Reddingen langs Texels kust Onverschrokken en kalm als altijd Jongetje op foto was Dick Peeters Drie inzenders kwamen met dezeifde naam jj „De Band" „De Twaalf Balcken" VERVOLG VAN PAG. I Dienstencentrum Ouderen Opgetekend uit de- verzameling van Klaas Uitgeest I „Jachthuis" wordt echt hotel PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 5 MAART 1982 Zowel bij Dick als bi) zijn broer Hans ontbreken de fotoboeken van vroeger waar mogelijk meer informatie uit te halen zou zijn geweest. Ook oma Van Loen wil graag wat meer weten over de Texelse periode van haar man. Ze gal aan Dick Peeters een pasfoto van hem mee met het verzoek eens te informeren bij Texelaars. De pasfoto staat bij dii artikel afgedrukt. Degenen die iets weien over de Texelse onderduik periode van Wim van Loen sr. kunnen bellen naar Dick Peeters, telefoon IU228UI 3092. Er heeft ook een mevrouw uit riel naar Kitty van Loen gebeld, dit Dicks moeder van de foto herkende Deze vrouw, wier naam onbekend is, zou in de oorlog vlak bij de familie Peeters in De Koog hebben gewoond Ook zij wordt verzocht contact op tt nemen waarmee een flink bedrag werd binnen gehaald. Knelpuntenpot Na Welboren betuigden ook Gelen Jansen, Cor Dros en Klaas Barendreg hun steun aan het zelfstandige dien stencentrum. Dros zei uit welzijnsover wegingen te handelen en de financièl mogelijkheden nader en in een ander commissie te willen bekijken. Baren dregt vond dat het restant van het gel! dat de gemeente heeft gekregen uit d knelpuntenpot voor het diensteneer trum moest worden gebruikt. Maar vo gens Blanken kon dat niet. Barendreg geloofde dat niet zo erg. Het geld wa immers bestemd voor welzijnsvoorzie ningen? Blanken zei dat het knelpun tengeld duidelijk voor een andere secto van het welzijnswerk is bedoeld, mas sloot met uit dat hier door middel va' „sjoemelen" wellicht toch mogelijkhe den zijn. Blanken had het gevoel de bejaard aanwezigen volop gelegenheid te heb ben gegeven hun woordje te doen. H schrok dan ook toen hem door een vai de vertrekkende ouderen werd verwete: dat de heer Haarsma nog wat belang rijks had willen zeggen, doch vergeef om het woord had gevraagd. Daaro; werd Haarsma ijllings teruggeroepen Hij deed het voorstel om het diensten centrum helemaal door vrijwilligers t laten bouwen die in deze tijd van werk loosheid ongetwijfeld voor dit goed doel te porren zouden zijn. Op dezi wijze zou het centrum de helft kosten Wel continueren? Toen de commissieleden weer onde elkaar waren, werd nog even doorge praat over de mogelijkheid om het dier stencentrum toch te combineren met d Oude Ulo. Volgens mevrouw J. va Beek-Koster zouden veel bejaarden da best willen. Het was althans zeer we willend door de bejaarden zelf bespre ken met de toenmalige dorpscommissie Later kwam er echter toch een hard afwijzing en volgens mevrouw Van Bee was dat het gevolg van de komst va' ,,een bepaald iemand" naar Texel. Het ziet er naar uit dat de discussi over deze zaak wordt voortgezet in di raadsvergadering. Zoals gebruikelijk werden de drama tische achtergronden van deze redding met poëtische invallen omkleed. ,,Een hevige storm woedde en deed de ver bolgen zee geweldig over de haven hoofden beuken en in wolken schuim wild uiteen spatten." Onder deze om standigheden werd het scheepje in nood vanuit Oudeschild waargenomen. ,,Er kwam een vreemd vaartuig in het gezicht, dat tegen de elementen wor stelde en het noodsein in top voerde' In een oogwenk was het scheepje voorbij, ten prooi aan 't dreigenst gevaar." Jacob Kuiper zag het bomschip ook stuurloos worstelen tegen stroming en storm en besloot met zijn schuit, de TX 119, uit te varen. Dit schip was niet van hem maar van Kees Kuijper uit Oosterend, door het leven gaand onder de bijnaam „kurken Kees". Kuiper vond negen mannen die hem op zijn tocht wilden vergezellen. „Veilig kwam Kuiper buiten de ha ven, doch daar werd 't vaartuigje