Groen c/mirtrJ~exels in het harL, Scheiding huisvuil a/s proef in De Waai Bovendek „Molengat tijdelijk ontsluiten Volgend jaar weer Oosterend Present? ik VOOR ALLE GEZINNEN KOMPOSTCONTAINER Communisten Aarts en Knukkel: Stenen door etalageruit juwelierswinkel Mi Bord beklad Aanrijdingen Enquête moet beslissen Verkeerscontrole BARKER'S IJZERHANDEL DINSDAG 16 MAART 1982 JAARGANG Nr. 9662 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. Fnts Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208en Hans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel (02220) 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc.. Langeveld De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 16,15 per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent. BankrelatiesAmro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742: NMB nr. 67.34.60 398. Als de bevolking bereid is eraan mee te werken zal nog voor de komende zomer worden begonnen met een huisvuilscheidingsproject n De Waal. Het is de bedoeling dat een zo groot mogelijk aantal Waalders niet alleen papier, glas en batterijen buiten de vuilniszak houdt, maar ook tuin- en keukenafval. Deze zg. organische afval zal eder in zijn eigen tuintje tot kompost kunnen maken en als zodanig benutten, leder die meedoet krijgt van de gemeente een gratis container waarin de afval kan worden gedeponeerd. kunnen batterijen worden afgegeven. Donderdagavond De voorlichting in De Waal zal voor- namelijk komen van de heer H. Geer- informatie lings, chef gemeentewerken uit Mon- De proef zal een jaar duren. Afhan kelijk van het resultaat zal daarna wor den beslist of ook in andere delen van Texel tot deze vorm van huisvuilschei- ding moet worden overgegaan. Tuin- en keukenafval vormt gemid deld ruim een derde van het totale ge wicht aan huisvuil dat een gezin pro duceert. Samen met het glas en het papier is het een zodanig groot aandeel dat nog maar een fractie van de oor spronkelijke naar de stortplaats te bren gen hoeveelheid huisvuil overblijft. Belangrijk In het bijzonder voor Texel is dit een belangrijke zaak omdat het huisvuil na 1986 naar het vaste land moet worden gebracht om te worden verwerkt. Dat is gezien de enor/ne hoeveelheden een zeer kostbare zaak. Wanneer glas, pa pier en organische afval eruit gehaald zou worden, scheelt dat aanzienlijk in de ophaal- en vervoerskosten en is boven dien de kans groot dat de huidige stort plaats bij de Mokbaai niet voor 1986 vol raakt. Donderdagavond a.s. wordt in dorps huis De Wielewaal in De Waal een voorlichtingsavond gehouden waar ho pelijk veel Waalders aanwezig zullen zijn om te horen wat van hen wordt ver wacht en om uit te spreken of zij willen meewerken. Als het hele dorp meedoet zal de gemeente ongeveer tachtig kom postcontainers uitreiken. Hakselaar Ook wordt in het dorp, ten huize van de heer F. Tuitman aan de Polderweg, een hakselaar gestationeerd die ieder een tegen een waarborgsom kan lenen om er takken e.d. mee te vermalen, zodat ook deze in de kompostcontainer kunnen. Verder zal de gemeente zorgen dat in De Waal oud papier wordt inge zameld. Als ter plaatse geen vereniging, school of andere organisatie is die het papier wil ophalen, zal Scouting Texel uit Den Burg het doen. De mogelijkheid om glas en batterijen in te leveren bestaat reeds in De Waal. Er zijn twee glascontainers en bij de familie Boot Een kompostcontainer van het type dat in De Waal zal worden gebruikt. De container moet wekelijks een of twee keer worden opgelicht en een kwartslag worden gedraaid. Als gevolg van het profiel van de wanden treedt dan zuurstof toe. De container die van boven wordt gevuld, komt steeds verder omhoog. De gerede kompost kan van onderen worden weggeschopt nickendam. Onder zijn leiding is daar al geruime tijd ervaring met het particulier komposteren van huisvuil opgedaan. Gisteren was Geerlings op Texel om zich samen met mensen van gemeente werken te