Groen ^warLrJexels in het hart-, Beheerder muziekcentrum Oosterend is nodig „Onmiddellijke bouwstop van toeristische voorzieningen Commissie Welzijn: Stroklamp als kraamkamer Zwitser in conclusie vogelonderzoek: Noodslachtplaats in particuliere exploitatie y. Vergadering over Vrouwenhuis Maandag weer paasveeshow 99 Actie Zomerpost- zegels nu ook op Texel „16e JAARGANG Nr. 9667 VRIJDAG 2 APRIL 1982 tedactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 rits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208en lans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988. /oor advertenties, abonnementen, etc .angeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, elefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs /16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. BankrelatiesAmro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr 36.25.01.742: NMB nr. 67 34.60.398. De raadscommissie welzijn is van nening dat het muziekcentrum in Oos- erend een beheerder nodig heeft. Het college heeft in het jaarprogramma sociaal cultureel werk 1982 subsidie voor een beheerder (ƒ7500, niet gehonoreerd maar de raadsleden G. Jansen, D. Welboren en D. Schilling hadden woensdagavond in de verga dering van de commissie een andere mening. Het betreft hier geen full time beheerder en de raadsleden zagen geen kans het beheersprobleem anders op te Mossen. Als de verenigingen die het - centrum zullen gaan gebruiken het J beheer zelf uit moeten voeren kan de stichting die het gebouw (de voormalige doopsgezinde kerk) beheert minder huur vragen en dan blijft er een flink exploitatietekort. jW. van Tatenhove en F. Schellinger waren woensdagavond in de commis sievergadering namens de beheers stichting van het centrum aanwezig om hun bezwaren tegen de weigering van B en W toe te lichten. Vier avonden per ^iweek is het gebouw bezet en het 1 stichtingsbestuur vraagt een huur van *ln2,50 per uur. Een beheerder zal het gebouw in vijf uur per week schoon moeten houden en andere noodzakelijke werkzaamheden moeten uitvoeren. („Dat is minimaal en de huur voor ver enigingen is maximaal", aldus Van Ta tenhove die zei dat soms ook kerk diensten in het gebouw gehouden zullen worden. Wethouder Blanken vond niet dat kerkdiensten in de begroting moeten worden opgenomen. ,,We gaan niet "subsidiëren in kerkdiensten. Dat is nog nooit gebeurd." Schellinger en Van Ta tenhove stelden dat de inkomsten op timistisch begroot waren en dat daar absoluut geen ruimte in zit om bij te {dragen in de loonkosten van een be heerder. Wethouder Blanken herhaalde het principiële standpunt dat de ver enigingen gezamenlijk het gebouw zou den moeten beheren maar de raadsle den vreesden een „janboel" en nadat i Welboren aanvankelijk voorstelde ëén jaar op proef een beheerder aan te stellen werd toch besloten B en W te adviseren het door de stichting ge vraagde gehele exploitatietekort van tien mille te subsidiëren. Onvoorzien Ook waren de drie commissieleden (Barendregt en Dros waren verhinderd) van mening dat het bezwaar van de welzijnsstichting gegrond moest wor den verklaard. Het rijk heeft een sub sidiekorting toegepast van ƒ6700, op de posten professioneel jeugdwerk, peuterspeelzaalwerk en de muziek school en de welzijnsstichting vroeg of de gemeente dit bedrag uit eigen kas wilde aanvullen. Dit was niet in het jaar programma vermeld. Het geld zal waar schijnlijk moeten komen uit de post onvoorzien en Jansen,Welboren en Schilling hadden daar geen bezwaar tegen. Het verwachtte exploitatietekort van dorpshuis 't Skiltje was in het jaarpro gramma pro memorie geraamd maar in middels is bekend geworden wat het tekort van dit dorpshuis voor 1982 zal zijn en F. Schellinger en J. Bakker zeiden in de toelichting op het bezwaar schrift van de dorpscommissie dat ze graag het tekort van ƒ17.500,— in het programma vermeld willen zien. Het college is van mening dat dit kan mits de ingediende begroting door ambtenaren van advies is voorzien. Daar wordt op dit moment aan gewerkt. De raadsleden waren na een korte toelichting van de Oudeschilders van mening dat de vraag gehonoreerd kan worden. Moreel Het Vrouwenhuis had ook een brief geschreven naar aanleiding van het jaarprogramma waarin werd gezegd dat de toegezegde subsidie niet nodig was. De activiteiten opgenomen in de be groting