o Wassink en KT FIDEK wennen al aan elkaar Hf VAN HET RAADHUIS Ontwerp bestemmingsplan Grensweg is gereed Geen appartementen in plaats van winkel Mededelingen van B. en W. Hinderwet Nieuwe eigenaar: „De Spyker" wordt „Loodsmans welvaren" „WATIKZEGGEI\I WOU.." Oud papier Zeehonden voelen zich thuis in Mokbaai Snelheidscontrole SDAG 23 FEBRUARI 1982 TEXELSE COURANT let ziet ernaar uit dat het Koninklijk Texels Fanfarekorps/ \EK een goede greep heeft gedaan door Dyo Wassink uit Den urg als dirigent aan te trekken. Hoewel op het wintercon- ert dat KTF/DEK zaterdagavond gaf in de Burgemeester De 'oning-hal, nog wel enige technische aanmerkingen zijn te taken, werd het duidelijk dat korps en dirigent elkaar al aardig eginnen te begrijpen. De zeer muzikale persoonlijkheid van Vassink was niet zozeer hoorbaar in de techniek alswel in de pvatdng. Er werd met opmerkelijk veel gevoel gemusiceerd n de muzikanten hadden er kennelijk plezier in. Willem van Heerwaarden komt met de sousafoon tevoorschijn uit de doos. Gesprekken met KTF/DEK-leden in de pauze en na afloop bevestigden die indruk. Ze zijn wel blij met Wassink, als is het gewenningspro ces nog in volle gang. In ieder geval is te verwachten dat deze dirigent het langer dan een blauwe maandag zal uithouden en dat wordt hoog tijd na een periode waarin het korps in korte tijd met vier verschillende diri genten te maken kreeg. Het korps had zaterdagavond niet te klagen over gebrek aan belangstelling. De zaal was nagenoeg vol, wat mede te danken was aan de persoonlijke uit nodiging die bij de bewoners van Oen Burg was bezorgd. De mensen zullen geen spijt van hun komst hebben gehad. Het concert was van goede kwaliteit, zeer afwisselend en niet te langdurig. Vooral het programmadeel na de pauze blonk uit, met als toppers een potpourri van Beatle-successen en het briljant gebrachte ,,Jesus Christ superstar". De nadrukkelijke nuancering (wat in de praktijk neer komt op zacht spelen als dat nodig is) gaf deze vertolking, een geweldige zeg gingskracht. Origineel Het programma voor de pauze viel op door de originaliteit. Het „Symfonie du te Deum" van M. R. Delalande en gearrangeerd door R. Boutry werd technisch niet perfekt gebracht, maar klonk in zijn korte opgewektheid erg leuk. Iets bijzonders was ook het Post- ludium uit „De acht adagio's" van H. van Lijnschoten, maar dit had wat puntiger gespeeld kunnen worden. De af en toe ongelijke aanzetten en de niet helemaal gave techniek van de melo dievoerende secties in het korps maak ten een wat slordige indruk. Beter lukte het met de ouverture uit „Les Saltim- banques" van Louis Ganne, gearran geerd door J. E. Strauwen, dat ook nog nooit op Texel is gespeeld evenals het bijzonder leuk (en inderdaad ondeu- gendll klinkende „Burleske" van Pi Scheffer. De mars „Lynwood" vormde een vrij goede afsluiting van het programma- deel voor de pauze. Zoals gezegd was het korps na de pauze nog aanzienlijk overtuigender. Het begon al goed met een selectie melodieën uit de musical Oklahoma, waarna de reeds genoemde hoogtepunten volgden. Daarvan was Jesus Christ Superstar het moeilijkst, mede door de lastige maatvoering in het tweede deel. The High School Cadets was het slot van het aangekon digde programma, maar er was nog een leuke toegift in de vorm van een van de KRO-televisie bekende tune. Wervelend De opening van de avond was kleu rig en indrukwekkend. Het was een co- produktie van de onder leiding van Bert Kemper zeer verdienstelijk trommelen de KTF-drumband, de showende majorettes onder leiding van