Duizend bomen geplant tijdens Boomfeestdag Tweede dichtbundel van Huib de Rijmelaar V-V-V-V AA-groep nu in Den Burg VERVOLG VAN PAG.l Bouwstop toeristische voorzieningen Weer granaten gevonden Bingo-avond in de Schakel Lichtboei houdt gezellige middag in De Lindeboom Papier uit container veroorzaakt overlast Speel-o-theek gesloten Déjè-Vu uitgebreid! met „zonnestudio'* Excelsior speelt on mevr. Engelvaart- trofee Telefoongebouwtjc wordt groter ook voorrangsweg Paasmaaltijd Boodtlaan wordt PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 2 APRIL 191 De Texelse werkgroep van de AA (Anonieme Alcoholisten) is zelfstandig geworden, wat mogelijk was omdat er voldoende deelname is. De bijeenkom sten worden daarom niet meer gehou den in „De Nieuwe Skuul" bij 't Horntje maar in het voormalige gebouw van de muziekschool „Het Struikelblok" aan de Parkstraat te Den Burg dat van het Mensen Zonder Werk project wordt ge huurd. Men komt daar elke dinsdag avond van 20.00 uur tot 22.00 uur bijeen. De bijeenkomsten zijn vrij toegankelijk voor ieder die problemen heeft met al cohol en zijn best wil doen om daar vanaf te komen. De bijeenkomsten zijn bedoeld qm elkaar te steunen in de vaak moeizame strijd tegen de alcohol. Er wordt gepraat maar er mag ook (uit sluitend) worden geluisterd. Tot dusver komen telkens ca. tien personen bijeen. Uitbreiding van deze groep is nog mo gelijk. Bij groeiende belangstelling kun nen meerdere groepen worden ge vormd. Zelfstandig De AA wordt door de deelnemers geleid en heeft geen rechtstreekse bin dingen meer met de Texelse Jellinek vestiging. Van die kant wordt echter wel hulp verleend als daarom wordt ge vraagd. Aan de bijeenkomsten van de AA zal af en toe worden herinnerd in de rubriek vaste data" bij de agenda in deze krant. Wie tevoren meer wil weten van het AA werk kan vrijblijvend informatie krij gen via de telefoonnummers 02226-413 en 02220-3674 (Emmy). Blij André Delsing, maatschappelijk wer ker bij,,De Nieuwe Skuul" is er bij- Bij paal 8 zijn dinsdagmiddag we derom een aantal explosieven gevon den. Dit keer kwamen een vijftig cen timeter lange granaat, een pantser- granaat, een twintig centimeter lange granaat en het staartstuk van een mor tiergranaat aan de oppervlakte. Ook dit materiaal zal door de explosieven oprui mingsdienst worden vernietigd. zonder voldaan over dat de Texelse AA groep al zo gauw zelfstandig kan ope reren, vooral omdat het voor de be trokken mensen een bijzonder grote stap is. In tegenstelling tot de stad waar de mensen elkaar niet kennen, is op Texel nogal wat moed nodig om zich bij zo'n zelfhulpgroep aan te sluiten en daarmee anderen bij' zijn of haar drank probleem te betrekken. Vrijdag (vandaag) wordt in „De Schakel (naast de N.H. kerk) in Den Burg een bingo-avond gehouden. De opbrengst van de bingo die georgani seerd wordt door de bazaarcommissie, is voor een nieuwe verwarming in de consistoriekamer van de N.H. kerk. Er zijn diverse mooie prijzen te winnen en de aanvang is 20.00 uur. De omroep De Lichtboei houdt zater dag 17 april in hotel De Lindeboom- Texel een gezellige middag voor haar luisteraars. Het is de bedoeling de men sen op deze manier kennis te laten maken met het vernieuwde hotel. Voor hen zal in de schouwburgzaal het stuk „De doffer in de dakgoot" door Sint Jan worden opgevoerd. De middag duurt van 13.30-18.00 uur. Bewoners van Achtertune in Ooster end hebben regelmatig last van los waaiende stukken papier en andere rommel. Dat komt door de papier container van de gymnastiekvereniging die aan Achtertune staat opgesteld. Om verdere rommel te voorkomen doen de omwonenden een dringend beroep op gebruikers van de container om er slechts gebundeld papier in te gooien en geen losse kranten, blaadjes of tijd schriften. De speel-o-theek Texel is gedurende de paasvakantie (9 tot en met 17 april) gesloten. #(f ondernemers-aktiviteiten^i De geschenkartikelenhandel Deja j in de Weverstraat is uitgebreid met e 1 „zonnestudio". Dat is een vertrek wa c in men op een bank en onder e t „hemel" een zonnebad kan nemen daarmee de gewenste