oriënteren. De Waal is voor het proefproject gekozen omdat het een klein en over zichtelijk dorp is, waar in het verleden al meerdere malen een goede gezind heid jegens het milieu is gebleken. Ook de voorlichtingsavond zal wor den uitgelegd hoe de Waalders te werk moeten gaan om hun afval zo snel mogelijk in vruchtbare kompost te ver anderen, die weer voor de eigen of andermans tuin kan worden gebruikt. Wie het goed doet, kan al na tien weken kompost oogsten." De con tainers die de gemeente beschikbaar stelt zijn van het gesloten systeem, wat een hygiënische werkwijze mogelijk maakt zonder ongewenste belangstel ling van ratten en ander ongedierte. Het vullen, regelmatig draaien en de contro le van de container vergt wel enige moeite maar gehoopt wordt dat ieder een dat er voor over zal hebben. Het bacteriele proces wordt het beste on derhouden als niet grote hoeveelheden vuil van één soort tegelijk in de con tainer worden gedaan. De groenteafval, etensresten, koffieprut, schillen, ge bruikte kattebakkorrels en ander orga nisch materiaal moeten in betrekkelijk dunne laagjes worden aangebracht, liefst met af en toe een laagje reeds gerede kompost als .gangmaker". De containers van het merk ,,Compostabo" kosten de gemeente omgeveer /70, per stuk en zullen via de plaatselijke handel worden aangekocht De ge meente heeft de heer F. Tuitman benoemd tot begeleider van de proef. Hij zal activerend optreden en bij hem kunnen de Waalders terecht voor ad vies. Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag waarschijn lijk geprobeerd de etalage van juwe lier Bakker op de hoek van de Groeneplaats-Elemert leeg te roven. Rond één uur 's nachts werd een steen tegen de ruit van de juweliers zaak gegooid. Die eerste steen ver mocht niet onmiddellijk de zware dubbele beglazing te breken en daar om werd een tweede steen gegooid, die wel effect had. Nadat de ruit gebroken was zijn de stenengooiers waarschijnlijk geschrokken, want zonder iets mee te nemen kozen ze het hazenpad. Van de poging tot diefstal was één man getuige, maar deze had te diep in het glaasje ge keken om de politie aan bruikbare beschrijvingen te kunnen helpen.- De heren Aarts flinkst en Knukkel in de Raedskelder na afloop van hun gesprek met B en W. De communisten F. Aarts en J. Knukkel, kandidaten voor de komende statenverkiezingen, zijn er voorstander van dat de Teso dubbeldekker Molengat" in de zomer volledig wordt benut door het ontsluiten van het bovendek door middel van een tijdelijke nood maatregel. Ze denken aan een van de militaire genie te gebruiken brugconstructie waardoor auto's het bovendek kunnen op- en af rijden. Ze vinden zo'n maatregel gewenst omdat het een verwerpelijke toestand is dat automobilisten zeven uur of langer staan te wachten terwijl het schip maar voor de helft wordt benut. Overigens zijn Aarts en Knukkel van mening dat de dubbeldekker zo snel mogelijk moet worden verkocht om door een of twee enkeldekkers te worden vervangen. Ook moet Teso provinciale subsidie en pro vinciale invloed aanvaarden. Een 16-jarige Texelaar, die op een verkeersbord in Den Hoc.n de tekst I was here" met viltstift had aange bracht, heeft deze daad met een bekeuring moeten bekopen. De jongen maakte deel uit van een groepje jon geren dat zich enigszins provocerend ophield nabij de kleuterschool te Den Hoorn. Een 17-jarige Texelse bromfietser moest vrijdagmiddag met rugletsel naar het ziekenhuis in Den Helder worden gebracht, na een aanrijding op de kruising Slufterweg/Post- weg. De bromfietser reed over de Postweg in de richting van De Cocksdorp. Bij de kruising met de Siufterweg werd hem geen voorraang verleend door een 73- jarige automobilist uit Eindhoven. Zaterdagmiddag rond één uur ge beurde een aanrijding toen een 19- jarige Texelaar met zijn auto vanaf de Koningsweg de Oosterenderweg op reed. Uit de richting Den Burg kwamen twee auto's, waarvan de achterste wilde inhalen Bij deze