ft Zit uw spaargeld wel op de juiste plaats KIES HISTOR KLEUR tHIST Rik KOELTECHNIEK Qv Voorjaarsmodeshow 9,75% 10% AUTOSCHADE Garage Dros b.v Handige mensen laten t door HDe bolder* doen! in de winkel die je kleur aanvoelt Graaf's verf- en behangcentrum Histor kleur Altijd goed showt U op woensdag 24 maart de nieuwste dames- en herenmode, vrijetijds kleding, positiekleding etc. VERENIGING „HET GROENE KRUIS TEXEL" Uw leven lang gezondheidszorg thuisbezorgd! VERENIGING „HET GROENE KRUIS TEXEL" NBK4 STUK LAND Bar „Het Galjoen" BARKEEPER ZONDE OM WEG TE DOEN mw wi w n- en het ZOMERSEIZOEN 1982 elektrotechniek van bekende merken als Linda Lu, 't Lieverdje, Ball, Lee en Esprit. jk Shows om 10.00 uur, 14.00 uur, 17.00 uur en 20.00 uur in Taveerne „De Twaalf Balcken". nt>INSDAG 16 MAART 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 POSTBUS 53 - 1790 AB DEN BURG. TELEFOON 02220 - 3241. U hebt natuurlijk wel eens van „de kruisvereniging" gehoord. Dat kan haast niet anders, want de oudste kruisverenigingen in ons land zijn al een eeuw oud. De kruisvereniging is ontstaan in de vorige eeuw ter bestrijding van allerlei besmettelijke ziekten die in die tijd nog voorkwamen; typhus, cholera, tbc. Door voorlichting, door de mensen hygiëne te leren, poogden de kruis vereniging de ziekten te voorkomen en te bestrijden. Pakket van diensten In de loop der jaren is daaruit een heel pakket van diensten ontstaan. De zorg van de kruisvereniging voor een mens begint eigenlijk al voor diens geboorte. Door voorlichting aan de a.s. moeder ('moedercursus', huisbezoek van wijkverpleegster), door zwanger- schapsgymnastiek om een voorspoe dige bevalling te bevorderen. Dan vindt de bevalling plaats, in het ziekenhuis of thuis. Na de kraamver zorgster komt de wijkverpleegster. Op het consultatiebureau wordt de zuigeling begeleid in groei en ontwikke ling, de ouders krijgen er allerlei advie zen over voeding en opvoeding van hun kind. Bovendien worden op het consultatiebureau alle noodzakelijke inentingen verricht tegen difterie, mazalen, polio, kinkhoest. Verder wordt in steeds meer consultatie bureaus de baby onderzocht op ge- zichts- en gehoorstoornissen. Die zelfde baby was de eerste veertien dagen na de geboorte al onderzocht op een ge lukkig zelden voorkomende ziekte, phenylketonurie (PKU) C.H.T. Baby kreeg van de wijkverpleegster een hiel- prikje voor een bloedmonster. Dit bloedmonster werd opgezonden naar een laboratorium. Als de baby na een jaar is opgegroeid tot kleuter, is er het consultatiebureau voor kleuters, waar opnieuw de ouders allerlei adviezen krijgen voor verzorging en opvoeding, maar waar de kleuter ook weer in zijn ontwikkeling begeleid wordt. Ook als u 'uit de kleine kinderen' bent Wanneer mensen 'uit de kleine kin deren zijn' krijgen zij soms de indruk dat de kruisvereniging voor hen niets meer kan doen. Dat is een grote vergis sing. Grote en kleine mensen kunnen ziek worden of een ongeluk krijgen. Soms moeten zij dan naar een ziekenhuis, vaak blijven zij gewoon thuis. Né de ziekenhuisopname zijn zij dik wijls nog lang niet beter en moeten thuis revalideren. Soms moeten zij een bepaalde leefregel volgen, een dieet houden, revalidatie-oefeningen doen. Misschien hebben zij tijdelijk een kruk of een rolstoel nodig of bepaalde ver- plegingsartikelen. De wijkverpleegster komt dan thuis kijken, adviseert bij de verzorging van de patiënt, geeft de huisgenoten adviezen, begeleidt en wanneer nodig verpleegt de patiënt en geeft