Bep van de Brink bracht 600 handtekeningen t Skiitje is geen sportakkommodatie FOLKLORE DOET STAPJE TERUG Straks beter optreden tegen geluidshinder FF Leiding gezocht voor Bouwdorp en Bouwkamp ,WAT IK ZEGGEN WOL Mèt pasfoto? „Loodsmans welvaren" PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 26 FEBRUARI Naast de lijst van ruim zeshonderd handtekeningen overhandigde mevrouw B. van de Brink ook een kleine tekening hoe een nieuwe sportzaal in Oudeschild er zou kunnen uitzien. „Het is in de haast gemaakt, maar ik denk dat zo'n zaal twee drie ton kost". De Welzijnssektie Sport, Rekreatie en Lichamelijke Opvoeding kreeg in haar vergadering van donderdag avond bezoek van tien gymnasten uit Oudeschild onder leiding van mevr. B. van de Brink-van Zon. Zij overhandigden ruim zeshonderd handtekeningen als ondersteuning van een aan de sektie geschreven brief, waarin wordt gevraagd in Oudeschild een echte sportzaal te realiseren, ,,'t Skiitje voldoet niet als sportzaal. Het is veel te klein en er is geen fatsoenlijke wasgelegenheid", aldus mevrouw Van de Brink bij de overhandiging van de handtekenin gen aan de voorzitter van de Sektie SRLO, André van der Vliet. Mevrouw Van de Brink geeft al acht tien jaar gymles in Oudeschild en stelde in haar brief dat in deze periode blon der weinig verbeteringen zijn aange bracht. Wel is indertijd een nieuwe vloer gemaakt evenals douches en een sauna, maar een en ander is betaald door de boksclub en mag door nie mand worden gebruikt. „Gymmen gaat daar echt niet meer. De animo onder de jeugd loopt terug en wij kunnen nooit aan een eilandgymtoer- nooi meedoen, want onze akkommo- datie voldoet aan geen enkele eis". Mevrouw Van de Brink schreef in de cember al een ingezonden brief in deze krant, waarin ze betoogde dat Ooster end en De Waal grote plannen maken, maar dat er in Oudeschild ook iets moet gebeuren omdat deze zaal het meest is verouderd. „Ik kreeg er toen de pest in", vertelde ze donderdag avond aan de sektie. „ledereen maakt plannen en wij hebben niets". De sek tie had haar na die ingezonden brief ge adviseerd verder aktie te voeren en de handtekeningen waren hiervan het eer ste resultaat. A. van der Vliet deelde mee, dat de handtekeningen doorgege ven zullen worden aan het college, maar dat Oudeschild zelf ook aktie moet voeren voor een nieuwe sport zaal met mogelijk ook een betere toneelvoorziening. „U zult de dorps commissie moeten inschakelen, want die is eigenaar van ,,'t Skiitje" en kan het best met een concreet nieuw plan komen. „Mevrouw Van de Brink zag zelf een akkommodatie zoals „de Bijen korf" in Oosterend als het meest ge schikt voor alle gebruikers en beloofde kontakt op te zullen nemen met de dorpscommissie. „Als Oudeschild een nieuw gebouw wil, dan zullen ze dat moeten laten blijken. De gym wil in ieder geval wel een nieuwe sportzaal", zo besloot ze haar betoog. In aansluiting op de Oudeschilder problemen kwam S. Plaatsman van de dorpscommissie De Waal met het uit breidingsplan van dorpshuis De Wiele waal op tafel. Het betrof alleen een te kening waarop staat aangegeven dat de bestaande sportzaal twee keer zo groot wordt. Plaatsman vertelde dat de plannen voor uitbreiding al lang leven als gevolg van o.a. ruimtegebrek in de huidige akkommodatie, de eisen van brandpreventie en een sportvloer, die aan vernieuwing toe is. De plannen zijn in een stroomversnelling gekomen door de onlangs in De Waal gehouden hoorzitting waar Ruimtelijke Ordening meedeelde