RECREATIEPROJECT DE KOOG Dorpscommissie voelt zich gepasseerd A change of seasons Vrouwenhuis: geen subsidie nodig Commissieleden boos uit vergadering weg AGENCY f Bewoners Eierland maakten afspraken over crossbaan „Molengat" in dok Schietoefeningen Onvoldoende animo voor activiteiten Uitlatingen Ellen worden niet gepikt Magazijn Groene Kruis Bromfiets uit verkeer na achtervolging Rijverbod B. en W.; Schuttin van J. Hemelrijk is rechtmatig Koninginnedag met feestmarkt 'PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 30 MAART 1 De dorpscommissie van De Koog voelt zich gepasseerd door de RST inzake de voorbereidingen voor het artikel 11 gebied. Het bestuur van de dorpscommissie vindt het een kwalijke zaak dat het de plannen voor het gebied uit de krant moest vernemen. Vooraf heeft geen enkele discussie plaatsge vonden en ook werd de dorpscommissie niet tevoren ingelicht. Het ongenoegen over deze gang van zaken uitte zich donderdagavond tijdens de vergadering van de dorpscommissie in de Luberti school. Het was de bedoeling voor deze vergadering, waarbij naast het bestuur slechts vier leden aanwezig waren, iemand van de RST uit te nodigen om de maquette te tonen en het één en ander te vertellen. Met het plannen van de datum voor de vergadering had men daar zelfs speciaal rekening mee gehou den. Voor dergelijke voorlichting bleek echter ook niemand te vinden te zijn. ,,Het irriteert me mateloos dat de dorpscommissie er niet in is gemengd en dat we alles uit de krant hebben moeten lezen. Dit is onfatsoenlijk ten aanzien van de dorpscommissie", zei vice-voorzitter Hans Eelman in de ver gadering. Hij zei dat in De Koog nog veel misverstanden over de plannen bestaan en dat die uit de weg geruimd hadden kunnen worden in de verga dering van de dorpscommissie. ,,We hebben geprobeerd de maquette hier te krijgen, maar ze zijn volkomen aan ons voorbijgegaan. We zitten hier voor schut." Op de vergadering werd be sloten te proberen alsnog een infor matie-avond te beleggen. Dorpsblad De dorpscommissie van De Koog telt momenteel 141 leden en sloot het vorige jaar af met een batig saldo van ƒ537,07. Volgens voorzitter F. Kaczor moet de dorpscommissie door meer aan de weg timmeren proberen meer leden te krij gen. Hij verwachtte dat men beter zal kunnen functioneren wanneer straks in het artikel 11 gebied een dorpshuis staat. De verschillende activiteiten in De Koog vinden nu nog zeer gespreid plaats, met een dorpshuis wordt alles wat centraler. Om de dorpscommissie beter te laten functioneren werd ook gesproken over een echt dorpsblad, naar analogie van De Waalder of De Hoornder. Daarin zou al het vereni- gingsnieuws kunnen komen. Veel ver enigingen hebben nu wel een eigen blaadje, maar als alles in één blad staat ,,hoor je ook nog eens iets van een ander", zo werd geredeneerd. Een aantal bewoners van Eierland heeft donderdagavond tegenover het bestuur van de Motor-, Auto- en Brom fietsclub Texel wensen kenbaar ge maakt inzake de meest wenselijke ge- bruiksuren van de crossbaan die mogelijk bij het vliegveld zal worden aangelegd. De baan (als deze wordt toegestaan) mag niet langer dan vijf uur per week worden gebruikt. Toegezegd is dat in de zomerperiode zal worden gereden op zaterdagen van 16.00-18.00 uur en op zondagen van 15.00-18.00 uur. Inzake het wintergebruik zijn nog geen harde afspraken gemaakt; wel werd duidelijk dat de tijd tussen 13.30-14.30 uur moet worden gemeden. Verder zal de ver plichting gelden dat de crossbrommers en crossmotoren van behoorlijke knal dempers voorzien zijn. Om de buurt een indruk te geven van het te verwachten geluidsniveau zal het bestuur van de MAB-club het