Rein Buijs- man en mev. C. Veeger-Roeper en het KTF/DEK orkest zelf. Het ging er zeer wervelend toe, zodat het publiek al helemaal in stemming was toen voor zitter Pieter Jan Koorn zijn welkomst woord afstak. Koorn greep deze gelegenheid aan om nog eens uitge breid dank te brengen voor de mede werking die bij het recentelijk gevierde 90-jarig jubileum was ondervonden. Koorn bracht zijn erkentelijkheid jegens de hele Texelse bevolking tot uitdruk king en wees erop dat het korps als tegenprestatie zich bij zoveel mogelijk gelegenheden laat horen. In het pro gramma was een overzicht opgenomen van al die gelegenheden gedurende het hele afgelopen jaar. Het ging om zo'n 25 activiteiten, nog afgezien van de 34 optredens van de boerenkapel, de medewerking van individuele leden aan kerkdiensten e.d. en de aktiviteiten van de twee drumbands en majorettegroepen. Volgens Koorn was het lijstje niet kompleet. Accordeons Als intermezzo was in het program ma een optreden opgenomen van het accordeonensemble van de muziek school. De tien dames brachten een vijftal nummers, waaronder een arran gement van Bert Kemper, die ook de leiding heeft van deze groep. Over de wenselijkheid om zo'n totaal ander soort muziek onder te brengen in het programma van een fanfareavond kun je verschillend denken, maar het optreden werd algemeen zeer op prijs gesteld. Sousafoons Typerend voor de organisatorische aanpak van het KTF was de wijze waarop men het publiek kennis liet maken met een nieuw en indrukwek kend instrument waarvan er binnenkort drie worden aangeschaft: de sousa foon. Dat gebeurde in de vorm van een spelletje, naar het voorbeeld van een bekende tv-quiz. In een grote doos zat een persoon verscholen. Door het stellen van vragen, waarop de onbe kende in de doos alleen ja of nee mocht antwoorden, moesten de wet- Het ontwerp bestemmingsplan voor de recreatiegebieden aan de Grensweg is klaar. Hoewel het nog wel een jaar kan.duren doordat het door de gemeenteraad wordt vastgesteld, ziet het er naar uit dat er binnenkort toch al op kan worden vooruitgelopen door het toepassen van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. Tot en met 19 maart 1982 liggen op iet gemeentehuis, kamer 209, ter inza- Ide aanvragen voor een vergunning gevolge de Hinderwet, ingediend •or: het hoogheemraadschap van de Uit- ïterende Sluizen in Kennemerland en estfriesland, voor een rioolgemaal aan Slotskolk 6 te Oosterend; het hoogheemraadschap van de Uit- 3terende Sluizen in Kennemerland en estfriesland, voor een rioolwaterzui- ringsinstallatie aan Nieuweschild te )sterend; C. J. Kuip, voor een café-cafetaria n de Dorpsstraat 17 te De Koog; het Nederlands Instituut voor Onder- ek der Zee, voor de inrichting aan het -andsdiep 3, 't Horntje. De tijdstippen, waarop inzage verkre gen kan worden, zijn: maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur; op maandag avond van 19.30 tot 22.30 uur. Tot en met bovengenoemde datum kunnen gemotiveerde bezwaren bij bur gemeester en wethouders, postbus 200, 1790 AE Den Burg worden ingediend. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient, niet bekend ge- rrjaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Mondeling kunnen gemotiveerde be zwaren worden ingebracht op de open bare zittingen, welke op woensdag 10 maart 1982 in het gemeentehuis gehou den worden. De aanvangstijden zijn voor de aanvragen a tot en met d achtereenvolgens 14.00, 14.30, 15.00 en 15.30 uur. Tijdens de zittingen is tevens gelegenheid om over de aanvraag van gedachten te wisselen. Zij, die schriftelijk en of mondeling bezwaren hebben ingediend, zullen te zijner tijd eveneens in de gelegenheid worden gesteld om bezwaren tegen de desbetreffende ontwerp beschikking in te dienen. Nadere informatie wordt u desge vraagd graag door de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie verstrekt. Dat laatste had het gemeentebestuur al eerder willen doen, maar de provincie ging daarmee niet akkoord. Al vele jaren wordt gesproken over planologische regelingen voor de recreatieterreinen aan de Grensweg. Dat ging nogal moeizaam en het liep op een gegeven moment zelfs uit op een mislukking omdat men er met in slaagde om met de belanghebbenden overeenstemming te bereiken over beheer en financiering van de (gezamenlijk te gebruiken) Centrale voorzieningen in het gebied. Een nieuw begin werd precies een jaar geleden gemaakt toen vier exploitanten een schetsplan indienden waar zijzelf overeenstemming over hadden bereikt en waarmee ook B en W„ afgezien van wat kleine veranderingen, akkoord kon den gaan. Op basis van deze schets werd een nieuw bestemmingsplan ge maakt dat in de donderdagavond j.l. gehouden vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening ter sprake kwam en ook daar geen grote tegenstand ontmoette. Het bestemmingsplan legaliseert de bestaande recreatie-activiteit in deze omgeving en biedt bescheiden uitbrei dingsmogelijkheden. Ook wordt een zekere kwaliteit gewaarborgd, o.a in de vorm van de gezamenlijk te gebruiken centrale voorzieningen. De betreffende exploitanten hebben zelfs al een samen werkingsovereenkomst gemaakt met een verdeelsleutel inzake de toerekening van de kosten. Wethouder Jook Nauta wees in de RO-vergadering op de kwali teitsverbetering die het plan inhoudt en op het seizoenverbredend effect dat er van kan uitgaan. Men is echter realis tisch gebleven en heeft niet alles wat leuk of aantrekkelijk leek, willen door drijven. ,,Er is een behoorlijk evenwicht tussen wat wenselijk en economisch haalbaar is", aldus Nauta, die zei dat nog enkele geschilpunten uit de weg moeten worden geruimd. Het centrale recreatieve terrein in het plan moet een nog wat groter bebouwingsoppervlakte krijgen. Nog niet is beslist op het verzoek van de gebroeders Van den Berg om een groter terrein voor sta-caravans dan thans in het plan staat. Groepskamperen Problemen zijn er ook nog over het terrein dat in het plan is aangewezen voor groepskamperen. Deze bestem ming houdt in dat alleen (eenvoudig) kamperen in groepen (met grote tenten e.d.) wordt toegestaan zodat 'losse' tent- of caravankampeerders hier niet terecht kunnen. Laatstgenoemde beper king heeft een sociale achtergrond. De gemeente wil officiële mogelijkheden bieden voor groepen scholieren e.d. die op de goedkoopste verblijfsmogelijkhe den zijn aangewezen. Als de eigenaar van het terrein de mogelijkheid zou krijgen hetzelfde terrein ook voor gewo ne kampeerders te benutten (waaraan veel meer kan worden verdiend) zal de verleiding groot worden om dat ook werkelijk te doen waardoor er voor de groepskampeerders uiteindelijk geen ge legenheid meer is. Feit is echter dat het groepskamperen voornamelijk buiten de schoolvakanties gebeurt, zodat te ver wachten is dat dit terrein in de top van het seizoen leeg zal staan terwijl in Den Burg de noodcamping moet worden gebruikt om de kampeerders op te vangen. Het commissielid J. C. Dros vond dat B. en W. een ontheffingsregeling moet treffen zodat het groepskampeerterrein in de seizoentop ook voor gewoon kamperen mag worden gebruikt. Ook Ate Rienstra liet