li ■S Oosterend speelt gelijk tegen koploper Flevo Texgro opende met vliegexcursie en presentatieavond Mag W. Verhagen winnaar viswedstrijd Postkantoor De Koog langer geopend ondernemers-aktiviteiten^ i VI Jeugdbowlen TEXGRO^ BEHOüDENVLUChT Brons en De Vries nieuwe pachters van „Veronica" Overtreding sluitingstijd „Plee-beksels" in Den Hoorn Jaarvergadering Overkoepeling Vrouwenorganisaties Bloemschik cursussen Huishoudbeurs DINSDAG 30 MAART 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Oosterend is er in geslaagd in Middenmeer koploper Flevo een punt af te inoepen. Al na enkele minuten spelen stonden de Oosterenders met 1 0 achter. Scheidsrechter De Maij bestrafte een mat onduidelijke overtreding in het straf- ichopgebied met een vrije trap vlak voor het Oosterend doel. Flevo profiteerde lankbaar door doelman Roel Veldman kansloos te passeren. Nog voor rust bracht Serard Legierse beide ploegen op gelijke hoogte. Na rust werd er met grote inzet gevoetbald om de winnende treffer te scoren maar beide ploegen bleken niet in taat hun acties doeltreffend af te ronden. Flevo begon onmiddellijk na het be- linsignaal met goed verzorgd voetbal Josterend onder druk te zetten. De >loeg uit Middenmeer had een over winning nodig om te promoveren naar je eerste klasse. De Oosterenders wa- en zich terdege bewust van dit feit en uegonnen dan ook nogal met een ver dedigende opzet aan de wedstrijd. De poging om vooral het eerste kwartier ongeschonden door te komen mislukte echter. Bij een hoge voorzet voor het Oosterend doel sprongen zowel Simon Brand als een Flevo aanvaller gelijktijdig naar de bal. De overigens goed leidende scheidsrechter De Maij constateerde tot ieders verbazing dat Brand daarbij een overtreding gemaakt zou hebben. De vrije trap die hiervoor, op slechts enkele meters van het Oosterend doel, gege ven werd, bracht Flevo een 1 —0 voor sprong. Donkerman was de maker van deze Flevo goal. Oosterend hield na deze tegenvaller de rust in de ploeg en Flevo kreeg geen kans om de wedstrijd al in eenvroeg stadium definitief te be slissen. Overwicht Oosterend moest wel voortdurend optornen tegen een veldoverwicht van de ploeg uit Middenmeer, maar via snel uitgevoerde counters wist SVO zich toch voortdurend kansen te creëeren. Arjen Rienks trok deze keer de meeste aandacht door 36 pins boven zijn gemiddelde te gooien. In de tweede game leverde zijn 163 een zodanige puntenvoorsprong op dat zij het pun tentotaal tegen Split met net vier pins verlocen. Ook de Wip Kipjes deden een duit in het zakje door Hitachi met 3—1 te verslaan. Voor de derde keer in dit seizoen pakten de meisjes van Strike Fire een punt af van de Tornado's. Met nog drie wedstrijden te spelen zijn de Tornado's niet meer in te halen en dus nu al kampioen 1981-1982. Tijdens een eerder deze week gespeelde inhaalwed strijd gooide Jan Willem van Zeijlen een 213 game. Uitslagen: Hitachi-Wip Kipjes 1 —3 Tornado's-Strike Fire 3—1 Het Voddeteam-Split 1—3 Het Voddeteam-Hitachi (inhaal) 0—4 Het Voddeteam-Wip Kipjes (inhaal)4 0 Halverwege de eerste helft scoorden de Oosterenders uit zo'n goed opgezette uitval. Fred Legierse verschafte via een knappe pass ruimte voor Johan de Waard op de rechter kant van het veld. De Waard vond de goed opgekomen Piet Koning die zich vervolgens behen dig vrij speelde. Hoewel Koning waar schijnlijk zelf ook had kunnen scoren liet hij de eer aan Gerard Legierse die geen fout maakte en met een hard schot de Flevo doelman kansloos liet. Gehaast Na rust werkten beide ploegen hard om de overwinning naar zich toe te trekken. Flevo had ook nu wel voort