bruining kan vi werven. De familie Lauers-Van W erkent volmondig dat deze inrichti nogal branchevreemd is, maar er bli aan zonnestudio's die elders in het lai nogal veel klanten trekken, behoefte bestaan. Op betrekkelijk eenvoudi I wijze kon een voormalige magazij ruimte achter de winkel voor dit dc t geschikt worden gemaakt. Het vertr ziet er smaakvol en praktisch uit. I I installatie geeft uitsluitend de „zachti I UVA-a stralen vanuit tien buizen, t i gelijkertijd onder en boven. Verbrandi is niet mogelijk. Het is mogelijk een kt te volgen van vijf keer een half u waarmee men er voor 785,— zom< uitziet en nog een keer gratis extra ma Van de installatie kan één persoi tegelijk gebruik maken in strikt beslot sfeer. Op zaterdag 8 mei gaat de Christelij Muziekvereniging Excelsior naar D Oever om daar gezamenlijk met Harmonie Apollo in de sporthal e muzikale avond te verzorgen met inzet de mevrouw Engelvaart troft Een jury bestaande uit de heer West dijk uit Den Helder en de heer Feens uit Sneek zullen de muzikale prestati beoordelen. Bij voldoende belangst ling is gelegenheid deze avond mee maken. De kosten bedragen ongevt 710,— p.p. Opgeven voor 15 april I Piet Bakker, 02223-616 of Theo Met ma, 02223-850. Op verzoek van de PTT gaat het i meentebestuur akkoord met de uitbr ding van het telefoongebouwtje aan Molenlaan te De Cocksdorp van 41 53m2. Van oud-Texelaar Huib Fenijn is deze week posthuum een tweede dichtbun del verschenen met werk van de dichter die onder het pseudoniem „Huib de Rijmelaar" duizenden gedichten in deze krant heeft gepubliceerd. In de dertiger jaren en tot ver na de oorlog gaf Huib in rijmvorm in de Texelse Courant zijn visie op plaatselijke gebeurtenissen. Het nu uitgebrachte goed verzorgde boekje „Naar veilige haven" bevat negenen dertig gedichten die allen ernstig van toon zijn en waarin Huib Fenijn een religieuze getuigenis aflegt. Het zijn dus duidelijk andere gedich ten dan die vroeger in deze krant verschenen. Deze dichter is in vroeger dagen weieens verweten een „vat vol tegenstrijdigheden" te zijn, want naast zijn werk voor de Texelse Courant gaf hij een tijdlang een blad uit met eigen verzen en schreef hij openlucht spelen, kinderboeken en vele humoristische voordrachten. Zelfs trad hij op Texel op als declamator en sneldichter op brui loften en partijen. Huib Fenijn was echter ook ouderling en jeugdleider. In de verantwoording achterin het boekje wordt gesteld dat de dichter naar buiten toe misschien tegenstrijdig leek maar dat de ouderling en de humorist elkaar altijd eerlijk in de ogen konden kijken en nooit werkten ten koste van elkaar. En juist door het werken met humor naast een serieuze aanpak kon Huib tot een zo grote en gevarieerde produktie komen. Enkele gedichten uit het boekje zijn op Texel ontstaan maar een groot deel is geschreven in de tijd dat Fenijn worstel de met een ernstige ziekte waaraan hij enkele jaren geleden is overleden. Dood en strijd zijn dan ook de voornaamste thema's in „Naar veilige haven" waarin duidelijk wordt dat Fenijn door zijn geloof van het leven bleef houden. Pretentie Een pretentieuze dichter is Fenijn, ondanks zijn impossante aantal gedich ten, nooit geweest. Hij had als motto „ook een leeuwerik wil zingen al is hij dan geen nachtegaal" en daaruit blijkt dat Fenijn zijn „rijmsels" niet schreef uit ijdelheid maar als een mogelijkheid om zijn inzichten over dit leven uit te dragen. In enkele gedichten komt het werken op het platteland duidelijk naar voren en dat is niet zo verwonderlijk want Fenijn had er nooit een geheim van gemaakt boer te willen zijn. Hij hield van het buitenleven maar de wens om ook buiten te kunnen werken is altijd een droom gebleven. Een passende illustra tie van zijn verlangen is het gedichr „Voorbije dag." „De bieten zijn van 't land gereden,/ fjët regende aan één stuk door;/ gelijk een beek ligt in de akker/ het kronkelende karrespoor.// De Paarden soppen tot hun sokken/ door 't diepe, modderige slag/ naar d' open stal, waar biks en haver/ hen lokkend wacht na zware dag// Dan valt de sluitboom voor de deuren, de olielamp wordt uitgeblust,/ en als een ver gelegen eiland/ ligt d' oude stal in diepe rust.