Bomenplanten achter de rug in Texels bos Stikstof strooien op grasland LAND BOUW De temperatuursom van 180 °C is woensdag j.l. bereikt. Zoals reeds alge meen bekend ,,het" tijdstip om de stik stof te geven aan het grasland. Er varingen uit de praktijk en resultaten van proeven geven steeds weer aan dat het vroegst gestrooide stikstof het hoogste rendement geeft. Zoals vaker beschreven verdient grasland in het voorjaar een rustperiode. Het ..leeg" laten liggen van de gras- landpercelen geeft de grasplanten gele genheid om te gaan groeien. Wordt het junge gras nog steeds afgevreten dan komt het met tot een produktie. Bij het afvreten worden de groeipunten meé- yenomen waardoor het gewas opnieuw oogst' lang op zich laat wachten, omdai bomen de eerste jaren geen opbrengsi leveren. Tenslotte zijn de mogelijk heden voor subsidie in de landbouw veel gunstiger dan voor de bosbouw. Op dit punt valt voor de wetgever dus nog het nodige te doen als we in de toekomst de behoefte aan hout iets zekerder willen stellen. Als grondstof heeft het gebruik van hout bijna alleen maar voordelen. Zo is het milieuvriendelijk en bij een goed beheer levert het bos ons steeds weer nieuwe voorraad. Jammer genoeg is dat voor andere produkten zoals aardolie en steenkool anders. Door er steeds van te gebruiken wordt het restant steeds kleiner. Bij de houtteelt gooit de populier als snelgroeiende houtsoort hoge ogen. Deze soort kan in één seizoen wel 1-1 Zi meter groeien en op gunstige plaatsen jaarlijks soms 20.000 kilo hout per hectare opleveren. Zeker bij oplopende houtprijzen kan het telen van hout dan wel degelijk aan trekkelijk zijn Voorlopig zie ik Texelse boeren echter nog geen hout op hun land telen! J. van Groeningen. Deze foto laat iets zien van de gang van zaken op de vroegere kwekerij langs de Rozen dijk. We zien een plantorsbaas (J. Boon die met een wigschop gaten in het zand maakt. De heide plantersjongens (de voorste is W. Prangerzetten elk een éénjarige spar in het plantgat. De plantersbaas maakt even verder weer een nieuw gat, waarbij tevens het vorige wordt dichtgedrukt. Op de voorgrond staan sparren van twee jaar oud. moet beginnen De groei van het gras gewas vindt plaats met de opname van water, voedingstoffen en he< zonlicht. Zolang het grasgewas erg kort blijft en er weinig blad aanwezig is valt het zonlicht op de grond en niet op het blad. Naarmate er meer en vroeger blad op het gewas aanwezig is gaat de groei sneller. Het profiteert dan van de zonnestralen die op het gewas vallen. Wanneer er dan ook nog direct op neembare voedingsstoffen aanwezig zijn is de grasplant in staat om tot een goede groei te komen. Bij dit alles speelt vocht en warmte ook een rol Vocht is er in het voorjaar meestal wel terwijl de temperatuur nog wel eens iets te wen sen over kan laten. Probeer de schapen te houden op één perceel en voer ze dan bij. Kali en fosfaat Uit het grondonderzoek blijkt dat dat de meeste percelen grasland op Texel naast stikstof ook behoefte hebben aan kali en fosfaat. Vooral direct opneem baar fosfaat stimuleert de plantengroei. Kali zorgt voor een goede waterhuis houding in de plant. Wordt er alleen stikstof gestrooid dan is de mogelijk heid aanwezig dat de groei van het yrasgewas tegen blijft vallen. Dit omdat de nodige elementen voor de groei met beschikbaar zijn Voor een goede groei van het gras gewas is het advies om voor de percelen die worden gemaaid om daar 120 kg. zuiver stikstof per ha te geven. Percelen die eerst geweid worden hebben als eerste gift voldoende aan 80 kg zuivere stikstof per ha. Om ook kali en fosfaat te geven bij de eerste gift kan er gedacht worden aan een mengmeststof in de vorm van 20-10-10; 17-17-17 of 15-12- 24 Deze samenstelling hangt af van de behoefte aan kali en fosfaat. Uitspoeling I oen de eerste stikstof in 1981 was gestrooid kwam er daarna een regenrij- ke periode met een grote hoeveelheid neerslag. Meerdere veehouders en ak kerbouwers waren toen van mening dat ei wel stikstof uitgespoeld zou zijn. Uit onderzoekingen