durend een veldoverwicht maar de ploeg wist zich bijzonder weinig echte kansen te scheppen. Oosterend daar entegen bleef bijzonder gevaarlijk via de counters en kreeg diverse mogelijk heden om de score te verhogen. Vaak werd echter te gehaast gespeeld waar door volkomen vrijstaande spelers over het hoofd gezien werden. Gescoord werd er dan ook niet meer en beide ploegen waren dik tevreden met het behaalde gelijke spel. Het publiek was de grote winnaar omdat beide ploegen met goed maar vooral sportief voetbal echt aan klantenbinding hebben ge daan. W. Verhagen heeft de derde wed strijd om het kampioenschap met 315 centimeter vis gewonnen. Er deden totaal 21 deelnemers mee en de wed strijd werd gehouden bij Dijkmanshui zen. Tweede bij de senioren werd M J. van de Zwaag met 291 centimeter, derde A. Banda (288 cm). De vijftien senioren vingen totaal 172 vissen met een gezamenlijke lengte van 3760 cen timeter. De zes jeugdvissers wisten 45 vissen met een totaal van 910 centi meter op het droge te krijgen. Eerste werd hier Nico van der Ploeg (207 cm), tweede Cor Eelman (173 cm), derde Rob Eelman (165 cm.). Met ingang van 26 april wordt de openstelling van het postkantoor De Koog met een uur verlengd. De ope ningstijden zijn dan: van 9.00 tot 12.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur. Horecaondernemers bekijken op uitnodiging van Texgro de brouwerijketels van Gro/sch. Inzet: Texgro de nieuwe groothandel in dranken en aanverwante horeca-arti- kelen is vorige week donderdag op feestelijke wijze van start gegaan met een presentatieavond van pro- dukten in Dancing „Question" in Den Burg. Daar maakten veel onder nemers in de horeca-sector kennis met de medewerkers van Texgro en de artikelen die deze firma verkoopt. Vertegenwoordigers van verschillende merkartikelen waren aanwezig om tekst en uitleg te ge ven. Eerder vorige week (maandag) vloog een delegatie van vijf horeca ondernemers vanaf Texel naar Enschede om kennis te maken met het bier waarvan Texgro het agent schap voert: Grolsch. De Texelse delegatie van bestuurs leden van de Horecaf en Horeca Neder land, afdeling Texel maakten deze vliegreis en excursie op uitnodiging van Texgro om zich te orienteren op dit op Texel nog met zo bekende biermerk De brouwmeester van Grolsch gaf een uitgebreide rondleiding door het bedrijf, waarbij duidelijk werd welke de verschil len zijn met andere biermerken. Het brouwproces geschiedt, ondanks veel moderne apparatuur, op authentieke wijze met o.a. de verwerking van natuurlijk bronwater en een rijping in gigantische vaten van drie maanden. De Texelaars werden ook ontvangen door de directie van Grolsch en kregen uitleg over de handel en prijspolitiek van deze onderneming. Daarbij kwamen ook vragen van W. Ham, E. Stiekema, J. Stolk, C. Swarthof en M. Zegers aan de orde over de vooroor delen van het publiek tegen overscha keling op een ander biermerk (wat nu op Texel op flinke schaal geschiedt) en samenwerking op langere termijn. E. het vertrek van de delegatie van vliegveld Texel. Stiekema had uit eigen ervaring geleerd dat de overschakeling op een ander biermerk geen probleem is, maar dat de consument wel moet weten wat hij drinkt. Dan kan men zelf een keuze maken. Ook donderdagavond in Question waren medewerkers van Grolsch aan wezig om aan een groter publiek toe lichting te geven. Daarbij werd ook het hele assortiment van Texgro gepresen teerd en kregen de belangstellenden inlichtingen van de heren J. M. Boon en M. F. van Setten over de opzet van het bedrijf en wat er aan gedaan wordt om snel te kunnen werken. Texgro werkt met