keer op keer door wilde golven overstelpt. Toch werd de tocht moedig vervolgd, en een half uur later was geen der beide scheepjes meer te zien", aldus de redacteur van de Texelsche Courant, die aldus duidelijk maakte hoe schipper Kuiper met zijn ploeg knokte tegen de elementen. De redacteur was echter met meegegaan en daarom verhaalde hij over de angst van de achterblijvers. „Geen wonder dat de betrekkingen der kloeke redders in doodsangst den nacht tegemoet gingen." Dat wachten duurde lang want pas na acht uur zeilde de TX 119 tegen middernacht de haven van Oudeschild weer binnen. Buitengewoon gevaar Nee, dan had burgemeester van Lin- Adv. I.M. Een Tessel-toeriste uit Heeze dacht even een bladzij te lezen. Maar ze ging pas van boord, toen ze wist hoe de moord was gepleegd en kon worden bewezen. A.s. zaterdag in Taveerne Aanvang 22.00 uur. j Entree ƒ3,50. schoten meer te vertellen. Hij schreef aan de commissaris van de Koningin. „Gaarne wil ik u een zoo volledig mogelijk overzicht geven." Dat gebeur de op aandringen van de commissaris zelf die na berichten in de dagbladen wilde weten of de Texelse redders zich nog aan „buitengewoon gevaar" had den moeten blootstellen. Ook vroeg hij of ze voor de bewezen dienst een be loning hadden gekregen. De burgemeester begint te vertellen over de „gevaarvollen tocht" en heeft het meerdere malen over zwaie stort zeeën en een hand over hand toene mend stormweder. De visserspink kon nog juist op tijd, voordat deze zou zinken, berreikt worden. „Het redding- werk echter vorderde evenwel beleid als moed, want het stormde nog zoo hevig dat ettelijke handen noodig bleken om het zeil der blazerschuit te strijken." Onbetrouwbaar De operatie verliep echter zonder veel problemen De TX 119 kon goed langszij komen bij de Egmonder schuit en de schipbreukelingen stapten zonder veel moeite over. „Zo mocht men het geluk smaken de zee-opvarenden der bom aan boord te krijgen." De EG nr. 4 met de naam „Drie gezusters" was met meer te redden. De schuit stond gedeeltelijk vol water en was zwaar gehavend. De Egmonders verklaarden dat het een onbetrouwbaar schuitje was. Men had niet eens het anker uit durven gooien uit vrees dat de nr. 4 uit elkaar zou worden gerukt!, althans zo vermeldt het verslag. Men kan zich nu afvragen of het wel zo ver standig is geweest met een dergelijke boot buitengaats te gaan, maar gebrek aan brood op de plank zal hier onge twijfeld zwaarder hebben gewogen dan de veiligheid die in het geding was. Mankement De zeilen konden ook niet geborgen worden. Die waren tijdens de tocht over Marsdiep en Texelstroom geheel aan flarden gewaaid en zo kreeg de zee een oude bomschuit om zich op uit te leven. Bij het hijsen van de zeilen van de TX 119 voor het aanvaarden van de terug tocht deed zich een technisch man kement voor dat alle redders en gered den het leven had kunnen kosten. De burgemeester beschrijft het zo aan zijn superieuren: „Bij de redding geraakte het zeiltuig van de schipper onklaar, doordien boven voor een blok een kink in een der valle was gedraaid (Een kink in de kabel?) en het zeil kon in ieder geval met geen mogelijkheid worden gehesen. „Het vaartuig kon zoo in geen geval den wal meer bereiken Voor het probleem was een oplos sing.iemand moest de mast in om het probleem te verhelpen. En of het een vanzelfsprekendheid was schreef Van Linschoten „Kalm en onverschrokken als altijd werpt Jaap Kuiper, zonder iets te zeggen, zijne zware bovenkleding; uit en klimt naar boven." Het afwerpen van de zware kleding blijkt nog mets verge leken bij de klim zelf. „In weerwil dat het hevig slingerend vaartuig 't van de bevroren manschap nauwelijks mogelijk maakte, om aan dek op de been te blijven." We kunnen dus aannemen dat het met meeviel om in de flink zwaaien de mast te klimmen. Dat wordt nog onderstreept door het vervolg van het verslag. „Geredden en redders blikten met ingehouden adem