„Je wordt overspoeld door planken Ook RPF/SGP voor overheidssubsidie voor TESO Gratis controle door brandweer vaten Windsurf club tegen Sportraad: Plattelandsvrouwen hadden Brazilië- avond Tatoeage honden voorlopig niet verplicht in dierenpensions PSP statenleden zaterdag op bezoek Paraboogie uitsluitend op vliegveld „Loodsmans- Welvaren" terug in Den Hoorn! Disco-danswedstrijd in J'elleboog Thijs Bakker veertig jaar bij gemeente Schoorstenen vaak ondeugdelijk TEXELSE COURANT IINSDAG 16 MAART 1982 VOLLEDIGE VERGUNNING j\H Brouwer, lijstaanvoerder voor de RPF/ iJsGP bij de Statenverkiezingen. J Het openbaar vervoer in Nederland ■moet meer kostendekkend worden ge- ■regeld waardoor de overheid er minder op hoeft toe te leggen. Onderscheid moet echter worden opgeheven, wat zou betekenen dat de veerdienst Den Helder Texel als openbaar vervoer wordt beschouwd waarbij de overheid zodanig bijspringt dat de tarieven op een billijk niveau komen. Aldus een mening die vrijdagavond werd vertolkt door de heren K. Brouwer en mr. H van Veelen, kandidaten op de gecombineeerde lijst Reformatorische Politieke Federatie en de Staatskundig Gereformeerde Partij. Brouwer (lijst trekker) en Van Veelen (tweede op de lijst) voerden het woord op een ver kiezingsavond die door de plaatselijke afdelingen van RPF en SGP was geor ganiseerd in De Schakel. Tegenwicht Beiden brachten daar met klem naar voren opbouwend in de provinciepoli- tiek bezig te willen zijn. „We zijn niet alleen ergens tegen maar willen con structief tegenwicht bieden aan een ideologie die in Noordholland de laatste tijd nogal rood was gekleurd." De verwachting is (op basis van het aantal stemmers op de beide groepe ringen apart) dat de combinatie RPF- SGP een zetel in de staten bemachtigd. De heer Brouwer vertelde dat hij zijn aandeel wil leveren in het herstel van het bijbelgericht christelijk denken. Dat be tekent dat hij wil afrekenen met het voor deze tijd zo kenmerkende ik- denken en de algemene trend om alles ,,in vrijheid" te willen doen zonder aan iemand verantwoording af te leggen. Gebondenheid Verwijzend naar psalm 119 zei Brou wer voorstander te zijn van vrijheid in gebondenheid. „Wij zijn vóór het chris telijk gezin, een overheid die in dienst staat van God, en een school met een eigen bijbelgerichte indentiteit." Het betoog van Brouwer had een overwegend algemeen-theoretisch kar- rakter. Hij maakte het echter niet moei lijk en had van zijn 30 toehoorders (merendeels reeds sympathiserend met de gepropageerde richting) grote aan dacht. Van de heer C. G. van Es had hij een inventaris ontvangen van belangrijke Texelse problemen. Hij noemde ze op maar kon niet in alle gevallen een mening geven. Over de veerdienst liet De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp - Eierland hadden gisteren in het Eierlandsche Huis een avond over Brazilië. Deze werd verzorgd door het echtpaar Eising dat jaren in Brazilië heeft gewoond in de door Nederlanders op gezette kolonie Holambra. Er werd het een en ander verteld over de geschiedenis, economie en de be- staansbronnen van het grote Zuid Ame rikaanse land en er werden dia's ver toond. Het echtpaar had ook produkten meegenomen. In de pauze werd pop corn gegeten, in Brazilië een populaire lekkernij. Ook konden de dames de drank Patita de Coco proeven. Aan de avond werd tevens meegewerkt door de heer S. van der Geest die ook in Brazilië is geweest. Vorige week zijn de Plattelandsvrou wen van De Cocksdorp-Eierland met een groot gezelschap op reis geweest naar Utrecht, waar het museum „Van speelklok tot pierement" en het Douwe