Cjroen (2jwartjJ~exels in het hart-, ■oncreet plan voor isverwerking op stapel Ouderen speelden er lustig op los „De Meid" hoogtepunt van ANBO feestmiddag BEVESTIGDE KWEKERS BOOS OVER RIJKSGARANTIE Stoplichten op Pontweg nog niet nodig Lepelaars gearriveerd Minder drukte bij TESO Ministeries komen met verklaring Veel reactie op „Toeristische tips" BAKKER'S IJZERHANDEL JAARGANG Nr. 9658 DINSDAG 2 MAART 1982 edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 •its Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en ans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg. tel. (0222014988. oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg. •lefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent BankrelatiesAmro Bank nr. 46.99 17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67.34 60.398. Hat Mensen Zonder Werk Projekt bezig een concreet plan te maken >or een visverwerking op Texel ten Bhoeve van de forellenkwekerij op B Bollen. Dit gebeurt op aanraden in Stew-zalm, de Stichting die de ivekerij in de Waddenzee aan het istarten is. Het is de bedoeling dat >or de visverwerking ook een lichting gevormd wordt uit Brtegenwoordigers van de Texelse isserij Coöperatie, Stew-Zalm, het IZW en technische adviseurs. „Ons geadviseerd als we deze kleine dustrie op Texel willen houden, ■nel met een concreet plan te fcmen", aldus Jan Brandenburg van Bt werklozenprojekt, die zegt dat B visverwerking volgend jaar juli in start moet gaan met vijf perso- eelsleden. Stew-zalm is op dit loment bezig met de sollicitatie- rocedure voor twee projektleiders Dor de kwekerij. Vaststaat dat Bze op Texel gevonden kunnen lorden. Hoewel de plannen volgens ;hema uitgevoerd worden, (in enemarken is men het nettenpark an het maken) is door kwekers ders uit het land fel bezwaar Bmaakt tegen de financiële garan- Bstelling van het ministerie van ociale Zaken voor de Texelse kwe- erij. De vereniging „Aquacultuur" Beft een officieel protest ingediend. Deze vereniging van kwekers in zout ji zoet water ziet de toekomst van de iden allerminst rooskleurig in als er en kwekerij bij zou komen die vis zou unnen leveren tegen een lagere prijs imdat het bedrijf financiële steun Jïjgt. Gevreesd wordt voor concurren tievervalsing en gevraagd wordt betrok ken te worden in de discussie voordat definitief een garantiesubsidie aan Btew-zalm wordt verleend. De vereniging wil haar visie geven op de Bevordering van de visteelt en het cre- iren van banen waarbij voor alle betrokkenen gelijke kansen aanwezig moeten zijn. Verwonderd zijn de vis- kwekers over het feit dat nooit een be roep op hen is gedaan als het gaat om B en W vinden dat nog geen nood zaak bestaat voor verkeerslichten op de Pontweg. In het verleden is door verschillende raadsleden aangedrongen op dergelijke voorzie ningen die het oversteken van fietsers veiliger zouden moeten maken. Wanneer extra drukte op de Pontweg ontstaat door het benutten van de volledige Capaciteit van de Molengat, kan vol gens het college pas een verkeers- Kchtenregeling op de Pontweg aan de orde komen. Door de aanhoudende vragen van de aad heeft het college geruime tijd :erug rapporten laten maken door de ANWB, provinciale Waterstaat en Bureau Hajema. In 1980 verscheen het 'appört „Oversteken Pontweg" waar van de conclusie luidde dat èls er Jeveiligd moet worden, dit dient te jebeuren met stoplichten bij de cruising van de Akenbuurt met de 'omweg. Voor de kruisingen Elemert/ Hoornderweg en Keesomlaan/Wester weg werd de noodzaak niet aange- oond Omdat het merendeel der fiet sers, waaronder veel schoolgaande nderen gebruik maakt van de kruising Keesomlaan/Westerweg en niet bij de Akenbuurt oversteken, acht het college de stoplichten nog niet nodig. Overigens hebben gedeputeerde staten geen bezwaar tegen de stop- ichten bij de Akenbuurt en werd zelfs subsidiëring in welwillende overweging genomen. het beschikbaar stellen van