is vast komen te staan dat du met"juist was. De stikstof was praktisch op alle percelen nog beschik baar voor de graan en graswortels. Met du gegeven behoeft er geen aanleiding te zijn om te wachten met het strooien van stikstof. Praktijk PAGINA 9 VRIJDAG 5 MAART 1982 TEXELSE COURANT „Weet u zeker dat u niets heeft aangeraakt, niets heeft veranderd? Denkt u goed na, alstublieft, want het is zeer belangrijk." Hoofdin- specteur Van Benten liet zijn sigaar van de ene mondhoek naar de andere rollen, iets dat hij alleen deed als hij erg opgewonden was. Op een elegant tweezitsbankje te genover hem zat mevrouw Gloria Veenendaal de echtgenote van een van de rijkste zakenlieden uit de stad. Be ter gezegd, dat was zij anderhalf uur geleden nog. Nu was zij echter een diep bedroefde, maar zeer aantrekke lijke weduwe. Haar gezicht stond strak als een masker; slechts heel even verried een trillende onderlip haar emoties. Ze speelde nerveus met haar brede gouden armband terwijl ze de hoofdinspecteur onafgebroken aan keek. „Ik verzeker u dat ik, behalve het lichaam van mijn man, niets in de kamer heb aangeraakt. Toen ik bin nenkwam lag hij precies zoals u hem gezien heeft. Omdat hij voorover lag, zag ik het mes niet direkt en.. Haar stem stokte even „Enfin", ik had hem toen al bij zijn schouder ge grepen. Zodra ik begreep wat er ge beurd was, ben ik regelrecht de ka mer uitgelopen om mijn dochter te waarschuwen. Vanaf dat moment weet lk niet precies meer wat er gebeurd is. Ik denkt dat Liane de politie ge waarschuwd heeft." Van Benten knikte: „Dat klopt." Peinzend Jiet hij zijn blik door de ka mer dwalen. De verkoolde houtsblok ken in de open haard verspreidden nog een schrale rokerige geur die on gezellig aandeed. Bij de haard, iets naar achteren geschoven, stond een zelfde clubfauteuil als die waarin de hoofdinspecteur, die nogal klein van stuk was, zat weggezonken. Voor het bankje waarop mevrouw Veenendaal zat, stond een lage, rechthoekige ta fel met een marmeren blad. Naast de haard een boekenkast waarin een televisietoestel op geraffineerde wij ze was ingebouwd. Met enige moeite hees Van Benten zich uit zijn gerieflijke zetel en begon met de handen op de rug door de kamer te wandelen. Hij stond stil bij een tweede kast waarin behalve boe ken, die waarschijnlijk per meter ge kocht waren, ook een stereo-radio en platenspeler stonden. Er tegenover - als men de kamer binnen kwam rechts - bevonden zich openslaande deuren die uitkwamen op een terras. Voor de deuren stond een antieke kloostertafel met zes stoelen erom heen. Van Bentens aandacht werd ge trokken door een antieke secretaire in een andere hoek van de kamer, waarop een groep ingelijste foto's stond. Voordat hij ze echter kon be kijken kwam er een jong meisje bin nen, dat zich bij zijn aankomst had voorgesteld als Liane Veenendaal Ze was slank en hoewel haar trekken niet zo regelmatig waren als die van haar moeder, was ze een heel lief tallige verschijning. Ze droeg een blaadje waarop een fles en een paar glazen. Zwijgend schonk ze voor haar moeder een glaasje in. „Wilt u ook een glas cognac, meneer Van Benten? Of heeft u misschien liever whisky?" Hij accepteerde een glas cognac, hoewel hij er eigenlijk niet van hield Hij voelde zich wat gammel doordat het bericht van de moord hem in zijn slaap gestoord had. Het Franse klokje op de schoorsteenmantel wees tien voor drie aan. De hoofdinspecteur gaapte achter zijn hand. Om even over twee was hij door het buro gebeld. Moord! Hij had zich in recordtijd aan gekleed en was slechts enkele minu ten na de dienstdoende inspecteur bij de grote villa van de familie Veenen daal aangekomen. Op het moment dat hij met de dames een glas cognac dronk was de technische dienst nog aan het werk in de kamer ernaast, het studeervertrek van meneer Veenen daal. Ook de politiearts, dokter Hen- kes, was reeds gearriveerd. De heer Veenendaal van de B.V. Veenendaal en Co was die nacht door een steek van een Indische dolk om het leven gebracht Hij bezat bij zijn leven 75°/o van de