dat in het bestemmings plan van het dorp geen uitbreiding van het dorpshuis mogelijk is. „Daar is toen geadviseerd snel met een plan te komen waarin de uitbreidingsmaten staan aangegeven, zodat er bij de vast stelling van het bestemmingsplan rekening mee gehouden kan worden. Als we nu geen plan presenteren, zijn later allerlei procedures nodig om het bestemmingsplan te wijzigen", aldus Plaatsman, die zo „de gehaaste nood sprong" van zijn dorpscommissie om schreef. Van de sektie kreeg hij het advies aan B en W en RO te vragen om de uitbreidingsmogelijkheid volgens dit plan (een sportzaal van 14 bij 22 meterl duidelijk in het bestemmings plan aan te geven. De sektie was gene gen deze vraag van de dorpscommissie te ondersteunen. BTW-plichtig Ook de overdekte manege kwam ter sprake, een akkommodatie die door de sectie als eerste prioriteit was aange geven in het meerjarenplan. Algemeen werd betreurd dat prioriteiten moeten worden gegeven, terwijl men niet weet hoeveel er te besteden zal zijn. „Nu moet je alle plannen in feite weer gaan afwegen en als er weinig geld is, vraag ik me af of een overdekte manege wel zo nodig is", aldus M. Jansen van de sektie. A. van der Vliet vertelde dat de Sportraad inmiddels bij de belasting dienst te weten was gekomen, dat deze overdekte manege „zeer waarschijn lijk" BTW-plichtig is. In de begroting van de Stichting Overdekte Manege Texel wordt ervan uitgegaan dat dit niet zo is. De inspecteur in Alkmaar had echter meegedeeld, dat de manege niet als een sociaal-culturele aktiviteit zonder concurrentiepositie kon worden aangemerkt. Daarom moet 18% BTW betaald worden. De sektie bleef nog mogelijkheden in het plan zien, maar vond dat de Stichting eerst nog maar eens „moest stoeien" met de cijfers. „We wachten de verdere ontwikkelin gen wel af". Welkom Positiever was men over de plannen om deze zomer op de boot toeristen via een geluidsinstallatie welkom te heten en door recre-aktief medewerkers de recre-aktief krant te laten uitreiken. Martin'Jansen had duidelijk een andere mening en noemde het voorstel agres-. sief. „Er zijn mensen die hier voor hun rust komen en die moeten ook maar zo'n agendakrant vol met gebeurte nissen in hun hand krijgen. Ik vind dat overdreven." Hij voelde meer voor het plaatsen van krantebakken op de boot, waaruit iedere toerist desgewenst een exem plaar kan pakken. Ook het welkomst woord zag hij niet zitten. P. Plug zei dat die rust op de boot er in het sei zoen toch niet is en dat het welkomst woord als blik van gastvrijheid opgevat kan worden. „Bovendien kan men ook nuttige informatie doorgeven, zoals: die campings zijn vol. Gaat u naar de noodcamping". Ook werd erop gewezen dat de boot en het havenplein vroeger een „mekka" van affiches waren en dat dit juist wordt tegengegaan door het uitreiken van een informatiekrant.. „Mensen die alleen voor hun rust komen, weten dan ook meteen waar ze niet heen moeten", zo werd gezegd. De sektie ondersteunde het voorstel van de zomerrecreatie- werkgroep. M. Jansen stemde tegen. Vertrouwen Een tegenstemmer was er ook bij een ander voorstel: de nieuwe toernooi- regeling voor het veldvoetval. Zoals bekend blijft de eis gehandhaafd dat er op Texel geen enkele wedstrijd ge speeld wordt als district West II is af gelast. Evenals de Sportraad heeft de sektie vorige maand uitgesproken dat de beslissing over het spelen van vriendschappelijke wedstrijden bij afge lasting een zaak van de clubconsuls is. Dat advies is door