geld voor het creëren van banen in deze bedrijfs tak. De kwekers voelen zich duidelijk gepasseerd, maar juichen de komst van nieuwe bedrijven wel toe. Dat moet echter gebeuren in overleg en dat is iets wat, volgens de kwekers, met Stew-zal in hoge mate ontbreekt. In het protest aan het ministerie van Sociale Zaken wordt verhaald over de voortrekkersfunctie die de jonge be drijfstak (vijf kwekers) in Nederland heeft, zonder welke financiële steun dan ook. De bedrijven kunnen amper het hoofd boven water houden zo wordt gezegd en enkelen zitten nog met aan loopverliezen. Alle financiële aankoop moeilijkheden hebben de kwekers zelf moeten opvangen en zij zijn in feite de pioniers van Hollandse viskweek in zee. Gevaar Weinig vertrouwen wordt gesteld in de lokatie, de Bollen, die door Stew- zalm is gevraagd en waarvoor Rijks waterstaat vergunning heeft verleend. De viskwekers zeggen dat de kans op schade erg groot is. Eerder werd al ge adviseerd de Razende Bol om dezelfde reden te laten schieten. Een deel van de kritiek richt zich bij het officiële be zwaar tegen Ronald van Dokkum, pro- jektleider van Stew-zalm. Hem wordt verweten geheimzinnig over de kweke rij te doen en niet in discussie te willen gaan met de Vereniging. Van Dokkum noemt het begrijpelijk dat de kwekers bezwaar maken. ,,Ze voelen zich ge passeerd maar wij komen met een heel andere opzet dan de bestaande kweke rijen en ik kan er niets aan doen dat deze gehonoreerd wordt", aldus de Stew-man. Wel bestaat er volgens hem in dit geval enig misverstand over het begrip subsidie. ,,Het bedrijf wordt gewoon opgezet met geleend geld. Alleen als het niet lukt hebben we de garantie dat schulden e.d betaald kunnen worden. Het Ministerie van Sociale Zaken wil gaan tot een maxi male garantie van vier ton. Dat Stew- zalm geen overleg pleegt met bestaan de viskwekers komt vooral omdat al geruime tijd geleden is gekozen voor een Deense opzet en omdat een firma uit dat land de plannen verder zijn uitgewerkt Hartstikke gek „Wij willen Stew-Zalm beslist niet de grond inboren, maar als je op de Bollen een viskwekerij wilt beginnen, ben je hartstikke gek". Dat zegt Roel Schouten, secretaris van de Vereniging Aquacultuur en werkzaam bij de vis kwekerij van Gert Lont in Hippolytus- hoef. Schouten werkt bij deze oudste (1979) zoutwaterviskwekerij in Nederland en heeft in Wageningen vis teelt gestudeerd. Hij is van mening dat er in dit land nog plaats is voor dergelijke kwekerijen, maar dat dit het beste in overleg met de vereniging kan gebeuren „om de nieuwelingen tegen zichzelf te beschermen". „Eerst dacht ik: ze doen maar. Nu er echter gemeen schapsgeld bij komt kijken, vind ik het zonde". Schouten heeft geruime tijd geleden al contact gehad met Van Dok kum over zijn plan. Hem werd toen ge adviseerd een kwekerij te beginnen bij de schutsluis Kornwerderzand omdat daar veel windluwte is. „Een beschut te plek is essentieel, maar die plaats vond Van Dokkum te afgelegen. Nu gaat hij midden op de Waddenzee zitten. Ik ben bang dat dit veel storm schade gaat opleveren. In Denemarken zitten deze kooikwekerijen ook op beschutte plaatsen", aldus de verwon derde viskweker, die vertelt dat de twee (net)kooikwekerijen die Nederland heeft in Zeelandook uit de wind liggen. Eén kwekerij is in een haven en de andere op een werkeiland. Oude boot Gert Lont heeft zijn kwekerij in een oude boot bij een schutsluis. Schou ten noemt het onbegrijpelijk dat Stew- zalm geen Hollandse ervaringen wil aanhoren. „Er zit gerust wel toekomst in deze bedrijfstak, maar èls er dan steun gegeven wordt door het rijk moet Lees verder pagina 2 Gisteren, even na het middaguur, signaleerde vooelwachter Enk van der Spek vier lepelaars die boven de E/eriandse duinen vlogen. Het staat vast dat het dieren zijn die als eindbestemming De Muij of De Geul hebben en daar een dezer dagen wel zullen worden waarge nomen. De lepelaars zijn