Groen "Zwartsjexeh in het B. en W. willen ruime mogelijkheden voor windmolen op Texel f TIJDELIJKE SCHAPENSTAL WORDT NIET TOEGESTAAN Bouw van nieuw Dienstencentrum onverantwoord Qi i L\ PAKT-lijst mag nog veranderen Zon, maan en hoogwater Fiets voor de voorzitter D. We/boren van PPR: Bestaand gebouw geschikt te maken? Kledingmarkt in De Schakel Motor omvergereden Wij zijn gesloten Bakker b.v. 96e JAARGANG Nr. 9657 VRIJDAG 26 FEBRUARI 1982 T E X E LS E^COU RANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208en Hans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc." Langeveld b De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent BankrelatiesAmro Bank nr. 46 99.17.636. Rabobank nr. 36 25 01.742: NMB nr. 67 34.60.398 Het college van B. en W. wil ruime mogelijkheden bieden voor het bouwen van windmolens voor elektriciteits- en warm- teopwekking. Als aan een reeks veiligheids- en andere voor waarden wordt voldaan, wil men akkoord gaan met molens die in de landschappelijk minst kwetsbare gebieden van Texel (de jonge polders) een ashoogte hebben van 18 meter. Op het oude land van Texel wil men molens met een ashoogte van 15 meter toestaan en in het Hogeberggebied 9 meter. Afwijzend staat het college tegenover windmolens in de duinen en in de dorpen. Voor windmolens op industrie terreinen zullen geen vaste normen gelden; hier zal elk geval op zichzelf worden beoordeeld. Het standpunt van het college stemt vrijwel overeen met de adviezen die een ambtelijke werkgroep heeft uitgebracht, in overleg met het bestuur van de Texelse afdeling van de Organisatie voor Duurzame energie (ODE). Bij de ODE is men zeer tevreden over de snelle en zorgvuldige wijze waarop de gemeente bezig is het windmolenbeleid te ont wikkelen. In de eerst volgende vergade ringen van de commissie Algemene I Zaken en de commissie Ruimtelijke Ordening zal de discussienota worden besproken waarna de zaken verder zullen worden geregeld door vrijstel lingsbepalingen in het bestemmings plan. Op Texel bestaat belangstelling voor windenergie, niet in de laatste plaats omdat op het eiland de hoogste ge middelde windsnelheid van heel Neder land wordt gemeten. Bij de gemeente liggen reeds diverse bouwaanvragen; op grond van het huidige bestemmingsplan J— kunnen deze echter niet worden inge willigd. Vanuit de gemeenteraad is al meerdere malen aangedrongen op het maken van een regeling. Tegenover het voordeel van de bijna R altijd aanwezige wind staat op Texel het I nadeel dat het niet mogelijk is zelf opge- I wekte electrische energie aan het elec- triciteitsbedrijf terug te leveren. Dit stuit op technische bezwaren die te rViaken - hebben met de geringe omvang van het zelfstandige Texelse electriciteitsnet. Uitkomst Windmolens zouden op Texel uit- K|j komst kunnen bieden voor mensen in I het buitengebied die niet op het aard- jJ gasnet kunnen worden aangesloten en voor de verwarming van hun huis op dure olie zijn aangewezen. Een molen van voldoende grootte (10-15 kw) kan M| evenveel energie leveren als drie tot 1 vierduizend liter olie. Het windvangend 2 oppervlak van zo'n molen moet 50 tot I 100 m2 bedragen wat inhoudt dat de middellijn van de wieken zeven tot elf meter moet zijn. Daar van uitgaande (en van het feit dat de onderkant van de ijl wieken minstens vier meter boven de fl bebouwing moet uitsteken) is de ge- noemde ashoogte van 15 tot 18 meter nodig Toch wil het college rekening houden met de beperkingen die het Texelse landschap stelt en ook zal rekening worden gehouden met eventuele hinder of gevaar. Om die reden komen er geen molens in de dorpen. Op de industrie terreinen waar de nadruk niet zozeer ligt op de woonfunctie, maar op handel en nijverheid zuilen molens in principe wel toegelaten worden. Ruimte De jonge polders (Eierland, Prins Hendrikpolder en 't Noorden) zijn door hun wijdsheid geschikt voor molens met een ashoogte van 18 meter en een wiekdiameter van 11 meter. Met de wiek erbij gerekend is de totale hoogte meer dan 23 meter. Daarbij wordt voor de natuurgebieden geen uitzondering ge maakt, omdat deze zodanig verweven zijn moet het omringende cultuurland schap dat de molens daar niet als storend zullen