aandelen in een firma die twee modezaken in de stad en drie in de provincie omvatte, bene vens een meubelzaak en een winkel voor huishoudelijke apparaten. De overige 25°/o waren in handen van zijn vriend en medefirmant Harrie Hech ter. Het was algemeen bekend dat de zaken uitstekend floreerden, hetgeen onder anderen tot uiting kwam in de weelderige inrichting van de grote villa. Toen de hoofdinspecteur zijn glas leeg had, wendde hij zich tot me vrouw Veenendaal: „Ik zou graag een officiële verklaring van u beiden heb ben over de gebeurtenissen van de afgelopen nacht „Wilt u dat we met u meegaan naar het buro?" Van Benten knikte. „Staat u mij dan toe me eerst even te kleden." „Pardon?" Hij keek de vrouw ver baasd aan en kwam op hetzelfde mo ment tot de ontdekking dat ze gekleed was in een zogenaamde 'housecoat' in plaats van een gewone jurk zoals hij eerst had gedacht. „Natuurlijk, gaat uw gang". Hij streek met een verlegen gebaar over zijn kalende schedel. Als verstokte vrijgezel van om en nabij de vijftig had hij weinig benul van dit soort typisch vrouwelijke zaken. Onwillekeurig keek hij nu naar de dochter. Ze droeg een donkerblauwe lange broek met daarop een licht blauwe koltrui. „Ben klaar om te vertrekken?" Het meisje knikte. „Ik hoef alleen maar mijn jas aan te trekken." Van Benten volgde mevrouw Vee nendaal de kamer uit en liep naar de studeerkamer. Daar was het onderzoek in volle gang. Hij gaf een van de mannen een wenk om Liane Veenen daal gezelschap te houden; hij wilde moeder en dochter niet de gelegen heid geven om samen een en ander te bespreken Dokter Henkes gaf een teken dat hij klaar was. „De rest doen we wel op het lab." Van Benten knikte. „Neem hem maar mee Het slachtoffer was een lange, zwa re man van over de zestig met een gezicht vol plooien en nog tamelijk veel grijswit haar. „En dokter?" „Knap werk, precies ln het hart." „Wanneer trad de dood in, denkt u?" Hoewel de dokter en de hoofdin specteur goede vrienden waren, spra ken ze elkaar tijdens hun werk vaak met u aan. „Niet langer dan twee uur gele den." „Omstreeks één uur?" „Ja." Op dat moment kwam Kasper Blazoen, de dienstdoende inspecteur, naai hen toe. „We hebben de rest van het huis ook onderzocht, maar we hebben niets bijzonders ontdekt. Alleen wil de ik u dit even laten zien." Hij toonde een klein doosje. „Wat is dat?" „Slaaptabletten." Van Benten trok zijn wenkbrauwen omhoog „Die vond ik op zijn wastafel." Bla zoen streek door zijn rode haar dat recht overeind stond. „Lijkt me een plezieriger manier om zelfmoord te plegen." „Je bedoelt dat je het waarschijn lijker acht dat hij vermoord is?" „Denk u niet?" „Ja Natuurlijk moesten ze nog wel degelijk in het oog houden dat zelfmoord met uitgesloten was. Theo retisch had de man zich de dodelijke borststeek zelf kunnen toebrengen De stand van de dolk bracht hierin geen uitsluitsel. Niettemin, er waren, zoals gezegd, minder onaangename middelen te be denken om tot eenzelfde resultaat te komen. ,Er is geen vuurwapen gevonden?" ,Nee chef." ,Dus hij voelde zich waarschijnlijk niet bedreigd." De fotografen waren bezig hun ap paratuur op te ruimen. Van Benten wierp nog een laatste blik op de plek waar het lichaam had gelegen. Deze was met krijtstrepen op het parket aangegeven. „Ik ga nu naar het buro en neem de dames mee. Vergeet niet de ka mer te verzegelen als je weggaat." „In orde chef In de gang kwam hij het meisje tegen. „Ik zou graag mijn zuster en zwager op de hoogte willen brengen voordat we vertrekken. Ze wonen hier in de stad." „Dat is goed. Laat ze maar néar het buro komen als ze dat willen. Is er nog een ander toestel dan dit in de studeerkamer?" „Ja hier in de gang hebben we nog een telefoon." Ze wees op een goud kleurig apparaat, geplaatst op een oude hangoortafel, dat hij nog niet had opgemerkt Het meisje draaide een nummer en hij trok zich bescheiden terug, of schoon niet buiten gehoorafstand. Zijn blik viel op een aantal oude prenten met voorstellingen van zeeslagen uit vroeger eeuwen. Ze hingen in stijgen de