Egberts museum werd bezichtigd. De Plattelandsvrouwen zien elkaar weer op 7 april als zij met de andere bewoners van De Cocksdorp-Eierland een avond bijwonen van dokter Siebin- ga die zal praten over buurthulp. De eerstvolgende Plattelandsvrouwen avond is 19 april en wordt verzorgd door inspecteur Foppes van de Rijkspolitie die praat over veiligheid in en om huis. hij echter geen misverstand bestaan: lagere tarieven door overheidssteun. Landelijk gezien moeten de tarieven van het openbaar vervoer echter uniform omhoog omdat er nu veel te veel overheidsgeld in gaat zitten. Nog sterker is dat volgens de RPF SGP het geval met de huren. Deze zouden kosten dekkend moeten worden. Een uitge sproken mening viel ook te beluisteren inzake de woningtoewijzing. Mensen die de verantwoordelijkheid van huwe lijk en gezin willen dragen mogen niet worden achtergesteld ten gunste van jongeren en gebroken gezinnen. De visie is dat menig woonprobleem als gevolg van normloos handelen, wat niet door onmiddellijke woningtoewij zing gehonoreerd hoeft te worden, al werd eraan toegevoegd dat deze men sen wèl moeten worden geholpen. Huurbescherming De RPF-SGP wil af van de „over dreven" huurbescherming. Dat zou een eind kunnen maken aan het probleem van de studentenhuisvesting. Nu willen veel mensen geen kamer beschikbaar stellen omdat ze niet van de huurder afkunnen als deze zich door zijn gedrag onmogelijk maakt. Het minder opeisen van persoonlijke vrijheid en het zich willen schikken in gezinsverband hangt ten nauwste sa men met de moraal en hier ziet een principieel christelijke groepering als RPF-SGP een duidelijke taak. Er is echter nogal wat politieke moed nodig om terug te komen van de weg die in Nederland is ingeslagen en die volgens de sprekers tot enorme problemen zal blijven leiden. Verschillende aanwezigen maakten gebruik van de mogelijkheid tot vragen stellen. Daarbij werden de sprekers ge confronteerd met een vraag die hen nog nooit eerder was voorgelegd: „Hoe moet men staan tegenover vivisectie?" Uit het omzichtig geformuleerde ant woord bleek dat SGP RPF dierproeven afwijst als deze nodeloos zijn of onnodig leed berokkenen. Want ook de dieren wereld is een schepping Gods. Maar de mens zal wel de heerschappij hebben over de dieren, wat rechtvaardigt dat onvermijdelijke dierproeven worden ge nomen als deze-in het belang zijn van de medische wetenschap en derhalve van de mens. Een andere vraag stelde de zin van het christelijk onderwijs ter discussie. „De leerstof is toch dezelfde als op de open bare school?" Dat laatste werd be vestigd, afgezien van het godsdienst onderricht. De Christelijke school wil echter het gehele onderwijs geven in een bepaalde sfeer, die het bijbelgericht denken ondersteunt. Dat betekent niet dat op de christelijke school niet mag worden besproken over de evolutie. „Ook daarvan moeten christenen het nodige weten om zich weerbaar te kunnen maken." Zondagavond werd de brandweer ge roepen bij het derde schoorsteenbrandje in zeer korte tijd. Omdat de metalen pijp van de allesbrander in een woning aan de Wilsterstraat onvoldoende vrij was gehouden van het dakbeschot, was een begin van brand ontstaan. De brand weer moest de schoorsteen van het dak slopen en het dakhout voor een deel verwijderen. In dit geval bleek dat de schoorsteen voor een groot deel bestond uit dubbelwandige stalen pijp van goede kwaliteit. Op de zolder ging dit rookkanaal over in een flexibel, dunwandig gedeelte dat op primitieve wijze op de stenen schoorsteen was aangesloten en bovendien in een bocht lag. In de bocht had zich roet verzameld en