Cjroen c2wartsjexels in het harL, Experimenteel werkprolekt geeft 650 manweken Dienstencentrum toch naar Oude ULO? Lokale omroep voor Texel mogelijk? i>DR0S PLAN GEMEENTE EN STAATSBOSBEHEER RAAD WIL GOED KUNNEN VERGELIJKEN De Renault 5 GEMEENTE LEGT KONTAKTEN Geen subsidie voor beheerder Doopsgezinde kerk Gestolen auto terecht Weer para-boogie op Texel College sprak over woningcontingenten „WAT IK ZEGGEN WOU." Stille trom FNV houdt forumavond 96e JAARGANG Nr. 9661 TEXELSE VRIJDAG 12 MAART 1982 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208en Hans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld Et De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs H6,15 per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr 67.34 60.398. B en W vinden dat het beheer van de voormalige Doopsgezinde kerk in Oos terend. die thans wordt verbouwd tot muziekcentrum, door vrijwilligers moet gebeuren. Het verzoek om een subsidie van 77500,— beschikbaar te stellen voor een betaalde kracht is van de hand gewezen. Inclusief de opgevoerde beheerskos ten beloopt het nadelig exploitatiesaldo van het muziekcentrum rond 710.000,— per jaar. De vraag of de gemeente voor de kosten van de beheerder zou moeten opdraaien is onderwerp van gesprek ge weest in het bestuur van de Welzijns- stichting en heeft daar tot uiteenlopen de standpunten geleid. Conform de mening van het hoofd van de afdeling culturele zaken vindt het college dat het muziekcentrum best door vrijwilligers kan worden gerund. In het dorpshuis van De Waal (waar heel wat meer is te doen) is het ook zo geregeld. De vergelijking met een dorpshuis gaat overigens niet op omdat in het muziekcentrum maar één ac tiviteit wordt beoefend. Het gemeente bestuur kijkt tegen deze accommodatie dan ook aan als tegen het gebouw van het Fanfare aan de Witte Kruislaan. Over het resterende tekort van het muziekcentrum (72600, zal het colle ge zich nog beraden. De in de nacht van zondag op maan dag uit de Parkstraat in Den Burg gestolen volkswagenbus is teruggevonden in De Koog. De auto stond daar geparkeerd met de contact sleutels erin. Het gemeentebestuur wacht met spanning op het oordeel van het ministerie op een plan om een experimenteel werkproject op te zetten. Dit project, gericht op onderhoudswerk in de duinen en op recreatie terreinen, kan 25 uitkeringstrekkers 26 weken werk bezorgen. De gemeente en Staatsbosbeheer hebben het plan gezamenlijk ontwikkeld. Het past in de regeringsplannen, zoals die zijn verwoord door staatssecretaris mevrouw Dales. Het plan wordt gefinancieerd met de middelen die anders als uitkeringsgeld zouden zijn besteed, aangevuld met een bijdrage van o.a. Staatsbosbeheer. Als er goed keuring komt (het ministerie heeft nog niet gereageerd) loopt Texel met dit werkgelegenheidsplan voorop, samen met Epe waar ook zoiets wordt gedaan. In het bijzonder wethouder Fridt Blanken houdt zich met dit plan bezig. In de raadsvergadering van dinsdag avond deelde hij mee er met kracht achteraan te zullen blijven zitten. Zijn mededeling was een reactie op wat onder andere door J. C. Dros in de algemene beschouwingen naar voren was gebracht. Daarin was kritiek te beluisteren op het werkgelegenheids beleid van het college. Uitvoerig ging Blanken in op de kosten van de tot zijn portefeuille be horende welzijnsvoorzieningen. Niet alle kosten in deze sector zijn even goed beheersbaar, maar de wethouder ont kende dat van wildgroei sprake is. Vooral door middel van het sociaal cultureel meerjarenplan en het jaarpro gramma heeft de gemeente er een behoorlijke greep op. Zelfs in de sub sidieverordening zit een veiligheid inge bouwd waardoor niet meer kan worden uitbetaald dan de middelen toelaten. Andere uitgavenstijgingen zijn moeilijker te voorkomen. Aan de salarissen is weinig te doen en ook de energiekosten stijgen ondanks de op energiebesparing gerichte maatregelen. Een belangrijke rol spelen invloeden van buiten (waar de gemeente dus niets aan kan doen) zoals de rechtspositieregeling voor het per soneel, de bezuinigingen van CRM en de invoering van de CAO-welzijn. Blan