Groen c^wartsJ~exels in het harL, Dienstencentrum Ouderen: Goedkope integratie of dure apartheid? Blanken alsnog lijsttrekker De Koog Promotion zit weer vol plannen Wapenverzamelaars bekennen inbraak in kazerne Verheugend Nieuwe feuilleton Prijzen van ballonnenwedstrijd Romneyloods mag nog een jaar blijven 96e JAARGANG Nr. 9659 VRIJDAG 5 MAART 1982 T E X E LS E^ COU RANT Redactie. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Póstgiro652 Abonnementsprijs 16,15 per kwartaal 70cent incasso; los 65 cent. BankrelatiesAmro Bank nr 46 99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742. NMB nr. 67.34.60 398 Het gemeentebestuur vindt het noodzakelijk dat het bejaardenwerk op Texel kan beschikken over een behoorlijk dienstencentrum. Maar of dat centrum in een nieuw apart gebouw moet worden onder gebracht, is een vraag waar het definitieve antwoord nog niet op is gegeven. In de dinsdagavond gehouden openbare vergadering van de commissie voor welzijnszaken bracht voorzitter Fridt Blanken naar voren dat het gemeentebestuur niet alleen uit financiële over wegingen onderzocht wil zien of het dienstencentrum kan worden gecombineerd met een reeds bestaand gebouw; dat zou ook in het belang zijn van de intergratie van de bejaarden in de samenleving. Over het algemeen is het streven erop gericht bejaarden zo lang mogelijk in het volle leven te laten staan, temidden van andere leeftijdsgroepen. Het is de vraag of het stichten van een apart gebouw, uitsluitend voor ouderen daarmee is te verenigen. Een feit is echter dat de bejaarden zo n apart gebouw zelf nadrukkelijk willen. Hun vertegenwoordigers hebben dat althans herhaaldelijk met kracht bepleit. Dat bleek ook weer in de vergadering van dinsdagavond. Meer dan dertig ouderen waren naar het raadhuis gekomen, verontrust door het bericht in de krant waaruit was gebleken dat het gemeentebestuur niet erg ent housiast is voor een duur eigen gebouw. In verband met deze drukte kon de vergadering niet in een commissiekamer worden gehouden, maar had plaats in de raadszaal. Voorzitter Blanken stond Twee Texelse jongens die eerder werden aangehouden wegens insluipin gen, diefstal en verboden wapenbezit hebben nu een inbraak bekend in ka zerne Het Botgat nabij Callantsoog. De twee die hun wapenverzameling onder meer gebruiken om er schietoefeningen mee te houden vonden in de kazerne voldoende om hun militaire uitrusting mee te completeren. De inbraak vond plaats in november van het vorig jaar. Uit de kazerne werden een videocamera ter waarde van ƒ15.000, een kleine zendinstallatie, een doos met batterijen, een commando servo, een veldtelefoon, drie lege munitiekisten, drie geel-zwarte vlaggen, een accu, een soldeerbout en een blik remvloeistof gestolen. De Texelaars hadden zich toegang tot de overigens goed bewaakte kazerne ver schaft door lichtkoepels en gipsplaten van het dak kapot te breken. Nadat de spullen waren gestolen werden ze op geslagen in een bunker nabij de kazerne. Het was de bedoeling één en ander later op te halen, maar toen had de marechaussee het gestolen materiaal inmiddels ontdekt. Door de marechaus see wordt het onderzoek ten aanzien van dit feit verder gevoerd. Bij de inbraak in de kazerne was ook een jongen uit Amsterdam betrokken. toe dat verschillende ouderen de gele genheid kregen de noodzaak van een eigen onderkomen te onderstrepen. De druk die van de aanwezige belang hebbenden- uitging, leek invloed te hebben op de stellingname van de commissie. Alle commissieleden ver klaarden voorstander van een eigen centrum te zijn. Maar toen