zich in die zin uit. Wethouder Nauta zei dat te zullen bekijken maar wilde in ieder geval gegarandeerd hebben dat groepsge- bruik van het terrein gewaarborgd wordt. ,,Het groepskamperen mag niet door de commercie onder de voet worden gelopen". Maar ook Nauta vond het niet practisch dat een kam peerterrein leeg moet staan als elders op Texel overmatige kampeerdrukte heerst. ,,We moeten een beetje soepel zijn, maar dat met in het bestemmings plan vastleggen want dan creëer je rechten". Apart Het recreatiegebied aan de Grensweg had ook onderdeel kunnen zijn van het bestemmingsplan buitengebied, zoals met meer recreatieterreinen is gebeurd. Volgens de toelichting bij het plan is de Grensweg apart aangepakt in verband met de eigen problematiek waardoor het niet mogelijk was het toch al omvang rijke bestemmingsplan buitengebied met gedetailleerde voorschriften ten aanzien van de recreatie te belasten. Het bestemmingsplan Grensweg heeft betrekking op zes kampeerbedrij- ven: Woutershok van Staatsbosbeheer, Dennenoord en De Bol van de gebroe ders Van den Berg, Gortersmient (vroe ger Dennenrust) van Gort, de Koorn-aar van Koorn en tenslotte het terrein van Pranger. Het Woutershok (ruim 5 ha) en Dennenoord (ruim 6 ha) zijn het grootst. De overige terreinen zijn twee tot drie hectare. Van het totale recreatieve gebied komt 1,8 ha in gezamenlijk beheer bij vier exploitanten. De voor schriften van het bestemmingsplan zijn in grote trekken gelijk aan die van de andere recreatieterreinen op Texel. Dat betekent onder meer dat 40% van de grond is bestemd voor centrale voorzie ningen zoals groen, speelplaatsen, be- drijfsbebouwing, parkeerterrein e.d. en dat de rest beschikbaar is voor huisjes, caravans en tenten. Aantallen Voor huisjes geldt een dichtheid van maximaal 20 per hectare, voor sta-cara vans 30 per ha en voor tenten en toercaravans 45 per ha. Van buitenaf mag niets van de terreinen te zien zijn. Boomsingels van minstens 7 meter breedte zijn voorgeschreven en voor een groot deel al aanwezig. In het plan zijn ten behoeve van vier kampeerterreinen twee gemeenschap pelijke speelterreinen en een plaats voor een zwembad opgenomen. Om de speel-, sport- en groenvoorzieningen uit te voeren, heeft de gemeente enkele houders Fridt Blanken en Gerard van der Kooi de identiteit van de man ont hullen. Toen Blanken veronderstelde dat de man wellicht ,,op een hoekie" woont, had hij raak geschoten. Het was inderdaad Wim van Heerwaarden (Wim Hoekie oftewel Wilhelm von der Ecke) die door de papieren wand van de doos naar buiten brak en onder een regen van confetti een sousafoon toon de die het korps ,,op zicht" had ge kregen. De aanschaf van de drie instru menten (waarmee vele duizenden guldens zijn gemoeid) is mogelijk dank zij het batig saldo van het jubileum feest en subsidie. Café ,,De Spyker" in Den Hoorn is door Wilhelm Bakker verkocht aan Wil van Hintum. Het bedrijf krijgt zijn oude naam weer terug: Loodsmanswelva ren". Ook zal een verbouwing worden uitgevoerd waardoor het bedrijf ook weer zijn oude functie dorpscafé met zaalwerk - beslist geen dancing") kan vervullen. Omstreeks 15 maart is de heropening. Wilhelm Bakker wilde van zijn bedrijf af omdat hij de horecabeslommeringen niet meer met zijn agrarisch bedrijf en gezinsleven kon combineren. Bakker heeft enige tijd zelf in het café gestaan, maar heeft het overigens steeds ver pacht. De nieuwe eigenaar zal „Loods manswelvaren" in ieder geval zelf run nen. Zijn bedrijf in de Binnenburg in Den Burg zal door zijn schoonzus worden