ken gaf toe dat de welzijnsuitgaven over een periode van tien jaar spectaculair zijn gestegen, maar wie zou de voor zieningen willen missen waaraan dit geld is en wordt uitgegeven Waarbij Blanken onder meer noemde: het jeugdwerk, de sporthal, het mensen zonder-werkproject, de dorpshuizen, etc. Niettemin is het beleid op conso- De gemeenteraad heeft dinsdag met negen tegen zes stemmen besloten nog geen definitieve uitspraak te doen inzake de plaats waar het dienstencentrum voor ouderen moet komen. Vrij algemeen werd ingezien dat een zelfstandig gebouw aan de Zwaanstraat ideaal is, maar in verband met de kosten wil men toch een alternatief plan uitgewerkt zien zodat een behoorlijke vergelijking kan worden ge maakt. Dat alternatief is een aanbouw aan het dorpshuis Oude ULO. Dat dit laatste als een reëele mogelijk heid moet worden beschouwd, werd aan het begin van de discussie naar voren gebracht door wethouder Fridt Blanken. Het was hem gebleken uit een onderzoek dat hij met spoed had laten uitvoeren naar aanleiding van vragen die J. C. Dros in de commissievergadering had gesteld. Een aan de ULO gebouwd dienstencentrum zou kunnen worden verwezenlijkt voor het geld dat CRM beschikbaar wil stellen en is dus aan zienlijk goedkoper dan een zelfstandig dienstencentrum aan de Zwaanstraat. Die aanbouw zou voorzien in een eigen ingang, vergaderruimte, biljartzaal en kantoor. Daarnaast zou de bestaande hal, voorspeelruimte van de muziek school en het invalidentoilet gebruikt kunnen worden. In de commissievergadering was door Blanken naar voren gebracht dat een Heerlijk autootje Lekker zitten Snel weg Veel ruimte En 'n volle tanïc gaat héél lang mee Proberen? De Vijf staat voor u klaar Net als wi) Vanaf 12 970,- Afgebeeld Renault 5TL Aflevenngskosten 322,- Wijzigingen voorbehouden Oorsprongweg 3, Eierland Texel. I Tel 02225-233 I combinatie met het ULO complex in het belang zou zijn van de integratie van de bejaarden. Sieme de Waard, die een krachtig pleidooi hield voor een zelf standig centrum, zei dat juist het om gekeerde het geval zal zijn: geen inte gratie maar irritatie. Integratie wordt namelijk niet bereikt door het geza menlijk gebruiken van dezelfde voor zieningen, maar door een eigen home in het centrum dat voor ieder makkelijk bereikbaar is. Het moet een ontmoe tingsplaats zijn die de hele dag open is en waar men elkaar kan optrekken in het streven om zich gelijkwaardig aan ande ren te voelen. Ook de eenzaamheid onder de bejaarden kan het best worden betreden met een eigen centrum. De ouderen hebben daar recht op. Dat hoort even vanzelfsprekend te zijn als 't Asiel voor de jeugd. „De bejaarden willen niet naar de ULO. Ze voelen zich in hun wensen miskend", aldus De Waard, die zei dat de ouderen erg on gerust geworden zijn toen recentelijk bleek dat B en W van de plannen voor een eigen centrum wilden afzien. Vol gens De Waard was de zaak best finan cieel op te lossen: door een deel van de saldireserve naar de gewone dienst over te boeken. Elders ervaring Klaas Barendregt vond in dit geval de financiële kant van de zaak onder geschikt. Hij vroeg of elders in het land ervaring is opgedaan met gecombineerd gebruik. Gelein Jansen toonde zich geïrriteerd omdat de wethouder op het laatste moment met nieuwe gegevens was gekomen waardoor weer geen beslis sing kon worden genomen over deze zaak. Daan Schilling wilde het alternatieve plan niet vergelijken. Dat had volgens hem geen zin omdat alleen het plan voor het centrum aan de Zwaanstraat in aanmerking kwam. „Gevoelsmatig lijkt de ULO me ook niets. Maar ik kan dat niet onder woorden brengen." Schilling wilde dan ook direct spijkers met kop pen slaan. Hij wilde het centrum aan de Zwaanstraat gefinancieerd hebben uit de knelpuntenpot, maar van hem mocht het ook wel op de manier die De Waard had voorgesteld, al kon hij de conse quenties daarvan niet beoordelen. J. C. Dros gaf wel een duidelijke voorkeur aan de knelpuntenpot. „Dan zijn we meteen van een deel van de lasten af." Niet minderwaardig Fridt Blanken legde uit dat een diensten centrum als aanbouw van de