de wethouder niet opgevolgd en C. Koorn was daar niet tevreden mee. De andere leden vonden dat er niets aan te doen is. „We zijn een adviserend orgaan". Koorn zei dat de sektie moest blijven streven om deze regel alsnog te veranderen. „De gemeente moet eens leren vertrouwen te krijgen in de clubconsuls. We moeten de clubs blijven helpen die zaak te veranderen", zei hij. Crossen I. van den Berg zei te hopen dat het overleg tussen omwonenden van de toekomstige crossbaan, Landschaps- zorg en de MAB-club spoedig tot resul taat zal leiden. „Ik zie het dagelijks in de Dennen. Er wordt clandestien wat afgecrosst en als er geen baan komt, zal dat zich uitbreiden. Al was het alleen maar uit ongenoegen", aldus het sektielid, dat daarmee niet wilde beweren dat iedere partij moet bezwijken voor de druk van verboden activiteiten. „De MAB-club heeft zich inschikkelijk getoond en ik vind 'het geweldig dat ze zich bij vijf uur per week willen neerleggen. Ook kunnen op een erkende baan eisen aan uit laten ed. gesteld worden". Hij verweet Landschapszorg dat ze door tegen een baan te reageren de eigen glazen ingooit. „Het wordt er alleen maar slechter op als die baan er niet komt". De bouwdorp- en bouwkampwe- ken worden dit jaar anders ken worden dit jaar anders inge- organisatie denkt daarmee beter in te spelen op de behoefte die bij de jeugd aan dit soort aktiviteiten bestaat. Voor het eerst wordt ook deeld dan in voorgaande jaren. De het bouwkamp eerder dan het bouw dorp gehouden. Het bouwkamp is de eerste en tweede klassen van het voortgezet onderwijs. De tweede week bouwkamp wordt gehouden van 18 tot en met 24 juli voor leerlingen van de 4e, 5e en6e klas lagere school. Zoals bekend wordt tijdens een bouwkamp 's nachts in tenten op het betreffende terrein overnacht. De bouwdorpweken zijn 2 tot en met 6 augustus en van 9 tot en met 13 augustus. Het bouwdorp staat open voor alle kinderen van de lagere school. Tijdens het bouwdorp worden overdag hutten gebouwd, en 's avonds gaan de kinderen naar huis. Wanneer de folders verspreid zijn kunnen zich kinderen aanmelden voor het bouwkamp of - dorp. Het is de bedoeling dat dit jaar een eigen bouwdorpkrant wordt gemaakt en ook zullen er zelf kleren worden genaaid. Naar een naaimachine en een typemachine is de leiding nog op zoek. Ook worden er leiders en leidsters gezocht. Mensen die het bouwdorp willen leiden, moeten minstens 17 jaar zijn en voor het bouwkamp moet men minstens 18 jaar zijn. Voor het leiden van het bouwdorp wordt een vergoe ding van 7150,— per week gegeven. Bij het bouwkamp is dat 7195,— per week. Aanmelding dient te geschieden bij Jan Kramer, afdeling culturele zaken op het raadhuis, tel. 3041, voor 7 mei. In het weekend van 22 en 23 mei wordt een kaderbijeenkomst voor de leiding gehouden. „De economische recessie is ook bi] de Folklore begonnen". Woorden van Cor Kossen, voorzitter van de Stichting Folklore Texel op de jaarvergadering die gisteravond in „Azië" werd gehouden. Tien leden hebben vorig jaar geen bijdrage willen betalen en dat veroor zaakte een financiële tegenvaller van ƒ3.000, Mogelijk dat dit jaar nog meer 'donateurs' afvallen en daar heeft het bestuur wat betreft de programma- opzet dan ook rekening mee gehouden. De dure evenementen zoals 'n oude am bachten- en orgelshow zijn uit de plannen voor het komende seizoen ge schrapt. Er worden zeven folklore- woensdagen gehouden, dus één minder dan vorig jaar. Daar staat tegenover dat wel zeven