lijn aan de muur boven de trap. Bovenaan de trap verscheen de vrouw des huizes. Ze was nog steed zeer beheerst. Even kreeg Van Benten het gevoel dat hij naar een toneelstuk zat te kijken, zoals ze daar trots, bijna statig de trap afkwam, gekleed in een sjieke rode mantel. De dochter had intussen ook haar jas aangetrokken en nu volgden de beide vrouwen de hoofdinspecteur naar buiten. „Zijn de heklichten aan, Liane?" „Ja moeder." Verder niets. Van Benten hield de deur van de dienstwagen voor hen open. „Ik rijd wel achter je aan," zei hij tegen de chauffeur en verdween in de duis ternis om in zijn eigen wagen te stap pen. De hemel begon te kleuren als te ken van een naderende dag. Automatisch volgde hij de rode lichten van de wagen voor hem. Een kerkklok wees vijf over half vier aan. Hij voelde zich klaarwakker nu, een beetje gespannen Hoewel hij het zich zelf met wilde bekennen, was hij on der de indruk geraakt van de luxueu- se omgeving waarin hij zojuist had vertoefd en niet minder van de be heerste houding van de knappe me vrouw Veenendaal. Aan de ene kant zag hij er tegenop haar te on dervragen, maar aan de andere kant was hij nieuwsgierig naar de mens achter dit masker Hoe lang zou het duren voordat ze dat masker zou la ten vallen7 Ze reden de parkeer plaats op voor het buro. In het gebouw hing een onwezen lijke, nachtelijke stilte. Van Benten maakte zoveel licht als mogelijk was en leidde de dochter naar de wacht kamer. „Wanneer u iets nodig heeft, koffie of iets anders, waarschuwt u dan in- spekteur De Weerd. Die zit hier naast." En tegen de moeder: „Wilt u mij maar volgen?" Hij wees haar de stoel voor zijn buro en trok zijn jas uit. „Wilt u uw jas niet uittrekken?" Ze knikte. Inspecteur Blazoen kwam binnen en struikelde bijna over de handtas van mevrouw Veenendaal, die ze naast haar stoel had neergezet. Van Benten zei niets Hij was zo langzamerhand wel gewend aan de onhandige tuimelingen van zijn in specteur Vooral binnenshuis schenen Blazoens uitzonderlijk lange benen een eigen leven te leiden. „De heer en mevrouw Brons zijn gearriveerd." „Brons?" vroeg zijn chef verstrooid. „Mijn dochter en schoonzoon," ver duidelijkte mevrouw Veenendaal „Ach ja, natuurlijk." „Ik heb ze in de wachtkamer gezet." (Wordt vervolgd) Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon 102228)741 tegenwoordige Rozendijk in de om geving van het schuurtje met de naam ,,Rien sans Peine". Vroeger toen het bij het kweken nog vrij eenvoudig toeging, was een eigen kwekerij van groot belang om over goed plantmateriaal te be schikken. Op Texel zijn miljoenen den nen en sparren gekweekt die voor een deel naar de overkant gingen en nu bij voorbeeld nog deel uit maken van de bossen in de Wieringermeer- en de Noordoostpolder. Omstreeks 1960 be- ëindigdp men het werk op deze kwe kerij. Tegenwoordig is het gebruik van allerlei machines op kwekerijen een vereiste om concurerend te kunnen werken. Dat de kwaliteit van dit plant goed wel eens minder is dan indertijd op de eigen kwekerij waar alles met grote zorg in handwerk gebeurde is duidelijk. De prijzen die moderne kwekerijen berekenen zijn echter zo laag, dat ouderwetse degelijkheid onbetaalbaar is. Om een indruk te geven; de driejarige dennen die we plantten kosten slechts 54 cent per stuk! Hout tekort Wie voor de tuin regelmatig bomen en struiken bestelt, krijgt in het begin van het jaar meestal drukwerk in de brievenbus, dat eraan herinnert dat het tijd wordt het nodige te bestellen. ,,Het voorjaar staat weer voor de deur" en andere kreten geven aan dat we niet te lang moeten wachten, anders is het te laat. Een algemene regel bij het planten van een boom is dat je aan de gang moet enkele weken vóór er bladeren verschijnen. Meestal gebeurt dat in de periode van half maart tot half april. In het Texelse bos is het planten vrijwel achter de rug. De afgelopen twee weken zijn er ruim 18.000 boompjes geplant, bijna allemaal dennen Het werk vond plaats aan de rand van bos en duin ten zuiden van De Koog. Wie de rand van het bos