voortgezet. OR* VEN N»N LEZERS - BLETEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN OC RtOAXTÏ In de commissievergadering van openbare werken zei de heer Zegers: „Scouting heeft geen regelmaat in zijn ophalen van oud papier" en hij vond dat het minstens één keer per maand moest. Ten eerste zit er wel regelmaat in. De papierroute is openbaar en kan door iedereen ingezien worden. Ten tweede zouden we een veel grotere route per week doen als iedereen zijn oud papier op de stoep klaar zou zetten. Nu zijn we soms vele minuten bezig met één adres. Tenslotte willen we de mensen, die het papier wel klaar zetten, hartelijk danken. N. Slijderink, Den Burg aangrenzende stukken grond gekocht. Deze zullen aan de gezamenlijke exploi tanten worden overgedragen. De totale capaciteit van het bestem mingsplan is 2.856 recreanten waarbij wordt uitgegaan van een gemiddelde bezetting van 5 personen per zomer huis, vier personen per sta caravan, drie personen per tent of toercaravan. Er is totaal plaats voor 67 zomerhuizen, 145 stacaravans en 647 tenten. Dat betekent een bescheiden uitbreiding van wat er nu al mogelijk is. De belangrijkste uitbreiding in deze omgeving is de bouw van 45 zomerhuizen op Dennenoord. De werkelijke groei van het aantal slaap plaatsen blijft ruimschoots onder de 1.000. In de RO-vergadering waarschuwde Lieuwe Dijksen van de werkgroep Land- schapszorg voor de schade die de toenemende drukte op deze terreinen kan veroorzaken in de duinen. Hij vond het nodig dat nog eens wordt nagegaan hoeveel recreatieve slaapplaatsen er nu precies op Texel zijn en dat bij het bekijken van de schadelijke gevolgen daarvan rekening wordt gehouden met recente.ontwikkelingen. Met het laatste doelde Dijksen op het feit dat Staats bosbeheer tegenwoordig niet veel geld meer heeft om de duinen te onder houden; deze gaan daardoor duidelijk achteruit. Bovendien neemt de opper vlakte duin door de kustafslag af, waardoor de resterende oppervlakte het naar verhouding zwaarder krijgt te ver duren Ook de seizoenverlenging, die mogelijk is door het bouwen van meer bungalows, vond Dijksen niet gunstig voor de natuur. De periode waarin het terrein zich kan herstellen, wordt steeds korter. Desgevraagd zei Dijksen niet te willen suggereren dat het thans vastge stelde maximum aantal 'slaapplaatsen alsnog lager moet worden gesteld, maar hij wilde wel dat het probleem opnieuw wordt bekeken omdat volgens hem de huidige toetsing niet deugt. Konijnen Dijksen vond geen gehoor bij de overige commissieleden. Ate Rienstra wees erop dat het aantal mensen dat tegelijker tijd op Texel verblijft niet toe neemt, maar terugloopt. Wat o.a. het gevolg is van de gezinsverdunning. Nauta bevestigde dat. „Het aantal zakt zienderogen. Het is zelfs de vraag of momenteel de 35.000 nog wordt ge haald". In ieder geval is het ondenkbaar dat van belangrijke stijging sprake is, zodat het overbodig wordt gevonden nog eens een veel tijd vragende telling uit te voeren. PAGINA S Al enkele weken houden zich drie zeehonden op in de Mokbaai. De dieren liggen doorgaans op een zandbank die de afgelopen winter is ontstaan. De verwachting dat de dieren spoedig weer zouden vertrekken, werd niet bewaarheid. Ze voelen zich blijkbaar thuis en hebben aan voedsel geen gebrek. In de Mokbaai zit in ieder geval vol doende vis. Gerrit de Haan van het Natuurrecreatiecentrum vertelde ons dat in de Mokbaai nooit eerder zeehonden zijn gezien. Hij ver moedt dat tenminste een van de dieren een uit Engeland afkomstige grijze zeehond is, die veel groter wordt dan