zullen waarschijnlijk onvoldoen de belangstelling krijgen en de vrouwen bezinnen zich momenteel op een andere werkwijze. ,,Als er nog activiteiten ge organiseerd worden, zullen we alles zelf bekostigen", aldus de toelichting van A. Schrama en R. Siebert. Ze vertelden het moreel niet verantwoord te vinden toch geld te vragen tijdens deze bezinnings- periode omdat er mogelijk een heel ander programma uit de bus komt. Het vrouwenhuis betaald geen huur voor de ruimte in ,,Het Struikelblok" van het MZW en daarom was ook geen bijdrage in de exploitatie noodzakelijk. Bij dit laatste plaatste G. Oskarn vraagtekens. Als de subsidie die door CRM op vijftig cent per inwoner is vastgesteld door het vrouwenhuis niet aangenomen wordt, blijft het geld in Den Haag. „Daar heeft de gemeente geen voordeel mee." Oskam vond het noodzakelijk dat toch een huurbedrag wordt opgevoerd, al is met het MZW overeengekomen dat dit gratis zou zijn. Het werklozenproject huurt het pand van de gemeente en een huur voor het vrouwenhuis zou derhalve redelijk zijn. Met dit voorstel gingen de raadsleden akkoord zodat toch een sub sidiebedrag gevraagd zal worden. Hard werken Wethouder Blanken kon meedelen dat de momenteel door een ambtelijke wekgroep (grondbedrijf, ruimtelijke or dening, sociale dienst en gemeente werken) een viertal mogelijkheden van een bejaarden dienstencentrum uitge werkt worden. D. Schilling had begre pen dat de ouderen zeer enthousiast waren over de mogelijkheden van een dienstencentrum in het oude Sint Jan maar Blanken wilde nog geen voorkeu ren noemen. „De raad heeft gevraagd om goed vergelijkingsmateriaal van alle mogelijkheden. Daar werken we nu hard aan." Het betreft een onderzoek naar aanbouw bij het dorpshuis, een nieuw gebouw in de Zwaanstraat of Sint Jan, waarbij twee verschillende constructie- mogelijkheden bekeken worden. Blan ken zei nog niet veel duidelijkheid te hebben over de mogelijkheid van sub sidies. „Dat ligt bij CRM erg vaag, dus ik zal nog wel naar Den Haag moeten om een en ander concreet te krijgen." Agrariër J. M. Rat, aan de Veen- selangweg bij Den Byrg hoort tot de grootste schapenfouders van Texel. Hij beschikt over zo'n 450 dieren die in deze tijd van het jaar moeten af lammen. Daarvoor is veel schuurruimte nodig en de heeft Ran niet. Het bouwen ven een schuur alleen voor die paar hoogtij- weken is uiteraard geen hadbare financiële kaart. Ran vroeg daarom aan de gemeente vergunning roor een soort plastic romneyloods, maar dat verzoek werd van de hdzd gewezen. Zo'n bouwsel kan n)?t volgens het bestemmingsplan Noodgedwongen probeerde Ran toen iets wat volgens hem wél moet kunnen: een kraamkamer in de gedaante van een stapel stro pakken. Die stapel is natuurlijk wel hol van binnen en er zit een dak op van zeildoek gesteund door stalen spanten. Aldus ontstond een ruimte van negen bij dertig meter waarin de schapen prachtig beschut tegen de gure voorjaarswind hun lamme ren kunnen werpen. Tegelijkertijd kunnen in de stro-schuur die met hekken in hokjes is verdeeld) 86 schapen verblijven. Ran bouwde het onderkomen zelf en heeft alleen materiaalkosten gehad aan de sta len spanten. Het hele spul is mak kelijk uit elkaar te nemen en op te slaan voor het volgende seizoen. Het hele jaar in stand houden is bij deze constructie waarschijnlijk niet mogelijk. Het zeildoek heeft het onder invloed van de wind nogal te verduren. De gemeente hoeft niet bang te zijn dat het idee op grote schaal wordt nagevolgd want er zijn maar weinig boeren die zoveel schapen hebben als Ranin vrijwel alle andere gevallen is voldoende normale schuurruimte beschikbaar. Niet ontkend kan worden dat Ran zijn geïmproviseerde bouwsel van natuurlijke materialen heeft ge maakt en dat is een pluspunt. De foto toont de kraamkamer in het laatste bouwstadium. De schapen zitten er al in maar het zeildoek van het dak moet nog worden aange bracht. foto Gosse Krüger). De vereniging Mannen Onder Mekaar houdt vanavond (donderdagl in dorps huis de Oude ULO in Den Burg een vergadering over de toestand van het vrouwenhuis. De M.O.M. werd destijds opgericht als tegenhanger van het vrou wenhuis maar kwam niet in aanmerking voor subsidie. Nu het vrouwenhuis heeft laten weten geen subsidie meer nodig te hebben, worden de mogelijk heden alsnog bekeken. Verder wordt op deze avond een