Groen c2wartxJexeU in het hart-, Financiering en exploitatie lijkt haalbare kaart ARTIKEL 11-PLAN LEVERT VIJFTIG VASTE BANEN OP I TOTALE INVESTERING: 34,7 MILJOEN Over drie jaar al in gebruik? Weggelopen scholieren op Texel aangehouden Gemeente doet mee aan werkgroep geluidshinder Subsidie-aanvragen verenigingen DINSDAG 23 MAART 1982 96e JAARGANG Nr. 9664 Redactie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Burdetstraat 19b. Den Bury, tel. (02220) 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc - Langeveld De Rooy B.V.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. BankrelatiesAmro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742. NMB nr 67.34 60 398 Het ziet ernaar uit dat het zeer ambitieuze plan van de Recreatie stichting Texel voor uitgebreide centrale recreatieve voorzieningen in De Koog, financieel rond is te krijgen. Becijferd is dat het exploi tatietekort jaarlijks f385.000,— zal bedragen, wat gezien het totale te investeren bedrag van f34.749.248,— bijzonder weinig is. De onren dabele top van de investering is dan ook niet meer dan ongeveer drie miljoen gulden. Die top kan worden weggenomen door subsidies van economische zaken en/of door het toepassen van wind- en zonne-energie waardoor de thans geraamde energiekosten (6,4 ton per jaar) aanzienlijk kunnen worden teruggebracht. Met die laatste twee mogelijkheden is echter nog geen rekening gehouden. Ook als dat niet zou lukken moet het project financieel rond zijn te krijgen, zelfs zonder dat de gemeente belangrijk bijdraagt. Het recreatieproject De Koog in het artikel 11 gebied (tussen de Nikadel en het Mienterglop) is een uitvloeisel van het recreatiebasisplan Belangrijke con clusie in dit plan was dat paal en perk moest worden gesteld aan het aantal recreanten dat tegelijkertijd op het eiland kan verblijven, wat leidde tot het vaststellen van een bovengrens van 47000 bedden" onder zekere voor waarden. Groei van de recreatieve be drijvigheid zou dus alleen mogelijk zijn door meer mensen te trekken buiten de zomerperiode, waarvoor het stichten van „slechtweervoorzieningen" van hoge kwaliteit noodzakelijk was. Ook in Een en ander blijkt uit een vifjtig pagina's tellende toelichting die door het Architektenburo Jan Visser, ont werper van het miljoenenplan, is gepro duceerd. Uit deze toelichting blijkt geen overdreven optimistische kijk op de zaak. Alle ramingen zijn bijzonder voor zichtig. Over een aantal punten bestaat echter nog onzekerheid. Van nog niet alle onderdelen van het plan zijn de investeringskosten nauwkeurig ge raamd en onzekerheid is er uiteraard ook over de renteontwikkeling. Bij de pre sentatie vanmiddag in het raadhuis, werd er de nadruk op gelegd dat nu alles op alles moet worden gezet om de plannen zo snel mogelijk verder uit te werken, zodat het hele project al in 1985 in gebruik kan worden genomen. Dat betekent dat het komende najaar moet worden begonnen met het grondwerk en de aanplant in het openluchtgedeelte van het plan Werkgelegenheid Het recreatieproject is voor Texel van enorme betekenis. In het project zelf zullen 50 personen permanent werk zaam zijn, maar nog belangrijker is de indirecte werkgelegenheid over geheel Texel als gevolg van het seizoenver- bredende effect. Ook de tijdelijke werk gelegenheid die met de bouw en aanleg is gemoeid, is met gering: 205 mensen zullen er een jaar werk aan hebben. Maquette van het 16 ha. grote rekreade projekt De Koog. 1. Bestaande parkeerterrein Nikadel2. 