de bejaarden na afhandeling van dit agendapunt waren vertrokken, veranderde dat en bleek er toch steun te zijn voor het gemeentebestuur dat andere, goedko pere mogelijkheden onderzocht wil zien om de bejaarden van dienst te zijn. Wat dat laatste betreft lijkt een uitbreiding van het bestaande dorpshuis Oude ULO het meest reeel. Hier zouden enkele ruimten aan kunnen worden toege voegd die uitsluitend voor het bejaar denwerk zijn bestemd; voor de rest zouden de ouderen gebruik kunnen maken van de bestaande toiletaccom modatie e.d. Aangenomen mag worden dat deze oplossing veel goedkoper is, maar het is nog met onderzocht zodat de commissie dinsdagavond geen keus kon maken. Overigens is in het recente verleden wel eens geprobeerd de oude ren te bewegen met zo'n combinatie oplossing akkoord te gaan. In de ge sprekken hierover leek dit idee met slecht te liggen maar naderhand kwam er toch een harde afwijzing. De bejaarde willen een volledige eigen home. Door zetten van de bouw van een zelfstandig dienstencentrum aan de Zwaanstraat is echter een kostbare grap. De exploita tielasten zullen per jaar 36 mille bedra gen en als het niet zou lukken DACW subsidie te krijgen zelfs twee keer zoveel. Dwaas Dat een zo groot bedrag ten laste van de gemeente blijft is het gevolg van het subsidiebeleid van CRM in deze. Daar wordt slechts geld gegeven voor een gebouw dat niet groter is dan het bestaande veel te kleine dienstencen trum. De subsidie hangt dus niet af van de behoefte maar van de toevallige grootte van de bestaande voorziening. Als destijds het dienstencentrum niet was ondergebracht in de voormalige bi bliotheek De Hollebol maar in een ander, groter voorlopig gebouw, zou er nu geen enkel probleem zijn! Wethou der Blanken vond dat een dwaze situ atie, waartegen hij dan ook heeft gepro testeerd. maar er is niets aan te doen. CRM probeert zo weinig mogelijk geld uit te geven en houdt vast aan dit systeem. J. C. Dros merkte op dat het dien stencentrum destijds in de voormalige TEM centrale ondergebracht had moe ten worden dan zou men nu een enorm subsidiebedrag hebben gehad. Naast de bejaarden maakt ook de WAO-groep regelmatig gebruik van het dienstencentrum. Namens deze groep bracht de heer Haarsma naar voren de Oude ULO ongeschikt te vinden voor het werk. Er is daar geen zaal waar de koersbalmat kan liggen, het gebouw is ontoegankelijk voor rolstoelen en er is een biljart tekort. B en W hadden in hun voorstel enkele andere voorbeelden genoemd van an dere (combinatie) mogelijkheden in plaats van een eigen centrum De Witte Burcht, een voorziening bij een be staand bejaardenoord zoals het Gollards Rustoord en De Lindeboom. In de vergadering moest worden meegedeeld dat minstens twee van deze oplossingen onhaalbaar of twijfelachtig zijn. Eigen plekkie Mevrouw Wassenaar-Wilmink vond het de hoogste tijd dat de bejaarden een Tweede op de lijst werd Henk Beum- kes, derde bleef de PPR-kandidaat Daan Welboren, vierde werd Dirk Terpstra, vijfde Renske van IJsseldijk, zesde Gerard van der Kooi en zevendé Sieme de Waard. Zoals bekend kwamen Blanken en Renske van IJsseldijk op de lijst die het bestuur aan de leden had voorgesteld, niet voor. Een goede samenwerking tussen hen en de overige fractieleden werd, gezien de ervaringen in de afge lopen jaren, onmogelijk geacht. De door het bestuur voorgestelde lijst werd gisteravond echter met 36 tegen 12 stemmen van de hand gewezen, omdat men Fridt Blanken er wel op De geschiedenis rond de ver bouw van de Oude ULO tot dorps huis wordt voorat gekenmerkt door geruchtmakende