de in het Wadden gebied thuishorende gewone zee hond. Deze grijze zeehonden zijn voor hun voedsel vooral op rondvis aangewezen die in het diepere water bij de ingang van de baai wel is te bemachtigen. De zeehonden vinden deze omgeving kennelijk rustig genoeg. Voor dicht naderen de nieuwegierigen behoeven ze niet te vrezen, want die zouden over militair terrein moeten komen en dat is verboden. De heer D. P. van Egmond wil op het terrein De Parel in Gerritsland de kampwinkel verbouwen tot vier recreatieappartementen. Zijn ver zoek om een bouwvergunning daar voor is door B. en W. afgewezen. Het college vindt dat een gebouw met een centrale voorziening op een rekreatieterrein moet worden ge handhaafd. Van Egmond wil de winkel door appartementen vervangen omdat de winkel niet rendabel is te exploiteren in deze omgeving. De rekreanten kopen hun levensmiddelen liever in voordelige supermarkts in Den Burg. Het pro bleem speelt ook op andere rekreatie- terreinen. De ook daar voorgeschre ven centrale voorziening blijkt een schip van bijleg te zijn omdat er geen behoefte aan is. Het gemeentebestuur is er echter nog niet aan toe om het beleid op dit punt te wijzigen, Wat de Parel betreft zijn er op wat langere termijn wellicht wel mogelijkheden als het gebied vol gens artikel 11 van de wet op de ruim telijke ordening nader wordt uitgewerkt. J. Koolhof kon zich met voorstellen dat toeristen veel schade aanrichten in de duinen. ,,Ze moeten immers allemaal op de paden lopen? Ik denk dat de konijnen meer kapot maken". Waarmee een oude maar altijd weer boeiende discussie op gang was gekomen. Dijk sen betwijfelde of de mensen zich wel houden aan de plicht om op de paden te lopen. Hij ontkende konijnenschade niet en wees er op dat de oorzaken nogal complex zijn en daarom aandacht be hoeven. Nauta zei dat ook de voorstanders van recreatieve uitbreiding belang heb ben bij natuurbehoud. De natuur is een belangrijke economische factor. Zonder natuur zou het verblijven op Texel niet aantrekkelijk zijn. Aftakeling van de natuur zou de toeristische ontwikkeling schaden. Het is een kwestie van balans. Bij het gemeentelijke recreatie beleid blijft de nadruk liggen op het toeristisch (tent)kamperen, maar dat is econo misch niet haalbaar als er ook nog wat zomerhuizen bijkomen, die in een groter deel van het jaar kunnen worden ver huurd. Te eng Jan van Asselt vond de voorschriften die in het plan zijn opgenomen, nogal 'eng'. Een vlaggemast mag niet hoger zijn dan vijf meter en een lantaarn voor terreinverlichting 3 Zz meter. Ook vond hij dat de normen van de kampeerwet moeten worden aangehouden wat de dichtheden van de caravans e.d. be treft. Volgens die normen zouden er meer op een hectare kunnen. Nauta antwoordde dat de voorschriften voor de lichtmasten in orde zijn bevonden door de betrokken exploitanten en dat de kampeerwet géén dichtheden van kam peermiddelen voorschrijft. Die wet geeft alleen de mogelijkheid dat die dicht heden lokaal kunnen worden vastge steld. Van Asselt heeft waarschijnlijk gedoeld op richtlijnen die door de Nederlandse Kampeerraad zijn gegeven. Die hebben echter betrekking op een algemeen gemiddelde; Texel heeft zijn eigen normen. Van Asselt legde uit dat een grotere dichtheid de mogelijkheid zou geven om bredere boomsingels te maken. Zeven meter was volgens hem niet genoeg. Tijdens een vroege snelheidscontrole die donderdag werd gehouden, werd één overtreder betrapt. De man reed op de Pontweg en kwam van de eerste boot.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5