worden ervaren, ook al omdat een molen binnen of vlakbij een bouwblok (dus bij het huis of de boerderij) wordt geplaatst. Op het oude land van Texel zullen de eisen die aan molens worden gesteld wat strenger zijn. Ashoogte 15 meter en rotordoorsnede 9 meter. Daarbij zal niet alleen op de maten worden gelet maar ook op vorm en materiaal. In sommige gevallen zal het nodig zijn de molen hoger dan 15 meter te maken en dat zal dan ook met worden uitgesloten. Na afweging van belangen kunnen B en W gebruik maken van een wijzigingsbe voegdheid en incidenteel tot 18 meter gaan. Nog wat voorzichtiger zal men zijn in het Hogeberggebied: de as van de molen beslist niet hoger dan 9 meter bij een rotordoorsnede van maximaal 7 meter. Nog meer dan op het oude land zal vormgeving en materiaalkeus hier een rol spelen. Vooruitlopen Wijziging van het bestemmingsplan duurt jaren. Windmolens bouwen in de komende twee tot vier jaar is dan ook alleen mogelijk door middel van een artikel 19-procedure. Wat inhoud dat de provincie het laatste woord heeft. Het gemeentebestuur zal met de provincie overleggen of het mogelijk is alle in aanmerking komende bestemmings plannen op Texel met één planologische regeling inzake windmolens aan te passen. De PPR is van mening dat de kandi datuur van de PAKT-lijst voor de ko mende verkiezingen nog „helemaal" open is. ,,De indruk bestaat dat wij niet akkoord zullen gaan met een terugkeer van Fridt Blanken in de politiek. Dat is niet waar", aldus Daan Welboren, die stelt dat de enige eis van de PPR was: een verkiesbare plaats in de kandidaten lijst. Aan die eis is voldaan. Welboren staat op de derde plaats en Blanken mag wat zijn partij betreft blijven. ,,Wij hebben ons fiat gegeven aan de voor gestelde lijst van het PVDA-bestuur, maar dat betekent niet dat we andere kandidaten zullen weren als de PVDA- leden vinden dat Blanken of anderen op een verkiesbare plaats moeten staan. ,,Als wij de derde plaats maar be houden" aldus Welboren. Welboren zal ook niet opstappen als Blanken weder om wethouder zou worden. Om financiële redenen vinden B. en W. het niet verantwoord om de plannen voor de bouw van een nieuw dienstencentrum voor bejaarden aan de Zwaanstraat in Den Burg door te zetten. Ze willen daarom dat wordt onderzocht of in deze behoefte kan worden voorzien door een bestaand gebouw voor dit doel ge schikt te maken, zoals het dorpshuis, de Witte Burcht, een van de bejaardenhuizen of Hotel De Lindeboom. Het bejaardenwerk gebeurt nu vanuit het gebouw De Hollebol, waarin vroeger de bibliotheek was ondergebracht. Aanvankelijk zou dat slechts voor drie jaar zijn, maar omdat geen ander ge bouw beschikbaar kwam bleef het ge bouw bij de ouderen in gebruik. Uit een onderzoek bleek dat de bejaarden een eigen onderkomen willen en niets voe len voor medegebruik van een andere akkomodatie zoals het dorpshuis. Daar om werd bij de uitwerking van het ULO-plan geen rekening gehouden met voorzieningen voor de bejaarden. In het voormalige bibliotheekgebouw kunnen de bejaarden echter niet blijven. Het gebouw is strijdig met het bestem mingsplan, verkeert in vrij slechte staat en is ongeschikt voor de aktiviteiten van het ouderenwerk. Te klein In het gebouw heeft projektleider Nagtegaal zijn kantoor. Van hieruit regelt hij ondermeer de warme maaltijd voorziening. Verder wordt er gedaan aan biljarten, handwerken, gymnastiek, zang, sooswerk, koersbal en de ruimte wordt ook benut voor diverse cursussen en vergaderingen terwijl ook de WAO- groep er regelmatig bijeen komt. Ge middeld zijn er 260 bezoekers per week en het ziet ernaar uit dat die drukte de komende jaren nog aanmerkelijk zal toenemen. Ook ontbreekt 'n behoorlijke bergruimte voor stoelen, wat lastig is als' de zaal voor gym en koersbal moet worden vrijgemaakt. Als afhaalpunt voor warme maaltijden ligt De Hollebol verkeerstechnisch niet goed en het kantoortje van de projektleider is te klein waardoor daar geen besprekingen van meerdere mensen kunnen worden ge houden. B en W vinden deze klachten terecht en willen dan ook meewerken aan betere en ruimere huisvesting van het ouderenwerk. Men voelde wel voor een nieuw gebouw aan de Zwaanstraat, maar het