kosteno verschrij- dmgen De gemeenteraad streek enkele maten de hand over het hart, maar vond het tenslotte welletjes. Toen extra geld nodig was voor een ander dak op de voorspeelruimte van de muziekschool werd dat geweigerd. Men moest maar zien, met het bestaande krediet het pro ject rond te krijgen. Dinsdagavond deelde wethouder Blanken mee dat dit was gelukt. Uit de eindafreke ning van het muziekschoolgedeelte is gebleken dat zelfs een paar duizend gulden is overgebleven. De Texelse PvdA-leden hebben Fridt Blanken alsnog op de kandi datenlijst gezet voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Tijdens een emotioneel verlopen vergadering die gisteravond werd gehouden in De Schakel, werd Blanken tot lijstaanvoerder uit geroepen. wilde hebben. Naar aanleiding hiervan trokken de kandidaten Hans Oomens, Ineke Wolff, Henk Snijders en Marjolein Stam zich terug. Ook zij zagen geen goede sa menwerkingsmogelijkheden als Blanken in de fractie zou terugkeren. Bij stemming ontstond toen de lijst die in de aanhef van dit bericht is genoemd. Naar aanleiding van deze ontwikke ling stapten vier van de vijf bestuurs leden op. Alleen secretaris Jan Velt- kamp wilde aanblijven. Woensdag 17 maart a.s. zal weer een vergadering worden gehouden, waarbij een nieuw bestuur zal worden gekozen. Nd de dttaires in de rechtzaal nu een feuilleton die tot een rechtzaak leidt. In dit geval een onderzoek iiddr een ojt het eerste oog simpele moord. He't pakt allemaal echter anders uit. Chantage, dreigbrieven, handel in verdovende middelen, Idimlie intriges en de zucht naar geld, het is allemaal terug te vinden in onze nieuwe feuilleton Moord met echo Politiefunctionaris Van Benten krijgt opdracht de moord op de rijke zakenman Charles Veenendaal op te lossen en hij stuit daarbij snel op allerlei verwikkelingen van zakelijke aard waarbij de aandelen-compag- non, Harry Rechter, is betrokken Het is slechts een tip van de sluier want achter de schermen blijkt zich veel meer al te spelen. Aan het einde van het verhaal blijkt het spreekwoord ,,Het kwaad straft zichzelf weer eens op te gaan. De redactie wenst u veel lees genot. schien even noodzakelijke uitgaven moet worden gekort als het zelfstandige centrum toch doorgaat Een warm pleidooi voor het zelfstan dige centrum hield Daan Welboren. Hij wees erop dat het centrum een veel grotere betekenis heeft dan alleen be- jaardensoos. Van het totale aantal Texelse bejaarden maken naar verhou ding veel mensen van het dienstencen trum gebruik. De deelname is heel wat gunstiger dan bij het zeer kostbare jeugdwerk. Welboren had ook een .egoïstisch" argument: van zo'n be jaardencentrum profiteren we straks zelf ook! Daan Welboren zag wel in dat deze uitgave ten koste zal gaan van bijv. bepaalde sportvoorzieningen maar dat wilde hij graag voor lief nemen. Met deze stellingname oogstte hij een dank baar applaus van de dertig toeluisteren de ouderen. Een van hen, mevrouw Zoete-Blom, hield een pleidooi voor een financiële actie, zoals ook is gebeurd toen Texel een sporthal nodig had. Er werden toen „bewijzen van aandeel" verkocht, Lees verder pagina 2 w Woensdagmiddag sloot Pieter Jan Koorn, voorzitter van het Koninklijk Texels Fanfare het negentigjarig jubi leumfeest definitief af. Eén ding was nl. nog niet gebeurd: de uitreiking van de prijzen van de ballonnenwedstrijd Ellis van der Vis uit Den Burg won de hoofdprijs een fiets. De overige prijs winnaars zijn: Eline Zijm (tent), Nico Jan Drijver (opblaasboot). Diana Bakker (rolschaatsen), Tanje en Stefan Huisman (radio en Cheque), Marco