gemeen tebestuur ontheffing vragen voor een eenmalige proef. Bij die gelegenheid zal met ongeveer vijftien motoren enige tijd op het terrein worden rondgereden, terwijl wordt nagegaan wat daarvan op verschillende afstanden is te merken. De bijeenkomst van donderdag was het initiatief van de heer Gerbrand van de Bie, die vlakbij het terrein woont, waar men de crossbaan wil aanleggen. Hij vindt dat men in beginsel positief moet staan tegenover de wensen van de motorclub omdat er op Texel geen andere mogelijkheden voor een cross baan zijn. Er moeten dan wel goede afspraken worden gemaakt zodat de hinder tot het uiterste minimum wordt beperkt. Voor de bijeenkomst waren alle be woners van de vier wegen die rond het vliegveld liggen (59 personen) uitge nodigd. Er kwamen er slechts acht, zodat niet is komen vast te staan of het standpunt van deze acht mensen door de andere omwonenden wordt gedeeld. Dat zal pas blijken bij de officiële be zwarenprocedure. De motorclub was ook met acht mensen vertegenwoor digd. Overigens werden op de bijeen komst ook bezwaren vernomen. Zo vreesde de heer G. Roeper voor waar dedaling van zijn huis aan de Hoofdweg. De Koog Promotion had een brief naar de dorpscommissie geschreven over het pleintje aan de Dorpsstraat nabij de passage. Door de bloembakken en de telefooncellen is volgens De Koog Promotion het pleintje niet goed te gebruiken. Met braderie en koninginne dag delen de bloembakken het publiek als het ware in tweeën en vormden hinderlijke obstakels. Een meer open plein zou ook betere mogelijkheden voor het fanfare bieden. Ideaal wordt een pleintje gevonden met bloembakken en telefooncellen langs de kanten. Daar waren de leden van de dorpscommissie het mee eens. De zaak zal worden opgenomen met de gemeente. Twee eerdere verzoeken van de Kooger dorpscommissie zijn inmiddels door de gemeente ingewilligd. De dorpscom missie had erover geklaagd dat het voetpad van Wintergroen en Water munt in de richting van het centrum van De Koog onvoldoende is verlicht en daardoor vooral voor bejaarden moeilijk te begaan. Ook had de dorpscommissie erop gewezen dat ter hoogte van Brink 32 het voetpad een opknapbeurt nodig heeft en dat zich op de Ruijslaan bij nummer 47 een aantal kuilen in de weg bevindt. Dit alles beloofde de gemeente te verhelpen. Busstop Ook had de dorpscommissie ge vraagd om een busstop bij de R.K.kerk aan de Nikadel voor de bewoners van Wintergroen. De gemeente acht een stopplaats in verband met de verkeers veiligheid echter niet gewenst. ,,Voor de meeste busgebruikers is de kfuising Badweg-Ruijslaan het eindpunt. Instap pen moet dan in een volle bus ge schieden, hetgeen niet bevorderlijk is voor goed openbaar vervoer", aldus het antwoord van de gemeente. De heer H. Eelman kon zich verenigen met dit ant woord en zei dat de dorpscommissie moet kunnen functioneren als een soort miniatuur gemeenteraad waaraan bur gers hun wensen en ongenoegens kun nen kenbaar maken. Meierblis Ter vergadering kwam verder nog de abri-problematiek in De Koog naar voren. Een goed beschuttende abri (bushaltehokje) kost ruim vierduizend gulden. Er zijn wel bedrijven die een dergelijke abri willen plaatsen, maar dan komt er reclame op. De AOT wil juist geen reclame op de abri's. De abri problematiek zal door de dorpscom missie met de gemeente worden op genomen. Verder is de meierblisviering in De Koog dit jaar in de knel geraakt. De grote blis werd altijd gehouden op het Kerckeland, maar daar is door een heining nu geen mogelijkheid meer voor. De nieuwe plaats die voorgesteld werd door Staatsbosbeheer is achter het Mienterglop. Die plek is echter moeilijk te bereiken en ook