naar den waaghals, die zich stevig aan manmast en stag vastklemde, waartegen hij meer dan eens gevoelig stootte." Stereken rechterhand Toch kwam Kuiper boven en wist het euvel te verhelpen. „Met den stereken rechterhand", aldus de burgemeester. Kuiper bereikte ongedeerd weer het dek. „Zijne makkers en ook de gered den verklaarden, nooit kloeker waag stuk te hebben zien ondernemen." Na deze klimpartij moest de ploeg nog ruim vier uur zeilen naar Oudeschild waar de vissers met blijdschap werden binnengehaald. Giften Een beloning van de commissaris kwam er met, misschien omdat Van Linschoten had geschreven dat de bevolking al /79,50 aan de redders had geschonken. Aan de KNZHRM werd gevraagd of ze het verspeelde vissers- tuig van Kuiper te vergoeden. Of dat gebeurd is, is met bekend. Wel was het bedrag aan giften een maand later 140,50, een teken dat de eigen bevol king de daad van de vissers niet onderschatte en bij wilde springen in moeilijke tijden. De vissers die met Kuiper uitzeilen waren; Cornelis Zegel Mz., Dirk Krijnen Fz Cornelis Krijnen Fz., Jacob Koorn Wz., Cornelis Duinker Hz., Jan Duinker Hz., Cornelis Koop man Cz., Cornells Blom Jz. en Gerrit Brouwer Gz. Schilderij Een maand later kwam de redding van de EG nr. 4 weer in het (Texelse) nieuws. Sergeant T. Zwanenburg uit Nieuwediep had namelijk een schilderij gemaakt van de heldhaftige daden en dit kunstwerk zou in de handel gebracht worden ten bate van het „Admiraal de Ruijterfonds." Dat schilderij is nu in het bezit van Klaas Uitgeest uit De Koog en bij dit artikel afgedrukt. Enige dagen later vond weer een red ding plaats tussen Texel en Den Helder, maar met door Texelaars. De Enkhuizer visschuit EH 82 belandde op de bodem van de zee en een opvarende verdronk, twee werden gered waarvan een zwaar verminkt. Oorzaak, het scheepje werd getroffen door een projectiel uit een van de vuurmonden van de batterij Zeefront in Den Helder waar de artillerie schiet oefeningen hield Maar dat is weer een heel ander verhaal. Aan de prijsvraag die de Euroase- groep Nederland heeft uitgeschre ven om een goede naam te vinden voor het restaurant van De Turkse Tent aan de Bosrandweg bij De Koog, is door maar liefst 92 perso nen deelgenomen. Totaal zonden ze 124 namen in. A/s beste naam koos de Euroase-directie Turkse Tortel", maar het probleem was dat deze door drie inzenders was inge diend. Besloten werd het lot te laten beslissen op niet al te kinder achtige wijze, De drie families kre gen vrijdag ieder de tweede prijs {een diner in het restauranten aan het slot van de maaltijd wero aangekondigd dat degene die in zijn ijsje een zilveren voorwerpje zou vinden, winnaar van de eerste prijs zou zijn. De heer J. A. Brinks was de gelukkige. Samen met zijn vrouw A. Bnnks-Nieboer en het echtpaar B. Nieboer-van der SI ikke gaat hij in de komende herfstvakan tie een week verblijven in het nieuwste Euroase-hotel Dellen- hove" te Epe. Bedrijfsleider J. Peters van De Turkse Tent vond dat de eerste prijs goed terecht was gekomen. De familie Brinks is nl. een goede klant van Euroase. Al menig maal werd verblijf genoten in een van de recreatiebednjven. De andere inzenders van de naam f urkse Tortel duif) waren de fami lies Bakker van ,,Spyk" uit Den Hoorn) en Heethuis (van de o.l. school Den Burg). Voor de bejaarde mevrouw Bika Bakker van ,,Spyk" was het winnen van de tweede prijs een bevestiging van haar reputatie als naamgeefster op Texel. Zjj be dacht onder meer de naam ,,De Waldhoorn voor het Hoornder dorpshuis en ,,Starkenburgh" voor een complex bejaardenwoningen in Den Burg Het feit dat Turkse Tortel als beste naam is uitgekozen, betekent nog met dat deze ook werkelijk aan het restaurant zal worden gegeven. De Euroase-directie moet daarover nog in samenspraak met deskundi gen op het gebied van public relations beslissen. De foto laat de overhandiging zien van de prijs aan de familie