telefonisch bestellen en vaste bezorgroutes en -dagen. Ook worden de klanten persoonlijk bezocht De firma is gevestigd in de voormalige bouwmaterialenloods van Rab, Heems- kerckstraat 22, ingang Schilderweg in Oudeschild. Het cafetaria Veronica" in de Dorps straat te De Koog heeft een nieuwe pachter. Het is Brons en De Vries B.V. die het bedrijf heeft herdoopt in ,,La Casserole'' en donderdag a.s. de deuren opent. De vorige pachter, de heer S. Rijk, is er na twintig jaar mee gestopt. Zijn opvolgers zetten het bedrijf gedeeltelijk op dezelfde voet (bar en kleine etens waren) voort maar voegen er een belangrijk nieuw element aan toe: een restaurant. Het wordt een eenvoudig petit") restaurant waar tegen betrek kelijk lage prijzen goede maaltijden worden verstrekt, bedoeld voor mensen met een beperkt vakantiebudget die toch behoorlijk willen eten. Dat restaurant gedeelte komt achterin het gebouw. De accommodatie binnenshuis is afge stemd op ongeveer 60 man, maar als ook het terras wordt meegerekend kun nen wel twee keer zoveel mensen wor den bediend. De keuken- en personeels- capaciteit is daar althans op berekend. Mari Brons en Dirk de Vries hebben jaren gewerkt in hotel Juliana", res pectievelijk als kok en receptionist. Het lot van dit bedrijf is nog zeer onzeker. Brons en De Vries hebben het niet willen afwachten en zijn dus voor zichzelf begonnen. De keuken van Juliana" had een goedev reputatie, wat mede te danken was aan de kwaliteiten van Brons zodat men enige verwachtingen kan hebben van wat straks in La Casse role op tafel zal worden gezet. Het voormalige Veronica" (eigen dom van mevrouw B. Klute-Wuis) heeft een verbouwing moeten ondergaan in verband met de brandpreventie. Tegen een caféhouder in Den Burg is in de nacht van dinsdag op woensdag proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de sluitingstijd. Ver over tweeën was zijn café nog volop in bedrijf. Vrijdagavond 2 april wordt door de jeugdtoneelclub van Den Floorn een revue gebracht onder de titel „Plee- beksels". Het is een show van sketches, liedjes en imitaties allemaal zelf ge maakt en ingestudeerd onder regie van Charlotte Lorier en Cor van Heerwaar den. Aan de show wordt meegewerkt door 33 kinderen van 10 tot 16 jaar. De revue duurt tot ongeveer 22.00 uur; daarna is er disco tot 23.30 uur onder leiding van Ton van der Gaag. In de pauze wordt een verloting gehouden. Kaarten zijn telefonisch te bestellen bij Nelleke Schogt, Stolpweg 10, telefoon 02226- 388. De Hoornder jeugdtoneelclub be staat inmiddels twee jaar. De groep deed eerder van zich spreken bij het jubileumfeest van de Drijverschool. Tijdens de jaarvergadering van de Overkoepeling van Vrouwenorganisa ties is mevrouw De Winter-Visser af getreden als penningmeesteres. Voor haar werd mevrouw Eelman-Koorn ge kozen. Het dagelijks bestuur is nu als volgt samengesteld: voorzitster mevr. Pranger-de Jonge; vice-voorzitster A. Oskam-van der Sterre; secretaresse mevr. Schouwstra-Hoogterp en lid W. Kikkert-Duinker. Tijdens de vergadering werd eveneens gesproken over cur sussen die door de overkoepeling waren georganiseerd en over de financiële bij drage van de gemeente hieraan. Na de pauze werd het woord gevoerd door dokter Tiller en de heer Delsing van de Jellinek kliniek. Ze hielden een inleiding over alcohol- en drugsverslaving. Enkele cursussen van de creatievi- teitscommissie zijn nog niet volgeboekt. Voor de cursussen bloemschikken en droogbloemschikken kan men zich nog tot vrijdag opgeven bij culturele zaken, telefoon 02220-3041, toestel 130 De cursus bloemschikken wordt gegeven in het dorpshuis van