zullen de daar aanwe zige boeren geen toestemming geven hun land te betreden. De heer Stoer wees op het gevaar van de oude Brink, waar in de loop der jaren drie kinderen in de vijver zijn ver dronken. Het is een betonnen vijver met aflopende kanten, waar kinderen niet meer uitkomen als ze er eenmaal inlig- gen. Hij pleitte voor verbetering van de afrastering en een verbod om in de vijver te vissen. Het water bij de nieuwe Brink is minder gevaarlijk en zou daarom wel als viswater voor de jeugd aangewezen kunnen worden. De dubbeldekker Molengat is zondag naar Rotterdam vertrokken en is daar vandaag in het dok van Boele gegaan. Dat was nodig om een eind te maken aan olielekkage die zich voordeed bij de voortstuwingsinrichting. Al geruime tijd geleden werd ontdekt dat het schip kleine hoeveelheden olie verloor. On langs constateerden duikers dat die lekkage het gevolg was van onvoldoen de afdichting bij de propellerbladen. Het werd niet verantwoord geacht om met dit mankement het seizoen in te gaan. Als alles naar wens verloopt zal de reparatie binnen enkele dagen zijn ge klaard en kan het schip vrijdag terug zijn op Texel, dus ruimschoots voor de Paasdrukte. Professor Adam Evens is 44 jaar en gehuwd met de nog steeds mooie en sexy 41-jarige Karen. Het schijnt een goed huwelijk te zijn tot Karen ontdekt dat Adam een verhouding heeft met Lindsey Rutledge, een mooie jonge stu dente. Eerst wil zij Adam verlaten, maar daarna besluit zij tot een andere tactiek. Zij knoopt op haar beurt een verhouding aan met Pete, een vlotte jongeman, die zij min of meer toevallig ontmoet. Het een en ander zeer tot ongenoegen van Adam die ondanks zijn relatie met Lindsey toch nog steeds van Karen houdt. Er ontstaan spanningen en pro blemen, die nog groter worden als de wintervakantie aanbreekt. Adam en Karen brengen hun wintervakantie altijd door in hun buitenhuis in de bergen, maar nu rijst de vraag: moet Adam met Lindsey gaan en Karen achterlaten? Karen voelt niets voor het laatste en dus wordt de vraag op zeer moderne wijze opgelost: zij zullen met zijn vieren gaan: Adam en Lindsey en Karen met Pete. De vakantie wordt hierdoor uiteraard zeer gecompliceerd en de toestand wordt nog ingewikkelder als de dochter van Adam en Karen, die op een kostschool is, plotseling ten tonele verschijnt omdat zij liefdesproblemen heeft. Wat zij in het buitenhuis aantreft schokt haar erg, maar zij weet zich aan de toestand aan te passen, ook als bovendien nog de vader van Lindsey naar het buiten huis komt om te zien wat zijn dochter precies uithaalt. Zo ontstaat er een komedie van fouten, vergissingen en misverstanden in een geestige en indringende analyse van de geneugten en valkuilen van moderne verhoudingen." ,,A change of seasons" is donderdag te zien in de serie Filmganger. Woensdag 7 april wordt te Breezand- dijk geschoten met 120 mm geschut van 10.00 tot 19.00 uur. Het Vrouwenhuis heeft het gemeen tebestuur laten weten geen gebruik te zullen maken van de subsidie die in principe beschikbaar was voor activi teiten. De vrouwen hebben voor het geld bedankt omdat voor de activiteiten nauwelijks belangstelling blijkt te be staan, zodat ze niet doorgaan. Vrouwen zijn zich op dit moment aan het bezinnen op nieuwe wegen om bezig te zijn met het emancipatieproces vanuit het vrouwenhuis. Mochten er dit jaar activiteiten plaats vinden dan me nen wij die uit eigen middelen te kunnen bekostigen. Huursubsidie of andere ex ploitatiekosten heeft het vrouwenhuis in ieder geval niet omdat gratis van het gebouw ,,Het Struikelblok" gebruik wordt gemaakt. De brief van het Vrouwenhuis is een van de reacties op het sociaal-cultureel Vier