// En in de lage hoerenkamer,/ met bedsteedeuren ap- pelrood,/ verenigingen twee ruwe han- 'k Las juist in m'n Tesselaartje, Dat de eiland V.V.V.'s 'n Waddeniederatie stichtten. Dat wordt dus V.V.V V. De V erenigde V.V.V.-tjes, Doch wat óók zou kunnen zijn: „Vang Vooral Veel Vreemdelingen". Dat ligt zo op haar terrein. Veel Voordeliger Voor Vreemden?" Zou misschien óók nog wel gaan. Alhoewel ik hier toch liever Maar een vraagteken laat staan. Hoe het zij, het is begrijp'lijk Dat de Wadden samengaan. Maar in de heer Qjint zijn rede Trol ik toch een regel aan, Die men niet zo heel goed smaakte, Want die V.V.V -meneer Wil logeerbelasting hellen. Hij doet Hoistra alle eerl 'k Meen. dat Vlieland koppengeld eist, (Ol is dat weer van de baan?) Maar moet men nu óók op Texel, Met de centenbak rond gaan? Onlangs heb ik nog gelezen, Dat de prijzen aan de zee Taam'Vjk hoog waren gelegen. Daar bedoel ik echt niets mee! Dat zal heus wel nodig wezen. Maar het lijkt mij toch wat gek Dat nog eens te qaan belasten, Wordt ons eiland dan zó'n vrek?! Stel. ik ga straks bij mijn zwager, Een paar dagen op bezoek, En ik kriig een aanslagbrietie. Voor de koffie, thee en koek. „Quinf" is vijf in de muziekleer, (De heer Quinf ook wel bekend), Is het nu soms zijn bedoeling, 'n Heftinkje van vijf procent? Dan wordt Alva's tiende penning. Voor de helft in eer hersteld. Maar dan hoop ik toch dat Texel, De logées hier niet mee kwelt. Neenl Laat Texel Texel BLIJVEN, Rustig, prachtig èn gastVRIJ, Maar geen filiaal van Hofstra Met een deurwaarder er bij. Huib de Rijmelaar. Eon willekeurig gedicht van Huib van Rijme laar (Fenijn) uit de Texelse Courant van 2 no vember 1957, waarin hij commentaar levert op de eerste ideeën over toeristenbelasting. Zeer regelmatig verschenen dergelijke ge dichten in de krant en aan het eind van elk jaar gaf Fenijn een jaaroverzicht in rijmvorm. De leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klas van de Bruinvisschool hebben woensdagochtend op pas sende wijze inhoud gegeven aan boomfeestdag. De perken bij de gloednieuwe De Wittstraat in Oudeschi/d werden door hen be plant met duizend boompjes en heesters zoals forsythia, krenten- boompjes en kornoelje. Het was in Oudeschi/d alweer twintig jaar ge leden dat voor het laatst een zo massaal bomenplanten plaatsvond. Toen werd door de schooljeugd de boomsingel rond het sportveld aan gelegd, die inmiddels een respecta bele hoogte heeft bereikt. De hees ters die met liefde en zorg in de omgeving van de De Wittstraat zijn gepland, worden niet zo hoog maar zullen met hun bloesem de nieuwe wijk zeker een fleurig aanzien ge ven. Overigens maakt het boomplan- ten deel uit van een heelbomen- programmawaarmee men op de Bruinvisschool bezig is. Door de leerlingen is een bomenkrant ge maakt waarin het nut van bomen voor mens en natuur tot uiting komt. Twee leerlingen met de naam Boom zijn voor deze krant ge ïnterviewd. Onder leiding van mede werkers van Staatsbosbeheer zullen de leerlingen over een maand een excursie maken naar de Dennen. De activiteiten van woensdag wer den muzikaal ondersteund met het miniatuurorgel van Peter Kaan. Als logisch vervolg op het aanwijzen van de Ruigendijk tot voorrangsweg heeft het gemeentebestuur besloten ook de daarop aansluitende Boodtlaan in De Koog tot voorrangsweg te maken. Mogehjk gebeurt hetzelfde met de stuk ken van de Westerweg en de Hoorn- derweg die binnen de bebouwde kom men liggen. Op zes april houdt de federatie van Doopsgezinde zusterkringen een paas maaltijd in de kerk in de Kogerstraat. De aanvang is 19.00 uur en de kosten zijn vijf gulden per persoom «rij zich dankend boven 't avond brood." Modern Naast gedichten over de natuur en het leven na de dood staan in de bundel ook gedichten over de moderne wes terse mens en het kennelijke onvermo gen iets voor anderen te doen. Wij ci teren hierbij het gedicht „Winkelstraat" „Voeten die langs het asfalt schuive- len,/ gelijk een ritmeloos gedicht./ Kudden, die grazen langs de ruiven/ van spiegelglas en neonlicht.