144 appartementen; 3. hotel; 4. am fibische ruimte met sporthal en mutdfunkdo- nele ruimte; 5. sportveld; 6. speelvijver; 7. surfvijver; 8. fietscrossbaan; 9. evenementen terrein; 10. tennisbanen. echtparen die niet meer met de kinderen op vakantie gaan en echtparen zonder kinderen alsmede gepensioneerden. Daarnaast wordt gedacht aan het aan trekken van congressen, conferenties, cursussen, trainingskampen, school reisjes e.d. Door het hanteren van gunstige prijzen zal dit worden gestimu leerd. Op een terrein van anderhalf hectare vlak bij de Nikadel, naast het bestaande parkeerterrein komen de 144 apparte menten (totale kosten 9.3 miljoen) die als gevolg van een afspraak in het verleden zullen worden gebouwd door Jarino Jarmo had destijds een goed gekeurd plan voor appartementen in hoogbouw aan de Bosrandweg maar zag daar vrijwillig vanaf, als appar tementen elders in De Koog zouden mogen worden gebouwd De appartementen worden in één, twee en drie lagen uitgevoerd en wel zodanig dat met meer dan 30% van de bebouwde oppervlakte in drie lagen wordt gerealiseerd Elk appartement wordt ongeveer 40m2, wat niet zo erg groot is Grotere eenheden zijn met te exploiteren De appartementen, zowel vier- als zespersoons, bestaan uit een keuken, zit-slaapkamer, een slaapkamer en sanitaire ruimten. Alle geschikt ge- de zomerperiode zou daardoor de druk op de kwetsbare natuurgebieden kun nen worden verminderd en zou een eind kunnen worden gemaakt aan het pro bleem dat er op Texel bij slecht weer te weinig valt te beleven. Er moest dus worden gezorgd voor een overdekt ver warmd zwembad, ruimte voor binnen sporten, sportvelden, midgetgolf, res taurants, tennisbanen en allerlei andere attracties. Niet duur Het recreatieproject De Koog mikt in het bijzonder op groepen die bij het kiezen van de periode waarin zij met vakantie zullen gaan, niet zijn gebonden aan schoolvakanties: gezinnen met nog met schoolgaande kinderen, oudere maakt voor rolstoelgebruikers. Tussen parkeerterrein en appartementen komt een aarden wal met groenstrook in het belang van de rust. Centrumgebouw Het centrumgebouw vergt een inves tering van bijna 21 miljoen gulden en is daarmee het duurste onderdeel vanhet recreatieproject de Koog Dit omvang rijke complex ligt direct achter de appartementen en daarachter ligt het ,,buitengebeuren' De verbinding tus sen appartementen en buitengebied loopt dwars door dit gebouw in de vorm van een overdekte straat, waaraan de centrale informatie en receptiebalie voor het hele project ligt. Komende vanaf het parkeerterrein of lopend vanaf de weg langs de R K. kerk komt men eerst op een soort binnenplein, omsloten door het hotel op de eerste verdieping. Vanaf dit plein komt men in de binnen straat vanwaar alle onderdelen van het gebouw bereikbaar zijn: het hotel, de multifunctionele ruimte, de amfibische ruimte met golfslagbad en sporthal. Om te voldoen aan de maximum hoogte die in het bestemmingsplan is voorgeschre ven is het nodig dat de gebouwen anderhalve meter onder het maaiveld verzinken. Ook de binnenstraat komt dus verdiept te liggen Ter vermijding van problemen daarbij komen er ruime trappen en liften voor invaliden. Voor het zwembad moet men nog dieper de grond in: 4,5 meter. Vrij nauwkeurig beschrijft de toelich ting van het Architectenburo Visser de verschillende onderdelen van het cen trumgebouw. Daaruit blijkt dat het geheel op de verdieping gelegen hotel 93 kamers krijgt, allemaal 2-persoons en allemaal ongeveer 28m2. Het hotel staat in de vorm van een vierkant op kolom men rond het entreeplein Winter-garten Boven de multifinctionele hal is een zg winter-garten geprojecteerd. Dat is een soort overdekte tuin met groene planten ten behoeve van de hotel gasten. Op de begane grond zijn een bar-lounge, quick resvice restaurant (140m2), een specialiteitenrestaurent (140m2), een keuken en een toiletpartij gepland De multifunctionele ruimte is ook niet kinderachtig opgezet, een zaal met 300 zitplaatsen voor toneel, volksdansen, theater, film, groepsspelen, crèche, kleinere binnensporten, zomerbiblio- theek en - zoals afgesproken voor de activiteiten van de dorpscommissie van De Koog. Verder is er een spreek kamer voor arts en maatschappelijk