injecties. De diëtiste van de kruisvereniging kan ingeschakeld worden om het voorgeschreven dieet op de juiste wijze te houden en de toe gestane voedingsmiddelen te verwerken tot goed en smakelijke maaltijden, etc. En uit het uitleenmagazijn van de kruisvereniging komt de kruk, rolstoel, ondersteek, dekenboog of wat er maar tijdelijk aan hulpmiddelen nodig is. Wanneer u een vraag of probleem hebt rond ziekte of gezondheid, rond veiligheid in huis (met het oog op kleine kinderen) kunt u altijd terecht bij de wijkverpleegster. Zij is natuurlijk niet al wetend, al weet zij wel erg veel door haar jarenlange opleiding en ervaring. Wanneer zij geen direct antwoord op uw vraag kan geven, weet zij in elk geval wie dat wèl kan en zorgt er voor dat u dan ook antwoord krijgt. En de diëtiste van de kruisvereniging is er niet alleen om voorgeschreven diëten toe te lichten. U kunt bij haar ook adviezen krijgen over gezonde voeding voor uw gezin, voeding om 'af te slanken' e.d. Voor oudere mensen erg belangrijk Voor oudere mensen is de Kruisvereni ging erg belangrijk. Oudere mensen hebben vaker hulp nodig dan jongeren. De wijkverpleegster komt bij hen aan huis voor adviezen, bijvoorbeeld rond het gebruik van medicijnen, adviezen met betrekking tot persoonlijke hygiëne, meer en beter bewegen, etc. Maar ook verpleegt zij zieke bejaarden en soms komt de wijkziekenverzorgster om de verzorging over te nemen, om hen een wasbeurt te geven, wanneer zij dat zelf niet meer kunnen. Die wijk ziekenverzorgster kan ook op allerlei andere gebieden voor de bejaarde en de chronische zieke van groot belang zijn. Zij geeft adviezen aan de patiënt of diens huisgenoten, helpt waar zij helpen kan. Kruiswerk in trefwoorden Wanneer men het werk van uw Kruis vereniging in trefwoorden zou moeten omschrijven, zou het lijstje er ongeveer zó kunnen uitzien. - zwangerschapsgymnastiek - adviezen bij de voorbereiding op de bevalling aan de a.s. moeder (huisbezoek van de wijkverpleegster, moedercursussen) - onderzoek naar phenylketonurie bij zuigelingen - begeleiding van de zuigeling op het consultatiebureau voor zuigelingen - begeleiding van de kleuter op het consultatiebureau voor kleuters - inenting van kinderen tegen difterie, kinkhoest, tetanus, polio, mazelen en rubella (rode hond), gehoor-onderzoek bij zuigelingen en gezichtsonderzoek bij kleuters ten einde eventuele afwijkingen op te sporen - verpleging en verzorging van thuis- liggende zieken - voorlichting aan thuisliggende zie ken en hun huisgenoten - uitleen van verplegingsartikelen - nazorg aan ontslagen ziekenhuis patiënten - revalidatie - voedings- en dieetvoorlichting - voorlichting op het gebied van ge zond leven, voorkoming van ziek ten, veiligheid in huis, verzorging van zieken, etc. Dat is heel wat en u denkt misschien dat die kruisvereniging dan wel erg duur moet zijn. Het tegendeel is echter waar. Voor enkele tientjes neemt uw kruisvereniging een heel gezin een vol jaar in zorg. Plaatselijk kan de contribu tie verschillen. Tot voor kort waren er in vele plaatsen drie kruisverenigingen: Groene Kruis (algemeen) - Wit-Gele Kruis (r.k.) - Oranje-Groene Kruis (prot. christ.). Momenteel zijn in de meeste plaatsen de kruisverenigingen gefuseerd of zij hebben daarvoor plan nen. En in plaats van de oude ver trouwde naam komt u nu misschien een naam tegen als Interkruis Gouda, Zevenaarse Kruisvereniging, Witte Kruis Ede-Wageningen, Stichting Maatschappelijke Gezondheidszorg. Maar altijd ongeacht de naam is