dit was gaan branden. De pijp was gloeiend geworden en had het houtwerk aan het smeuelen gebracht. Door de aangebrachte isolatie was het moeilijk een indruk te krijgen hoever het vuur al was doorgedrongen. Eerder werd de brandweer gealar meerd voor schoorsteenbrandjes in de Vloedlijn en de Warmoesstraat. Meer gevallen Naar aanleiding van het geval van zondagavond is de brandweer tot de conclusie gekomen dat er meer huizen moeten zijn met schoorstenen van Van regeringswege is besloten dat de verplichting voor dierenpensionhouders om alleen honden op te nemen die van een tatoeage zijn voorzien, voorlopig wordt opgeschort. Dit is het resultaat van hardnekkige actie die is gevoerd door de Nederlandse Vereniging van Dierenpensionhouders die na contacten met politieke partijen en kamerleden een gesprek heeft gehad met staatssecretaris de Boer. Het uitstel geldt alleen voor zuivere" dierenpen sions, dus dierenpensions die niet te vens handelaar zijn. De beslissing heeft grote vreugde verwekt bij Tiny Ellen van Texels (enige) dierenpension in Den Burg. ,,Als die tatoeeerplicht niet was ingetrokken had ik mijn bedrijf wel kunnen opdoeken." In verband met de komende staten verkiezingen en het 25-jarig bestaan van de PSP komen aanstaande zaterdag de PSP leden van de provinciale staten van Noordholland naar Texel. De Texel se afdeling van de partij wil hen confronteren met een aantal eilandelijke problemen zoals de veerverbinding, de kustafslag, de waterwinning en de recreatieplannen rond het artikel 11 gebied in De Koog. In het dorpshuis van Den Burg wordt om 20.00 uur 's avonds een bijeenkomst gehouden waar de statenleden Peter Zwart en Peter Kor- zelius het woord voeren en kan worden gediscussiëerd. Het officiële gedeelte van deze avond wordt rond half tien besloten, waarna de avond op feeste lijke wijze wordt voortgezet. De statenleden komen zaterdag om elf uur op Texel en Peter Bakker zal hen dan in de haven iets vertellen over de veerverbinding. Op de fiets gaat men dan via het waterwingebied naar paal 9 waar Lieuwe Dijksen het zal hebben over de kustafslag. Na de lunch in het strandpaviljoen Paal 9 gaat het naar Den Burg waar de PSP-ers om 13.15 uur bij de RST verwacht worden. Het is de be doeling dat hier het één en ander over het artikel 11 gebied in De Koog wordt verteld. Om half drie wordt een rond leiding gehouden op het terrein van de waterfabriek. In het bericht in de vorige krant, waarin werd aangekondigd dat de bur gemeester akkoord gaat met een para boogie op het vliegveld Texel is een fout geslopen. Er stond dat bij ongun stig weer ook mocht worden gesprongen op het land van Witte, Sint Marcus bij Oosterend. In werkelijk heid is echter bepaald dat alleen in geval van nood op dit terrein landingen mogen worden uitgevoerd bieuue of twijfelachtige aard. Vooral de laatste jaren zijn nogal wat huizen ge bouwd waarin helemaal geen schoor steen zit omdat er van uit werd gegaan dat er geen behoefte zou bestaan aan kachels of open haarden naast of inplaats van de centrale verwarming. De stijgende gas- en olieprijzen hebben het stoken van een houtkachel echter aan trekkelijk gemaakt, waardoor in menig huis achteraf een schoorsteen is ge maakt. Niet altijd is sprake van vakwerk. Mensen die besluiten geheel of ge deeltelijk over te schakelen op een houtkachel doen dat meestal niet uit weelde en schrikken terug voor de kos ten die gepaard gaan met het opbouwen van een echte schoorsteen: blokken voorzien van ommanteling. Daarom wordt veelal volstaan met een stalen kanaal. Dat kan een aanvaardbare op lossing zijn als dit vakkundig