manoeuvre werd de auto van de 19-jarige Texelaar ge raakt De veroorzaker van de aanrijding reed aanvankelijk door, maar heeft zich later bij de politie gemeld. Het is traditie geworden dat Oosterend eens per vijf jaar op grootse wijze de bloemetjes buiten zet. Het feest Oosterend Present werd in 1978 voor het laatst gehouden en binnenkort zal dus moeten worden beslist of het feestgedruis in de zomer van 1983 opnieuw zal losbarsten. Die beslissing zal op democratische wijze worden ge nomen. Heel Oosterend zal er zich over kunnen uitspreken. Als de tekenen niet bedriegen zal dat besluit positief zijn. In de donderdagavond gehouden jaarvergadering van de Oosterender dorpscommissie was de stemming althans overwegend gunstig. De organisatie van het vijfjaarlijkse Present-feest berust bij de Stichting Oosterend Present die hetzelfde bestuur heeft als de dorpscommissie. De jaar vergadering van de dorpscommissie was dus de juiste gelegenheid om over het feest te praten. Het stond niet op de agenda maar werd ter sprake gebracht in de rondvraag. Te duur? Overigens moet er niet al te vast van worden uitgegaan dat volgend jaar weer feest wordt gevierd. Het zou best kun nen dat de mensen er in deze zorgelijke tijden geen zin in hebben. Ook bij enquetes die voorafgaand aan de vorige feesten werden gehouden klonken wel eens afwijzende geluiden. „Tp duur voor deze tijd", was toen een van de reacties. De heer J. C. Roeper, voorzitter van de dorpscommissie en automatisch dus ook van de thans nog sluimerende stichting Oosterend Present, bracht donderdagavond naar voren dat twee onderdelen van het feest zeer lange voorbereidingstijd vergen, waardoor het noodzakeli|k is spoedig te beslissen of het spektakel moet doorgaan. Dat zijn het historisch spel en ,,de grote stunt". Dat historisch spel was in 1970 geweid aan de geschiedenis van Oosterend maar ongetwijfeld zullen velen zich de komst van de Noormannen en de Tocht naar de Schans herinneren, die hoogte punten waren van andere Present-fees ten. Roeper zei geen flauw idee te hebben waar het historisch spel deze keer over zou moeten gaan, er vanuit gaande dèt er weer zo'n spel komt. Persé nodig is het niet. Voor het be denken en het daarop volgende orga- nisatiewerk moet ook spoedig worden gewerkt aan een stunt". In 1978 bestond die uit het optreden van de Maori-band uit Nieuw Zeeland. Dubbel feest Volgend jaar bestaat de christelijke Muziekvereniging „Excelsior" 75 jaar. Mogelijk kan de viering van dit jubileum worden worden gecombineerd met het Present-feest. Feesten of niet? In de vergadering leken de meesten er wel voor te voelen. Maar iemand als Th. Medema zei dat het van hèm helemaal niet hoefde. Hij voegde er echter direct aan toe dat hij' ongetwijfeld weer ,,zo gek" zou zijn als het feest nadert en zich weer hevig zal weren. Door de heer Van Tatenhove werd gemaand tot terughoudendheid: ,,Wèl een feest maar niet zo groots en zo kostbaar als de vorige keer. De mensen hebben niet meer zoveel geld om handen." Voorzitter Roeper zei er alle begrip voor te hebben maar wees erop dat de economische recessie ook reden kan zijn om juist wèl de bloemetjes buiten te zetten. Met name de grote midden standstentoonstelling die gedurende het feest wordt gehouden heeft Oosterend de vorige keer geen windeieren gelegd. Ongetwijfeld zal het aantal exposanten ook nu groot zijn. Juist in moeilijke tijden wil men graag adverteren, expo seren en op andere manieren aan de weg timmeren. Woningbehoefte De Oosterender dorpscommissie is van mening dat in Oosterend behoefte bestaat aan tien tot vijftien woningen. Er is echter geen bouwgrond en zelfs geen bestemmingsplan dat voorziet in wo- ningbouwmogelijkheden. Wel zijn er volgens het gemeentebestuur diverse „gaten" in de bestaande bebouwing waar huizen zouden kunnen worden neergezet. Volgens voorzitter Roeper Lees verder pagina 2 De CPN-ers brachten vrijdag een werkbezoek aan