werker, EHBO-behandelkamer, verga derruimte, een eventueel bij de zaal te trekken café-biljart en de nodige toi letten, kleedkamers, e.d. Achter de hele zuidgevel van het gebouw ligt het golfslagbad dat een ingang heeft op straatniveau zodat men na het passeren van de automatische kasse van trap of lift gebruik moet maken om 4'/2 meter af te dalen, waar de kleed- en sanitaire ruimtes zich bevinden en waar ook de sauna alsmede fitness-voorzieningen komen. Alles is af gestemd op gebruik door grote aantal len mensen. Er komen 60 wisselkabines met 552 garderobekastjes, 25 groeps- kleedkamers (voor scholen e.d.), kleed ruimte en sanitaire voorzieningen voorts minder validentoiletten en douches. De sauna bestaat uit twee 10-persoons kabines alsmede de bij dit onderdeel behorende sanitaire voorzieningen en rustruimte. Verder is er een kleedruimte, fitnessruimte met hometrainers, wand rek, loopbanden, krachttoestellen, etc. Via een trap gaat men naar een minder diep niveau (anderhalve meter beneden het maaiveld) naar de zwembadhal. Dit wordt dè attractie van het complex maar het plan ervoor is nog niet in details uitgewerkt. Voorlopig is bepaald dat zal worden voorzien in een golfslagbad van 60 meter lengte met een diepte van nul tot 210 centimeter. Daarin is ook een 25 meter bad voor waterpolo en wed strijden alsmede een kinderspeelbad met glijbaan duikkuil met planken op een drie meter hoogte en een bad van 90 centimeter diepte van waaruit men via een sluis naar het verwarmde buitenbad kan zwemmen. Extra voorzieningen zijn een terras met bar voor zwemmers, een springmatras, solarium onder het terras, sprudelbaden, whirlpool en accommo datie voor de badmeester. Twee meter boven de grond is een café-kantine met terrassen van waaruit men uitzicht heeft op zowel het bad als op de sporthal. Sporthal Die hal is opgezet als tennishal en ligt evenals het zwembad op anderhalve meter beneden het maaiveld. De hal biedt een obstakelvrij speelveld van 40 x 50 meter bij een vrije speelhoogte van acht meter. Op bijna twee meter hoogte loopt een galerij rond de hal. Tegen de kantine is een tribune met 300 zitplaatsen. Door het bijplaatsen van losse tribunes kunnen eventueel 1500 toeschouwers een plaatsje vinden. De zaal is geschikt voor tennis (3 banen), zaalvoetbal, volleybal, basketbal, bad minton, microkorfbal, zaalhockey, boogschieten, zaalhandbal, gymnas- tiekmanifestaties en alle andere binnen sporten Bij een juiste vloerafdekking is zelfs paardensport mogelijk. Tegen de sporthal zijn twee squasbanen aange bracht, acht kleedkamers voor de bui tentennisbanen S.V. De Koog Aan de noord-oost kant van de hal met uitzicht op het buitensportcomplex is een zelfstandige accommodatie voor SV De Koog geprojecteerd: vier kleed kamers, berging voor materialen, twee scheidsrechterkleedkamers, kantine met keuken, berging, toiletgroep en be stuurskamer. Een en ander is conform de wensen van de sportvereniging. Buiten Het meest uitgestrekt (19 hectare) maar het minst kostbaar (4,4 miljoen) wordt het ,,buitengebeuren" dat als dagrecreatief opvangterrein is aange duid. Een deel van het gebied zal zodanig worden ingericht dat entree kan worden geheven, voor elke attractie apart of voor alles tesamen. Dat bete kent dat het van de buitenwereld wordt afgesloten, waardoor ook vernielingen minder makkelijk zullen plaatsvinden. Een ander deel van het terrein zal echter een openbaar karakter krijgen en voor De politie heeft er donderdag voor gezorgd dat twee scholieren van elk 12 jaar, afkomstig uit resp. Leerdam en Rumpt, bij hun ouders zijn terugbe zorgd. Het tweetal was na moeilijk heden op school en thuis weggelopen en probeerde op Texel onderdak te vinden. Daar wekten ze argwaan toen ze naar de weg vroegen, wat leidde tot een tip bij de politie. Een wacht meester begeleidde de twee kinderen naar Den Helder, waar ze namens de ouders