daarbij op dat je dan voor sport ook wel ama teuristische kunstbeoefening of jeugd werk kunt invullen. ,,Als bestuur zijn we het met de klachten eens maar er is geen geld en nood is in èlle sectoren aanwezig." Korting Wel gaat de Welzijnsstichting het ge meentebestuur vragen bij te springen in sectoren die al door het rijk zijn gekort met 6/10 procent. Het betreft hier de muziekschool, het professionele jeugd werk en het vrijwilligersjeugdwerk zoals het bouwkamp. Hasj Ook sprak het bestuur uit dat hasj roken in jongerencentrum 't Asiel ver boden moet zijn. Dit naar aanleiding van een vergaderverslag van de be heerscommissie van het dorpshuis in Den Burg waarin beheerder Lex kaper had meegedeeld een keer overdag hasjlucht te hebben waargenomen, bestuursleden wilden dit middel gf stellen met alcohol en daarom dus het, zeker tijdens de scholierenopvi verboden. ,,Het besmet bovendien naam van het dorpshuis", werd gezq Geen artset Verontrusting werd uitgesproken o het feit dat de vertegenwoordiging i artsen, tandartsen en fysiotherapeu zich heeft teruggetrokken uit de s« gezondheidszorg en sociale diensh lening. Als reden werd opgegeven in één jaar zeer weinig bereikt v< hetgeen W. Rienks vertaalde als „I zitten onze tijd in de sectie te verdoe; N. Nagtegaal noemde een verteg woordiging vanuit de gezondheids? een essentiële poot van de sec „Juist in deze groepering moet toch( stuk coördinering en samenwerking de grond komen in het belang van dienstverlening", zo zei hij. G. Osi zei dat een rijksbijdrageregeling ms schappelijke dienstverlening in de lu hangt waarbij artsen e.d. ook betrok) moeten worden om hun wensen k baar te maken. Te mage F. Schellinger was niet tevreden c de Dubbele von Sion avond. Hij had bijdragen kwalitatief ,,te mager" noemd. G. Oskam zei dat de bepe heid van de accommodatie (Eierla sche Huis) dat met zich meebracht dat het niet altijd goed is om topgroe; van een bepaalde richting ten tonefc voeren. Ook was De Cocksdorp organisatorisch oogpunt een tegenv; omdat alles door heen en weer gerij tijd vergde. P. Bakker zei dat de Sion avond eigenlijk het beste in Koninghal gehouden kan worden, andere bestuursleden merkten op dei de uitreiking van de trofee persoo aandacht aan de prijswinnaars bes: moet worden. ,,Nu ging het als nachtkaars uit en het bestuur moet; toch even met die mensen gezellig derhouden." Besloten werd het jaa se evenement nog eens kritisch bezien. Muziekn Het KTF heeft zich bereid verkl; de muzieknis voor een symbolisch drag aan de gemeente over te de mits deze nu het verdere onderh voor haar rekening neemt. Dit jaar dat waarschijnlijk niet meer gebe want geld voor het opknappen va; nis is niet gereserveerd. Joop van de Ende heeft het co! vergunning gevraagd voor het plaa van een circus in de tweede week augustus in De Koog en medewen bij het opnemen van het tros-tv gramma ,,Op volle toeren" op Texi In de vorige krant stond dat dedjl B. en W. vastgestelde nieuwe taxiuï ven golden per minuut. Dit moet a per kilometer. In de nacht van zaterdag op zon| is tegen een caféhouder in Den Burgt ces verbaal opgemaakt wegens ov( ding van de sluitingstijd. Rond hall bevonden zich nog acht klanten in zaak. Maandagavond 1 maart houdt mintonclub Texel een mixtoernooi* leden. Leden, die mee willen cf kunnen zich opgeven, liefst met ner, bij Nellie Witte, tel. 4239 Margriet Reij, tel. 2345. In de Helderse schouwburg tra* vrijdagavond Robert Long en f Jongewaard op met hun program „Tot hiertoe". Na afloop vaart een ey boot terug naar Texel. Vanaf F schouwburg rijdt een bus die op f® boot aansluit. Kaarten (720, zijné te koop bij de afdeling culturele van het raadhuis. Wie al kaarten f®' en vrijdag onverwacht is verhrf wordt verzocht deze kaarten weer leveren zodat anderen er mee kur* worden geholpen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2