leden van de commissie ruimte lijke ordening zijn donderdagavond uit de commissievergadering weggelopen, omdat daar niet gepraat mocht worden over de uitlatingen die het mede commissielid Cor Ellen onlangs heeft gedaan in de PvdA vergadering. Zoals bekend bracht Ellen daar naar voren dat hij het commissielid J. Koolhof voor ontslag had voorgedragen, omdat deze in gebreke zou zijn gebleven wat betreft zijn taak als landbouwvoorlichter en in de commissie ruimtelijke ordening een houding zou hebben ingenomen die de onrust over de landschapsplannen mede heeft veroorzaakt. In dezelfde PvdA vergadering stelde Ellen Texels Belang mede verantwoor delijk voor de ongeregeldheden die onlangs plaatshadden. Hij noemde de Texels Belang-groepering een slecht gezelschap dat van een fascistoide mentaliteit had blijkgegeven. Dit heeft veel kwaad bloed gezet. In de commissievergadering van don derdag bracht Klaas Barendregt van de VVD naar voren dat uitlatingen van Ellen over het functioneren van Koolhof niet te accepteren. Hij vond het een ernstige zaak dat Ellen zijn medecommissielid Koolhof voor ontslag heeft voorge dragen, trok de betrouwbaarheid van Ellen in twijfel en vond dat de commissie op een dergelijke manier niet kon func tioneren. Hij vond dat Ellen direct zijn woorden moest intrekken en Koolhof moest rehabiliteren. Druppel Waarnemend commissievoorzitter J. Nauta (de burgemeester is met vakan tie) wilde niet dat deze kwestie in dis cussie werd gebracht omdat het buiten de agenda en de orde van de verga dering was. Daar was Barendregt het met mee eens. Hij zei dat Ellen de regels van fatsoen met voeten had getreden en zei weg te zullen lopen als de kwestie niet zou worden uitgepraat. Cor Dros was het daarmee eens. Ellen moet zijn excuses aanbieden." Cor Ellen liet direct weten dat niet te zullen doen. Baren dregt: ,,Het is ook in mijn eigen belang. Straks haalt Ellen zoiets ook met mij uit. Hij doet zoiets vaker en dit was de druppel die de emmer deed over lopen." Weg Koolhof zelf tilde blijkbaar niet zwaar aan de kwestie. Van hem mocht de commissie over dit onderwerp verder zwijgen en de gewone agenda afwer ken. Nauta, blij met deze steun van het gedupeerde commissielid zelf, bleef bij zijn weigering om de kwestie aan de orde te stellen en ontnam Barendregt c.s. het woord. Onder hoongelach Texel op zijn kleinst") verlieten daarop Barendregt, Dros, Van Asselt en Stolk de vergade ring. Het zag er even naar uit dat de hele vergadering moest worden gestopt om dat een bepaald aantal leden aanwezig moet zijn om rechtsgeldige adviezen uit te kunnen brengen. Bij het tellen van de koppen bleek echter het minimum (de helft) nog present, zodat de agenda kon worden afgewerkt. Wat nu? Het ziet er naar uit dat de kwestie voorlopig niet uit de wereld is, want als de weggelopen commissieleden conse quent zijn, zullen zij ook in de volgende RO-vergadering niet verschijnen, zolang Ellen zijn excuses niet heeft aangebo den. jaarprogramma 1982. De overige brie ven zijn bezwaarschriften van heel an dere aard. Muziekcentrum Het bestuur van de stichting tot beheer van de Doopsgezinde kerk in Oosterend heeft bezwaar gemaakt te gen de exploitatiesubsidie van slechts f2500,— die B en W willen toekennen aan het tot muziekcentrum verbouwde kerkgebouw. Zoals bekend weigert het gemeentebestuur een betaalde vaste beheerder financieel mogelijk te maken. Argument is dat het op vrijwillige basis moet kunnen, waarbij een vergelijking is gemaakt met het fanfaregebouw in Den Burg. In het bezwaarschrift wordt erop ge wezen dat die vergelijking mank gaat. Het fanfaregebouw wordt maar door één vereniging gebruikt, die het gebouw