aan de duinkant wel eens goed bekijkt weet dat de bomen er veel hebben te lijden van de zeewind. In de loop van de jaren worden de naalden van de dennen bruin, vallen af en tenslotte staat alleen nog een kale stam Zo geeft de ene na de andere boom de strijd tegen de wind op. Het gevolg is dat het bos aan de duinrand meer terrein heeft moeten prijsgeven. Door de nieuwe aanplant krijgt het gedeeltelijk weer de omvang van vroeger en als de dennetjes opgroeien zorgen ze voor beschutting van de rest van het bos. Kwekerij De boompjes zijn afkomstig van een kwekerij uit Brabant en drie jaar oud. In hun korte leven kregen ze al drie maal een andere plaats om te groeien. Het eerste jaar na het zaaien volgt het verspenen. Dat wil zeggen dat de kweker ze verplant. Aan het einde van het volgende jaar krijgen ze weer een andere plek en na het derde jaar meldt zich in de regel een koper. Als gevolg van het jaarlijks verplanten op de kwe kerij dringt het wortelgestel met diep in de grond, maar vormt een „baard" van wortels. Daardoor heeft degene die ze De afgelopen twee weken zijn duizenden dennetjes langs de bosrand ten zuiden van De Koog aangeplant. Op de foto is men aan het inboeten, dat wil zeggen dat men in de beplanting die vorig jaar is aangobracht de dode dennen vervangt door nieuwe. Het gaat hier om borgdennen, een soort waar men in Denemarken langs de kust goede ervaringen mee heeft opgedaan. plant een goede kans dat de boompjes gaan groeien. Toen ik de afgelopen week bij het planten van de dennen rondkeek, kwam het wortelgestel ter sprake Ik meende dat er flinke wortels aanzaten, maar een oudere collega wees me terecht. Ik ben ze veel beter gewend", dit kun je toch geen mooie bomen noemen!" Om z'n woorden te illustreren hield hij er één omhoog en wees op de kleine be schadigingen die het wit van de wortels heten zien Vroeger toen we zelf nog een kwekerij hadden, waarschuwde de opzichter altijd voor de witte puntjes. Alles ging even precies, dat waren nog eens bomen Zelf kweken Jarenlang heeft het Staatsbosbeheer op Texel zelf bomen gekweekt. De meest bekende kwekerij lag aan de Overigens beleven veel kwekers moeilijke tilden. Zo kwam onlangs in het nieuws dat miljoenen bomen van kwe kerijen dit jaar op de brandstapel te rechtkomen, omdat door bezuinigingen instellingen als gemeenten minder groen kopen dan normaal. Eigenlijk een vreemde situatie als we luisteren naar de vele vragen om meer bos in ons land. Zulke verzoeken komen niet alleen uit de hoek van de recreatie, maar ook uit kringen van de houthandel. Deskun digen voorspellen namelijk binnen af zienbare tijd een enorm tekort aan hout in de wereld. Een steeds groeiende bevolking en een rampzalige ontbossing in veel landen van de derde wereld zijn er met name de oorzaak van. In dat opzicht is het veelzeggend dat een land als Canada verwacht aan het einde van dezé eeuw meer hout te moeten in voeren dan het uitvoert. Voor een bosc.rm land als Nederland dat 90% van de houtbehoefte invoert is dat geen prettig vooruitzicht! Nu al komt na aardolie hout als importprodukt op de tweede plaats. Het afgelopen jaar moe sten we daarvoor bijna zes miljard gulden aan het buitenland betalen.Eén van de manieren om meer hout te telen kan zijn dat boeren stukken land met bomen gaan beplanten. Momenteel is dat met aantrekkelijk, want de boswet bepaalt dat zo'n boer ter plaatse nooit meer iets anders kan telen: bos moet bos bliiven! Een ander nadeel is dat de Praktijkwaarnemingen leren ieder jaar weer dat op de goed ontwaterende percelen de vroegst gestrooide stikstof lot het hoogste rendement komt. Voor zichtigheid is hier dan ook met op zijn plaats. Met een hulpmiddel als stikstof is de opbrengst van het grasland te ver hogen. Tevens komt er naast een vroege grasproduktie er een produkt met een hoge kwaliteit aan voedings waarde. De vaste kosten van de gtond zijn dusdanig hoog dat er een pgoéde produktie aan gras noodzakelijk is om een redelijk inkomen te halen

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9