// De ogen eten zich gestadig/berstens toe vol, steeds weer en weer,/ en nimmer wor den zij verzadigd/ en immer vragen zij om meer.// Het is de daag'lijkse para de,/ die door de winkelstraten gaat,/ terwijl daarginds, in West-Bengalen,/ alweer een hartje minder slaat." De ogenschijnlijke tegenstrijdigheid in de gedachten van Fenijn blijkt ook uit de bundel „Naar veilige haven" waarin zowel religieuze jubeldichten als „Pasen Gloriedag" staan tegen over poëzie over Hells Angels en een dreigende atoom ramp. Tegenstrijdigheden die echter in het hedendaagse leven volop aanwezig zijn en door Fenijn goed zijn aange voeld. „Naar veilige haven" is voor 77,90 te koop in de boekhandels en is uitgegeven door Gideon in Hoornaar. Scouting haalt vrijdagavond oud papier op in de Beatrixlaan en de Koger straat. Een ieder wordt verzocht het papier voor 19.00 uur gebundeld op de stoep te zetten. Zaterdag zal Scouting de Slufter in groot verband (met groe pen van de vastewal) schoonmaken. Van 9.00 tot 11.00 uur haalt de openbare school van De Cocksdorp oud papier op in dorp en omgeving. De Strijbosschool haalt oud papier op in de rest van Eierland van 13.00 tot 15.00 uur. Men wordt verzocht het papier tijdig en gebundeld aan de weg of op de stoep te zetten. A/s Texel de neem ven vogeleiland wil behouden, maar belangrijker is een belangrijk voge/gebied wil blijven, zijn een groot aantal maatreg* noodzakelijk, zo is Werner Hirschi van mening. Ook strandvogels hebben te lijden v< het toerisme, zo is Hirschi van memr en de strandplevier en dwergstern zi door de grote hoeveelheid mensen v< het strand verdwenen. De strandplevi nam de vlucht naar natuurreservatei maar kan zich daar niet handhav* (1966, 35 paar/ 1797, 3 paar). C dwergstern probeerde zich in 1974 m enige paren ten noorden van De Cock dorp te vestigen doch ook hier waren verstoringen door toeristen te veelvi dig. Noodlotj Een beschermingsmaatregel die H schi voorstelt: afsluiten van eni< strandgedeelten aan de westkust ged rende de broedtijd. „Indien de gemee te Texel een verdere uitbreiding van h toerisme niet verhindert is het noodl voor Texel definitief bezegeld. Voc beelden van zulke foutieve ontwikl lingen in het toerisme zijn er vele Naast bovengenoemde voorstellen t maatregelen, besluit de Zwitser zi onderzoekverslag met nog enkele aai bevelingen zoals beperking van de w teronttrekking uit de duinen en uitbrt ding van de waterfabriek en handhavir van het huidige in het cultuurlandscha; De agrariërs zouden door middel v< folders moeten worden gewezen c mogelijkheden om weidevogels in broedtijd te beschermen. natuurgebieden niet verder uit te brei den en zoals gezegd, een onmiddellijke bouwstop voor toeristische voorzienin gen. „Reeds bestaande plannen moe ten worden opgeheven en de aanleg van verdere fiets- en wandelpaden, ruiter paden, natuurpaden en trimbanen en picknickplaatsen moet worden verhin derd." Beschermen Ook vindt Hirschi dat het Krimbos er niet moet komen. Voordat het bos zijn beschermfunctie voor de rest van de Texelse natuur kan vervullen is het aantal van 47.000 slaapplaatsen al be reikt, en het betekent een verlies van belangrijke cultuurgrond en broedplaats voor weidevogels, vindt de Zwitser. De invloed van het toerisme op de broedvogelverspreiding werd onder zocht bij de grutto. „Omdat deze soort nogal storingsgevoelig is." Hirschi moet in zijn onderzoek constateren dat in de omtrek van toeristische dorpen geen grutto meer broedt door talrijke ver storingen van mensen en honden. Bij het relatief rustige dorp Oosterend broedde het eerste paar op een afstand van gemiddeld 800 meter. Enige voor Texel minder bijzondere soorten zoals kauwen en eksters vinden daarentegen voedsel in overvloed en zijn op Texel dan ook toegenomen. sies (ongeveer 10.000 personen)." Hir schi noemt dit alles een bedreiging en een belasting die Texel als totaal na tuurgebied niet meer zal kunnen dragen, en stelt voor het aantal excursies in

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2