avondprogramma's geboden zullen worden, omdat wederom van „De Lindeboom-Texel" gebruik ge maakt kan worden. Het afgelopen seizoen werd goed genoemd, al trof het bijzonder mooie weer op elke folklorewoensdag wel de inkomsten. Traditionele onderdelen als het verloten van een vacht en pop, het schandblok en de verkoop van ansicht kaarten brachten minder op. ,,Het was prachtig strandweer, daardoor was er minder publiek maar we kunnen ook merken dat de toerist vaker de geld buidel dicht houdt", aldus Kossen. Het doel (toeristen een groot aantal gratis attracties te bieden en het centrum van Den Burg laten bezoeken) is wel weer bereikt. De Folklore zit met een tekort van zesduizend gulden. Dat komt door enkele middenstanders die niet willen betalen, maar ook door het inkopen van een groot aantal ansichtkaarten waar van er nog 25.000 in de kast liggen. Die verkoop heeft bijna zeshonderd gulden opgebracht terwijl de hele partij kaarten ruim drie mille kost. Secretaris Martin Tromp constateerde in zijn jaarverslag dat de folklore meer vrijwilligers zou kunnen gebruiken. De organisatie komt altijd 'nét rond' en dat ligt dan vooral 'aan de niet aflatende ijver van een kleine groep'. Gepoogd werd via het Werklozenproject mensen in te schake len, maar daar had niemand belang stelling. Stok Ook wees Tromp op de negatieve werking die het niet betalen van een bijdrage op de hele folkloregroep heeft. „Waar doe je het eigenlijk voor", was een verzuchting die onder de dertig De gemeenteraad krijgt binnenkort een wijziging van de algemene politie verordening ter goedkeuring aangebo den, waardoor voortaan beter kan worden opgetreden tegen allerlei vormen van geluidsoverlast. De nieuwe regels, die zijn gebaseerd op de Wet Geluidshinder verbiedt het maken van de meest uiteenlopende vormen van lawaai als daarvan hinder wordt onder vonden, zoals het maken van levende en mechanische muziek, het onnodig rondrijden met brommers en andere motorvoertuigen, het veroorzaken van lawaai door bepaalde werkzaamheden en machines, het luidruchtig laden en lossen van auto's e.d. De nieuwe regels zijn niet van toe passing op horecabedrijven, waarop de hinderwet al van toepassing is. Het verbod is alleen bedoeld om excessen tegen te gaan in gevallen waar bestaan de wetten en regelingen deze mogelijk heden niet bieden. Uiteraard zijn er situaties denkbaar waarin het maken van hinderlijk lawaai onvermijdelijk is of waarbij andere belangen deze overlast min of meer rechtvaardigen B. en W. kunnen daarom ontheffing verlenen van het verbod en daarbij voorwaarden stellen inzake plaats, tijd, de sterkte en de frequentie van het geluid. De nieuwe verordening is opgesteld naar modelbepalingen, die de gemeente Texel dus niet zelf heeft hoeven bedenken. B. en W. zijn ermee akkoord gegaan maar hebben er nog een bepaling aan toegevoegd die het onnodig en langdurig laten stilstaan van auto's met draaiende motor ver biedt. De regels ter bestrijding van de ge luidshinder vormden een der besluiten in de laatstgehouden vergadering van B en W. In die vergadering werd ook be sloten snel een beleidsnota te maken inzake de ontwikkeling van de tarieven van de veerdienst en de gevolgen daar van voor de Texelse economie. Wet houder J. Nauta is belast met de lei ding van dit werk. De beleidsnota is van belang bij het behartigen van de Texelse belangen in de discussie over deze zaak met het rijk. B. en W. hebben het verzoek om subsidie van de Windsurfclub voör een