en "Nicola Hopman, Nadine Kuyper (alle drie een zwemabonnement) en George Goudsblom (zakradio) Op de foto feliciteert Koorn Ellis van der Vis met de eerste prijs. b en W hebben een beslissing ge nomen inzake de kwestie rond de rom neyloods van de heer A. J. Keijser in Ongeren. De illegaal geplaatste loods moet uiterlijk 1 mei a.s zijn gesloopt, tenzij Keijser voor die datum een accep tabele bouwaanvraag indient voor een gewone schuur. In dat geval mag de loods blijven staan tot 1 januari 1983. Hij moet dan dus in ieder geval weg zijn, ook als het nieuwe gebouw er dan nog niet staat. Keijser gebruikt de 6 x 14 meter grote loods als machineberging. De gewone bedrijfsschuur heeft hij helemaal voor zijn aardappelen nodig. B en W er kennen dat Keijser gebrek heeft aan ruimte, maar vinden de romneyloods verwerpelijk. eigen plekkie" krijgen, na jarenlang op andermans onderkomens aangewezen te zijn geweest. Het sooswerk begon 27 jaar geleden in het militair tehuis in de Nieuwstraat en verhuisde vervolgens naar de oude school, de landbouwschool, de Witte Burcht en de Hollebol. Bejaardenwerker Nico Nagtegaal bracht naar aanleiding van een vraag van Klaas Barendregt naar voren dat een gebouw met een totale oppervlakte van 300m2 ook in de toekomst nog groot genoeg is. De heer Jurr. Beumkes meende dat de exploitatielasten van het nieuwe eigen gebouw gedrukt kunnen worden door het 's avonds ter beschikking van andere te stellen. De bejaarden maken er alleen overdag gebruik van, Daan Welboren zag daar niets in. Hij dacht dat een goed eigen gebouw al spoedig ook 's avonds door de ouderen benut zal worden. Wethouder Blanken dacht dat eventuele huuropbrengst in de avonduren teniet zou worden gedaan door extra kosten van beheer. Zelf bouwen Welboren deed de suggestie de be jaarden zelf een deel van de bouwwerk zaamheden te laten uitvoeren Door deze vorm van zelfwerkzaamheid zou den de kosten aanzienlijk gedrukt kunnen worden. Wethouder Blanken voelde daar niets voor. ,,lk zou me schamen al ik die bejaarden met betonkruiwagens zou laten lopen." De wethouder bleef duidelijk meer voelen voor een combinatiegebouw en hij betreurde het dat de bejaarden daar mets voor voelen. Hij legde uit dat het geld voor het centrum er gewoon niet is. Dat betekent dus dat op andere mis- De Koog Promotion wil dit jaar met een beter en zorgvuldiger afge wogen programma het toeristenseizoen tegemoet gaan. Dat kwam woensdagavond naar voren in de ledenvergadering van De Koog Promotion in motel Texel. Programmaonderdelen die vorig jaar te rom melig en te traag verliepen zullen dit jaar beter worden georganiseerd en zaken waarvoor weinig belangstelling bestond zijn afgevoerd. Wat dat laatste betreft: het spuitvoetbal en de mini-stockcarraces komen niet terug. Wel wordt dit jaar weer een wedstrijd om de sterkste man van Texel georganiseerd. Het programma hiervoor zal zich sneller en aantrekkelijker afspelen. Geen rommel veroorzakende wedstrijden in telefoonboeken scheuren meer, maar wel een spannende wedstrijd die zich op een speciaal podium af zal spelen. De vergadering van woensdagavond had hoofdzakelijk het karakter van „brainstormen". Van lang niet alle programmapunten is exact bekend wat de inhoud is, maar het ging erom dat men het eens was met de globale inhoud. De vergadering werd zeer goed bezocht. Ruim 45 leden van De Koog Promotion waren aanwezig. De verkie zing van Miss Texel, vorig jaar ook al één van de meer succesvolle program mapunten, zal dit jaar tot een avond vullend programma worden uitgebreid. Het is de bedoeling