oude ULU helemaal met minderwaardig is. Er komt 100m2 puur eigen ruimte. Bovendien vond hij dat ook in aanmerking moet worden genomen dat de exploitatie lasten van de oude ULO op deze wijze kunnen worden teruggebracht. Het „eigen home" waarvoor De Waard had gepleit, kon volgens hem bij de oude ULO volkomen tot zijn recht komen. Praktijkvoorbeelden elders in het land kon hij echter niet noemen. Volgens De Waard waren in Leiden en Groningen echter bijzonder slechte er varingen opgedaan met gecombineerd gebruik. Wethouder Nauta noemde het plan van De Waard om voor de financiering van het centrum de saldireserve aan te spreken „oneigenlijk". Hij waar schuwde dat doorzetten van het plan aan de Zwaanstraat voor de gemeente een enorme jaarlijkse exploitatielast zal opleveren. De aanbouw aan de ULO kost 7270.000,— en het zelfstandige centrum aan de Zwaanstraat 7740.000,-. „We moeten wel weten waar we mee bezig zijn en niet te hard van stapel lopen. Eerst de beide plannen naast elkaar leggen en in rust een keus maken." Dat standpunt won het on danks hardnekkige pogingen van vooral De Waard en Schilling om de raad toch direct tot een uitspraak pro Zwaanstraat te brengen. Bij stemming bleek dat zij alleen Jansen, Welboren, Beumkes en Van Asselt achter zich kregen. Een de finitief besluit zal naar verwachting wor den genomen in de raadsvergadering van mei. lidatie gericht, ondanks de vele wensen die er nog zijn. Beatrixschool Over de met sluiting bedreigde Bea trixschool zei Blanken dat de kans op voortbestaan van de school niet erg groot is. Dat was de avond tevoren nog gebleken tijdens een samenkomst van ouders waarbij ook de commissie voor welzijnszaken en de inspecteur aan wezig waren. Het gemeentebestuur probeert de Beatrixschool zo lang mo gelijk te handhaven en zal dus om dispensatie vragen voor het nieuwe schooljaar. In ieder geval moet worden getracht de zeven mlk-leerlingen (die dus eigenlijk niet naar de lom-schhol kunnen) op Texel op een of andere manier te blijven opvangen. De meest wenselijke manier zou een school voor speciaal onderwijs zijn, maar volgens Blanken staat het ministerie dat op Texel niet toe. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de mlk-leerlingen op een of andere manier aansluiting bij de dependance van de Kompasschool vinden. In de bij eenkomst kwam de wens naar voren dat de ouders van de kinderen van de Kompasschool om de tafel gaan zitten met de ouders van de kinderen van de Beatrixschool. Het is belangrijk dat de problemen rond het buitengewoon on derwijs op Texel in eendrachtige sfeer worden opgelost. Gemiste kans Ook wethouder Nauta reageerde op diverse opmerkingen die in de verschil lende algemene beschouwingen waren gemaakt. Hij constateerde dat de raad vrij eensgezind was geweest bij het signaleren van de financiële problema tiek van de gemeente. Hij merkte op dat ruimere financiële middelen voor Texel mogelijk zijn als de politieke wil er is. Hij wees daarbij op de door de raad afge wezen extra verhoging van de onroe rend goed belasting die helemaal niet bedoeld was voor „leuke dingen" maar gewoon een dekking moest verschaffen die nodig is. Het had best gekund, want Texel hanteert het een na laagste tarief De burgemeester gaat ermee akkoord dat op Texel opnieuw een .para-boo gie" wordt gehouden, van 20 tot 31 mei a.s. Evenals in de afgelopen zomer zullen vanuit een Dakota herhaaldelijk groepen parachutisten van grote hoogte sprongen maken en daarbij figuren vor men. Vorig jaar werden de sprongen uitge voerd op het autocrossterrein bij Oos terend; deze keer moet het op het vlieg veld zelf gebeuren. Daartoe zal een deel van het vliegveld worden afgezet zodat er gelegenheid is voor het vouwen van parachutes en voor grondtraining. Ook zullen enkele tenten worden geplaatst voor de organisatie. Mocht het door plaatselijke laaghangende bewolking of andere incidentele omstandigheden on mogelijk zijn op het vliegveld te landen, dan mag als uitwijkmogelijkheid een stuk land van Witte van Sint Marcus, genteweg 4, worden gebruikt. Burgemeester Engelvaart, wethouder Van der