het die oude, vertrouwde kruisvereni ging, die u voor heel weinig geld hulp verleend. Wat kost het lidmaatschap? De contributie 1982 van het Groene Kruis Texel bedraagt f38,50 per gezin. (Onder gezin wordt ook verstaan een samenwonjngsverband). Door de AWBZ wordt echter gesteld dat men tenminste 3 maanden lid moet zijn om voor kostenloze hulp in aan merking te komen. Is men nog geen 3 maanden lid en moet toch gebruik worden gemaakt van de diensten van Het Groene Kruis dan moet f52,50 worden bijbetaald, NieMeden welke gebruik gaan maken maken van de diensten moeten f91,00 betalen. Administratie en aanmelding nieuwe leden. Witte Kruislaan 19, maandag t/m vrijdag 9.00 - 12.00 uur. (02220) 3241. Magazijn en spreekuur door wijkverpleegkundigen. Witte Kruislaan 19, maandag t/m vrijdag 17.00 - 18.00 uur (02220) 3241. (ingang Schoonoordsingel). Weekenddiensten (zie hiervoor de wekelijkse mededelingen in de Tex. Courant). Consultatiebureau Zuigelingen (zie hiervoor de wekelijkse mededelingen in de Texelse Courant). Consultatiebureau Kleuters (volgens afspraak). Diëtiste (mevr' Goote) (elke eerste maandag van de maand) 13.30 - 15.30 uur Zwangerschapsgymnastiek. (Volgens afspraak met de fysiotherapeute). Trombosedienst woensdag 9.00 - 10.30 uur. Afspraken vooraf via telef. (02230) 11414. (Telefoon tijdens de zittingsuren (02220) 4887). POSTBUS 53 - 1790 AB DEN BURG. TELEFOON 02220 - 3241. kd VOOf zekefhe«d Texels hypotheken informatiecentrum FA. JAN DEKKER verzekeren - financieren - sparen Bernhardlaan 109, Den Burg, tel. (02220) 2833 per jaar Inlage: van f300,— t/m 15.000,— 9,4% t/m f20.000,- Boven f20.000,— Voorts op vaste termijn op aanvraag. Bijboeking maandelijks, dus rente over rente, dagelijkse berekening. Minimuminlage of -opname f300, Dagelijks opvraagbaar zonder opnameboete. Onder directe controle van de Nederlandse Bank, dus garantie verzekerd. Wees bewust sparen doe je niet zomaar! GEVRAAGD te koop of te huur ven Vi ha. Klaas de Ridder, Den Hoorn, tel. 497. jc vraagt Leeftijd 22 jaar. Inlichtingen: P. L. Saai, telefoon (02228) 217 b.g.g. 296. Oorsprong weg 3, Eierland, tel 02225 233 Meubels zijn mooi als ze nieuw zijn. Maar na een jaar of vijf is het nieuwe er meestal wel af. En dus ook het mooie. Vaak is het alleen maar de bekleding die niet goed meer is. Laat Uw meubilair daarom opnieuw be kleden door De Bolder, 't Ziet eruit als nieuw en u bent stukken voordeliger uit. Bij de Bolder vertellen ze U graag alles over de tarieven. Wezenland 1, Oen Burg, tel. 1022201 3141 De vakman voor alles wat met reizen te ma ken heeft. Vrijblijvende informatie en deskundig advies. Weverstraat 36, Den Burg tel. (02220) 2242 Aangesloten bij de In de komende warme zomerdagen draaien de koel- en vriesinstallaties weer volop. Eigenlijk mag er juist dan niets aan mankeren. Daarom is het goed, om Uw installatie nu te laten controleren, zodat uitval door achterstallig onderhoud wordt voorkomen. Belangrijk voor U is ook, dat bij een eventuele storing altijd iemand van ons te bereiken is. Bovendien is onze reservevoorraad compressoren, apparatuur, onder delen en freonen voldoende groot voor eerste hulp. Ook voor levering en nieuwbouw van machines, installaties, cellen, etc. Maakt U gewoon een afspraak met ons, dan kunnen wij naar Uw wensen een efficiente en doeltreffende installatie ontwerpen. Spinbaan 16, Den Burg/Texel, tel. (02220) 3458. Een kopje koffie krijgt u natuurlijk gratis l

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7