dit jaar nogal laat. Vorig jaar was de datum van aankomst 1 februari en in 1980 was het 12 februari. In 1979 waren de lepelaars als gevolg van de langdu rige winter extra verlaat: 6 maart. Krokusvakantie Het ziet er naar uit dat de krokus vakantie die het afgelopen weekend ten einde liep, op Texel minder toeristen- drukte heeft gebracht dan vorig jaar. De autovervoerscijfers van TESO waren althans lager. Vrijdag 19 februari vervoerde TESO 822 auto s naar Texel, tegen 992 op de vergelijkbare datum vorig jaar. Zaterdag werden 946 auto's naar Texel gebracht negen 1.017 vorig jaar). Zondag belie pen de vervoerscijfers 529 (520). In de daarop volgende dagen kwam in het naar Texel vervoerde aantal auto's nauwelijks verandering. Jennie Creanen frechtsi geslepen op hear best in „De Meid". Links mevrouw Tine Welboren als Cerlien en deerneest Willem Kikkert els de kruier Dirk. Er zijn van die toneelstukken, die gewoon niet stuk kunnen. Goed ge schreven mot een achtergrond, die dieper gaat dan het onbekommerde lach- en brulwerk. „De Meid" van Heijermans is zo'n toneelstuk dat ook nog regelmatig door professio nele toneelgezelschappen (met succes) door heel het land gebracht wordt. Vrijdagmiddag waagde de nieuwe Texelse toneelvereniging „Voor Ouderen door Ouderen" zich aan deze komedie van de vooroor logse volksschrijver en dat leverde tijdens de feestmiddag van de Algemene Bond voor Ouderen, die in Dorpshuis De Bijenkorf werd gehouden, een paar uurtjes genieten op. Een goede hoofdrol is in dit stuk essentieel en er zijn op Texel in ieder geval twee mensen die de dienstbode van Heyermans goed kunnen spelen: Ada Eijk en Jannie Craanen. Laatstgenoemde had vrijdagmiddag geen moeite met de rol en sloeg zich in plat Amsterdams keurig door de twee lange bedrijven heen. Zij was de motor in het geheel en wist de andere spelers goed op te vangen. Een stampvolle Bijenkorf, bijna drie honderd bejaarden, genoten dan ook van harte van de nieuwe „eigen" toneelvereniging en uit de staande ovatie na afloop mag blijken dat de ANBO met het laten opvoeren van dit stuk in de roos geschoten heeft. Het draait in „De Meid" om ontrouw. Een gegeven dat door de schrijver serieus bij de kop is gepakt en toendertijd zeer zeker normverleggend heeft gewerkt. Nu was het een beetje komisch dat een slippertje van een speelster reden is voor anderhalf uur toneel met een flink portie drama. Het verhaal is als volgt: de vrouw des huizes, waar de meid in dienst is, gaat vreemd tijdens een zakenreis van haar man. De dienstbode ontdekt dat aan de hand van een onderschepte brief en ziet (eindelijk) haar kans schoon een vertegenwoordigster van de rijke klasse te chanteren. Dit lukt haar uitstekend: de dienstbode kan een luizeleventje gaan leiden omdat mevrouw doodsbang is dat het geheim bekend wordt. Als haar man na vele maan den thuiskomt, accepteert hij uiter aard niet dat „de meid" niets uitvoert en een grote mond opzet. Hij ontdekt de ontrouw van zijn vrouw en chan tage is met meer mogelijk als hij laat blijken dat dit slippertje geen reden is om zijn vrouw in de steek te laten. De meid wordt ontslagen Tegenstelling Heyermans heeft in zijn verhaal ook willen laten zien dat de tegenstellingen tussen arm en rijk niet zijn weg te cijferen door leugens en bedrog en in dit geval chantage, want zo is de moraal van de schrijver, als 'n machtige groep in de samenleving het moeilijk krijgt zijn onderlinge problemen gauw opgelost ten koste van de aanvaller. Jannie Craanen had dit in haar rol van de meid goed aangevoeld; ze legde juist in de teksten waar haar haat jegens de rijken boven kwam, een goede intonatie die de op zichzelf mis selijke daad van chantage acceptabel maakte. Ze bracht een hoofdrol die er zijn mocht. Tekstkennis en tempo waren niet altijd even goed maar Jannie Craanen heeft genoeg ervaring om zich met improvisatie te handhaven. De rol paste haar uitstekend. Het