wordt aan gelegd. Dat laatste is niet altijd het geval, vooral als zo'n rookkanaal eigen handig is gemaakt. Controle Bij wijze van preventieve maatregel heeft de brandweer dan ook besloten over te gaan op het gratis controleren van de schoorsteen bij mensen die eraan twijfelen of het bij hen in orde is. Een afspraak kan worden gemaakt met brandweercommandant J. van Hoorn of ondernemers-aktiviteiten Donderdagmiddag onthulden de loodsen Krijn Hopman en Arie Zijm de nieuwe naam voor café De Spyker „Loodsmans Welvaren". Dit gebeurde door het wegtrekken van een laken aan de gevel van het cafébedrijf waarbij Hopman en Zijm (werkzaam als loodsen in Rotterdam en Hoek van Holland) herinnerden aan het feit dat de naam „Loodsmans Welvaren" ruim driehon- De nota kleine watersport is door de gemeenteraad aangenomen maar dat betekent geen einde van de discussie, zo bleek gisteravond tijdens de sport raadvergadering die in het raadhuis werd gehouden. Integendeel. De wind- surfclub heeft al bezwaar gemaakt te gen de eerste wijzigingen die uit de nota voortkomen. Het strandje van Nieuwe- schild is bestemd voor zwemmers en daardoor moet de zeilschool van Rob Souverein verhuizen. Deze heeft onder meer vergunning aangevraagd voor Dijkmanshuizen en daar maakt de surf club bezwaar tegen. Het in tweeën gedeelde strandje van Dijkmanshuizen is met de aanwezigheid van één surf- school en een zeilschool (Roeper) al overvol zo meent de club en daar kan geen tweede exploitant bij. „Je wordt straks overspoeld door planken", zei Herman Boks van de surfclub, „en dan komt de veiligheid van zwemmers dui delijk in gevaar." De surfclub had gehoord van het plan van Souverein om bij Dijkmanshuizen lessen te gaan geven Jan Keijser van de werkgroep watersport van de sportraad toonde zich verbolgen: „Wij hebben de waarnemende commandanten C. van Trigt en D. van Wilsum. Houtstokers wordt aangeraden de staat van hun schoorsteen scherp in de gaten te houden. Vooral het toenemen de aantal mensen dat de houtkachel min of meer permanent gebruikt moet reke nen op flinke vuilafzetting vooral in het koudere, bovenste gedeelte van het kanaal. De afzetting bestaat niet alleen uit zacht, makkelijk te verwijderen roet maar ook uit tamelijk harde korsten die met speciale apparatuur verwijderd kan worden. Veel van het afgezette roet valt later naar beneden en komt dan terecht in bochten van het kanaal, waar het later in brand kan raken. Dat geldt ook voor de bocht die zich direct achter elke kachel bevindt. Om verstopping en brand te voorkomen moet die onderste bocht voorzien zijn van een roetzak. Veel schoorsteenbrandjes voltrekken zich onmerkbaar. Maar een uitgebreide re brand veroorzaakt een onheilspellend gerommel. Het schoorsteenkanaal wordt bijzonder heet. Een metalen pijp kan gaan gloeien en een stenen schoor steen kan barsten. Een uit de pijp ko mende vonkenregen kan gevaar ople veren voor de omgeving en het even tuele rieten dak. Een vonkenvanger is dus in alle gevallen aan te bevelen, al moet ook dit onderdeel schoongehou- den worden om te voorkomen dat de trek verslechterd. Afsluiten Wie een schoorsteenbrand meemaakt kan het beste zorgen dat de zuurstof wordt afgesloten. Dat betekent dat de kachel van de pijp moet worden los getrokken, waarna de ingang van de schoorsteen (de nisbus) direct met een natte doek wordt dichtgestopt. De trek valt dan weg en het vuur zal doven. De gloeiende roetresten kunnen na uren echter opnieuw opvlammen, zodat de zaak afgesloten moet blijven totdat de brandweer of de schoorsteenveger is geweest. Gooi nooit water in de schoorsteen en