Den Burg en omvat zes lessen. Kosten zeven gulden per les. De cursus wordt gegeven door me vrouw Nijman die ook docente is van de cursus droogbloemschikken van vier lessen. Ook deze cursus kost zeven gulden per les. Degenen die nog meewillen met het reisje van de Overkoepeling van vrou wenorganisaties op 20 april dienen zich snel op te geven in verband met het be spreken van een bus. Ook vrouwen die geen lid zijn van een vrouwenorganisatie mogen mee. Kosten f22,50. Telefoon 02220-2523 of 02220-3082. bewoog hij zich niet zo gemakkelijk in dergelijke kringen. Hij had voort durend het gevoel dat hij op eieren liep. Nadat hij de vuile vaat op het aan recht had gezet ter attentie van de werkster, liet hij zich in een gemak kelijke stoel vallen en besloot nog een dutje te doen. Als hij maar om negen uur op het buro was voor een gesprek met de hoge bazen, dan was hij vroeg genoeg. Om negen uur precies was Van Benten weer op het buro voor de be spreking met zijn superieuren. Dit onderhoud was snel afgelopen aange zien van Benten buiten het nachtrap- I port nog weinig te melden had. Hij kreeg de opdracht de zaak zo serieus j mogelijk aan te pakken en mensen noch middelen te sparen om de dader J te vinden. Charles Veenendaal was een man van groot aanzien in de stad. De zaak zou dan ook veel aandacht trekken. Zijn dood zou onder gewone omstandigheden de plaatselijke krant al gehaald hebben en dan niets slechts in een advertentie. Het feit echter dat hij vermoord was, zou voorpagina nieuws zijn. Van Benten had Blazoen een kort berichtje laten tikken voor de onge duldige verslaggevers en verder ieder kommentaar geweigerd. Met een boog was hij om Willemse heengelopen. Voor die vent moest je helemaal op passen; hij liet je altijd meer zeggen dan je van plan was. Toch mocht hij hem wel. In rustiger tijden dronken ze samen wel een biertje in het café vlak bij het buro. Van Benten liep naar zijn kamer en vond daar een paar krabbels van dr. Henkes op zijn buro. Henkes had ken nelijk doorgewerkt. Het officiële rap port werd nog getikt, maar hier had hij de belangrijkste punten: 1. Charles Veenendaal was onmid dellijk dood geweest door de dolk steek precies in het hart. 2. Hij stierf omstreeks één uur in de nacht. 3. Hij was een kerngezonde man geweest met vermoedelijk een be hoorlijke lichaamskracht. 4. Geen sporen van een worsteling. De man moest volkomen verrast zijn door zijn moordenaar. 5. Hij had in geringe mate alcohol gebruikt. Blazoen tuimelde de kamer binnen. „Ik heb nog een paar dingetjes uit gezocht, chef." „Vertel maar." Blazoen ging zitten en haalde een frommelig papiertje uit zijn zak. „Glo ria Veenendaal is achtenveertig jaar oud, veertien jaar jonger dan haar man..." „En ziet er twintig jaar jonger uit," onderbrak Van Benten. „Ja, geweldig niet?" In Blazoens stem klonk een onderdrukte geest drift. „Ga verder." Blazoen streek door zijn onwillige rode haar dat als een kuif achterover viel en in zijn nek over de rand van zijn boord krulde tot misnoegen van de konservatieve Van Benten. „Toen Gloria de Graaf, zoals ze toen heette, Veenendaal leerde kennen was ze vierentwintig jaar en stond'aan het begin van wat een suksesvolle car rière had kunnen worden." Van Benten trok zijn wenkbrauwen op. Blazoen aarzelde. „Nou ja, ze kreeg een aardige kritiek voor een paar kleine rolletjes die ze gespeeld heeft. Enfin, ze leerde Charles Veendaal kennen en binnen een half jaar waren ze getrouwd." „Zo. zo." Veenendaal moet in die tijd een be gerenswaardige partij geweest zijn. Knappe vrijgezel van achtendertig jaar met twee eigen zaken en bezig met