werden overgenomen. voetgangers en fietsers in verbinding staan met het bosgebied ten zuiden en ten noorden van De Koog. Openbaar en afgesloten gebied wordt gescheiden door water. Er komt een waterpartij van 13 x130 meter en een strook water van 20 tot 80 meter breed alles in open verbinding met elkaar. Op de grote plas kan gesurfd worden, wat vooral voor beginners aantrekkelijk is. Bij de centrale hal komt een aanlegsteiger van waaruit roeiboten en waterfietsen worden verhuurd. Op enkele eilandjes komen attracties, wat de verhuur van boten en waterfietsen zal stimuleren. In het water zal vis worden uitgezet zodat sportvissers er hun hart kunnen ophalen. Op ver schillende plaatsen komen bruggen over het water, hoog genoeg om de water sporters niet te belemmeren en om te voorkomen dat schaatsers in de winter hun hoofd stoten. Het water omsluit een terrein dat 's avonds wordt afge sloten en waar zich de belangrijkste attracties bevinden. De gedachten gaan uit naar een waterspeeltuin met allerlei speeltoestellen waarbij van water ge bruik gemaakt wordt. Stromend water wort veroorzaakt met een windmolen. Verder is er een gewone speeltuin, trapskelterbaan, midgetgolfbaan en een minigolfbaan; dat laatste is iets nieuws voor Texel. Het lijkt op gewoon golf maar vraagt minder ruimte. Er komen kiosken voor de verkoop van ijs, snoep, kaarten, stickers, etc. Voor tijdelijke attracties zoals een circus komt er een apart evenemententerrein; het is tevens als een trapveldje te gebruiken of als Lees verder pagina 5 De gemeenten Texel, Terschelling, en Vlieland doen mee aan een werk groep geluidshinder die is ingesteld door het Coördinatiecollege Waddengebied. Bij de werkgroep, die studie zal ver richten naar de mogelijkheden van beperking van geluidshinder van de mi litaire oefeningen in het Waddengebied zijn ook de ministeries van defensie, CRM en volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, alsmede de provincies Noord- Holland, Friesland en Groningen be trokken. De werkgroep zal zich ook met andere hinder dan geluidsoverlast be zighouden. Tot het oprichten van de werkgroep werd besloten tijdens de vergadering van het Coördinatiecollege van afgelopen donderdag in Leeuwar den. Naar aanleiding van een brief van het provinciaal bestuur van Groningen kwam de aanwijzing van de Waddenzee als stiltegebied, in het kader van de Wet Geluidshinder, aan de orde. In de junivergadering van het Coördinatiecol lege zal de aanwijzing in zijn definitieve vorm aan de orde worden gesteld. De Welzijnsstichting heeft de Texelse verenigingen die mogelijk in aanmerking komen voor een exploitatiesubsidie een aanvraagformulier toegezonden Het is mogelijk dat er nog meer verenigingen zijn die willen proberen subsidie te krijgen. Het formulier kan nog bij de af deling culturele zaken van het raadhuis worden afgehaald. De ingevulde formu lieren moeten uiterlijk 1 april a.s. worden ingeleverd. Het gemeentebestuur stelt er prijs op dat de verenigingen zich zoveel mogelijk zelf redden. Het aanvraagformulier moet dan ook niet worden gezien als een uitnodiging om nodig of niet subsidie te vragen. Alleen als het bestuur vindt dat de vereniging zonder gemeentelijke subsidie niet kan draaien is het indienen van een aanvraag op zijn plaats. Ook aanvragen om een investerings subsidie of verzoeken om een subsidie voor verenigingsuitwisseling moeten voor 1 april worden ingediend. Voor in vesteringssubsidies zijn op het bureau culturele zaken speciale aanvraagfor mulieren verkrijgbaar. Er wordt op gewezen dat diverse ver enigingen in het kader van de welzijns planning al te kennen hebben gegeven investeringssubsidie nodig te hebben. Deze mededeling zal echter niet als sub sidieaanvraag worden aangemerkt. Een volledig ingevuld verzoek moet dus alsnog worden ingediend.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1