haal ook geen hals brekende toeren uit door op het dak te klimmen om te trachten de schoorsteen van boven af te sluiten. derd jaar oud is en dat eigenaar Van Hintum met deze naam een rijke ge schiedenis van Den Hoorn levend houdt. Het horecabedrijf heeft met het aan nemen van de nieuwe-oude naam ook intern een verandering ondergaan die meer met het verleden strookt. Het „dancing-idee" is aan de kant gezet en de familie Van Hintum wil van Loods mans Welvaren weer een echt dorps café maken met twee biljarts en een mogelijkheid voor kleine maaltijden. De accommodatie is in tien dagen tijd in eigen beheer verbouwd en heeft een flinke bar midden in de zaal gekregen. Het interieur is enigszins in zeemansstijl altijd gezegd dat twee exploitanten niet op één stuk strand moeten gaan zitten. De kans op perikelen is veel te groot." Boks wees naast de veiligheid die vol gens hem in het geding is, ook op het ongemak voor de scholen zelf. „Straks staan drie instructeurs met een mega foon op het strand aanwijzigingen aan leerlingen te geven. Een belachelijke si tuatie." Nadrukkelijk werd gesteld dat men niet tegen Souverein is. „Het gaat ons om de veiligheid, we hadden ook geprotesteerd als een ander vergunning had gevraagd." De voorzitter van de surfclub bracht naar voren dat vorig jaar al een ge middelde van vijftig surfers per dag was geteld. Hij verwachtte dit seizoen een flinke toename van passanten die nu ook met een kleiner stukje strand toe moeten. Ook is er geen kleedaccom modatie e.d. aanwezig. Misbruikt Het werd onbegrijpelijk genoemd dat Oosterend een stuk strand durft te claimen („Den Burg claimt het Wester slag toch ook niet?") en Boks zei dat de handtekeningenactie van enkele Oos- terender vrouwen door de dorpscom missie misbruikt was. De Oosterenders hadden niet getekend tegen surfers maar voor zandsuppletie om meer zand, dus meer strand te krijgen. „Dat is de opzet geweest en die is door de dorps- commissie verdraaid. Op de tekenlijsten werd met geen woord gerept over sur fers", aldus Boks die aanvulde het onbegrijpelijk te vinden dat Souverein zich op een hoorzitting bereid verklaarde Nieuweschild te verlaten. Enkele sport raadleden reageerden hierop met de op merking dat Souverein wel weg wilde van Nieuweschild, mits er voor hem iets anders zou worden gevonden. Dialoog? Jan Keijser hoopte dat een gesprek tussen sportraad en dorpscommissie mogelijk is om alsog te bewerkstelligen Vrijdagavond worden in dancing Jel- leboog voor de tweede maal de open Texelse kampioenschappen discodan sen gehouden. Gestreden wordt weer om de wisselbeker die vorig jaar werd gewonnen door Hans Strik en Danielle de Lussanet, maar ook veel andere prijzen zijn beschikbaar gesteld. Tijdens de wedstrijden wordt opgetreden door de pop-dansgroep ..Jaguar." De deelnemers, die zich kunnen op geven in de Jelleboog, dansen twee keer: één keer op een door de jury gekozen plaat en éénmaal op eigen favoriete muziek. De jury bestaande uit Does Witte (danslerares), Trix Sok en Riet Bakker (mode experts) en Jaqulie- ne Boertien (van Jaguar) zal de dans- lustigen beoordelen op orginaliteit, be weging, out-fit en presentatie. Het ge heel wordt gepresenteerd door Henny Huisman en de muziek wordt verzorgd door disc-jockey Kees Schoenmaker. Naast de wisselbeker zijn er diverse andere prijzen en krijgt iedere deelnemer een cadeaubon en een herrinnerings- vaantje beschikbaar gesteld door Boe tiek 22. PAGINA S gehouden met scheepslichten, een stuurrad en tal van schilderijen, teke ningen en foto's van schepen en red dingen. De oude stamtafel en de keu- enbak van