boekbespreking gehou- dan van het nieuwe boek van Maarten 't Hart: De vrouw bestaat niet. De aan vang van deze avond is om 20.00 uur. Maandag a.s. zal op de Groeneplaats de jaarlijkse paasveeshow worden ge houden, te beginnen om acht uur. Door diverse slagers en veehandelaren zullen ongeveer 25 koeien en 100 schapen en lammeren worden aangevoerd. Dros smederij en Cebeco zullen landbouw machines tonen. Organisator J. Blauw hoopt dat agra riërs op de show zullen inhaken door voor wat (extra) aanvoer van slacht- en ander vee te zorgen, zodat het een gezellige drukte wordt. Evenals vorig j'aar wordt het publiek in de gelegenheid gesteld het gewicht te raden van een koe die 's morgens door de burgemeester wordt aangewezen. De trekking is 's avonds. Degenen die 't juiste gewicht het meest hebben be naderd krijgen een rollade. Texel staat wat betreft de naam ..vogeleiland" aan de rand van de afgrond. Populaties van veel zeldzame vogelsoorten lopen drastisch terug en dat is een gevolg van toenemend massa-toerisme en intensivering van de landbouw, aldus de Zwitser Werner Hirschi, die een onderzoek instelde naar de terugloop van de vogel stand en de relatie met Texel als toeristeneiland. Hij is bepaald somber gestemd en noemt tal van maatregelen die nodig zijn om de vogelstand te handhaven. Het komt neer op een algehele pas op de plaats. In zijn verslag noemt de onderzoeker 47.000 slaapplaatsen 11985) een absoluut maximum. De seizoenspreiding vindt hij een zeer bedenkelijke zaak omdat dan in het voorjaar (broedtijd) en najaar (trektijd) de overlast van toeristen drastisch toeneemt. In de perdiode 1970-1980 zijn een groot aantal tellingen verricht en Hirschi heeft deze in zijn rapport, dat is ge publiceerd in het blad „Vogeljaar", voor veel soorten op een rijtje gezet. On derzocht is een gebied van zestig vier kante kilometer. In een „natuurbe- schermings-waardekaart" geeft de on derzoeker aan wat volgens hem voor vogels belangrijke cultuurgronden zijn. De Hemmer bij Den Hoorn scoort hierbij hoog met een verscheidenheid aan vo gels, Het dijkgebied tussen Oudeschild en Oosterend en uiteraard Waal en Burg worden ook als belangrijk bestempeld. In het onderzochte tijdvak werden in ieder geval 113 broedvogelsoorten vast gesteld en dat is ongeveer zestig pro cent van de in Nederland broedende soorten. Ruim een kwart van de getelde en bekeken soorten kompn voor op een lijst van bedreigde broedvogels in Ne derland en negen soorten staan op een EEG-lijst van bedreigde vogels. Texel wordt door Hirschi dan ook nog één der belangrijkste broedgebieden van Europa genoemd en een internationaal rust en/of overwinteringsgebied voor een elftal soorten water- en waadvogels. Een kwart van de broedvogels broedt nog uitsluitend in natuurreservaten op Texel en Hirschi constateert dan ook een trek van vogels naar niet in cultuur gebrachte grond zoals de duinen. Door intensivering van de landbouw op Texel zijn in ieder geval drie vogelsoorten van de landerijen verdwenen (kemphaan, watersnip en zomertaling) en bij twee soorten neemt de broedpopulatie sterk af (grutto en tureluur). Bij de grutto werden bijvoorbeeld in 1966 nog bijna zes paren per 100 ha grasland waar genomen en drie jaar geleden waren dat nog maar twee paren. Ook is er een teruggang in vogelstand te constateren bij de kievit en de veldleeuwerik. Als sterk voorbeeld noemt Hirschi de gras pieper waarvan in 1966 1170 paren wer den geteld en acht jaar later nog 711. Reservaat Deze soort neemt ook in duinreser vaten behoorlijk af en Hirschi stelt dat de graspieper het liefst broedt op ex tensief beheerde sloot- en wegbermen. „Aangezien de sloten dikwijls als drink plaats voor schapen dienen, worden door intensieve betreding veel legsels en dikwijls ook vegetatie verstoord", aldus het rapport. Intensivering van de land bouw en veeteelt gaan altijd ten koste van de natuur, maar Hirschi noemt de verarming (met het verdwijnen van enkele vogelsoorten) „verschrikkelijk". De verliezen van legsels en jongen zijn bij intensief gebruik van landerijen ook op Texel erg hoog vooral als gevolg van het vroeger maaien. „Bij de aanvang van het maaien omstreeks 15 mei brengt slechts 20 tot 40 procent van de broed- paren jongen groot", zo toont Hirschi aan de hand van landelijke cijfers aan. Waterstand Het intensiveren van