een filiaal in de provincie. „De zaken waren toch niet hele maal zijn eigendom? Die compagnon van hem, hoe heet hij ook al weer...?" „Rechter. Harrie Rechter." „Juist ja. Zat die toen nog niet in de zaak?" „Ik weet het niet, ik ben zijn naam tot nu toe nog niet tegengekomen. Maar ik zal het natuurlijk voor u uitzoeken." Van Benten schudde zijn hoofd. „Laat maar. Ik ga die Rechter straks zelf we even opzoeken. Was dat alles Blazoen?" „Tot nu toe wel, chef." „Goed. Ga dan maar door met het verzamelen van gegevens over de hele familie. Begin met de feiten die je kunt vinden zonder de familie lastig te vallen. Daarna zullen we hier of daar nog wel eens een bezoek bren gen. Blazoen vertrok. Van Benten be sloot dat nu het ogenblik gekomen was om een sigaar op te steken. Bui ten gutste de regen in stromen neer; het was nog steeds niet helemaal licht. Het leek zo'n dag te worden waarop de lampen blijven branden. „En dat in oktober," bromde Van Benten. Even bleef hij in gedachten verzonken naar de dansende plassen te kijken. Waar om was Gloria de Graaf destijds met Charles Veenendaal getrouwd? Lief de? Hang naar geborgenheid? Naar het scheen hadden ze een goed hu welijk. „Maar schijn bedriegt wel eens," mompelde Van Benten terwijl hij zijn tas pakte en de kamer uit liep. In tegenstelling tot zijn compagnon woonde Harrie Rechter in een goed kope flat zonder lift. Een beetje hij gend van alle trappen bleef Van Benten op de derde verdieping staan. Een ogenblik later belde hij aan. Aan de andere kant van de deur geen te ken van leven. Hij wachtte even en belde nog eens waarbij hij zijn duim nu stevig op het knopje gedrukt hield. De stilte aan de andere kant was bij na nadrukkelijk. Hij keek op zijn hor loge: kwart over tien. Het was na tuurlijk mogelijk dat Rechter gewoon naar de zaak toe was. Hij draaide zich om en stond op het punt om weg te gaan, toen hij het slot achter zich hoorde klikken. De deur ging een klein eindje open. Van Benten onder scheidde met enige moeite in het duis tere halletje de gedaante van een jongeman met een slaperig gezicht onder een dikke bos donker, krullend haar. Zijn bovenlijf was bloot en ge bruind. Hij droeg een soort korte broek met bloemmotieven, die, naar Van Benten vermoedde, een 'Bermu da' genoemd wordt. Maar hij wist het niet zeker, want hii was niet er erg op de hoogte van dit soort kledings stukken. Ondanks zijn weinig korrek- te uiterlijk was de jongen niet onaan trekkelijk om te zien. „Wat wilt u?" vroeg hij weinig be leefd. „Mijn naam is Van Benten. Ik kom voor de heer Harrie Rechter." Van Benten boog even toen hij zich voor stelde en zijn stem klonk overdreven beleefd. Dit was zijn manier om zijn afkeuring over de onbeschaamde hou ding van de jongen te uiten „Die is er niet." Van Benten zweeg en aarzelde even. De jongen was vermoedelijk de zoon van Rechter. „Weet u waar ik hem kan vinden?" De jongen haalde zijn schouders op. „Ik eh," Van Benten's stem klonk bijna verontschuldigend. „Ik ben hoofdinspecteur van politie. De zaak waarover ik uw va..., hem, de heer Rechter wilde spreken is vrij drin gend." De jongen bekeek hem van top tot teen en zei toen: „Ja hij is toevallig mijn vader. Hij zal wel naar het huis van de familie Veenendaal zijn." „Ja?" „Vast en zeker. De ouwe Charles heeft zich laten vermoorden." De jon gen grijnsde wat meewarig. „Maar dat weet u natuurlijk net zo goed als ik." „Is hij niet naar de zaak, zover u weet?" „Voor zover ik weet is hij niet naar kantoor." Hij sprak de woorden na drukkelijk uit. Kennelijk begon hij zijn geduld te verliezen. „Maar u kunt voor de zekerheid