uitwisseling met de kustsurfvereniging Noordwijk (gehouden van 9 - 11 oktober j.l.) van de hand gewezen. Het verzoek werd nl. ingediend toen de uitwisseling al achter de rug was. Der gelijke subsidies moeten minstens twee maanden tevoren worden aangevraagd. Het verzoek van dorpshuis De Wald hoorn te Den Hoorn om exploitatie subsidies over 1980 en 1981 werd wel gehonoreerd. Het dorpshuis krijgt voor 1980 77539, (het verlies over dat jaar was 712.184, en voor 1981 een voor lopige subsidie van 74775,— (het ver moedelijke tekort bedraagt 75568, Ook voor 1982 verwacht De Waldhoorn een tekort en wel van 78403, Het is duidelijk dat het Hoornder dorpshuis ondanks de gemeentelijke subsidies steeds meer achteruitboert en dus inteert op het kapitaal. Het subsidiegeld komt op de gemeentebegroting ten laste van de post onvoorzien. Rijwielstalling B. en W. besloten geen vergunning te geven voor de bouw van een rijwiel stalling bij de CVO-school in Den Burg. De stalling moest de laatste fase worden van de verbouw van de school. Volgens het college ligt de plaats warop men de stalling wil bouwen, buiten het aangewezen bebouwings- vlak en is dus strijdig met het bestem mingsplan. Voor medewerking via arti kel 19 voelt het college ook niets omdat de gewenste plek planologisch onge lukkig wordt gevonden; de zaak is bo vendien niet spoedeisend. Het advies van de afdeling ruimtelijke ordening in deze kwestie was om wèl door toe passing van artikel 19 mee te werken. Jellema B. en W. vinden dat het horeca bedrijf dat de firma Jellema en Prins willen beginnen op het dagrecreatie- ten-ein 't Kerckeland bij De Koog meer naar de ingang van het terrein moet worden verplaatst. De door de firma gewenste centrale plaats op het terrein tast volgens het college het openbare karakter van het gebied aan; ook de nauwe relatie die dan ontstaat met de reeds aanwezige piasvijver, de tennisbaan en de speelberg wordt ongewenst geacht. Het restaurant moet daarom naar het parkeerterrein bij de in gang; parkeerruimte is er elders op het terrein genoeg. Het college zal hierover nog praten met de firma en ook met de eigenaar van het terrein Staatsbosbeheer. Daar na zal een plan worden getekend voor de totale situatie zodat de onderlinge samenhang van de diverse elementen van het dagrecreatieterrein goed kun nen worden beoordeeld. De zaak kan dan naar de commissie ruimtelijke orde ning en vervolgens naar de gemeente raad die een voorbereidingsbesluit moet nemen om een bouwvergunning krach tens artikel 19 mogelijk te maken. Zoals bekend is het bouwplan al eerder in de commissie ruimtelijke ordening geweest maar ontmoette daar kritiek, omdat de gevolgen van de bouw voor onder meer de bestaande tennisbaan niet waren te beoordelen. De zaak was overhaast in de commissie gebracht om de mogelijkheid te hebben dat het restaurant nog voor de komende zomer wordt gebouwd. Van dat laatste kan nu geen sprake meer zijn. Kleine watersport De honderden mensen, die zich door het plaatsen van hun handteke ning uitspraken voor het „surfvrij" houden van het strandje van Dijk manshuizen in het belang van de zwemmers, krijgen hun zin. B. en W. hebben de nota kleine Watersport in die zin gewijzigd. Het strandje van Nieuweschild zal wel worden opgedeeld tussen zwemmers en surfers. B. en W. hebben verder bepaald dat vrij surfen en catamaranzeilen bij paal 12 niet zal worden toegestaan; surfen mag wel bij paal 19. Het verzoek van H, Koopman om het aantal ligplaatsen voor catamarans