slechts incidenteel aan anderen ver huurd. De Doopsgezinde kerk van Oos terend staat ten dienste van meer ver enigingen zoals de muziekvereniging Excelsior, het Texels Christelijk Man nenkoor, de gemengde zangvereniging Soli Deo Gloria en de Doopsgezinde zusterkring. Bovendien zal de Doops gezinde gemeente er misschien weer enkele malen per jaar kerkdienst hou den. Dit maakt het inzetten van een vaste beheerder noodzakelijk, aldus het stichtingsbestuur. Méér nodig De sectie sport, recreatie en lichame lijke opvoeding van de Welzijnsstichting heeft bezwaar gemaakt tegen de sub sidieverwachtingen die in het jaarpro gramma zijn genoemd. Voor de Meer- sportenvereniging, de ZDH gym en de gymvereniging Oosterend wordt in de categorie met meer dan 50% leidings- kosten geen verwachting genoemd, terwijl in de categorie 15-50% SVC als gelijkblijvend is aangegeven. Dit is on juist. Van de MST, die werkt met beroepskrachten kan worden verwacht dat deze zeker voor hogere leiding- kosten komt te staan, wat tot een hogere subsudieaanvraag zal leiden. Het zelfde geldt voor de ZDH gym en de gymvereniging Oosterend. GVO denkt zelfs twee keer zoveel subsidie nodig te hebben en SVC verwacht f500, sub sidie te moeten vragen. Vergissing? De Recreatiestichting Texel heeft ge constateerd dat het gemeentebestuur in het jaarprogramma van een andere per soneelsbezetting voor het zwembad Molenkoog uitgaat, dan de RST zelf in haar begroting heeft geraamd, een be groting die door het gemeentebestuur is goedgekeurd. Er wordt vanuit gegaan dat het een misverstand is. Mocht de wijziging welbewust zijn aangebracht, dan maakt de RST er bezwaar tegen. De sectie dorps- en dorpshuiswerk van de Welzijnsstichting vraagt in haar bezwaarschrift de post ,,pro memorie" die in het jaarprogramma voor dorpshuis 't Skiltje is genoemd, te wijzigen in een reëel bedrag nl. ƒ17.500, Dat is namelijk het verwachte tekort van 't Skiltje over het jaar 1982. B en W hebben nog geen standpunt bepaald inzake de van rijkswege opge legde bezuinigingen op de voor Texel geldende rijksbijdragen van f6700, Het bestuur van de Welzijnsstichting heeft in een bezwaarschrift verzocht aan deze onzekerheid een eind te maken, zodat de betrokken verenigingen niet langer in het ongewisse verkeren. Ge vraagd wordt het gekorte bedrag aan vullend te subsidiëren, dis ten koste van de gemeente zelf. Anders zouden de muziekschool (f3560,-), het peuterspeelzaalwerk (f1171, en het jeugdwerk (f1969, de dupe worden, dat is niet verant woord want er is al genoeg bezuinigd en krap begroot. De peuterspeelzalen heb ben zeifs al f1500,— ingeleverd. Ook wordt gevraagd f17.500, exploitatie subsidie voor 't Skiltje uit te trekken. De bezwaarschiften kunnen worden toegelicht tijdens de hoorzitting die morgenavond wordt gehouden aan het begin van de openbare vergadering van de commissie voor welzijnszaken. Het magazijn van het Groene Kruis is vrijdag a.s. op een afwijkende tijd ge opend: 13.30 - 14.30 uur. Dus niet van 17.00- 18.00 uur. Na een achtervolging heeft de Texel se politie vrijdagmiddag een bromfiets voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen en tegen de 17-jarige Texelse berijder proces verbaal opge maakt. De jongen reed met twee an dere bromfietsers over de rijweg van de Pontweg waarbij snelheden van rond de 75 kilometer werden bereikt. De twee anderen wisten aanvankelijk te ontsnappen, maar de politie is inmid dels ook hun namen te weten gekomen. B en W vinden dat de schutting de heer J. Hemelrijk aan de Loodssir in Oudeschild langs zijn tuin heeft ge mag blijven staan. De schutting overeenstemming met de regels van bestemmingsplan. Het college