dat het geheel zich in een grote tent af zal spelen en dat verschillende artiesten medewerking zullen verlenen. Roadshow Nieuw in het programma is de Truck star Roadshow, een showachtig geheel waarin de mooiste truck van Nederland zal worden beloond met een prijs. Het tijdschrift Truckstar hield al provinciale wedstrijden om de mooiste truck. Het is speciaal voor Texel dat de mooiste truck van het land dit maal wordt bekroond. Ook aan het Truckstar festival zullen diverse artiesten medewerking verlenen. Dat er dit jaar geen mini-stockcar race wordt gehouden, betekent niet dat de presentator van vorig jaar, Theo Koo- nien, is afgeschreven. Het bestuur van De Koog Promotion wil hem graag voor een ander evenement naar Texel terug halen. In dit verband wordt gedacht aan de Truckstar Roadshow of aan de Miss verkiezing. Eén en ander zou ook goed te combineren zijn met Koomens acti viteiten voor de Tour de France. Een nieuw element in het programma van De Koog Promotion is verder de Ezelrace. Badgasten zouden op een ezel zo snel mogelijk van A naar B moeten rijden. Of dit programmapunt door kan gaan, hangt af van toestemming van de dierenbescherming. Televisie Zeer onzeker is nog of vanuit De Koog in augustus een groots opgezet televisie showprogramma kan worden verzorgd in samenwerking met Joop van der Ende. De vooruitzichten lijken voorals nog positief maar er dient nog zoveel geregeld en georganiseerd te worden dat van een vaste datum of inhoud nog niets bekend is. Het bestuur is met de voorbereiding van één en ander hard bezig. Wel zeker is dat komende zomer een reddingsdemonstratie zal worden gehouden voor de kust waaraan mede werking wordt verleend door het heli- copterteam de Grashoppers. Dit team was ook aanwezig op het vliegfeest dat afgelopen jaar op het vliegveld werd gehouden en daar zorgde voor een spectaculaire show. Ook door de lucht macht en de marine zal aan de red dingsdemonstratie worden meegewerkt en misschien ook door de KNZHRM. Door de maandenlange voorbereiding zal het programma dit jaar een stuk aantrekkelijker zijn dan voorgaande ja ren. De braderie wordt dit jaar acht maal gehouden en het is de bedoeling dit uit te breiden met een aantal attrac ties. Het tobbesteken zal deze zomer veelvuldig en beter dan voorgaande jaren in het programma terugkeren. Door bestuursleden van De Koog Pro motion is met medewerking van de fa. Bruining en garage Kikkert een ideale tobbesteekbaan in elkaar geknutseld. Programma Het totale programma van De Koog Promotion ziet er als volgt uit: 11 april: intocht paashaas; 17 juni: tobbesteken; 24 juni: artiestenvoetbal; 29 juni: brade rie; 4 juli: stuntrijden met een auto op twee wielen door de heer Kikkert; 6 juli: braderie; 8 juli: ezelrace; 10 juli: concours hippique van de Blijde Rijders aangevuld met een „spectaculair eve nement"; 13 juli: braderie; 14 juli: spel letjesmiddag op het strand voor kinde ren; 20 juli: braderie; 25 juli: wedstrijd om de sterkste man van Texel; 27 juli: braderie; 28 juli: spelletjesmiddag op het strand voor kinderen; 3 augustus: bra derie; 5 augustus. Miss Texel verkie zing; 8 augustus: truckstar Roadshow; 10 augustus; braderie; 12 augustus: reddingsdemonstratie (bij slecht weer wordt dit verschoven naar 19 augustus); 17 augustus: braderie; 20 oktober: vlooienmarkt; 24 november: intocht sinterklaas; 24 december: intocht kerst man. In de maand augustus zal mogelijk een showprogramma voor de televisie in samenwerking met Joop van der Ende vanuit De Koog plaatsvinden.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1