vroeger hebben weer een vaste plaats in de ruimte van 100 vierkante meter. Een speciale biljartzaal die nu ook gebruikt kan worden voor bruiloften en partijen, wordt nog inge richt. In die kleinere zaal komt een tweede buffet zodat het café open kan blijven als er bijvoorbeeld vergaderd of gefeest wordt. In het interieur zijn veel donkere kleuren verwerkt. Wil van Hintum keert als kastelein terug op de plaats waar hij als der tienjarig jongetje zijn eerste pilsje tapte ,,lk liep al drie jaar rond met het plan de Spyker te kopen", aldus Van Hintum die zegt na omzwervingen" ('t Kompas, Hotel Op Diek en de Koffiepot in Den Burg) blij te zijn weer achter de tap te kunnen staan. Loodsmans Welvaren kent een rijke geschiedenis en daarvan getuigen ook de foto's die Van Hintum heeft weten te bemachtigen. De zaal had vroeger een klein laag buffet, waar vóór de oorlog de heer Kuijper de scep ter zwaaide. In de oorlog werd het café gevorderd door de Wehrmacht en daar na was de heer Rotgans eigenaar Van 1956 tot 1972 was Loodsmans Welvaren van de familie A. Bakker en dat was ook de periode dat Van Hintum zijn eerste schreden achter de bar zette. Van Hintum denkt zeker een ,,horeca-gat" in Den hoorn te kunnen opvullen met zijn bedrijf, ,,'t Kompas ontplooit zich steeds meer als restaurant en er kan nog wel een café bij", aldus Van Hintum, die in ieder geval verzekerd is van de klandizie van drie biljartvereni gingen. dat de zeilschool een gedeelte van het Niebweschilder strand kan benutten, maar de anderen hadden daar weinig hoop op. Bovendien gaat dat erg land duren." Ambtelijk gezien is niet een nieuwe wijziging van de politieverorde ning nodig om Souverein een andere of de oude plaats te geven. Voor de gehele oostkust kunnen B en W ont heffingen geven. Besloten werd het bezwaar aan te kaarten bij het college. ,,Het is een nieuw peobleem en we moeten ook enkele oplossingen pro beren aan te dragen", meende voorzit ter W. Munninkhuizen, die ook Nieuweschild als een mogelijkheid zag. Thijs Bakker fFoto Jacques Schraagt Vanmorgen is herdacht dat de heer M. J. Bakker uit Den Burg veer tig jaar in dienst is bij de gemeente Texel. Al die tijd is hij werkzaam ge weest op de administratie van gemeentewerken waar hij met name was belast met de loonadministratie voor de buitendienst en met de beta ling van facturen. Bakker heeft zijn taak altijd nauw gezet en tot volle tevredenheid van zijn superieuren verricht, maar hij is er de man niet naar om prijs te stellen op een uitgebreide feestelijke huldiging Toch is het jubileum niet helemaal onge merkt voorbij gegaan. Bakker is van morgen in de B. en W.-vergadering toegesproken door wethouder Gerard van der Kooi (de burgemeester is met vakantie) en door zijn baas J. van Hoorn. Als geschenk kreeg hij een envelop met inhoud. Uil vrees voor heer diepere gronden, (ze wist niet eens del die bestonden) geel zil nu neer bed mei een sleoei Bouguel Ier voorkoming ven ergere zonden. Limerickwedstrijd. Doe mee. Formulieren verkrijgbaar bij de bibliotheek en de boekhandels. van de snelle toename van het aantal houtkachels, allesbranders en open haarden. Houtkachels vervuilen de schoorsteen veel sterker dan een kolen-, olie- of gashaard zodat twee keer per jaar de schoorsteen vegen geen overbodige luxe is. De kans op een schoorsteenbrand is vooral groot, als het rookkanaal vochtig is. In hoeverre zo'n schoorsteenbrand direct gevaar inhoudt voor de rest van de woning hangt af van de kwaliteit van de schoorsteen. Daar is het soms bijzonder slecht mee gesteld.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5