heeft deze uitspraak daan in het kader van een Ai procedure die buurman G. Wei tegen het van gemeentewege toeli van de schutting heeft aangespam Weijers voelt zich door de schu benadeeld. Hij verliest uitzicht en de schaduwwerking kan hij in voor najaar in zijn moestuin minder gi groente telen. Gezien de rechten die bestemmingsplan geeft acht het coll het beroep van Weijers echter or grond, conform de mening van de roepschriftencommissie. Ook ongegrond wordt het beroep acht dat de heer W. Weiffen uit lingen bij de gemeenteraad heeft in diend tegen weigering van een boi vergunning. Weiffen had de gara berging-sauna in het bijgebouw van tweede woning aan de Ruijslaan anderd in een slaapkamer-keuken zithoek. Dat mocht niet en Weil probeerde nu alsnog een bouwverg ning te krijgen. Die is dus afgewe omdat B en W vinden dat slaapkan keuken en zithoek niet in een bijgebo thuishoren maar deel moeten uitmal van het hoofdgebouw. Dinsdag 30 maart In het gebouw naast de Hervori kerk in De Cocksdorp houdt de vormde vrouwengroep een verkf avond (aanvang 19.00 uur) gevi door bingo (20.00 uur). Woensdag 31 maart Om 18 30 uur begint op het pare! Zuid-Haffel een wedstrijd van de wi< club. De Commissie voor Welzijnsza houdt een openbare vergadering in raadhuis, aanvang 19.30 uur. O.a. I nen de bezwaren worden toegeli die zijn ingediend tegen het jaar| gramma sociaal-culturele aktiviteiter .Iedere dinsdag- en donderdagocht van 10.00-12.00 uur houdt bejaart werker Nico Nagtegaal spreekuur in dienstencentrum De Hollebol, Burg 32. Toerclub Taxi 2000 houdt trimt ningen op alle zaterdagen 15.00 uur. start is bij de speelweide Ploeglanr weg. ledereen mag meedoen. De dam- en schaakclub Den Bi komt elke dinsdagavond, aanvang 20 uur, bijeen in de bovenzaal van Schakel". Een 20-jarige Texelse automobilist werd zaterdag door de politie op de Oosterenderweg tot stilstand gebracht en bleek drank te hebben gebruikt. Twee keer kleurde het blaaspijpje groen en daarna werd de bloedproef genomen. De man kreeg een rijverbod opgelegd. Op koninginnedag, 30 april, wordt in Den Burg weer een feestmarkt gehou den, georganiseerd door een tijdelijke feestcommissie. Verenigingen en in stanties die aan de markt willen deel nemen kunnen zich opgeven bij: E. Momberg, Julianastraat 12, telefoon 02220-4936 of bij E. Postma, Schil derend 132, telefoon 02220-3354. Deel nemers aan de feestmarkt worden woensdag 7 april om 20.00 uur voor een vergadering in het dorpshuis van Den Burg verwacht. Na een kort ziekbed is plotselii overleden onze lieve moedf schoonmoeder, groot- en ov< grootmoeder Frouwtje Kok, weduwe van Johannes Spigt, op de leeftijd van 76 jaar. De Koog: B. Mosk-Spigt A. Mosk Berkhout: A. Barhorst-Spigt M. Barhorst Den Hoorn: P. Geertsema-Spigt J. Geertsema Den Burg: J. A. Beekhuis-Spig F. Beekhuis Oosterend: J. A. Spigt E. E. Spigt-de Heus klein- en achterkleinkinderen Texel, 29 maart 1982, Thijsselaan 4, Den Burg. Een korte rouwdienst zal worde gehouden op vrijdag 2 april oi 14.00 uur in de vergaderzaal va de Doopsgezinde kerk te De Burg, waarna de begrafenis op c Algemene Begraafplaats zal plaat: vinden. Gelegenheid tot condoleren dor derdag 1 april van 19.30-20.30 ui en na de begrafenis in de vergadi zaal van de Doopsgezinde kerk. Correspondentie-adres: A. Mos) Dorpsstraat 28, De Koog. Een Tesselfan uit het dorp zei: Als ik voor een boek gaan sparen, blijf ik thuis en ga niet met de pont, en je ziet: 1< spaar een boek door een ki niet te varen. Prijswinnaars limerick-wedstrijd Nora Steen, Margriet Reij, Cl van Dijk en G. Witte-Bakker. dus niet, andere keer beter. eé

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2