zangerige Am- sterdams, de vlijmscherpe ironie en de onverschilligheid die ze overbracht waren prachtig. Iets minder was het gedeelte waarin de dienstbode met familieleden op kosten van haar bazin een verjaardag viert. Jannie Craanen raakte toen even verstrikt in het gege ven dat de geslepenheid van haar karakter met achtergronden verklaard moest worden. Het werd iets te vrolijk en haar teksten gingen in die vrolijk heid een beetje verloren. Schaamte De ontrouwe bazin Stans werd gespeeld door Alie Dros-van der Schans. Zij had in het eerste kwartier van het stuk wat moeite om de juiste houding te vinden, maar het was ook geen prettige rol die ze bracht. Constant de „underdog" te moeten spelen maar de zaal toch duidelijk moeten maken dat je een vrouw van stand bent, is niet makkelijk. Vooral de bekentenis aan haar man en de scène waarin ze polste hoe haar echtgenoot zich in het buitenland had gedragen waren uitstekend. De schaamte die ze toonde nadat het geheim opgebiecht was, was ontroerend en exact Heyer mans bedoeling want hij wilde duidelijk maken dat het vreemdgaan in de maat schappij (van toen) niet geaccepteerd wordt, en zeker met in de betere krin- 9en- (Lees verder op pagina 7) Landschapsbeleid Texel De ministeries van Land bouw en CRM zullen binnen kort met een verklaring komen om te trachten af te re kenen met een aantal op Texel levende onjuiste veronderstel lingen inzake het landschaps beleid van de regering. Dit is donderdag j.l. door topambte naren van beide ministeries toegezegd in een gesprek met burgemeester Engelvaart en de wethouders Nauta en Van der Kooi, gemeentesecretaris Van Dijk en het hoofd van de afdeling ruimtelijke ordening Le Roux. Het college was naar Den Haag ge komen om te praten over het tumult dat op Texel is ontstaan over de maat regelen die het rijk wil nemen om het landschap te beschermen. Door de vele onjuiste veronderstellingen die de ronde doen, is de politieke sfeer op Texel min of meer verpest geraakt, waardoor het gewenst is dat op hoog niveau uitspra ken worden gedaan, waaruit blijkt dat de normale agrarische en andere be drijvigheid op geen enkele wijze zal worden belemmerd en ook dat er niets zal gebeuren dat verder gaat dan wat reeds door de gemeente zelf in het be stemmingsplan voor het buitengebied is geregeld. Ook moet er duidelijkheid komen inzake het aankoopbeleid van CRM. In het gesprek bracht het college onder meer naar voren dat met name het ministerie van landbouw meer aan voorlichting moet doen Het uitblijven van informatie van die kant, wordt be schouwd als een der oorzaken van de sfeer van wantrouwen die op Texel recentelijk de overhand heeft gekregen. Zaterdagavond werd in het tv-pro gramma Toeristische Tips van het Nationaal Bureau voor Toerisme aan dacht besteed aan Texel. Hoewel dat minder uitvoerig gebeurde dan vorig jaar, was het aantal reacties van mensen uit het land overstelpend. De VVV-informatrices verwerkten nog dezelfde avond (tot 22.30 uur) 1053 telefoontjes. In het programma was echter ver zuimd er de aandacht op te vestigen dat de bemiddelingsaktiviteit van de WV in het bijzonder is gericht op voor- en naseizoen. Vermoedelijk veel mensen hebben daarom gereageerd in de hoop nog in het zomerseizoen te kunnen worden ondergebracht, wat in het merendeel der gevallen niet meer mogelijk is. Vrij veel ruimte is er op dit moment alleen nog in de hotels, pensions en logies met ontbijt-sector, bungalows, appartementen en vakantiewoningen in de periode tot 17 juli en na 14 augustus. Op de campings is over het hele seizoen gezien nog voldoende ruimte. De te bespreken plaatsen zijn in de meeste gevallen echter bezet in de periode 24 juli tot 7 augustus. Doppendoos, 24-delig, met doppen 10 t/m 32 mm, ratel en verlengstukken in metalen kist. Woensdag t/m zaterdag 59,- flIWI Telefoon 02220 2346 'N WINKEL VOL IDEE EN!

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1