Kooi en de ambtenaren Com- mijs en Smit zijn woensdag in Haarlem geweest om te praten met de Centrale directie voor de Volkshuisvesting over de woningcontigenten die aan Texel zijn toegewezen. Zoals bekend is het con tingent voor Texel niet toereikend. On der andere de plannen van de Kasko- bouwvereniging dreigen er schipbreuk door te lijden. In het gesprek werd uitgelegd welke belangen er op het spel staan en werd gewezen op de bijzon dere situatie op Texel, die een groter contingent zou rechtvaardigen. Zoals kon worden verwacht kreeg men geen harde toezegging los; wel werd begrip getoond. In ieder geval werd het zinvol geacht de diverse woningbouwplannen op Texel gewoon „panklaar" te ma ken. van Noordholland en de gevolgen voor de laagstbetaalden vallen enorm mee. Nauta vond dat de raad hier toch nog maar eens over moest nadenken. Wat betreft het nieuwe systeem voor de toeristenbelasting zei hij dat dit nog wel even op zich zal laten wachten. „Dit college maakt het wellicht niet meer mee." Over de moeilijk beheersbare welzijnsuitgaven merkte Nauta op dat met een beetje politieke wil ook hier enig soulaas kan worden geboden. In die sector zijn namelijk ook inkomsten (ver- bruikstarieven e.d.) en die kunnen wor den opgetrokken. De Koog Nauta zei het bijzonder belangrijk te vinden dat kan worden verder gegaan met investeringen, met name in de toe ristische sector die voor Texel ook wat betreft de werkgelegenheid zeer be langrijk is. Hij wees op de plannen voor het artikel 11 gebied in De Koog die bij uitvoering direct al veel bedrijvigheid geven en die op langere termijn het toerisme buiten het zomerseizoen be vorderen, wat ook in het belang is van de werkvoorziening. Bovendien stelt Texel er zijn concurrentiepositie mee veilig, waarbij Nauta erop wees dat men in andere vakantiegebieden in Neder land niet stil zit. In dit verband vond hij ook het veertarief van veel belang. „Een hoge entree voor Texel werkt remmend op het toerisme, vooral het weekend- toerisme." Van maatregelen om de werkloosheid te bestrijden moest men volgens Nauta niet al te hoge verwachtingen koes teren. „We doen iets, maar stel je er niet teveel van voor". Hij was het met Dros eens dat over het werkloosheids vraagstuk teveel wordt gepraat en dat er te weinig aan wordt gedaan. „Dros kan in de commissie werkgelegenheid het goede voorbeeld geven." Nauta liet blijken dat Texel zich bij het streven naar zo hoog mogelijke kwaliteit van de recreatie zich niet al te veel luxe kan permitteren. Meer dan vroeger zal de balans bij het afwegen moeten door slaan naar de economische kant. De wethouder voegde er echter nadrukke lijk aan toe dat de gemeente zich stipt zal houden aan wat in het recreatie- basisplan is neergelegd. Bodemverontreiniging Wethouder Gerard van der Kooi had niet zoveel aanleiding om te reageren op wat in de algemene beschouwingen naar voren was gekomen. Hij vertelde dat het college de volgende dag naar Haarlem zou gaan om daar aandacht te vragen voor het plan van de Kasko- vereniging voor de bouw van veertig premiewoningen in de Mars. Direct re sultaat kan niet verwacht worden. Het gaat er meer om een deur te openen naar Den Haag waar dan wellicht wel Lees verder PAGINA 9 BfttvEN \OM LEZERS BISTEN VÜUNTWOOAOELUXMEIO V*N Ot REQMtTlE Het is alweer drie jaar geleden dat dokter Seegers met stille trom vertrok en zijn praktijk overdeed aan dokter Eissen. Die stille trom is voor menigeen onprettig overgekomen, men had een receptie verwacht met overdracht van de praktijk en het bieden van de gele genheid om afscheid te nemen etc. Omstandigheden in de overdrachtspro cedure maakten deze gebruikelijke gang van zaken onmogelijk. Noch mijn op volger dokter Eissen, noch ondergete kende waren hier debet aan. Het waren de bemiddelende instanties bij de prak tijkoverdracht, die eerst op het aller laatste moment tot overeenstemming kwamen. Toen viel er eigenlijk al niets meer te regelen in de zin van een receptie. Ik ben toen weer aan de studie gegaan, zoals u wel heeft kunnen ver nemen uit de Texelse Courant. De studie van zenuw- en