Barend even bel len." Toen Van Benten hem wat onnozel aankeek, voegde hij eraan toe: „Ba rend Brons, schoonzoon van Veenen daal. Die is er vast en zeker. Er moet wel heel wat gebeuren als hij niet naar kantoor gaat Hielenlikker'" De jongen draaide zich om en liep het duistere gangetje in. Van Benten volg de hem wat aarzelend. Alle deuren stonden open. Daarachter duistere ka mers. Kennelijk waren alle gordijnen nog gesloten. Hier en daar een onop gemaakt bed. „Woont u hier alleen met uw va der?" „Ja." „En uw moeder?" „Woont met haar vriendje aan de andere kant van de stad. Daar is de telefoon." „Ze stonden in de woonkamer, een niet ongezellig vertrek als de gordij nen open waren. De jongen scheen zijn gedachten te raden en schoof ze met een paar onverschillige rukken open. Vervolgens grabbelde hij een si garet uit een pakje dat op het buro naast de telefoon lag. „Kunt u mij het nummer geven?" De jongen plofte op een grote zwart leren bank en dreunde het nummer uit zijn hoofd op. „Wie zitten er nog meer op dat kantoor7" vroeg hij toen hij het num mer al gedraaid had. „Ankie, de secretaresse, Janssen de boekhouder en..." Van Benten maakte een teken dat hij moest zwijgen. Hij kreeg de secretaresse aan de lijn die hem vertelde dat de heer Rechter niet aanwezig was. Met een blik op de jongen vroeg Van Benten: „Kunt u ook zeggen waar ik hem bereiken kan?" Dat kan ze tot haar spijt niet. Hij voelde dat ze hem wilde afschepen. Hij vroeg naar Barend Brons. Met een beetje lijzige stem antwoordde ze dat de heer Brons niet gestoord kon wor den. „Tja, Ankie is altijd erg discreet," merkte de zoon op toen Van Benten de hoorn op de haak gelegd had. „Ze is een uitstekende secretaresse." Zijn grijns deed vermoeden dat ze nog meer kwaliteiten had. Van Ben ten haalde zijn schouders op. „Ik zal maar naar het huis van de Veenen- daals gaan." De jongen maakte geen aanstalte om hem uit te laten. „Apropos," merkte de hoofdinspec teur op, „waar was uw vader van nacht?" „Hier, zover ik weet. Hij was er tenminste toen ik thuis kwam." „Hoe laat was dat?" ,,'s Kijken. Dat zal een uur of drie geweest zijn." En waar was u voor die tijd?" „Wel verdraaid, wat heeft u daar mee te maken?" „Och misschien toch wel iets, dat zal nog moeten blijken. Goede morgen, jongeman." „Barst," klonk het ingehouden, doch duidelijk hoorbaar. Voor de tweede maal draaide Van Benten de oprijlaan van huize Vee nendaal in. De lampen op de zuilen van het hek - zo te zien afkomstig van een schip - brandden nog steeds. Een vrouw met een groot wit schort voor liet hem binnen, nam zijn regen jas en ging hem voor naar de kamer waar hij die afgelopen nacht een glas cognac gedronken had. Een aantal fa milieleden zat er uitgebreid koffie te drinken. Er viel een stilte toen Van Benten er onaangekondigd bin nenstapte. In de haard brandde een knetterend vuur dat een aangename warmte ver spreidde. Hij snoof de pittige geur van brandend hout en verse koffie met welbehagen op. Buiten kletterde de regen tegen de ruiten, waardoor de knusse sfeer nog verhoogd werd. Knusse sfeer? Hij trok zijn wenk brauwen op en keek het kringetje langs Mevrouw Gloria Veenendaal zat dicht bij het vuur, haar gezicht wat bleek en moe, met twee onna tuurlijke blosjes op haar wangen. Tegenover haar zat een jongeman die hem wat schaapachtig aankeek. Naast haar moeder zat Liane, even eens bleek en met kringen onder haar ogen. Ze had heel even opgekeken toen Van Benten binnenkwam, maar staarde nu in het vuur. Naast haar zat een man met lang donker haar en een krullende baard.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7