voorbehoud werd wel gemaakt dat de financiële haalbaarheid moest worden onderzocht. CRM Op basis van een programma van eisen dat door de ouderen zelf was samengesteld werd een schetsplan ge maakt voor een nieuw gebouw met een oppervlakte van 360 m2, waarvan de bouw- en inrichtingskosten werden be groot op f 940.000,-. Het ministerie van CRM toonde zich bereid finanfieel bij te dragen maar die rijksbijdrage was maar heel bescheiden omdat deze werd ge relateerd aan de oppervlakte van het huidige gebouw (160 m2). Slechts 160/ 360e deel van de kosten zou dus worden vergoed. B en W gingen daarom weer praten met de regionale Stichting Wel zijn voor Ouderen met de bedoeling tot een ander plan te komen. Akkoord ging de ouderenorganisatie met een kleiner gebouw aan de Zwaanstraat. Dit nieuwe gebouw zou 3oo m2 worden en /740.000,— kosten. Erg veel gunstiger werd de situatie niet want de jaarlijkse exploitatielasten zouden dan nog f 72.500,- belopen. Deze lasten zouden de helft lager kunnen zijn als een sub sidie zou worden verkregen krachtens de regeling voor aanvullende civiel technische werken. Maar het is onzeker of het zal lukken dit geld los te krijgen. B en W vinden het daarom maar beter eerst eens te kijken of in de ruimtenood kan worden voorzien door een bestaand gebouw geschikt te maken, dus door af te zien van een eigen nieuw gebouw. Het geschikt maken van zo'n bestaand gebouw kost uiteraard ook geld maar B en W verwachten dat de financiering daarvan eenvoudiger zal zijn. In de openbare vergadering van de commissie voor financien van dinsdag avond a.s. (aanvang 19.30 uur) zal over dit probleem worden gesproken. Uit de discussienota blijkt verder dat omwonenden en anderen die hinder menen te zullen ondervinden van een molen, in de gelegenheid worden ge steld om bezwaar te maken. Bouwplan nen voor molens worden 14 dagen ter visie gelegd. Hinderwet Het geluid dat de wieken van een windmolen maken, zal binnen de perken moeten blijven. Dit is mogelijk op grond van een verordening (krachtens de wet geluidshinder) of door toepassing van de hinderwet. Er wordt vanuit gegaan dat een middelgrote windmolen zonder bezwaar op een afstand van een meter of vijftig van een huis kan staan. In een geluidsgevoelige situatie kan tevoren een akoestisch rapport worden ge vraagd van de fabrikant van de molen. Het lawaai is vooral afhankelijk van de aërodynamische vorm van de wieken (een goed ontwerp geeft weinig lawaai) en nog meer van de snelheid waarmee de molen loopt. Een molen met twee wieken loopt veel harder dan een molen met meerdere wieken. De gemeente heeft reeds een „Ver ordening op de windmolens" ont worpen waarin is omschreven hoe moet worden gehandeld bij het aanvragen van een vergunning. Ook een overzicht van veiligheidseisen is bijgevoegd. Evenals vorig jaar organiseert de Her vormde Vrouwendienst een kleding markt in De Schakel. De kledingmarkt wordt op vrijdag 5 maart van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.30 uur ge houden. Ook nog op maandagochtend 8 maart van 9.00 tot 12.00 uur. Tijdens de kledingmarkt zal koffie en thee met cake worden verkocht. Wie met kle ding of cake mee wil helpen om de markt een succes te maken, kan dat inleveren bij mevrouw Vermeulen, Wil- helminalaan 32, tel. 3564 Men kan hier op maandagochtend 1 maart van 9.00 tot 12.00 uur terecht. Op woensdag 3 en donderdag 4 maart kan men hier van 9 00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur terecht. Kleding of cake kan ook bij De Schakel gebracht worden. De opbrengst van de kledingmarkt komt ten goede aan het Wilde Ganzen project van het IKON. Iedere zondag ochtend wordt door deze omroep bekend gemaakt aan welke doelen geld wordt gegeven. De zon komt 1 maart op om 7.25 uur en gaat onder om 18.18 uur; 11 maart op om 7.03 uur en onder om 18.36 uur. Maan: 2 maart E.K.; 9 maart V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 26 februari 10.13 en 22.53 Zaterdag 27 februari 10.29 en 23.27 Zondag 28 februari 10.57 en 23.55 Maandag 1 maart 11.29 en Dinsdag 2 maart 0.16en 11.57 Woensdag 3 maart 0.40 en 12.28 Donderdag 4 maart 1.24 en 13.38 Vrijdag 5 maart 2.48 en 15.18 Zaterdag 6 maart 4 44 en 17.09 Springtij: 26 febr.; doodtij: 5 maart. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De 74-jange Sieme Lap uit Den Hoorn werd dinsdagavond tijdens de jaarvergadering van de Onderlin ge Rundveeverzekering Texel in hotel Rebecca in De Waal in het zonnetje gezet. Lap nam afscheid van deze agrarische organisatie na twintig jaar in het bestuur te hebben gezeten, waarvan elf jaar als voor zitter. Voordat de jongeren gaan zeuren: wanneer gaat die ouwe weg?, wil ik de eer aan mezelf houden", zei Lap tijdens zijn af scheidswoord. Hij zei het werk voor de vereniging altijd met veel plezier te hebben gedaan en was geschrok ken toen hij hoorde dat hij ruim twintig jaar in het bestuur zat. Zolang heeft het mij niet gele ken" Van secretaris Hein Tjepkema kreeg de scheidende voorzitter een klein zilveren fietsje overhandigd. Het was het symbool voor het echte geschenk. Lap mag namelijk een rijwiel uitzoeken. ,,Dan kunt u de boerderijen nog eens langs", aldus Tjepkema die memoreerde dat de vereniging in de periode dat Lap de scepter zwaaide een enorme groei heeft doorgemaakt. Vorig jaar wa ren ruim zesduizend stuks vee verzekerd bij de vereniging voor het totaal van acht miljoen gulden, bijna veertienhonderd gulden per koe. In het bestuur van de Rund veeverzekering is W. Keijser herko zen en C. P. ZJjm uit De Westen is voor Lap in de plaats gekozen. Dat betekent met dat Zjjm automatisch de opvolger van Lap wordt. Dit zullen de bestuursleden onderling uitmaken. Op de foto Sieme Lap (links) en Hein Tjepkema met het symboli sche cadeau. B. en W. willen niet dat schapen houders in het voorjaar een soort tent in het land zetten waarin zij hun schapen kunnen laten lammen. Dit blijkt uit het afwijzen van het ver zoek van de heer J. Ran, die bij zijn boerderij aan de Veenselangweg bij Den Burg een demontabele Polypen- stal wilde neerzetten voor zes tot acht weken. Dit gebouw ziet eruit als een langge rekte tent met rond dak. Het verschil met de bekende romneyloodsen is dat het dak niet van golfijzer maar van zeildoek is. Het college vindt het model lelijk en strijdig met de goothoogte- en dakhellingsregels van het bestemmings plan. Het probleem van Ran is dat hij onvoldoende gewone schuurruimte heeft om zijn 400 schapen te laten af- lammen. Het bouwén van een echte stal is voor hem financieel onhaalbaar. De demontabele ,,tent" kost niet meer dan 73500, De afdeling bouw- en woningtoe zicht van de gemeente had de tijdelijke schapenstal bij wijze van experiment nog wel willen toestaan, maar het college begint er maar liever niet aan. Ook de heer W. Brommersma, die de bijgebouwen bij de woning Wintergroen 9 in De Koog wil uitbrei den tot een oppervlakte van maar liefst 80 m2, heeft nul op het rekest gekregen. Het betreft hier een forse overschrijding van de oppervlakte die maximaal door bijgebouwen (garage/berging e.d.) mag worden Ingenomen. De heer Rikkenberg, die zijn (huur)woning Pijpersdijk 44 bij De Koog wil vergroten met een aanbouw van 16 m2 krijgt wel zijn zin, hoewel deze ver bouwing volgens het bestemmings plan niet mag. Het letterlijk naleven van de bepalingen is in dit geval echter praKtisch onmogelijk. De aanbouw komt tussen het bestaande woonhuis en de schuur en heeft een plat dak. Het bestemmingsplan schrijft een puntdak van minstens 30 graden voor. Dat zou in dit geval tot een naar verhouding kostbaar en bovendien niet harmonieus resultaat leiden. Het college heeft daarom naar de geest en niet naar de letter van het bestemmingsplan gehan deld en is akkoord gegaan met het platte dak. De bouwaanvraag moet wel worden gepubliceerd. Als er geen bezwaren tegen worden ingebracht, kan de bouwvergunning zonder verdere procedure worden afgegeven. Een motor die in de Kantoorstraat in Den Burg geparkeerd stond, is in de nacht van zaterdag op zondag door on bekenden omvergereden. Hierbij was vermoedelijk een witte auto betrokken. Aan de motor ontstond voor 7700,— schade. Wie inlichtingen over de daders kan verstrekken, wordt verzocht contact op te nemen met de politie, telefoon 2644. op zaterdag, 27 februari, maandag 1 maart en dinsdagmorgen 2 maart. Groeneplaats.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1