Brinks. Bij de op handen zijnde wijziging va het bestemmingsplan De Koog zal „He Jachthuis" aan de Boodtlaan de be stemming „hotel" krijgen. Daardoc kan het gebouw krachtens de voe hotels geldende mogelijkheden worde uitgebreid. Het Jachthuis is al jaren als hote pension in gebruik, maar gold officie- nog steeds als woonhuis. De situatie wordt nu aan de gegroeide praktij aangepast. Ook andere gebouwen deze omgeving zullen een nieuwe ee reele bestemming krijgen. Enkele weken na de redding maakte de Nieuwedieper T. Zwanenburg een schilderij over de heldhaftige daad. Op de voorgrond de TX 119 zeilend naar de EG nr. 4. „In den hevige storm"zo luidt het onderschrift. „Ofschoon het volstrekt geen vaarbaar weer was, maakte Jaap Kuiper toch zeil, nadat hij negen even kloeke maats had gevonden, om hem bij het waagstuk behulpzaam te zijn." Aldus de Texelsche Courant van 28 maart 1895 in een artikel over de redding van de Egmonder visserspink nr. 4 die op 24 maart in een hevige storm op de Texelstroom in nood raakte. De zes opvarenden van de Egmonder schuit werden gered na een barre zeiltocht, waarbij schipper Jaap Kuiper zelfs in het topje van de mast moest klimmen. Tenminste dat schreef burgemeester Strick van Linschoten aan de commissaris van de Koningin van Noordholland. Hij verzocht om een beloning voor de dappere Texelaars. Die beloning kwam echter niet. De eigen bevolking vond de daad van de tien redders echter zodanig dat veel geld bijeen werd gebracht, een extraatje dat de schipper en zijn maten uitstekend konden gebruiken want het ging aan het einde van de vorige eeuw slecht mpt de visserij. Oudeschild was een 'dorp van armoe. Kuiper had bovendien zijn vistuig bij de redding verspeeld. De oproep in de Texelse Courant van 16 februari heeft heel wal mensen in beweging gezet. Het onbekende jongetje op de foto uit de oorlogsjaren werd door velen herkend als Dick W. Peeters, en de tekening die de onderduiker Van Loen van hem maakte is inmiddels in zijn bezit. Dick Peeters woont nu in Enkhuizen, is 42 jaar, getrouwd en vader van twee zoons. Zoals bekend had Wim van Loen in de oorlog bij net gezin Peeters in De Koog ondergedoken gezeten. Hij ging naai Utrecht en nam twee foto's van Dick mee om er een tekening van te maken. Uuor de spoorwegstaking kon Van Loen niet meer naar Texel iei uyPas onlangs werden foto's en tekening door zijn zoon Wim var Luen gevonden, waarna de oproep in de krant verscheen. te laten belanden. Desondanks zou Dick Peeters nog graag een aantal dingen opgehelderd willen zien. Bij het bezoek aan oma Van Loen bleek dat zij zich mei zoveel van de onderduikperiode van haar man op Texel kon herinneren Dicks eigen moeder is in 1972 overleden en zijn vader stierf in 1980. Navraag bij hen is dus ook niet meer mogelijk. Pasfoto W. van Loen sr. Uick Peuters werd zelf van de oproep in Kennis gesteld door mevrouw Corrie Wine üe Visser uit Den Hoorn. Zij is het vioeyere buurmeisje van Dick Bij het zien van de loto in de krant twijfelde ze geen moment en herkende zowel Dick dis zijn moeder. Nadien belden onder «juüeie zijn vroegere achterburen, de kimme Borgman, die vooral zijn moeder vjciiie Vos herkende. Ondertussen had- üen ook veei mensen naar de redactie van de Kiant en naar Wim en Kitty van ooeii uil hei gebeld, die na het vinden van du leKuinny en de foto s de zaak aan nel rollen hadden gebracht. Dick Pee- leis is op 2U februari naar oma Van Loen gegaan, de echtgenote van de onder- ouiisei Uaai waren ook Wim en Kitty aanwezig. Dick kreeg de tekening, die een spieKende gelijkenis met de foto vei toont. Ueze tekening, waar Dick op oiuui loen hij ongeveer 4 jaar was, krijgt een iiuei speciaal plaatsje in zijn huis in LiiKiiuizen. Hij is Wim en Kitty buiten gewoon damnaar voor alle moeite die ze heupen gedaan 0111 de betreffende leKemny toch nog ter bestemder plekke

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2