bij Westerslag te mogen vergroten, wordt afgewezen, tenzij Koopman erin slaagt de noodzaak van deze uitbreiding van zijn catamaran- school aan te tonen. toehoorders dan ook meermalen geslaakt. Het bestuur heeft echter: stok om mee te slaan. Het lidmaats is niet verplicht en de bijdrage i worden beschouwd als een gift. ander probleem dat Tromp naar v bracht was het verschijnen van 'lie met een kraam op de folklorewo dagen die niet in het programma tl horen. Tromp noemde de evangelist J6 wer en een anti-kernwapen aktiegr „We bezinnen ons nog op maatreg om dit in het vervolg tegen te desnoods met steun van de pol: aldus Tromp. Rechtstree De Folklorestichting krijgt wel beter zicht op het aantal kraamhou dat een stand van de gemeente huui woensdag. Dit kan in het vervolg s nog via het bestuur dat dan meteen of de bijdrage betaald is, of men g: folklorepakken heeft e.d. Het bes bestelt de kramen dan bij de geme: „Dat kan met meer rechtstreeks", Kossen, die stelde dat de bijdrage leden mogelijk wordt verhoogd. Peter Bakker kwam met de sugg meer spelletjes zoals koekhappei haringhappen in het programma o nemen. „Daarmee haal je meer inl sten, het zijn leuke attracties en je v de mensen als je ze iets te eten ge aldus Bakker. Het bestuur vond he goede suggestie, al moeten wel zi mogelijk attracties gratis blijven fronsende gezichten van midden ders die ook etenswaren verkopen: na een korte discussie niet meer vreesd. Harrie Ellen van het Visp zag tenminste geen enkel problee haring happen. „Dat is een spelletje mensen haringen willen eten gaa toch wel naar de winkel". Blaaskaj Met de afdeling Texel van Ht Nederland zijn onderhandelingen j de over een folklorewoensdag die de horeca uit Den Burg gesponsor moeten worden. Het idee is om groot aantal boeren- en blaaskapell middags op straat te laten optrede 's avonds in cafè's. Ondanks het wegvallen van overkantse demonstraties ziet het gramma er voor deze zomer niet s uit. De boerenbruiloft en het ringst en de taptoe zullen weer gehoi worden en er staat een groot a optredens van de Dansgroep Dansen op het programma. De I klosdemonstratie en de spinwed worden ook weer gehouden Schout S Een nieuwe attractie werd spor door Harrie Ellen aangeboden: hetr van het gewicht van een grote vis heb daar voor mijn winkel veel s« mee gehad, maar nu mogen jullie eens proberen", aldus Ellen. Aan het eind van de vergadering d de 81 -jarige Sijp Langeveld dank bracht voor zijn jarenlange 'roll schout. Sijp vindt zichzelf te oudj dit stukje toneel dat veel werd gej grafeerd en heeft bedankt. Na het officiële gedeelte keken tallen belangstellenden nog naar v opnamen van De Lichtboei van ander soort folklore: Ouwe Sui klaas. *CvEN VIN LEZERS BUTEN vEJtANTWOOflDtUJKME© va* OE e- In de Texelse Courant van 19 fet* j.l. kwamen we een advertentie tl van hotel Opduin met vacatures] vraagd werd om schriftelijke soÜ* ties, met pasfoto. Bij de heer Wuisi blijkbaar nog steeds niet doorgedroj dat karakter belangrijker is dan uitt) Dom hoor! Nancy Zijlstra Christa van Heerwaar! Ben van Leersum Gerda Zijm Mieke Bremer Erwin Witte Herman Ploeger Kees Roeper Prins Carnaval Van Hintum heef! Kiljan tot ere-burger 1982 van Hoorn gedecoreerd. Prima, maar e lijk zou Van Hintum zelf ook gerid moeten worden, alleen al om het fe de al oude Herberg Loodsmansweh weer in ere hersteld wordt. V Oudeschild alvast een driewerf allaa? Jaap Bakker, Oudescl*

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2