zielsziekten (psy chiatrie) heeft mij reeds tijdens mijn opleiding tot arts sterk aangetrokken en ik heb me vanaf de eerste dag op Texel voorgenomen, dat ik ter gelegener tijd mij aan deze studie zou gaan wijden. Inmiddels heb ik deze opleiding in de psychiatrie voltooid (in record-tijd) en zal vanaf 1 maart 1982 werkzaam zijn als psychiater in een goed psychiatrisch ziekenhuis „Veldwijk" te Ermelo. On danks alles denken mijn vrouw en ik nog vaak terug aan Texel en de Texelaren. Wij hebben veel lief en leed gedeeld met u, wij hebben mogen helpen, wij zullen ongetwijfeld fouten hebben gemaakt, wij hebben ons soms erg machteloos gevoeld. Maar wij hebben ons ingezet. Ik heb geprobeerd een goed huisarts te zijn en denk in dankbaarheid aan de Texelse periode terug. Ik meende u dit schrijven schuldig te zijn. Het ga u goed. Dokter J. B. Seegers, Ermelo De Texelse FNV-afdeling is bezig met de organisatie van een politieke forum avond die donderdag 13 mei wordt gehouden in de aula van het gebouw van de Rijksscholengemeenschap in Den Burg, aanvang 20.00 uur. De avond staat in het teken van de gemeente raadsverkiezingen. De discussie zal gaan over de pro gramma's van de deelnemende politieke partijen en groeperingen. De lijsttrek kers of andere hoog op de lijst staande raadskandidaten zullen het forum vor men. De discussie zal vooral moeten gaan over volkshuisvesting, werkgele genheid en het door de gemeente geboden voorzieningenpakket. B en W hebben besloten contact te leggen met Texelse mensen en orga nisaties die interesse hebben in een eilandelijke radio-omroep. De gedach ten gaan uit naar een uitsluitend op Texel gerichte lokale radio die gebruikt kan worden voor het verspreiden van spoedeisend plaatselijk nieuws, het uit zenden van raadsvergaderingen, infor matie voor op Texel verblijvende toeris ten naast programma's van meer ver strooiende aard. Gezien de politieke ontwikkelingen rond de radiowetgeving is het niet uit gesloten dat Radio Texel van het minis terie van CRM een zendmachtiging zal krijgen. De tijd wordt daarom rijp geacht om met mogelijke deelnemers en be langhebbenden om de tafel te gaan zitten. In overleg met de ziekenomroep De Lichtboei en de Texelse Courant is besloten binnenkort een bijeenkomst te beleggen waarvoor ook de WV, een zendamateur, een radiotechnicus en plaatselijke radiopiraten zullen worden uitgenodigd. Het is niet uitgesloten dat de bejaardenomroep die zich tot dusver op Texel 't meest regelmatig en langdu rig met het maken van gevarieerde pro gramma's heeft bezig gehouden, zal worden uitgebouwd tot een meer alge meen gerichte lokale radio-omroep. Kosten? In technisch opzicht zijn er geen pro blemen te verwachen. Ook de kosten van technische voorzieningen zijn niet bijzonder groot. Een belangrijke vraag waarvoor men komt te staan is wel in hoeverre zo'n lokale radio op vrijwil ligers zou moeten draaien. Een vaste betaalde „kern" geeft de beste garantie voor continuïteit en kwaliteit maar de bedragen die daarmee gemoeid zijn, kunnen aanzienlijk zijn. Nagegaan moet worden of door reclameboodschappen, lidmaatschappen, subsidies en andere inkomsten mogelijkheden kunnen wor den geschapen. Incidenteel een radio programma in elkaar zetten is niet moeilijk maar regelmatig, liefst dagelijks een tijd in de lucht zijn, vraagt nog al wat, wil het programma althans meer voorstellen dan alleen plaatjes draaien. Aan het feit dat de gemeente de moge lijkheden wil onderzoeken moeten dan ook niet al te hoge verwachtingen wor den gekoppeld. Omdat de plaatselijke radiopiraten bij de gemeente officieel niet bekend zijn, zullen deze geen per soonlijke uitnodiging ontvangen maar via de krant worden opgeroepen. In het recente verleden zijn wel eens initiatieven ontplooid voor een soort regionale omroep Noordholland-noord. De proeven die daarmee zijn gedaan, werden op Texel als een mislukking be schouwd. Voor nieuws uit de kop van Noordholland bestaat op Texel nauwe lijks belangstelling. Alleen een puur eigen omroep zou in een behoefte kunnen voorzien.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1