Texel, waar ze met het college van B en W over allerlei Texelse problemen spraken. De veerdienst was er een van en kreeg veel aandacht. Aarts en Knukkel zijn van mening dat de sfeer om met de provincie vruchtbaar te onderhandelen over de veerdienst bin nenkort goed wordt. Thans is sprake van verbetenheid. Met name de ge deputeerde Van der Knoop is erg ver bolgen over het feit dat Teso zich niets aantrok van de provincie en de dub beldekker bestelde omdat dit de meest economische oplossing voor het veer dienstprobleem werd gevonden. Maar Van der Knoop stapt binnenkort op en dat opent volgens de heren Aarts en Knukkel nieuwe perspectieven. Overi gens heeft ook de heer Aarts van enige opwinding blijk gegeven toen hij on langs in de statenvergadering Teso „Texels Eigenzinnige Stoombootonder neming" noemde. Frans Aarts vertelde ons na afloop van het gesprek met B en W dat hij reeele mogelijkheden ziet voor verkoop van de dubbeldekker. Hij meent zeker te weten dat het schip gebruikt kan wor den in Kirk in Joegoslavië waar hij eens is geweest. Zolang het nog niet zo ver is, moet het gebruiken van het boven dek door een noodmaatregel mogelijk worden gemaakt. Zodra de dubbel dekker door een of twee enkeldekkers is vervangen moet het probleem van de wachttijden worden opgelost door een reserveringsdienst. De heer Aarts zegt dat de politieke wil om de bouw van dubbeldeks fuikhavens aan te leggen volledig ontbreekt zodat Teso zich wat dat betreft geen illusies hoeft te maken. „Wel kan erop gerekend worden dat de provincie direct wil participeren nadat Bij een verkeerscontrole, die donder dagavond werd gehouden, waarbij ongeveer 30 auto's werden gecontro leerd, bleek wederom dat veel Texelse automobilisten rondrijden zonder geldig kenteken- of rijbewijs op zak. Van ver schillende auto's bleek de verlichting defect en twee automobilisten hadden geen geldig deel 3 van het kenteken bewijs op hun voorruit Bij de boot werd zondag een snel heidscontrole gehouden. Drie automo bilisten werden tot stilstand gebracht, waarvan de snelste 130 reed. Teso heeft verklaard alsnog met enkel- dekkers te willen gaan varen." Feit aanvaarden? De heer Aaarts vertelde ons dat hij tijdens het gesprek met B en W van gemeentesecretaris Van Dijk een plei dooi had vernomen om de dubbeldekker van Teso als een gegeven feit te aan vaarden en eraan mee te werken dat deze volledig kan worden gebruikt. (Bij navraag bleek dat juist te zijn red.) Aarts voelde daarvoor echter niets. Wel vindt hij dat het Texelse gemeente bestuur bij de vorming van het nieuwe college van Gedeputeerde Staten de oplossing van het Texelse veerdienst probleem als beleidspunt ter discussie moet stellen. In het gesrpek met B en W kwam ook de Texelse werkloosheid aan de orde. De communisten spraken zich uit voor provinciale bemiddeling om te be reiken dat Texel mosselpercelen krijgt en in de gelegenheid wordt gesteld mosselverwerkende bedrijvigheid op te zetten. Verder vinden ze dat de Razende Bol gemeentelijk bij Texel moet worden ingedeeld, omdat dan de kans het grootst is dat deze zandplaat niet voor militaire oefeningen wordt gebruikt. Vliegveld mag Van de communisten mag het vlieg veld op Texel blijven. Ze zijn er zelfs warm voorstander van omdat het de verbinding zeker stelt als de boot het zou laten afweten. Uitbreiding van de vliegactiviteit zien ze echter niet zitten. Over het algemeen vinden ze dat er van rijkswege te weinig rekening mee wordt gehouden dat op de eilanden ook nog mensen moeten leven. Teveel wordt er tegenaan gekeken als een gebied waarin de natuurbelangen moeten prevaleren. Uit de winkel vol ideeën I Laarzen Handschoenen Stevig» Icivaliteilslnarzen Plastic werkhondschoe- Met geribde zool non voor hvus en hun Van 24,75 voor 19.95 Slechts 6,25 Werkhandschoenen van piq-skin leder Nu slechts 2,95 moity*1 Telefoon 02220 2346 N WINKEL VOL IDEEEN!

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1