de landbouw is sinds de ruilverkaveling (vijftiger jaren) aan de gang en de teruggang van wei devogels in de favoriete gebieden houdt daar gelijke tred mee. De daling van de grondwaterstand heeft geleid tot een toenemende mechanisatie en kunstmest maakte het mogelijk vroeger te hooien. Ook in de duinen loopt de populatie van vogels terug en dit wordt gedeeltelijk geweten aan het onttrekken van drink water uit de duinen. Ondanks de water- fabriek wordt in het hoogseizoen nog altijd de maximum toelaatbare hoeveel heid water uit de duinen gepompt en tezamen met de kustafslag betekent dit dat de duinen te snel uitdrogen. Vernietigend De gevolgen hiervan op moeras- en watervogels noemt Hirschi „vernieti gend." De broedpopulatie van de wa tersnip is in zes jaar met tien paren teruggelopen (momenteel 20 paren) en nog sterker is de teruggang van de dodaars. In 1970 waren er nog tien paren en negen jaar later werd nog één paar waargenomen. Ook de broedbe- standen van wintertaling en slobeend zip teruggelopen Texel is met de jaarlijks 11 tot 14 broedparen één van de beangrijkste broedgebieden voor de velduil maar Hirschi vreest dat ook dit aantal mogelijk met de helft zal ver minderen. Oorzaak: de geplande bossen tussen duinen en land (zoals het Krim- bos) waardoor het „overgangsgebied" van de velduil, als belangrijk voedsel- gebied, verstoord wordt. Uitwijken Uitwijkmogelijkheden zijn er niet of weinig, constateert de onderzoeker en dat is een gevolg van het toerisme. „In hpt bijzonder de duinreservaten zijn door het toerisme te sterk belast; over tredingen dcror bezoekers (circa 10.000 per jaar), loslopende honden en excur- Lees verder pagina 2 Voor het eerst zal ook op Texel bijzondere actie worden gevoerd om de verkoop van zomerzegels (ten bate van culturele doelen) en artikelen als „maxi- mumkaarten", correspondentiekaarten, prentbriefkaarten, opschrijfboekjes en verjaarskalenders aan de man te bren gen. Van 7 tot 23 april is in het postkantoor van Den Burg een speciale verkoop stand, van het plaatselijke comité waar de zegels en andere artikelen te kijk en te koop zijn. De landelijke opbrengst van de zo- merzegelactie bedroeg vorig jaar ruim 3V2 miljoen gulden. Texel profiteerde in het verleden meerdere malen van de actie. Bijdragen werden ontvangen voor het wagenmuseum, het dorpshuis Den Burg en de muziekschool. Het gemeentebestuur wil de exploi tatie van de noodslachtplaats te Den Burg uitbesteden aan een particuliere slager. Het ophalen, opslaan en af voeren van dode dieren die voor ver nietiging zijn bestemd, zou in handen van de gemeente moeten komen. Voor beide activiteiten was tot dusver de Vleeskeuringskring Den Helder ver antwoordelijk Maar de kring pen Helder is gefuseerd met die van Alk maar en de aldus ontstane nieuwe organisatie rekent het exploiteren van slachtplaatsen en het inzamelen van de- structiemateriaal niet tot haar taak; het gaat uitsluitend om de uitvoering van de vleeskeuringswet. Het ministerie van Volksgezondheid en milieuhygiëne is bereid de helft te vergoeden van de kosten die Texel uitgeeft aan het inzamelen van destruc- tiemateriaal en wil de kosten van afvoer helemaal vergoeden. De gemeente zal onder andere een auto moeten aan schaffen en een chauffeur in dienst nemen. Ten laste van de gemeente blijft nog een jaarlijks bedrag van 719.000, B en W willen de slachtplaats laten exploiteren door een particulier op zo danige wijze dat de gemeente er geen geld op hoeft toe te leggen. Door de inspecteur van de volksgezondheid wordt het handhaven van de Texelse noodslachtplaats niet nodig geacht, al thans niet om redenen van volksge zondheid. Het gemeentebestuur vreest echter dat verdwijning van de slacht plaats illegale slachtingen in de hand zal werken en vindt ook de inkomsten voor de boeren die dieren voor noodslachting aanbieden (765.000,— per jaar) van belang. De slachtplaats geeft bovendien werk: een haive tot 2/3 arbeidsplaats. De vleeskeuringskring Den Helder wil Texel 7250.000,— geven om een en ander rond te krijgen De huidige slachtplaats aan de Haller- weg voldoet niet meer aan de eisen en staat ook op een ongelukkige plaats. Het besluit om op Texel een nood slachtplaats te houden, betekent dat het college naar een andere bouwplaats moet uitzien.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1